^Leidsch Dagblad jlorg over toeloop van asielzoekers Het extraatje van Honig. Onderzoek naar flater Mossad 'Kans op lange tunnel in Leiderdorp gering' SS® Boete voor piloot Malaysia Airlines ÜSBBgr f f Bonus voor sportieve amateurvoetbalclubs Operatie struisvogel hitruiming boomhutten in Groenoord 'Reeks aardbevingen Italië ongewoon lang' Nieuw proces Erdemovic Advocaat dient klacht in tegen Leidse notaris TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. >INSDAG 7 OKTOBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2.25 Binnenland Buitenland Werknemers moeten zichzelf laten scholen Saudische sultan ontwricht Zwitsers bergdorpje Cultuur en Kunst LeidenaarJoop Joosten maakt van Mondriaan levenswerk Sport Hiddink benadert wedstrijd tegen Turkije zeer serieus opambtenaar van Rijkswaterstaat: jotterdam/leiderdorp UDY NIHOF WIM KOEVOET 5 31 e kans dat Leiderdorp in laats van een 'korte bak' toch n (deels) overdekte lange tun-j ;1 in de wacht sleept, is uiter- late klein. Dat valt op te ma- jen uit de woorden van N. van Mark. Hij is bij Rijkswater- laat de 'baas' over het A4-tra- :t Burgerveen-Leiden. Weliswaar zijn er nog heel >at inspraakrondes over de ver- Vuitireding van de rijksweg A4 c2J)ordat begin 1998 het defini- :ve besluit valt, maar volgens de projectleider kunnen alleen nieuwe argumenten de minister op andere gedachten brengen. „Alleen dan brengt de minister een nieuw ontwerp-trajectbe- sluit uit. Ik zie dat nog niet zo snel gebeuren." Van der Mark zegt zich ook niet goed te kunnen voorstellen wat voor nieuwe argumenten de gemeente en de omwonen den nog zouden kunnen aan dragen. Volgens de projectleider is minister Jorritsma wel dege lijk overtuigd van de voordelen van de lange verdiepte ligging. „Maai* ze heeft samen met haar collega's in het kabinet een kos- tenafweging gemaakt. Van der Marks woorden staan haaks op die van de Leiderdorp- se wethouder C. Huigen (WD). Die zei onlangs dat het kabi netsbesluit 'slechts' een eerste stap was. Ook gaf zij aan nog mogelijkheden te zien om de aanleg van een korte bak (vol gens Huigen een regelrechte ramp voor Leiderdorp) te voor komen. Een ramp voor Leiderdorp? Nog meer uitlaatgassen en ver keerslawaai, waardoor de leef baarheid in Kerkwijk en Oranje- wijk tot het nulpunt daalt? Hon derd extra woningen die weg moeten? Van der Mark begrijpt niet goed waarom de Leider- dorpse gemeenteraad, met wet houder Huigen voorop, alleen maar moord en brand schreeuwt nu de ministerraad heeft besloten de A4 slechts ge deeltelijk verdiept te verbreden. Dat Leiderdorp zo teleurge steld is, komt volgens de pro jectleider doordat de gemeente zich 'heel sterk heeft gefocust' op een lange tunnel. In vergelij king met die in Leiderdorpse ogen ideale tunnel is een korte. onoverdekte 'bak' onder de Ou de Rijn en de Hoofdstraat inder daad een tegenvaller, geeft Van der Mark toe. Toch mag Leider dorp volgens de topambtenaar niet klagen. In vergelijking met de A4 zoals die nu door de ge meente loopt, is de gemeente wel degelijk geholpen met het traject waartoe het kabinet heeft besloten. „Er is geen spra ke van goede en slechte oplos singen, wel van goede en bete- heerlen cpd Sportieve amateurvoetbalclubs kunnen rekenen op een extraa tje van de KNVB. Deze bonus, die in geld of materieel kan worden uitgekeerd', maakt deel uit van een door de Nederland se Katholieke Sportfederatie (NKS) ontwikkeld plan om het geweld op de voetbalvelden te beteugelen. Bedoeling is dat de clubs zelf orde op zaken stellen. De NKS en de KNVB hopen zo het ge voel voor 'normen en waarden' binnen de voetbalsport te ver- ff aaltest moet misbruik 'Irakezentegengaan Nederland wordt de laatste maanden overspoeld met on verklaarbaar grote aantallen vluchtelingen uit Irak en Af- franistan. Het blijkt dat veel Syriërs, Egyptenaren, Tur- ;en, Koerden en Noord-Afrikanen zich daarvoor uitge ven. Vluchtelingen uit die landen komen niet vrijwel au- bmatisch in aanmerking voor een voorwaardelijke ver blijfsvergunning. Duitsland, dat ook met steeds meer Iraakse asielzoekers wordt geconfronteerd. Staatssecretaris Patijn van Europese Zaken vermoedt dat er mensensmokkelaars bij be trokken zijn. Hij wil het pro bleem vandaag aankaarten bij de Schengen-landen. Deze lan den hebben de controle aan hun binnengrenzen opgeheven. Staatssecretaris Schmitz re kent dit jaar op 10.000 Irakezen en 5.000 Afghanen, meer dan een verdubbeling van het aantal van vorig jaar. Er bestaat grote twijfel over of zij daadwerkelijk uit die landen afkomstig zijn. Dijkstal zei gisteren op een bijeenkomst over de huisvesting van statushouders in Arnhem Dm misbruik op te sporen heeft ustitie de taalanalyse ingezet, baarbij moet de asielzoeker een jesprek voeren. Onafhankelijke Balspecialisten geven op grond i dialect en woordkeus aan jit welk land of welke regio ze fkomstigzijn. f Bijna een kwart van de vluch- jelingen die hier aankloppen, ;omt uit het land van Saddam 'Hoessein. Vorige maand waren let er 1.250. Nederland heeft gisteren in ixemburg de Europese part ijiers opgeroepen scherper te jetten op 'Iraakse' asielzoekers. Minister Van Mierlo van buiten- indse zaken kreeg steun van dat de discussie over het uitzet tingsbeleid van asielzoekers op basis van rationele argumenten moet worden gevoerd. Emoties zetten sinds de zomer de toon, of het nu gaat om de Turkse kleermaker Gümiis of om het tentenkamp in Drente. Justitie zal gemeenten vragen extra ruimte beschikbaar te stel len voor de opvang van asiel zoekers. Het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA) kampt met capaciteitsproble men, schrijft Schmitz in een brief aan de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). Het COA overlegt met diverse gemeenten over uitbreiding, opening of heropening van asielzoekerscentra. De komen de weken zal op een groot aan tal gemeenten een beroep wor den gedaan medewerking te verlenen bij de opvang. In Al phen aan den Rijn wordt met grote haast gezocht naar een geschikte plek voor een depen dance van het opvangcentrum voor asielzoekers in Leiden. uicoord jacob van der meulen to-Beetje bij beetje verliezen de ac- en ievoerders in kamp Groenoord. Vlakbij Ruigoord, terrein op de t/(Mobiele Eenheid. Vanochtend nabegon de politie met de ontrui ming van de tunnels en de ialiboomhutten. De politie schatte n Tond het middaguur dat er nog zo n zes tot zeven actievoerders ondergronds zaten 12 Vannacht ging het bijna mis, oen een shovel per ongeluk 'over een tunnel reed, die ver volgens instortte. Geen van de ictievoerders raakte gewond. SiDe politie graaft nu de tunnels t%iet de hand uit. De ingang van le ingestorte tunnel is weer vrij gemaakt en ambulanceperso neel h^eft ter plekke de actie- ati voerders onderzocht. 3/1 Nieuwe schok zorgt voor paniek en schade rome was er veel schade. Reeds ver zwakte huizen stortten in. een spoorbrug raakte ontzet en hier en daar viel de stroom uit. We gen zijn afgezet om hulpverle ners vrij baan te geven. Het epicentrum lag opnieuw bij het Umbrische dorp Colfio- rito, dat de afgelopen dagen al vier keer door bevingen werd getroffen. De schok werd ge voeld tot in Rome, zo'n honderd kilometer verder naar het zuid westen. Bij twee zware bevin gen op 26 september kwamen elf mensen om en raakten zo'n 150 anderen gewond in 48 dor pen en steden. Enkele tiendui zenden mensen leven sindsdien in tenten, auto's en caravans omdat hun huizen onbewoon baar zijn of omdat ze niet terug durven. Volgens een woordvoerder van het Italiaanse Nationaal Geofy sisch Instituut is er in Midden- Italië sprake van een 'ongewoon lange reeks' aardbevingen en naschokken. „Dit hebben we nog nooit gezien", zei hij van nacht, nadat het gebied kort voor half twee voor de vierde keer in anderhalve week was ge troffen door een beving, deze keer met een kracht Van 4,9 op de schaal van Richter. Er vielen twee gewonden. Ve le anderen moesten worden be handeld wegens paniekaanval len. Verder werd er opnieuw schade aangericht aan de histo rische Franciscus-basiliek in de Umbrische stad Assisi. Ook in de buurprovihcie Le Marche leiden Een stuk of twintig struisvogels zijn gisteren verhuisd naar het natuurhistorisch museum Natura- lis. Geen eenvoudige zaak, want de opgezette vogels zijn topzwaar en dus uiterst 'blessuregevoelig'. Om beschadigingen te voorkomen, werden de vogels getaped in de auto gezet. Vanuit de opslagruimte in de Raamsteeg werden ze met een slakkengangetje naar hun nieuwe onderkomen aan de Darwinweg ver voerd. Daar werden ze veilig opgeborgen in de museumtoren. De operatie was het begin van de verhui zing van in totaal 250.000 vogels die het natuurhistorisch museum in zijn bezit heeft. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Maak eens een lekkere Oosterse roer bakschotel. En maak het u lekker mak kelijk. Dat kan met Honig Roerbakmie en Honig Mix voor Roerbakmie. U bent er nu extra voordelig mee uit En u krijgt er ook nog eens een handige houten roerbaklepel en een zak AH panklare roerbakmix 250 gram bij cadeau. Honig Roerbakmie en Mix voor Roerbakmie, met gratis O CQ roerbaklepell Samen nü J.ÖJ Nü bij aankoop van deze Honig produc ten een zak AH Panklare roerbakmix 250 gram GRATIS. Deze week alleen bij Albert Heijn.Cfl -■ Aanbieding geldt t/m zaterdag 11 oktober a.s. Netanyahu neemt verantwoordelijkheid op zich, maar treedt niet af tel aviv ad bloemendaal correspondent De Israëlische premier Neta nyahu ziet in de mislukte aan slag op Hamas-leider Khaled Misha'al in Jordanië geen re den .om af te treden. Hij maak te gisteravond bekend dat hij een commissie heeft benoemd die moet onderzoeken wat er is misgegaan. De Israëlische op positie spreekt van 'bedrog' en van een doorzichtige poging de zaak in de doofpot te stoppen. Netanyahu verscheen gister avond op een persconferentie met twee ministers aan zijn zij de: Jitschak Mordechai van de fensie en minister van infra structuur Ariel Sharon. De laatste heeft hard gewerkt aan het repareren van de schade aan de betrekkingen met Jor danië. Koning Hussein wilde Netanyahu niet zien en kroon prins Hassan zei gisteren dat hij 'misselijk' wordt als hij aan de affaire denkt. Sharon was zaterdag in Am man om bij de Jordaanse ko ning aan te dringen op de snel le vrijlating van de twee Mos- sad-agenten die de moordaan slag hadden moeten uitvoeren. Het was deel van een na het in cident gesloten overeenkomst, volgens welke Israël Hamas- stichter sjeik Ahmed Yassin en tientallen andere Palestijnse en Jordaanse gevangenen moest vrijlaten. Yassin vloog gisteren met de helikopter van koning Hussein naar de Gazastrook. waar hem een uitbundig welkom wachtte. Tegelijkertijd keerden de twee Mossad-agenten in alle stilte terug. Israël heeft gisteren ook twintig gevangenen vrijgelaten, onder wie negen Jordaniërs. In de komende weken worden meer vrijlatingen verwacht. De onderzoekscommissie begint vandaag met haar werk zaamheden. Het lijkt zeker dat er koppen zullen rollen, maar er zijn nog geen tekenen dat Mossad-directeur Yatom zal af treden. Netanyahu zei gisteren dat hij de verantwoordelijkheid draagt voor alle successen én mislukkingen van de Mossad. Hij wilde echter weinig zeggen over de betrekkingen met Jor danië. Hij gaf toe dat er schade was veroorzaakt, 'maar onze felaties zijn heel belangrijk en ik twijfel er niet aan dat ze be ter zullen worden Netanyahu zei dat Israël de strijd tegen de terreur 'met alle middelen zal voortzetten, in binnen- en buitenland'. Pagina 5: Sjeik Yassin speelt thuiswedstrijd in Gaza-stad groten. De plannen worden vrij dag besproken op het hoofdbu reau van de KNVB in Zeist. Aan de hand van een 'meerja renprogramma', dat voorlopig is vastgesteld voor drie jaar, wordt het de clubs mogelijk ge maakt om met een aantal sim pele ingrepen en met steun van de KNVB, de agressie op de vel den terug te dringen. Dit moet onder meer gebeuren aan de hand van min of meer verplich te thema- en discussieavonden en aanvullende opleidingen voor trainers en clubscheids- rechters. den haag anp De Kamer van Beroep van het Joegoslavië-Tribunaal heeft de Bosnische Kroaat Drazen Er demovic de kans gegeven zich opnieuw voor de rechters te verantwoorden. Erdemovic was eind vorig jaar veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. De Kamer van Beroep is van mening dat de Kroaat, die heeft bekend schuldig te zijn aan misdaden tegen de menselijk heid, niet geheel op de hoogte was van de aard van de aan klacht. HET WOORD IS AAN Lord Chesterfield Sommige mensen vertellen naarstig alle geheimen die zij weten, om te tonen hoe zeer zij vertrouwd worden. ir/17° 12717° 13*/16° 80% 70% 70% 20% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina Q VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 16 Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Schrijvende lezers 14 Sport20,21 Strips Uitgaan .18 leiden pablo cabenda 'Bedrag niet goed beheerd' zij het geld aan de eigenaar van de winkel hebben overgemaakt. Volgens de advocaat van Mafoi is dat tegen de regels. Volgens het Koninklijk Nota riële Broederschap mag een no taris bij hem in bewaring gege ven geld alleen gebruiken voor het bestemde doel. In dit geval de verkoop, die niet is doorge gaan. De woordvoerder van het Broederschap voegt hier echter onmiddellijk aan toe dat hij geen oordeel wil uitspreken over de handelwijze van Mei- ners. „Daarvoor ken ik de zaak niet goed genoeg." Een woordvoerster van het Leidse notarissenkantoor Kar stens zegt dat er 'onderliggende afspraken' kunnen zijn ge maakt. „Het is nog maar de \Taag of mevrouw Meiners on juist heeft gehandeld." Tegen de Leidse notaris me- vrouw R. Meiners is een klacht ingediend bij de Kamer van Toezicht voor Notarissen. Vol gens advocaat mr. P. Ruijs van Mafoi bv is zij niet goed omge sprongen met een bedrag van 150.000 gulden dat bij haar in depot is gegeven. Meiners was vanochtend niet voor commen taar bereikbaar. De Leidse notaris was vorig jaar betrokken bij de verkoop aan Mafoi bv van een wonin ginterieurwinkel aan de Doeza- straat. Om onduidelijke rede nen ging de transactie niet door. Bij Meiners was de koop som, of een deel daarvan, in be waring gegeven. Nadat de transactie was afgeblazen zou Maatschappij gaat zelf vrijuit haarlem arthur maandag De Haarlemse kantonrechter mr. B.M. Keulen heeft Malaysia Airlines vanmorgen vrijgespro ken van het negeren van de nieuwe vliegroutes vanaf Schip hol. De rechter vindt dat de maatschappij geen blaam treft. Wel kreeg een piloot een boete van 400 gulden opgelegd. Malaysia Airlines was de eer ste maatschappij die voor de rechter moest verschijnen we gens het negeren van voorge schreven vertrekroutes. Het gaat daarbij om de nieuwe re gels die 10 oktober vorig jaar van kracht werden. De maatre gel is bedoeld om herrie van vliegtuigen te beperken. Pagina 16: Afsnijden bocht kost piloot geld Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: l Per maand i automatisch if. 3 L95) Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch S Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28 030 '712141 "4001 14' maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1