Een groene straat 't Is nu tijd om de tuin te veranderen Tuinieren Vraag en antwoord ZATERDAG 4 OKTOBER 1997 CPD er Als u al een poosje rondloopt met plannen om iets in uw tuin ne-, te veranderen, dan is het nu een W' goede tijd om ze uit te voeren. H Bomen en struiken hebben hun blad verloren zodat die verplant 'dj kunnen worden. Laat de wor- M telkluit zo compact mogelijk, -j Snoei de takken in. Ook de vas- I te planten kunnen een andere ?ei P'aats Hijgen, waarbij u ze kunt oj delen. De buitenste wortels die scheuten hebben plant u op- j| nieuw. De oude kern kunt u nil weggooien. Een aantal eenjarige plantjes EN zoals leeuwenbek en gouds- jbi bloem blijven bloeien als u re- gelmatig de uitgebloeide bloe- ei.( men en zaden wegneemt. Vlijtig Liesje blijft zonder uwbemoeie- nis doorbloeien. De hoger op- ak schietende planten als Cosmea j hebben nu wel een steuntje no- dig om in de naderende herfst- 32 stormen overeind te blijven. Ranken van klimplanten moe- ten ook aangebonden zijn. ito) Op opengekomen plaatsen kunt u nu mooi tweejarigen planten ,ljij als violen, vergeet-mij-niet, dui- 11 zendschoon, muurbloem, vin- '9. gerhoedskruid, stokrozen en noem-maar-op-planten. Er zijn t g, fraaie combinaties te maken in 1 met bolbloemen. Gele tulpen met rode muurbloemen of blauwe violen met gele narcis sen of paarse judaspenning met blauwe druifjes. Maak er een vrolijk voorjaar van. Van de bolbloemetjes die nu bloeien zijn de cyclaampjes erg leuk. Staan ze een paar jaar op een vochtige plek, dan komen er steeds meer. Wilt u ze probe ren, kies dan Cyclamen purpur- ascens of C. hederifolium. Ze worden winterhard geacht, maar als 't gaat vriezen kunt u er beter een dek van bladeren op aanbrengen met een stukje kippengaas erover om wegwaai en van 't blad te voorkomen. Er zijn ook in 't vroege voorjaar bloeiende cyclaampjes die ook wel Alpenviooltjes worden ge noemd. Deze maand kunt u weer het grote verkleuren meemaken. Niet alleen de bosranden veran deren van groen in geel en rood. Ook in uw tuin krijgen bladeren een andere kleur zoals de Duit se pijp, berk en vooral de wilde wingerd tegen de gevel. Klimop doet hier niet aan mee. Die wacht tot in 't voorjaar. Maar 't kan geen kwaad als u klimopranken die zich op raam kozijnen hebben verankerd wegknipt. Ze beschadigen het schilderwerk. rh Een combinatie van tulpen met krokus- v sen in de voorjaars- tuin. foto cpd Alle onderzoek wijst uit dat mensen zich behaaglijker voe len in een omgeving van levend groen. In hun vrije tijd zoeken ze, vrijwel zonder uitzondering, het vrije veld of iets wat op de natuur lijkt. Waarom brengen we in overbevolkt Nederland dan niet meer groen in onze straten? Ook al wonen we in een straat zonder een boompje of een stukje voortuin. Dat kan met groen tegen de muur. Liefst doen we dat in overleg met de naaste buren, nog beter met de hele straat en altijd in overleg met de ge meente. De meeste gemeenten juichen het initiatief van men sen om groen in onze steen woestijnen te brengen van harte toe. De leefomgeving wordt er aangenamer door, het buurcon- tact wordt bevorderd. Dus waarom niet. De tijd om aan groene gevelbe planting te beginnen is nu. Al thans als we het over blijvende begroeiing hebben. Het voor deel van groene muren in smal le straten is dat de straal 's zo mers koeler en aangenamer blijft omdat blad veel vocht ver dampt en daarbij de lucht koe ler en minder droog maakt. Bin nenshuis blijft het ook minder warm in verband met de isole rende bladeren, 's Winters bie den bladhoudende muurbedek- kers bovendien nog een isolatie tegen de koude. Dus v Er zijn wel enkele belangrijke voorwaarden waaraan we moe ten voldoen eer we beginnen. Elke gemeente kan inlichtingen verschaffen. En nu een van de meest belangrijke voorwaarden: de stoep moet breed genoeg zijn. Er moet minimaal 1,2 me ter overblijven om te lopen na dat men de tegels grenzend aan de muur heeft verwijderd. De tegels moeten bewaard blijven, zodat ze bij verhuizing kunnen worden teruggelegd. Eventueel kan de tegel ook vertikaal in de grond worden gezet als afschei ding tussen straat en minituin. Let bij het uitgraven vooral op eventuele leidingen die in geen geval beschadigd mogen wor den. Verwijder vooral alle uitge graven kurkdroge grond en ver vang deze door goede aarde. Maak alles eerst door en door nat eer met planten begonnen wordt. Bedenk dat de grond vlak naast het huis extra droog is en dat wortels veel vocht no dig hebben willen ze kunnen aangroeien. Mocht de stoep zeer breed zijn, zodat er eventueel ruimte is voor een bredere uitsparing en voor de aanleg van een kleine geveltuin, dan moet er altijd eerst vooraf contact worden op genomen met de gemeente en uiteraard ook met de eigenaar van het huis die in elk geval ge kend moet worden in de gevel beplanting. Overigens verdient het aanbeveling om alle lei- en klimplanten langs een rek, en kele centimeters van de muur te laten klimmen. Dan blijft de muur vrij van alle soorten wor tels, zoals bijvoorbeeld bij zelf- illustratie han van der ven hechtende planten. En nu de keuze: groenblijvend en altijd mooi zijn alle klimop soorten. In het Latijn Hedera. Niet groenblijvend is wilde win gerd (Ampelopsis) ook wel Pa- theno cissus. De klimhortensia (Hydrangea anomala) groeit de eerste jaren zeer traag, maar kan later een hele muur bedek ken. Dan zijn er nog slinger planten die geholpen moeten worden. Blauwe regen is er een van en alle clematissoorten ho ren er ook bij. Maar die moeten schaduw op de voet hebben. De klimroos is, vanwege de stekels, discutabel. De bruidssluier kan helemaal niet omdat hij te veel woekert en bij onzorgvuldig i schade kan aanrichten. 65( Wat is onkruid vraagt de heer J. ^Valkenier in Haarlem. Je zou de prachtige toorts toch ook geen onkruid willen noemen. Het is een in het wild voorko- mende tweejarige plant waar- rer van het zaadje of de zaailing ifo' met aarde, wind of wat dan ook een plaatsje heeft weten te ver- m i de border. Vorig jaar was er een bladrozet, voor u een fraaie toorts. De Latijnse naam voor toortsen is Verbascum, de Nederlandse naam komt van een van de Verbascumsoorten, de stalkaars, die extra lange en harige bloemstengels maakt en om die reden in vroeger tijden als toorts in stallen werd ge bruikt. De Verbascum van J. Valkenier is waarschijnlijk een Verbascum thapsus, de ko ningskaars. Tweejarig, dus zul len er wel zaailingen in de buurt van de plant te vinden zijn. Zui nig zijn op deze kleine zaailin gen die het eerste jaar een rozet maken en het jaar daarop bloei en, al blijken de toortsen, zoals meer tweejarigen, soms ook meerdere jaren achter elkaar te bloeien. In elk geval succes met deze mooie aanwinst. De Ceanothus thyrsifolius van mevrouw Klink uit Roelo- farendsveen woijdt niet hoger dan een meter en zal op den duur bloeien met trossen blau we bloemen. Is helaas niet hele maal winterhard. Bij strenge vorst dus afdekken. Rhododen drons worden zomin mogelijk gesnoeid en dan nog na de bloei. J.Th. Deenik uit Haarlem heeft inderdaad gelijk. Geraniums kunnen heel goed met alleen wat aarde tussen de wortels en verder flink ingesnoeid gedu rende de winter op een vorst- vrije plaats in het donker be waard worden. Af en toe iets water om de wortels niet geheel te laten uitdrogen en eind fe bruari wakker maken: goede nieuwe aarde, meer warmte en zodra er groen aan de plant komt heel veel licht. i—w u 1 P D L E O O W I 2 S L A E A E p R 3 H D W E A I A S 4 K D N O I E S T 5 S P A O L L R T 6 E K R E A A N G 7 S L P A O N E D 8 C L G O S W N E 9 E B R N A D A M 10 P W E A G E A L 11 S L C H W A E T 12 G S P T A E L K 13 S C V I H O N T 14 S D c H E I P N /OPGAVE OPLOSSING 7iCITAAT HE(,Streep op elke regel de letters x(4weg, die samen het woord vor- 07 men dat overeenkomt met de .omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar 3p beneden en van links naar Jjrechts een citaat. ^Horizontaal:' 1Vouw; 2. gevolg; 3. ^mal; 4. Russische zweep; 5. lad- ^'dertrede; 6. omgeslagen rand Jv.e. kledingstuk; 7. haast; 8. ■nijsmppenmèker; 9. vrucht; 10. ijs- houtje bij r ntkegel; 11. geliefde; 12. houi ^beenbreuk; 13. Europeaan; ^vaartuig. 14. KRUISWOORDRAADSEL gal-n-rel -uilebal- g-p-r-m-h eg-som-de moot-oase e-ba-zr-r erin-eens na-dis-te d-h-d-m-r -oefenen- alg-e-pro HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer Heer Bommel en Tom Poes waren door de schrale avond naar de warm te van slot Bommelstein gegaan. Daar zaten ze nu bij de knapperende haard en keken naar de kraai, die tussen hen in stond. „Lieve razer", sprak het dier. „Zoete razer! Heer van stand! Wil je thee? Lekkere thee!" „Het is eigenaardig", zei heer Ollie, nadat hij enige tijd opmerkzaam had geluisterd. „Er gaat iets moois van de vogel uit, als je begrijpt wat ik bedoel. Hij roept mijn zachtere gevoels wak ker, wat jij, jonge vriend?" „Ja", zei Tom Poes. „Maar het gaat eigenlijk om de zachtere gevoelens van de grauwe razer!" „Dat begrijp ik", hernam heer Bom mel, een weinig geprikkeld. „Dat be doel ik juist! Mijn zachte gevoelens gaan uit naar dat arme monster, dat onbegrepen door die duistere... ik bedoel door die lichte kliniek dwaalt. Ik wil hem helpen!" „Dat wilde u vanmiddag ook al", zei Tom Poes. „Maar u hebt gezien, dat het niet gaat." „Vanmiddag is nu niet", zei heer Ollie scherp. „Een heer heeft tijd nodig om te rijpen. Bij nacht en ontij zal mij gelukken wat overdag niet mogelijk scheen. En als ik het ar me monster niet help, zal ik geen rust meer kennen. Arm monster", sprak de heer Ziel knijper op dat moment. „Ik zal u hel pen. In het heldere licht zal ik u be reiken, wat in duisternis en schemer niet mogelijk is!" De razer jammerde zacht. Het lichtschuwe wezen had veel last van de lampen, die het be schenen. Doch de geleerde glimlach te slechts. „Ontspan u", voer hij voort,en luister dan goed!" H W E R DOOR JAN VISSER Je hebt oktobermaanden en oktobermaanden. De laatste jaren bereikte het kwik in de wijnmaand gere geld waarden die het predikaat nazomer verdienen. In sommige oktobermaanden lukt er echter helemaal niets. In 1974 bedroeg de hoogste oktobertempera- tuur die in ons land werd gemeten 14,6 graden bij Den Helder. Bij ons bleef Schiphol op 13,7 graden steken. Bovendien viel er ontzettend veel regen. In Wassenaar werd maar liefst 240 mm opgevangen. Zulks is de laatste jaren amper voorgekomen. Vorig jaar bijvoorbeeld was het halverwege de maand op veel plaatsen zo'n 20 graden (Bloemendaal 20,7 gra den) en in 1995 werd het op de 9de in zuidelijk Lim burg bijna 27 graden. Dit jaar is oktober ook in voor vriendelijke temperaturen. Met een zuidelijke tot zuidwestelijke stroming tussen een hogedrukgebied boven de Balkan en de Zwarte Zee en een depressie op weg naar de Britse eilanden wordt de komende da gen warme lucht aangevoerd. Als de zon niet te veel door wolken wordt afgeschermd zijn maandag in onze regio maximumtemperaturen tot omstreeks 21 gra den mogelijk. Vandaag wordt het weerbeeld bepaald door wolken velden. Daaruit kan wat (mot)regen vallen maar over heersend is het droog en zo af en toe komt de zon ook tevoorschijn. De temperaturen lopen op tot 18-19 graden en er waait een matige westenwind. Aan de kust is de wind soms vrij krachtig. 1 Morgen schijnt de zon nu en dan en blijft het droog. Bovendien wordt het weer wat warmer, zo'n 19-20 graden. De wind handhaaft zich in de westhoek maar neemt verder af en krimpt 's avonds naar het zuiden tot zuidwesten. Vooral gistermiddag was het bewolkt weer. Meetbare regen viel er echter niet en de temperaturen reikten nog tot zo'n 16 graden. Tegen de avond begon het van het westen uit flink op te klaren. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Vrij veel bewolking en vooral zaterdag van tijd tot tijd regen en aan de kust veel wind. Zondag ook af en toe zon. Middagtempe- ratuur omstreeks 12 gra- Zaterdag bewolkt, re genachtig en veel wind, Denemarken: Wolkenvelden en vooral in het noorden af en toe re gen. In het zuiden ook nu en zon. Stevige westen wind. Middagtemperatuur Engeland, Schotland, Wales Overwegend bewolkt en voc i tijd t tijd regen en veel wind. In het zuiden ook zonnige perioden, vooral zaterdag. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 15 langs de noordwestkust tot 19 op zaterdag in de omgeving van Lon- België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook af en toe zon. Meest droog. Zondag meer zon, maar in de vroege ochtend ook kans op mist of lage bewolking. Middagtemperatuur om streeks 19 graden Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden, maar zaterdag in het noorden en oosten ook wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 20 graden. Zonnige perioden. Vanuit het zuiden toenemende kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur zaterdag meest tussen 24 en 28 graden, zondag wat lager. Wolkenvelden en af en toe regen. Mid dagtemperatuur ongeveer 22 graden. Spanje: zonnige perioden. Op beide da gen v i het z sope gen- of onweersbui Maxima op veel plaatsen tussen 25 en 30 graden, maar langs de Golf van Biskaje wat frisser. Canarische Eilanden: Wisselend bewolkt en kans op enkele buien; onweer is met uitgesloten. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: af en toe zon, afgewisseld door enkele buien, misschien met on weer. Middagtemperatuur tussen 22 en 27 graden. misschien n graden, in het zuiden ongeveer 23 Oostenrijk: Zonnige perioden. In de dalen eers kans op mist. Maxima van 16 graden ii het noorden tot ruim 20 in het zuiden, zondag zachter. Polen: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen. Tamelijk veel wind. Zondag van het westen uit ook enkele opklaringen. Maxima rond 14 graden, zondag vanuit het westen wat hoger. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en zaterdag vooral in het noorden af en toe regen. Zondag van het westen uit af en toe zon. Middagtempe ratuur oplopend tot ongeveer 19 graden Hongarije: Zonnige perioden en met name zaterdag in het noorden kans op een enkele bui. Middagtemperatuur rond 17 graden, Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.05 18.22 05.38 17.55 Laag 01.34* 14.06 01.15 13.47 op e eer. Middagtempera tuur aan zee tussen 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en overwegend droog. In de nacht en vroege ochtend kans op een mistbank. Middagtempera tuur tussen 21 en 28 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden en meest droog. Mid dagtemperatuur dichtbij de 30 graden. Italië: Flinke zonnige perioden en vooral in het zuiden kleine kans op een bui. Middag temperatuur meest tussen de 22 en 28 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en mogelijk een enkele bui. Middagtemperatuur ruim 25 Malta: Naast zon ook kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Griekenland en Kreta: Zaterag vooral op de eilanden op de Egeische zee eerst een paar buien, ook met onweer Zondag op de meeste plaatsen droog en van het noorden uit zonnige perioden. Middagtemperatuur tussen de 20 en 25 graden. Turkije en Cyprus: Half tot zwaar bewolkt en kans op een paar stevige regen- of onweersbuien. Zondag vanuit het noorden zonnige pe rioden en meest droog. Middagtempera tuur van 19 graden rond de Dardanellen tot 25 op Cyprus. Duitsland: Vooral zaterdag in het noorden en oos ten wolkenvelden en af en toe regen. El ders meer zon en overwegend droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 13 in het noordoosten tot Zwitserland: Zonnige perioden. In de vroege ochtend in de dalen kans op mist. Middagtempe ratuur in het noorden oplopend tot 20 Weerrapporten 02 oktober 20 u Amsterdam regenbui Rotterdam Twente Maastricht Aberdeen Berlijn Boedapest Brussel Cyprus 18 00 19 00 10 10 30 14 0.0 28 19 0.0 27 18 0.0 r 1 13 3 0.2 IO 7 27 21 0.0 o 1 30 19 0.0 GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7