Eigen sauna eenvoudig zelf te realiseren Natuurwinkel, gids voor andere kijk op wereld Consument Aanschaf voor het grote bed DINSDAG 7 OKTOBER 1997 gpo Voor dat geld laten onder meer korhoen, houtsnip en krekel- vanger hun geluid horen. Net gekochte spullen zoals bij voorbeeld veldfles en kompas kunnen snel worden toegepast. Midden in de zaak hangt een krijtbord met daarop plaats en tijdstip van een door de zaak georganiseerde wandeltocht door de natuur. Weliswaar on der begeleiding van een gids, zo luidt de boodschap. Een deel van de opbrengst gaat naar Stichting Natuurmonu menten. In Frankrijk, waar het bedrijf vandaan komt, is vorig jaar vijf procent van de winst geïnvesteerd in natuurvriende lijke projecten. Hoeveel geld voor Natuurmo numenten wordt weggelegd, is nog niet bekend. Over een tijdje wordt pas de balans opgemaakt. Leden van Natuurmonumenten kunnen in ieder geval alvast profiteren van kortingen op sommige producten. Deze winkel in Nederland en België wil uitgroeien tot een ke ten van tien tot vijftien filialen. In Frankrijk bestaat de formule al sinds 1990 en zijn er nu 34 van deze zaken. Hoe verander je stadsmensen in buitenlui? „Door ze een nieuwe way of life te geven", zegt de di recteur van de onlangs in Am sterdam geopende winkel Natu re découvertes. Een zaak die gids wil zijn voor een andere kijk op de wereld, waarin het ontdekken van de natuur cen traal staat. Heel toepasselijk is de locatie in de Kalverstraat. In het centrum van de hoofdstedelijke drukte is deze winkel een oase van rust en natuur. Met vogelgeluiden op de achtergrond worden klanten langs een assortiment geleid van harken, schopjes, gieters en tuinscharen. Deze meeste aandacht is echter inge ruimd voor het luisteren en kij ken. Vandaar onder meer de ve le sterrenkijkers, vogelhuisjes, cd's met dierengeluiden en boeken over natuurparken. Op circa honderd vierkante meter is dit een klein en natuurmin- nend warenhuis. Nature découvertes hanteert redelijke prijzen. De cd "Vogel geluiden uit de grensstreek" kost bijvoorbeeld dik veertig gulden. GPD» Koude wintermaanden staan voor saunafabrikanten garant voor een extra hoge omzet. Tra ditiegetrouw is dit de periode waarin veel privé-sauna's wor den verkocht, want hoe lager de temperatuur, hoe meer mensen de warmte opzoeken onder de zonnehemel via een vakantie, of thuis in de sauna. Tot nog maar een aantal jaren geleden was de eigen sauna vooral voor de goedverdienende Nederlander weggelegd. Die tijd is voorbij. Vanwege de stijgende welvaart kunnen meer mensen gemakkelijker een sauna kopen. Het geld is geen probleem; de benodigde ruimte om hem in huis te plaatsen, levert wel hoofdbrekens op. Dit gat in de markt is echter op gevuld. Er zijn bijvoorbeeld heel kleine sauna's, die in veel wo ningen wel ergens een plaatsje vinden. Het is dan simpelweg een kwestie van handdoekje op de vloer, kleermakerszit en zwe ten. Volgens kenners kun je in de ware cabine liggen. De bakermat van de sauna ligt in de twaalfde eeuw in Finland. Sauna is sindsdien één van de weinige Finse woorden die in de hele wereld wordt gebruikt en dezelfde betekenis heeft. In Nederland zijn pas de laatste twintig jaar saunacentra als paddestoelen uit de grond ge komen. Naast een dikkere por temonnee is het verlies van schaamte om in je blootje met vreemden in een klein hok te zitten hiervoor een reden. „De populariteit heeft tevens te ma ken met warmte opzoeken tij dens de wintermaanden zegt verkoopleider Marcel Vink van fabrikant Sauna Plan uit Lely stad. „We verkopen vanaf okto ber tot en met maart meer sau na's dan in de rest van het jaar." Volgens Vink boekt de sauna branche jaar op jaar hogere om zetcijfers. „Onze klanten vor men een groeiende doelgroep. Het zijn tweeverdieners waar een gezond leven en een drukke baan centraal staan." Veelal zijn ze tussen de dertig en vijftig jaar die de stress van een gejaagd le ven in de knusse sauna als druppels water van zich af laten rollen. „De mensen die een pri- vécabine aanschaffen, zijn fre quente bezoekers van een sau nacentrum geweest. Een eigen sauna-betekent echter meer ge mak, en vooral met lange werk tijden is het ideaal om je in je eigen huis op een zelf te kiezen moment te ontspannen. Poriën open Een sauna alleen is niet vol doende om van het alledaagse bij te komen; cruciaal is de af wisseling van saunawarmte ge- OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal 1. Uitdrukking: 5.schaal- dier, 9. afrastering; 10. koeiemaag; 12. «ijzend vnw., 13. maanstand, 14. adreskaartje: 16. dwarsmast; 17. lange, eentonige opsomming; 19. gaffel; 21. bezinksel; 23. dochter van Cadmus; 24. bijbelse naam; 26. opening; 27. en vol gende; 28. meisjesnaam 30. selenium ,31. grappig; 32. gekheid; 33. muziek noot; 34. Spaanse heer36. buisver- lichting; 38. uitroep van schrik, 40. wit- handgibbon; 41. Trans-Europa-Express-, 42. rivier in Duitsland; 44. wandel plaats; 45. cultusgebruik. 48. nota be- ie. 50. hoofddeksel, 51.familielid; 52. eiectnsch geladen deeltje; 54. paardje; 55. bovendien; 56. drinkgerei; 57. hou ding. Verticaal 1. Leer van e'en kunst of tech niek; 2. eikenschors; 3. rooms-katho- liek; 4. volslagen mislukking; 6. eer waarde vader (Lat. afk.); 7. trotse hou ding; 8. functionaris, 10. stuk hout; 11. jongensnaam; 14. gevangenis; 15. deel genoot; 17. pausennaam, 18. ernstig; 20. inwerking op een andere persoon; 22. dier dat /an aas leeft; 24. boom- vrucnt, 25. e p 28. strop, 29. lof; 33. met doornen bezet; 35. puur; 37. plaats waar iets lekt, 39. Europeaan 41. hoe veelheid. 43. deel van een skelet, 44. hoofddeksel; 46. deel van een boom; 47. gelofte; 49. rond voorwerp; 51. vis je; 53. achter; 55. Engelse ontkenning. OPLOSSING WOORDZOEKER De overgebleven letters vormen tezamen het woord: EXPEDITIE Het gebruik van de juiste houtsoort in de privé-sauna is belangrijk om de warmte vast te houden. foto gpd volgd door een koud dompel bad of douche. Dit moet poriën openen, spieren ontspannen en verkrampte gevoelens doefi ver dwijnen. Volgens Vink kalmeert het overbelaste zenuwen. „Een sauna is langdurig baden. Ie gaat hooguit vijftien minuten in de cabine en vervolgens moet je koud afspoelen, waarna een en ander een aantal keren wordt herhaald." De meeste kachels in privé-sau na's werken op het lichtnet. Bo venop worden steensoorten als graniet en dioriet gelegd die voor de hoge temperatuur zor gen. „Wanneer een scheut wa ter op de gloeiende stenen wordt gegooid, schiet de tempe ratuur kortstondig omhoog. In vochtige lucht wordt warmte namelijk beter geleid, maar vijf minuten later is de lucht weer droger en dan kun je de hitte beter verdragen", weet Vink. De beste plek voor een pri- vésauna is de badkamer, omdat je dan slechts een paar stappen weg bent van koud water. Voor klein behuisden zijn er sauna's van nog geen twee vierkante meter. Een volwaardige twee tot driepersoonscabine komt al op 200 x 140 cm vloeroppervlak en voor mensen met veel ruim te zijn er binnen- en buitensau na's van wel vijftig vierkante meter. De prijzen zijn navenant en lopen op van 4.000 gulden voor een kleine cabine tot 16.000 gulden voor een Fins tuinhuisje annex tienpersoons- sauna. Houtsoort De sauna's zijn te koop bij ge specialiseerde winkels, maar bouwmarkten en postorderbe drijven stunten zo nu en dan te gen bodemprijzen. Hoewel goedkoper dan bij een speciaal zaak, hebben deze sauna's een mindere kwaliteit. Dit heeft te maken met de houtsoort. Hoe beter en duurder het hout, hoe meer warmte het afstraalt. Bij de goedkopere sauna's geeft hout minder warmte en moet de kachel hoger worden gezet om de juiste temperatuur te krijgen. Daarnaast zijn ze slechts leverbaar in standaard- maten. Interessant voor ervaren doe- het-zelvers zijn zelfmontage- pakketten, waarvoor alleen een schroevendraaier nodig is om de sauna in elkaar te zetten. Be langrijk bij de installatie is ven tilatie, zodat er veèl frisse lucht in de sauna kan komen; boven dien moet hij twee tot drie cen timeter vrijstaand van een wand worden geplaatst. Daarnaast vereist het een vlakke en water bestendige vloer. Vooral tegels en vinyl zijn hiervoor geschikt. Het hart van de sauna is de ka chel en deze vraagt behoorlijk wat stroom. „Vuistregel is, dat wanneer je een grotere sauna wilt waarin je kunt liggen, een kachel op krachtstroom van cir ca 400 volt noodzakelijk is", zegt Vink. Simpeler ligt dit met infrarood- cabines, waarbij de stekker di rect in het stopcontact kan. Ze worden veelal gebruikt in schoonheidssalons om onder meer cellulitis te bestrijden, maar sinds kort worden ze gere geld door particulieren gekocht. Aan de buitenkant zien ze eruit als een sauna, maar daarmee houdt de vergelijking op. In dit houten huisje zitten in de wan den elementen die het lichaam door middel van infraroodstra- len verwarmen. De temperatuur is met rond de vijftig graden la ger dan in een sauna, maar dat is toch hoog genoeg om volop vocht en overtollige stoffen te lozen. Ook hier is het verhaal pas af als na de hitte meteen de koelte van een douche wordt opgezocht. ■■I T R HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer Heer Bommel beklom met vaste tred het bordes van de kliniek en schelde aan. ,,Ik kom voor een spoedgeval", zo sprak hij toen de nachtportier hem opendeed. ,,Ik moet onmiddel lijk dokter Zielknijper spreken." „Dat kan iedereen wel zeggen", meende de ander, „hebt u een blauwe kaart!" „Die heb ik niet", hernam heer Ollie waardig. „Maar ik heb hier papieren, die beter zijn dan uw kaarten, goede vriend." Zo sprekende had hij zijn portefeuille getrokken en nu bracht hij enkele bankbiljetten te voor schijn. De portier zette grote ogen op en de bezoeker glimlachte voldaan. „Men denkt zo licht, dat ik geen id- deëen heb," sprak hij terzijde. „Maar het moet al raar lopen wanneer een Bommel geen list kan verzinnen!" „Net wat u zegt", hernam de deurbe waker, die niet geluisterd had. „Ik zal zien wat ik doen kan, meneer. Waar gaat het over?" „Hm... over het mon ster", zei heer Ollie. „Ik kan iets lis tigs vertellen..., iets belangrijks, be doel ik." De portier stak het geld weg en haastte zich naar de spreekkamer waar de geleerde met zijn behande ling bezig was. „Licht is mooi", hoor de hij de zielkundige zeggen, toen hij na een korte klop binnentrad. „Licht is prettig! O, wat is licht mooi. Ik houd van licht, licht is prachtig! Wat is er, Knuffels?" ,.,Er is iemand om u te spreken", fluisterde de portier. „Over het licht... Over het monster meen ik. Het is be langrijk, zegt hij. Het is een dekke heer in een ruitjesjas!" „In een ruit- jesjas?" riep de doctor uit. „Jawel", beaamde de ander. „Een echte heer, hoor! Hij komt iets listigs vertellen, zei hij." DOOR JAN VISSER Met een zonnige en warme toegift heeft de herfstzomer gistei scheid genomen. Vanaf vandaag maken depressies de dienst dat betekent perioden met regen of buien en van tijd tot tijd wind. De storingen worden naar het Noordzeegebied getranstf dooreen krachtige westelijke hoogtestroming. De westelijke f winden zijn er ook debet aan dat de weersystemen sterk kunn diepen waarbij het aan de kust onverwacht kan gaan stormen Zoals het zich nu laat aanzien is dat de komende dagen waars nog niet het geval maar het kan best zijn dat de atmosfeermo i morgen wel met het stormscenario op de proppen komen. Van® en de komende nacht neemt de buiigheid opnieuw toe. Ook it genochtend kan er nog een enkele bui vallen. Tijdens de midj avond gaat het regenen onder invloed van een randstoringop|" ject Ierse Zee-Noordzee. u De wind, aanvankelijk krimpend naar zuid tot zuidwest en afq ruimt naar het zuidwesten en wakkert aan de kust aan tot hai avonds mogelijk stormachtig. De maximumtemperaturen beri!: waarden omstreeks 17 graden. Gistermiddag zijn de temper^ opgelopen tot omstreeks 20 graden. Zo werd het op Schiphol, op Valkenburg 20,0 graad. In het zuiden van Limburg werd Ier 25 graden overschreden. In de late middag verschenen er fraaie wolken aan het zwerkr voorbode waren van buien met onweer. De afgelopen nacht t£ de eerste buien over onze streken waarbij het enige tijd pittig^ de. Later in de nacht waren de zwaarste buien actief in de kuiT den en daar vielen ook de grootste neerslaghoeveelheden. Int mendaal werd totaal 21 mm opgevangen tegen 9 mm op Schff Verder bleef het opmerkelijk zacht met geen lagere minima drj 16 graden. T KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen, in het noorden kans op euw. Tamelijk veel wind. In het zuidelijke binnenland droger en rustiger. Middagtem- peratuur ongeveer 3 graden bij de Noord kaap en rond 13 in het zuiden. Zweden: Bewolkt en van het zuidwesten uit regen, in het uiterste noorden mogelijk sneeuw. Mid- dagtemperatuur tussen de 5 in Lapland en 14 ten zuiden van Stock holm. Denemarken: Veel wolken en van tijd tot tijd re gen. Veel wind. Middagtempera- tuur ongeveer 17 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Veranderlijk bewolkt en enkele bui en. Het waait stevig door. Middag- temperatuu r ongeveer 15 graden. België en Luxemburg: Wisselvallig met regen- en on weersbuien en veel wind. Morgen langdurig plensregens. Middag- temperatuur ongeveer 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij veel wolken en van tijd tot tijd regen, ook kans op onweer. In het oosten morgen ook enkele opkla ringen. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Portugal: Perioden met zon en vandaag nog kans op een lokale bui. Verder droog. Middagtemperatuur onge veer 24 graden. Madeira: Geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur ongeveer 23 graden. Spanje: Zonnige perioden en vandaag nog een paar buien, mogelijk met on weer. Morgen droog en meer zon. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden, morgen iets hoger. Canarische Eilanden: Perioden met zon en meest droog. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: Steeds meer zon, maar vandaag ook nog een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur tussen 26 en 30 graden. Tunesië: Flink wat zon en eerst droog, later op vandaag toenemende kans op een pittige bui. Middagtempera tuur aan zee tussen 25 en 30 gra den. Zuid-Frankrijk: Bewolkt en enkele pittige regen- of onweersbuien. In het zuidoosten en aan de Cöte d'Azur kunnen van daag zware (onweers)buien voorko men. Middagtemperatuur tussen 22 bij Bordeaux en 25 gradenin de Provence. Mallorca en Ibiza: Geregeld zon en een enkele ver spreid voorkomende bui. Middag temperatuur ongeveer 27 graden. Italië: Veek wolken, ook een beetje zon en enkele stevige regen- of onweers buien, plaatselijk met veel regen. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Corsica en Sardinië: Van tijd tot tijd zon en vooral van daag een enkele bui, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur onge- r27 graden. Malta: Naast zon ook kans op een lokale onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Griekenland en Kreta: Droog en zonnig. Morgen in het noordwesten meer wolken en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig en droog. Middagtempera tuur van 23 graden rond de Dar- danellen tot 28 op Cyprus. Duitsland: Van het westen uit verder toene mende bewolking en enkele regen- of onweersbuien. In het oosten bij Berlijn droger. Middagtemperatuur tussen de 20 en 25 graden, mor gen minder warm. Soms een stevi- W0ENSDAG 8 OKTOBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.53 Maan op 14.24 Maand Waterstand IJmuiden Hoog 08.18 20.37 07 5l Laag 04.06 16.25 03.41 Weerrapporten 06 oktober licht bew hall bew. licht bew licht bew licht bew hall bew hall bew. licht bew. hall bew. hall bew. Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vhssingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaui Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck onbew. Istanbul onbew. Klagenfurt onbew Kopenhagen hall bew Las Palmas licht bew Lissabon zwaar bew Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans New Vork ge zuidwesten wind Zwitserland: Vrij veel wolken en een pif( regen- of onweersbuien, temperatuu r ongeveer in het noorden frisser. Oostenrijk: Van het westen uit wol en, mogelijk met onweer temperatuur ongeveer 22 Polen: Perioden met zon. Morg de dag in het westen m king, maar nog wel droog temperatuur oplopend tol 22 graden op morgen. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon. Mo loop van de dag in Tsje mende bewolking, maar gere middagtemperatu op de meeste plaatsen 22 graden. Hongarije: Geregeld zon en vrij droog. Warmer. Midd tuur boven de 20 gen plaatselijk ei graden. Peuters groeien vroeg of laat uit hun kinderledi- kantje. Bij de overstap naar het grote bed is de vraag of er ook meteen een nieuw kussen en dek bed moeten worden ge kocht. De peuter afsche pen met een oud kussen is niet verstandig. Ook al is dat in het gebruik wat dunner geworden, het is meestal toch nog te dik voor een kind. Speciaal voor kleuters heeft Jade 'Op het grote bed' op de markt gebracht, een com binatie van 'mijn eerste kussen' en 'mijn eerste dekbed'. Het gaat hierbij om een hoofdkussen van een uitgekiende dikte voor jonge kinderen, zo dat een juiste slaaphou ding is gegarandeerd. Daarbij passend is een licht en warm dekbed ontwikkeld. Informatie: Jade, Deventer, telefoon 05 70 - 62 24 52.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10