acobswoude noet weer lezuinigen Nieuw Alphens stadhuis krijgt wulpse vorm Alphenaar neemt het niet nauw met scheiden afval Watertoren niet in trek Rijn Veenstreek Baggertijd Uphen wil 'duidelijke' 4 mei-herdenking rarage in irand [estoken Jongen krijgt klappen op Aziëlaan VARA Nog geen asielzoekers naar Alphen Tweetal bedreigt Alphense kinderen SDAG 7 OKTOBER 1997 hans jacobs. 071-535641-1, plv -chef rudolf kleun. 071-5356*136 testauratie archief Leimuiden VrmswouDEJacobswoude wil het archief van de voormalige Gemeente Leimuiden restaureren. Na een bezoek aan het Veekarchief in Alphen, eerder dit jaar, bleek dat wanneer dat jet gebeurt, 'een zeer groot deel van het archief als verloren toet worden beschouwd'. Zo ver willen B en W het niet laten r 4men: In 1998 vragen zij de gemeenteraad om voor de restau- ttie 60.000 gulden uit te trekken. acobswoude krijgt klachtenregeling foRSWOUDE» Jacobswoudenaren moeten met hun klachten n Hger het gedrag van ambtenaren en wethouders vanaf volgend far bij de gemeente terechtkunnen. Het gemeentebestuur legt 1998 een klachtenregeling voor aan de gemeenteraad. pbswoude ontkomt, net als vorig jaar, niet aan flinke luinigingen. Een verhoging van het OZB-tarief van h er dan vijftien procent is niet voldoende om de begro- §4 over 1998 sluitend te krijgen. Zo kort Jacobswoude, aan burgemeester en wethouders ligt, 175.000 - 'Hen op het budget voor de Wet Voorzieningen Gehan- apten (WVG). Verder schuift de gemeente een aantal irecijaven voor zich uit. Vorig jaar kortte zij ongeveer 1.000 gulden op haar uitgaven. 40.000 gulden te hebben over gehouden. De voorgestelde belasting maatregelen zijn, aldus B en W, niet verrassend, 'want conform het meerjarenperspectief. Vorig jaar steeg het OZB-tarief nog met bijna 17 procent. In 1998 stijgt het 'kale' tarief met 13,1 procent. Daar bovenop komt nog de inflatiecorrectie van 2,5 procent. Jacobswoude fèkent de korting op de uitkering uit het gemeentefonds (295.000 gul den) volledig door aan zijn in woners. Voor het overgrote deel van het dreigende tekort op de be groting heeft de afdeling finan ciën in eigen huis moeten kij ken. Zo stellen B en W voor om de kosten van het onderhoud van gemeentelijke gebouwen en van het (nog niet aangenomen) rioleringsplan uit te smeren over een aantal jaren. Zo be spaart de gemeente meer dan 300.000 gulden. regio» De tijd om de sloten uit te baggeren is weer aangebroken. Vele hijskranen zijn actief in de polders, zoals hier in de buurt van Roelo- farendsveen. De eerste week van november gaan ambtenaren van het waterschap De Oude Rijnstromen alle sloten van hun polders in de Leidse regio en de Rijn- en Veenstreek inspecteren. De sloten in de Bollenstreek zijn deze week al aan de beurt. Slooteigenaren die niet aan hun onder houdsplicht hebben voldaan, krijgen een waarschuwing. Als die sloot na enkele weken nog niet schoon is, volgt er een boete van tussen de vijf tig en honderd gulden. Het is dit jaar voor het eerst dat De Oude Rijnstromen de schouwboete invoert. Volgens een woordvoerder van het wa terschap vergeten vooral mensen in de stedelijke gebieden nogal eens hun water te onderhouden. foto mark lamers Motorclub en Utopia worden het niet eens zoeterwoude eric-jan berendsen Bijna was er aan de zoektocht van vijf jaar naar een clubhuis een eind gekomen. De Zoeter- woudse motorclub Blut had haar oog laten vallen op de ac commodatie van jongerenvere niging Utopia aan de Nieuwe Weg. Utopia was best bereid het gebouw zondag overdag af te staan. Op het laatste moment zijn de onderhandelingen ech ter stukgelopen. Beide vereni gingen konden het niet eens worden over de invulling van de zondagavond. Op die avond houdt Utopia sociëteitsavond terwijl Blut op hetzelfde tijdstip de motorrij ders wil laten uitblazen van hun zondagse toertochten. Vanaf zes uur wilde Utopia weer toegang tot het gebouw, een eis die voor het Blut-bestuur onaanvaard baar was. ,,Heel jammer", zo re ageert penningmeester Willem Helfensteyn van Blut. ,,De ac commodatie van Utopia was ideaal voor ons. Gelegen buiten het centrum en voldoende par keergelegenheid voor de deur. Ook financieel was het aantrek kelijk omdat we de kosten zou den delen. Het is helaas stukge lopen op de zondagavond. Wij komen rond vijf uur terug van onze toertocht. Dan is het een beetje lullig om tegen onze le den te zeggen dat ze om zes uur moeten opkrassen omdat Uto pia weer in het gebouw wil. Daarom ging het plan op het laatste moment niet door." - ^ert minkhorst 1 jalve een verhoging van de perend-zaakbelasting scho- lacobswoude zijn inwoners 'f een lastenverhoging voor: Rioolrecht moet volgend jaar [twee tientjes omhoog. Te- ontjkertijd verlaagt de gemeen- 38(omdat het rijk dat voor- rijft) de reinigingsheffing ivJ honderd gulden. Het colle- orerierwacht mede daarom dat 'arttfcswoudenaren volgend jaar 'e'jr een procent meer kwijt Jaan de gemeentelijke belas- jen. De begroting wordt van- ggepresenteerd. jn de begroting sluitend te moest er een bedrag van 900.000 gulden worden gepoetst. Uiteindelijk von- fze 972.000 gulden, waarvan ig procent door de burger worden opgehoest. Uit- :lijk verwacht de gemeente het eind van 1998 bijna alphen aan den rijn» robbert minkhorst Het moet in elk geval bijzonder worden, vindt architect Eric van Egeraat van het nieuwe stadhuis in Alphen. Want Nederland heeft al zoveel eenheidsworsten ge bouwd. Als er dan al één gebouw uit moet springen, dan is dat wel een gemeentehuis, dat echt een huis van de stad moet zijn. Gisteravond presenteerde hij in het ING-kantoor aan de Castellumstraat, tegenover het huidige stadskantoor, zijn eerste schetsen aan de om wonenden. En waar de Rotterdamse architect uiteinde lijk mee op de proppen kwam, verbaasde niet alleen hen, maar ook het Alphensê gemeentebestuur. Een blokkendoos wordt het niet. Een kubus in geen geval. Rond is zijn prille creatie evenmin. Egeraat te kende een stadhuis, waarvan het voorste deel een dak krijgt in de vorm van een fietszadel. ,,A1 zul je dat, wan neer je ervoor staat, absoluut niet als zodanig ervaren", drukte hij mogelijke spot van tegenstanders de kop in. De vorm van het voorste gedeelte is inderdaad eerder wulps. Aan de voorzijde (aan de Castellumstraat) krijgt het nieuwe gemeentehuis een holle gevel. Op de hoek met de Stevinstraat staat het voorste deel op palen, om zo een doorkijk te krijgen naar de St. Jorisstraat. Het mid denstuk is het laagste deel. Aan de achterkant wordt het stadhuis wat hoger en loopt de gevel enigszins schuin weg. Het nieuwe stadhuis maakt deel uit van het ambi tieuze masterplan Stadshart. De gemeenteraad ging vo rig jaar november akkoord met de impuls aan het cen trum waar behalvé een nieuw gemeentehuis ook een theater en bioscoop, een centrum beeldende kunsten en veel winkels, woningen en horecavoorzieningen ko men. Het nieuwe stadhuis op het St. Jorisplein is het eerste project uit het masterplan dat zijn beslag krijgt. Architect Egeraat legt zijn ontwerp binnen een maand voor aan het gemeentebestuur. Dan weet Al phen ook ongeveer hoeveel geld het nieuwe stadhuis kost. Wethouder Stan Lyczak die namens het college de bijeenkomst voorzat, kon daarom nog niet zeggen of Egeraat op de goede weg zat. Positief was hij niettemin wel: ,,Dit ontwerp lost een hoop problemen op waar we vooraf mee zaten. We moesten voorkomen dat de Castellumstraat een Chinese Muur zou krijgen. Ook wilden we van de Dr. Smethstraat en de Stevinstraat geen pijpenlaatjes maken." De eerste schetsen hebben Lyczak ook verbaasd, zei hij gisteravond. „Ik denk nogal traditioneel, in rechte lijnen en hoeken", aldus de wethouder financiën. „Daarom vind ik dit ontwerp nogal opvallend." Egeraat kreeg ook van omwonenden lof, die het ontwerp leuk, creatief, exceptioneel, speels en artistiek noemden. Wel plaatste Egeraat het gemeentebestuur voor een nieuw probleem. Ónder het nieuwe stadhuis komt na melijk een parkeergarage en de entree daarvan is ge uland in de Castellumstraat. Egeraat: „Die tunnelbak is net ergste wat je voor je stadhuis kan neerleggen." Hij maakt er liever een autoluw of een wandelgebied van. De ingang kan dan beter verhuizen naar het Raoul Wal lenbergplein, dat dan tevens een stukje opzij zou moe- ?hen aan den run pt te stijf, maar zeker niet te p. De raadsleden van Alphen jt n krap zeven maanden naar- g op zoek naar de ideale mix R n sfeer en eerbied tijdens de ''jring van de nationale do- jnherdenking. „De traditio- le manier beviel ons niet, 'Jpar nu zijn we doorgeslagen lar de andere kant", verklaart A. van Geest de breed leelde opvatting. Alleen de D heeft geen moeite met de idige gang van zaken, eden van de raadscommis- voor algemeen en maat- lappelijk bestuur uitten gis teren hun ongenoegen over het onduidelijke protocol dat zij moeten volgen tijdens de plechtige en ingetogen voor avond van het bevrijdingsfeest. Ze hebben vooral moeite met hun eigen rol. Stonden ze vroe ger zij aan zij, nu is er nog maar een enkeling die zich ver plicht voelt op te draven bij de kranslegging. Een opstelling als oude Sovjetleiders op het bor des van het stadhuis gaat te ver, maar de lage opkomst moet op de bevolking ook weer geen verkeerde indruk wekken: „Als ik kijk naar het geringe aantal raadsleden tijdens de herdenking, dan vraag ik: welke kant moeten we nu op", aldus J. Groen in 't Wout (CDA). De opdracht aan d'e leden van het comité 4-5 mei, die de problemen van de volksverte genwoordigers opnamen, is duidelijk. A. van Geest (D66): „We moeten als raadsleden in tensiever worden betrokken bij de kranslegging. De fractie voorzitters staan nu wat verlo ren tussen de anderen." Daar bij gaat het vooral om de vraag wie en namens wat, een krans mag leggen. Volgens comité voorzitter M. Paats moeten partijen zelf maar uitmaken wie wat legt: „Politieke partijen moeten dan misschien niet zo'n specifieke plaats inne men." Een vertegenwoordiger van de volksvertegenwoordi ging is volgens hem immers ook mogelijk. Het comité heeft, wat de mu zikale omlijsting van de wering betreft, ook nog niet de juiste toon te pakken, vinden de raadsleden. Stijve psalmen trekken geen jongeren en de organisatoren moeten op zoek naar iets hippers. „Hedendaag se componisten of Engels werk kunnen zorgen voor herken ning en erkenning bij de jeugd", meent G. Zandvliet (PvdA). Advies inwinnen bij de directeur van de streekmuziek- school is een optie, zo suggeren enige raadleden. phenaan den run» eigenaar van een garage i de Tarthorst in JÜphen pf gisteren zijn garagedeur andend aan. Voor de twee deer in korte tijd waren er -ken om het handvat ge beld en in brand gesto- De deurknop was zwart Jlakerd. De brand sloeg Jt over naar de andere ga ges in het rijtje die deels hout zijn. alphen aan den run» acobswoude: tarlijks 25 uizen erbij jbswoude Ipswoude verwacht dat het ff 1999 25 huizen per jaar stfc bouwen. De eerste wonin- wj verrijzen aan het Suyder- in Rijnsaterwoude, op de uJts van het tijdelijke ge entehuis. Als tweede locatie it de Oudendijk in Woubrug- De eerste zes jaar bebouwt Jgemeente slechts eenderde se] bet terrein aan de Beuken- 11 in Leimuiden. robbert minkhorst De Alphenaar scheidt zijn huis-, tuin-, en keukenafval veel te weinig. De gemeente zit ver ver wijderd van de landelijke dbel- stellingen voor het aantal kilo's ingezameld afval. Er wordt al leen genoeg metaal en grof vuil opgehaald. Het ergst schieten de gemeente en haar inwoners tekort bij he.t inzamelen van het GFT-afval. In 1996 zat Alphen bijna dertig kilo per inwoner onder het landelijke streekcijfer. In het tweede gemeentelijke milieubeleidsplan waarin deze resultaten staan, kondigt het college dan ook aan de komen de vier jaar veel aandacht aan dat probleem te geven. Voor lichting en educatie aan inwo ners zijn twee belangrijke wa pens om hen milieubewuster te maken. De gemeente denkt ook dat het wijkgericht werken de burger op andere gedachten brengt. Verder onderzoekt Al phen of financiële prikkels (zoals kortingen en sübsidies) zin hebben. Exacte bedragen worden niet genoemd. Iedere Alphenaar leverde de afgelopen jaren ongeveer een kilo klein chemisch afval en as best in bij de gemeente. Het rijk heeft als doelstelling het dubbe le daarvan. Alphen zamelde in 1996 bijna 58 kilo per inwoner in aan oud papier. Het streefcij fer is 72 kilo. Verder ziet de overheid graag dat iedere Ne derlander jaarlijks 104 kilo GFT- afval in z'n groene bak depo neert. De Alphenaar blijft dui delijk achter met ruim 75 kilo. In totaal wordt momenteel on geveer 40 porcent van al het huishoudelijk gescheiden inge zameld. De landelijke norm ligt in 1998 op 60 procent. Om die doelstelling te halen wil de gemeente vanaf volgend jaar verder meer ondergrondse afvalbakken bij flats plaatsen. Ook voor de inzameling van textiel, glas en papier wil Alphen bakken onder de grond stop pen. Tevens kondigt de ge meente aan onderzoek te doen naar het inzamelen van ander huishoudelijk afval als melkpak ken, overbodig geworden kof fiezetapparaten en versleten meubels. Om de Alphenaar zover te krijgen, is wel meer nodig dan voorlichting en eventuele subsi dies. Ook de verwerking van het afval kan beter. Het dit jaar ge opende kringloopstation moet verder worden 'geprofessionali seerd'. Voor de uitvoering van het totale milieubeleidsplan over de jaren 1998-2001 trekt de gemeente ongeveer 15,5 mil joen gulden uit. De overal bovenuitstekende watertoren van.Roelofarendsveen met de tulp staat te koop of is te huur. alphen aan den run»op 4 oktober om half drie 's de Goudse Schouw kreeg de nachts met enkele vrienden op jongen een paar stompen in Een 15-jarige Alphenaar heeft de Aziëlaan toen hij werd aan- zijn gezicht. Ook zijn vrienden gisteren aangifte gedaan van gevallen door een groep gasten, moesten wat klappen incasse- mishandeling. De jongen liep Ter hoogte van het viaduct van ren. roelofarendsveen marieta kroft De belangstelling voor de wa tertoren in Roelofarendsveen, die te huur of te koop staat, is niet geweldig. Weliswaar belden de afgelopen weken een aantal geïnteresseerden voor meer in formatie, maar de gemeente heeft nog geen concrete plan nen ontvangen. Tot 1 november kan dat nog. Daarna besluit het gemeentebestuur wie de nieu we eigenaar of huurder wordt. Alkemade kocht de waterto ren enkele maanden geleden van de Watermaatschappij Zuid-Holland-Oost (WZHO). De WZHO wilde ervan af omdat de toren niet langer functioneel was. De gemeente, die wilde voorkomen dat het bouwwerk met de verlichte tulp zou wor den gesloopt, legde er 80.000 gulden voor op tafel. Toen dat bekend werd kwa men er spontaan enkele reac ties bij de gemeente binnen. De één wilde er een kiosk van ma ken, de ander een pannenkoe kenhuis, galerie, woning of een kantorencomplex. Maar ook van hen hebben B en W nog geen uitgewerkt plan ontvan gen. Om iedereen evenveel kans te gunnen, plaatste de gemeen te Alkemade enkele weken gele den nog een oproep. Coördine- 19:25 Barend Witteman Van café aan de Plantage Kerlf Amsterdam. Presentatie^ ZIE DRIE VANDAAG Uitgesproken alphen aan den rijn Alphen staat bij het Centraal Opvangorgaan Asielzoekers (COA) niet meer bovenaan het verlanglijstje voor de noodop vang van vluchtelingen. Het COA heeft zijn zinnen nu voor lopig gezet op anderen gemeen ten. Burgemeester Schoof heeft dat gisteravond laten weten. De voornaamste reden voor het COA om elders te kijken is dat in Alphen op korte termijn geen geschikte locatie vrijkomt. Dat betekent volgens Schoof overigens niet dat Alphen uit beeld is. De komende dagen wordt gewoon verder gezocht naar een tijdelijke plek voor 150 asielzoekers. De burgemeester wijst ook el ke verdenking als zou zijn ge meente niet willen meewerken, van de hand. „In principe zijn we nog steeds bereid om asiel zoekers in onze gemeente op te vangen." alphen aan den rijn» foto mark lamêrs rend ambtenaar R. Engwegen overweegt volgende week met een groepje de toren te gaan be zichtigen. Bod Bij het bepalen van de toekom stige bestemming kijkt het ge meentebestuur niet alleen naar de hoogte van het bod, of de voorgestelde huurprijs. „Ook de functie die de toren krijgt, weegt zwaar mee", aldus Engwegen. Volgens het bestem mingsplan zijn maatschappelij ke "doeleinden en nutsvoorzie ningen toegestaan. De gemeen te is bereid het bestemmings plan te wijzigen. Vier kinderen van acht en negen jaar oud zijn het afge lopen weekeinde in het We teringpark in Alphen be dreigd. Twee jongens van 13 en 14 jaar oud dwongen de kinderen op de grond te gaan liggen en hun truien uit te trekken. De daders, die een masker droegen, vertelden de kinderen dat zij een wa pen bij zich hadden. De politie nam de zaak hoog op en wist de gasten aan te houden. „We vonden dit te ver gaan om er meteen vanuit te gaan dat dit een uit de hand gelopen spelletje is", aldus politiewoordvoerder II. Schimmel van het district Rijn- en Aarlanden. Na ver hoor bleek dat de gasten het toch niet zo kwaad bedoeld hadden. Van wapenbezit was geen sprake. De twee jongens vielen zondag tien spelende kinde ren lastig. Twee van hen ren den overstuur naar huis en waarschuwden hun ouders. Toen die in het park gingen kijken, gingen de twee jon gens er vandoor. De politie heeft de ouders van de twee daders ingelicht. Deze stuurden de 12 betrok kenen een excuusbrief voor het gedrag van hun zonen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19