ROUGH GUIDE waarschuwt en adviseert KAMPEN MET STERK TERUGLOPENDE BELANGSTELLING YETI-GIDS: perfecte ski-bijbel !l E I j li E 'TT C H T E N noemde 'Tong van Maassluis' borrelt een bron op, die hem de komende jaren moet verzeke ren van een aanwassende stroom Duitsers. Een groep die zich in de toekomst ook nog eens kan vermeien op een golf baan die - zoals nu - geen ne gen holes heeft, maar achttien. De Soet zit - zoals hij dat zelf uitdrukt - bepaald niet in 'zak en as'. Pas nog werd zijn park uitgebreid met veertig huisjes, waaraan prijskaartjes hingen van 325.000 tot 425.000 gulden. Ze waren binnen twee maan den verkocht. De Soet: „Maar nu moet ik ze - als de eigenaren er zelf niet in zitten - zien te verhuren. Lege bungalows na melijk werken deprimerend. Ik besef best dat we het met een bezetting van 57 procent niet eens zo slecht doen. Maar als we niet voortdurend renoveren, gaat het mis. Je houdt je alleen staande als het hier luxueuzer is dan thuis. Voor de omgeving al leen komen de mensen al lang niet meer." Een visie die door John Dalgety van Center Pares dus van harte wordt onderschreven. Als er één met tevredenheid kan terugkij ken op het afgelopen jaar, dan is hij het wel. Center Pares boekte in zijn dertien parken met bijna negenduizend 'cotta ges' een gemiddelde bezetting van 89 procent (dertien miljoen bednachten), een cijfer waarvan de rivalen alleen maar kunnen dromen. Maar omdat die bezet tingsgraad ooit dik boven de negentig zat, is er van rustig achterover leunen geen sprake. Zo wordt in het Belgische park 'De Vossemeren' (vlak over de grens) volgend voorjaar een Discovery Bay in gebruik geno men of zeg maar een Disney- park in het klein. Doolhof Het lijkt de trend van de toe komst. Alles onder één dak: de geborgenheid van een eigen luxe-bungalow met open haard plus geavanceerde stereo /video apparatuur en - om de hoek - het avontuur van Discovery Bay met een aangespoeld galjoen waarin kan worden gedoken, een doolhof van water, onder grondse gangen vol geheimzin nig geborrel plus een in de ne vel verborgen jungle. En bood schappen kunnen dan nog eens worden gedaan in de Market Dome, een winkelcentrum dat de ene keer (zoals in 'Eperhei- de') in een Aziatische sfeer wordt gebouwd en de andere keer in een Caribische ('Meer- dal'). Dalgety voor de laatste keer: „We zien diverse maatschappe lijke stromingen die een belang rijk stempel zullen drukken op de wijze waarop mensen in de toekomst hun vrije tijd willen doorbrengen. Eén daarvan is de vraag naar nóg meer luxe en opvallend is ook dat er steeds meer tijd wordt gestoken in het gezin. Het derde belangrijke as pect ten slotte is de hang naar avontuur, maar dan wel in een veilige omgeving. Nou, dat bie den we onze gasten dus volop." vraag al aan het afnemen was. Han Verheyden van Bohemen Resorts zag in die tijd de bui al hangen: 'Ons product zit in de gevarenzone. Het is allemaal van hetzelfde. Daar kunnen we maar op een paar manieren uit komen. Eén van de opties is je proberen te onderscheiden via kwaliteit, extra serviceverlening en/of speciale activiteiten. Doe je dat niet, dan ziet het er denk ik heel somber uit." Verheyden kreeg meer gelijk dan 'm lief was. Bohemen Re sorts, dat zich vooral richtte op gasten in de hoogste welstands klasse, werd gedwongen tot sa menwerking. Het maakt nu deel uit van de Landal GreenParks, waarin ook de voormalige Aegon-huisjes zijn onderge bracht. Andere grote spelers op de Benelux-markt zijn nog steeds Gran Dorado, het Belgi sche SunParks (dat overigens te koop schijnt te zijn) en het eer der genoemde Center Pares, dat een aantal jaren geleden werd opgeslokt door het Britse brou werij- en recreatieconcem Scot tish Newcastle. De concurrentiestrijd tussen de parken is moordend. Temeer daar de gemiddelde bezetting van Nederlandse vakantie bungalows vorig jaar zakte tot ver onder de vijftig procent. Een t idee om steeds ergens an- Iheen te gaan, is opwin- el. Ik kom uit een dorpje en Eet nog goed dat mijn eer- ris me een geweldig gevoel )nafhankelijkheid gaf." c Ellingham, de 38-jarige ever van de fameuze Rough es, oogt als een rugzak-toe die op het punt staat af te :n naar verre horizonten. Zo n dan wordt er een klein, st dun shagje gerold. Zijn teskind - vertelt hij - ont- d in 1982. „Er ontwikkelde een nieuwe generatie toe- n, die iets anders wilde dan estaande, saaie reisgidsen, eerste boek - dat over Grie- and - ontstond eigenlijk een e uit ergernis." gham - een Brit - en zijn uit *anka afkomstige vrouw Na- a Jans gingen uit van een jr journalistieke opzet. Erva- als schrijver hadden ze szins, maar hun drijfveer liet opschrijven van ant- rden op vragen die ze zelf n horen als ze op reis zijn. schrijven over goede en tte zaken. We kunnen aar- ■ijn, maar ook onaardig. Ik oei, we zijn niet bang een ie te hebben." lough Guide was aanvanke- ïauwelijks meer dan een essie van een bestemming nd. In eerste instantie be id voor mensen met een lie portemonnee. Wat daar- ebeurde is kenmerkend de huidige, verbeterde edi- 'an de Rough Guides. „We Skigidsen zijn er in ontelbare soorten en maten. Niettemin geeft die van de ADAC (Duitse ANWB) al jarenlang de toon aan, ondanks pogingen van on der meer de Nederlandse Ski Vereni ging, Elsevier en de ANWB. De Duitse gids heeft in de breed uitgemeten pano rama-kaarten zijn grootste attractie. Na deel is echter dat hij bulkt van de com merciële uitingen en dat bepaalde skige bieden worden 'vergeten', omdat de plaatselij ke VWs niet voor publicatie wensen te beta len. De vorig jaar voor het eerst verschenen Yeti- SkiWijzers (twee Nederlandstalige deeltjes met gegevens van meer dan vierhonderd Europese wintersportplaatsen) betekenden een radicale breuk met ae door de ADAC gezette toon. Niet alleen was de uitvoering (met onder meer schitterende tekeningen van Peter Vos) totaal verschillend; de verwerking van de gegevens onderscheidde zich eveneens in gunstige zin van die van de Duitsers. Zo zag de uitgever er geen been in ook de negatieve kanten van een skigebied (duur, weinig loipes, geen nachtle ven, enzovoort) aan te stippen en deden de soms zeer persoonlijke beschrijvingen van de wintersportdorpjes Gepaald weldadig aan. Dat het echter nóg beter kan, bewijzen de zo juist uitgekomen Yeti-SneeuwGidsen, opvol gers van de Yeti-SneeuwWijzers. Uitgever Koos Jan Bos trok zich de enkele puntjes van kritiek van vorig jaar aan en breidde de beschrijvin gen van de skigebieden uit. Grootste 'plus' in vergelijking met vorig jaar is dat niet alleen het aantal skiliften wordt genoemd, maar tevens van welke soort ze zijn (slepers, stoeltjes, gon dels enzovoort). Ook wordt aanzienlijk meer aandacht besteed aan accommodaties (hotels en dergelijke), restaurants en cafés en worden Eén van de teke ningen van Peter Vos die de Yeti- SkiWijzers opluis teren. in kadertjes 'Geheimtips' verstrekt over bij voorbeeld speciale excursies, autoslipcursus sen, ijsklimmen en ballonvaarten. In zijn hang naar volledigheid heeft de uitgever bij elke plaatsbeschrijving naast de handige pictogrammen ook nog eens de van de ADAC- gids bekende panorama-kaartjes afgedrukt. Maar die zijn veelal zo klein dat ze nauwelijks iets aan het geheel kunnen toevoegen. Het dwong hem wel de twee boekjes een stuk gro ter (15 x 24 centimeter) en dikker te maken dan vorig jaar. Het deel 'Zwitserland/Frankrijk/Italië' telt 640 pagina's (prijs 57,50 gulden); dat over Oostenrijk/Duits land en Slovenië heeft er 400 (prijs 47,50 gul den). In totaal worden nu meer clan 500 Eu ropese wintersportplaatsen beschreven: ruim 100 meer dus aan in de SkiWijzer van vorig jaar. Gelukkig bleven de kostelijke tekeningen van Peter Vos gehandhaafd. Bungalowparken bestaan al lang niet meer uit luxe huisjes alleen. De in een exotische sfeer gedom pelde omgeving wordt steeds be langrijker. foto center parks zelfs door insiders niet ver wachte ontwikkeling. Annick van de Geest-Vogelaar, direc teur van Vrij Uit: „Ons product 'Weekeindje Weg" boekte in ver gelijking met vorig jaar een ach teruitgang van tien procent. Voor een groot deel is dat te wij ten aan de terugval in de vraag naar vakantiebungalows. Tong van Maassluis Een terugval die de branche da nig zorgen baart. Albert de Soet van het luxueuze duinpark 'Ooghduyne' in Julianadorp bij Den Helder (gezamenlijk eigen dom van de Groenewoud Groep en Golf Resorts Holland) is niet echt ontevreden over de afgelo pen zomer. Maar - geeft hij toe - het kan beter. Reden waarom ook hij zijn park opdirkt met de ene na de andere faciliteit. He mels doet hij over de ontdek king van thermaal water op 450 meter diepte. Uit die zoge- kregen reacties van mensen die ons corrigeerden, ook van men sen met geld. Dat leidde ertoe dat we breder gingen schrijven. Bovendien, en dat doen we nog steeds, worden alle goede ad viezen in latere edities ver werkt." Na Griekenland volgden de deeltjes Spanje en Portugal en als vierde in de serie kwam Ne derland uit, de eerste gids die Ellingham niet zelf schreef. Bin nen vijf jaar verschenep er twaalf Rough Guides, die vooral succesvol bleken omdat de in formatie beter en completer was dan die van andere boeken. Bovendien waren ze geschreven voor de individuele, op avon tuur ingestelde reiziger. Er zijn nu 87 Rough Guides. Zes daarvan zijn kort geleden in het Nederlands vertaald (Bretagne- /Normandië, Noorwegen, Pa rijs, Vietnam, Wales en Zwe den), die over Bali, New York, Portugal en Schotland verschij nen - zo verzekert Sander Da- men van uitgeverij Van Reemst - in april volgend jaar. Elling ham: „Natuurlijk zijn gidsen, gericht op Brits publiek, lastig te vertalen. Maar aan de andere kant merk ik dat de interesse van Engelsen voor het verken nen van nieuwe landen te ver gelijken is met die van de Ne derlanders. Ook zij houden van gepassioneerde schrijvers. Ik zie de Rough Guide als een vriend, die je waarschuwt en adviseert. Vergelijk het maar met een goe de bekende die vorig jaar al op de beschreven bestemming is geweest en waar je ademloos naar luistert." De Nederlandse Rough Guides wor den uitgegeven door Uitgeverij Van Reemst, tellen tussen de 350 en 500 pagina's, zijn verkrijgbaar in de boek winkel en kosten 39,95 gulden per deel. Mark Ellingham in Amsterdam: 'De eerste Rough Guide ontstond ei genlijk een beetje uit ergernis'. foto dijkstra a uaigety Kent geen twij- Wïe wil overleven, dient te onderscheiden. Dus !g (en kreeg) de Chief Exe- ve van Center Pares ander- ^jaar terug 150 miljoen gul extra om z'n dertien par- facelift te geven. Waar- alleen de bungalows (of lages' zoals ze tegenwoor- heten) danig onder handen den genomen, maar veel jr eigenlijk nog de omge- ide vijftien jaar terug een nbad vol excentrieke, naar anten uitwaaierende glij- n plus een in het huisje op- eld televisietoestel met ïtig kanalen de garantie voor een maximale oezetung: nu zijn het de Aqua Domes (tropische zwembaden in exotische oases), Discovery Bays (overdekte baai en met duikmogelijkheden) en Discovery Domes (overdekte jungles) die de gasten en masse naar de huisjes moeten trekken. Het fenomeen vakantiebunga lows werd min of meer in Ne derland geboren. Het door Piet Derksen (Center Pares) ontwik kelde idee vond snel navolging en tussen 1970 en 1985 werden groeicijfers gerealiseerd van 25 procent of meer. Tal van con cerns stortten zich op de markt waaronder Gran Dorado, Aegon, Bohemen Resorts en at tractieparken als Duinrell en Ponypark Slagharen. De afvlak king van de groei deed pas zijn intrede toen in de jaren tachtig een overcapaciteit ontstond. Niet alleen de bungalowparken breidden zich steeds meer uit; ook de verhuur van tweede wo ningen nam schrikbarend toe. Gevarenzone Het toppunt werd bereikt in 1991 toen er in één seizoen 209.000 huisjes in de verhuur stonden. Twintig procent meer dan het jaar daarvoor, terwijl de REDACTIE R08 VAN DEN DOBBELSTEEN Dagje Dierentuin Plus Zoals gewoonlijk omstreeks deze tijd van het jaar kun nen 65-plussers tot en met 31 oktober tegen een voor delig tarief naar vijf Nederlandse dierentuinen, te weten Avifauna (Alphen aan de Rijn), Burgers Zoo (Arnhem), Dierenpark Amersfoort, Dolfinarium (Harderwijk) en het Noorder Dierenpark (Emmen). De prijs van een vol ledig verzorgd dagje dierentuin bedraagt 37,50 gulden en omvat onder meer een entreekaart, een kopje koffie met gebak, een aperitief, een lunch en een kopje thee met toebehoren. Uitdagend parkoers Hiking Adventure in Lochem heeft de mogelijkheden voor z'n klanten uitgebreid met de aanleg van een Challenge Ropes Course. Dit traject bestaat onder meer uit een acht meter lange Birma-brug en een zogenoem de vertrouwensval, waarbij de deelnemers zich geblind doekt achterover moeten laten vallen. Het parkoers is aangelegd op het Buitencentrum Ruighenrode in Lo chem, de thuishaven van Hiking Adventure dat ook avontuurlijk kano- en paardrij tochten verzorgt Informatie: telefoon 05 73 - 28 94 72. Dubbel Haags Om het verblijfstoerisme een duwtje in de rug te geven, komt de Stichting Promotie Den Haag voor de vijfde achtereenvolgende winter met de actie 'Dubbel Haags voor Enkel Geld'. De consument kan kiezen uit acht verschillende mini-vakanties van drie dagen. De goed koopste kost 107 gulden, de duurste 360 gulden. The ma's zijn onder meer winkelen, pierewaaien en kuren in Thermen Vitalzee. Er is ook een tussendoortje opge hangen aan de musical Miss Saigon. De actie loopt van 2 oktober tot en met 1 april. Een gratis actiekrant kan met een een briefkaart worden aangevraagd bij de Stichting Promotie Den Haag, Postbus 85456, 2508 CD Den Haag. List en bedrog Vervalsingen van bodemvondsten zijn zo oud als de ar cheologie zelf. Grappenmakers, fantasten en regelrech te bedriegers hebben al heel wat hooggeleerde archeo logen bij de neus genomen. Sommigen deden dat om de wetenschap een hak te zetten of hun portemonnee te spekken: anderen wilden hun afwijkende ideeën over het verleden een handje helpen. Op de tentoonstelling 'List en bedrog. Vervalsingen in de Nederlandse ar cheologie' zijn tal van voorbeelden te zien, zoals het Hunsow-aardewerk, een 'prehistorisch theeservies' dat tijdens de schoonmaak veranderde in een plasje mod der. De expositie schenkt natuurlijk aandacht aan de af faire Tjerk Vermaning, die door wetenschappers werd beschuldigd van het vervalsen van voorwerpen, die aan de Midden Steentijd werden toegeschreven. De exposi tie is tot 31 december dagelijks te zien in het Nationaal Hunebedden Informatie Centrum Flint'n Hoes in Bor ger. Informatie: 05 99 - 23 63 74. Deense veerdienst Er komt een nieuwe veerdienst tussen Rodby in Dene marken en Puttgarden in Noord-Duitsland. Tot nu toe was dit traject een monopolie van Scandlines. Easy Li ne, de nieuwkomer, gaat het gevecht aan met twee veerboten die goed zijn voor in totaal zestien afvaarten per dag. De tarieven zullen lager liggen dan bij Scand lines, maar de precieze prijzen worden pas over een aantal maanden bekend gemaakt. Het ligt in de bedoe ling van Easy Line de dienst nog vóór 1 maart 1998 te openen. Mountainbike-route Op de Sallandse Heuvelrug is de langste mountainbike route van Nederland in gebruik genomen. Het door Staatsbosbeheer uitgezette traject is bijna zestig kilo meter lang en voert de fietsers over het heuvelachtige terrein tussen Hellendoom, Nijverdal en Holten. De tocht bestaat uit drie lussen van respectievelijk 17,18 en 24 kilometer, zodat eventueel ook voor een kortere route kan worden gekozen. Eerder legde Staatsbosbe heer ook al mountainbike-trajecten aan bij onder meer Schoorl, Brunssum en Dorst. Britten op Internet Sinds kort beschikt de British Tourist Authority (BTA) over een eigen website op Internet. Hij kan worden ge vonden onder www.visitbritain.com, bevat 40.000 pagi na's en heeft verbinding met de sites van de Scottish Tourist Board, de Wales Tourist Board en diverse regio nale en locale verkeersbureaus. Keurmerk skibanen De Nederlandse Ski Vereniging wil skibanen in Neder land een keurmerk gaan geven. Hiervoor is samenwer king gezocht met onder meer de Bond Indoor Skischo- len en de Nederlandse Vereniging van Skileraren. Geke ken wordt naar kwaliteitseisen op het gebied van veilig heid, opleiding, inrichting, hygiëne en dienstbetoon. Het ligt in de bedoeling het keurmerk reeds de komen de winter in te voeren. In Nederland zijn momenteel 67 skibanen. Daarvan zijn er 42 overdekt, waaronder die van Rucphen en Zoetermeer waar de pistes zijn bedekt met echte sneeuw. Jaarlijks trekken de skibanen zo'n twee miljoen bezoekers.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 29