Regio Studenten Itoppen al iit zichzelf ALLEEN WEEK! 0 'Wij zijn de koning van de schepping' Kapotte pomp legt waterglijbaan plat Vierde Leidse Start in Holiday Inn Vegen bedreigen e gezondheid -an stadsmensen Post gestolen Knabbelen aan de hondenbar Man dreigt buurvrouw met pistool \NDAG 6 OKTOBER 1997 hans jacobs. 071 -5356414. plv -chef rudolf kleun, 071 -5356436 Bewaking Op Maat 9 Kinderboerderij Was- a A Drie scholen in Al- senaar bewaakt dag en II phen zijn officieel nacht met acht camera's Samengegaan in een or de dieren om sadisme te fhopedagogisch instituut voorkomen. Op Maat. Me De politie heeft zaterdag twee 11-jarige jongens uit Leiden vermanend toegesproken, om dat zij poststukken uit de fiets tassen van een postbode stalen. Het was niet voor het eerst dat het tweetal met de politie in aanraking kwam. Een tijdje ge leden werden zij ook al betrapt bij een inbraak in de kantine van een sportclub. staa' de jevoorzitter L. Vredevoogd vindt het hoge percenta- studieadviezen 'geen mooi cijfer' voor de Eenderde van de eerstejaars - 830 studenten het advies om met de studie te stoppen. ,,Meer 800 is natuuurlijk veel te veel. Dat moeten we beter i", aldus Vredevoogd. een negatief advies kregen, heb ben in augustus nog de moeite genomen om aan de herkansin gen mee te doen. Volgens Vre devoogd gaat het daarbij vooral om studenten die erg langzaam op gang zijn gekomen. „Vooral bij studies als rechten zie je dat veel studenten pas in de loop van het jaar serieus werk gaan maken van hun studie. En dan blijkt het vaak al te laat te zijn. We moeten die mensen ertoe brengen veel eerder hard aan de slag te gaan." Het feit dat het percentage negatieve adviezen is afgeno men in vergelijk met vorig jaar, geeft de collegevoorzitter moed voor de toekomst. Daarnaast doet Leiden het volgens hem landelijk gezien allesbehalve slecht. „Als we de rendementen van de verschillende universi teiten vergelijken, dan scoort Leiden iets beter dan gemid deld. En wij zijn nu echt bezig het rendement verder te verbe teren. Kijk, het lijkt een natuur wet te zijn dat veertig 'procent van de studenten het diploma niet haalt. Dat is natuurlijk bela chelijk. Dat moeten we niet ac cepteren." .c van voorpagina [oge percentage negatieve izen wil volgens de college- itter echter niet zeggen dat jksuniversiteit Leiden het cht doet. „We moeten het wel op zijn plek zetten. e groep hebben zo'n vijf- koslerd stuctenten al in de loop net jaar ingezien dat die niets voor hen was. Dat een succes van het sys- kunnen noemen. Als •n niet geschikt zijn voor idie, hebben we het liefst dat zo snel mogelijk in- ider de vijfhonderd vroege zijn er ongeveer twee- jerd die in een jaar tijd he niets hebben gehaald. „Er is een aantal Inten dat hier voor wat reden dan ook komt. maar I geval niet om studiepres- i te leveren. Die komen niet jllege, die kun je niet berei- 'c weet eigenlijk niet wat [net die groep moeten fchts een dikke driehon- studenten die uiteindelijk nge Leidse autodief aangehouden ai» monica wesseling {Holland onderschat de liproblemen zoals de groei let verkeer en de verzuring, jtige ontwikkelingen, bij- beeld de uitbreiding van orgebieden, worden weer (te positief afgeschilderd, (waar de provincie erkent r ernstige problemen zijn - |de forse toename van ge- heidsklachten door fijn stof rden die moeilijkheden als laand feit geaccepteerd, rfoende maatregelen komen jpfd milieubiologie van de universiteit Leiden univer- len lid van de provinciale jscommissie milieu en wa- V. ter Keurs, heeft geen ho lt op van de manier waarop fovincie zware milieupro- ien te lijf of. volgens hem, kal niet te lijf gaat. De on- J uitgebrachte 'Toekomst- Inning milieu, water en na- I 2000-2010' noemt Ter 6 een 'nota van niks'. „Té leurig, té academisch en fkt in de lucht hangend." 'milieutoekomst' van [Holland, geschetst in de istverkenning, is alles be- rooskleurig. Zo krijgen is de nota steeds meer gezondheidsproble- loor smog en zware meta- :hrijdt de verzuring onver- ïrd voort en blijft de ozon- >nder vuur liggen. De ver- ienheid aan planten en neemt af en de versnip- van natuurgebieden gaat Jnota bracht in het provin- [politiek water nauwelijks Rimpeling teweeg en dat [ast Ter Keurs niet. „Hier jen politici dus niets mee. pat immers niet in waar- de problemen zo uit de ken lopen en hoe het tij te L De meeste politici zijn pet in staat oplossingen te pken en dus komen ze niet sr dan oppervlakkig ge- f over de nota. Degenen die {oncrete beleidswijzigingen kunnen bedenken, doen dat niet omdat ze bang zijn op hun bek te gaan. Voor Ter Keurs staat vast dat het vijf voor twaalf, zo niet over twaalven is. Er moet snel 'iets' worden gedaan. „Stoppen met steeds meer asfalt rondom de steden te leggen bijvoorbeeld. De provincie denkt zó de steden beter bereikbaar te maken, maar het tegendeel is waar. Meer asfalt leidt simpelweg tot meer auto's op de weg en dus meer verstopping. De groei van het autoverkeer kun je met we genaanleg nooit bijhouden. Meer wegen heeft ook tot ge volg dat de gezondheid van de mensen in de stad nog verder wordt bedreigd, maar daarvoor is al helemaal geen aandacht. De versnippering van natuur gebieden probeert de provincie te lijf te gaan door de kleine ge biedjes zo veel mogelijk met el kaar te verbinden. Ter Keurs zet daar zo zijn vraagtekens bij: „Je kunt niet zomaar alles en ieder een 'door piepkleine tunneltjes sturen. Zo werkt dat eenvoudig weg niet." Hij vindt bovendien dat de nota de kansen om nieu we natuurgebieden aan te ko pen veel te optimistisch inschat. „Overal in het landelijk gebied grijpen - projectontwikkelaars hun kansen. Die hebben de grond in handen lang voordat de provincie zich als koper aan dient. Zij kunnen immers veel meer betalen." De suggesties van Ter Keurs hadden naar zijn idee eigenlijk gewoon door de ambtenaren bedacht en uitgewerkt moeten worden. „Maar de ambtenaren worden monddood gemaakt. Ze moeten vooral niets bedenken want dan wordt de politiek on rustig. En dus is de toekomst verkenning slechts een, veelal nog veel te optimistische, schat ting van de negatieve milieutoe komst van Zuid-Holland zonder dat er ook maar op één punt zicht komt op een verbetering. Een nota van niks dus. Ontstel lend vrijblijvend." Boekenverkoop bibliotheek Merenwijk De bibliotheek Merenwijk be gint vandaag met het verkopen van afgeschreven boeken. De beurs is tot en met 18 oktober geopend. De boeken kosten slechts een gulden en 2.50 gul den per stuk. De bieb aan Ros molen 4 is doordeweeks met, uitzondering van de dinsdag, 's middag geopend. Geïnteres seerden kunnen de boeken beurs ook op maandag- en vrij dagavond bezoeken. Zaterdag is de bieb 's ochtends van 10-13 uur geopend. Strop voor exploitant kennisattractie leiden» De Leidse Hout is sinds zaterdag, dierendag, een hondenbar rijk. De bar, gevuld met hondenbrok- ken en -snoepjes staat tegen het hek van het hertenkamp en is daar op initiatief van exploitant Bernhard Stöxen van het theehuis neergezet. Voor de honden was het zaterdag even wennen. In eerste instantie wilden ze niet aan de bar eten, maar nuttigden ze uitsluitend de brokjes die Faye, de vierjarige dochter van Stöxen, hun gaf. Faye testte ook de brokjes voor de viervoeters. „Ze smaken een beetje naar vlees", luidde haar conclusie. Haar vader hoopt dat hij met de introductie van de hondenbar af is van losse voer- en wa terbakken in zijn zaak. „Als het hier druk is, staat bijna naast elke tafel een bakje met water voor de hond." foto henk bouwman Hij maakte er maar een grapje over als teleurgestelde kermis- bezoekers kwamen vragen waarom de waterglijbaan niet draaide. „We hebben al genoeg verdiend dus we zijn er maar mee gestopt." Maar niets is minder waar. Geen bezoeker heeft de Jurassic River bedwon gen en zodoende heeft de ex ploitant van de kermisattractie, de firma Buwalda, geen cent I binnengehaald. De pomp die het water door de glijbaan i pompt ging donderdag tijdens het proefdraaien kapot. „Een financiële strop kun je het wel noemen", meldt een Voor de vierde keer dit seizoen wórdt mor genavond in Holiday Inn de ondernemers- wedstrijd De Leidse Start gehouden. Drie ondernemers presenteren dan hun bedrijfs plannen waarna een jury het beste be kroond met de titel 'Starter van de maand'. Aan die titel is een prijs verbonden van 3000 gulden aan juridische- en aan accoun tantsdienstverlening. Bovendien mag de betrokkene naar de finale op 15 december waar de 'Starter van het jaar' gekozen. Dan staat er een prijs van 10.000 gulden op het spel. Morgen is het de beurt aan A. Holswil- der, exploitant van restaurant Het Koets huis. A Kooijman-Spadon van Welfare Body Comfort en M. Schoneveld en J. Ro gers van Ginko Trading VOF. De volgende - en tevens laatste - voor ronde van de Leidse Start is op 18 novem ber. De inschrijving daarvoor sluit op 4 no vember. Voor meer informatie kan worden gebeld met Aafke Vis (ABN AMRO). telefoon 071-5660537. Wie de wedstrijd wil bijwonen kan zich melden bij het Leidsch Dagblad (Wilma Steverink), 071-5356206. De Leidse Start is een initiatief van ABN AMRO, Arenthals Chaudron accountants. De Clercq, Van Win en Wols advocaten, de Kamer van Koophandel Leiden, de Van Caem Klerks Group, Leidsch Dagblad en de gemeente Leiden. Gaat u stunten met een gerichte actie.' Wees er dan van verzekerd dat uw reclamefolders op het juiste moment door de juiste brievenbussen vallen. I En of dat er nu een paar duizend zijn of enkele miljoenen, op InterHolland Verspreiders kunt u rekenen! Wilt u meer weten? Bel Jeroen van de Brug: InterHolland VERSPREIDERS - 023-5421531 Vraag-maar-raak-professor staat af en toe met mond vol tanden Solide heeft vannacht een 18-jarige Leidenaar aangehouden, p de Willem de Zwijgerlaan met twee vrienden probeerde een befe stelen. Een agent zag twee mannen in de auto en een derde jop een hekje ernaast zitten. Bij het zien van de politieman m twee er vandoor. De derde bekende. leiden caroline van overbeeke „Dit is jullie kans! Jullie kunnen mij Mies vragen: over de toe komst, de politiek, natuurkun de. liefdesverdriet. Startrek en zelfs over diëten weet ik wel iets, dankzij mijn vrouw. Of ik overal een antwoord op heb, weet ik niet, maar jullie kunnen het proberen." „Die meneer kijkt wel heel streng", fluistert een kind tegen haar moeder in de collegezaal van het Huygens Laboratorium. Het is Wetenschapsdag in Lei den en daarom heeft de vraag- maar-raak-professor Carlo Beenakker zijn mooie zwart-flu- welen professorentoga met zwarte baret uit de kast gehaald. Want vandaag gaat de natuur kundige, zoals beloofd, alle mo gelijke en onmogelijke vragen uit het publiek beantwoorden. De eerste vraag is 'n makkie: „Hoe komt het dat u er zo prachtig uitziet, meneer?" „Dat is mijn werkpak", ant woordt Beenakker opgelucht. „Ik heb het niet dagelijks aan, maar wel bij bijzondere gele genheden zoals vandaag." Dan is een jongetje over zijn ergste verlegenheid heen en stelt een brandende vraag: „Meneer, wordt de hoogte van een berg top nu mèt of zónder sneeuw gemeten?" Dat weet Beenakker niet. „Met of zonder sneeuw: ze zullen er wel vaak een paar me- tertjes naast zitten, denk ik zo. Ach, wat maakt het uit?", zegt hij grijnzend. Jorik Schroder uit Voorscho ten heeft buiten op zijn fiets een eerste vraag bedacht: „Waarom knetteren stroommasten' altijd zo?" En hij wil nog veel meer weten. Zijn moeder had bij het binnenkomen verzucht: „Ik ben blij dat iemand anders het even van mij overneemt." Beenakker: „Dat is net zo als met onweer. Als wolken in de hemel heel erg opgeladen zijn moeten ze die energie kwijt en zie je de flitsen naar de aarde gaan. Datzelfde gebeurt als je over een wollen trui strijkt. Dan gaat het ook knetteren. De spanning moet zich in de lucht ontladen." „Waarom heeft een trein ei genlijk geen rubberen banden? vraagt een meneer. „IJzeren wielen zullen het minste slijten, denk ik zo", antwoordt de pro fessor laconiek. En dan komen de vragen die wat meer met zijn eigen vakgebied, natuurkunde, te maken hebben. „Waarom is een zeepbel zo mooi rond en niet vierkant?", vraagt een kind dat net met het 'supersop' in het pretlab in de weer is ge- Het Huygens Laboratorium was tijdens de wetenschapsdag even 'pretlab'. De belangstelling was groot. Op de foto: De zeepbellenmachine met su perzeepsop voor super-zeepbellen. foto henk bouwman weest. „Omdat de zeepbel graag zo klein mogelijk in zijn huisje wil zitten en de lucht er niet uitkan, wordt de zeepbel vanzelf bol. Dat heeft iets warms en gezel ligs. En het is het kleinste wat je kunt maken zonder dat je er iets uit hoeft." Het kind kijkt onge lovig, maar Beenakker is al weer met de volgende vraag bezig. Waarom we blozen en waarom de een meer dan de ander bloost, wil iemand weten. Daar heeft de hoogleraar duidelijk minder kaas van gegeten en 'het nut van blozen' snapt hij zelf ook niet, geeft hij toe. Maar het land van de ronde zeepbel laat zich niet uit het veld slaan. „U zei net dat er in een bol veel spul meer kan dan in een vierkant, maar waarom zijn vrachtwagens dan vierkant? Beenakker: „Bollen kun je niet stapelen: dat is lastig en er blijft ruimte over. Daarom maken ze vierkante pakjes." Op de vraag hoeveel mensen er op de wereld zijn, moet de hoogleraar het antwoord schuldig blijven. „Vijf miljard", klinkt het in de zaal. „Ik ben niet goed in weetjes, daarom ben ik natuurkunde gaan studeren", zegt de profes sor verontschuldigend. „Dan hoef je niks uit je hoofd te le ren." Na vragen over supergelei ding, de pijngrens en het maken van glas - 'zet vanavond zelf een bakje zand in een hete oven, dan komt er vanzelf glas uit' - komt Beenakker bij de laatste vragen. „Waarom draait de aarde om de zon en niet an dersom?", wil een kind weten. De geleerde laat zijn fantasie op volle toeren werken: „Wij men sen denken dat wij heel wat zijn. Wij zijn de baas, de koning van de schepping, vinden we. En dat maakt ons hoogmoedig en verwaand. Daarom heeft on ze schepper bedacht: laten we dat maar niet doen. Dus draait de aarde om de zon." „Maar een beter antwoord is dat de zon veel zwaarder is dan de aarde en wij daarom om de zon draaien", zegt hij snel. Na afloop mompelt hij in de wan delgangen: „Een beetje bluffen hoort erbij." De vraag-maar-raak-professor Carlo Beenakker aan het werk tijdens de wetenschapsdagdag. Hij weet veel, maar van het 'nut van blozen' heeft ook de vraag-maar-raak-professor weinig kaas gegeten. foto henk bouwman medewerker. „Het bedrijf heeft behoorlijk wat geld neergeteld voor een staanplaats op de ker mis en heeft daar niets van te ruggezien. Maar dat is het niet alleen hoor, de reparatie van de pomp kost ook nog heel wat." Hoe groot de financiële tegen valler is wil hij niet zeggen. Dat is bedrijfsgeheim. Donderdag draaide de water baan een uurtje. „Dat ging per fect, dus we waren er klaar voor. Even later kwam de baas langs, die zei dat we nog maar even moesten proefdraaien. Gewoon voor de zekerheid. Helaas ging het toen mis. Na tien minuten begaf de pomp het." De kermis was voorbij voor het bedrijf. De enorme machine die duizend liter water per se conde rond pompt kon niet meer op tijd worden vervangen. Nog twee weken blijft de Juras sic River buiten gebruik. Bij ge brek aan werk in Leiden werd het personeel maar doorge stuurd naar Nijmegen. Daar mochten ze een andere attractie van Buwalda, de Crazy Mouse, opbouwen. Misschien komt de ze spectaculaire kermisattractie, een achtbaan met draaiende gondels, volgend jaar naar Lei den. In dit geval krijgt de Jurassic River geen herkansing. „We staan nooit met allebei de ba nen op één kermis. Dan ben je dief van je eigen portemonnee. Maar het kan zijn dat de wild waterbaan nog een keer naar 'drie oktober' komt omdat we dit jaar zijn uitgevallen. Nor maal gesproken staan we onge veer drie keer met een attractie in een stad. Daarna zijn de mensen het zat en lopen je in komsten terug." Inkomsten die op het Leidse lunapark hard nodig zijn voor de exploitanten. „Het is een hartstikke dure kermis", weet Buwalda's werknemer. „Ieder een legt pakken geld neer om hier te mogen staan. Maar het levert het ook op natuurlijk, an ders zouden we hier niet ko men." Leuk is de Leidse kermis ech ter niet voor de werknemers. „Het gaat te snel hier. Je bouwt op, je draait en het is gelijk druk. Het blijft druk tot je moet sluiten. Dan breek je de boel af en ga je weer rijden. Tijd voor een praatje is er gewoon niet. Nee, geef mij dan maar Nijme gen. Daar is het in het weekein de een gekkenhuis, maar heb je het doordeweeks een stuk rusti ger." Een 60-jarige bewoner van de Merenwijk heeft zaterdagavond zijn 65-jarige buurvrouw een pistool tegen het hoofd gezet en gedreigd haar neer te schieten. Nadat de vrouw die avond bij hem op bezoek was geweest was de man aan het drinken ge slagen. Vervolgens kon hij zijn geld niet meer vinden. Hij ging verhaal halen bij de vrouw, zet te haar een pistool tegen het hoofd en begon af te tellen. De buurvrouw wist echter naar binnen te vluchten en de politie te waarschuwen. Die trof de man thuis, met het alarmpistool nog in zijn jaszak. Hij is aange houden. Groep mannen valt drie meisjes lastig Tijdens de laatste uurtjes van het 3 oktoberfeest zijn drie meisjes in de leeftijd van 16 en 17 jaar lastiggevallen door een achttal mannen. In de nacht van vrijdag op zaterdag zagen de mannen dat één van de meisjes een anti-nazibadge droeg. De acht \ielen de meisjes daarop lastig met een Hitler groet en intimideerden ze. Toen de drie wegliepen werd één van hen nog geschopt. OVERBOORD - Twee zeilers uit Oegstgeest zijn zaterdag over- boordgeslagen op 't Joppe. De waterpolitie trok de mannen met de hulp van schippers aan boord. In verband met onder koeling zijn de twee overge bracht naar het AZL.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7