Leiden Regio Janson Vertrekt nut Leiden -f Alcohol maakt wielerkuiten pas goed los Fitnessruimte in gymlokaal Emilie Knappert ,r Ifcht jaar geëist oor doden vriend Even afstand nemen RDAG 4 OKTOBER 1997 sychiater F. Hiddema overleden ksTGEESTIn zijn woonplaats Oegstgeest is deze week de ze- (warts en psychoanalyticus Frans Hiddema op 75-jarige leef- H overleden. Hdema werkte als pychiater bij de GG GD in Leiden en voer- ina zijn pensionering een eigen praktijk. Daarnaast publiceer- jhij dichtbundels en psychoanalytische interpretaties van Ne- rlandse romans, onder meer van Maarten 't Harts 'Een vlucht genwulpen'. Ian mishandelt vrouw pen» De politie heeft gisteravond omstreeks negen uur een [jarige Leidenaar aangehouden, die zijn vriendin (44) had khandeld en bedreigd. Het voorval speelde zich af in de wo- fig van het tweetal in de Merenwijk. De politie heeft de man in het bureau. Waarom de man de vrouw heeft mis- ndeld en bedreigd is niet bekend. nd&- alt! A X *1 4 grootste deel van het Leidse bedrijf Century Janson ■elux Sjar-parts verhuist naar Hillegom. Van de hui- e drie bedrijfsruimten houdt eigenaar J. Janson alleen garage aan het Levendaal 175 aan. Meer dan de helft ide werknemers gaat mee. dorith ligtvoet q rl/fon stoot zowel de vestiging ulivlde Hoge Rijndijk als één t. ide twee garages aan het Le- 00 uflaal af. Niet langer zijn de erikaanse pick-up trucs, Darf taLe'wagens en ambulan- 7 daddaat te z'en- Bijna 28 jaar -5323het bedrijf in Leiden geves- heeft straks bijna vier eel ruimte. Een teken bet de ondernemer voor de d gaat. En inderdaad, pn klaagt niet. ,,Ik richt me Ie import, verkoop en repa- Fords. Sinds 1989 ben bfficiële dealer voor Ford [rika. Ik heb het alleenrecht de import van deze wa in de Benelux en mijn zaak [it als kool." verkoopt zijn auto's ral aan bedrijven. Daar zit- bijzondere firma's bij. ion noemt een aantal voor- Iden. ..Ik heb een Rode Ford verhuurd aan een film- :schappij in Frankrijk. Een re wagen wordt gebruikt het vervoer van een race- let bedrijf groeide in Leiden irlijk uit zijn jasje. De twee iges aan het Levendaal bie lsamen zeshonderd vierkan- neter, de vestiging aan de je Rijndijk is tweeduizend kante meter groot. In Hille- beschikt Janson over acht- rend vierkante meter. Hij Ft er grote magazijnen, een werkplaats en show- tns. En niet te vergeten: gra- arkeerruimte. nson vindt niet dat de ge- inte Leiden hem erg ter wille is geweest bij zijn zoektocht naar nieuwe ruimte. ,,We heb ben geprobeerd om een locatie in Leiden te vinden, maar dat is niet gelukt. Wat ons werd aan geboden was te duur. Boven dien werden allerlei beperkin gen opgelegd op het gebied van hinderwet en milieu. Leiden is ontzettend streng wat dat be treft." Ook het rigide parkeerbeleid in het centrum jaagt onderne mers de stad uit, is zijn rotsvas te overtuiging. „Nog niet zo lang geleden reed een dame met haar auto de parkeerhaven bij ons benzinestation aan het Levendaal op. Ze liep naar bin nen om de sleutels af te geven bij de garage en wat denk je? Bij terugkeer vond ze een bon on der de ruitenwissers. Dat is toch niet te geloven!" Maar ook in Hillegom was het niet eenvoudig om een zaak van dergelijke omvang te beginnen. „Ik vond een geschikte ruimte, een loods waar de heer Den Hartogh meer dan honderd ou de Fordjes had staan. Dat was nog voordat hij even verderop een museum begon. Om de loods een sloot en een hek, zo dat ik niet hoefde te vrezen voor inbrekers. Maar bij de gemeen te stond men niet direct te jui chen. Pas toen ik al mijn plan nen op tafel had gelegd, mocht ik beginnen. Nu zijn ze blij met mijn komst." Janson heeft besloten om één garage aan het Levendaal aan te houden.- Een service naar zijn Leidse klanten. „Ik heb lang in Leiden gewerkt en ik heb hier veel vaste klanten. Die wil ik niet naar Hillegom sturen." sbureau cerberus er in de nacht van 12 april dit jaar precies is gebeurd de woning van een 26—jari- Leidenaar, werd ook tijdens behandeling van de rechts- ik tegen hem, gisteren voor Haagse rechtbank, niet dui- ijk. Zeker is alleen dat de n zijn 37-jarige vriend met ssteken doodde. )e twee mannen hadden dag samen drugs gekocht gebruikt in het huis van de denaar. Die dealde al een omdat hij, zoals hij tegen rechters zei, van zijn uitke- niet kon rondkomen. De de mannen kenden elkaar maand of zeven. Soms rd de Leidenaar door zijn ?nd bestolen, maar daar akte hij geen probleem van. )m een uur of twaalf 's -hts ging zijn vriend weg en Leidenaar ging naar bed. dden in de nacht werd hij vekt door de bel en getik op deur. „Ik deed open en iteen greep hij mij van ach- en beet. Hij haalde een mes oorschijn en smeet me op tafel", vertelde de verdach- ater. „Om me te verdedigen kik hem toen." Meteen na het toebrengen van veertien steken verliet hij in paniek het huis. Pas uren la ter keerde hij terug om zijn dode vriend badend in het bloed aan te treffen. Snel be gon hij de bloedvlekken in het huis te verwijderen. Het li chaam wikkelde hij in een la ken en stopte het in een kast. Een of twee dagen later gaf hij zich aan. Het slachtoffer stond be kend als een.zachtaardig man. Waarom hij opeens met een mes dreigde, en of dat wel ge beurd is, is onduidelijk. Vol gens de vier deskundigen die een rapport over de Leidenaar opstelden, is deze extreem bang voor aanrakingen. Het gebruik van cocaine kan zijn angst hebben versterkt, waar door hij meteen toestak. Twee deskundigen adviseer den TBS met dwangverple ging, omdat de man sterk ver minderd toerekeningsvatbaar zou zijn. Twee anderen acht ten hem juist wel toereke ningsvatbaar. De officier van justitie sloot zich bij de laatsten aan en eiste een ge vangenisstraf van acht jaar wegens doodslag. De uitspraak is op 17 okto ber. leiden Het reuzenrad op de kermis is dé plek o zicht te krijgen over het 'strijdgewoel'. n van het lawaai en de drukte van het 3 Oktoberfeest en weer wat over- FOTO MARK LAMERS Verhuizen y| o Jacobswoude wil I J twee monumentale panden steen voor steen afbreken en op een andere plek weer opbouwen. Opspraak Het PvdA-Kamerlid I Hanid Houda, die ooit in Haarlem als bor denwasserzijn boterham verdiende, is in opspraak. De tijd van vogelnestjes maken is voorbij voor de leerlingen van de Emilie Knappert scholenge meenschap. De ringen van het gymnastieklokaal zijn van het plafond gehaald. De wandrek ken, basketbalborden, volleybal- netten, kast en trampoline zijn weggegeven aan turnverenigin gen en de sportstichting. De gymzaal van de school wordt verbouwd tot modern sportcen trum met een fitness- en aero bicszaal. Overdag maken de leerlingen nog steeds gebruik van de zalen aan de Storm Buijsingstraat. En 's avonds en zaterdags huurt on dernemer Iwan Vis de ruimtes. Vis was tot voor kort docent li chamelijke opvoeding aan de scholengemeenschap. Nu opent hij in de oude gymzaal zijn ei gen Sportcentrum Storm. „Ik ben blij dat ik voor mezelf kan beginnen", vertelt Vis, „ik vond het onderwijs toch niet zo leuk meer. Het klinkt een beetje ne gatief maar mensen die naar een sportschool komen zijn toch een stuk gemotiveerder dan middelbare scholieren. Exploitatie Volgens directeur Piet Geurts bestaat het idee voor exploitatie van de gymzaal al een paar jaar. „Het duurde een tijdje voordat we een geschikte ondernemer hadden gevonden. Nu het hele schoolpand aan de Storm Buijsingstraat wordt gereno veerd is het voor ons relatief goedkoop om de gymzaal ook gelijk te laten verbouwen. De enige grote investering die Vis moest doen was de aanschaf van de apparatuur voor de fit nessruimte." Geurts ontkent dat de nieuwe fitness- en aerobicsruimte een wanhopige poging is om de luie jeugd aan het sporten te krijgen. „Gymlessen zijn bij ons plicht. Natuurlijk zullen ze motiveerder zijn voor een ai bicsles dan voor een balspel Maar de beroepsgerichte onder delen zoals houding- en bewe gingslessen en activiteitenbege leiding blijven gewoon Vis denkt wel dat er nu min der leerlingen onder de gymles sen uit zullen proberen te ko men. „De studenten hier wor den opgeleid tot kapper en schoonheidsspecialist, iedereen is hier dus met uiterlijk bezig. Aerobics- en fitnesslessen slui ten daar perfect op aan." Leerlingen van de scholenge meenschap zijn erg enthousiast over de aerobics- en fitnessles sen. Maar of ze ook buiten schooltijd van het sportcentrum gebruik zullen gaan maken is volgens Geurts en Vis even af wachten. „Veel studenten wo nen te ver weg om 's avonds of in het weekeinde terug te ko men. Maar het wordt zeker een succes, er zijn namelijk niet veel andere sportscholen hier in de buurt." Een 17-jarige aspirant-kapster denkt dat de meeste leerlingen die in Leiden wonen wel buiten schooltijd aan fitness gaan doen. „Het is veel goedkoper en het is nog een leuke leraar ook." De andere leerlingen op het schoolplein lachen en knikken instemmend. „Maar zet m'n naam er maar niet bij hoor. want dat mag 'ie niet weten." Productie Mevo naar Helmond leiderdorp» judy nihof Houtindustrie Mevo in Leider dorp overweegt grote delen van de productie naar Helmond te verhuizen. Dat zou betekenen dat zeventien werknemers moe ten meeverhuizen naar Noord- Brabant. Het bedrijf aan de Zijl- dijk, dat dertig werknemers heeft, nam onlangs in Helmond de fabriek Vergeer Loonschave- rij over, dat beschikt over mo dem opgezette bedrijfsruimten en een nieuw machinepark. De plannen van Mevo heb ben 'de volle aandacht' van Bouw- en Houtbond FNV. „Een verhuizing heeft voor de men sen nogal wat gevolgen", zegt districtsbestuurder N. van der Rhee. „We maken ons zorgen over de mensen die niet willen meeverhuizen. Als ze hier blij ven, is het moeilijk om ander werk te vinden. De banen liggen voor deze vaklui niet voor het opscheppen." De directie van Mevo heeft inmiddels een voorstel gedaan voor een sociaal plan. Hierover is het bedrijf in gesprek met de Bouw- en Houtbond FNV en het personeel. Volgens FNV'er Van der Rhee is het zaak dat de mensen die niet meeverhuizen 'op een volwassen manier scha deloos worden gesteld'. De directie van Mevo was gis teren niet bereikbaar voor com mentaar. Zondag 5/10, Wetenschapsdag toegang gratis! 13.00 lezing: Ontdek de sterren 14.30-16.30 workshop voor de jeugd Gezondheid en Mooimakers uit het plantenlaboratorium en de tentoonstelling Het Groene Goud Museum Boerhaave. Lanae St Agnietensi 071 - 5214 22- Letder t 10 Horecabroertjes Versteegen winnen wielerwedstrijd op Rapenburg leiden caroline v „Ik heb mijn sokken maar uitgetrokken, want er zat nog zó ontzettend veel bier in mijn schoenen..." Ze waren er allemaal: de prominenten van Leiden. Want een heuse wielertoer over de mooiste gracht van Lei den laten ze zich niet ontgaan. Notarissen, artsen, Minerva-studenten, horeca-broers, politie-agenten, politici, kappers, Hutspotten en journalisten.... De koffie om half tien werd beleefd doch beslist af geslagen. Bier met jenever was een probater middel om wakker te worden. Dat alcoholrijke vocht zou de beentjes bovendien goed losmaken. Een uur en heel wat drankjes later kon het feest echt beginnen. Vrij wel iedereen had de beschikking over een geleende knalgele fiets - laag zadel, geen versnellingen, matige remmen - en daar klonk het startschot van de 3 ok- tober-ronde. Weg waren ze. Al snel lagen de horecabroertjes Versteegen voorop. Henk en Jan Versteegen, de ge spierde triatlonlopers, hielden die plek tot aan de eindstreep. Nummers twee: de voetbaltrainers Jan Zoetemelk (nee, niet de échte fietskampioen) en Wally Gallert. Nummers drie: notaris Jan Karstens en Ton Koster. Apetrots liepen zij over de gracht. En na men nog een biertje. En toen begon het echte werk: oudgedienden als Joop Zoetemelk (de échte), Henk Lubberding en Ger- ben Karstens, mochten het allemaal nog eens dun netjes overdoen. Maar dan op een echte fiets. Geen drie, maar vele rondjes lang. Uiteindelijk wonnen drie (oud-)Leidenaars, tot grote vreugde van de orga nisatoren: Nol Kloosterman werd eerste, Willy Scheers tweede en Hennie van Gent derde. Gewis seld werd er niet. Je bent prominent of je bent oud kampioen. Verschil moet er zijn. Een wielertoer over de mooiste gracht van Leiden FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11