LEVLO 'Franse Golf' Xsara rijdt als voorganger ZX Product-offensief bij Opel Weg en wiel Chevrolet Camaro vervangt Pontiac Firebird in Europa Fietsband wordt schoenzool RIJDAG 3 OKTOBER 1997 digd. Hierbij hoon ook de Za- fira, die kort geleden in Frankfurt werd gepresen teerd. Deze compacte ruimte wagen is gebaseerd op de nieuwe Astra, die voorjaar '98 op de markt komt. Momenteel zijn vijf geheel nieuwe Opel-fabrieken in Po len, Argentinië, Brazilië, Chi na en Thailand tegelijkertijd in aanbouw, ter versterking van de wereldwijde produc tiecapaciteit van General Mo tors. Ze zijn stuk voor stuk ge baseerd op het succesvolle productiestysteem dat Opel voor het eerst realiseerde in het Oostduitse Eisenach. AKRO LEIDERDORP B.V. IVECO VW herbouwt fabriek bij Sarajevo DLFSBURG AP jufrontè Duitse autofabrikant Volks galmen gaat zijn tijdens de oor- kapot geschoten en geplun derde fabriek bij Sarajevo weer ^bouwen. Er is geen datum istgesteld voor hervatting van i productie. Besprekingen jer samenwerking die VW «olke|ert met zijn vooroorlogse osnische partner UNIS verke- s l8(i in een 'beslissende fase', zei iW-woordvoerder K. Rippholz. iid tolhet ïaar moeten in de 00rai priek jaarlijks 40.000 Skoda id ïoflicia's worden geassembleerd. AUTOBEDRIJF Citroën-dealer voor Leiden en omstreken Van Hallstraat 35 Wassenaar - Telefoon 070-5119221 Kennedylaan 118 Leiden - Telefoon 071-5796969 Nieuwe Britse kitcar in Nederland 5[lva is de merknaam van een j|or Nederland nieuwe Britse !2>ortwagen. Het is een zoge- spemde kitcar, een combinatie een bestaande auto en een 9)eciaal geconstrueerd koets werk van kunststof. Normaal is Sylva een bouwpakket, maar Nederlandse importeur AR sportwagens in Gorinchem le- 28ïrt de auto's alleen in afge duwde toestand, voorzien van lgéderlands kenteken. 3e Sylva is er in twee modellen: niiker en Fury. In eerste instan- wordt alleen de Striker in ons 14hd geleverd, later volgt ook de 6üry. De Striker heeft uiterlijk 7el iets weg van de toenmalige Lotus Super Seven. De auto is deels gebaseerd op de vroegere, achterwielaangedreven Ford Escort. Hij is dan ook uitgerust met een 1.6 liter Ford-motor, naar keuze met 100 pk of 130 pk of een 2.0 liter met 185 pk. Voor de 1.6 liter zijn dat in principe geen spectaculaire vermogens, maar in combinatie met een ge wicht van slechts 520 kilogram accelereert de Striker daarmee in respectievelijk 6,7 of 5,6 se conden van stilstand naar 100 km/u. De acceleratie van de 2.0 liter wordt niet opgegeven. De Sylva Striker is verkrijgbaar met een groot aantal opties vanaf 36.500 gulden. WEGWERKZAAMHEDEN 2lBjZlgll 21jn daj [ijzigingen via ANWB: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amsterdam richting Den Haag (A 4) ïtfissen Hoofddorp en Nieuw-Vennep, avond en nacht. REDACTIE PETER LODEWIJKS Adam Opel AG staat aan de Vooravond van het krachtig- jsté productoffensief uit zijn Geschiedenis. Hiermee wil het jmaakjbedrijf zijn marktpositie in de ?een tomende jaren blijven ver- grad%terken. Tussen nu en eind zal Opel niet minder dan sl uitg26 nieuwe modellen en mo rn i d dijdelvarianten introduceren. liwaarvan er acht de aanwezig- punt Jheid van het merk in de be- .4 gradrijfswagensectoraanmerke- sverigjjjjk moeten verstevigen. Te- /armt^-ens zal een flink aantal at- numtatractieve 'niche'-modellen voij(als de Tigra en de Calibra) 9,9 Iworden geïntroduceerd. al voor 1998 heeft Opel nieuwe auto's aangekon- ilijft vi TenDinx-catalogus met 60.000 artikelen u gekleurde ventieldopjes, een luxe schakelpookknop, neon uj|hnenverlichting, metalen pedalen, een startonderbreker of mis- wordthien een stoer sportstuur, aluminium velgen of een achterspoi- om ^r? Al deze en nog vele andere auto-accesoires (in totaal 60.000) evepan in de nieuwe Dinx-catalogus. Deze is voor 9,95 te bestellen, i6 jwoon het bedrag overmaken op gironummer 7623128 t.n.v. Dinx ielddrre te ^elfLo v v- naam, adres en autotype. De artikelen kunnen lefonisch of via een bon worden besteld. Minidisc voor thuis en in Honda onda is een speciale actie gestart met Sony minidisc-spelers. Wie lor 31 december een Civic Coupé, 3-, 4- of 5-deurs of een Accord jdan koopt, kan voor 999 gulden een minidisc-speler aanschaffen zowel thuis als in de auto is te gebruiken (normale prijs 1.698 HBftlden). De Honda-koper kan daarmee in de auto luisteren naar a tuis opgenomen muziek van cd-kwaliteit. Volgens Honda is mini- M sc dit najaar een grote hit aan het worden en overtreffen de ver- iopaantallen alle verwachtingen. Skoda is de Tsjechische dochter van Volkswagen. De fabriek in de voorstad Vo- gosca kwam na het uitbreken van de oorlog in 1992 in Bosriféch-Servische handen. De fabriek raakte hevig beschadigd door beschietingen. Het com plex werd door Bosnische Ser viërs geplunderd toen Vogosca in 1996 als uitvloeisel van het vredesakkoord van Dayton aan de moslim-Kroatische federatie moest worden overgedragen. Voor de oorlog werkten in de fa briek zo'n 3.500 mensen en werden er VW Golfs gemaakt. ïfj Nu ook Toyota Starlet Black bast de recent geïntroduceerde actiemodellen Starlet Red en Star- t Blue, presenteert Toyota nu ook een Starlet Black. De auto is, bu/V kan het anders, gespoten in de kleur zwart-metallic, waarbij )k de bumpers een 'kleurtje' hebben gekregen. Maar Toyota doet bij dit actiemodel nog wat extra's bij. Zoals 14 inch lichtmetalen ielen met 175/60 banden, een dakspoiler en een dakantenne. De .trusting van de Starlet Black is verder opgewaardeerd met een istuurdersairbag, gordelspanners, stuurbekrachtiging, eentoe- tnteller en speciale matglanzende afwerking van het dashboard, ltider de motorkap staat de gebruikelijke 1.3 liter motor met 75 pk. der 2fc totale waarde van het pal&et extra's bedraagt volgens Toyota sfst 6.345 gulden, maar in de Starlet mag het voor drie mille min- k ?r weg. Daardoor komt de aanschafprijs van de Starlet Black op i 11.990 gulden. stuurderszijde is altijd stan daard, evenals stuurbekrachti ging, centrale vergrendeling en in hoogte verstelbare gordels voor en achter. Elektrisch be diende ramen vóór, een elek trisch bedienbare rechter bui tenspiegel en afstandsbediening voor de centrale vergrendeling zitten standaard op de Ligne Sé- duction, het uitrustingsniveau dat net boven de basisversie zit. Een trede hoger zit Ligne Presti ge, met onder meer velours be kleding en een in twee delen neerklapbare achterbank. Echt luxueus wordt het pas met Ex clusive, want dan zijn elektrisch verstelbare en verwarmbare buitenspiegels, elektrische ra men voor en achter, een regen sensor, een airbag voor de pas sagier, een autoradio en aircon ditioning standaard. Voor de sportief ingestelde bestuurder is er dan nog de VTS-uitvoering waarop ook ABS en lichtmeta len velgen zitten. Niet elk uitrustingsniveau is overigens te combineren met de beschikbare motoren in de Xsara: 1.4i (75 pk). 1.6i (90 pk). 1.8iautomaat (103 pk), 1.8i 16V (112 pk), 1.9 diesel (68 pk) en 1.9 turbodiesel (90 pk). Het gaat hier trouwens alleen maar om de 5-deurs Xsara, want de 3- deurs versies, die als Coupé door het leven zullen gaan, ko men pas komend voorjaar, ge volgd door een stationwagon genaamd Break. In de compacte middenklasse kan de prijs een auto maken of breken. Daarom heeft Citroën even gewacht om te kijken wat de concurrentie (met name Volkswagen) met de prijzen ging doen. Welnu, de Golf be gint bij 32.395 gulden. Citroën laat de Xsara aanvangen bij 29.990 gulden voor de 1.4 basis uitvoering. De 1.6 liter, die vol gens Citroën de meest populai re variant wordt, begint bij ƒ31.190. De 1.8 is er vanaf 35.790 en de diesel vanaf 33.890. De duurste Xsara is de 1.8 16VVTS, te koop voor 43.800. De Chevrolet Camaro steekt weer de oceaan over. Op de autotentoonstel ling van Frankfurt werd de bekende Amerikaanse sportwagen in zijn nieuwste versie gepresenteerd. In Eu ropa gaat hij zijn Amerikaanse broer Pontiac Firebird vervangen. De prijs is nog niet bekend. De ontwerpers van de nieuwe Camaro hebben ernaar gestreefd klassieke sty- ling-elementen van eerdere versies te 'vertalen' naar de moderne tijd, waar bij de smaak van sportwagenliefheb bers de doorslag gaf, aldus General Motors. Een voorbeeld van die in spraak is de toepassing van een impo sante, laaghangende grille, waarbij men echter heeft verzuimd rekening te houden met de verplichte kente kenplaat. Die kan niet anders worden geplaatst dan midden in die grille. De nieuwe Camaro, een echte 2+2- sportwagen (twee normale plaatsen en achterin twee plekjes voor kinderen) komt er in drie carrosserievarianten. Naast de gewone gesloten versie Cou pé Hardtop komt er ook een cabriolet die de Amerikanen zo mooi Converti ble noemen. De kap van die cabrio verdwijnt keurig achter de achterste rugleuning, onder een strak afgewerkt carrosseriepaneel. Voor wie geen con vertible wil, maar wel van open rijden houdt, heeft GM als derde variant een soort tussenoplossing bedacht: de Ca maro met uitneembare dakpanelen. Uiteraard voorziet GM de Camaro van een passende krachtbron. In de 'basis versie' huist een 3.8 liter 6-cilinder die goed is voor 193 pk. Daarnaast is er ook een potente 8-cilinder die maar liefst 288 pk produceert. Deze geheel uit aluminium opgetrokken V8 is be kend uit de vijfde generatie Corvette, die kort geleden op de markt kwam. Het vermogen van de Camaro wordt naar de achterwielen gevoerd via een handgeschakelde bak met vijf of zes versnellingen en ook kan men kiezen voor een elektronisch geregelde vier- traps automaat. Een antiblokkeer- remsysteem (ABS) en een anti- doorslip-systeem (traction control) zijn standaard. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Omscholing voor riksja-trekkers in Calcutta NEW DELHI-AP JJ en oude fietsband j kan een nieuw leven krijgen als schoen zool. Ook hoort de verwerking tot ZOAB (Zeer Open Asfalt Be ton) tot de mogelijkheden. De band moet dan naar Retour band bv, epn firma die fietsen makers van containers voorziet om oude banden in te zamelen. De Finse bandenfirma Nokian gebruikt zo weinig mogelijk schadelijke stoffen bij het fabri cageproces en werkt daarom nauw samen met Retourband. Zo bevat het rubber van deze banden geen nitrosamines, stoffen die voor de arbeiders bij de fabricage kankerverwekkend kunnen zijn. Voor de reflecte rende zijkanten gebruikt No kian kalk en niet het milieu schadelijke titaniumdioxide. Nieuwe fietsbanden maken van oude lukt nog niet. Dat is geble ken uit gezamenlijke proeven van Nokian en Vredestein. Lang niet alle banden krijgen een Den Helder - Den Oever (N 99) issen hooybrug (N250) en Ewijcksluis. Handig, zo'n handpomp op de fiets, alleen jammer dat iedereen hem zo kan meenemen. Een speciaal pompslotje kan dat veranderen. Een ring grijpt om de framebuis en een andere ring houdt de pomp vast. Een simpel bajonetslot vergrendelt de zaak. Meer dan zes gulden hoeft dit slot niet t<? kosten. nieuw leven. Veel gaan er naar Scandinavië, waar ze in speciale ovens verbrand worden met te rugwinning van energie. Fietsen mee Het is altijd handig als een of meer fietsen mee kunnen met een auto. De meeste dragers zijn alleen geschikt om te plaat sen op de trekhaak van een au to. De Graber Saris Bones van Peze is een drager van kunststof die geen trekhaak nodig heeft. Met klemmen en nylon sjor- banden is de drager hermetisch te bevestigen op bumper of kof ferdeksel. Er kunnen maximaal drie fietsen mee vervoerd wor den. Bij zware fietsen is dat een gewicht van meer dan vijftig ki lo. De automobilist moet er dan rekening mee houden dat zijn voertuig wat achterover gaat hangen en een ander rijgedrag vertoont. Het systeem past op alle merken en typen auto's. Prijs: 339 gulden, meer informa tie via tel. 045 5719931. Sparta Sparta komt begin volgend jaar met een nieuw model elektri sche fiets. Hiervoor werkt de Nederlandse fietsenfabriek sa men met Yamaha. Het Japanse bedrijf levert de motor en de aandrijving. De prijs zal 2.500 gulden bedragen. Sparta zegt met de elektrofiets bij te dragen aan milieuvriende lijk woon-werkverkeer in Ne derland. Nadere technische ge gevens volgen nog. De Indiase regering wil de stad Calcutta geld geven om de riksja's uit het stadsbeeld te ver- bannen. De door mensen voort getrokken eenpersoonstaxi's, die honderd jaar geleden door de Britse koloniale macht in In dia werden geïntroduceerd als goedkoop transportmiddel, zor gen volgens de communistische deelstaatsregering van West- Bengalen voor verkeersopstop pingen omdat ze te langzaam zijn. De krant Times oflridia meldt dat de riksjatrekkers met het fe derale geld een omscholing kunnen krijgen om voortaan een fiets-riksja of een gemotori seerde riksja te besturen. Uit nagenoeg alle andere steden in India zijn de eenvoudige loop- riksja's al verdwenen, maar Cal cutta had geen geld voor de omscholing. BLIK IN HET VERLEDEN Tegen het eind van de vorige eeuw vond de Japan se ondernemer Sakichi Toyoda (met een d!) een au tomatisch weefgetouw uit. Dat bleek zo goed te werken dat in 1929 een Brits bedrijf een enorm be drag betaalde om het apparaat in Europa te mogen bouwen. Toyoda's zoon Kiichiro mocht met dit geld een nieuw bedrijf opzetten en besloot autofabrikant te worden. Niet zomaar een, nee, hij wilde de beste auto's ter wereld bouwen. Zijn eerste prototype reed in 1935 en een jaar later begon de productie van het model AA (foto), waarvoor Kiichiro erg goed naar Britse en Amerikaanse modellen had ge keken. Zijn eerste auto was nog niet succesvol, want de Japanners moesten erg wennen aan het nieuwe product op wielen. Toen de productie in 1937 eenmaal op gang kwam kreeg de fabriek zijn nieuwe naam: Toyota Motor Corporation. FOTO LOUWMAN PARQUI Citroën kreeg de laatste jaren veel kritiek te verduren. Het merk was altijd anders dan an ders en met 'gewone' auto's als de ZX en de Saxo deed men dat imago geweld aan, was een veelgehoord geluid. De Xsara (spreek uit: Gzara) is in ieder geval heel wat spannender dan zijn voorganger ZX. Hij lijkt veel op de Xantia al is het jammer dat de Xsara niet over het fabu leuze veersysteem kan beschik ken, wat hem nog meer Citroën zou maken. Die ook veel bekri tiseerde hydropneumatische vering zou de Xsara echter te duur maken en bovendien lo pen rijders van andere merken er nog steeds niet warm voor. En die wil Citroën nou juist bin nenhalen. Kort geleden waren wij in de ge legenheid een rij-indruk op te doen mét de Xsara. Die gaf vooral een gevoel van herken ning. Dat is niet vreemd als men de technische achtergrond van de Xsara kent. De auto maakt namelijk gebruik van de complete bodemgroep inclusief wielophanging van zijn voor ganger ZX. De wielbasis is met 2,54 meter identiek en dat geldt op een paar millimeter na ook voor de spoorbreedte. De eerste kilometers legden we af met een turbodiesel, die een vlotte indruk achterliet. De mo tor heeft weinig moeite met de toch bepaald niet lichte Xsara- koets (1.127 kilogram) en laat zich nauwelijks horen. De rijei- genschappen van de Xsara doen zoals gezegd direct denken aan die van zijn voorganger. Dat is echter positief bedoeld, want de ZX was altijd een erg plezierig Het Franse merk Citroën liet kort geleden zijn nieuwe middenklasser Xsara debuterén in Frankfurt* In het hol van de leeuw dus, waar ook de nieuwe VW Golf en Opel Astra debuteerden. Het zal duidelijk zijn dat Citroën zich met de ZX-opvolger rechtstreeks richt op deze twee best sellers van Duitse makelij. De Xsara staat sinds afgelopen woensdag bij de dealers. Citroën verkocht van 1991-1997 in Nederland 27.500 ZX'en. Van de Xsara moeten er volgend jaar 9.000 over de toonbank gaan. In het drukke M1-segment kiest 30% voor een 5-deurs en 35% voor een 3-deurs. De Xsara met drie deuren gaat Coupé heten en komt voorjaar '98 op de markt. geveerde auto met een voortref felijk weggedrag. En datzelfde kan dus ook van de Xsara wor den gezegd. Dat het Xsara-onderstel grote reserves heeft, ondervonden we in de versie met de kwieke 1.8 liter 16-kleppenmotor. Deze pittige motor brengt de auto in iets minder dan elf seconden vanuit stilstand op 100 km/u en indien gewenst is een topsnel heid van 195 km/u mogelijk. Zelfs bij die hoge snelheid blijft de Xsara mooi stabiel en dat is hij ook in lange bochten. Ci troën presenteerde in de ZX reeds de meesturende achteras en diezelfde constructie zit nu ook onder de Xsara. In de compacte middenklasse geldt een wielbasis van 2,54 me ter nog altijd als lang en daar profiteren zowel de interieur ruimte als het veercomfort van. De Xsara is met een lengte van 4,17 meter bovendien de groot ste auto in zijn klasse. Daardoor biedt hij niet alleen tussen de wielen veel ruimte, maar heeft de kofferbak ook een forse in houd van 408 liter. Toch toont de Xsara niet echt fors. De elegante vormgeving maakt hem slanker dan hij is. Het iets doorlopende randje bij de kofferbak begint trouwens een echt Citroën-kenmerk te worden. De XM heeft het, de Xantia kreeg het en nu dus ook de Xsara. De aankleding van de auto is netjes en verzorgd en redelijk compleet. Een airbag aan de be-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9