tl Archeologische mysteries I De liefde van een man ZATERDAG 4 OKTOBER 1997 °\et Waalse plaatsje Wéris zijn ze er al lig aan gewend. Wichelroedelopers die trf <ampelend meteen stuk hout tussen de m igers aardstralen zoeken. Sjamanen Stzich neuriënd en salie brandend bij je reusachtige megalieten tussen de "jhaïs nestelen. Druïden die druk in iirekzijn met de eikenbomen die hun iikj schaduw uitspreiden over de awenoude dolmen, de Waalse variant ers de Nederlandse hunebedden. En sm Ie zijn er de lieden die speurend naar "\emel staren, omdat zij elk moment komst van een buitenaards wezen verwachten. Een bijzondere plek die nog niet j \ntdekt is door het massatoerisme. MilfflliMIHH.I.IJMj™ De vele Nederlandse toeristen die in de Ardennen kanovaren, ber gen beklimmen of op forel vis sen, zijn zich er waarschijnlijk niet van be wust, maar op geringe afstand beyindt zich de perfecte locatie voor nieuwe aflevering van de populaire televisieserie The X-files. Wie met een folder van het gemeentemuse um in de hand op zoek gaat naar de over het glooiende land verspreid liggende bouwwer ken uit de steentijd, ontkomt er bijna niet aan zich even agent Mulder of diens partner Scully te voelen. In gedachten hoor je de twee al met elkaar delibereren: Scully sceptisch- wetenschappelijk als altijd en Mulder nieuwe mysteries niet uitsluitend. Scully zegt dan bijvoorbeeld: „Dit zijn ge wone grafkelders en opgerichte stenen uit het laat-neolithicum. De functie is nog niet ge heel bekend. Maar ik zie niet in waarom er een relatie moet zijn met recente verdwijnin gen in België." Mulder kijkt met een menge ling van mededogen en lichte geamuseerd heid. Haalt een landkaart uit zijn binnenzak waarop parallelle lijnen getekend zijn. Zegt: „Zie je het exacte patroon wëarop deze grote bewerkte stenen en grafkelders zijn uitgezet? Wat voor soort meetinstrumenten hadden de mensen hier in de steentijd?" Hij legt zijn hand op een megaliet van zo'n drie meter hoog. „Wat je hier ziet, is volgens sommigen maar een klein deel van een reusachtig pre historisch instrument voor het opvangen van kosmische straling. Gissen De dialoog tussen Scully en Mulder is niet uit de lucht gegrepen. De grafkelders en mega lieten van Wéris behoren tot de oudste bouwwerken van de mensheid. Recent ar cheologisch onderzoek heeft uitgewezen dat de grafkelders en stenen tenminste 5000 jaar oud moeten zijn. Bij nieuwe opgravingen werden twee rijen megalieten gevonden die precies op de lijn Noord/Noordoost Zuid- /Zuidwest liggen. De gebruikte steensoort puddingsteen is van elders aangevoerd. Maar daarmee is het wetenschappelijk ver haal wel zo'n beetje verteld. Naar de precieze functie van met name de megalieten blijft het gissen. En daarmee is de kiem gelegd voor het mysterie dat ook het Britse Stonehenge omringt. Het verschil tussen Stonehenge en de megalieten van Wéris is, dat het eerste bouwwerk wereldberoemd is; de erfenis uit het stenen tijdperk in Wéris moet nog door het massatoerisme 'ontdekt' worden. Musea Het dorpje Wéris, in het epicentrum van al het mystieke gespeculeer, telt liefst twee mu sea die aan de 'megalieten' (letterlijk: grote stenen) zijn gewijd. Het Musée des Megalites combineert een gezellig terras met een kleine expositieruimte met schaalmodellen van de Waalse dolmen en uitleg over de manier De over het glooiende Waalse land verspreid liggende bouwwerken uit de steentijd. waarop deze grafkelders werden gebouwd. Het gemeentemuseum van Wéris is rijker ge sorteerd en heeft behalve een indrukwekken de collectie pijlpunten, hakbijlen en siervoor werpen uit het stenen tijdperk ook enkele mensenschedels die sporen van operaties vertonen. Er is ook een door het Drents mu seum te Assen uitgeleende verzameling gede coreerde vazen uit de trechterbekercultuur. De dame die in het museum de scepter zwaait, de archeologe madame Neuville- Ghislain, moet overigens van alle geheimzin nigheid niets hebben. „Ik word soms wel eens een beetje moe van al die theorieën over de megalieten van Wéris", zegt ze. Mes scherpe blik: „Erg populair is de theorie dat dektenen van Wéris in feite een oeroud in strument zijn voor communicatie met be schavingen elders. Klinkklare nonsens! Via de datering hebben we geleerd dat er honder den jaren leeftijdsverschil zitten tussen het plaatsen van de diverse stenen en de bouw van de grafkelders. Als de.megalieten van Hunebedden in Wallonië Maar alle archeologische scepsis kan de opmars van het New Age-tijdperk in Wéris niet beletten. Naarmate de wetenschap meer mysteries ontsluiert, groeit de behoefte aan nieuwe raadselen, lijkt het wel. En het moet gezegd: alle fabelvertellingen geven een spe ciale glans aan de megalieten van Wéris en zorgen inmiddels voor een aarzelende toe loop van toeristen. Als de monumenten al leen door nuchtere archeologen bezocht zou den worden, zou de gemeente geen droog brood verdienen, erkent madame Neuville- Ghislan. En het lot is het slaperige dorpje in Wallonië nu juist zo gunstig gezind. In 1995 werd-het plaatsje, tot veler verrassing, gelau werd met de titel 'Mooiste stad van Wallo nië'. Het museum zag het aantal bezoekers sindsdien oplopen. Aantrekkingskracht Na het bezoek aan het gemeentemuseum be ginnen we de lange klimtocht naar het kroonjuweel van de collectie megalieten: de Pierre Haina ofwel Witte Steen: een grillige, licht gebogen rotspiek bovenop een heuvel die uitkijkt over een uitgestrekte lappende ken van landbouwgrond en bossen. Volgens de Waalse hoogleraar Pierre Hubert is de Pierre Haina samen met een aantal andere megalieten een oeroud zonne-observatori- um: rond 21 juni schijnt de zon precies door de opening van de steen en zodoende kon den de allereerste landbouwers beneden in de vruchtbare vallei volgens Hubert zien wanneer de zomer was begonnen. De Pierre Haina oefent, alleen al door zijn ligging, in elk geval een bijzondere aantrek kingskracht uit. Op deze plek houden 's avonds laat hedendaagse sjamanen hun ere diensten: vuurplaatsen en stroken wc-papier zijn daar overdag de stille getuigen van. Dor pelingen van Wéris kalken de steen al sinds mensenheugenis wit, bij wijze van lokale fol klore. In 1995 gooiden ijverige Nederlandse toeristen echter roet in het eten: zij zetten de hele steen in een zeer duurza me gevelverf. Het witkal ken is daarmee op slag een wat overbodig ri tueel geworden. Maar, n zo vraagt de bevol- A king van Wéris zich nu af, wat is overbo dig in het zicht van de prehistorie...? 'f-yff Tk Mïi Wéris één instrument zijn, heeft men wel ruim de tijd genomen om het te bouwen." Speciale glans Een gesprek met de archeologe werkt verfris send na een bad in de aardstralen, dolende geesten, fluisterende heilige bomen en mys tieke geuren die de megalieten in de twintig ste eeuw vergezellen. In de collectie wijst ze op een gravure uit eind vorige eeuw waarop te zien is hoe een druïde een mensenoffer brengt op een platte steen die in de streek bekend staat als 'Le lit du diable', ofwel 'Het bed van de duivel'. Bij die steen had een koud rillinkje ons over de rug gelopen. „Ook onzin", meent ze. Mevrouw Neuville- Ghislain haalt er wetenschappelijke studies bij, waaruit blijkt dat de grafkelders - inclusief de beruchte steen - zo'n drieduizend jaar voor Christus met een dikke laag aarde be dekt werden. De gevolgtrekking is simpel: hoe konden druïden rituelen voltrekken bij een steen die diep onder de grond lag? Moderne mannen verkeren in een identiteitscrisis, lees je alom. Vanwe ge de tegenstrijdige eisen die aan hen worden gesteld. De macho is uit de mode, maar een watje willen vrou wen ook niet. Honderd jaar geleden vroeg Freud zich al vertwijfeld af: 'Wat wil de vrouw?' Sindsdien is dat een prangende vraag gebleven. Wat mannen betreft, willen ze het onmogelijke, zoveel is in ieder geval duidelijk. Mannen moeten er tegenwoordig sappig uitzien, sociaal zelfredzaam zijn, de ha ren uit het doucheputje halen, vis-lasagne kunnen maken en goed zijn in knuffelen. Ei genlijk moet een man zijn wat een vrouw vroeger hoorde te zijn: een hoer in bed, een kok in de keuken, een dame in gezelschap, (en natuurlijk moet hij over een flitsend brein beschikken). Derhalve woedt er in menig mannenhart een innerlijke strijd tussen pro gressieve, politiek correcte opvattingen en traditionele beelden van mannelijkheid en een striemende twijfel over de te volgen stra tegie. Geen wonder dat mannen op safe gaan spelen, met name ook op het gebied van seksualiteit. Eerst mochten ze niet meer bo venliggen, dat was een uiting van hun domi nantie. Passief moesten ze worden, kneed baar gereedschap in handen van wouwen die het recht op een eigen orgasme claimde, in een eigen tempo. En nu ze daar eenmaal aan gewend zijn, klagen vrouwen weer. 'Hoe krijg ik hem van zijn rug af, schreef een vrouw naar de vragenrubriek van een vrouwenblad. Waar is de tijd gebleven dat een vrouw zich liet bedwelmen door de dierlijke drang van een man, die vervolgens de kortste weg nam en kordaat haar japon openscheurde, om zich bevend van hartstocht op haar borsten te werpen. Tegenwoordig moetje als man voorzichtig bij haar kleine teen beginnen en is het voorspel een hele etapperit. Daarnaast worden mannen voortdurend bestookt met overheidsvoorlichting die aan dringt op safe seks. Het condoom moet aan, voordat je je broekje uit hebt, verkondigt een tv-reclamespotje. Maar wie zegt dat een vrouw, als je pas bij haar knie bent, zo'n voorzorgsmaatregel niet uitlegt als een onge wenste intimiteit? Ik voorzie dat Nederlandse mannen 'het' binnenkort gewoon niet meer doen. Ze zul len écht op safe gaan spelen. Dat bange ver moeden ontstond de afgelopen zomer, kij kend naar de televisiereclame, die bij uitstek een spiegel is van de tijdgeest. Het begon met de Magnum. Een zwoele avond: zij is er helemaal klaar voor. Hij ook. Denk je althans als kijker. Je ziet hem met muntgeld richting condoomautomaat lopen. Halverwege verandert de blik in zijn ogen, er komt geestdrift, zelfs enige vermetelheid in. En dan schiet hij op de ijsautomaat af, en trekt, in plaats van een condoom, een Mag num. Vervolgens komt er een man in beeld die verlekkerd likt aan een ijsje: volmaakte bevrediging, zonder complicaties. Volgende spotje: een zeilschip. Zij neemt een extra verleidelijke pose aan in bikini. Werpt een smachtende blik op hem. Vervol gens daalt ze heupwiegend af naar het voor onder, hij volgt haar in trance. Ze drapeert zich daar in een bevallige pose tegen de deur van een kast en hij stort zich gretig op haar. Lijkt het. Maar zijn belangstelling blijkt de kastdeur te gelden, waarachter een koelkast schuil gaat met een Mars ijssnack. Met een brandende blik scheurt hij deze, vol passie, uit het papier. Gaat er strelend met zijn tong over heen. Zij heeft het pruilerige nakijken. En dan was er nog die tv-reclame met Mar co Borsato en Daphne Deckers. Hij maakt haar op alle manieren het hof. Ze krijgt bloe men, een ballon, een gouden kettinkje. Ze laat het zich minzaam aanleunen. Niet voor bereid op de schok dat Marco haar tenslotte zal dumpen voor een zak chips. Hij rijdt doel bewust weg met de tram, opdat hij ongehin derd de hele zak voor zichzelf heeft. Een vierde voorbeeld. Boer en boerin zijn samen aan het melken in een halfduistere schuur. Zinderende, wederzijdse blikken van onder de uiers. De spanning is om te snijden. Tenslotte staan zij beide wankelend op, rep pen zich naar een ander vertrek en dan volgt de ontknoping. Hij krijgt van haar een stukje Kollummer kaas. Bruid en bruidegom haasten zich na het feest naar hun eigen huisje. Vroeger was dat het ultieme moment. Maar dat is voorbij, als je de paginagrote advertentie in familie bladen moet geloven. Want daarin tilt de bruidegom niet zijn bruid over de drempel, maar gretig een kratje pils. Zij kan wachten onder het motto: 'Nu eerst een Bavaria' Eigen schuld, dikke bult. Hadden wij, vrou wen, maar niet zo moeilijk moeten doen. Mannen zijn realisten. Daarom gaat de liefde van een man gewoon weer door zijn maag. HELEEN CRUL

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 45