Afsnijden bocht kost piloot geld Twee procent basisscholieren Amsterdam blow Randstad Haags historisch straatmeubilair van ondergang gerec Dode en gewonde bij schietpartij in Utrecht DIT ZIJN DE VOORDELEN DINSDAG 7 OKTOBER 1997 975 575 Juwelen gestolen uit huis wassenaar. Uit een huis aan de Schoolstraat in Wassenaar is gis ternacht een kistje met juwelen gestolen. Tevens namen de in brekers een horloge mee. De 87-jarige bewoonster hoorde ge stommel in haar woning en zag even later twee mannen weglo- Katwijker gewond wassenaar. Met een hersenschudding en een flinke hoofdwond is een 37-jange Katwijker gistermiddag opgenomen in het Bron- ovo-ziekenhuis in Den Haag. De man stak vanaf de jagerslaan met zijn bromfiets de Groot Haesebroekseweg in Wassenaar over en werd geschept door een auto, die werd bestuurd door een 65-jange Hagenaar. Bonnen bij snelheidscontroles voorschoten. Bij snelheidscontroles op de Voorschotense Beethovenlaan en de Leidsewegzijn gisteren 71 automobilisten op de bon geslingerd. De hoogst gemeten snelheid was 78 kilo meter per uur Op beide wegen is vijftig kilometer per uur toege staan. Op de Van Beethovenlaan controleerde de politie hon derd voertuigen, waaivan er 34 te hard reden. Op de Leidseweg hard 66 6 P°''r'e ^57 voertuigen. Hiervan reden er 37 te den haag. anpmeente in haar straten wil r>__ 1 iet Haags historisch straatmeubilair is van de ondergang gered. Ouderwetse telefooncellen hoeven geen plaats te maken voor hedendaagse, gifgroene exemplaren. En de paar overgebleven urinoirs in de residentie maken kans op een plaatsje op de monumenten lijst. Het boek „Op straat gezet, Histo risch straatmeubilair in Den Haag" geeft een overzicht van alle monu mentale transformatorhuisjes, bordes sen en ander meubilair dat de meente in haar straten wil houden. Drie jaar geleden gaf Den Haag kunsthistorici de opdracht een inven tarisatie te maken van het straatmeu bilair uit de periode van voor 1940. De historici stelden ook beleidspunten op voor de gemeente om de monumenta le voorwerpen te behouden. „Na 1960 is veel historisch straatmeubilair vanuit financiële overwegingen ver vangen door moderne massaproduc ten", vertelt D. Valentijn van de ge meentelijke monumentenzorg. En dat is zonde, vindt de gemeente nu. ,Den Haag heeft twee gezichten. Die van moderne, snelle stad. En die van historische stad. Alletwee hebben ze hun waarde. Straatmeubilair is daarbij een belangrijke toevoeging." De ge meente wil zich er nu voor inzetten deze stukken te behouden. Het transformatorhuisje in de villa wijk Marlot is zo'n bijzondere toevoe ging. „Deze huisjes waren vroeger gru- wels die in de grond gestopt moesten worden. Dit exemplaar uit de jaren '30 is echter helemaal in de stijl van de monumentale villa's gebouwd en Toedracht volstrekt onduidelijk utrecht »gpd Een 22-jarige Utrechter is gis termiddag gedood bij een schietpartij in een woning aan de Kruisweg in de Utrechtse wijk Pijlsweerd. Zijn 20-jarige broer raakte bij de schietpartij zwaar gewond. De toedracht is hog volstrekt onduidelijk. Een derde broer die vlak na de schietpartij bij de woning aan kwam, deed de gruwelijke ont dekking. De zwaargewonde man is met een ambulance met spoed overgebracht naar het Diako- nessenhuis. Volgens een politie woordvoerder is hij absoluut nog niet aanspreekbaar. De schietpartij bracht veel mensen op de been. De wijk werd geheel afgezet om de trau mahelikopter van de ANWB aan de grond te kunnen zetten met een speciaal team medici dat de slachtoffers reanimeerde*. Ver der waren drie ambulances en een arts van het rampenteam aanwezig. Daarnaast was er veel politie. Direct na de schietpartij werd een klopjacht gehouden op de twee daders die er in een auto vandoor zijn gegaan. Onder meer in het Asiel Zoekers Cen trum (AZC) in Oog en Al en in het vlakbij gelegen restaurant Den Hommel zocht de politie naar de daders. Bij een bushalte werd een man aangehouden, maar die bleek niets met de zaak van doen te hebben. De vluchtauto werd aangetroffen op de J.F. Kennedylaan. De po litie wil niet bevestigen dat er bloedsporen op en in de auto zijn gevonden. Wel is in het ka der van het onderzoek bij in elk geval één ziekenhuis nagegaan of er zich mogelijke verdachten met verwondingen hebben ge meld. Volgens getuigen had de aan- slag op de twee mannen veel weg van een liquidatie. De poli tie heeft een aantal mensen ge hoord. Een bewoonster van het naastgelegen studentenhuis hoorde een hoop geschreeuw op straat en een enorm tumult in het huis naast haar. „Er werd maar geroepen: bel de politie. Ik zag een man met een pistool in een auto stappen en een tweede stapte ook in waarna ze er van door gingen." Volgens haar hadden inmiddels de overburen de politie al gebeld. Het geheel speelde zich rond half drie af en duurde luttele minuten. Een andere buurman van wie het platje op het dak boven de woning waar de schietpartij plaatshad ligt, stelt dat er nooit overlast was vanuit het pand. Wel zegt hij dat er geregeld een stevige hasjlucht naar buiten kwam. „Maar dat gebeurt wel in meer huizen", relativeert hij. Ook de bewoonster van het stu dentenhuis kan zich geen over lastsituatie herinneren. „Voor zover ik weet is er nooit wat aan de hand geweest." daardoor een opmerkelijk exemplaar." De hofstad telt 1800 historische lan taarnpalen, 220 historische zitbanken. 36 gedenkmonumenten, zestig waar- devoUe bruggen en viaducten en zo'n veertig historische transformatorhuis jes. Beroemd zijn de lantaarnpalen van Bei lage, de geornamenteerde negen- tiende-eeuwse dubbelbanken en de banken van Piet Zwart. Enkele historische telefooncellen staan al op de monumentenlijst. „Het gaat om hokjes uit het begin van deze eeuw van Brinkman en Van der Vlugt die ook de Rotterdamse Van Nel briek hebben ontworpen. In N land zijn er nog maar een paar va Hoewel de originele toestellen telefoonhokjes zijn verdwenen, 1 nog steeds gebeld worden. Me chipkaart, dat wel. En vanuit de o wetse alarmcel kan bij nood gei contact worden gezocht met 112. Niet al het straatmeubilair is n gebruiken. „Bij hoge nood nv er mensen hun behoefte toch echte cl( anders doen. Want de urinoirs hesl we gesloten." - he 9* - schappers van de AmsterdamseVU prXren'zo heTto^ wetenschappelijke opstellingen. Weten- Over drie jaar hoopt men zo te kunnen voorspellen hoe onze leefomgevfn| erfn heT|^! 2™oeuMeStV °P ZandzeSSe "uinrieUe meten. Rechter: Afwijken koers is strafbaar feit Twee procent van de leerlingen op Amsterdamse basisscholen, circa driehonderd kinderen, zegt al eens verdovende midde len te hebben gebruikt. Dat blijkt uit een in opdracht van de gemeente Amsterdam uitge voerd onderzoek naar veiligheid op basisscholen. Aan het onder zoek namen ruim vijfhonderd leerlingen van de twee hoogste klassen deel, met een leeftijd van 10 tot 12 jaar. Er is niet ge vraagd of het om gebruik van hard- of softdrugs ging. De in druk bestaat dat het vrijwel al tijd om het roken van stickies gaat. Een woordvoerster van de ge meente noemt de uitkomsten van het onderzoek schokkend. Verantwoordelijk wethouder onderwijs Van der Aa zal de scholen veiligheidsplannen la ten opstellen. De deelraden moeten zich verder over het probleem buigen en in samen spraak met scholen tot oplos singen komen. Al eerder dit jaar haarlem arthur maandag vervolg voorpagina Het openbaar ministerie verwijt een piloot van Malaysia Airlines op 29 november vorig jaar met zijn Boeing 747 de bocht te heb ben afgesneden. Het toestel, met bestemming Dubai, vloog vanaf Schiphol niet richting Hil versum, maar ging oostelijk langs Utrecht. Officier van justi tie mr. P. van de Rivière eiste twee weken geleden 2.500 gul den boete tegen de luchtvaart maatschappij en daarnaast 1.000 gulden boete tegen de vlieger. Advocaat mr. J. Pen noemde de vervolging 'onno dig, onzinnig en een verspilling van tijd voor alle betrokkenen'. Dit soort zaken zou niet via de strafrechter moeten lopen. Rechter Keulen vindt dat wel degelijk sprake is van een door de vlieger gepleegd strafbaar feit. De piloot is op eigen initia tief van zijn koers afgeweken, buiten de zogeheten tolerantie zone gekomen, en heeft daar voor pas later toestemming van de verkeerstoren gevraagd en Bij de hoogte van de straf speelt mee dat de rechter er van uit gaat dat de verkeerstoren ook een tijdig gedaan verzoek van de piloot zou hebben inge willigd. Op de zitting werd dui delijk dat de toren zich alleen met veiligheidsregels bezig houdt en niet met herrievoor- schriften. Omdat er geen enkele indicatie is dat de door de vlie ger gepleegde overtreding aan Malaysia Airlines moet worden toegerekend, wordt de maat schappij vrijgesproken. bleek uit onderzoek Trimbos-instituut dat he bruik van softdrugs onder v. lingen (12-18-jarigen) va middelbare scholen stijg 1996 gebruikte 11 procenije hen wel eens hasj of marih' Uit het onderzoek dat i Amsterdam is gehouden, verder dat 15 procent va basisschoolleerlingen wel een sigaret rookt. Een op d- dronk reeds alcohol. VanW me op straat is het meer pleegde strafbare feit. 1 procent is in aanraking men met de politie. Een c tien leerlingen heeft wel een brandje aangestoken.^ procent bedreigde een leA genoot met een mes of een 2 procent bedreigde op die nier een leraar. Bijna twee van de tien le 'u gen spijbelt wel eens. Hei hierbij vooral om kinderer Nederlandse afkomst. Vei delijk blijven allochtone k ren vaker met toestemmin de ouders weg en zien z£e niet als spijbelen. Brand pallethandel aangestoken rotterdam gpd De brand zondagavond in de Pallet Centrale in Overschie blijkt te zijn aangestoken. Het was de derde grote brand in korte tijd die in een pallethan del woedde. Volgens ingewij den zijn dit soort bedrijven fei telijk machteloos als iemand de bedoeling heeft de zaak in brand te steken. De branden vertonen grote gelijkenis. Het gaat telkens om bedrijven waar vlammen in opgestapel de houten pallets voor enoi vuurontwikkeling zorgen, vallend is ook dat elke kee^ brand 's avonds ontstaat w '8 door de metershoge vlamrr1 tegen een donkere ach0( grond voor een fascineij-1' schouwspel zorgen. De po kampt met de moeilijkheid' door de zeer grote hitte b alles, dus ook bewijsmater opgaat. Desondanks wist politie gisteren te melden in elk geval de laatste bram aangestoken. Aannemers flutodemontage"| Frebouw Reken maar vraag vrijblijvend advies/offerte verbouwingen onderhoud timmerwerk keukens en badkamers Tel. 071-5760059. Accu's ACCU SPECIALIST GROENEN Nieuwe Rijn 105-106 Leiden, 071-5120500 Administratie Administratie collectief. Zoeterwoudsesingel 63, 2313 EL Leiden Tel. 071-5127054 Fax 071-5127004 Dienstverleners bij uitstek voor - Boekhoudingen en belastingzaken voor midden- en kleinbedrijf - Financiële diensten en verzekeringen Van Roy C.S. Advocaten Rapenburg 55, Leiden. 071-5122362. Gebr. Opdam b.v. Voorschoterweg 41 Valkenburg ZH, Tel. 071-5315101. Hanepoel 4, Zwaanshoek, Tel. 023-5845435. De Graaf B.V. Autorijscholen I Verkeersschool Tempo Hooigracht 86a, Leiden. Tel. 071-5122046. Bloemen 't LEYTHEN'S BOUQUET Steenstraat 10 2312 BW Leiden. Tel.: 071-514 39 52. Fax 071-514 77 54 Dakbedekking D'Elia Dakbedekkingen voor gegarandeerd vakwerk Bel voor vrijblijvende prijsopgave 071 -5131556 of 023-5366953 autotel. 06-52853428. Dienstverlening Extra Hands Leiden 0900-8212121 Vast personeel op afroep Landelijk netwerk, 24 uur inzetbaar (winkel) interieurbouw, renovatie standbouw (de)montage. Onderhoudswerkzaamheden. Interne verhuizing. Tel. 020-4043981 Elektrotechnisch Installatie- bedrijven W.R HARTWIJK &ZN. BV Waarborginstallateur Gas- licht en water. Nw. Beestenmarkt 7, Leiden. Tel.: 071-5126627. ELFA LEIDEN BV Uneto en VNI waarborg installateur Langegracht 1Leiden. Tel.: 071-5213121. ACCU SPECIALIST GROENEN Nieuwe Rijn 105-106 Leiden, 071-5120500 Keukens LESTELLA 1200 m2 showroom. Kompleet assortiment. Grote keuze, begeleiding. Keukens Sanitair Tegels (wand/vloer) Open haarden Komplete montage D. Rijkersweg 15, Leiden Ind.terrein De Waard Tel.: 071-5223123. Kousen/sokken KOUSENHUIS Openhaarden Sanitair markt Gejo Haarlemmerstraat 8, Leiden. Tel.: 071-5120422. Loodgieters j Dirk v.d. Zeeuw V.O.F. Kraaierstraat 13 Leiden - tel. 071-5121644 ELFA LEIDEN BV Langegracht 1, Leiden. Tel.: 071-5213121. Barendse en Zoon B.V. Flevoweg 6, Leiden. Tel.: 071-5233239. Géén filialen. LESTELLA bv 1200 m2 showroom. Kompleet assortiment. Grote keuze, deskundige begeleiding. Keukens Sanitair Tegels (wand/vloer) Open haarden Komplete montage D. Rijkersweg 15, Leiden. Ind.terrein De Waard. Tel.: 071-5223123. Motor- en autorijschool theoriecursus met CDI nu ook automaat. Sumatrastraat 2, Tel. 071-5156836" De Nie Kort Rapenburg 5-7-9, Leiden, tel. 071-5130098. Tegels LESTELLA bv 1200 m2 showroom. Kompleet assortiment. Grote keuze, deskundige begeleiding. Keukens Sanitair Tegels (wand/vloer) Open haarden Komplete montage D. Rijkersweg 15, Leiden. Ind.terrein De Waard. Tel.: 071-5223123. DETEGELHANDEL LEIDEN B.V Bloemistenlaan 512313 BB Leiden. Tel.: 071-5144642. Tegels en natuursteen Plavuizen Sanitair Een keuze uit meer dan 70 fabrikaten wand- en vloertegels. Verlichting KASTNER - 200 m2 moderne en klassieke verlichting - specialist in leeslampen - kappen op maat - gratis thuisbezorgen - plaatsen mogelijk »t advies aan huis CENTRAX Oude Herengracht 20 Leiden. Tel.: 071-522551 C.V. KETELS vloerverwarming, deko tieve radiatoren, alleen ku prod. Showroom ook dag geopend van 10.1 13.00 uur. Warmte Technisch Bure JOOP BUITEMAN CV-gas-water-dak- service-onderhoud. Dag en Nachtservice 071-5760600 Vaste plaatsingsdatum, Meerdere branche rubrieken Herkenbare opmaak, Gratis steunkleur, Groot leesbereik, Tekstwissel altijd mogelijk. In deze wekelijkse service rubriek adverteren ondernemers die met regelmaat hun product of dienst willen aanbieden aan de lezers van deze krant. VOOR ADVERTEREN IN DEZE RUBRIEK BEL 071-5356230 Verwarming CÉVÉ LEIDEN Hub van Doomeweg 7 2171 KZSassenheim tel. 0252-260126 Aanleg en onderhoud van C.V.-installaties, boilers, geisers, vloerverwarming, zonnecollectoren. Ook voor verhuur. 24 uurs service, 7 dagen per week Het JUISTE adres voof uw tapijt, gordijnen, karpetten, luxaflex, festonneren traplopers tafelkleden. Het KARPETTENHUIS JAN KRUIDER Herensingel 10, Leider Tel.: 071-5218130 Van der Klugt Bed Interieur Haarlemmerstraat 256-2 Sinds 1901 Uw adres voor tapijt gordijnen linoleum zonwenng parket laminaat massieve planken park meubelstoffering ouderwetse service eigen vakmensen Leiden 071-5122154 200 mtr. van de Kaasm

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16