Misha'al-affaire is slag voor Israë Jeltsin sluit derde termijn niet meer uit KI Gümüs medelijdenf Feiten Meningen Sleurhut (2) l MAANDAG 6 OKTOBER 1997 Wil Boris Jeltsin in het jaar 2000 voor de derde keer tot pre sident van Rusland worden gekozen? Een maand geleden sloot hij dat nog categorisch uit. Maar sinds zijn bezoek aan de industriestad Nizjni Novgorod mag er weer worden gespeculeerd. Op de vraag of hij nog ambities had voor een geprolongeerd verblijf in het Kremlin antwoordde Jelt sin: „Mijn vrienden en collega's hebben me verboden daarover te praten. Waarom zet u me zo vroeg al onder druk?" In de nieuwe Russische Grondwet van 1993 is het aantal ambtstermijnen beperkt tot twee. maar al maanden circu leren geruchten dat het Kremlin de mogelijkheden onder zoekt om Jeltsin voor een derde keer te laten aantreden, luridisch is dit volgens sommige deskundigen mogelijk. Toen Jeltsin namelijk in 1991 voor het eerst werd gekozen, gold een andere Grondwet, die van de Sovjet-Unie. waar van Rusland op dat moment nog deel uitmaakte. De opmerking van Jeltsin in Nizjni Novgorod komt voor insiders dan ook niet helemaal als een verrassing. Wie de afgelopen weken de commentaren van de belangrijkste politici beluisterde, kon makkelijk tot de conclusie komen dat Rusland aan het eind van deze eeuw in een machtsva cuüm dreigt te belanden. Afgezien van de kansloze liberaal Javlinksi, de opportunistische Zjirinovski en de op de ach tergrond geraakte Lebed, lijkt namelijk niemand bereid Jeltsin te willen of kunnen opvolgen. Na een heel zwak 'seizoen' 1996-1997. is Jeltsin ijzersterk teruggekomen. Hij maakt weer een doortastende en agres sieve indruk. De president houdt volgens insiders zijn fy sieke en politieke gezondheid heel wat beter in de gaten dat de twee. drie jaar ervoor. Vorig jaar om deze tijd was de voornaamste zorg of de Russische president de geplande hartoperatie zou overleven. Weinigen hadden voorzien dat zijn herstel zo spectaculair zou zijn en dat hij blijkbaar weer zin zou krijgen in het heersen. De afgelopen maand was er een schoolvoorbeeld van. Jeltsin verklaarde het communisme voor eens en voor al tijd dood. Hij zette de naar nog meer geld en macht hun kerende financiële baronnen op hun plaats en schudde de handen van verstokte communistische boeten in Zjoega- novs politieke 'achtertuin'. Ook dreigde hij de Doema. het door de communisten gedomineerde parlement te ontbin den indien de geachte afgevaardigden hem bij zijn sociale en agrarische plannen bleven dwarszitten. Tussen de be drijven door ontving hij aan de lopende band staats- en re geringsleiders met wie hij de grote internationale politiek besprak. Stuk voor stuk verklaarden ze onder de indruk te zijn van hun Russische gesprekspartner. En na zulke indrukwekkende optredens is de weg vrij voor speculaties dat Jeltsin een derde ambtstermijn na streeft. Opvallend is ook dat de president de tv-joumaals weer bijna geheel vult. De beelden van de ene ontvangst zijn nog niet afgelopen, of een kordaat voortstappende Jeltsin is te zien bij het begroeten van de volgende gast. De communisten en nationalisten komen bij de staats- en commerciële zenders nauwelijks meer aan bod. Zijn oppo nenten hebben de enige voor de hand liggende conclusie getrokken: laten we ons maar even stilhouden en hopen dat de wervelwind uit het Kremlin weer snel zijn kracht verliest, in ieder geval voor 2000. moskou hans hoogenduk CORRESPONDENT Volgens de ambtenaar bij de dienst invoer a voertuigen was het een fluitje van een |/0\ cent. „Ge komt hier met d'n caravan, ge krijgt een attest, en wij kleven een zegel. Ge stuurt een rose formulier en ge krijgt een plaat. Kosten? Het zegelke kost u één frank, da's al!" Verrukt stoof ik de trappen op. van mijn werkkamer in de kelder naar de woonkamer waar Monique de Knack zat te lezen. „Schat, we gaan een sleurhut in Nederland kopen!", zei ik juichend. Twee maanden lang hadden we in België vruchteloos gezocht naar een tweedehands huisje op wielen, ons steeds verbij tend bij de pagina's particuliere advertenties die elke za terdag in een groot Hollands ochtendblad te vinden waren. Maar nu konden we op jacht in het land met de meeste ca ravans per vierkante kilometer. Onze angst voor de Belgi sche bureaucratie was blijkbaar ongegrond. Amper twee weken later kijkt verzekeringsagent Carl me hoofdschuddend aan. ..Arnai. in Holland gekocht, 't Zal toch niet waar zijn", verzucht hij. Terwijl hij uit diverse ordners documenten en formulieren opdiept licht Carl toe: „Dat wordt een Calvarietocht. een echte lijdensweg. Veel sterkte hoor." Het beeld dat uit zijn puzzelwerk opduikt bederft onmiddellijk mijn humeur. Er moet een douane formulier worden gehaald, een gelijkvormigheidsattest af gegeven, bij de importeur een PVG-nummer aangevraagd, een fiscaal zegel van 2.500 frank geplakt en bovendien moet de caravan, nog geen jaar oud, technisch gekeurd. Maar het keuringsstation in Brussel biedt weer hoop. Tot tweemaal toe wordt me de volgende procedure uitgelegd: „Ge komt hier voor de keuring. Wij kunnen ook het gelijk vormigheidsattest regelen. Duurt twee weken. Maar ge moet dan wel de wielen van de caravan zelf afnemen. Kos ten vierduizend frank." Met een krik, kruissleutel en in middels een vracht verzamelde documenten koers ik vol goede moed naar het station. De ambtenaar daar zorgt voor een nieuwe deceptie. „Is dat het trekkende voertuig? vraagt hij zich af, wijzend op de auto die het vakantie huisje achter zich heeft hangen. „Dan moet ook de auto gekeurd. Vervolgens informeert hij of ik wel genoeg ge reedschap heb meegenomen. „Want verstaat ge, ge moet de wielen afnemen en ook de remtrommels demonteren." Maar dat heeft niemand me verteld en de caravan is vrij wel nieuw, net als de auto, werp ik tegen. Het is zinloos. Mentaal gebroken begeef ik me met mijn papierbergje naar het kantoor terwijl de caravan intussen wordt afge keurd wegens de afwezigheid van een mistlicht. De ambte naar daar is allervriendelijkst, alleen begrijpt hij niet wat ik bij hem kom doen. „Waarom komt ge naar hier voor een attest? Ge moogt dat zelf weten, maar pas op, dat duurt minstens twee maand! Gaat ge naar d'n importeur, da's een andere zaak. In twee weken klaar en ge hoeft de rem trommels niet te demonteren!" Waarom ben ik zo slecht voorgelicht, wil ik graag weten, maar de ambtenaar wuift mijn bezwaren weg. „Een auto is makkelijk, maar een ca ravan, ja, dat is een andere kwestie!" Bij het weggaan roept hij nog na: „Ge weet toch dat ge ook wegenbelasting voor de caravan moet betalen? Maar dat formulier krijgt ge van zelf!" Inmiddels staat de sleurhut alweer enkele weken bij ons voor de deur; niet verzekerd want dat kost in België een godsvermogen en nog niet voorzien van een kenteken plaat omdat de importeur inmiddels heeft ontdekt dat hij vanwege 'homologatieverschillen' bij het laadgewicht geen gelijkvormigheidsattest kan afgeven. Belgische vrienden hebben al meewarig gereageerd: „Echt Hollands. Ge woont ginder al klein en met vakantie gaat ge in een nog kleiner huiske." In België, zo las ik in een landelijk och tendblad, is de verkoop van caravans de laatste jaren spec taculair teruggelopen. Ik heb wel een vermoeden hoe dat komt. paul koopman correspondent De mislukte aanslag op Hamas-leider Khaled Misha'al in Amman suist als een boemerang terug in de richting van Israël. Terwijl de premier en ministers zich in een veelzeggend zwijgen hullen, dringen vertegenwoordigers van de regeringspartijen 'in het nationaal belang' aan op terughoudende reacties. Maar Yossi Sarid, leider van de liberale oppositiefractie Meretz, is niet iemand die zich gemakkelijk de mond laat snoeren. Hij noemde de gênante affaire het gevolg van 'een infantiele beslissing van de minister-president'. Politici van de partij Arbeid zit ten op het puntje van hun stoel, maar wagen zich nog niet open lijk aan kritiek. „De zaak is te ernstig en te gevoelig voor com mentaar op dit moment, al heb ik genoeg te zeggen reageerde voorzitter Ehud Barak. Wegens het joodse nieuw jaarsfeest verschenen er in Is raël vier dagen geen kranten. Daarom kwamen pas gisteren de eerste commentaren op de Misha'al-affaire. Het populaire dagblad YediotAcharonot schreef dat de onderste steen boven moet komen. „De bui tengewoon bezorgde bevolking van Israël heeft het recht te we ten wie bevel heeft gegeven voor deze meelijwekkende ope ratie op het grondgebied van Jordanië, wie er zijn goedkeu ring aan heeft gehecht en wie er de verantwoordelijkheid voor neemt. Deze keer aanvaarden we geen doofpot." De krant noemt de affaire 'de grootste overwinning voor de Hamas in dit decennium, made in IsraëF. De kwaliteitskrant Ha'aretz schrijft: „Een land dat zich te gen terreur moet verdedigen, moet soms optreden op een on aanvaardbare manier. Dergelij ke acties worden dan be schouwd als zelfverdediging. Wie zelfmoordcommando's uit zendt moet weten dat zijn leven gevaar loopt." Maar het hoofd artikel eindigt met een reeks vragen over het optreden in Jor danië. „In hoeverre rechtvaar digde deze actie het in gevaar brengen van de betrekkingen met een bevriend land? Heeft dit soort operaties echt zin? Wie controleert de minister-presi dent als dit soort beslissingen wordt genomen en beschikt de Mossad over de juiste middelen om dergelijke opdrachten uit te voeren?" Reserve-kolonel Ze'ev Schiff, de gezaghebbende militaire com mentator van Ha'aretz, schrijft onomwonden: „In goed georga niseerde landen treden pre miers en ministers over dit soort zaken af, en niet alleen hoofden van veiligheidsdien sten." Hij suggereert daarmee dat Netanyahu er wel in zal sla gen de Mossad als zondebok te Netanyahu zou de opdracht voor de moord op Hamas-leider Khaled Misha'al hebben beschouwd als een 'leuk nieuwjaarsgeschenk'. foto epa gebruiken voor een operatie waarvoor hij als premier in laatste instantie verantwoorde lijk is. Als we The Sunday Times mo gen geloven, heeft de Israëlische premier zelfs persoonlijk op dracht gegeven tot de actie in Amman - tegen het uitdrukke lijke advies in van Mossad-di- recteur Danny Yatom. De Britse zondagskrant schrijft dit op ge zag van 'bronner) in de Israëli sche veiligheidsdienst die de operatie beschouwen als de on gelukkigste die de Mossad ooit heeft uitgevoerd'. Volgens die bronnen had Netanyahu 'een leuk nieuwjaarsgeschenk' in ge dachten toen hij de opdracht gaf. In een interview met het Arabi sche dagblad Al-Hayat om schrijft de Jordaanse koning Hussein het nieuwjaarsge schenk als 'een roekeloze daad, uitgevoerd door een partij die geen vertrouwen stelt in vrede'. Hij noemt Israël niet met name - om alle opties voor een oplos sing van de affaire open te hou den - maar herinnert er wel aan dat hij van Netanyahu een te gengif heeft moeten lospeute ren voor de vergiftigde Hamas- leider. Volgens sommige berich ten heeft de Amerikaanse presi dent Bill Clinton daarbij een be middelende rol gespeeld. ,,Als het niet was gelukt, had ik een groot aantal acties moeten on dernemen", zegt de koning, kennelijk doelend op het ver breken van de diplomatieke be trekkingen met Israël. In het in terview met Al-Hayat laat Hus sein duidelijk merken dat zijn toch al lage dunk van Neta nyahu verder is gezakt. „Ik kan er persoonlijk maar niet achter komen wat de Israëlische pre mier denkt, en dat zit me ont zettend dwars", klaagt hij. Wat er in Netanyahu's bovenka mer omgaat is trouwens niet al leen een raadsel voor de Jordaanse koning. Uit veel com mentaren in Israël spreekt de vrees dat het land niet langer bestuurd wordt op grond van redelijke politieke overwegin gen, maar op basis van een ex treme ideologie met mystieke elementen. Journalisten van ongeveer alle Israëlische media hebben de af gelopen weken in traditionele nieu wsjaarsinterviews vergeefs geprobeerd een antwoord te krijgen op cruciale vragen over het regeringsbeleid. Netanyahu probeert zijn interviewers ervan te overtuigen dat achter de cha os en de blunders van het afge lopen jaar een systeem schuil gaat. „We zijn bezig met een proces van acclimatisering", zegt hij in het dagblad Ma'ariv. „Dat is moeilijk, er zijn bereke- ningsfouten gemaakt, maar het gaat de goede kant op. In tegen stelling tot wat u hier en daar hoort over een op handen zijn de oorlog, kunt u gerust zijn. We leven niet op de rand van oorlog, en er staat ook geen an der geweld op het punt van uit breken." Uiteindelijk, zegt hij optimistisch, beseffen de# bieren dat ze maar met éég< man vrede kunnen sluitenj' dat is Benjamin Netanyahfe „U bent nog steeds een ra£ voor ons", verzucht inter\f> Ben Caspit. Netanyahu: „ie helemaal geen raadsel. Iki hier de oplossing. Ik weet 7- cies welke definitieve vre# geling ik wil. Ik weet hoe iL moet bereiken en ik weet|j cies wat ik daarvoor moet e doen." f, Caspit voegt er als commeL aan toe dat Netanyahu's 0^ misme aanstekelijk werktE zijn gesprekspartner. Zo it ten ook president Mubaral ning Hussein, de Europese ders en zelfs Arafat zich ht gevoeld, toen ze de nieuwe raëlische premier voor he#1 spraken, meent hij. „De p/c men beginnen bij de twee?1 derde ontmoeting, als Ne?' nyahu zijn beloften moet?' sen. De enige die er vanaff eerste begin niet intrapte (e Bill Clinton. Maar de Ami0 kaanse president heeft vo|r Caspit niet veel keus, geziir sterke pro-Israël lobby in?r Congres. Het joods nieuwjaar bracÉ alleen commentaren en iir views, maar ook de onverfc lijke resultaten van opiniefc derzoeken. Daaruit blijkt^ Netanyahu Israëls laatstejè mist moet zijn. Nog noo% stemming in het land zo bp drukt geweest. In een Gallc onderzoek zegt meer danj»L helft van de ondervraagden zelfs bang te zijn dat de jojy; staat niet zal overleven. Gfe vraagd wie de beste premfc die Israël ooit heeft gehadT woordt 31 procent MenatL Begin. Een goede tweedei schak Rabin met 27 proce^ het bal van de publieke on" blijkt Benjamin Netanyahj minder populair dan notcÉj muurbloemen als Yitschaf mir en Golda Meir. Israël L hem met een schamele tul procent op de laatste plaall tel aviv ad bloemendaal te Medelijden hoeft de familie Gü müs niet te verwachten van haar dorpsgenoten. Zovelen van hen hebben hun geluk beproefd in Nederland. Zovelen van hen zijn na een paar jaar het land uit gezet, wat hen niet heeft ver hinderd het opnieuw te probe ren. Gümüs moet wel wat op zijn kerfstok hebben, zo denkt men. Vanwaar anders al die media-belangstelling? Na een hele nacht reizen was de familie Gümüs bekaf. Esma Gü müs en haar oudste zoon Ramazan bedankten zaterdag middag dan ook voor de ont vangst en een uitvoerige maal tijd die de burgemeester van de stad Kar am an aanbood. Ze trokken zich terug in de flat van Esma's vader in Kar am an, waar het gezin de eerste periode woont. De burgemeester had een busje gestuurd naar het vliegveld van Ankara voor de zes uur lange rit. Hij was namelijk van mening was dat de familie Gümüs 'door de racistische vreemdelingen politie het land is uitgezet, on danks de prostesten van bur gers en parlement'. „Als ge meente willen wij een daad stel len tegen het racisme", luidde een persverklaring die door de locale media gretig opgepikt was. Toen Turkse journalisten Zekeriya Gümüs hiernaar vroe gen, zette hij het misverstand recht. De burgemeester bleef echter vinden dat de uitzetting onrechtvaardig was. „Dat had ik niet verwacht van een mensen rechten respecterend land als Nederland." Maar hij gaf toe dat hij een beetje meegesleept was door de aandacht voor de zaak in de Nederlandse pers. Op een geïmproviseerde pers conferentie op het gemeente huis van Kar am an beklaagde Gümüs zich vooral over het ge brek aan steun van zijn landge noten in Nederland.Als de toeristen (uitdrukking voor ille galen - red.) net zo achter mij gestaan hadden als de Neder landers, had iedereen een ver blijfsvergunning gekregen. Daar ben ik van overtuigd", aldus de kleermaker uit Amsterdam met zwarte kringen onder zijn ogen. Hij was boos, ontgoocheld, maar zijn trots gebood hem te ps n Ton voor nieufo kleermakerij' De Nederlander Bram vr' Leeuwen, beter bekendr' de Prince de Lignac, schl de Turkse familie Gümflr' 100.000 gulden om in T{JI een kleermakerij te opelr De familie krijgt het geltP Turkse lira's. Van Leeuwc heeft zelfs een bankreke? nummer (60.58.19.149) P opend om de kleermaka milie uit de Pijp te steuir ill De Turkse familie Gümüs nam vrijdag op Schiphol bedroefd afscheid van Nederlandse vrienden. foto gpd phil nijhuis zeggen dat hij uit vrije wil was gegaan. „Ze hebben ons niet in de kraag gevat en op het vlieg tuig gezet. De vertrekdatum heb ik zelfbepaald. Ik wil eerst een maand rust, me heroriënteren. Dan besluit ik wat ik doe." Te genover de Turkse krant Radi- kal verklaarde hij dat hij zijn zaak voor zou leggen aan het Europese gerechtshof. Alleen zijn oudste zus verwel komde hem in Karaman. „Mijn moeder is oud, het is voor haar moeilijk om vanuit het dorp hierheen te komen", verklaarde hij de afwezigheid van de ande re familieleden. Eind van de middag werd eindelijk het laatste stuk van de reis onder nomen, de drie kwartier naar Zekeriya's geboortedorp Ortao- ba. Dat ligt in een immense vlakte, die ondanks de heuvels aan de horizon van een beklem mende leegte is - zeker met Amsterdam in gedachten. De boeren die daarvoor het geld hebben, werken met tractoren en andere landbouwmachines, maar de huizen worden nog steeds gebouwd van gedroogde mest. Zekeriya's 77-jarige moeder sloot haar zoon blij in de ar men. Sinds ze anderhalfjaar ge leden in Nederland was, had ze hem niet meer gezien. Alle ca mera's en microfoons maakte het gezelschap wat zenuwach tig. Maar met gevoel voor thea ter overhandigde ze haar zoon de sleutel van het half ingestor te huisje aan de overkant van haar erf, dat hij negen jaar gele den verlaten had. Sindsdien heeft niemand er naar om geke ken. Het was nooit de bedoeling dat hij daar zou terugkeren. „Jullie mogen alleen foto's ma ken als je hem weer meeneemt naar Nederland", grapte ze te gen de journalisten. Echt een grap was het niet, want zonder de bijdragen van hun zonen en broers in den vreemden, over leeft geen familie in dit gebied. Over een vlonder dat er gevaar lijk vervallen uitzag, stapte Ze keriya zijn verleden binnen. Een klein, muf huisje, met rieten dak, lemen muren en vloer. „Wie van jullie wil hier wonen? Wie?", beet hij de journalisten toe. „Niemand hè? Nou, ik ook niet." Zijn vrouw voegde eraan toe: „Ik vraag de politici in Ne derland, zie dit huis, en vraag u zelf af of u uw kinderen hier wilt laten opgroeien." Ramazan en zijn jongere broertje Semet wa ren niet van de partij. Ze had den foto's van het dorp gezien en besloten dat ze daar voor geen goud heen wilden. De der tienjarige Ramazan speelde lie ver met zijn computer inf°' van zijn opa in Karaman.Pr Zekeriya is een vechter erf11 een goede toekomst voor|__ kinderen. Het vinden vanl geschikte school bepaalt doende mede waar hij ziq vestigen. Dat dat in een ff stad als Istanbul, Izmir, oi_ schien Antalya aan de zu» is, lijkt wel vrij zeker. „Het is zo oneerlijk", sniln ma Gümüs. „Er staan hiel dorp ook mooie huizen, genen die in Nederland »- dienst krijgen. Die wordei pend rijk en mogen wel bL Wij hadden net vorige waL laatste termijn van de wi* betaald. Toen we hem iii'q verkopen, kregen we er vt- zend gulden minder vooij dat we betaald hebben "L( riya wilde de eer aan zichL houden: „Misschien is hi beter zo. In Nederland zoveel Turkse vaders geziL( niet meer met hun zonens* nen praten omdat die inte| andere cultuur opgroeieiu lot wordt mij tenminste K. spaard." Toch kon hij, in|C( tuin van zijn vervallen hii zijn tranen niet bedwing® „Hier zoon, steek een sigi op", troostte zijn moedeij „Huil niet, je hebt je levefei voor je." KARAMAN-ORTAOBA JESSICAjfe CORRESPONDENT lu

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2