Leidens Ontzet De zaligste redding Van langzaam-aan-actie tot singelloop oodziek van een ritje in de maagcentrifuge 'Een 3 oktober om nooit te vergeten' UTERDAG 4 OKTOBER 1997 Geuzentocht (VI) Een barse voor in het landschap, volgelo pen inet bruinzwart, troebel water. Riet langs de oevers; de langsrazende auto's van de A4 aan het uiteinde. Het water langs de Vrouwenweg is dan wel geen sloot, maar toch zeker ook geen 'vaart'. Laat staan een waterweg waar je de legendari sche geuzenvloot zou verwachten. Toch is de Vrouwenvaart wel degelijk de route die de geuzen in de vroege ochtend van 3 oktober namen om Leiden te berei ken. Het verhaal is bekend: fort Lammen - dat vermoedelijk op de plek lag waar nu de busstrook van de Lammenbrug is - was 's nachts door de Spanjaarden leeg achterge laten; het dappere Leidse jongetje Cornelis Joppensz waagde zich als eerste in de ves ting en zwaaide vervolgens met zijn muts om duidelijk te maken dat de Spanjaarden echt waren vertrokken. Vanaf dat moment was het feest. Het werd een festijn zoals het nog nooit in Leiden is gevierd. Want elke 3 oktober mag dan ge zellig zijn; 3 oktober 1574 was mooier dan alle 3 oktobervieringen bij elkaar. Het was 'de zaligste redding uit de diepste ellende'. Het was 'alsof de Leidenaren de vleugelen aan de voeten groeiden'. Leest u maar eens hoe het eraan toeging: In dien geluckigen ogenblik zag men hon derden uitgehongerde zielen aan den vrolij ken oever der Vliet reikarmen, grijpen, grabbelen, often halze toe in 't water sprin gen na 't broot, den haringen de kaas, wel ke hun wierd toegeworpen. Eenige vulden al etende de doodze straten met dezen scha terenden galm: Leiden is ontzet, Leiden is ontzet, eeuwigen dank zij de Heere. Geef het maar toe: daar kan geen Elfste- gentocht of Lakenfeest tegenop. En daarna? Ze gingen met zijn allen naar de kerk. Om God te bedanken voor het noodweer van de afgelopen dagen. Im mers: „Niet eigen arm en kracht had den vijand geslagen, maar de wondermacht Gods, die den stormwind en den water vloed tot helpers in den strijd had gezon den." Ja, denkt u daar maar eens aan als het op 3 oktober weer eens regent. Zonder dat Hollandse snertweer hadden we nu in Leiden misschien wel Spaans gesproken. Erg lang deden de geuzen overigens niet mee aan de eerste 3 oktober-viering: direct na de kerkdienst trokken ze brullend en wel de Hogewoerd af om de Spanjaarden uit Fort Leiderdorp te verjagen. Met suc ces: de vijand koos het hazenpad en vluchtte van Leiderdorp naar Alphen, en van Alphen weer richting Gouda. Leiden danste, dronk, at, bad, zong 'en kwam allengs weer tot bedaren en tot het zalige bewustzijn van verlost en veilig te wezen'. De dag daarop kwam Willem van -v m\ B. «"f Wie de Vrouwenvaart ziet, kan het zich bijna niet voorstellen. Toch is dit de sloot waarlangs het leger van Oranje op 3 oktober 1574 Leiden bereikte. De straatnamen in Tuinstad/Staal- wijk herinneren er nog aan dat dit de wijk was waar de geuzen binnenkwamen. foto hielco kuipers Oranje in hoogst eigen persoon naar Lei den. De brief die hij onderweg van Delft naar Leiden schreef bestaat nog steeds. Een erg hartelijke brief was het niet. „Wij hopen", schrijft de geuzenvorst, „dat de burgers van Leiden voortaan voorzichtiger zullen zijn." Bedankt Willem, we zullen eraan denken. Met dank aan: het baliepersoneel van het gemeentearchief Leiden en museum De Lakenhal, de heer en mevrouw Van den Berge, Ronald Grootveld, Henk Klos, Ingrid Nuijten. 'amilie Bosman eregast van Goekoop e hadden de dag van hun leven gisteren: vader, moeder n de twee dochters Bosman. Om tien voor zeven precies leidde de familie zich als eregast van burgemeester Goe- Dop bij de Reveille op het Stadhuisplein voor de ontkno- ing van een tragikomedie in vijf bedrijven, aderlief, een Leidse balling in Wijk bij Duurstede, keert k jaar op 3 oktober met zijn gezin naar zijn geboortestad :rug, maar weigert stommetje te spelen tegen het school- oofd van zijn kinderen. Dit jaar dreigde df onderwijsin- >ectie met een boete en zelfs gevangennisstraf. osman schakelde burgemeester Goekoop in, maar be- liddeling mocht niet baten. De gemeente Wijk bij Duur- :ede wilde van geen wijken weten en alleen een list bracht itkomst. De kinderen Bosman werden voor een dag uit- eschreven op hun basisschool in Wijk bij Duurstede en angenomen op de Leidse basisschool De Dukdalf, dereen gelukkig, maar de toorn van Goekoop was er gis- iren niet minder om. „Een ding is zeker: als ik volgend ar met pensioen ga, word ik niet opgevolgd door de bur- ;meester van Wijk bij Duurstede", aldbslle burgemees- r, die de familie bij de koraalmuziek in het Van der Werf- ark aan de luid applaudiserende menigte voorstelde, ven later bij de uitreiking van haring en wittebrood in De laag sprak vader Bosman al van 'een 3-oktoberfeest om ooit te vergeten'. Ook bij de hutspotmaaltijd in sociëteit linerva en tijdens de optocht was er voor de Bosmanne- es een ereplaats. verigens leidt de hele kwestie op het Leidse stadhuis al >t gegniffel, want wat moet wethouder Baaijens (onder ijs) doen als Brabantse Leidenaars hun kinderen straks tassaal een dag van school halen om op hun ond carnaval te vieren? 4 je familie Bosman haalt nog maar eens uit tijdens de Reveille, p de achtergrond zingt ook burgemeester C. Goekoop uit He borst mee. foto henk bouwman 'Kleur bekennen' luidde het thema van de optocht, die gisteren door Leiden trok. Er waren zes groepen, die alle een kleur uit de regenboog vertegenwoordigden Jan Preenen liep mee in de oranje groep die de opdracht had het oranje gevoel over te brengen op de toeschouwers. En van je hela, hela, hela, holala. Hela, hela, hela, holala. Het uiterst creatieve liedje blijft doordreunen in mijn hoofd. In m'n oranje hoofd, om helemaal vol ledig te zijn. Pogingen om me af te schminken, hebben nog weinig suc ces gehad. Alleen fi guurlijk voel ik me afge- schminkt, ook al heb ik met 36 andere figuran ten honderden keren geroepen dat we de champions van de we reld zijn. Van die kampioenen is na vier uur wachten, slenteren, hossen, hard lopen, dansen, zingen, zwieren, polonaise lo pen en blazen op een roltong ('niet geschikt voor kinderen jonger dan 36 mnd, wegens kleine delen') niets meer over. 'Oranje, wat e mee °'ïen kan je?' Niet veel meer. In een van de lokalen van de Lorentzschool waar we ons ver kleden, doet iemand een poging om vooruit te kijken. „Zien we elkaar over twee uur in 't Vattegat?" Als hij tegen de muren had gesproken, had hij waar schijnlijk eerder antwoord gekregen. Het meelopen in de optocht is als het afwerken van een vierdaagse op één dag. Dat vereist dan ook een speciale voorbereiding. De meesten zijn in de juiste stemming gekomen door 's mor gens om vijf uur naar bed te gaan. Een uitzondering vormt Mark, die pas om tien uur is gaan pitten. „Ik had nauwe lijks de tijd om m'n ogen dicht te doen. Elf uur moest ik er al weer uit." Daar mee heeft hij nog geluk. Als hij in een van de andere groepen had gezeten, had hij zich om half tien al moeten melden om zich professioneel te laten schminken. Aan ons zijn beroepsgri meurs kennelijk niet besteed. „Wij kun in de optocht is als het afwerken van een vierdaagse op één dag. nen dat zelf wel. We spuiten elkaar wel onder", had ik tevoren van Martine Heruer, een van de gangmakers van de oranje groep, te horen gekregen. Om half twaalf 's morgens vloeit de eerste pils al weer. Voor de 'gezellig heid' doe ik mee. Als je de tocht van binnenuit wilt beleven, moet je niet buiten blijven staan. De drank maakt het ook iets gemakkelijker om in de juiste sfeer te komen. 'Naam, lees, rik, ik, kam, lip, kus', staat op het school bord. Dat niveau zullen we deze dag moeten proberen vast te houden. Of om met het hoempa-orkest 't Dakka- pelleke uit Breda te spreken: 'En van je hela...' De organisatie past zich al snel bij ons aan met ingewikkelde instruc ties in de trant van: geel bij geel, oranje bij oranje en als we stoppen, stoppen we'. Kwart over twaalf moeten we ons op stellen op de Burggravenlaan. Met oranje kinderen op autopeds en met een gouden koets. Dan is er plotseling paniek. „De inzittenden van de gouden koets zijn zoek." De koninklijke gasten worden echter snel opgetrommeld. Bij na letterlijk door een indiaan uit onze groep die met een grote trommel op zijn buik loopt. Die rol was mij aanvan kelijk toebedacht, maar als nieuweling in het gezelschap wilde ik niet meteen vooroplopen in het gekdoen. Als om me terecht te wijzen, word ik later door de trommelaar op m'n vingers getikt. Terwijl we een serieuze poging doen om het wereldrecord surplace te verbe teren, loopt de groene groep ons voor bij. Compleet met kwakende kikker. „Juh, rottop met die kikker", zo wekt iemand Rubberen Robbie even tot le ven. Een politieauto rijdt een van de ongeduldig geworden kinderen bijna omver. Verder gebeurt er niets. Pas om twee uur (één uur nadat de eersten zijn vertrokken) komen wij in beweging. Maar goed dat we al een uur en drie kwartier eerder stonden opgesteld. De opdracht van de organisatoren om af en toe te stoppen, 'zodat de optocht niet zo snel voorbij is als in voorgaande jaren' wordt wel heel erg strikt uitge voerd. De Burggravenlaan wordt daar door de langste weg van Leiden. Van het overbrengen van het oranjegevoel op de toeschouwers is echter nog geen sprake. Dat hoeft ook nog niet, wordt me geruststellend meegedeeld. De tocht begint pas echt op de Hoge Rijn dijk. Toch verlang ik bijna naar de re gen, die eerder in de week was voor speld, maar uiteindelijk uitblijft. Marti ne Heruer: „Drie jaar geleden kwam het water met bakken uit de hemel. Toch was het hartstikke leuk. De ver bondenheid met het publiek was erg groot. De mensen langs de kant lieten ons niet in de steek. Het was heel gezellig." Gezelligheid is pas troef op de Breestraat en het Noordeinde. Daar slaat de vrolijke chaos toe en worden we ook bijna op han den gedragen, zo dicht staan de mensen bij ons. Velen dansen en zingen met ons mee. Hup, Holland, hup. De ene wereldcup na de andere wordt binnen gesleept. Daar worden we ook een team van Oranjefans, nadat we de eerste helft van de ze tocht vooral als in dividualisten zijn op getreden. Als het or kest weer zonodig moet rusten, zingen en polonaisen wij door. Dat verandert echter weer op slag als we de Witte Singel oplopen. De praalwagen met het hoempa-orkest spuit op aandringen van een van de leden van de 3 October-Ver- eeniging weg ('er val len te grote gaten'), zo dat het eenvoudige voetvolk zich onver- .henkbouwman ™ch' gangen ziet tot een singelloop. Dat daar ook toeschouwers staan, wordt gemaks halve vergeten. Pas bij de Witte Rozen straat wordt het ritme van schuifelen en stoppen weer opgepakt, maar dan lijkt iedereen al in gedachten de strijd te hebben gestaakt. Zeker een van de orkestleden die tot de conclusie komt dat hij 'overuren' maakt. Een apotheose zoals vorig jaar zit er dan ook niet in. Mark, de man van één uur slaap: „Toen waren we fans van de Beaües en hadden we de Beatle Revival band. Fantastisch was dat. Na afloop liepen we polonaise door een bus met bejaarden." Ouderen zijn er nu ook. De bus is ech ter afgesloten. Er wordt wel enthousiast gewuifd. Het oranjegevoel is in elk ge val op hen overgebracht. „En daar doe je het toch voor. Niettan?" Jl leuk hoor, die viering van 3 okto- j Hdin Dzakowiz zal ook vast wel reven gaan kijken. „Alles is interes- t, alles is leuk", oordeelt hij, gezeten een tafeltje in Hotel Haas, hét vluch- Igenhotel op de hoek van de Rijns- gerweg en de Mariënpoelstraat. Maar jls vluchteling zonder status met der- flulden zakgeld in de week, kom je flver. „Zonder geld ben je nergens. dreigt de derde oktober een dag als dere te worden. Een dag van niets en stil hopen op een verblijfsver- ing. jarige Edin uit Bosnië wil niet kla- Maar toch. „Ik ben tevreden. Maar de gemeente niet eens per jaar iets 's kunnen doen voor die dertig sen hier? Nu kunnen we alleen ïr kijken. In Leiden wonen meer dan jOOO mensen. Wat kost dat nou?" ft wil naar de kermis. En ook de 30- ge Senad Rasic uit Klein Joegoslavië ■ama Abdallah (17) uit Somalië zien Avel zitten. Op dus naar het Schut- ifeld. *lautootjes en een spookhuis, een lettent en wat behendigheidsspelle tjes. Echt spectaculair is het nog niet in de aanloop naar molen De Valk. De he ren lopen wat verveeld langs de eerste attracties. De echte killers staan op het parkeerterrein voor de molen. Een spin, een reuzenrad en twee draaimolens die in plaats van dat ze gewoon hun rondjes draaien de kermisgangers ook nog eens kantelén en over de kop jagen. Wat mag het zijn? Draaimolen Jama ziet de Evolution wel zitten en na enig aandringen zijn ook Edin en Senad bereid plaats te nemen in de driedimen sionale draaimolen. Twee plakkaten kots net buiten de railing wijzen erop dat we hier met een serieuze maagcentrifuge te maken hebben. De inzittenden krijgen een beugel en een hek over zich heen, en langzaam zet de machine zich in be weging. Het apparaat is pas één keer voorover gekiept, of voor Edin is de lol er al over duidelijk af. Met een gebalde vuist tegen het voorhoofd geperst slingert hij door de lucht. Senad ondergaat zijn marteling lijdzaam, met dichtgeknepen ogen. Al leen Jama kan genieten van deze mis handeling van zijn evenwichtsorganen. Hij schreeuwt het uit. Kermisattracties lijken normaal altijd erg kort te duren. Maar richt je blik eens op iemand die in zo'n apparaat bijna ziek zit te worden. Dan duren die twee minu ten ineens oneindig lang. Bij elk rondje, bij elke tuimeling, bij elke keer dat de zitjes over de kop gaan ziet Edin er slechter uit. Als hij eindelijk uit mag stappen, is hij asgrauw en baadt hij in het zweet. Even zitten. De poffertjeskraam heeft tafels en stoe len, eten en drinken. Jama werkt vrolijk kwekkend ('Ik zou best nog wel een keer in dat ding willen') een bord poffertjes naar binnen, terwijl hij twee andere jon gens ervan probeert te overtuigen dat dat Hollandse eten best lekker is. Edin houdt het na een half glas cola voor ge zien. Hij moet 'even naar de wc'. Samen met Jama gaat hij op zoek. Senad, die sinds een paar maanden naar school gaat om Nederlands te leren, blijkt te weten wat de Leidenaars op 3 oktober vieren. „Ja, iets met oorlog tus sen Nederland en Spanje. Dat heeft de docent verteld." Maar hij staat niet al te lang stil bij het lijden en bevrijden van de 16-eeuwse Leidenaars. „Mijn pro bleem is mijn status", vervolgt hij zijn verhaal. Hij is twee jaar geleden Klein Joegoslavië ontvlucht omdat hij niet het leger in wilde om op zijn Bosnische fa milieleden te schieten. Maar hoe vertaal je dat in een verhaal waarop je een ver blijfsvergunning kunt afhalen? Jama komt alleen terug. Edin is kwijt. Hij blijkt even later zwetend op een randje te zitten. Nog even loopt hij mee de ker mis op, dan concludeert hij dat het echt niet meer gaat. Terug dus naar Hotel Haas. Hij beent vooruit, terwijl Jama en Senad nog een beetje over de kermis slenteren. Maar als zij aankomen bij het hotel, blijkt Edin nog niet te zijn gesig naleerd. Ach, hij komt wel. Senad zet zich met een andere bewoner achter het schaakspel, terwijl Jama een paar woor den wisselt met feestelijk uitgedoste Irakese dames. Nee, niet voor Leidens Ontzet. Vanavond is er eën verlovings feest. RUUD SEP» Jama, Edin en Senad in de Evolution foto mark lamers

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19