f Alcoholgebruik bij pubs moet omlaag' Geldschieter 'design-center' al maanden geleden afgehaakt Personeel van MEOB stelt Defensie ultimatum Grootste modelspoorbaan van Nederland afgebroken Leiden Regio Warmond in teken turf- en strontrace Leiderdor Leidschendam Voorschoten Warmond Wassenaar DINSDAG 7 OKTOBER 1997 LXK Tl' Oude tijden herleven binnen kort in Warmond. Van 10 tot en met 15 oktober staat het dorp in het teken van turf- en strontschippers die hun lading e zo snel mogelijk naar de be stemming brengen. Nu gaat het om een wedstrijd. In vroe ger dagen hadden de schip pers altijd haast omdat er voor de eerst arriverende ladingen altijd de hoogste prijs werd be taald. Bovendien waren ze dan het eerst terug om weer een nieuwe lading in te nemen. Vrijdagochtend 10 oktober om zeven uur vertrekt een vloot platbodems vanuit Park Groot Leerust richting Vinke- veen om daar een lading turf op te halen en die zo snel mo- elijk weer terug te brengen laar Warmond. De turf arri veert daar op zondag 12 okto- ier na twaalf uur. In het park is zondag van al- ;s te doen. Er is een markt - waar onder andere scheepsbe- nodigheden worden verkocht - en een speciaal voor deze gelegenheid neergezet caféter ras aan het water. Bezoekers kunnen vanaf dit terras de platbodems en vletten van de scouting zien finishen. De scouting (van onder andere Warmond) doet dit jaar voor het eerst mee aan de turfrace. Op 14 en 15 oktober is Park Groot Leerust de losplaats en het keerpunt van de strontra ce. Deze race begint op 13 ok tober in Workum (Friesland). Vanuit Warmond vertrekt die maandagochtend een speciale bus naar de start in Workum. Wie mee wil, kan zich opgeven bij de Stichting Zeilvaart War mond: 071 - 30 123 50/06 53235684). De deelnemers aan de strontrace proberen zo snel mogelijk hun lading naar War mond te brengen en vervol gens als eerste in Workum te rug te keren. College Wassenaar 'in verlegenheid gebracht' WASSENAAR DIMITRI WALBEEK De geldschieter die zou zorgen voor de fi nanciering van het 'design-center' langs de Rijksstraatweg in Wassenaar, Bouwfonds Woningbouw, is al eind juni afgehaakt. De gemeente is daarvan al die tijd niet op de hoogte gebracht. Dat onthulde wethouder E. van Dijk-Staats gisteravond tijdens een speciale commissievergadering. Afgelopen donderdag werden de drie Wassenaarse wethouders 'ernstig in verle genheid gebracht' toen zij het nieuws hoor den van projectontwikkelaar R. Langelaan. Tijdens dat gesprek bleek dat de initiatief nemer ondertussen een groep particuliere investeerders heeft gevonden die wel haar geld wil steken in het design-center, een hoogwaardig winkelcentrum met luxe toon zalen. Het design-center was een week geleden nog een heet hangijzer in de Wassenaarse politiek. Zodanig zelfs dat het besluit erover - en over de aanleg van parallelwegen naast de Rijksstraatweg - een maand werd uitge steld. De twee projecten waren vorige week nog onlosmakelijk met elkaar verbonden. Door de onthulling van Van Dijk-Staats werd duidelijk dat er vorige maand voor niets over de Rijksstraatweg is vergaderd. Rijkswaterstaat, dat dertig miljoen heeft ge reserveerd voor de parallelwegen, beraadt zich ook over het project, bleek gisteren. CDA-fractievoorzitter verwoordde de ont goocheling onder de raadsleden het sterkst. ,,Dat betekent dat we vorige maand voor niets onder hoge druk hebben vergaderd", stak hij flink van wal. „Wist u vorige maand al dat Bouwfonds zich had teruggetrokken? Tot vorige week zei u nog dat de twee pro jecten onlosmakelijk met elkaar waren ver bonden? Het was slikken of stikken, we moesten gelijk beslissen. Hoe zit dat nu?", vroeg hij. Wethouder A. Pruijs kon daar ook geen eenduidig antwoord op geven en zinspeel de op overmacht bij de wethouders. „We werden donderdag verrast door de mede deling. Eerder wisten we er niets van. Er zijn nu nieuwe financierders voor het centrum. We hebben tijd nodig om die eerst te on derzoeken", reageerde Pruijs. De gemeente bekijkt nog of de aanleg van de parallelwe gen nu kan worden losgekoppeld van het design-center. PvdA-fractievoorzitter H. Goulooze was ook niet tevreden. „Er is vorige week een verkeerde voorstelling van zaken gepresen teerd." Hij kon zich vinden in een voorstel van CDA-er Van Rij om te onderzoeken of er een schadeclaim bij Bouwfonds kan wor den neergelegd. Wethouder Van Dijk-Staats deelde echter mee dat het onderzoek naar de gang van zaken alsnog zou kunnen uitmonden in een samenwerking met Bouwfonds. Het plan om de Rijksstraatweg aan beide kanten te voorzien van parallelwegen en het design center te bouwen is nu in ieder geval op losse schroeven komen te staan. „We moe ten de zaak helemaal opnieuw onderzoe ken, want we kunnen de consequenties nog niet overzien. Dat betekent in ieder geval dat we deze maand nog niet over het pro ject kunnen beslissen", zei Pruijs. Jj iproep burgemeester tijdens eerste sportcafé Leiderdoip 1le(lurgemeester M. Zonnevylle van Leiderdorp heeft giste- Heien tijdens de opening van het Sportcafé in zijn gemeen de clubs opgeroepen het alcoholgebruik door jeugdle- en in de hand te houden. Zonnevylle had zondag bij en bezoek aan hockeyclub Alecto geconstateerd dat jon geren van veertien, vijftien jaar 'zittend op kratten bier, aar de wedstrijd keken'. te! ilDERDORP WILLEM SPIERDIJK Het is de verantwoordelijkheid an de verenigingen om daar aal en perk aan te stellen", al- us Zonnevylle gisteren. De Lei- erdorpse burgemeester kon- t w igde aan de kwestie bij de ubs aan de orde te stellen. Hij ,j. aemde het alcoholmisbruik niet vrolijk van", aldus Zonne oor jongeren een groot pro- vylle. De burgemeester van Lei- leem. „Er wordt enorme ophef derdorp vindt dat de sportclubs gemaakt over het gebruik van in zijn gemeente niet door kun- 'ft drugs, maar de effecten van nen gaan met onbekommerd in Amsterdam en Meindert Tjoelker in Leeuwarden is ge beurd. De oorzaak daarvan is alcoholmisbruik." Maai- ook in zijn eigen ge meente hebben incidenten plaats. „Ik heb onlangs de poli tierapporten van de laatste we ken bekeken, en daar word je :ohol zijn net zo erg. Iedereen geschokt en verdrietig door itgene wat loes Kloppenburg alcohol aan jongeren schenken. „Ik begrijp ook wel dat de kanti ne-opbrengsten belangrijk zijn voor een club. Maar dan moe ten er maar oplossingen be dacht worden. Schenk bijvoor beeld voor zessen geen alcohol en reken daarna een kwartje ex tra voor een biertje." Het eerste Sportcafé in Lei derdorp trok gisteravond flinke belangstelling. Meer dan hon derd mensen waren naar de bij eenkomst in het clubhuis van RCL gekomen. Het Sportcafé, bedoeld als ontmoetingsplaats voor bedrijfsleven, (sportbe stuurders en pers, is door de Stichting Sportpromotie Leider dorp opgezet naar Leids voor beeld. Daar hebben al zes jaar lang maandelijks dergelijke bij eenkomsten plaats. In Leider dorp worden de Sportcafés met tussenpozen van twee maanden gehouden. De volgende is op maandag 1 december in de kantine van Sportzaal Op Dreef. Burgemeester Zonnevylle (tweede van rechts) maakt voorafgaande aan zijn toespraak een rondje door het sportcafé om het aantal alcoholische consumpties te tellen. foto mark lamers Woningbouw bij school Leiderdorp vertraagd LEIDERDORP «JAAP VAN SANDUK OECSTGEEST MAARTEN KEULEMANS/ANP Het personeel van het Marine Elektronisch- en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest geeft zijn werkgever, het ministerie van defensie, tot 1 november de tijd om met een goede regeling voor de verhuizing naar Den Helder op tafel te komen. Geeft Defensie hieraan geen gehoor, dan volgen er acties. Dat hebben de vakbonden Abva- kabo, CFO en CMHF gisteren bekendgemaakt. Aan welke acties de bonden precies denken, is nog onbekend. Maar dat ze grimmiger zullen zijn dan vorig jaar, toen het MEOB-personeel tevergeefs tegen de ver huizing demonstreerde, staat voor de dienstencommis sie (ondernemingsraad) vast. „De ledenvergadering heeft al besloten dat het dit keer niet bij werkonderbre kingen, verkleedpartijen en fiets- en voettochten naar Den Haag zal blijvenaldus voorzitter A. Vink van de dienstencommissie. Vakbondsman M. Oskam van de CFO gaf in een gesprek met deze krant al aan dat de ac tiebereidheid bij het personeel zo groot is 'dat ik er zelfs op moet letten dat er niets uit de hand loopt.' Sinds vast is komen te staan dat het MEOB vanaf 1999 in fasen van Oegstgeest naar Den Helder verhuist, vechten de personeelslèden voor een goed sociaal plan. Het plan dat Defensie ze heeft voorgelegd bevat vol gens MEOB-medewerkers een veel te magere reiskos tenvergoeding en 55+-regeling. Verder verlangen de medewerkers een financiële compensatie voor de reis tijden van personeelsleden die in Zuid-Holland blijven wonen en een hogere onkostenvergoeding voor mede werkers die zich in Noord-Holland gaan vestigen. Naar verwachting zullen dat er overigens niet meer dan hon derd zijn. Al in mei van dit jaar wezen de werknemers van het MEOB en de betrokken vakbonden de voorstel len van Defensie van de hand. Toen al dreigden zij met acties. Om een conflict te voorkomen besloot Defensie een commissie onder leiding van oud-minister De Rui ter om advies vragen. „Het ministerie kreeg de raad mee zijn huiswerk over te doen en nog eens goed naar de regelingen te kijken. Dat heeft ze weliswaar gedaan, maar het sociaal plan is onveranderd gebleven", aldus Vink. CHEF HANS JACOBS. 0'1 -53564 14. PLV -CHEF RUPOL! HflIN .-'1 - OUDERZORG Hoe kun je brandwonden voorkomen? Die vraag staat donderdag 16 oktober om 20.00 uur centraal op een voorlich tingsavond in de Scheppingskerk in Leiderdorp. De bijeenkomst is georganiseerd door de Stichting Aktieve Gezondheidszorg Rijn streek en de Brandwondenstichting. ZULKWARTIER ln gebouw Sjelter aan de Heemraadlaan wordt zondag 12 oktober weer een rommelmarkt gehouden. Van 10.00 tot 16.00 uur verkopen particulieren en verenigingen gebruikte spul len. De toegang is gratis. Wie zelf spullen wil verkopen, kan een ta fel huren. Inlichtingen bij Sjelter 589 31 35. LEIDSCHENDAM De gemeente Leidschendam heeft een nieuw boekje over monumenten en buitenkunst in Leidschendam uitge geven. Het is een volledige herziening van de eerdere uitgave uit 1992. De 20 monumenten en 36 buitenkunstwerken die de ge meente rijk is, worden in het boekje beschreven. Het is rijk voor zien van foto's. Voor vijf gulden is het boekje te koop bij hel Pu- blieksbureau in het Stadskantoor aan de Koningin Wilhelminalaan 2 in Leidschendam. LEIDSCHENDAM Stompwijkers kunnen met een fikse korting een zonneboiler aanschaffen. Het voordeel kan oplopen tot 1700 gul den. Het Energiebedrijf Rijswijk en Leidschendam (ERL) en de rijksoverheid geven subsidie, omdat de boiler beter is voor het milieu. Er hoeft namelijk minder aardgas en elektriciteit te worden gebruikt, wat de uitsloot van kooldioxvde beperkt. De ketel levert ook warm water als de zon niet schijnt, omdat hij gekoppeld is aan een cv-ketel. De actie loopt tot 15 oktober. SPEELPLAATSEN De veiligheid van dertien speelterreinen is voor het eind van het jaar verbeterd en negen andere speelplekken zijn dan verdwenen. Dat is het gevolg van het 'Besluit Veiligheid attractie- en speeltoestellen' dat in maart van dit jaar door de gemeenteraad is goedgekeurd. Na overleg met buurt- en wijkverenigingen zijn de volgende negen speeltuintjes aangewezen om te verdwijnen: drie plekken in I let Wedde en verder plaatsen aan de Tjerk Hiddesdreef, Professor Asserlaan. Professor Einsteinlaan, Ruysdaelhof/Nic. Maeskade, Paulus Potterdreef en de Sir Winston Churchillweg. I le ze speelplekken worden niet meer gebruikt of er wonen geen kin deren meer in de buurt. Tol 24 oktober kan bezwaren tegen deze beslissing bij de afdeling Groen van de gemeente worden gemaakt. HUURPRIJZEN De inkomensgrenzen voor sociale huurwoningen zijn aangepast. In een verordening is door de gemeenteraad vast gelegd dat huren tot zeshonderd gulden voortaan worden afge schermd voor potentiële huurders met een inkomen dat hoger is dan 47.550 gulden. Daarnaast komen woningen met een huur tot 823 zoveel mogelijk beschikbaar voor plaatselijke woningzoeken den. Ook als zij een laag inkomen hebben. De maatregelen zijn in gesteld om de starters op de woningmarkt een grotere kans op een woning te geven. Deze wijziging Huisvestingsverordening 1984 gaat 15 oktober in. WARMOND Werken in je eigen gemeente aan een duurzame we reld. Hoe dat in de ogen van burgemeester G. van der Wel van War mond kan, doet zij op woensdag 29 oktober uit de doeken in het kerkgebouw van de hervormde gemeente aan de Herenweg 82. Eén commissie beslaande uit ds. P. Magré, pastor C. Spruit en G. Tulp bereidt de zogenoemde Lokale Agenda 21 voor. Iedereen is welkom op de 29ste oktober en kan met de burgemeester van gedachten wisselen. De aanvang is 20.00 uur. SOPHIEKE HUIS Staatssecretaris Erica Terpstra (WD/ouderen) brengt vanmiddag om vijf uur een bezoek aan verzorgingstehuis Sophieke I luis aan de Van Zuylen van Nijcveltstraat. Eerder van daag heeft zij verpleeghuis 'Duinstede' geopend. In het Sophieke Huis heeft Terpstra ontmoetingen met bewoners, medewerkers, vrijwilligers en enkele wijkbewoners in de recreatiezaal. Daarna be spreekt ze achter gesloten deuren het nieuwe beleid van het Sop hieke Huis met bestuur en cliënten. Oegstgeester school heeft ruimte hard nodig OEGSTGEEST AFKE VAN DER TOOLEN De grootste modelspoorbaan van Nederland moet worden afgebroken. Is het niet dit jaar, dan wel ergens in de nabije toekomst. De spoorbaan ligt op de zolder van basisschool Ge- vers-Deutz Terwee in Oegst geest, en die school heeft de ruimte nodig voor nieuwe klas lokalen. De afbraak betekent een on herstelbaar verlies voor de Ver eniging van Spoorwegmodel bouwers. De spoorbaan kan niet worden verhuisd. „Jaren lang werk en zo'n tien mille aan investeringen zijn voor niets geweest. We kunnen weer helemaal opnieuw beginnen", zegt K. Kemper van de vereni ging De modelbouwer noemt de spoorweg 'met stip de grootste van Nederland in zijn soort, en nog vrij ver daarbuiten ook'. De baan is gebouwd op schaal Spoor 0, de schaal met de grootste spoorbreedte. „Onze modelbaan is driehonderd me ter lang. Alleen in Duitsland zullen er een stuk of drie, vier zijn die langer zijn. Het zijn daar fervente modelbouwers." Behalve de Vereniging van Spoorwegmodelbouwers, huist ook kunstenaar G. de Wit in de school aan de Terweeweg. Hij zit er al twintig jaar. „Dat daar nu een einde aan komt is een nare zaak. Ik ben met deze ruimte vergroeid. Beroemde professoren onder wie Oort en Vink hebben hier voor mij ge poseerd", vertelt hij. De Wit en Kemper vragen zich af of hun vertrek wel zo nodig is. De zolder beslaat een enorm oppervlak, veel groter dan no dig is voor twee lokalen. On- derwijs-ambtenaar N. Oost hoek: „Het is waar dat de zol der ruimte kan bieden aan vijf lokalen en dat de school voor lopig maar twee extra ruimten nodig heeft. Maar gezien de verwachte groei van het aantal leerlingen moeten er in de na bije jaren meer lokalen bij. En daar komt nog eens bovenop dat de klassen worden ver kleind." Hij benadrukt dat hij nog niet weet of de huidige ge bruikers er op korte termijn uit moeten, of dat ze respijt heb ben tot op het moment dat de hele zolder tot klaslokaal wordt verbouwd. In een voorstel van B en W staat echter al wel dat het gebruik van de zolder 'zo spoedig mogelijk beëindigd zal moeten worden'. Om die reden ook heeft de gemeente de gebruikers nog niet in kennis gesteld van hun gedwongen verhuizing, legt Oosthoek uit. „Er is nog niet eens een echt plan." De gebrui kers tonen zich verbolgen over het feit dat ze via-via moesten vernemen dat ze hun ruimten mogelijk kwijtraken. Niet erg elegant van de gemeente, vin den ze. Ze hebben geen huur overeenkomst en dus ook geen huurbescherming. Modelbouwer Kemper bij de grootste spoorbaan van Nederland: „We hebben er met z'n tienen zo'n zeven jaar aan gewerkt, maar hij is nog niet af. Er moet nog veel gebeuren aan het landschap." foto mark lamers Wethouder moet verhouding met Doeskwartier verbeteren LEIDERDORP JAAP VAN SANDIJK de Leiderdorpse wethouder A. van Dijk (volkshuisvesting) moet zich meer inspannen om de verstandhouding met de be woners van het Doeskwartier te verbeteren. Daarop is gister avond tijdens een commissie vergadering aangedrongen na een lange en heftige discussie tussen de wethouder en twee bewoners van de wijk. „Dit is hoe het niet moet. Er valt qua communicatie heel wat te leren", verweet R. Thunnis- sen (PvdA) de wethouder. De bewoners van de wijk verzetten zich fel tegen woningbouw op het weilandje aan de Ruigekade. Volgens de bewoners en bedrij ven wordt er nauwelijks geluis terd. Vooral het feit dat schetsen van bouwplannen aan de Rui gekade nooit zijn getoond aan het Doeskwartier zette kwaad bloed. Overigens ging een grote meerderheid alckoord met een voorbereidingsbesluit voor de Ruigekade. Alleen GroenLinks verzette zich tegen bebouwing. D66'er O. Reijers noemde het plan van de wethouder broddel werk, maar is niet tegen het bouwen op de Ruigekade. Wet houder Van Dijk verwacht over een maand met tekeningen te komen. Hij denkt dan het voor lopige concept-bestemmings plan klaar te hebben en ver wacht dat het woonwensen-on-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17