'Zoeterwoude blijft dorps' rA Uk laat me niet wegjagen door heren in mooie pakken' Jacobswoude wil twee monumentale panden verhuizen AUTOBOOT Kleuren TVkado! Leiden Regio maanm NU in oktober Diaconieën willen bonus alsnog door 'ambtelijke muur' loodsen Directeur Rijnland Ziekenhuis vertrekt Alphense hulpgoederen komen Polen niet binnen TERDAG 4 OKTOBER 1997 JUVekantelde bus veroorzaakt file iyiri(NSATERWOUDE Een gekantelde bestelbus met aanhanger heeft L"^stermorgen voor veel vertraging gezorgd op de provinciale weg ter hoogte van Rijnsaterwoude. Volgens de politie was de aan- jnger met steigermateriaal verkeerd geladen. Daardoor ging de agen, die werd bestuurd door een 56-jarige inwoner van slingeren kwart v hij kantelde. Eén rijbaan is v alf versperd geweest. et vo/mit directeur ,eerstabobank in rot opi<toelofarendsveen rwpp-frELOFARENDSVEEN A. Smit oomsl) ciit Voorhout is de nieu- ap. e directeur van Rabobank zijn Delofarendsveen. Hij volgt n in. Bakker op, die eind juni -oor scheid nam. Smit was di- inbqcteurvan Rabobank Tey- en daarvoor van Ra pbank Voorhout. De nieu- de tp directeur gaat leiding ge- aan dertig medewerkers, arig jp huidige waarnemend di- ?val. cteur G. Straver is inmid- al stfls benoemd tot onderdi- n dacteur bedrijven. V nen)7rachtwagen ramt auto en rijdt door AAN DEN RUN Bij een aanrijding op de Oostkanaalweg is 14/19T 33-jarige Alphenaar gistermorgen ternauwernood aan de entei30^ ontsnaPt- Zijn auto werd om zeven uur op de kruising met )e hbr Steekterweg geramd door een vrachtauto die verv olgens ist m)orreec*' 8evo'8 van aanrijding vloog de zwaarbeschadig- auto van de Alphenaar in brand. 364. ateejcholier (13) beroofd van tas ople e belpHEN aan den rijn Een 13-jarige scholier uit Noorden is giste- ke thn beroofd. De jongen liep rond half een langs de Emmalaan in tudimhen toen hij met behulp van een wandelstok ten val werd ge- religitacht. Een onbekende jongen dreigde hem met de stok te slaan ntens hij zijn schooltas niet zou afgeven. Zijn belager, een jonge- ian met kort blond haar en gekleed in een trainingspak, ging met de tas aan de haal. hoogmade robbert minkhorst Steen voor steen afbreken en op een andere plek in de gemeente weer opbouwen. Die plannen heeft de gemeente Jacobswoude met twee monu mentale panden aan de Boskade in Hoogmade. Het gaat om de boerderij uit 1640 van C. van Leeuwen (Boskade 11) en het ernaast gelegen ne gentiende eeuwse zomerhuis van F. Swarte (11a). De twee huizen moeten wijken voor de hogesnel heidslijn. Volgens wethouder C. de Lange van ruimtelijke ordening wordt de verhuizing een miljoenenpro ject. Rijkswaterstaat moet alleen wel 'ja' zeggen tegen het verzoek van Jacobswoude. Beide bewo ners willen in elk geval meewerken. „Het is een schitterend huis", zegt Van Leeuwen. „Het is doodzonde als het met de grond gelijk moet wor den gemaakt." De Lange wil niet zeggen waar de huizen op nieuw worden opgebouwd. De wethouder laat al leen weten dat 'verschillende locaties in beeld zijn'. Volgens Van Leeuwen verrijst zijn rijksmo nument in elk geval weer in Hoogmade. Mocht de verhuizing doorgaan, dan is de ge meente niet van plan om voor de kosten op te draaien. De Lange: „Wij hebben niet gevraagd om die lijn. Het lijkt me dat het rijk dat gaat beta len." De gemeente heeft nog geen idee hoe de boer derij en het zomerhuis kunnen worden ver plaatst. Hij denkt dat de kennis van het Open luchtmuseum in Arnhem in ieder geval goed van pas komt. „Daar staan gebouwen als een oude wasserij en een watermolen. Die zijn ook eens daarheen verplaatst." De Rijksdienst voor de Mo numentenzorg bezoekt de woningen van Van Leeuwen en Swarte over enkele weken om te kij ken wat mogelijk is en of een verplaatsing de mo numentenstatus geen geweld doet. Behalve de woningen van Van Leeuwen en Swarte sneuvelt ook de voormalige boerderij van Van der Post. De Lange ziet geen reden om ook deze te behouden. Inwonertal verdrievoudigt als 'rampscenariobewaarheid wordt Vervolg van voorpagina „Zoeterwoude blijft met de bouw van de eventuele nieu we wijk toch dorps. Het karakter zal niet veranderen. Bij de inrichting letten we er op dat we een stuk van het Groene Hart blijven. Dan wel geen grasgroen, maar wel bomengroen." Met die woorden probeerde wethouder R. Hogenelst de Zoeterwoudse bevolking alvast voor te be reiden op de komst van 6414 extra woningen: het aantal dat de gemeente in haar gisteren gepresenteerde 'ramp scenario' heeft staan. Mochten de plannen bewaarheid worden dan zal de het inwonertal van Zoeterwoude - nu 8500 inwoners - ongeveer verdrievoudigen. zoeterwoude dimitri walbeek wijk is ondertussen wel al tot in Het contract tussen Zoeterwou de en de twee projectontwikke laars is uitsluitend bedoeld 'voor het geval dat'. De nieuwe woonwijk komt er niet, blijft het uitgangspunt van de gemeente. Maar over de invulling van de detail nagedacht, zo blijkt i overeenkomst van de drie part ners: de gemeente en de pro jectontwikkelaars Amvest en Bouwfonds. Het college van burgemeester en wethouders verdedigt het sa menwerkingsverband komende donderdag tegenover de ge meenteraad. De raadsleden be sloten vorig jaar dat de gemeen te afspraken moest maken met de bouwers die grote stukken van de polder in bezit hebben. Die kochten de projectontwik kelaars in een mum van tijd toen de provincie de polder aanwees als 'studielocatie' voor bebouwing. „De raad heeft toen gezegd dat we in gesprek met die grondeigenaars moesten blij ven", aldus Hogenelst. In febru ari schrokken de raadsleden echter van de vergaande afspra ken die de grondbezitters wil den maken over grondspecula- tie en woningdifferentiatie. Maar de overeenkomst moest, volgens het college, tot in detail worden uitgewerkt omdat de twee bedrijven de balans alvast wilden opmaken. Daarom is bij voorbeeld de verdeling in goed kope huizen (tot twee ton) en duurdere huizen (tot vijf ton) al gemaakt. Vijf procent van de grond bestaat uit 'vrije kavels'. De samenwerking tussen de drie partijen gaat pas door als de Tweede Kamer beslist dat de Grote Polder de nieuwe 'Leidse' bouwlocatie wordt. Daar is voorlopig geen sprake van, vol gens Hogenelst. „De polder wordt de komende vijf jaar niet bebouwd", zegt hij stellig. Dat de twee bouwers wel al uitgaan van de nieuwe wijk is volgens hem wel te verklaren. „Zij kun nen rekening houden met lan gere termijnen." Het plan van de drie heeft als uitgangspunt om, als de Grote Polder als bouwlocatie wordt aangewezen, de bouw in het jaar 2005 te beginnen. Twaalf jaar later moeten de 6414 wo ningen klaar zijn. „Maar als de bebouwing doorgaat, ben ik als de dood dat het dan hierbij niet blijft in het Groene Hart", waar schuwde Hogenelst. Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 58 98 900 ■'j1 sivekers Oostpolder Roelofarendsveen willen niet wijken voor recreatie .ofarendsveen marieta kroft enkele miljoenen gul hebben. Zo /RIJ(L dan peinzen ze er niet over te vertrekken. De reactie ng:Q tuinders in de Oostpolder Roelofarendsveen is vrijwel ttniem. Zij hoeven niet zono- weg om plaats te maken EGElr recreatie. Ze zitten er pri- Imet hun bedrijf aan de Gal- euweiade en de Noorderhemweg. lerkei 1 M Projectadvisering, ar- tectenbureau Van Rijn ^^tners en bouwbedrijf Jos presenteerden dinsdag het gemeentehuis hun geza- nlijke voorstel voor het ge- d dat grenst aan het Braasse- rmeer. Als het aan de drie jiatiefnemers ligt, maken de ken in de Oostpolder plaats °5r recreatie. Ze denken aan 01bouw van zomerwoningen, oten en een hotel annex confe- Oiiieoord, de aanleg van fenstroken met wandelpa- OT- een passantenhaven en tenti» strand. 30toöe drie haken in op landelijke prikkelingen om glastuin- jw meer te concentreren en in huidige onrendabele kas- gebieden recreatie en na- ir te ontwikkelen. In hun rap- itischft °PPeren de initiatiefne i de mogelijkheid 1 de toekomst waarschijnlijk weten de bewo ners. „Zo'n twintig jaar geleden krant dat liep ook al een makelaar ermee rond", zegt de 77-jarige A. van der Zwet. „We hebben er later niets meer van gehoord." Ver baasd las hij deze week in de opnieuw sprake is -ontwikkeling. Zoon Rob van der Zwet (36) er gert zich. „Het is toch vreemd dat die hoge heren ons, de be trokkenen, niet eerst op de hoogte stellen." Vader en zoon Van der Zwet voelen er weinig voor om elders een nieuw bedrijf te beginnen. Op hun land aan de Galgekade telen ze, als enige in Nederland, recreatiegebied. Tot verdriet FOTO MARK LAMERS de sandersonia, een exclusieve bloem met een oranje kelk. „Nergens vind je zulke goede veengrond voor deze teelt als hier", weet Van der Zwet senior. „Laatst kwamen speciaal men sen uit het buitenland kijken. Die zeiden dat ook." Zijn zoon vult hem mokkend aan: „Straks komt hier allemaal volk van buitenaf en de gewone mensen die hier werken, kun nen een schop krijgen. Ik laat me niet wegjagen door die he ren in die mooie pakken. In dat geval zullen ze wel verdomd goed over de brug moeten ko men." De Van der Zwetten be seffen dat niemand ze kan dwingen om te vertrekken. „Maar wat moeten we als er om ons heen alleen maar recreatie is? Dan heb je constant een voetbal op je land, of recreanten die met een buks gaten in je kassen schieten." Ook Jolanda de Jong, die sa men met haar echtgenoot snij bloemen teelt aan de Noorder hemweg, wil niet weg. „Eerst drie miljoen en dan praten we verder", zegt ze. „Tien jaar zijn we bezig geweest om ons hier te mogen vestigen. Nu zitten we er vier jaar en zouden we weg moeten? Mij krijgen ze de Veen niet uit." Van een collega-tuin der hoorde ze deze week al dat er een hotel gepland staat op of net naast het bedrijf. „Nou dan gaan we maar monopoly spe len", zegt ze cynisch. Een hotel annex conferentie oord staat gepland op het be drijf van de familie Wesselman aan het eind van de Noorder hemweg. Wesselman junior, die begin dit jaar het bedrijf van zijn vader overnam, schuift de recreatie-ontwikkeling ver voor zich uit. „Ze kunnen mij niet verplichten om te vertrekken", zegt de 35-jarige kweker terwijl hij de tuin met duizendschonen wiedt. „Overeenstemming is er nog lang niet. Ik ga er maar vanuit dat het niet gebeurt. De voorzitter van de plaatse lijke belangenorganisatie WL- TO, Jan Klein, wil nog niet rea geren op de recreatieplannen in de Oostpolder. ..Volgende week hebben we bestuursvergade ring. Dan hebben we het er over." 'Geen bezwaar tegen crematie proefdieren' den haag/stompwuk Het dierencrematorium in Stompwijk mag proefdieren cremeren. De adviseur van de Raad van State schrijft dat in zijn rapport over het dierencre matorium aan de Dr. Van Noortstraat. De aanbeveling van de onafhankelijk adviseur komt tegemoet aan de wens van de vergunninghoudster, A. Arend. De gemeente heeft in de milieuvergunning een verbod om proefdieren te verbranden opgenomen. Arend is daartegen in beroep gegaan. Tijdens de hoorzitting bij de Raad van State noemde woord voerder G. Schouten, namens Arend, het voorschrift 'verwar rend'. Het dierencrematorium mag volgens de nieuwe vergun ning geen kadavers van labora- cepteren. Schouten, die zelf die renarts is, wierp het voorbeeld op dat hij een ziek huisdier doorverwijst naar de faculteit Diergeneeskunde in Utrecht. Als het daar overlijdt, mag het volgens de regels niet naar Stompwijk worden afgevoerd. Was hetzelfde dier in de praktijk van Schouten ingeslapen dan had het wel in Stompwijk kun nen worden gecremeerd. Gemeentewoordvoerder R. Sukul vindt daarentegen dat een verbod op het cremeren van proefdieren de meeste dui delijkheid biedt naar de omwo nenden toe. Die maken zich al jaren zorgen over wat er alle maal uit de schoorsteen van het crematorium komt. Sukul pleit te bij de Raad van State dan ook voor handhaving van het om stredenvoorschrift. De Raad van State spreekt zich over enkele weken over de zaak uit. HAAL NU DE HELE SIEMATIC KEU KEN COLLECTIE. GRATIS. Het nieuwe SieMatic Keukenideeénboek is uit. Dikker, completer, mooier, informatiever en kleurrijker. Haal 'm nu in onze showroom. Gratis. Heel oktober is het Open Huis. U bent van harte welkom. SIEMATIC KEUKENCENTER LEIDERDORP Meubelplein 9, onder dak bij Mijnders meubelen, Leiderdorp, tel.: 071 541 26 15 GOEDHART BOUWHUIS Hoorn 126a, (Lo. Avifauna), Alphen a/d Rijn, tel.: 0172 42 21 00 .-A— H20 UURT€RB€DD€NC€NTRUM Den Haag: Javastraat 267/293 Leiden: Lammenschansplein 6 Bij H20 absolute zekerheid: 60 nachten bed op proef met Niet-Goed-Geld-Terug-Garantie 9 toonaangevende merken Altijd in te bouwen in uw huidige ledikant en op élke vloer Vrijblijvend en deskundig advies, 10 jaar ervaring Lid Interieur Waarborg 1997, CBW en NVWS bij aankoop van een waterbed met afstandsbediening. Winkelwaarde ƒ495,00 Oen Haag: Javastraat 267/293 Leiden: Lammenschansplein 6 oegstgeest maarten keulemans De gezamenlijke diaconieën van Oegstgeest ondernemen een nieuwe poging om de vijftig armste inwoners van het dorp een kerstca deautje van een paar honderd gulden te geven. Of dat lukt, is de vraag: de kerstbonus die de diaconieën vorig jaar voor eenoudergezinnen met een uitkering in petto hadden, raakte ver strikt in een wirwar van gemeentelijke regels. De diaconieën hopen dat de gemeente con tact wil leggen met de armste vijftig gezinnen, die immers gewoon op het gemeentehuis in de computer staan. Dat bleek vorig jaar een on mogelijke opgave. De privacy-wetgeving staat niet toe dat de gemeente een adressenlijst uit draait. En hoewel de diaconieën weken van te voren bij de gemeente aanklopten, kregen ze te horen dat het wat Oegstgeest betreft te laat was om de vijftig gezinnen een brief te sturen. De diaconieën besloten daarop de zak met liefdadigheidsgeld maar te schenken aan een aantal andere gezinnen, waarvan ze hadden gehoord dat die ook krap zaten. „We gaan het dit jaar gewoon weer probe ren", zegt W. Koppers van de rooms-katholieke diaconie vol goede moed. „Maar poeh, als we maar niet weer te maken krijgen met die muur van wetten, bepalingen en ambtelijk onbe grip." In de raadscommissie voor welzijnszaken gaf wethouder G. Kempen alvast een voorproefje van wat de diaconieën te wachten staat: „Van wege uw categoriale benadering zag men vorig jaar niet de mogelijkheid om niet in strijd te komen met de wetgeving omtrent de privacy. Als de diaconie nu weer zo'n initiatief wenst te ontplooien, is het zaak dat de diaconie in ieder geval tijdig in contact komt met de werkorgani satie." Waarop ze de naam noemde van een ambte naar, die op vakantie is. leiderdorp/alphen a Directeur patiëntenzorg A. Boesten (52) vertrekt bij het Rijnland Ziekenhuis, dat vestigingen heeft in Leiderdorp (Elisabeth) en Al phen (Rijnoord). Op 1 februari 1998 begint Boesten in Den Haag, waar hij directeur wordt van het Westeinde Ziekenhuis. Boesten wordt tevens benoemd als lid van de Raad van Bestuur van de nog op te richten stichting 'Medisch Centrum Haaglanden'. Deze komt voort uit een fusie van het Westeinde en Sint Antonius- hove in Leidschendam. Boesten is achttien jaar verbonden geweest aan het Rijnland Zie kenhuis. Vanaf 1988 was hij directeur patiëntenzorg. Het is nog on bekend wie Boesten opvolgt. Wel heeft de Raad van Toezicht per 1 januari 1998 een nieuwe directeur bedrijfsvoering aangesteld, die de langdurig zieke algemeen directeur F. Hoff moet vervangen. Het gaat hier om de 44-jarige J. Cappon, die sinds 1989 werkt bij het Academisch ziekenhuis in Utrecht. Momenteel is hij daar manager bedrijfsvoering. ij den rijn marcel smeets Een hulptransport met levensmiddelen van de Bonifaciusparochie uit Alphen aan den Rijn heeft bij de Poolse grens rechtsomkeert moeten maken. De doua niers wilden de goederen niet doorlaten naar de eindbestemming Warschau om dat de vracht onder andere riemen, schoenen en andere leerproducten be vatte. De Poolse im- en exportwetgeving be schermt de eigen schoenenindustrie te gen buitenlandse concurrentie. Daaron der vallen ook humanitaire hulpgoede ren. De Alphense initiatiefnemers zijn daarvan op de hoogte. Voor de Polen commissie, die de transporten naar de bevriende Moeder-Godsparochie in Warschau organiseert, is de retourzen ding dan ook geen verrassing. H. Steen bergen van de Polencommissie: „Ze doorzoeken altijd de vracht. Dat ze het nu zo grondig doen, is nieuw. Het is ook gewoon pech dat ze in de eerste twee dozen meteen die spullen aantroffen." Onmiddelijk na terugkomst is de vrachtauto gevuld met afgeschreven schoolmeubilair. „In Warschau zijn ze bezig met de bouw van een kerk annex gemeenschapshuis. Daar kunnen ze die spullen goed gebruiken", aldus Steen bergen. De tweeduizend dozen kleding, die via het eerste transport Warschau hadden moeten bereiken, staan nu weer in Alphen. „We moeten ze nu doorzoe ken op schoenen en andere leerproduc ten en die eruit halen", zegt Steenber gen. Hij verwacht dat de rest in novem ber weer richting Warschau wordt ge stuurd. De schoenen, riemen en andere leren kledingstukken gaan op transport naar Roemenië. Dat land kent een min der streng importregime.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13