Extremisten gijzelen burgers in Algerije GOED KOOP I 9? csm* Buitenland Huwelijksreis eindigt in nachtmerrie °79 Vrouw kan kiezen tussen twintig mannen Belgen laten onderbroek veilen voor Renault-film Italianen ruziën over hevigheid aardschokken Harrods haalt biografie van Diana van schappen Paus sluit bezoek Brazilië af 1 Spaans sprookje .NDAG 6 OKTOBER 1997 Ook Kroaat Kordic naar Den Haag [agreb Ook de Bosnische Kroaat Dario Kordic, een van de hoofdverdachten van oorlogsmisdaden in Bosnië, zal zich bij het i pegoslavië-Tribunaal in Den Haag melden. Dat zei de Kroati- 1 iche defensieminister Susak gisteravond voor de televisie. Afge- r open vrijdag hadden negen andere Bosnische Kroaten al laten -.Ce ten dat ze zich vrijwillig bij het Tribunaal zullen melden. De ^\jen zullen allen verklaren dat ze niet schuldig zijn aan de hen en laste gelegde feiten, aldus de staatstelevisie. Ze worden be- jchuldigd van mishandelingen de 'vernietiging of verplaatsing |^n moslimburgers'. Clinton krijgt gehoorapparaat WashingtonDragers van een gehoorapparaat bevinden zich 2 binnenkort in hoog gezelschap. Bill Clinton is slechthorend, zo rierbleek tijdens het lichamelijke onderzoek dat de Amerikaanse i Resident jaarlijks ondergaat. De 51-jarige Clinton krijgt in beide [ren een gehoorapparaatje aangemeten ter grootte van een jjubbeltje. Colombiaanse agenten in hinderlaag - Zeventien Colombiaanse politieagenten zijn zaterdag het leven gekomen toen zij in het departement Meta tijdens jen patrouille in een hinderlaag liepen. De twee voertuigen 3e vaarin de politiemensen zaten, werden met dynamiet tot stil- tand gebracht. De aanvallers gooiden daarop met granaten en penden het vuur. Vrijdag was er in hetzelfde gebied ok al een anslag. Daarbij kwamen elf mensen om. De politie schrijft de ewelddaden toe aan de linkse guerrillabeweging FARC. JI'Geen sancties VS tegen Total' imuswuk» Het Franse olieconcern Total lijkt gevrijwaard te blijven ran .Amerikaanse strafmaatregelen. De Verenigde Staten zien j^plgens de krant The Washington Post voorlopig af van sancties de Europese Unie bereid is de druk op Iran op te voeren om jet terrorisme aan banden te leggen. Total stapt, samen met het hissische Gazprom en Petronas uit Maleisië, in een Iraans tasproject. zo bleek vorige week. Dat schoot de VS in het ver eerde keelgat. tierverbruik Oktoberfeste naar record ünchen Het beroemde Münchense Oktoberfest, het grootste ierfeest ter wereld, is gisteren afgesloten met een record bier- jnsumptie en een verdubbeling van het aantal mensen dat we- ;ns excessief drinken onwel werd. Hei 164ste Oktoberfest trok 4 miljoen bezoekers, die samen in ruim twee weken 5.2 mil ten liter bier dronken. Dat was 100.000 liter meer dan vorig ar. ondanks dat er een half miljoen minder bezoekers waren, aim 2.200 mensen moesten worden behandeld, een deel we- ;ns snijwonden van gebroken bierpullen. Ook het aantal ge- jnden voorwerpen bereikte een record. Vooral veel jasjes en uien werden vergeten. hiikers stuiten op piratenschip iswuk Amerikaanse duikers hebben voor de kust.yan de staat orth Carolina een scheepswrak ontdekt, dat van de beruchte iraat Blackboard (Zwartbaard) zou zijn, aldus de Britse omroep BCgisteren. De leider van de expeditie. Mike Daniel, is er zeker in dat het om de Queen Anne's Reuenge gaat, het vlaggenschip in Blackbeard. Daniel verwacht echter geen schat aan boord te nden. Het schip was na de dood Van de piraat leeggehaald en irvolgens tot zinken gebracht. Blackbeard was de bijnaam van Engelsman Edward Teach, een van de meest beruchte pira- nvan het westelijk halfrond aan het begin van de 18de eeuw. luitse ex-generaal Remer dood irbella De Duitse ex-generaal Otto Ernst Remer, de man die dolf Hider redde na de aanslag van 20 juli 1944, is zaterdag op i-jarige leeftijd in de Spaanse badplaats Marbella overleden, jla de oorlog maakte Remer naam door steeds opnieuw nazisti- che teksten te schrijven en verboden uitspraken te doen. Nog |991 en 1992 publiceerde hij in Duitsland pamfletten waarin hij jpnieuw claimde dat de jodenvervolging een leugen was. Daar- or werd hij in 1992 opnieuw tot een gevangenisstraf veroor- maar hij was ondertussen al naar Spanje gevlucht. iding Atlantis dag uitgesteld »e Canaveral* De landing van het Amerikaanse ruimteveer At- intis op het Kennedy Space Center in de Amerikaanse staat Flo- Jda is gisteren met zeker een dag uitgesteld. Het weer in Florida (snog altijd te slecht om te landen. In eerste instantie werd de inding met 90 minuten, oftewel één rondje om de aarde, uitge leid. Maar ook na dat extra rondje hing er nog teveel lage be- folking boven de landingsstrook. De landing van de Adantis |aat nu gepland voor vanavond 23.55 uur (Nederlandse tijd).- ant negeert congres Conservatieven >nden Aan de vooravond van het jaarlijkse partijcongres in Blackpool van de Britse Conservatieven is de steun voor die par- jj op een historisch dieptepunt beland. De Britse krant TheMir- vr besloot vandaag zelfs dat de Conserv atieven sinds de verkie- ingen van afgelopen mei zo n 'futiele' bijrol spelen dat verslag- eving van het partijcongres volkomen overbodig is. Het congres an de Conservatieven dat morgen in Blackpool begint, 'bestaat 4et' voor The Mirror, met een oplage van 2,6 miljoen de tweede .nt van Groot-Brittannië. In een commentaar schrijft de krant lat de Conservatieven geen programma hebben, geen hoop, jen toekomst en met William Hague een leider waarbij vergele- n zelfs John Major de uitstraling van een held heeft. inge Russen Siever crimineel in kosmonaut et ideaal van menige Sovjet- Pgere was ooit om als kosmo- |ut langs de sterren te zweven, fgenvvoordig zien Russische pgeren meer brood in moord, isdaad en prostitutie, zo blijkt t een zaterdag gepresenteerd Jinieonderzoek onder duizend skouse scholieren, osmonaut is wel het laatste oep waar de Russische jeugd enwoordig voor kiest. Uit de irtig voorgestelde mogelijk- Hen koos slechts 0,1 procent i de ondervraagden voor dit roep. Daarentegen wil 2,4 ocent graag huurmoordenaar afperser worden als ze groot i- Bijna één procent kiest t de prostitutie. ■elukkig kiest de meerder- id voor meer respectabele lieren om zijn brood te ver- toen. De meesten willen •noom of accountant worden >8 procent), advocaat, rech- of aanklager (20,3 procent) i anders bankier of Financier procent). KOELEMAN APPELMOES pot 720 ml. vanZfT •59 €52» MACARONI OF SPAGHETTI pak 500 gram SLAVINKEN «.jljlfll Nü*P NU «dingen geldig van ma 6 okt l/m 2a I okt 1997 A&P Services BV tel 035-5483333 Zestien scholieren en hun chauffeur vermoord Algerijnse fundamentalisten houden tientallen gijzelaars vast in hun basis in Ouled Allel, in de buiirt van de hoofdstad Algiers. Het leger heeft de basis omsingeld, al dus de Algerijnse zondagskranten. In andere delen van het land hebben terreuracties en gevechten de afgelopen dagen meer dan tweehonderd levens geëist. ALGIERS* AFP-DPA-Rlr Ouled Allel wordt al bijna twee weken belegerd door speciale eenheden van het Algerijnse le ger. Naar schatting 150 strijders hebben zich daar verschanst met een groep gijzelaars, voor namelijk vrouwen. Tot dusver zijn zeker zestien fundamenta listen gedood. Voor het eerst konden Alge rijnse journalisten de legeractie van nabij volgen. Volgens offi cieren ter plekke heeft het leger een gebied van twaalf vierkante kilometer afgebakend, omdat de moslimstrijders zeer lange vluchttunnels zouden hebben aangelegd. De strijders van de Islamitische Gewapende Groep (GIAJ namen het dorp in 1994 in, nadat ze alle inwoners had den verjaagd of vermoord. Van hieruit voeren ze aanvallen op omliggende dorpen uit. Onder de huizen hebben ze kazemat ten aangelegd die onderling in verbinding staan. Boven de grond liggen overal mijnen, zelfs in propjes papier en exem plaren van de Koran. Langs de toegangswegen zijn bommen van wel honderd kilo dynamiet Het nieuwe mediabeleid van het leger lijkt een antwoord op de kritiek over de lakse houding van de strijdkrachten. „Deze publiciteitscampagne is gericht tegen de geruchten dat de auto riteiten betrokken zouden zijn bij de slachtingen", aldus het dagblad Le Matin. Nabij het dorp Bouinan, niet ver van de zuidelijke garni zoensstad Blida, zijn gisteren zestien scholieren en hun chauffeur vermoord, aldus dorpsbewoners. Ze waren vanuit een bergdorpje op weg naar school toen hun bus werd beschoten, vermoedelijk door fundamentalisten. Bij een operatie tegen het GIA in Tiaret, ten zuidwesten van Algiers, heeft het leger de afge lopen week meer dan honderd fundamentalistische strijders gedood, meldden de kranten gisteren. In een buitenwijk van Algiers slaagde de politie erin een bom onder een vrachtwa gen voor een school onschade lijk te maken. Barcelona* De Spaanse prinses Cristina heeft zater dag in de kathedraal van Barcelona haar jawoord ge geven aan de Baskische handballer Inaki Urdangarin. De aartsbisschop van de stad, kardinaal Carles ver klaarde het paar tot man een vrouw in aanwezigheid van 1.500 gasten, onder wie de prinsen Maurits en Floris, de oudste en jongste zoon van prinses Mar griet. De plechtigheid was een mengeling van proto col en volksgebruiken. Een deel van de mis was in het Baskisch. Het was prachtig weer aan de Spaanse oostkust. Het was 's morgens als 23 graden en in de kathedraal was het zo warm dat twee gasten flauw vielen. foto ap limassol* ap-gpd .Alle passagiers en bemanningsleden van het cruisschip MS Romantica, dat voor de kust van Cyprus in brand was geraakt, zijn zaterdag gered en naar het eiland ge bracht. De brand zou zijn uitgebroken in de machinekamer maar verspreidde zich in een mum van tijd over andere delen van het schip. De Romantica, die onder weg was naar het Egyptische Port Said, had 487 passagiers en 186 bemanningsle den aan boord. Onder de passagiers be vonden zich 21 Nederlanders. Wake up, wake up. Met deze boodschap werd het echtpaar Scholte gealarmeerd dat er iets mis was op het schip. „M'n vrouw ging snel onze cabine uit en liep naar het dek. We roken direct een brandlucht en gingen naar het achterdek." Wat als een hu welijksreis was bedoeld, draaide uit op een nachtmerrie. Jos Scholte en zijn vrouw be seffen dat ze veel geluk hebben gehad. Eenmaal op het achterdek steeg de span ning. De passagiers bleven verstoken van informatie. Uiteindelijk kregen de in grote angst verkerende vakantiegangers van een fotograaf, die bij de bemanning hoorde, de nodige instructies. „We hebben bijna een uur op het achterdek gestaan. Het was een totale desorganisatie. „We waren doodsbang. Toen we uitein delijk met de reddingsboot naar beneden gingen, bleven de kabels vastzitten. Met een bijl werden ze kapot gehakt. Vervolgens ging alles heel snel en werden we aan boord gebracht van een ander cruiseschip." Scholte spreekt van een nachtmerrie en een helletocht. Niets was goed geregeld. .,We hebben er een flinke kater aan overge houden. Het cruiseschip bleek een oude brik." De veiligheidsvoorzieningen aan boord deugden niet. Het alarm werkte niet, ■de sprinklerinstallatie weigerde dienst en de motoren van acht van de tien reddingsbo ten waren kapot. De meeste passagiers werden vervolgens opgepikt door het cruiseschip Princess Vic toria. Daar kregen ze dekens en werd een lijst met vermiste spullen aangelegd. Giste ren deed het echtpaar boodschappen in het centrum van Paphos. „We kregen er zelfs twintig procent koning. Iedereen is met ons begaan", zegt Scholte. Voor zijn echtgenote betekende de vuur zee aan boord de tweede traumatische er varing tijdens een vakantie. Jaren geleden moest ze een hotel op Vlieland verlaten dat door vandalen in brand was gestoken. Ruim een etmaal na.de brand zegt ze nog steeds de spanning in haar lichaam te voelen. „Maar met de andere Nederlanders praten we er veel over. Zo kunnen we de ramp het beste verwerken". Het echtpaar keert deze week terug naar Nederland. Vanaf een blusboot wordt de brand op het cruiseschip Romantica bestreden. ELKE DAG GOED NIEUWS Dramatisch mannenoverschot in China peking yvonne van der heupen correspondent In China zijn voor elke ongehuwde vrouw tussen de 30 en de 35 jaar meer dan zeven vrijgezelle mannen in die leeftijdsgroep beschikbaar. In de leeftijdscategorie 40-45 kan een vrouw zelfs 'kiezen' tussen twintig vrijgezellen. China telt op het ogenblik zeker zeven miljoen mannen van 30 tot 45 jaar die niet zijn getrouwd en dat aantal zal in de ko mende jaren alleen nog maar stijgen. De ze, cijfers werden bekend gemaakt door het staatspersbureau Nieuw China. De onevenwichtige opbouw van de Chi nese bevolking komt voort uit het zoge naamde 'een-kind-per-gezin'-beleid ge koppeld aan de voorkeur op het platteland waar driekwart van de 1,2 miljard Chi nezen woont voor een stamhouder. Technieken om voor de geboorte het ge slacht van een kind te bepalen, zijn inmid dels ook in de dorpen doorgedrongen. Het gevolg is dat veel abortussen plaatshebben als de vrucht een meisje blijkt te zijn. Zo worden in China volgens officiële cijfers op elke honderd meisjes 117 jongetjes ge boren. terwijl wereldwijd die verhouding honderd op 105 is. Het recente onderzoek naar de bevol kingsopbouw heeft ook aan het licht ge bracht dat de meeste ongehuwde mannen van middelbare leeftijd op het platteland wonen en de vrouwen in de steden. Bo vendien is er een groot verschil in oplei dingsniveau tussen de beide groepen. Het zijn namelijk voor het overgrote deel de mannen die nauwelijks onderwijs hebben genoten die ongetrouwd blijven. Bij de vrouwen geldt dat de hoogopgeleiden niet in een huwelijksbootje stappen. Het probleem lijkt schier onoplosbaar ook al omdat in China twee ongeschreven wetten gelden waaraan huwelijkspartners moeten voldoen: de man moet ouder zijn (een dag is voldoende) en de man moet een hogere opleiding hebben dan zijn bruid. Zelfs jonge mensen houden zich in het hedendaagse China aan deze traditio nele opvattingen. Een Amerikaanse onderzoeker heeft eerder uitgerekend dat over 25 jaar in Chi na elk jaar een miljoen huwbare mannen geen vrouw zal vinden om te trouwen. Dit zal leiden tot een ontwrichting van de maatschappij en een toenemende trek naar de steden, voorspelt bevolkingsbio- loog Feldman. Hij wijst op de ironie dat de voorkeur voor zonen in China in de nabije toekomst voor de ouders averechts zal uit pakken. Immers, Chinese ouders wier enig kind een zoon is, lopen de grote kans dat hij door het vrouwentekort nooit zal trou wen en dat zij nooit kleinkinderen zullen krijgen. Ouders van een dochter daarentegen kunnen vrij zeker zijn van een schoon zoon en dus rekenen op een nieuwe gene ratie. Feldman waarschuwt dat het met opzet verminderen van het aantal meisjes dat wordt geboren een onherstelbare wanverhouding Veroorzaakt tussen man nen en vrouwen. „Een verhoging van de status van wouwen is waarschijnlijk de beste manier om de alarmerende trend om te buigen", aldus de Amerikaanse we tenschapper. Vijfhonderd bekende Vlamin gen laten binnenkort één van hun onderbroeken veilen om een film over de sluiting van de Renault-fabriek in het Bel gische Vilvoorde te financie ren. De veiling moet drie mil joen frank, ruim 165.000 gul den, opbrengen. Filmmaker Jan Bucquoy doet nog een dringend beroep op leiding gevende politici en ex-wieler- vedette Eddy Merkx om ook een onderbroek beschikbaar te stellen. Bucquoy trok met een ca meraploeg naar Renault in Vilvoorde, toen op 27 februari van dit jaar totaal onverwacht de sluiting van het bedrijf werd bekend gemaakt Hij volgde arbeiders in hun strijd om de vestiging open te hou den. In zijn film wil de Vlaam se cineast deze feiten ook mengen met fictie. Zo heeft hij het plan ook scènes te monteren over een gefanta seerde gijzeling van Renault- topman Louis Schweitzer. Völgenfe het scenario zullen woedende arbeiders Schweit zer om het leven brengen en rijn pink opsturen naar diens weduwe. Zo'n vijfhonderd ac teurs, televisiepresentatoren en kunstenaars hebben in middels een onderbroek op gestuurd. Hoe hevig zijn de aardschokken in Midden-Italië? Deze vraag heeft een hooglopende ruzie ontketend tussen de Italiaanse Dienst Burgerbescherming en het Benedictijnse Seismologi sche Instituut (BINA) in Perug ia, aldus de Italiaanse omroep RAI. De rel brak uit nadat Franco Barberi, een hoge functionaris van de Burgerbescherming (PC), de burgers in het getroffen gebied had laten weten dat het veilig was om naar hun huizen terug te keren. Ook verklaarde Barberi dat het BINA een aard schok, die zaterdag 4,3 op de schaal van Richter zou hebben 1 'overschat'. Het Instituut heeft deze be wering verontwaardigd van de hand gewezen. Volgens de di recteur van het BINA. pater Si ciliani, heeft het Nationale Insti tuut voor Geofysica zijn infor matie bevestigd. Uit protest te gen Barberi's uitspraken heb ben de medewerkers van het BINA het werk neergelegd. „\Ve geven geen informatie over seis/nische activiteiten meer aan wie dan ook, ook niet aan overheidsinstellingen", aldus de verbolgen BINA-directeur. Inwoners van Midden-Italië voelden gisteren opnieuw een aantal lichte schokken, die eni ge paniek onder de bevolking veroorzaakten. Bij de zware be ving van 26 september vielen elf doden. londen ap-anp De omstreden biografie van prinses Diana door Andrew Morton is in het Londense wa renhuis Harrods van de schap pen gehaald door eigenaar Mo- hamed Fayed, de vader van Dodi, Diana's vriend die samen met haar en hun chauffeur vijf weken geleden bij een ver keersongeval omkwam. De verkoop had vandaag zullen beginnen. De nieuwe versie van Mortons bestseller over Di heeft al voor grote opschudding gezorgd in Groot-Brittannië. Als basis voor de nieuwe editie gebruikte hij zes cassettebandjes, waarop de prinses een boekje opendoet over haar kwellingen. Morton vulde zijn in 1992 verschenen boek aan met het verhaal dat Diana 'in haar eigen woorden' vertelt over haar mislukte hu welijk met' prins Charles. Met de nieuwe versie heeft Morton zich de woede op de hals gehaald van Diana's fami lie, die meteen met juridische stappen dreigde. Critici noemen hem een 'eerste klas rat' en 'on derkruipsel' en verweten hem 'de prinsen William en Harry nog meer leed aan te doen'. Het nieuwe boek bevat weinig nieuwe elementen, behalve een snel in elkaar gestoken hoofd stuk over Diana's relatie met Dodi Fayed en een ander over haar begrafenis. De controverse draait echter om het gedeelte otider de titel 'in haar eigen woorden', waarvoor de omstre den tapes zijn gebruikt. Deze bandjes kreeg Morton van een tussenpersoon, wiens identiteit The Sunday Times gis teren op de voorpagina bekend maakte: de arts James Colthurst. Colthurst, die twintig jaar bevriend was met de prin ses, kon haar zes keer zonder op te vallen interviewen in haar woning in Kensington Palace. De wagen die hij stelde, kreeg hij van Morton, aan wie hij de bandjes gaf. wotihtegetrouw verdedige de heliige vader het gezin. Zater dag 2egende de paus de 3.020 gedetineerden in de Frei Cane- dens de laatste dag van zijn en Maria do Carmo Jeronimo, vierdaagse bezoek aan het., met 126 de otidste vrouw van Zuid-Amerikaanse land. Ge- Brazilië. rio de janeiro ap-dpa-Rtr Meer dan een miljoen Brazilia nen hebben gisteren de mis bij gewoond die paus Johannes Paulus II heeft opgedragen tij-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5