Geen kunst aan 'Geen enkele erkenning voor All Stars' Congres over maatregelen tegen kunstroof in Afrika Cultuur Kunst cihidr Bob Dylan speelt voor paus, Bono doet het met Sinatra Overzichtstentoonstelling Peter van Straaten yrERDAG 4 OKTOBER 1997 Waarschuwing tegen schokkende prent y/QLLE/DEVENTERDe kunstcatalogus 'Alleen in het atelier' moet en inlegvel krijgen met een waarschuwing tegen een afbeelding an een schilderij van een volwassene die een kind verkracht. Iet Openbaar Ministerie in Zwolle acht het uit de handel halen /an het boek niet nodig, zo bleek gisteren. De catalogus ver- cheen in het kader van de gelijknamige tentoonstelling in de lergkerk in Deventer. Iet schilderij Sweet Violence van Ronald Ophuis, dat onder beer een volwassene toont die een kind verkracht, zorgde in [eventer voor commotie. Na klachten bij justitie haalden de or- janisatoren het van de tentoonstelling. Omdat er ook een prent an in de catalogus staat, werd het boek ook uit de handel geno den. Dat hoeft niet, oordeelde justitie gisteren, een inlegvel is "jenoeg. Bergman-acteur Jarl Kulle overleden |ockholm De Zweedse acteur Jarl Kulle. een van de favorieten fin Ingmar Bergman die ondermeer in Fanny och Alexander' teelde, is op 70 jarige leeftijd in zijn woonplaats Bergshamra terleden. Kulle stond bekend als een van de grootste persoon- (jkheden van het moderne Zweedse toneel, maar werd vooral lekend door zijn rollen in Bergman-films als 'Kvinnors vaentan' 1950), 'Sommamattens leende' (1955) en 'Foer att inte tala om jla dessa kvinnor' (1963). Zijn rol als gelukkige herbergier en jouwenverleider Gustav Adolf Ekdahl in het uit 1982 stammen- |e Fanny och Alexander' werd speciaal voor Kulle geschreven. j)eze film kreeg vier Ocars, ondermeer voor beste buitenlandse Bm. Bands gezocht voor popwedstrijd |.phen aan den run Het Alphense jongerencentrum Madonna Dekt bands die mee willen doen aan een popwedstrijd. De win baar van deze 'Grote Prijs van Madonna' wordt in de gelegen heid gesteld een cd op te nemen. Voorrondes worden gehouden ip 31 oktober, 27 december 20 februari en 17 april. Bands die- Ten zich schriftelijk op te geven: Madonna, Olympiaweg 2a, ^06 LG Alphen aan den Rijn (voor meer informatie: 0172- f3329). ADVERTENTIE Vrijwilligers gevraagd CHDR - Centre for Human Drug Research - is het geneesmiddelonder- :oeksinstituut van het Academisch Ziekenhuis en Rijksuniversiteit Leiden en idt zich bezig met onderzoek naar en ontwikkeling van geneesmiddelen. de komende periode zoeken wij MANNELIJKE VRIJWILLIGERS VAN 18 TOT 30 JAAR pent u geïnteresseerd dan kunt u bellen tijdens kantooruren naar: jCHDR. Zernikedreef 10, 2333 CL Leiden, Hel. 071 - 524 64 00 of 071 - 524 64 47. E-mail: info@chdr.LeidenUniv.nl Johnny Rotten op zijn reüniefeestje, foto archief Commentaar op prijzen Filmfestival utrecht pieter van lierop vervolg van voorpagina Woensdagavond was al het nodige rumoer ontstaan over het onthouden van zelfs de minste nominatie aan All Stars, de enige film waarvoor dit jaar het 'gewone' publiek enigszins warm was gelopen. Met name Monique van de Ven bleek zeer ontstemd. Als 'koningin van het natio nale festival' had ze alle haar geschonken eer beantwoord met alomtegenwoordig heid en montere beschikbaarheid voor elke lokale radioreporter of anonieme bewonde raar. Maar toen All Stars volgens haar tekort werd gedaan, werd ze plotseling de woe dende bazuin van het protest. Die houding laat zich in een niet oninte ressante context plaatsen. Monique maakt deel uit van de lobby die bezig is de minis teries van Economische Zaken en Financi en te bewegen tot een pakket maatregelen ter begunstiging van de Nederlandse film industrie. Zwaar wordt in dat overleg de noodzaak benadrukt om de kloof tussen de Nederlandse cinema en het publiek te over bruggen. Tijdens het Haagse symposium over deze materie in juni, viel om de haver klap de titel All Stars als lichtend voorbeeld van het soort films waarvan er meer zouden moeten komen. Het Nederlands Film Festival is niet uit gepakt als een manifestatie die de lobbyis ten ronduit gelukkig heeft gemaakt. Eerst werd Ate de Jong voor een Cinema Mili- tans-lezing op de kansel gezet om te verkla ren dat al die subsidies net zo hard de ware filmkunstenaars naar Amerika jagen als zes tig jaar geleden het nazi-regime had ge daan. Vervolgens komt er geen enkele vorm van erkenning beschikbaar voor All Stars. Ondanks de onvrede over de prijsuitreiking geeft het zeventiende Nederlands Film Fes tival ook redenen voor juist grote tevreden heid. Het cijfer van twintig procent meer bezoekers (circa 55.000 in totaal) markeert dat er nog steeds groei zit in de publieke belangstelling. Een fraai gebaar van het festival is dat dit jaar voor het eerst voor de genomineerde films heel chique diploma's zijn uitgereikt. Tot op heden werden twee van elke drie ge nomineerden min of meer gedwongen tot de rol van trofeeën aan de zegekar van de winnaars. Nu worden ze tenminste behan deld alsof ze ook zelf iets hebben gewon nen. Het goede van een Gouden Kalf voor Ka rakter is overigens dat het hopelijk een aan leiding is voor heel veel bioscoopeigenaren in heel veel Nederlandse steden om Van Diems film nu eindelijk eens te gaan draai en. All Stars is al overal geweest. Niét de oudere billen van mevrouw Korteweg, maar het strakke lijf van de Amerikaanse zwemster Amy van Dyken. foto reuters Museumdirecteuren vergaderen in Amsterdam Alize Zandwijk Agnes is Agnes, een begrip. Vader Zoon beëindigden hun ruzies pas na zeventien bundels. De Aanstoot deed het goed op intellectuele salontafels. Het gigantische suc ces van Nederlands bekendste tekenaar en cartoonist Pe ter van Straaten bleek tegelijkertijd zo vanzelfsprekend dat tot 1997 niemand op het idee kwam een over zichtstentoonstelling aan zijn werk te wijden. Nu heeft museum Het Markiezenhof in Bergen op Zoom de pri meur. bergen op zoom annelies vlaanderen CHEF JAN RIJSDAM, 071 -5356444 LlEVfcf?. GT9.E/V VOOfRSpeU VANDA-AC^y ScHAT uf-tó fF-N f?Fr.T-?F_ Idr JOfH? PI l M |£p in zijn hart verlangt direc- _ur Ruud Visser van het Leids Jjetijdscentrum (LVC) terug aar de tijden dat vanuit jonge- licentra de gevestigde orde £rd aangepakt. Toch is het ist onder zijn bewind dat de fidse poptempel een commer- Dere koers is gaan varen. Het ook Visser geweest die het fC van een van welzijnswer- )fssferen doortrokken jeugd- »nk heeft omgevormd tot een jlturele instelling 'waar ook de bonprins zich op zijn gemak oet kunnen voelen'. Niet dat Willem Alexander nu j deur plat loopt van het pand n de Breestraat - daarvoor is Instens een fikse binnenbrand idig - maar in grote lijnen left Visser zijn missie met led gevolg volbracht. Net nu het LVC definitief af- heid gaat nemen van zijn re mise verleden, begint de aan- jchter van de omwenteling te lg te krabbelen. Hij heeft de ïisterdamse architect Eric A. lilsteijn op het hart gedrukt it deze van de te verbouwen Jptempel geen van nieuwig- lid glimmend pand mag ma- in. Het LVC moet rock roll Jjven, het moet een beetje op p gekraakt schoolgebouw blij- ui lijken en het overleg met de tjmeente over de verbouwing ag ook weer niet te gladjes fflopen. ,,De directeur van het n/C, ik dus, moet de luis in de ïls van de gevestigde orde blij- Visser moet er niet aan den- Ui dat hij in het voorjaar van |98 al nippend aan de cham- Igne op een fluwelen kussen In schaar krijgt aangereikt >or een vrouw in mantelpak, i secretaresse van de wethou- Jr, en dat hij na het lint te heb- n doorgeknipt de kroonprins art welkom heet om vervol- ns omstandig uiteen te zetten 1 hij zonder de constructieve stelling van de wethouder ltuur hier niet had gestaan, zovoorts. Een van misprijzen rvulde punker die met een rverdovende boer van min- ins 76 decibel de receptie ver- >ort en Visser met een schok doet beseffen hoezeer hij is af gedwaald, dét moet hij vóór zijn. De LVC-directeur heeft ken nelijk niet in de gaten dat er al lang geen terugweg meer moge lijk is: Bob Dylan speelt voor de paus, Bono Vox doet duetjes met Frahk Sinatra, Joe Jackson legt zich helemaal toe op klas sieke muziek, Elton John zingt zich rijk over Diana, The Sex Pistols vieren hun reünie en Pink Floyd laat zich sponsoren door een automerk. Wim Koevoet Leo Vroman, Cees Buddingh', Martinus Nijhoff, tal van dich ters hebben de vrouw met wie ze leefden in hun gedichten ver eeuwigd, soms tot aan de kom- maatjes van schaamhaar in de toiletpot toe. De Leidse dichter Anton Korteweg, in het dage lijks leven directeur van het Let terkundig Museum, vormt daar op geen uitzondering. Maar als ik de vrouw van Anton was, zou Zijn werk is zijn alles. Maar lieve help, toch geen overzichtsten toonstelling? Hij zag 't al voor zich: eerst de vuilniszakken van zolder sjouwen, dan de inhoud legen op het woonkamertapijt - een nachtmerrie, bevolkt door duizenden en nog eens duizen den tekeningen doemde op voor de 62-jarige. En daar dan nog een selectie uit maken? .Alsjeblieft niet," antwoordde Peter van Straaten met buikpijn in zijn stem. Markiezenhof-conservator en verstokte Verstraaten-fan Jo hanna Jacobs liet het er niet bij zitten. Zij vroeg zijn vrouw Els Timmerman aan de lijn en die zei wél ja. Met de goedkeuring van haar man („oké, maar ik ga er wel met de rug naartoe zit ten") en de hulp van Jacobs zet te zij zich aan de Sisyfusarbeid, die zes maanden later uitmond de in een strenge selectie van - nog steeds - tussen de 800 en 900 tekeningen. Die hangen nu thematisch verspreid over vijf zalen van het zestiende-eeuwse stadspaleis, begeleid door een dikke catalogus waar de twee vrouwen ook nog eens uren op gezwoegd hebben. Het resultaat staat in goede verhouding tot de verdiensten van Nederlands meest bekende en misschien ook wel meest ge liefde tekenaar. Van Straaten zelf oogt vanachter zijn bril lenglazen (-13) ook tevreden. Een tikkeltje in verlegenheid ge bracht zelfs, al kan dat heel ik hem toch verzoeken de ko mende avonden even op de bank te gaan slapen. Onlangs verscheen Kortewegs nieuwe bundel 'In handen', het laatste deel van een 'drietal dichterlijke levensberichten', zo meldt de achterflap. Een mooie bundel. Korteweg schrijft on genadig eerlijk over het huwe lijk en alles wat daarbij komt kijken. Wie zijn gedichten leest, zal het niet verbazen dat huwe lijk slechts rijmt op gruwelijk en afschuwelijk. Korteweg beklaagt zich erover dat sommige vrouwen welis waar nog naar hem kijken en ook misschien nog wel iets met hem willen, maar dat hun strak ke Cosmo-dochters geen blik meer aan hem spenderen. Zou ik, als ik zijn vrouw was. toch niet zo erg leuk vinden om te le zen. Goed, dat kan misschien nog. Maar voor een strofe als deze had hij, als ik zijn vrouw was, toch een klets met een natte vaatdoek verdiend. Hij schrijft: 'Vanmorgen nog bij de manier waarop/je schuddend met je goed gespeeld zijn. „Ik kreeg wel te horen: 'Wat moet jij in godsnaam in Brabant?', maar de plaats maakt me echt niets uit. Ik vind deze locatie juist prachtig, een beetje te veel eer zelfs. Het jasje is te groot, m'n werken vallen 'n beetje in het niet." Zijn talent is, als het op sfeer tekening aankomt, al vaak ver geleken met dat van Simon Car- miggelt (1913-1987). Niet voor niets noemt Van Straaten de melancholische Kronkelschrij ver 'een soort vader' in het in terview dat zijn vrouw Els met hem afnam en dat in de catalo gus te lezen valt. Daarin haalt hij een eerder vraaggesprek aan, waarin hij zei: 'Geestelijk woon de ik bij die man in.' De bewondering was weder zijds. Carmiggelt nodigde hem uit om op zijn wekelijkse Pa roolpagina Een Zee Van Tijd te keningen te maken. Die ston den los van de tekst maar had den dezelfde sfeer. Toen Car miggelt er vijf jaar later mee op hield, nam Van Straaten de pa gina over onder de naam Leuk Is Anders. Kantlijngekrabbel Na een vrij eenzame, asociale gymnasiumperiode in zijn ge boortestad Arnhem koos Van Straaten in 1953 voor een oplei ding aan Het Instituut voor Kunstnijverheids Onderwijs in Amsterdam. Die verliep moei zaam, omdat zijn idolen (Eppo Doeve en Jo Spier) bij docenten uit den boze waren. Óp één uit zondering na, Lex Metz, die in wat oudere billen/je panty aan trok en ik onbewogen/dat aan kon liggen zien. Je moet de weg/die je moet gaan niet wil len afsnijden.' Schuddend met je wat oudere billen! Veronderstel dat Anton een prijs krijgt voor deze bundel en dan zijn vrouw meeneemt naar de prijsuitreiking. En dan al die hoogneuzige dames maar gluren naar de derrière van de dichtersvrouw. Met zo'n vies lachje. 'Ach, god! Kijk haar nu eens lopen met die batterij. Ja, kind, elk pondje gaat door het mondje.' Nee, als ik Antons vrouw was, liet ik deze bundel subiet uit de handel nemen. Of zou ze zich toch op de een of andere manier getroost voe len door een strofe als deze? 'Maar ik, met mijn pen, hou de faam/van je zachte ogen in stand/en duizend jaar nog zal je naam/bekend zijn in stad en land.' Het kan. Het kan. Maar die oudere billen, neen, die zou den me toch niet lekker zitten. Cees van Hoore zijn kantlijngekrabbel wel dege lijk journalistiek tekenaarstalent zag. Diezelfde Metz introdu ceerde hem in 1958 bij Het Pa rool. Sindsdien heeft Van Straaten zich in tal van bladen en bun dels onmisbaar gemaakt als scherp waarnemer van de Haagse politiek. Van Agt redu ceerde hij tot twee vieze puk kels, van Lubbers resteerde een onsmakelijke kin. In simpele spotprenten legde hij ondoor zichtige politieke spelletjes en belangen onverbiddelijk bloot. Minstens zoveel aandacht heeft hij voor het kleinburgerlij ke leed. Daarvan is Agnes, hoofdfiguur in het gelijknamige Vrij Nederland-feuilleton ('de Bouquetreeks voor intellectue len') nog altijd de beroemdste verpersoonlijking. Zij is het eni ge geesteskind dat Van Straaten niet tekende, maar alleen met woorden tot leven bracht. Zo treffend, dat er in 1992 zelfs een landelijke Agnes-verkiezing werd uitgeschreven. Legendarisch zijn de Vader Zoon-strips over het (vermeen de) generatieconflict in de jaren zeventig. Zeventien bundels lang wist Van Straaten lezers te vermaken met verbale kracht patserij tussen de superlinkse zoon en de ultrarechtse vader - tegenpolen die, als puntje bij paaltje kwam, het lang niet zo oneens met elkaar waren als ze zich voordeden. Altijd rijst dan de vraag in hoeverre de tekeningen over zijn eigen leven gaan. Tekenin gen met een hoog alcohol- en (overspelig) sekspercentage. Van Straaten mikt zelf op een autobiografisch gehalte van vijf tig procent. Hij is een beetje Ag nes, een beetje haar zoon, een beetje van dit en een beetje van dat. Een heel gewone man ei genlijk. En is dit kunst? Nog zo'n vraag. Die borrelt vanzelf op bij een overzichtstentoonstelling. amsterdam anp Museumdirecteuren uit ver schillende delen van de wereld komen eind deze maand in Amsterdam bijeen om te pra ten over de strijd tegen de roof van kunstvoorwerpen uit met name Afrikaanse landen. Aan de orde komt het Unid- roit-verdrag tegen kunstroof, dat nog door de Tweede Ka mer geratificeerd moet wor den. Oorspronkelijke eigena ren van gestolen waar kunnen volgens dat verdrag hun spul len altijd terug eisen. Een be zwaar tegen het verdrag is dat nieuwe bezitters van voorwer pen zelf moeten bewijzen dat ze de stukken te goeder trouw hebben verkregen, willen ze nog een vergoeding krijgen voor hun illegaal gebleken en ontnomen aankoop. Verzamelaars en handelaren vinden dat ze met die 'omge keerde bewijslast' al bij voor baat in het verdachtenbankje worden geplaatst en vrezen in hun werk aan handen en voe ten te worden gebonden. Bo vendien vinden ze de in het verdrag gehanteerde definitie van de kunstvoorwerpen te ruim. Maar de schepper zelf is er niet mee bezig. Hij tekent gewoon van zich af, bij wijze van thera pie. „Mijn tekeningen zijn niet als kunst bedoeld, zijn heel een voudig.' Voor zijn pornoteke ningen, verzameld in de bun dels Aanstoot en Nastoot, is hij Het probleem van de kunstroof wordt echter steeds groter, mede doordat invoer in Nederland en andere landen niet strikt verboden is. Uit lan den in Afrika, Azië en ook Zuid-Amerika verdwijnen jaar lijks in totaal honderdduizen den kunstwerken, zo waar schuwde het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden al in .1995. De voorwerpen duiken vaak in Nederland en elders in Eu ropa op. In 1995 ontdekte de douane in de Rotterdamse ha ven voorwerpen uit een mid deleeuwse Cambodjaanse tempel, een complex dat op de Unesco-lijst van werelderfgoe deren staat. In 1996 werd op dezelfde plek een grote collec tie antieke Ghanese kunst on derschept: 26 beelden en een deel van een koningsservies. De verzameling was bestemd voor een Nederlandse hande laar, die al eerder betrapt was op de invoer van beelden uit een eeuwenoud koningsgraf. Dit jaar werden in Nederland onder meer twee antieke tem peldeuren uit India en twintig maskers uit de nieuwe repu bliek Congo aangetroffen. In het voormalige Zaïre is tijdens geneigd een uitzondering te maken. „Dat is bijna kunst." Geeft niet, zou Agnes zeggen. De overzichtstentoonstelling van Peter van Straaten is tot 11 januari te zien in Het Markie zenhof, Steenbergsestraat 8, de achterliggende chaotische periode erg veel geroofd. En volgens het oktobernummer van het maandblad Internatio nale Samenwerking hebben in middels 24 van de dertig Nige- riaanse musea hun deuren ge sloten omdat er niks meer te tonen valt. Het blad laat Helen Kerri van de Nigeriaanse Com missie voor Musea en Monu menten aan het woord, die de schuld voor een deel geeft aan de steeds beter georganiseerde dieven in haar eigen land. „Maar Europeanen moedigen de diefstal v an onze kunstvoor werpen aan." In hetzelfde artikel bestem pelen deskundigen Nederland als een doorvoerland. Richard Ellis van de Kunst- en Antiek eenheid van de Londense poli tie: „Omdat Nederland een centrale rol speelt in de handel in drugs, heeft het land die rol ook in de illegale kunsthandel. Heel wat spullen die in Neder land aankomen, worden later in Londen of New York aange boden." Het congres in Amsterdam, een initiatief van de Internatio nale Raad voor Musea (ICOM), heeft plaats van 22 tot en met 24 oktober. Bergen op Zoom. Geopend: di t/m zo van 11-17 uur. De rijk geïllustreerde catalogus (met bijdragen van o.a. Els Timmer man, Siegfried Woldhek, An nette Heffels, John Jansen van Galen en Diny Schouten) kost 49,50 gulden. naar RÖ Theater den haag gpd Regisseur Alize Zandwijk gaat weg bij Toneelgroep Stella Den Haag. Na een intensieve sa menwerking met Hans van den Boom, artistiek leider van Stella Den Haag, vertrekt ze naar het RO Theater in Rotterdam. Daar zal ze waarschijnlijk volgend seizoen beginnen. Guy Cassiers, de beoogde artistiek leider van het Rotterdamse theatergezel schap, heeft Zandwijk gevraagd zich aan het RO Theater te ver binden. Cees Debets, zakelijk leider van Stella, vindt het jam mer maar begrijpelijk dat Zand wijk vertrekt. „Alize heeft de laatste tijd een buitengewoon snelle ontwikke ling doorgemaakt. Ze wil grote re producties maken met veel acteurs en dat kan bij ons niet. Er is dus geen sprake van artis tieke onenigheid." Begin juni ontving Alize Zandwijk voor de producties 'Vrijdag' en Othellodie ze bij Stella Den Haag maakte, nog de Prosceniumprijs van de Vereni ging van Schouwburg- en Con certgebouwdirecties (VSCD). Guv Cassiers is nog steeds bezig met het maken van een nieuwe samenstelling van het RO Thea ter. Nadat de vorige artistiek lei ders, Peter de Baan en Koos Terpstra, wegens interne pro blemen begin dit jaar zijn ont slagen, gaf het bestuur Cassiers de opdracht om een plan te ma ken voor de toekomst van het Rotterdamse gezelschap, dat in grootte de tweede toneelgroep van het land is. Oudere billen

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 31