eiden Regio Vaart achter onteigenen stationsflat Voor Wetenschapsdag is nu eenmaal geen geld jjloe ver project nu >ok bestemd voor >uderen Merenwijk Egels (D66): bestrijden geweld heeft prioriteit Geen problemen Kronkels der natuur -OINSDAG 7 OKTOBER 1997 Alcohol y< —f Burgemeester Zon- I nevylle van Leider dorp heeft de clubs opge roepen het alcoholgebruik van de jeugd te beperken. Wulps 1 Q n'euwe stad- I J7 huis dat Alphen krijgt, wordt geen een heidsworst, maar eerder een wulps gebouw. Inval in drugspand Ij eiden De Leidse politie heeft gistermorgen een inval gedaan in een drugspand aan het Maartenshof. Vier Leidenaars, mannen |van 23 tot 43 jaar oud, zijn aangehouden. Op een tafel vonden agenten 8 gram cocaïne en 7,5 gram heroïne. De drugs zijn in beslag genomen. De politie viel binnen, omdat ze sterke aanwij zingen had dat vanuit de woning werd gedeald in harddrugs. Man bedreigt ex met de dood leiden Een 28-jarige Leidenaar is gisteravond aangehouden, ï)Efji omdat hij zijn 23-jarige ex-vriendin bedreigde met de dood. Ook V0Jprobeerde hij de ruiten van haar woning aan de Korevaarstraat isJin Leiden te vernielen met een bierflesje. 'derl s Snelheidscontrole op Lelylaan rqt leiden Bij een snelheidscontrole gisteren op de Dr. Lelylaan in AALeiden zijn gisteren 138 automobilisten betrapt. Totaal werden KT. 11032 voertuigen gecontroleerd. /0l "Dieven lopen tegen de lamp p3[fjleiden Een 20-jarige vrouw en een 59-jarige man uit Utrecht taal zijn gisteren in Leiden aangehouden wegens winkeldiefstal. De Aarjauto van de vrouw werd op de Oude Vest aangetroffen, volge propt met dozen. De politie vermoedt dat de spullen van diefstal lafkomstigzijn. tC. 9 lefol Irie jaar geleden kondigde de ichting Zorgvoorziening ijloever al aan haar werkter- willen uitbreiden naar de tijd|lerenwijk. Deze maand is het indelijk zo ver. Zorgbemidde- tn Leeuwen is in ge- drie bejaarden uit de lerenwijk die in aanmerking oor verpleeghuiszorg huis van Zorgvoorziening ijloever. De verwachting is dat d deze maand de eerste Me- inwijker daadwerkelijk zorg zal ijgen- H De uitbreiding van het project 1 mogelijk geworden doordat stichting efficiënter is gaan irken en het geld van de eigen jjdragen in kan zetten voor ex- zorg. Daardoor werd het Dm het aantal bejaar- :n dat gebruik maakt van de ':e vorm van ouderenzorg breiden van 60 naar 65. Dat het allemaal drie jaar ge- nog niet wilde lukken, id onder andere te maken met bestuurlijke problemen waar stichting in die tijd nog de van ondervond. In 194 spatte de samenwerking de Stichting tot Exploita- i Bejaardencentra en de ichting Thuiszorg Groot-Rijn- id uiteen, waardoor Zorg- iorziening Zijloever zonder )ud-directeur üloos van .01 overleden rudolf kleun ïud-directeur Robbert Sloos in de Leidse Onderwijs In- ellingen (LOI) is op 3 oktober d 64-jarige leeftijd na een kort ekbed overleden. Sloos heeft ijna veertig jaar, van 1956 tot januari 1995 leiding gegeven an het bedrijf dat door zijn ider was opgericht en door jn zoon Robbert is voortge- Onder leiding van Robbert loos sr. is de LOI groot gewor- ?n. Het bedrijf groeide onder jn bewind uit van een relatief eine instelling met enkele uizenden leerlingen tot een in de grootste instituten van ederland met ruim 100.000 ïrsisten, 200 medewerkers in iste dienst en ongeveer 1.200 ïelance docenten. De LOI irhuisde in 1969 van de Leid- i Oosterkerkstraat, waar ze in in voormalige sigarenfabriek [enover de Meelfabriek was ivestigd, naar het huidige intoorpand aan de Leidse- jeef in Leiderdorp. Sloos heeft niet alleen ver insten voor de LOI. Hij was in vurig pleitbezorger voor de kenning van het schriftelijk "en -'afstand onderwijs'- als in volwaardig alternatief voor 'contact onderwijs'. Daar- onderhield hij intensief intact met het ministerie van iderwijs. Hij was ook nauw itrokken bij het verwerven n de officiële erkenning voor e LOI als instelling voor HBO. Hij was de LOI, en meer nog: ij was het schriftelijk onder- rijs in Nederland", zo typeert en woordvoerder van de LOI .obbert Sloos. jSloos wordt morgen in Was- Bnaar begraven. bestuuur kwam te zitten. Een nieuw bestuur moest aan de slag om de plooien glad te strij ken, en dat kostte tijd. „Het blijft ook nu nog weieens moei lijk", vertelt Van Leeuwen. „Wij proberen als zorgbemiddelaar aan de kant vap de klant te blij ven staan. Dat is voor de andere partijen nog weieens moeilijk te aanvaarden." Dat er nu vijf plaatsen be schikbaar komen voor de Me renwijk, wil niet zeggen dat de zorg voor de Merenwijk daartoe beperkt zal blijven. „Als in de Merenwijk de zorgvraag stijgt en in het bestaande gebied de vraag afneemt, dan zullen we niet vasthouden aan de be staande verdeling per wijk. Op termijn denken we ook aan een steunpunt in de Merenwijk." Tot nu toe was Zorgvoorziening Zijloever alleen actief in Groen- oord, Noord, de Kooi en de Zee heldenbuurt. Het efficiënter werken van de stichting was vreemd genoeg mogelijk doordat er juist meer aandacht werd besteed aan psy chische en sociale problemen zoals eenzaamheid. Van Leeu wen: „Door daar veel energie in te steken, daalt de zorgvraag. Als mensen zich ellendig voe len, stijgt de vraag naar zorg al leen maar." Bestrijding van geweld tegen personen moet een promi nente plaats krijgen in de Ho- recanota waar Leidse ambte naren op dit moment aan werken. Dat stelt raadslid W. Egels van D66 in schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders. Egels vindt dat de gemeente er alles aan moet doen om mensen die uitgaan te be schermen tegen 'persoonlijk gericht geweld'. En hij heeft allerminst de indruk dat dat al gebeurt. Vorig jaar deed de politie een onderzoek naar de plekken in de binnenstad waar geweld op straat het vaakst voorkomt. „Ik heb niet de indruk dat daar veel mee gedaan is", schrijft Egels. De D66'er vindt weliswaar dat de bestrijding van geweld in de eerste plaats een zaak is van de politie, maar de ge meente kan het er ook niet bij laten zitten. „Wij vinden dat het bestrijden van geweld te gen mensen in hun dagelijkse leefomgeving de allerhoogste prioriteit van de politie moet hebben. Jammer genoeg heeft de gemeente door de recente reorganisatie van de politie haar directe greep op het korps verloren." De Horecanota zou een mooie gelegenheid zijn om het probleem in de gemeente raad te bespreken en te zien wat de gemeente eraan kan doen, vindt het raadslid. En gemeentelijk jurist E. Bunt, een van de opstellers van de nota, is dat eigenlijk wel met hem eens. „Het is misschien gezien het huidige tijdsge wricht wel netjes om daar in de nota ook aandacht aan te besteden. Aan de andere kant loop je dan wel het risico dat de horeca het gevoel krijgt, dat zij het allemaal gedaan heeft." „Zinloos geweld tegen per sonen is door recente gebeur tenissen helaas weer in het centrum van de belangstelling komen te staan", aldus Egels in zijn briefje aan burgemees ter en wethouders. En het gaat ook aan Leiden niet voorbij, beweert hij. „Tijdens de 3 ok toberviering zijn.mensen mis handeld dooi' groepen men sen die zich om onverklaarba re reden tegen hen keerden", schrijft Egels. Maar volgens de politie is daar op het afgelo pen 3 oktoberfeest juist geen sprake van geweest. burgerveen/leiden Nergens files te bekennen, ner gens chaos. De eerste uren van de nachtelijke af sluiting van de A4 tussen het knooppunt Burger veen en Leiden gingen gisteravond zonder proble men voorbij. De afsluiting - die duurt tot 15 de cember - is nodig vanwege ingrijpende werkzaam heden aan het wegdek. Daarbij zijn de rijbanen in de richting Den Haag/Rotterdam elke avond en nacht afgesloten. De werkzaamheden aan de A4 hebben overigens niets te maken met de verbreding van de weg, maar met het feit dat het wegdek in zeer slechte staat is. Uitstel van een grondige opknapbeurt is volgens rijkswaterstaat niet verantwoord. Om 20.30 uur begon wekenlang nachtelijk on gemak. Maar als de weg bij Burgerveen dichtgaat en de eerste vracht- en takelwagens aan de slag gaan, wordt het verkeer bijna ongemerkt de A44 op geloodst. Het kan ook niet missen: de omleidings routes zijn duidelijk aangegeven met een zwarte letter op een gele bord. Sommige bedrijven en instellingen hadden grote problemen verwacht, maar die blijven aan het be gin van de avond uit. In de Leiderdorpse hotels Ibis en AC-hotels 'leeft' de afsluiting ook niet. Op de balie liggen folders klaar voor klanten die het fijne van de afsluiting willen weten. „Die heeft de politie hier neergelegd", aldus de receptioniste van AC, die nog geen enkele vraag over de afsluiting heeft hoeven beantwoorden. FOTO MARK LAMERS Kwestie deze maand in gemeenteraad De onteigening van de verpauperde kantorenflat aan het Stationsplein wordt nog deze maand in de gemeenteraad besproken. De eigenaren Pies 4 en Chesprop 2, beide BV's van makelaar R. van de Putte, hebben tegen de onteigening bezwaar aangetekend. Maar de gemeente Leiden wil haast maken met het verwijderen van de 'puist' tegenover het vernieuwde station Leiden-Cen- traal. leiden aap rietveldChesprop 2 hadden laten ont werpen is door de gemeente als 'te dominant' afgewezen. De kolossale toren zou van het Sta tionsplein een steeg maken en de gebouwen aan Stationsweg, Schuttersveld en Rijnsburger- singel zouden erdoor in de ver drukking komen. Maar, schrijft Schweers, „het feit dat de plan nen niet in alle opzichten vol doen aan de bij de gemeente klaarblijkelijk levende wensen en gedachten kan en mag in re delijkheid niet tot de qonclusie leiden, dat op basis van aange paste of nieuw ontwikkelde plannen realisatie van een gelijkheden zou behoren." B en W beleggen nog deze maand een extra vergadering van de commissie volkshuisves ting en ruimtelijke ordening om het bezwaarschrift van Pies en Chesprop te bespreken. „Zodat er op 28 oktober in de gemeen teraad een besluit kan worden genomen", legt woordvoerder P. Prudhomme van Reine uit. „Want wij willen zo langzamer hand eens vooruitgang boeken in die zaak." Voor die vergade ringen wil de gemeente nog wel overleggen met de eigenaar van het al jaren leegstaande pand. Maar hoge verwachtingen heeft Leiden niet van dat gesprek. Van de Putte verzet zich tegen onteigening van de kantoren flat. Zo'n drastische maatregel is volgens zijn adviseur, H. Sch weers van advocatenkantoor Nauta Dutilh, helemaal niet no dig. „Wij zijn druk bezig met een bouwplan dat in overeen stemming is met het bestem mingsplan. En wij zullen niet nalaten daarover met de ge- meente goed te overleggen", zegt Schweers. Het serieuze ka rakter van een eerste plan, schrijft de adviseur in zijn be zwaarschrift, is bij burgemees ter en wethouders 'genoegzaam bekend'. B en W hebben er echter wei nig vertrouwen in dat Pies 4 en Chesprop 2 nog met een plan komen dat voldoet aan de eisen van de gemeente. Het eerste ontwerp, van oktober 1996, ging uit van een kantorentoren van bijna negentig meter hoog. Vol gens het bestemmingsplan mo gen gebouwen aan de stadskant van de Stationsweg niet hoger zijn dan veertig meter. Boven dien wil de gemeente dat aan die kant woningen worden ge bouwd. Kantoren zijn gepland aan de andere kant van de weg, laast het station. Het gebouw dat Pies 4 Prijs voor onderzoek borstkanker leiden cellen. Ze is werkzaam bij het biologie-laboratorium aan de Universiteit van Luik in België. De Henny Dirvenprijs is Kankeronderzoekster dr. A. Noël krijgt woensdag de Leidse Henny Dirvenprijs voor haar werk. De prijs bestaat uit een oorkonde en een geldbedrag. Noël krijgt de prijs voor haar onderzoek naar de wisselwer king tussen borstkankercellen en normale weefselcellen en emd de die 1989 de i orgai die zijn aangetast door kanker- borstkanker overleed en uit wiens nalatenschap een stichting is opgericht. Met an dere donaties, legaties en schenkingen hoopt het stich tingsbestuur het borstkanker onderzoek blijvend te onder leiden» De natuur laat zich niet dwingen en gaat haar geheel eigen gang. De bomen aan de Hugo de Grootstraat zijn daar illustratief voor. Eén boom kronkelt zich als een slang door een smeedijzeren hek bij de rechtenfaculteit. Een andere is al jaren vergroeid met een lantaarnpaal die zich daardoor kan verheugen in het bezit van een groen kruin. FOTO'S LOEK ZUYDERDUIN Collegevoorzitter L. Vredevoogd: we bezuinigen al jaren Geen 5000 gulden maar een veelvoud van dat be drag is nodig om van de Wetenschapsdag in Lei den echt een succes te maken. Bovendien moe ten meer Leidse wetenschappers zich inzetten voor de publieksdag. Dat blijkt uit de reacties van medewerkers van de Leidse universiteit. De Wetenschapsdag in Leiden trok zondag erg veel bezoekers. Waren er vorig jaar ongeveer 4300 mensen naar de universiteit gekomen, dit jaar kwamen er ruim 6000 belangstellenden naar de Sterrewacht, de Hortus, het Anatomisch Muse um, het Gravensteen en het Huygens Laboratori um. Vooral het laboratorium trok onverwacht veel bezoekers. Mensen kwamen niet alleen uit Leiden en omgeving, maar ook uit Haarlem, Den Haag en Rotterdam. Niet alle Leidse takken van wetenschap waren zondag vertegenwoordigd: zo deden biologie en scheikunde niet mee vanwege reorganisatie en verhuizingsperikelen. De grote faculteiten sociale 'wetenschappen, rechten en letteren hadden zon dag drie wetenschappers beschikbaar voor drie publiekslezingen, terwijl natuur- en sterrenkunde veel meer medewerkers moesten inzetten om hun activiteiten in goede banen te leiden. „Wij hebben nu eenmaal geen laboratoria", aldus een woordvoerder van sociale wetenschappen. „In het verleden hebben we wel meer lezingen ge houden, maar daar kwam weinig publiek op af." De universiteit heeft bij een begroting van vele miljoenen guldens, slechts 5000 gulden uitgetrok ken voor de organisatie en de publiciteit van de Wetenschapsdag. Van dat geld worden onder meer de programmaboekjes gedrukt, maar dan is het wel op. De deelnemende onderzoeksinstitu ten krijgen wel 850 gulden onkostenvergoeding van de Stichting Weten in Utrecht die de Weten schap Techniekweek landelijk organiseert. Maar dit geld is meestal niet genoeg om de kos ten van de faculteiten te dekken. „Dat is ook niet ónze taak", aldus een woordvoerder van de Stich ting. lijf: I toen de vierhonderd ingekochte 'pretpakketjes' al om half twee 's middags vergeven waren. De me dewerkers hadden niet verwacht dat er - 'zo vlak na 3 oktober' - zoveel mensen zouden komen. T. Bloembergen: „We deden het dit jaar voor het eerst in het Huygens Laboratorium en dat is nogal een uithoek. Zondag zijn er toch 1500 a 2000 bezoekers geweest: veel meer dan ver wacht." „We hadden een systeem van volgnummers voor de pretpakketjes omdat niet iedereen tege lijk aan de soldeertafels kan plaatsnemen. Wc hadden vijftien studenten om de kinderen te be geleiden. Uiteindelijk zijn degenen met de volg- t tegen vijven bezig geweest, maar i het begin van de middag i nsen teleurstellen omdat de r In het verleden gingen mensen elkaar in het erlingh Onnes Lab wel met de soldeerbout te Den hadden we nog minder pakketjes." Natuurkunde heeft de pakketjes uit eigen zak betaald. „We wilden het publiek niet laten beta len: dat is zo onsympathiek. We hpbben wel om een vrijwillige bijdrage gevraagd, maar de daartoe bestemde doos viel blijkbaar niet erg op. Volgend jaar willen we dat wat gerichter doen. Maar je ontkomt er niet aan mensen te moeten teleurstel len. Wij zijn behalve van geld, ook afhankelijk van vrijwilligers: staf en studenten. En dit is toch lief dewerk, oud papier. Je kunt mensen niet dwingen op hun vrije zondag mee te doen." „Het is wel een beetje ongelijk verdeeld", vindt Bloembergen. „De ene faculteit heeft met een le zing bijna geen kosten en geen mensen nodig, de andere moet allerlei materialen inslaan. Sommi ge studierichtingen deden niet eens mee. Dat is wel een beetje jammer." Collegevoorzitter L. Vredevoogd is blij met hel succes zondag. „Wat het geld betreft: dat is er nu eenmaal niet. We zijn al jaren aan het bezuini gen. Faculteiten kunnen niet verwachten dat wij alles betalen. Van hun wordt ook een bijdrage verwacht. Maar het is een goed om binnenkort bij elkaar te komen om te kijken hoe het beter

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13