I I" Russische Doema stevent af op confrontatie met Jeltsin Buitenland cin op boek Diana VS waarschuwen Iran over strijd in noord-Irak Lange kerels Verkiezingen zijn cruciaal voor Milosevic Negen Bosnische Kroaten melden zich bij tribunaal 'Biep, hiep, biep', zei de Spoetnik veertig jaar geleden (AG 4 OKTOBER 1997 |oüah traint leden Hamas en Jihad De pro-Iraanse Hezbollah-beweging traint in Libanon yi de fundamentalistische Palestijnse Hamas en de Isla- p Jihad. Dat heeft de adjunct-secretaris-generaal van He- k sjeik Naeem Kassem, gisteren gezegd tegen het week- Mramoun Hamas en de Jihad ontkennen het bericht. In Bel zegt Kassem dat de groepen in het verleden vaak hun P|) elkaar hebben afgestemd. De sji'itische Hezbollah _^k aanvallen uit op Israëlische soldaten en hun bondge- I de door Israël bezette veiligheidszone in Zuid-Libanon. ïamas is verantwoordelijk voor een reeks bomaanslagen en bij verdachte bombrieven De Oostenrijkse politie heeft vijf bommen gevonden in )ng van een man die zij ervan verdenkt betrokken te zijn ze bij de reeks aanslagen met bombrieven tussen 1993 en vrif man, een technicus met grote kennis van chemie en fy- >n td donderdag gearresteerd in het dorp Gralla. De man beide handen en een deel van een onderarm toen een jve lading ontplofte die hij droeg toen hij door de politie sommeerd uit zijn auto te stappen. De twee politieman- hem aanhielden liepen verwondingen op. ieuw slachtpartij in Algerijns dorp Een groep gewapende mannen heeft gisteren in een Al- jorp 38 mensen vermoord door hun kelen door te snij- len te onthoofden. Voor de daders het dorp Mahelma 1 staken ze de huizen van de slachtoffers in brand en sta- ^edsel, geld en sieraden, aldus getuigen. De manier xie moorden werden gepleegd, duidde erop dat de irtij het werk is van de Gewapende Islamitische Groep e gewelddadigste van de radicale moslimgroepen die 4 tyand voeren tegen de Algerijnse regering. Getuigen van (partij in Mahelma zeiden dat de meeste slachtoffers Wj en kinderen waren. Moordpoging na politiek schandaal bL Een Australische politicus van de oppositionele La- tij, Nick Sherry, heeft gisteren gepoogd zich van het le- 3r'$roven. Hij is het zoveelste slachtoffer van de Australi- =iire 'Travelgate'. Dat behelst veel ophef over het onei- 'pgeven van reiskosten door politici. De 41-jarige Sherry, van het Hogerhuis, sneed zijn polsen door. Hij kon ech- naar een ziekenhuis worden overgebracht, waar hij Afgelopen week traden drie ministers en twee adviseurs ustralische premier John Howard af als gevolg van de Knaffaire. ^organisaties weg uit oosten Congo De Democratische Republiek Congo (DRC) heeft alle in- nale hulporganisaties bevolen uit het gebied rond Goma ^sten te vertrekken. Zij moeten 'onmiddellijk' de regio t zo meldde de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR De autoriteiten in Kinshasa hebben ook de sluiting be lli de grens tussen de Congolese provincie Noord-Kivu ida. Rwandese vluchtelingen die daar verblijven worden Qj uitgezet. -'van aboriginals is een misdaad Een traditionele straf van de aboriginals, waarbij een te met speren in de benen wordt gestoken en met boe- bewerltf, is niet van deze tijd, heeft het hooggerechts- de Australische provincie Northern Territory gisteren l Het hof weigerde de 28-jarige aboriginal Steven Barnes tocht vrij te laten, zodat hij de straf zou kunnen onder spies, die vorig jaar maart zijn neef doodde, had zelf ge- llm gestraft te mogen worden. ■seriand hield 6 miljard nazi-goud' Zwitserland heeft na de Tweede Wereldoorlog voor 6 lilden aan door de nazi's geplunderd goud achterge- ÏDat staat in een rapport van het Joodse Wereldcongres, ende week verschijnt. Tot nu toe werd ervan uitgegaan jor tussen de 3,6 miljard en 5,6 miljard gulden aan goud Duitsland in Zwitserland terechtkwam. D$e overweegt juridische stappen IDENT ien gedrang van jewel- bij boekhandel Dil- centrum van Lon- tl tweehonderd eerste |Bn van Andrew Ijjmstreden boek 'Dia- yare verhaal, nu in ei- ;den' vlogen weg. De lemde de nieuwe ver- jn in 1992 verschenen "primeur van de eeuw', ifamilie van Diana is dat de prinses ook na wordt geëxploiteerd jteren weten mogelijk stappen te onderne- uitgever en/of schrij- k na Diana's dood lorton het transcript f\$oor Diana zelf inge- gflpdiocassette over haar (ebruiken voor een ge- jersie van zijn destijds jende boek. Hij geeft ~^at het de enorme pu- angstelling wereldwijd hem op het idee —et motief echter, ver- ij gisteren in een tele- _|view, is niet geld- Caar de wens om een II ke biografie op de Sprengen. „Er komt nu bver haar op de markt, 4iaar eigen woorden, i Rusland n naar maan Na de aanval van de Russische president Jeltsin op de Doema (parlement), die de afgelopen weken herhaalde lijk wetsvoorstellen van de regering wegstemde, hebben de oppositionele communisten gisteren gedreigd de be groting voor 1998 af te wijzen. soluut bedroevende en onpro fessioneel voorbereide begro ting", zei Zijoeganov buiten de vergaderzaal. In zijn wekelijkse radiotoe spraak noemde Jeltsin verschei dene incidenten in de afgelopen weken die hem in conflict met de parlementariërs hebben ge bracht. Zo nam zij onlangs een landwet aan die, tegen de zin van de president, de verkoop van grond niet toelaat. Ook ver- MOSKOU Rtf-AFP De communistische leider Zijoeganov, wiens partij de grootste is in de Doema, haalde uit naar Jeltsin, die donderdag nog een verhulde waarschu wing afgaf dat hij het parlement zou kunnen ontbinden als het zich weerspannig blijft opstel len. „Dit is chantage en druk op afgevaardigden aan de voor avond van het debat over de ab- wierp de Doema een pakket so ciale wetgeving waar het Krem lin veel waarde aan hechtte. De president zinspeelde zelfs op ontbinding van het parlement. „Het gedifld van de bevolking en van de president heeft zijn grenzen", aldus Jeltsin. „De Doema moet voor Rusland wer ken, maar de kosten voor jullie onverantwoordelijk gedrag is een luxe die het volk zich niet kan veroorloven." Hij klaagde dat de Doema compromissen afwijst over de begroting voor 1998 en een nieuwe belasting wet. Zijoeganov gaf Jeltsin de schuld van wat hij noemde een diepe politieke crisis en een 'confronterend ultimatum' aan de Doema. „Jeltsin heeft geen van zijn verkiezingsbeloften uit gevoerd", zei hij. „Zijn kabinet is definitief bankroet - finan cieel en intellectueel. Het parlement heeft ook Jeltsins toorn gewekt door mo ties goed te keuren waarin aan spraak op Litouws en Oekraïens grondgebied wordt gemaakt, 'hetgeen Ruslands betrekkingen met zijn buurlanden ernstig be moeilijkt'. De uitval van de president valt op de vierde verjaardag van de aanval op het Witte Huis, de toenmalige zetel van het parle ment. Daarbij vielen tientallen doden. bodzone, heeft Washington de Iraniërs gewaarschuwd dat hun toestellen worden neergescho ten als ze de zone opnieuw schenden. Iran en Syrië hebben troepen samengetrokken aan de gren zen met Turkije en Irak. Meer dan 15.000 man Turkse troepen vielen op 23 september Noord- Irak binnen om bases van de se paratistische Koerdische Arbei derspartij (PKK) uit te schake len. Volgens Ankara is het PKK- hoofdkwartier in het Zab-ge- bied ingenomen en zijn meer dan vierhonderd Koerdische strijders omgekomen. Met de actie, de tweede Turk se inval in Noord-Irak dit jaar, wil Ankara een eind maken aan de activiteiten van de beweging. Iran en Syrië zijn bezorgd over de omvang van de huidige Turkse militaire acties. WASHINGTON-ANKARA-TEHERAN De Verenigde Staten hebben gisteren Iran gewaarschuwd geen militaire acties in het noorden van Irak meer te on dernemen. Washington wijzig de het vaarplan van een Ameri kaans vliegdekschip, de USS Ni- mitz, dat nu vijf dagen eerder de Perzische Golf binnenvaart dan de bedoeling was. Teheran viel afgelopen week in het buurland bases aan van Iraanse oppositiegroeperingen. De Iraanse luchtmacht maakte gebruik van de verwarring in het gebied na een een groot scheepse Turkse aanval op Koerdische guerrillastrijders in Noord-Irak. Omdat de Iraanse aanval plaatsvond in de door de geallieerden ingestelde vliegver- haar ware verhaal moet bekend gemaakt worden", aldus Morton. De Spencers zijn niet onder de indruk van deze verheven idealen, de koninklijke familie is dat evenmin. Buckingham Pala ce liet eerder deze week al we ten 'verstoord' te zijn over Mortons stunt. Een paleis woordvoerder liet zich off the record, zelfs gaan: dit is een ver regaande vorm van exploitatie. Voor de koninklijke familie is het niet echt prettig dat de sen satie van 1992 nu nog eens dun netjes wordt overgedaan: in Diana's eigen woorden het re laas over haar ongelukkige hu welijk, de psychische proble men (boulemia) en ziektes die het veroorzaakte, haar wanhoop over de verhouding van Charles en Camilla. Trevor Rees-Jones, de lijf wacht die het auto-ongeluk overleefde, is gisteren met een helikopter overgebracht naar een geheim gehouden adres in Engeland. Hij liep op eigen kracht van een auto naar een op de helihaven Issy-les-Mouli- neau gereed staande wentel wiek. Rees-Jones, een voormalig militair, is in Parijs tweemaal verhoord over de toedracht van de ramprit, maar kon zich door geheugenverlies niets herinne- berlun Ze werden de Langen Kerls genoemd, de persoonlijke lijfwacht van keizer Friedrich n. Gisteren marcheerden ze als vanouds bij de Brandenburger toren. Duitsland her dacht gisteren de zevende verjaardag van de hereniging tussen oost en west. foto epa andreas altwein Opnieuw schade aan basiliek na beving in Italië ROME-ASSISI Rtr-AFP-DPA Midden-Itaüë is gisteren voor de tweede keer in een week getroffen door een aardbeving. De beving van 5,1 op de schaal van Richter bracht opnieuw schade toe aan de Sint-Franciscus-basi- liek in Assisi. Een vrouw overleed aan een hartaanval. Zeker zeven mensen raakten lichtgewond. Pater Nicola Giandomeni- co van de Franciscanen ver klaarde dat de beving giste ren schade aanrichtte aan het middendeel van de gevel van de basiliek. De met fres co's beschilderde bogen van de kerk werden vorige week ernstig beschadigd door de bevingen, die een kracht hadden van 5,5 en 5,6 op de schaal van Richter. De nieuwe beving werd tot in Rome gevoeld. Het epi centrum lag bij het stadje Colfiorito in Umbrië, op slechts tien kilometer van het centrum van de twee krachti ge aardbevingen van vorige week. In Camerino stortten enkele huizen in. Ook de to ren van de kerk van het na burige San Carlo moest er aan geloven. „De mensen zijn nu pas echt bang", zei de burgemeester van Assisi. Sinds de beving van vorige week, waarbij elf mensen om het leven kwamen en meer dan honderd gewond raak ten, verblijven duizenden mensen in tentenkampen van het Italiaanse leger. In één van deze kampen, bij Foligno, viel gisteren het eni ge dodelijke slachtoffer. BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT Blijft Slobodan Milosevic de on betwiste sterke man van het fe derale Joegoslavië? Of is de vroegere Servische president, die zich onlangs tot president van Joegoslavië (Servië en Mon tenegro) liet kiezen, bezig om in hoog tempo zijn greep op de macht te verliezen? Politieke analisten in de Servische hoofd stad Belgrado speculeren dezer dagen volop. Het antwoord ligt in handen van de Servische en Montenegrijnse kiezers die morgen naar de stembus gaan om nieuwe presidenten voor de twee landen te kiezen. Milosevic' kaarten lijken op voorhand niet al te sterk. Bij de twee weken geleden gehouden Servische parlementsverkiezin gen verloor het linkse blok van Milosevic meer dan twintig ze tels. Milosevic' eigen partij, de Setvische Socialistische Partij (SPS), werd bovendien in groot te voorbijgestreefd door de ex treem-nationalistische Servi sche Radicale Partij (SRS) van Vojislav Seselj. En Milosevic' kandidaat voor zijn eigen opvol ging, Zoran Lilic, werd tijdens de gelijktijdig gehouden presi dentsverkiezingen weliswaar eerste, maar haalde bij lange na de vereiste absolute meerder heid niet. Lilic, die twee weken geleden 36 procent van de stemmen kreeg, moet het daarom morgen opnemen tegen Seselj, die met 27 procent van de stemmen als tweede eindigde. De kans dat Seselj morgen wint, is klein. Maar het is evenmin zeker of de kleurloze Lilic zijn 'baas' Milo sevic gaat opvolgen. Veel waar nemers in Belgrado gaan er van uit dat de opkomst bij de Servi sche presidentsverkiezingen morgen ver onder het benodig de minimum van vijftig procent ligt. De presidentsverkiezingen zijn in dat geval ongeldig. Vol gens de grondwet moeten er in dat geval binnen zestig dagen nieuwe verkiezingen worden gehouden, terwijl de voorzitter van het parlement, Dragan To- mic, dan interim-president wordt. Hoewel ook Tomic bekend staat als onvoorwaardelijk trouw aan Milosevic, zou het mislukken van de presidents verkiezingen opnieuw ernstig gezichtsverlies voor de Joego slavische president inhouden. Hij dacht zijn eigen opvolging immers goi hebben. Voor Milosevic' politieke toe komst zouden de Monte negrijnse presidentsverkiezin gen echter wel eens veel belang rijker kunnen zijn dan die in zijn thuisland Servië. De strijd in Montenegro gaat tussen Mo- mir Bulatovic, de zittende presi dent, en premier Milo Djukano vic. Beiden zijn kandidaat na mens de DPS, de Montenegrijn se zusterpartij van Milosevic' SPS, maar tussen Bulatovic en Djukanovic ligt een wereld van verschil. Bulatovic en Djukano- vioc zijn al maanden verwikkeld in een strijd om de macht bin nen de partij en in Montenegro. Bulatovic staat bekend als een socialist van de oude stempel die trouw is aan Milosevic. De. veel jongere, mediagenieke Djukanovic heeft zich daarente gen ontpopt als rebel die het kleine Montenegro onder het Servische juk uit wil halen. Djukanovic ziet Milosevic als de bron van alle economische en politieke problemen waarmee het federale Joegoslavië te kam pen heeft en pleit luid en duide lijk voor meer autonomie. Vol gens peilingen ligt Djukanovic ruim op kop. Als Djukanovic de Monte negrijnse presidentsverkiezin gen inderdaad wint, zit Slo bodan Milosevic met een groot probleem. De man die afgelo pen zomer het presidentschap van het federale Joegoslavië zocht omdat hij volgens de Ser vische grondwet geen recht meer had op een nieuwe, derde ambtstermijn in Servië zelf, gokte er duidelijk op dat hij de federale grondwet kon wijzigen om meer macht naar zich toe te trekken. Het federale president schap stelt nu namelijk weinig voor. Maar zonder een duidelij ke meerderheid in het eigen, Servische parlement en met de hem vijandig gezinde Djukano vic als president van Monte negro, kan Milosevic dat idee wel vergeten. ZAGREB Rtr-ANP voor dat dat ook daadwerkelijk gebeurt. De Amerikaanse gezant Ro bert Gelbard sprak donderdag met de Kroatische president Franjo Tudjman over uitleve ring van de oorlogsmisdadigers. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei daarna spoedig resultaten te verwach ten. Die lijken er met de aan kondiging van Slokovic-Glumac te zijn. Het VN-tribunaal stelde Skopljak in november 1995 in staat van beschuldiging. In au gustus van dit jaar werd hij aan gehouden en sindsdien zit hij in Kroatische hechtenis. Het voor malige hoofd van politie in de Bosnische stad Vitez is, samen met vijf anderen aangeklaagd wegens vervolging van Bosni sche moslims tussen mei 1992 en mei 1993. Het Tribunaal heeft Skopljak en de andere aangeklaagden beschuldigd 'van de vernieti ging of verplaatsing van bijna de gehele moslimbevolking' van de Lasva Vallei in Centraal-Bos- Negen Bosnische Kroaten die verdacht worden van oorlogs misdaden, melden zich maan dag vrijwillig bij het Joegoslavië- Tribunaal in Den Haag. Dat heeft de advocaat van één van de negen gisteravond gezegd. „We hebben de bedoeling maandag af te reizen naar Den Haag. We komen als groep", al dus Jadranka Slokovic-Glumac, advocaat van Pero Skopljak. De groep Bosnische Kroaten had eerder dit jaar gezegd zich vrijwillig te willen melden in Den Haag, mits het tribunaal hen een snel en eerlijk proces kon garanderen. „Mij is indirect gezegd dat we die garanties nu hebben", aldus advocaat Sloko vic-Glumac. De twee Kroatische hoofdverdachten Dario Kordic en Ivica Rajic komen echter niet naar Den Haag. De Verenigde Staten zeiden donderdag dat het tribunaal be reid is verdachten te berechten binnen drie tot vijf maanden nadat ze zich hebben gemeld. Washington maakt zich er hard In BELGA nalige leider van de ue, Chroesjtjov was ai zestig bijna akkoord het een Amerikaans frtfïn samen met Rusland VL te ver^ennen- Zijn 2} hulde gisteren dat de Overleden Sovjet-politi- ^ge aarzelingen bereid pe Amerikaanse presi- jnedy een Russisch- Ris ruimtevaartpro- Jpp te zetten. Kennedy Kissen herhaaldelijk op Bn te bundelen in de MOSKOU DPA-UPl-ANP Biep, biep, biep. Ieder schoolkind in de Sovjet- Unie leerde in 1957 wat dit geluid betekende dat 92 dagen lang uit de ruimte klonk. Op 4 oktober 1957 lanceerde Moskou de eerste kunstmaan en opende daarmee midden in de Koude Oorlog de wedloop om het ruimte-onderzoek Drie weken lang stuurde het kleine zilveren bolletje via zijn sprietantennes signalen naar de aarde. Het biepgeluid diende om te weten wan neer de onzichtbare satelliet overvloog en hoe lang het nauwelijks 84 kilo wegende apparaat baantjes om de aarde trok. De lancering van de Spoetnik was één van de indrukwekkendse propagandaslagen die de Sov jet-Unie wist uit te spelen. De laatste hoogtech nologische wedren met de ideologische tegen standers in de Verenigde Staten had Moskou verloren: de strijd om de atoombom te maken. Midden jaren vijftig werkten ingenieurs van beide supemiogendheden aan de eerste satellie ten. Des te groter was de schok in het Westen toen de Sovjet-Unie met de eerste Spoetnik de VS achter zich liet. De satelliet betekent leven of dood voor ons, vrijheid of het einde van de be schaving, luidde de ongeruste reactie op het hoogtepunt van de Koude Oorlog. De bezorgdheid sloeg vooral op de militair- strategische betekenis van de lancering: wan neer Sovjet-raketten satellieten in de kosmos kunnen brengen, kunnen zij ook atoomkoppen over de wereld afschieten. De Amerikanen voerden hun inspanningen op. „Geef ons de vrije hand", vroeg de directeur van het Amerikaanse raketprogramma Wemer von Braun, een Duitse ingenieur die na de oor log naar Amerika werd gehaald, aan minister van defensie McElroy. Op 1 februari 1958 lan ceerden de VS de Explorer-satelliet. Ondertussen had de Sovjet-Unie op 3 novem ber 1957 al een eerste levend wezen in de ruimte gebracht, de beroemde hond Laika. Jaren later móest Moskou toegeven dat het arme dier kort na de lancering stierf door de grote hitte. De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA moest nog enkele keren het onderspit delven. Op 12 april 1961 werd Joeri Gagarin de eerste mens in de ruimte. De Russen zorgden voor het eerste rendez-vous in het heelal, de eerste vrouw in de ruimte en de eerste ruimtewandeling. Maar de VS sloegen met verve terug toen Neil Armstrong in de nacht van 20 op 21 juli 1969 als eerste mens voet op de maan zette. De wedren ging verder, ondanks de histori sche koppeling van een Apollo- en een Sojoez- capsule in de zomer van 1975. Tegenover de buitengewone Amerikaanse technologie, die zich nog tijdens het Apoflo-programma richtte op de ontwikkeling van een ruimteveer, concen treerden de Sovjets zich op langere bemande vluchten. hi 1991 viel de Sovjet-Unie uiteen en droogde de financiële bron voor de prestigieuze ruimte vaart op. Dit leidde onvermijdelijk tot samen werking met de rivalen van weleer. Daarbij pro fiteren ook de Amerikanen van de (Sovjet- Russische ervaring met langere ruimtevluchten, ook wanneer ze daarvoor miljoenen dollars moeten betalen. Paus stopt even in sloppenwijk RIO DE JANEIRO AP Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in Rio de Janeiro een ontmoeting gehad met de Bra ziliaanse president Fernando Henrique Cardoso. Kort daar voor maakte hij een spontane stop met zijn pausmobiel in een sloppenwijk van Rio de Janeiro voor een ontmoeting met inwo ners. De pauselijke colonne stopte ongeveer vijf minuten aan de buitenkant van de favela Sum are, waar duizenden men sen stonden te wachten om een glimp van de kerkvader op te vangen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5