Echt, die schermen werken' 'Ik snap niks van die Leidenaars' Zandkastelenbouwer over tien jaar 'wereldberoemd' Leiden Regio Stoney: een grappige mafkees Bromfietsster gewond bij aanrijding Leiderdorp kan maar beter meewerken Waterscooters blijven taboe in Noordwijk iINSDAG 7 OKTOBER 1997 hans jacobs. 071 -53564 m. plv.-chef rudolf kleun, 071-5356436 fcstgeest thomas erdbrink fijat is dat nou weer?" „Moet je hem zien lopen, wat }n mafkees." „Volgens mij is het een hele fote kastanje." „Nee juh, dat is die wietgast. loan tv." «„Hoe kan die lopen op die Wat voor merk is e»t?" dso.Dat zijn Nike Air wiet-schoe- ^n.hahaha." L,Volgens mij is die gozer ej„Dat komt door die grote eriiiint natuurlijk." Ra£„Kijk! Er komt onwijze rook Vil juh." „Ik wil boven de rook hangen, is grappig." {„Echt niet, ik vind hem maar Hjnrare eikel." 4 orl'Een eikel of niet, het wande- d-shde stuffblok 'Stoney' weet taain boel over softdrugs. Hij is mascotte van de campagne idéasj en wiet, wat weet je wel, at weet je niet'. Gisteren be Stoney het Delta college in Oegstgeest, het begin van een reeks bezoeken aan scholen om de jeugd te informeren over de feiten rondom softdrugs. Met zijn grote schoenen en - heel indrukwekkend - de enor me joint in zijn mond is hij een welkome afwisseling op de an ders behoorlijk saaie school- pauze. Stoney verzuipt dan ook bijna in de aandacht van de leerlingen. Niet dat ze hem alle maal even vriendelijk gezind zijn. Van verschillende kanten wordt hij geschopt en geduwd. Als hij ligt, staat hij nooit meer op met dat zware pak", zegt een jongen grappend tegen zijn vriend. De minachting slaat echter om in bewondering als blijkt dat de joint van Stoney echt kan roken. „Wow, zo'n grote paf wil ik ook wel", zegt Els van 15. Over de folder die het wande lende stuffblok uitdeelt is ze minder enthousiast. „Het staat vol met dingen die ik al weet." De meerkeuzetest over hasj en wiet is dan ook een eitje, vindt Els. Alleen de betekenis van 'flippen' is haar onduidelijk. „Dan voel je je geweldig, toch? Oh, staat er in de folder dat ie mand die flipt ziek is? Nou dat wist ik niet." Docent verzorging Sjaak de Ridder vindt het bezoek van Stoney een mooi begin van een project over softdrugs dat nu in de derde klas begint. „Ik hoop dat de folder vragen oproept bij de leerlingen. Die kunnen we dan later in de klas behande len." Stoney is behoorlijk afgepei gerd na zijn parade over het schoolplein.Ach dat duwen en trekken, die kinderen willen na tuurlijk gewoon even weten hoe mijn pak voelt. Als ze lastig wor den geef ik ze gewoon een ram met mijn joint", zegt Imar Faasen die in het pak van Sto ney zit. Hij hoopt dat de kinde ren de folder lezen en meer na denken over de gevolgen van het gebruik van softdrugs. Dat valt nog te bezien. Paulus (15), „noem me maar Pinkeltje de Pillendraaier", verkoopt wiet bij het muurtje achter de school. „De verkoop loopt nog steeds hartstikke goed, zegt hij. „Daar zal die rare klomp weinig aan veranderen. Het wandelende stuffblokje Stoney bezocht gisteren het Delta College in Oegstgeest: „Wow, zo'n grote paf wil ik ook wel." foto loek zuyderduin Met een hersenschudding is een 18-jarige Katwijkse brom fietsster gisteren naar het Aca demisch Ziekenhuis Leiden ge bracht. Zij reed over het fiets pad van de Langegracht in Lei den, toen ze werd aangereden door een 33-jarige Valkenburg- se automobilist. Hij wilde de parkeergarage inrijden en zag de bromfietsster over het hoofd gezien Loterij K&G Om geld bijeen te krijgen voor nieuwe instrumenten houdt de Leidse muziekvereniging K&G een loterij. De hoofdprijs van de verloting, waarvoor niet meer dan duizend loten worden ver kocht, is een auto. Een lot kost 150 gulden, eventueel te vol doen in tien maandelijkse ter mijnen. Iedere maand is er een trekking. Loten zijn verkrijgbaar bij K&G, telefoon 071-5230676 '•-'an der Mark van rijkswaterstaat: overlast blijft binnen de grenzen Tui Vervolg van voorpagina •gen de ideale tunnel er niet komt, moeten er volgens wet- inSbuder Huigen van Leiderdorp nog eens honderd wonin- plat in Oranje- en Kerkwijk. Zij gelooft niet dat scher men het lawaai van voortrazend verkeer voldoende te- i kénhouden. Van der Mark van rijkswaterstaat gaat daar De schermen die rijkswaterstaat wil plaatsen vier meter hoog en steken daarmee ver uit boven de ïstaande, stelt hij. „Echt, die schermen werken." lzo n otterdam/leiderdorp»judy nihof 1 elM KOEVOET s be gevelbelasting blijft binnen 'oettelijk vastgelegde grenzen, ïlijfc al neemt de hoeveelheid toe. De discussie die met rijkswaterstaat gaat niet over het aantal dat extra moet wor- reltn gesloopt maar over het ver- daliil tussen grenswaarden, vaaraan rijkswaterstaat zich [nlhidt en voorkeursgrenswaar- wejn, die Leiderdorp het liefst voiu hanteren", aldus Van der ark. het aspect luchtveront- Jniging geldt hetzelfde, be- Üogt hij. Volgens Van der Mark jeft rijkswaterstaat berekend dat op de verbrede A4 geen wet telijk vastgelegde normen wor den overschreden. „Maar we halen niet in alle gevallen de ric/? fwaarden. Dat zijn waarden waarnaar we streven." Het is volgens hem een mis vatting dat door de rijksweg met twee rijbanen te verbreden de hoeveelheid verkeer toeneemt en daarmee ook de luchtveront reiniging. Over de huidige vier- baansweg rijden elk etmaal zo'n 81.000 voertuigen. „Zonder wat aan de A4 te doen, stijgt dat aantal naar 115.000. Maken we er een zesbaansweg van, dan zijn het er 120.000. Je ziet dat de verbreding niet eens tot zo veel groei leidt:" Van der Mark ziet ondanks de stijging van het.aantal auto's op de A4 mogelijkheden om de luchtverontreiniging binnen de perken te houden. Daar is hele maal geen tunnel voor nodig. Een tunnel is volgens Van der Mark bepaald niet zaligmakend. ..Je kunt er de uitstoot van gas sen lokaal mee beperken. Maar ventilatie of niet, al die stoffen moeten toch ergens heen. Van daar datje bij dc tunnelmonden veel hogere concentraties krijgt." Tegen luchtverontreiniging helpt een 'educatieve' campag ne beter dan een tunnel, stelt hij. Op die wijze wordt het ver keersgedrag van de automobi listen beïnvloed. „Het belang rijkste is dat men zijn snelheid homogeniseert. De uitstoot van uidaatgassen neemt af naarma te iedereen dezelfde snelheid aanhoudt." „De bereidheid om dat te doen, is groot want homogeni seren voorkomt ook files. Door uit eigenbelang te handelen, doen automobilisten zo ook nog wat aan het milieu. JDe weigering van Leiderdorp om planologische medewerking te 'verlenen aan de verbreding van de A4, legt het rijk geen stro breed in de weg om een korte 'bak' aan te leggen, blijkt uit de woorden van projectleider N. van der Mark. „De minister kan Leiderdorp dan een aanwijzing geven. De Tracéwet kent die mo gelijkheid." De Leiderdorpse gemeenteraad koos vorige week unaniem voor de 'harde lijn': als de minister vasthoudt aan de korte 'bak', weigert de gemeente om zijn bestemmingsplannen aan te pas sen. Hoewel die harde opstelling niet tot vertraging leidt, zou projectleider Van der Mark het wel betreuren als de 'communi catie verstoord raakt' en rijkswaterstaat in de toekomst niet meer met de gemeente zou kunnen samenwerken. Volgens Van der Mark heeft Leiderdorp er bovendien baat bij om met elkaar te blijven praten. „We kunnen nog het een en ander voor elkaar betekenen. De gemeente kan bij de inpassing van de A4 nog de nodige invloed hebben. Bijvoorbeeld op hoe de geluidsscher men eruit moeten zien. Moet er een wal komen, moet er aan plant komen. Het wordt moeilijk om daarover te praten als de gemeente niet u>i7praten." Houtenaar Fred van Zeijl houdt nare smaak over aan 3 oktober leiden/houten herman joustra Hoezo is 3 oktober alweer voorbij? De feesten ja, die zijn achter de rug. Maar sommigen van ons ondervin den nog steeds de naweeën van de ze jaarlijkse uitspatting. Variërend van een langdurige kater of over vermoeidheid tot nog veel erger. Fred van Zeijl uit Houten behoort tot de feestvierders uit de laatste categorie. Hij zakte donderdag avond 2 oktober, tussen negen en half tien 's avonds in elkaar op de Beestenmarkt. Met een hartinfarct. Vreselijk natuurlijk, maar dat is niet het enige waarVan Zeijl met een nare smaak in zijn mond aan terug denkt. „Het is een schande dat de Leidenaars zo klagen", bromt hij thuis vanuit Houten door de tele foon. „Ze moeten misschien maar eens een keertje worden heropge voed." Pardon, klagen? „Ja, ik heb gehoord dat een paar mensen had den geklaagd over de ambulance en de politie. Omdat die met loei ende sirenes de Beestenmarkt op waren gereden. Dat begrijp ik nou niet. De ambulance kon de Bees tenmarkt niet op omdat het zo druk was. Dus hebben de mensen van de ambulance de politie om hulp ge vraagd. Mag ik die mensen mis schien even bedanken? Patrick van Geffen van.de Beestenmarkt, die heeft 112 gebeld. Cor Boeren van de ambulancedienst, en Dirk van Duijvenbode en Arjan Steen van de politie. Dankzij die mensen leef ik nog. En die Leidenaars maar kla gen." Onbeschoft, dat kunnen we wel met meneer eens zijn. Maar toch, niet om het een of ander: wat zoekt een Houtenaar rond 3 oktober in Leiden? „Simpel, ik was hier voor Leidens Ontzet. Ik heb een vriend en die woont in loeiden. Die had me uitge nodigd. Daarom was ik op de Beestenmarkt. Ja, tot ik in elkaar zakte. Ik was niet eens in een speciale at tractie geweest. Het kwam toch al als een enorme, onaangename verrassing. Ik heb nog nooit last ge had van mijn hart: ik rook niet, ik heb een honden- uitlaatservice, ik loop veel, ik fiets veel. Maar goed, ik De Kaiserstraat na de viering van Leidens Ontzet. Voor de reiniging een feest van vegen, vegen en nog eens vegen. foto loekzuyderduin zit nu weer thuis en het gaat rede lijk. Ik ben gedotterd in het AZL. Een kransslagader is nu weer open, twee zitten er nog dicht. Ik moet me in elk geval nog een maand of drie rustig houden. Toch wilde ik dit effe kwijt. Ik snap echt niks van die Leidenaars." (Wij soms ook niet. Op 2 oktober presteerde een oude Leidenaar het om zanger Leidse Kees in het Antonius Club huis om het volgende verzoeknum mer te vragen: Anna Paulowna Blanca. Jawel!) Troep Fysiek zijn de dames en heren van de reiniging er niet zo erg aan toe als Fred van Zeijl, maar een beetje spierpijn hebben sommigen toch wel aan de 3 oktoberfeesten over gehouden. Het was vegen, vegen en nog eens vegen de afgelopen da gen. Troep achterlaten, dat kunnen noordwuk eric de jager De jetski is vooralsnog niet wel kom op het Noordwijkse strand. De kantonrechter heeft het ver weer verworpen van voorzitter R. van der Niet van de jetskiver eniging tegen het geldende ver bod. Maar het oordeel laat nog ruimte voor nader onderzoek, vinden de voorzitter en zijn ad vocaat mr. K. Jurriëns. „De rechter vindt dat de ge- meerite de vrijheid heeft om de gang van zaken op het strand te regelen", aldus Van der Niet. „Hij legt echter niet de link die wij proberen duidelijk te ma ken: het gaat niet zo zeer om wat er op het strand gebeurt, maar om de activiteiten op zee", zegt de raadsman. Voor wethouder V. Salman is de zaak zo klaar als een klontje: „De badgast is en blijft veilig in Noordwijk." Van der Niet negeerde afgelo pen zomer het verbod op wa terscooters en liet zich bewust op de bon slingeren. Hij hoopte in een proefproces een duidelij ke uitspraak te krijgen over de wettelijke status van de jetski. Die manoeuvre levert hem nu een voorwaardelijke boete van vijfhonderd gulden op. Maar nog geen echte zekerheid. „Het is een afwijzing, maar die is nauwelijks onderbouwd. Hier mee gaan we vol gas in hoger beroep." Kantonrechter Sprey vindt het niet nodig om dieper in te gaan op de nu al drie jaar sle pende kwestie tussen de jetski vereniging en de gemeente Noordwijk. Volgens hem' is de zaak duidelijk. Het verbod staat in de Algemeen Plaatselijke Ver ordening (APV) en wie daardoor een bekeuring krijgt, moet beta len. Wie de dans ontspringt heeft gewoon geluk. Voor ,een nauwkeuriger bestudering van hun zaak moeten de jetskiërs dus naar een hogere rechtsin stantie. „Veel Nederlandse kustgë- meenten kunnen nu .opgelucht adem héllen. Een jetski is nu eenmaéü een onding waarmee ongelukken kunnen gebeuren en dat een irritant geluid voort brengt", zegt wethouder Sal man. ze wel, die feestvierende Leide naars. „Het was inderdaad een hoop werk", zegt Rob Snik van de reiniging. „We doen het sinds vorig jaar ook iets anders. Op 3 oktober zelf al beginnen we de aanlooprou tes naar de kermis een beetje schoon te maken. En we letten op sommige activiteiten uit het pro grammaboekje. Zoals de wielerron de bijvoorbeeld. Je kunt ze toch niet over een Rapenburg vol rotzooi laten rijden?" Inderdaad, de spaken en fietsket- tingen vol met papier en kapotte, plastic bierglazen, dat rijdt wat ver velend. Aan de andere kant: schoonmaken tijdens de feesten, dat is toch vechten tegen de bier kaai (Neenee, beslist niet grappig bedoeld. Kom zelf maar met een betere uitdrukking op de proppen). „Dat is het ook", beaamt Snik. „Je haalt alleen ook het meest erge weg. Al het grofvuil in elk geval. In verband met eventuele brandstich ting, de brandweer heeft daar jaren geleden terecht om gevraagd. Trou wens, we maken op 3 oktober niet de hele dag schoon. Alleen van 's ochtends zeven tot een uur of tien, half elf. Onze mensen moeten na tuurlijk zelf ook nog een feestje kunnen vieren." In de nacht van 3 op 4 oktober be gint dan het grote werk. Vanaf een uur of één, terwijl het feest nog in volle gang is, rijden de eerste kraak wagens al door de stad. Opnieuw voor het grofvuil. Om drie uur ko men daar nog eens de grote veeg- machines. Weer een uurtje later schuift een ploeg van een man of negentig (inclusief vrijwilligers van de gemeente) de straten op met be zems, karretjes, scheppen, en alle andere voorwerpen en apparaten waarmee kan worden opgeruimd. Hoeveel rotzooi is er bijelkaar ge veegd? „Dat is vergelijkbaar met voorgaande jaren" zegt John van Velzen van de reiniging. „Hoe zich dat verhoudt tot een normaal weekje vuilnis ophalen weet ik niet. Maar ik weet wel dat het voorna melijk om heel licht afval gaat, zoals snoeppapiertjes en plastic bierglazen. Kun je nagaan hoeveel vuil er is verzameld. In gewicht? Een ton of 25." Dat is 50 Fiatjes (niet rot bedoeld). Katwijker Wilfred Steiger bij een van de creaties 'De verloren wereld Atlantis', een zandkunstwerk dat werd gebouwd in San Diego. „Een kruising tussen een leeuw, een krab, een kokkel en zeepaardje." foto pr katwuk henk van beek „Ik ben overtuigd dat ik binnen tien jatir wereld beroemd ben", zegt Wilfred Steiger. De 26-jarige Katwijker is net terug uit Amerika waar hij heeft meegeholpen met het bouwen van het grootste zandkasteel ooit gemaaikt. „Ik ben nu de beste zandkunstenaar van Nederland. Later van de hele wereld." Op 14-jarige leeftijd begon Wilfred met zand kastelen bouwen om een simpele reden: meisjes vonden het leuk om te zien. Hij groeide in het vak door mee te doen aan zandkastelenfestivals. Zijn talent werd opgemerkt door het Haagse InAxi, een bedrijf dat gespecialiseerd is in zandkunst- werken maken. Die brachten hem in contact met de Amerikaan Gerry Kirk, de goeroe op het ge bied van zémdkastelen. „Gerry zag dat ik goed was en lijfde me in. Drie maanden lang ben ik bij hem thuis geweest in San Diego, Amerika om de fijne kneepjes van het vak te leren. Vorige maand heb ik hem geholpen bij het voltooien van zijn droom: het maken van het grootste zandkasteel ter wereld. We bouwden 'De verloren stad Atlantis', een bouwwerk van 23 meter hoog, gemaakt uit 74.000 ton zand." Ruim 200 professionele bouwers ('carvers') uit 18 landen en 800 vrijwilligers uit de regio van San Diego waren nodig om het kolossale bouwwerk binnen een maand te maken. Wilfred: „We slie pen en aten bij Gerry. Elke dag bezig zijn op het strand met mooie dingen maken, 's Avonds lek ker feesten. Ik heb veel nieuwe vrienden gemaakt. Het was een mooi avontuur." Van Gerry heeft Wilfred het samenwerken ge leerd. „Het is mooi om iets weg te geven en en la ter wat voor terug te krijgen. Ik vind het belang rijk om een voorbeeld te zijn voor andere men sen. Noem me maar een idealist, maar ik wil kun stenaars uit vijémdige landen samenbrengen en de wereld laten zien dat het anders kan." Ondanks zijn voorliefde voor Amerika blijft Katwijk speciaal voor hem. „In Katwijk liggen mijn 'roots'. De zee en de duinen zijn uniek. Ik ben op veel stranden geweest, maar Katwijk blijft het mooist. Geregeld ga ik terug naar het dorp om inspiratie op te doen. Er zit een zekere me lancholie in Katwijk." De jonge kunstenaar gaat begin 1998 weer te rug naar San Diego. „Ik blijf daar drie jaar. Van wege dyslexie,ben ik in Nederland niet toegelaten tot de kunstacademie. Hier ben ik geen kunste naar. In Amerika heb ik mogelijkheden. Daar vra gen ze niet om papiertjes. Kunst van een Europe aan is veel geld waard. Zelf hebben ze namelijk geen cultuur." Wilfred is overtuigd dat hij terugkeert naar Ne derland. „Ik zie de wereld als een groot huis. Elk land is een kamertje. De Verenigde Staten is een ballroom waar je moet feesten. Nederland is de gezellige woonkamer. En die gezellige woonka mer kim ik niet missen. Holland is voor mij thuis." Als Wilfred na de eeuwwisseling terugkomt in Nederland wil hij zijn eigen winkel openen. Be- haJve zandkastelen maéikt hij ook schilderijen eri werkstukken van 'styrofoam', een soort piep schuim. Op festivéds en beurzen wil hij zijn waar verkopen. Maar zijn eerstvolgende project van de 26-jarige ligt op een ander vlak: hij gaat zijn auto biografie schrijven.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15