komt sabbelend op kop Leython viert zijn lebiiut met winst Leiden herstelt goed van nederlaag Sport Mega-overwinning kan MSV niet echt bekoren Jansen sterk in koppelkoers HAANDAC 6 OKTOBER 1997 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER. 071 -5356463 \ernix en Velocitas in de problemen |bP heeft op de vijfde ieldag de koppositie be machtigd. De Sassenhei- i9iers wonnen onder in- nfoed van pepermunt met etP-16 van Bolnes. Sporting blijft ook in de top h|jor de 22-11 winst op galante. Pernix en Veloci- jjs werden door nieuwe m^derlagen vaster op de -rsjatste plaats gedrukt. miRFBAL MICHEL VAN GENT Jj'ÉDÈWERKER lwjorting Trigon moest de eer- twintig minuten Atalante in zijn buurt dulden (3-4). eranca Joustra (3), Tim van der (2), Diana Beij en Arnoud imbooy profiteerden vervol- Tns optimaal van de ruimte die n verdedigers boden (4-11 it). Direct na de pauze maak- Joustra en Van der Horst 4- waarmee alle verzet van de ;ensluiter over was. Daarna ibeerde de ploeg iedereen tot iren te laten komen, wat :nda Venema, Sander de las en Alfred Lambooy als itsten gelukte. poach Harold Jellema gaf alle élers van TOP in de voorbe- reking op het duel met Bolnes pepermuntje. Hij wilde zijn :lers op deze wijze duidelijk een dat zij als eenheid moes optreden om tot succes te ïen. Zijn discipelen toonden lerdaad eensgezindheid en ren op moeilijke momenten ir elkaar werken, zoals in de tning van de tweede helft. De ■dediging kreeg toeri liefst vijf ifworpen tegen, waardoor de voorsprong in 12-10 veran- :de. Steven Baart (3), Petra Niekerk, Stanley Lardé (2), icha Nieuwenhuizen en in- ster Mirjam de Kleyn deden een schepje bovenop en trac- jrden hun trainer op een appe 19-16 overwinning én koppositie. 'oulegenoot Pernix staat na 17-21 nederlaag tegen IJssel- iels op de onderste plaats. De woners van de Gooimeerlaan pden slechts één keer aan de bde kant van de score dankzij ïeleman (2-1). Pernix leg op 4-4 binnen drie minu- n drie scores tegen. Dit was te jten aan onoplettenheid in de Tdediging en rap balverlies in I aanval. Vlak voor rust viel ^oen Wayenberg uit met een Na een fartier in de tweede helft was jt 9-18. Raymond Boerman i, invaller Wilco Heyl (2), perd van der Kooij en Arthur Sipelaar vonden nog wel de in- *ISratie voor een knappe in- (alpoging, die evenwel op 16- Mstokte. ljGezien het scoreverloop kon impo niet tevreden zijn»met it 12-12 gelijkspel tegen Rust iniest. De Alphense eersteklas- er bouwde na 3-4 namelijk Edwin Visser (4) en Ronald Drieduite (3) een behoorlijke voorsprong op (7-4 rust en 10- 6). De verdediging verkrampte nadien echter meer en meer, zodat het 11-11 werd. De enige treffef van Marcel Hanegraaff leek in de voorlaatste minuut uitkomst te brengen, maar uit de tegenaanval werd het op- nieuw gelijk. Crescendo haalde bij OKV met 21-14 alweer de derde zege van dit seizoen binnen. De nieuwe tweedeklasser stond al leen op 7-6 en 8-7 even achter (8-8 rust). Bij 10-11 brachten Bettina Buikstra, Wijnand Al berts, Peter Baak en Gert-Jan Hensing in net vier minuten de stand op 10-15. Opmerkelijk ge noeg ontstonden drie doelpun ten uit verre voorzetten vanuit het verdedigingsvak. De Danaïden leed tegen Vic toria de tweede thuisnederlaag in een week tijd. De Leidenaars speelden zeker voor rust slap en raakten na 4-6 dan ook op ach terstand (4-6, 6-10 rust). Zij hadden vooral in de aanval moeite om een aangeefpositie te verkrijgen. Alleen in de laatste tien minuten begon het enigszins te lopen, toen Ame "Heijman (2) en invalster Elle Verstraelen de stand ophaalden tot 13-15. Vivian Keijsers verzil verde drie strafworpen. Ook Fiks moest voor eigen aanhang tegen SDO(K) de twee de nederlaag op rij incasseren. De ploeg van Aldo Spadon be zat aan het einde van dé eerste helft haar grootste voorsprong met 9-7 en 10-8 via Matthijs de Visser (5), Inge Anholts, Theo Vreeken (2) en Marleen Boom gaard, maar na 12-12 werd het 12-15. Deze achterstand werd niet meer goedgemaakt: 16-17. KZ Leiden had in het duel met RKC weinig geluk met de afwerking en met de arbitrage. Arwin Akse (2) en Annelies van der Blom zorgden in zeven mi nuten voor 3-0, maar daarna werd het via 4-4 (rust) zelfs 4-7. Bij 7-8 werd een aanvalsactie van Jan Willem van der Kaay om onduidelijke redenen afge floten, waarna het uit de tegen aanval 7-9 werd. Alle basisspelers van Fluks le verden doelpunten voor de 20- Maikel Martens van Fiks ziet in eens zijn verde diger van SDO (K) op zich af komen. FOTO MARK LAMERS 14 zege bij DSO(A). De Noord- wijkers liepen na 5-4 meteen door naar 5-10, om deze voor sprong rustig vast te houden: 14-20. De junioren Robert Peet- ers en René Spaanderman mochten enige spelervaring in het eerste opdoen. Ronald van Drongelen (6), Petra Both (5) en Arjan Kuiper (3) werden topsco rers. De aanval van Madjoe draai de tegen ESDO wel goed maar zonder scherpte. Remco van de Meeberg (2), Janneke de Mooij en Marco Ravensbergen lieten de score tot 4-4 gelijk opgaan, waarna het in de volgende twaalf minuten 8-5 (rust) werd. Routinier Peter Star en junior Jan Pieter Sip konden in de tweede helft ais nieuwe aanval lers geen ommekeer meer bren gen: 16-13. Velocitas miste in de strijd om de laatste plaats tegen SEV inspiratie en zuiverheid. De Lei derdorpers raakten dan ook na 3-2 via 8-3 (rust) 16-6 achter. Emanuel Vlagsma (2), Femmy van Nieuwkoop en Erik Spek verzachtten het verlies: 16-10. fV verrast met 3-2 zege op Madjoe df jJ volleyballers van Leython Vden zaterdag terug in de [delijke competitie en won- direct. Het sterke Bouw- :kt/DOS kreeg in Schoonho- jep een 1-3 nederlaag te slik- ,ep. Ook de vrouwen van Ge- en de mannen Ti RW behaalden een over- naar de tweede divisie ge- {gradeerde vrouwenteam van Jmini/Kangeroes bleef in ^rdrecht Dimplex/Ekspalvo J baas. Het team van Bernhard 1 der Pols zegevierde met 3-1. 'e standen: 16-17, 11-15, 15-11 n 10-15. Renate ten Have en jljnja van Bezooyen waren de blinkers aan Voorschotense n it. Van der Pols: „Een lekker gin, dat hoop geeft voor de ïkomst. In de eerste set aakten we veel fouten, waar- ior we het onnodig moeilijk s£gen. En in de derde set kwa- "pn we van 11-5 terug tot 11- I en gaven het vervolgens vrouwen van Leython wa na afloop van de wedstrijd ^gen VC Nesselande 2, het Jegere Rentokil/ZVH, heel jt minder tevreden. Het volle- l| gerenoveerde Leiderdorpse ,j|m verzamelde in Zevenhui- ep slechts vijf punten: 15-3, 15- Jn 15-1. Opvilend was dat de Jste set toch nog twintig mi jten duurde. Leython pakte Jeds de service terug, maar jn op de eigen opslag niet sco- voor de in de derde divi- T debuterende RW-vrouwen *s geen winst weggelegd. De equipe uit Rijnsburg ging bij Asia Compass/Odijk met 3-0 onderuit. Setstanden: 15-7, 15-9 en 15-9. Spelverdeelster Anja van der Meer kreeg door de on zuivere passing weinig goede ballen. Daardoor kwam de aan val niet uit de verf. RW-aan- voerster Corien Ringlever: „Het liep niet bij ons, we hebben kansloos verloren. Dat viel knap tegen. Odijk is een team met veel routine dat al jaren op dit niveau speelt. Toch zat er veel meer in voor ons." De mannenequipe van RW verraste met een 3-2 overwin ning op het sterke Madjoe. In Rijnsburg verschenen de vol gende setstanden op de borden: 15-11, 15-8, 7-lè, 12-15 en 15- 13. Ondanks het feit dat de Rijnsburgers de wedstrijd met slechts drie uitgeruste basisspe lers begonnen (de andere drie hadden al een wedstrijd met het tweede achter de rug), presteer den ze in eerste instantie boven verwachting. In de derde en vierde set kwam de terugslag. Inmiddels was wel rechtstreeks vanaf het vliegveld Arjen de Mare gearriveerd. Mede door zijn komst kon RW in de rps- set een achterstand van 6-10 ombuigen in 15-13. Spelverde ler Ronald Verheij: „De laatste set hebben we op karakter ge wonnen." NOVO begon de competitie met een 3-2 nederlaag bij US 3. NOVO-coach Nico Halsema: „Ik ben niet ontevreden. Er is bij vlagen heel goed gespeeld. Ie dereen heeft keihard gewerkt. Voor hetzelfde geld winnen we deze partij met 3-2. In de vijfde set hebben we met 13-11 voor gestaan. Jammer dat de tegen- MEDEWERKER De basketballers van BS Leiden hebben zich goed hersteld van de teleurstellende nederlaag vorige week tegen Attacus. In eigen huis won de formatie van coach Ton Kallenberg met 81- 66 van de reserves van Rotter dam. Het verlies tegen Attacus had de Leidse ploeg op scherp ge zet voor het duel tegen het fa voriete Rotterdam. De thuis club begon dan ook geconcen treerd aan de partij. Omdat ook de Rotterdammers een goede start kenden, ontstond er een gelijkopgaande strijd, waarin beide teams uit bijna elke aan val scoorden. Diederik Hofste de zorgde namens de thuis ploeg voor een eerste opleving. Zijn scores zorgden ervoor dat Leiden van 16-13 uitliep naar een 40-25 voorsprong. De Leidenaars le ken met een com fortabele voor sprong te gaan rusten, maar de Rotterdamse spel verdeler Al Evora (22 punten) zorg de met negen punten op rij voor een 40-34 rust stand. De bezoe kers begonnen de tweede helft ook met elke bal raak te schieten, zodat Leiden-coach Kal lenberg bij 46-47 in een time-out moest vluchten. Het gewenste ef fect bleef niet uit. Onder leiding van guard Clyde Simson werd het in de negentiende minuut 71-64. Rotterdam pro beerde in de laatste minuut door het maken van veel fouten de klok te stoppen, maar Leiden raak te de greep op de wedstrijd niet meer kwijt en liep rustig uit naar 81- 66. Kallenberg toonde zich zeer tevreden met het resultaat. „Ik denk dat Rotterdam de sterkste tegenstan der in de competi tie is, dus als het tussen ons tweeën gaat hebben we al vast een voor sprong. Misschien tellen we toch weer mee." Scores BS Leiden: Hofstede 21, Simson 18, Stuijf- zand 14, Martinez 11. De vrouwen van BV Leiderdorp leden in eigen huis een nipte nederlaag tegen Hoofddorp: 76-79. Toch kon coach Luc Vergoossen tevreden zijn over het spel van zijn team tegen zijn oude vereniging. „We heb ben, zeker aanvallend, prima gespeeld. We konden alleen de routiniers van Hoofddorp, en dan met name Annet Keur, niet afstoppen." Keur, ondanks haar 35 jaar nog steeds de bes te center in Nederland, kwam in het enerverende duel tot 32 punten en was de beslissende factor in de Hoofddorpse zege. Vergoossen was blij met het spel van zijn centers Mariska van Zegveld en Marloes Nieuwveen: „Die hebben goed gespeeld tegen Keur. Maar An net kan ook scoren als je haar goed verdedigt." Leiderdorp, met Renske van der Voort op nieuw in een scorende hoofd rol, had vooral voor rust (42-37) het beste van het spel. In de tweede helft hield de thuisclub liepen de bezoekers langzaam naar een voorsprong. Onder leiding van Sandra Wagemaker kwamen de Leiderdorpsen weer langszij. Helaas voor Lei derdorp weigerden de scheids rechters om Keur haar vijfde fout te geven. Vergoossen: „Die heeft ze wel een paar keer ge maakt, maar met haar status en ervaring krijgt ze dan tel kens het voordeel van de twij fel." Juist Keur bezorgde in de slotfase haar ploeg de beslis sende voorsprong. Leiderdorp was vervolgens niet meer in staat om Hoofddorp tot balver lies te dwingen. Vergoossen constateerde na afloop dat Hoofddorp zijn ploeg zwaar onderschat had. „Ze dachten hier met 30 punten te kunnen winnen. Alleen door Keur win nen ze nu. Maar zij is 35, en mijn oudste speelster is 22. Wij Peter Schaddé van Dooren (10) probeert namens BS Leiden te scoren tegen John Delgado (15) van Rotterdam 2. tot aan de 25ste minuut een voorsprong. Daarna gingen voor Hoofddorp ook Esther van de Bosch en Ria Berkhout zich met het scoren bemoeien en hebben de toekomst. Scores BV Leiderdorp: R. Van der Voort 25, Nieuwveen 17, Wagemaker 16. Voor coach Hans van Vegten kwam het verlies van BV Lisse tegen Niels Stensen (54-76) niet als een verrassing. „Verlie zen van deze sterke opponent is geen schande." Het deed Van Vegten plezier dat zijn speelsters in tegenstelling tot vorige week voor iedere bal kei hard vochten. „De ploeg was zelfs te gretig", moest hij vast stellen. „Daardoor gingen we te gehaast te werk en werd er te snel geschoten." Voor Lisse had die tactiek in de eerste helft een averechtse uitwer king. Na de rust (21-34) werd het Lisse-spel door wat meer rust gekenmerkt. Aanvallend kwam de thuisclub toen beter uit de verf. Een klap kreeg Lisse halverwege de tweede spelpe- riode te incasseren toen Joke van de Heuvel tegen haar vijfde fout opliep. Toen moest Van Vegten ervaren dat de basis van het nieuwe Lisse smal is. Vanaf de bank kon het verlies van Van de Heuvel moeilijk opge vangen worden. Dat gegeven was er ook oorzaak van dat Van Vegten nagenoeg de gehele wedstrijd roof bouw op speelsters als Saskia Koolhof en de gezusters Droogh moest plegen. Ontevre den was Van Vegten echter niet. „Geluïdtig zit er een stijgende lijn in het spel. Voor het zelfvertrouwen zou het goed zijn als we eens winnen." Scores BV Lisse: M. Droogh 19, Koolhof 15. De meisjes junioren van BV Leiderdorp ver loren de thuiswedstrijd tegen Grasshoppers met 46-70. De Leider dorpsen, zonder Irene van den Burg en met Marloes Nieuwveen slechts tien minuten in het veld, speelden een slechte wedstrijd en lieten snel het hoofd hangen. De bezoek sters uit Katwijk verde digden goed en scoor den makkelijk uit een goed lopende aanval. Vooral Gabriëlle Ver steeg profiteerde van de ruimte die de thuis club haar bood. Scores BV Leiderdorp: Van Haver 15, Nieuw veen 14. Scores Grasshoppers: G. Ver steeg 25. De junioren van BV Lisse verloren in Den Helder met 70-27. Voor rust (40-8) waren de jonge Lisse-speelsters te veel onder de indruk van de titelkandidaat. In de tweede helft gooide de ploeg de schroom van zich af en gaf het vertoonde spel voor coach Marjolein Ketelaars wat extra hoop voor de toe komst. Scores BV Lisse: Hemminga Ronald Feijen passeert namens Gemini het blok van Delta. De Voorschotenaren zouden met 3-2 verliezen. stander op dat moment net iets slimmer is dan wij." Bij NOVO mochten de nieuwelingen Jop- pe Paulides en Reindert de Wit starten in de basis. De overwinning van de man nen van Leython op Bouw markt/DOS, in Schoonhoven nog wel, was verrassend. Dat vond ook Leython-coach John Groen: „Dit h^d ik niet ver wacht. Als team hebben we vooral goed verdedigd, zowel aan het net als in het achter veld. Als dit zo doorgaat kunnen we een heel eind komen." Ley thon stond slechts de derde pe riode (15-6) af aan DOS. De an dere drie eindigden in 12-15, 13-15 (na 8-1) en 11-15. De Lei derdorpers begonnen met Bas Donkers als spelverdeler en Rob van Daalen op de liberopositie. Later in de wedstrijd nam Niels Groen het spelverdelen over van Donkers. Leython, dat niet kon beschikken over Hendrik Jan de Jong, had in aanvaller Dirk Kwestro een uitblinker. De mannen van Gemini/Kan- geroes redden het net niet in de thuiswedstrijd tegen Delta. De ontmoeting in Voorschoten vergde vijf sets: 12-15, 8-15, 17- 16, 15-12 en 11-15. Bij een 13- 14 stand in het derde bedrijf miste Delta een matchpoint. John Kalmeijer, de trainer- /coach van de jonge Gemini- ploeg: lhAls team hebben we goed gepresteerd. Vooraf was toch een aantal spelers gespan nen. Het is een nieuw team, dat nog moet groeien." Omdat Jan Pieter Mingelen niet aanwezig was, liet Kalmeijer de vormge ving over aan Ronald Meijer. In de vijfde set wisselden de ploe gen bij een 7-8 stand van speel- helft. Direct daarna sloeg Delta een gat: 7-10. In de promotieklasse won het vrouwenteam van DAC de eer ste set in de wedstrijd tegen So- FOTO HENK BOUWMAN vicos 2 met 15-0. Daarna was het Sovicos dat de strijd dicteer de: 8-15, 6-15 en 2-15. Bij de mannen dubuteerde DAC in de promotieklasse met een over winning op Sovicos 2. In Den Haag werd het 0-3 (10-15, 13-15 en 9-15). De mannen van Orion lieten weinig heel van het danig verzwakte Agon. In Hazerswou- de verzamelde het team uit Boskoop slechts elf punten: 15- -5, 15-2 en 15-4. De mannen van Graficon/Donar ten slotte, als een van de favorieten voor de titel gestart, noteerden in Lei den een 3-1 overwinning op Skania. BASKETBAL PIETER VAN DER VLIET De basketballers van MSV Noordwijk reisden naar Eist, waar tegenstander Veth niet in staat bleek ook maar enige te genstand te bieden. De ploeg werd kansloos met 34-86 in ei gen hal vernederd. Van blijdschap was na afloop in de kleedkamer van MSV wei nig te merken. Hoe kon het ge beuren dat een tegenstander zo zwak was? Coach Joris Zandber gen begreep er niets van. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt en eerlijk gezegd hoop ik dit ook nooit meer mee te maken. Mijn spelers leren hier niks van en het is zonde van de reistijd." Vanaf het begin werd direct duidelijk dat Veth niet bij machte was om ook maar enigszins in het spoor van MSV te blijven. Een gebrek aan leng te en gerichte aanvallen maakte van de thuisploeg een hoopje ellende, waar MSV wel raad mee wist. Het overwicht aan lengte werd onder de borden goed uitgebuit, waarbij het trio Bart Koek, Bert Schaap en Niels Bader naar hartenlust kon sco ren en rebounden. Het werd een klinische wed strijd, waarbij alles bij MSV vol gens het boekje ging. Goed op gezette aanvallen werden met geduld uitgespeeld en afgerond. Ook verdedigend zat het bij MSV goed in elkaar. Over de in zet van de bankspelers, die nor maal weinig speeltijd krijgen, was coach Zandbergen tevre den. „Ze hebben laten zien wat ze waard zijn en gingen op in het collectieve spel, zonder uit zondering." Na een 15-45 ruststand gin gen de Noordwijkers door met snel en goed verzorgd basket bal. „We hadden voor onszelf afgesproken weer te beginnen bij 0-0, zodat we gemotiveerd zouden blijven spelen", vertelde Zandbergen na afloop. Veth leg de MSV geen strobreed in de weg en zag het verschil oplopen tot een recordhoogte. Gelukkig voor de thuisclub maakte de zoemer na twintig minuten een einde aan de lijdensweg die stopte bij 34-86. Scores MSV: Steenvoorde 20, Koek 15, Bader 12, Schaap 11, Van Leeuwen 10. pelkoers. Japan was in het Ca nadese Montréal te sterk, China en Canada werden verslagen. De vrouwenploeg, met onder anderen de Leiderdorpse twee ling Melanie en Maureen de Lange, werd door een val in de laatse ronde van de halve eindstrijd uitgeschakeld. Anke- Jannie Landman verbeterde af gelopen zaterdag het Neder lands record op de 1000 meter tot 1 minuut en 34,47 seconden. Leidenaar Harold Jansen heeft tijdens de openingswedstrijd van de World Ranking Competi tie zijn eerste succes van het nieuwe seizoen geboekt. De 19- jarige shorttracker greep met het Nederlandse mannenteam, waarvan ook Dave Versteeg uit Lisse, Joost Smit (Delft) en Stompwijker Patrick Vergeer deel uitmaakten, de tweede plaats in de finale van de kop-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23