Lara Croft: digitale heldin Moderne sprookjes en prima leermateriaal Multi Media Een 'eigen' handschrift en opvallende T-shirts Nieuwe chipset voor Pentium II MAANDAG 6 OKTOBER 1997 samenstelling: Frank Buurman en Jan van der| Meisjes en vrouwen kruipen massaal achter de spelcomputer CD Contact Data 1 In het artikel over nieuwe spellen van GT Interactive is een storende fout geslopen. De importeur van de- k ze spellen is niet CD Control Data. maar CD Contact Data uit Venlo. Dit bedrijf is te bereiken via Postbus E 3430, 5902 RK in Venlo, tel. 077-4773701. I NLnet onderdeel UUNET J De Amsterdamse NLnet wordt onderdeel van I UUNET, de grootste Internetprovider ter wereld. |1 NLnet is zelf de oudste en grootste provider van Ne- jt derland (het bedrijf werkt samen met de Hobby p Computer Club) met meer dan 400.000 klanten. p Door de fusie worden de technische mogelijkheden p van NLnet aanzienlijk uitgebreid. UUNET, dat zich p vooral op de zakelijke markt richt, is weer een doch- l ter van telecommunicatiegigant WorldCom. Symantec: record-omzet De Amerikaanse firma Symantec, bekend van de Norton Utilities en gespecialiseerd in virusbestrij- Ij ding, meld een recordomzet. De firma, die haar Ne- f derlandse kantoor in Leiden heeft, zag haar winst I stijgen naar ruim een kwart miljoen gulden in drie I maanden tijd. Symantec boekt de nodige successen op Internet: veel bedrijven schaffen Norton AntiVi- rus voor Internet E-mail Gateways en Firewalls aan, f om de gevreesde virussen buiten de deur te houden, r Ook een programma als WinFax Pro 8.0 draait goed. f Exam Software De firma Exam Software uit Bathmen heeft haar L aanbod van trainingsprogramma's voor examens in E de vreemde talen uitgebreid. Trainingen in Duits en fe( Engels waren er al voor de onderbouw, maar daar is L nu de bovenbouw (4/5 Havo en 4/5/6 VWO) bijge- h komen. De examentrainingen zijn verder verbeterd. l De uitgebreide woordenboeken werden volledig vol- r ledig aangepast waardoor de kwaliteit verbeterd is. De programma's zijn gericht op scholieren, maar j kunnen ook door particulieren worden gebruikt die j hun taalkennis wilen vergroten. Informatie: Exam j. Software, Postbus 75, 7437 ZH Bathmen, tel. 0570- e 542568. Ze is uiterst pienter, zelfstandig, mooi, atle tisch, van adel en bovendien goed voor een miljoenenverkoop. Ze is ook de eerste virtuele hoofdpersoon die het vrouwelijk geslacht massaal achter de spelcomputer lijkt te krij gen. Een beschrijving die past bij Lara Croft, de heldin uit het computerspelletje Tomb Rai der. De populariteit van deze Indiana Jane neemt zulke vormèn aan, dat ze het compu terscherm begint te ontstijgen. Lara Croft leeft en verovert langzaam een plekje als cultuuri- coön. Het heeft weinig gescheeld of Lara Croft had helemaal niet bestaan. Bij het Britse compu terbedrijf Eidos/Core Design dachten ze in eerste instantie aan een manlijke held. In populaire spellen als Doom en Duke Nukem 3D zijn de helden immers ook altijd mannen. Het idee van een sterke vrouwelijke hoofdrol speler begon echter al aan populariteit te win nen. In de media doken steeds vaker verhalen op over vrouwen die sterk, slim en onafhanke lijk waren zonder dat ze hiervoor hun vrouwe lijke identiteit hoefden in te leveren. Madon na, de Spice Girls en de films als Tankgirl en de Aliën-trilogie kunnen worden gezien als voorbeelden hiervan. En ookXena, de in strak leer gehulde warrior princess' uit de gelijkna mige Amerikaanse televisieserie is niet voor een kleinje vervaard. En aldus werd de weel Als het nuttige met het aange name kan worden verenigd kunnen ervoor kinderen soms verbazingwekkend mooie pro gramma's worden gemaakt. SoftwareproducentHalloween is er in geslaagd om met How ie's Grote Woord Avontuur een (uit het Amerikaans vertaald en bewerkt) Nederlands product te maken, dat klinkt als een klok. Het is bedoeld voor kinderen tussen de 6 en 9 jaar, zeg maar groep 3 tot en met 5 van de ba sisschool. Het kan bijna niet an ders of deze doelgroep raakt in de ban van het beertje Howie en zijn vrienden Stinkie en Alfa- bot, zoals de namen al aange ven respectievelijk een stinkdier en een vis. Howie's Grote Woord Avontuur werd volkomen terecht door het magazine CompuKids beloond met het cijfer 9 en dat vermoe delijk alleen maar, omdat je al tijd ruimte moet houden om ooit een 10 uit te kunnen delen. Het zit vol met leuke taalspelle tjes. Je beleeft met de drie vrien den allerlei avonturen. Zo moet je ondermeer op woorden schieten en dan een rijmwoord bedenken. In totaal zijn er zeven van die avonturen, die elk nog eens op diverse niveaus kunnen worden gespeeld. Een zeer bekende stem (Frank Groothuis van Se samstraat) en een speciaal acti viteitenboekje maken het alle maal nog leuker. Howie is ook uitermate geschikt voor gebruik in het onderwijs, ondermeer door de database van ongeveer derig gebouwde, maar te vens uiterst sportieve Lara Croft door programmeur Toby Gard in de computers van Eidos tot leven gewekt. Lara Croft is een jonge vrouw die genoeg heeft meegemaakt. De inmiddels 30-jarige dochter van Lord Hensingly Croft brak rigou reus met haar aristocrati sche milieu toen ze 21 was, zo leert de levens geschiedenis die de fabrikant haar heeft mee gegeven. Op de terugweg van een skivakantie stortte haar vliegtuig neer in de bergen. Als enige overlevende wist ze zichzelf wekenlang in leven te houden. Na deze ervaring wordt ze wereldreizigster. Lara gaat op zoek naar spo ren van verdwenen beschavingen. Meisjes De onafhankelijkheid, intelligentie en het ui terlijk van Lara Croft lijkt het vrouwelijk deel van de computergeneratie een heldin te geven waarmee ze zich kan (en wil) identificeren. Lara heeft genoeg glans om een ster te zijn maar weer niet te veel om zo onbereikbaar te worden. Het uiterlijk van de digitale heldin is daar een goed voorbeeld van. Met haar bruine De virtuele avonturierster Lara Croft oogt als een jongensdroom, maar blijkt ook populair te zijr\ bij veel haar en bruine ogen is ze niet uitzonderlijk maar eerder alledaags mooi. Een soort digitale Spice Girl dus. Tomb Raider biedt meisjes een spel waarin een vrouw de hoofdrol speelt. Ze is de redder en niet degene die moet worden gered. Er is slechts één minpuntje: Lara's boezem is on werkelijk groot en duidelijk door een man be dacht. Maar het gerucht gaat dat dit in no vember, als Tomb Raider 2 op de markt komt, enigzins wordt gecorrigeerd. Meisjes hebben met Tomb Raider een argu ment wat vaker achter de computer te krui pen, zo tonen marktonderzoeken aan. Bij steekproeven en top tien verkiezingen in de vakbladen zetten meisjes Tomb Raider bijna iedere keer in de top 3. Dat lijkt ook voor een deel de hoge verkoopcijfers te verklaren. De populariteit van Lara Croft is voor de spel letjesfabrikanten een uiterst interessant gege ven. Mondiaal gaat er volgens schattingen 17 miljard gulden om in de sector van de spelle tjes software. En dat kan meer worden als ook meisjes massaal achter het beeldscherm gaan zitten. Want meisjes willen wel spelen als het maar op een meer sociale en intelligente ma nier is. In 85 procent van de computerspelle tjes komt de actie neer op rijden en schieten. Leuk voor jongens maar het kan meisjes niet bekoren. Die geven de voorkeur aan speuren, raadsels oplossen en logisch denken. Minder geweld en meer mysterie dus, en daar is in Tomb Raider meer dan genoeg van te vinden. Miljoenen exemplaren zij er inmiddels van haal te laten voorlezen, want het kan dan op 'papier' leuk lij ken, de vraag is altijd of het ook leuk is, wanneer het wordt voorgelezen. Min.systeemeisen: 486DX/33 pc, 8 Mb ram, Windows 3.1x of 95, 256 kleuren en een geluidskaart. Een kleuren-inktjetprinter strekt tot aanbeveling om de gemaakte verhaaltjes (al dan niet in boek vorm) af te kunnen drukken. Prijs: 69,95. JvdN Min. systeem eisen: 486/33 (lie ver 66), 8 Mb ram, 256 kleuren, Win dows 3.1/95. Het programma kan vooreen klein deel, maar ook in zijn ge heel worden geïnstal leerd op de harde schijf. Prijs: 79,95. Sprookjes Sprookjes blijven boeiend voor kinderen. Zeker als het om iets heel nieuws gaat. Dat is het ge val met de twee cd's die onlangs werden uitgebracht door UbiSoft. Payuta en deStormgod en Kiyeko en de Dieven van de Nachtzon twee moderne sprookjes. Vertaald uit het Frans en ingesproken in het Vlaams. Uiteraard is er interactiviteit aanwezig. Bij Payuta in de vorm van diverse spelletjes en bij Kiyeko door middel van het aanklikken van alles wat je maar denk te kunnen aanklikken. Ogenschijnlijk derhalve twee gelijkwaardige producten en daarom is het vreemd dat de richtprijzen nogal ver uiteen lo pen. Payuta ligt voor 89 gulden in de winkel, terwijl Kiyeko voor vier tientjes minder kan worden aangeschaft. De beide verhalen zijn origineel en erg fraai getekend. Payuta is een eski- mootje, wiens zusje wordt ontvoerd doorstormgod Klagnyk. Uiter aard lukt het Payuta haar te bevrij den, maar dat gaat niet zó maar. Het verhaal van Kiyeko speelt zich af in het Amazone-gebied, waar slangen de nacht hebben ont voerd en het in het indianen dorp van Kiyeko nooit meer donker wordt. Lulu Het Boek van Lulu is in feite ook een sprookje. Een hypermodern sprookje, want de mooie prin ses Lulu treft in de tuin van het kasteel de buitenaardse robot Mnemo aan, die met zijn vlie gende schotel per ongeluk in het boek van Lulu landt. Zo be gint Lulu aan een reeks avontu ren, samen met Mnemo, die haar over de hele wereld bren gen. Ze komt in de Sahara, in China en Japan en op de Noordpool. Overal waar het duo komt beleven ze de vreemdste dingen. Het bijna 120 pagina's tellende Boek van Lulu is geheel Neder landstalig, voorzien van een Ne derlandse handleiding en vooral een mooi product. De tekenin gen en filmpjes zijn goed ver zorgd en de muziek verveelt ei ren. Daarbij kun nen ze zelf tekeningen maken, maar meisjes. foto pr Tomb Raider verkocht en Tomb Raider 2 is in aantocht. Het succes van het spel heeft ervoor gezorgd dat Lara Croft niet meer louter ge bonden lijkt te zijn aan het computerscherm. Een tekenfilmserie is al in de maak, een 'levende' film wordt overwogen. Op Internet is er inmiddels een ware Lara-verering op gang gekomen. Zo'n 35.000 sites zijn gewijd aan de acrobatische aristocrate. Naast tips en beschrijvingen zijn er ook liefdesbrieven, ge dichten en andere zielenroerselen aan het net toevertrouwd. En bij Core Design zullen ze er alles aan doen die mythe in stand te houden. genlijk geen moment. Dat is na tuurlijk niet zo vreemd, want de Nederlandse producent Valkie- ser heeft zijn sporen verdiend op het gebied van de televisie. De originele Franse versie sleepte vorig jaar al diverse prij zen in de wacht. De 'Award for Education' en de nominatie voor de 'Emma', zeg maar de Oscar van het multimediale we reldje, waren daarvan de be langrijkste. Min.systeemeisen: 486 SX/33 pc, 8 Mb ram, Windows 3.1 of 95, 256 kleuren. Prijs: 69,95. ook kiezen uit een enorme berg plaatjes. Het pakket is daarom geschikt voor elk kind van zes tot een jaar of tien. De een is want behendiger als het om schrijven gaat, de ander kan nu eenmaal beter tekenen. Zoals het een programma van The Learning Company be taamt is Schrijf, Kleur Spelen maar! zeer educatief. Schrijf- en leesvaardigheid worden ver groot en de woordenschat wordt, evenals de creativiteit, spelenderwijs uitgebreid. Heel aardig is de mogelijkheid om de computer een geschreven ver Domus. Met de hulp van geavan ceerde technie ken kunnen zij zelf allerlei verhaaltjes zelf schrijven en illustre- Spelend leren Jonge kinderen beschikken over een enorme fantasie. Ze komen niet zelden met verhalen op de proppen, waarvan je als volwas sene denkt: hoe komen ze erop? Kinderen die de computer een beetje onder controle hebben, kunnen nu htm fantasieën uitstekend kwijt in het programma Schrijf, Kleur Spelen mciarlv anTLC HANDSCHRIFT LETTERTYPEN Een op de computer geschreven brief mag dan over het alge meen goed leesbaar zijn; het persoonlijke karakter van een handgeschreven brief ont breekt. TLC Domus maakt daar een eind aan met het program ma 'Handschrift Lettertypen'. Het is uit het Amerikaans om gezet, maar dat is natuurlijk geen enkel probleem. Honderen mensen hebben hun hand schrift 'afgestaan'. Heel simpel kan de lange lijst worden bekeken en een aantal handschriften worden geselec teerd. Probleemloos kunnen die dan worden toegevoegd aan de bestaande lijst in WP of Word. Het aardigst is natuurlijk te zoe ken naar een voorbeeld dat zo dicht mogelijk bij je eigen handschrift komt Min. systeemei sen: PC 386, 4 Mb ram, Windows 3.1 x of 95,256 kleuren, 39,95. Voor wie een origineel cadeau zoekt is er een mogelijkheid bij gekomen: een T-shirt met elke gewenste afbeelding en/of tekst. Wat je kunt ontwerpen op de computer, kun je met 'T-shirt Drukkerij' van TLC Domus af drukken. Het programma biedt een grote hoeveelheid basisont werpen, die naar eigen inzicht zijn te veranderen. Je kunt tek sten toevoegen, achtergronden aanpassen, kleuren enietterty-, pen veranderen en schaduwen toevoegen. Klein minpuntje is het feit dat 'undo-functie' slechts één stapje teruggaat. Uiteraard is het ook mogelijk om een geheel eigen ontwerp te maken, al dan niet op basis van een zelf ingescande foto. Om niet onaangenaam verrast te worden kun je eerst een afdruk op gewoon papier maken. Is die naar wens dan kan het speciale papier worden ingevoerd. Daar bij moet de printerinstelling worden gewijzigd. Bij de meeste inktjet- printers (op een laserprinter werkt het programma niet) is dat de instelling voor 'glossy paper'. Bij het pakket zitten tweeA5-velletjes. Nieuwe voorraad is te lefonisch te bestellen bij een bedrijf dat des gewenst ook T-shirts le vert. Vier vellen van het formaat A4 kosten 24,95. Belangrijk bij de afwerking (het opstrijken van de afbeelding en later het wassen) is om goed de instructies in het boekje te vol gen. Al is het alleen maar om het Omo-effect te voorkomen... Min.systeemeisen: PC 386,4 Mb ram, 7 Mb ruimte op de harde schijf, Windows 3.1x of 95,256 kleuren, inktjet-printer. 49,95. Niet alleen de microprocessor, het hart van de computer, kan steeds worden verbeterd, ook de omliggende chips op het moederbord kunnen worden opgewaardeerd. Het is zelfs noodzakelijk om dat te doen, om te voorkomen dat de ene chip te snel wordt voor de andere. Chipfabrikant Intel, die een tijdje terug de revolutionaire Pen tium II presenteerde brengt vanaf oktober enkele nieuwe moederborden op de markt met de zoge naamde 440LX AGPset. Het gaat om relatief onopvallende chips die de verbinding vormen tus sen de microprocessor en de andere componenten van het systeem. De nieuwe chipset is meer toe gesneden op de uitgebreide multimediamogelijkheden die de Pentium II biedt. Het be langrijkste voordeel van de 440 LX is de verbeterde grafische af handeling. Het komt er op neer dat de microprocessor zich minder met de opbouw van het plaatje op het beeldscherm hoeft bezig te houden en dus wordt ontlast, hetgeen snel heidswinst betekent. Met name voor programmeurs van spellen is dit belangrijk. Een driedimensionaal spel met veel fraaie details, zoals schaduwen en dergelijke (bijvoorbeeld het populaire Tomb Raider), vraagt veel inspanning van de microprocessor. Tegenwoordig wordt dat ondervangen met dure driedimensionale videokaarten met de zoge naamde Voodoochip (3DFX) en veel kostbaar vi deogeheugen. De nieuwe chipset is gespeciali seerd in driedimensionale bewerkingen. Vaak wordt het gewone, veel goedkopere geheugen daarvoor benut, waardoor geen duur videogeheu gen meer noodzakelijk is. De 440 LX van Intel zal waarschijnlijk een nieuwe standaard worden, en wellicht geldt dat ook voor de 3DFX-chip, die goedkoper wordt en dus meer binnen het bereik van de comsument komt. Overigens is er ook concurrentie op de markt, van bijvoorbeeld Ph lips met zijn Trimediachip. Niet alleen spellenmakers zullen profiteren vai de nieuwe ontwikkelingen, ook voor serieuze j mutimediatoepassingen en digitale beeldverw king biedt de geavanceerde technologie van In j veel voordelen. De 440 LX is ook voorbereid oj -j slaapstand die steed vaker gemeengoed zal wo den bij PC's. In die stand kunnen computers v< afstand worden aangezet en bijvoorbeeld ken om een fax aan te pakken. Alle fabrikanten van moederborden 440 LX toepassen. Intel brengt zelf drie moederbordeq °P de markt met de nieuwe chipset, een geschikt voor thuisgebruik, een goedkope oplossing voor het bedrijfsleven voor de hele zware toepassingen. De chipset vat twee chips die gezamenlijk on gulden gaan kosten, waardoor de niet erg veel duurder zullen worden. Een PC de nieuwe technologie zal dus niet veel meer hoeven te kosten.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10