Geen sopje meer voor kruiswegstaties Leiderdorp en het milieu (2) Verrekijkers en luchtkussenboten Kerk Samenleving - Chikane: Afrika moer niet langer E bedelen fc DINSDAG 7 OKTOBER 1997 Water en brood-maaltijd leiden» De maandelijkse 'water en brood-maaltijd' in het 'Knooppunt' aan de Oude Rijn 44b in Leiden staat morgen in het teken van het levensverhaal van pater Tettero. Hij werkte vijftig jaar in Irian Jaya. De water en brood-maaltijden (elke tweede woensdag van de maand) worden gehouden 'uit solida riteit met mensen die het minder hebben dan wij'. Aan het be gin van de maaltijd worden voor hen drie kaarsjes aangestoken en een bezinnende tekst of een gedicht voorgelezen. Iedereen is welkom vein 18.00 tot 19.30 uur. De organisatie en begeleiding is in handen van Jeanine Vermeulen. The Singing Friends. Singing Friends in Hooglandse kerk leiden» Het dubbelkwartet The Singing Friends is komende zon dag (12 oktober) te beluisteren in de dienst van Schrift en Tafel in de Leidse Hooglandse kerk. De uit Surinamè afkomstige zan gers brengen gospels en spirituals in 'close harmonie-stijl' ten gehore. Het centrale thema in deze dienst - die om 10.00 uur be gint - is 'de maaltijd'. Voorganger A. Alblas besteedt aandacht aan de betekenis en de achtergronden van de avondmaalsvie ring/ eucharistie. Oriëntatiecursus christelijk geloof leiden» Het Missionair Stadswerk in Leiden begint aan het eind van deze maand weer met een 'oriëntatiecursus christelijk ge loof. Deze cursus - waarin 'het ABC' van het christendom wordt behandeld - is bedoeld voor iedereen die behoefte heeft aan een zekere basiskennis van de christelijke godsdienst. Een bepaalde vooropleiding is niet vereist. De lessen worden gegeven in het Diaconaal Centrum 'De Bakkerij' aan de Oude Rijn 44c in Lei den, gedurende vijf maandagen, te beginnen op 27 oktober (van 20.00 tot 22.00 uur). De kosten bedragen 15 gulden. Meer infor matie is verkrijgbaar bij het Missionair Stadswerk, tel.: 5133008. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV. KERK Beroepen: te Maassluis: G. de Fij- ter te Vriezenveen; te Barneveld (wijk 5): D. Breure te Wilnis. Bedankt: voor Geertruidenberg en Made-, J. Holtslag, kandidaat te Dorkwerd. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Enschede-Zuid. H. Geertsma te Zuidhorn; te Rotter dam-Centrum. B. Luiten te Zwol- le-Centrum. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Hilversum- Oost: C. van Atten te Aalsmeer. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Aangenomen: naar Barneveld: C. Hogchem te Borssele, die be dankte voor Rijssen-Zuid en voor Aalburg. Bedankt: voor Middelharnis: C.A. van Dieren te Stolwijk; voor Zoe- termeer: J.S. van der Net te Apel- ANN01897 Donderdag 7 October LEIDEN Hedenmiddag had in de Janvossensteeg het paard, gespannen voor den meelwagen van den heer Bots, net ongeluk te vallen, iets wat natuurlijk veel kijkers bijeen bracht. Hoewel dit feit nu niet zooveel belangrijks betreft, vermelden wij dit, omdat de bestuurder van den wagen dit vallen toeschrijft aan de bestrating met gladde, voor paarden ongeschikte keien. Zoo mogelijk wordt dan ook aie steeg door rijtuigen vermeden. ENDEGEEST Volgens de ,,Arnhemsche Courant" zijn de onderhandelingen omtrent de stichting van een Israëlisch krankzinnigengesticht op Endegeest bij Leiden zoo ver ge vorderd, dat het gemeente-bestuur van Leiden tot de stich ting van zoodanige afdeeling zou willen medewerken, wan neer de Israël. Vereeniging tot verpleging van Israëlische krankzinnigen 50,000 voor dit doel zou willen waarborgen. KATWIJK Onze dorpsgenoot de heer J.H.H. Modderman, werd hedenmiddag geïnstalleerd als burgemeester der ge meente Bleiswijk en zal a.s. Vrijdag het burgemeesterschap der gemeente Moerkapelle aanvaarden. ADVERTENTIE Van af heden tot en met 6 December aan staande ontvangt elke kooper voor de waarde van een Gul den een Praaien Geëtsten Biertumler met portret van H.M. Koningin Wilhelmina. Dus voor zooveel Guldens men koopt, ontvangt men ook evenveel van genoemde Glazen. J. van aer Stok, Donkersteeg en Magazijn „De Stad Maastricht", Haar lemmerstraat 130. ANN01972 zaterdag 7 oktober LEIDEN Prinses Margriet was gistermiddag even in Leiden om het opleidings- en wooncentrum Nieuweroord van het Academisch Ziekenhuis officieel te openen. De prinses ver scheen met om één enkel een verbana: zij had hem verstuikt. Er hoefde echter niet veel aan het programma te worden ver anderd. Prinses Margriet liep blijmoedig glimlachend de be gane grond van Nieuweroord door, en praatte aan het eind van haar bezoek geruime tijd met vertegenwoordigsters van de leerlingen en de bewoners die Nieuweroord bevolken. Ter gelegenheid van de opening is er vandaag een open dag ge houden. Het Academisch Ziekenhuis beoogde met deze dag vooral de band met de Leidse bevolking te versterken, en de mensen te laten zien wat er nu precies aan de hand is op de Rijnsburgerweg. LEIDEN Dr. L.D. Brongersma, aftredend directeur van het Museum voor Natuurlijke Historie, is gistermiddag benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Staatssecre taris Vonhoff, die per razendsnelle politieporche arriveerde en daarmee onmiddellijk weer vertrok, kwam hem de onder scheiding uitreiken tijdens het afscheidscollege in de college zaal van het Gorlaeuslaboratorium. 'Genieten' van overkomende vliegtuigen Als reactie op de ingezonden brief van R. Bras in de krant van 4 oktober wil ik gaarne het volgende stellen. Wat een ge lukkig mens is R. Bras uit Voor schoten, dat hij zo immuun is voor het geluid van overvlie gende vliegtuigen. W^t fijn voor hem dat men bij de Com missie Geluidhinder zo blij was met zijn relaas. Welnu, ik ben gelukkig als ik kan genieten van het onge stoorde geluid van vrolijk flui tende vogels, die hun toevlucht hebben gezocht in mijn rusti ge, direct aan Voorschoten grenzende wijk. Alleen dit ge luk, of zeg maar rustig voor recht, wordt soms in bepaalde periodes - zoals in de afgelo pen tijd - overdag mejt grote regelmaat ernstig verstoord door vliegtuigen op weg naar Schiphol. Deze zijn vaak reeds over een afstand van meer dan 150 kilometer gedaald, op weg naar een slechts op 22 kilome ter afstand liggende landings baan. Ook was het in deze pe riode met warm weer niet mo gelijk om met het raam wijd open te slapen, zonder om het uur wakker te worden door Bras zijn vliegende vriendjes. Dat mag dus, als ik Bras goed begrijp, geen overlast ge noemd worden, nee dat is pas echt genieten. Nu, meneer Bras, weet u wat ik flauwekul vind? Het zich aanmatigen om een zo deni grerend oordeel te hebben over de mate van overlast die een ander ondervindt en mede over het recht om daar bij een officieel ingestelde instantie over te klagen. Aan het Leidsch Dagblad vraag ik dan ook alert te zijn op eïke verstoring van ons welzijn en daarover in dringend te berichten, zeker als het de overlast van het in middels ongekend groeiend vliegverkeer betreft. Mijn woongenot is mij namelijk zeer dierbaar. Naar aanleiding van uw artikel over airport/se- wil. Er is ook geen haven nodig, de boot vaart zo aport' werd door de burgemeesters van Katwijk het strand op. Nog wat verrekijkers op de boule- en Noordwijk luidkeels 'NIMBY' (Not In My vard en KASSA! Back Yard) geroepen. Eigenlijk zouden ze de of fertes voor een paar luchtkussenboten moeten aanvragen, want dit vliegveld wordt een topat- Joop Ruigrok, tractie waar elke Nederlander wel eens naar toe Lisse. Een groene golf op de Engelendaal komt het milieu ten goede. Als wethouder van o.a. verkeer en milieu doet het me goed dat de heer Reinout de Klein een pleidooi houdt voor een groene golf op de Enge lendaal in Leiderdorp. Terecht merkt hij op dat zo'n groene golf het milieu ten goede komt. In oppositiekringen wordt dat namelijk nogal eens bestreden. Wat mij betreft wordt de heer De Klein zo spoedig mogelijk op zijn wenken bediend. Het enige dat zo'n groene golf nog tegenhoudt, is een planologische procedure. Ik hoop dan ook van harte dat die zonder veel hindemissen kan wor den doorlopen. Voorts zie ik het als een steun in de mg dat de heer De Klein pleit voor het laten staan van de auto voor korte afstanden. Iedereen weet zo lang zamerhand wel dat daarmee het milieu kan wor den gespaard. Maar de daadwerkelijke uitvoering staat of valt natuurlijk wel bij de wil om bij ieder vertrek bewust stil te staan bij de vraag welk ver voermiddel mogelijk en het minst belastend is. Eigenlijk zou het gebruik van de fiets gemeen goed moeten zijn en dat van de auto dus uitzon dering. Zolang het met de auto op de hoek halen van een boodschap - of erger, nog een pakje siga retten - nog gemeengoed is, kan de oproep tot milieubewust vervoer wat mij betreft niet vaak genoeg worden herhaald. Voor zijn oproep zeg ik de heer De Klein daarom hartelijk dank. Als ge meente zullen wij binnenkort met een gerichte actie proberen om meer burgers actief bij de ver betering van het milieu te betrekken. A.M van Dijk, Wethouder verkeer en milieu, Leiderdorp. DE SPITS Het werk van oude en nieuwe bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Van daag in De Spits: de toren van de rooms-katholieke kerk O.L. Vrouwe Hemelvaart in Nieuwkoop. ZIEKEN ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. d Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdi Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord- geen ongevallendienst. g BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 u. en 19.00-19 45 u. Verloskunde en Gynaecologie: naast de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30-11.15 en van 19.45-21.00 u. II Special Care Unit' 10.30-11 00 u., 15 00-15 30 en 19.00-19.30 u. en na overleil Kinderafdeling-10.30-12.00 en 14.00-19 00 u. (ouders de gehele dag)na overt I RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14.00-15 00 u. en 18.30-19.30 u., klasse I en II I daarnaastook11.15-12.00u. M Verloskunde en Gynaecologie: 14.30-15 30 u. en 18 30-19.30 u. (voor partnen 21.00 u.). Kinderafdeling: 14.30-19 00 u. (voor ouders de gehele dag) M Afdeling Hartb'ewaking (CCU) en intensive care (IC): 14.00-14.30 en 18.30-191^ RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussen 12.fli^k 14.00 u. Geopend van maandag 7 00 tot vrijdag 19.00 u. ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenmerg transplantatie en Neonatologie op aanvraag c q. in overleg met de verpleging, overige afdelingen 14.15-15.00 en 18.30-19.30u., met uitzondering van. Endocrinologie en Stofwisselingsziekten 14.00-17.00 en 19.00-21.00 u. Infectieziekten en Interne Geneeskunde. 15.00-19.30 u. Kinderneurologie/Neurochirurgie: 15.30-16.30 en 18.30-19.30 u. ('s avonds nit A voorkinderen onder 12 jaar). Klinische Oncologie. 10.30-12.30 en 14.15-20.00 u. IJ Maag-, darm- en leverziekten: 14.15-16.00en 18.30-19.30 u. Neurologie: 14.30-15.15 en 19.00-20.00 u. Nierziekten/Niertransplantatie: 14 00-17.00 en 19 00-21 00 u. Verloskunde: 14.15-15.00 en 18.15-19.00 u. (voor partners en eigen kinderen* overleg.) Schilderingen Katwijkse Joannes de Doperkerk opgeknapt i p ADDIS ABEBA KATHPRESS lOtl Afrikaanse leiders moeten op houden met de slechte woonte telkens bij het buitefh° land aan te kloppen voor ecjit?1 nomische steun en voedsoT hulp. Die oproep deed in, Zuid-Afrikaanse theoloog („V Frank Chikane dit weekeindt tijdens de opening van de 1,E vende algemene vergaderiint van de Panafrikaanse Raj„K van Kerken (AACC) in Adjtjt Abeba. 1,11 Afrika heeft volgens hemjkk* capaciteiten zijn problem;,^ met eigen middelen en op gen kracht op te lossen. H|ni nieuwe Afrika moet vrij zij van dictators en zinloze oorljEe gen, aldus Chikane, oud-spdi cretaris van de Zuid-Afrikaain se Raad van Kerken. n De Afrikaanse kerkleid&sj zijn het erover eens dat pt kerken meer aandacht mefch ten besteden aan het hanrih, ven van de mensenrechten e aan het streven naar vred^/ Patriarch Abuna Paulos v? de Ethiopisch-Orthodoxe KeL riep de regeringen in Afrika A hun politiek die vaak tot cor flicten leidt, zo te verandera dat er einde komt aan de gro van het aantal vluchtelingen De AACC, die in 1963 wej opgericht, telt 142 lidkerke Voorzitter Desmond Tui treedt deze week af wegejuc het verstrijken van de zitting termijn. De Zuid-Afrikaan winnaar van de NobelprP voor de vrede riep de AÜen kaanse christenen op hun kélll tische solidariteit te bewarenp Ruim een week geleden ui te de AACC scherpe kritiek I1 de Nederlandse regering (fs^; uitgeprocedeerde asielzo kers, onder wie vrouwen kinderen, op straat zet. In ei reactie noemde secretaris ijl José Chipenda dit beleid 'i menselijk en onchristelijk Zo'n handelwijze valt 'buitffke de grenzen van de modeijide beschaving'. In de verklai spreekt Chipenda, jarenlaónii medewerker van de Wereljr raad van Kerken, zijn solidai teit uit met het tentasiel V de Raad van Kerken en Inl het internationale netwejr van lokale activiteiten asielzoekers. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) w.f REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071-53 Familieberichten: 023- 53! 023- 53! Redactie: 071-53 Hoofdredactie: 071-53 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u; 071-53 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071-511 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 11 per kwartaal (acceptgiro) f I per jaar (acceptgiro) 3 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschri van het abonnementsgeld, ontvanger! korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (ND LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAi' Voor-mensen die moeilijk lezen, slechte ogen hebben of blind zijn (of een andri leeshandicap hebben), is een samenvattinj' het regionale nieuws uit het Leidsch DagN geluidscassette beschikbaar. Voor informï 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave). De muren van de RK Joannes de Doperkerk in Katwijk aan den Rijn zijn wat kaler dan gewoonlijk. Zeven van de veertien kruiswegstaties zijn naar Nijmegen gestuurd voor restauratie. Het vormt het sluitstuk van een grote opknapbeurt van de kerk, waarmee het parochiebestuur twee jaar geleden is begonnen. De werkzaamheden hebben in totaal bijna een half miljoen gulden gekost. katwuk monique witteman „De kruiswegstaties moesten dringend worden hersteld", ver telt A. Winkel Groenendijk van de beheerscommissie onroe rend goed van de parochie. „Met name de staties die direct onder de glas-in-loodramen hingen, hebben te lijden gehad onder het vocht. Je ziet het heel duidelijk, de doeken hangen slap en veel van de staties zijn donker geworden. Bovendien zijn ze in het verleden vaak met een lekker sopje schoonge maakt, en dat kan natuurlijk he- A. Winkel Groenendijk en N. van Schie: „Met name de staties die direct onder de glas-in-loodramen hingen, hebben te lijden gehad onder het vocht." FOTO HENK BOUWMAN Voor de restauratie van de kerk is jaren lang gespaard. „Dat geldt echter niet voor het herstellen van de kruiswegstaties", meldt Winkel Groe nendijk. „Toen onze kerk 150 jaar be stond, hebben we twee fondsen opge richt, waarvan er één is bestemd voor het opknappen van de schilderijen. De Kat wijkse gemeenschap heeft het bedrag dat hiervoor nodig was - 35.000 gulden - voor het grootste deel zelf opgebracht." lemaal niet." Veel voorbereidin gen zijn aan de restauratie van de schilderijen vooraf gegaan. Grondige onderzoeken, onder meer aan de hand van röntgen fotografie, hebben uitgewezen waar de slechte plekken precies zitten en hoe die het best kun nen worden opgeknapt. Zeven staties zijn inmiddels in Nijme gen, waar de Italiaanse kunste naar Cecchi van het restauratie- bedrijf Bottichelli zijn best doet om ze voor de Kerst weer in perfecte staat in Katwijk af te le veren. Direct na de feestdagen neemt hij de volgende zeven mee. Het streven is om voor Goede Vrijdag de complete res tauratie afgerond te hebben. De kruiswegstaties zijn in 1921 geschilderd, door de 'eigen' pastoor van de parochie, J. Hen driks. Parochianen hebben op getreden als figuranten. Een echtpaar dat toen veertig jaar getrouwd was, heeft een geld bedrag gegeven voor de aan schaf van verf en doeken. Voor de Katwijkse parochianen heb ben de staties dan ook een bij zondere waarde. Nog steeds lo pen er mensen langs, die zeg gen: 'mijn moeder heeft daar nog aan meegewerkt'. Winkel Groenendijk: „En ze wijzen dan ook nog precies de plek aan waar moeder heeft gestaan. Dat is echt heel leuk, het leeft nog zo. Veel mensen hebben ons er op gewezen dat het nu toch echt tijd is voor restauratie van de schilderstukken. De parochi anen hechten er veel waarde aan." Kostenpost Twee jaar geleden is de grote opknapbeurt van de Joannes de Doper-kerk begonnen. De bui tenkant van de kerk was het eerst aan de beurt. De steunbe ren zijn hersteld, waarmee di rect de grootste kostenpost (twee ton) was gemoeid. Een grote schoonmaak volgde. „Met veel vrijwilligers hebben we de kerk van binnen helemaal ge poetst", zegt N. van Schie, eveneens lid van de beheers commissie. „Dat was wat. We hebben gewerkt met rails op de banken en met steigers om bo venin te komen. Toch hebben we in drie weken de kerk hele maal schoon gekregen. We heb ben een heel nieuwe ringleiding aan laten leggen, voor doven en slechthorenden. Onze 'oude' was afgekeurd. Verder is de vloer in oude staat hersteld. Nu worden de staties ge restaureerd en zijn we ook meteen bezig met het schilderwerk aan de buitenkant. Als dat klaar is, is on ze kerk weer als

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14