Topkoks willen pure smaak behouden .1. Smaak Wild Kookbijbel Carluccio voor liefhebber van Italiaanse eetcultuur I VRIJDAG 3 OKTOBER 1997 Nu er dezer dagen weer heftig wordt gediscussieerd over de Flora en Fauna wet wil ik - zonder daar een direct oor deel aan te verbinden - toch eens wij zen op de doordachte woorden van mijn collega Peter Klosse van het be faamde Alliance restaurant de Echoput bij Apeldoorn. Als een van de meest be kende wildrestaurateurs van ons land voorziet hij grote problemen voor de aanvoer van Nederlands wild. 'Dat is jammer', zegt hij, 'omdat wild uit de natuur is en daarmee een natuurlijk alternatief voor vlees uit de industrie. Het komt tweeslachtig voor om ener zijds industriële kwaliteitsprojecten op te zetten en de veestapel te reduceren en anderzijds de aanvoer van het van nature beschikbare kwaliteitsvlees te dwarsbomen'. Klosse: 'Het valt mij vaak op hoe weinig mensen van de na tuur afweten. Laat staan van jagen of van wildbeheer. Groeperingen die om wat voor reden dan ook tegen de jacht zijn maken hier dankbaar gebndk van. Er wordt gemakkelijk een beeld ge schetst van vetgemeste dieren die ver minkt worden door slecht schietende prinsen. Wildbeheer is juist een onder deel van het koesteren van de natuur. Ervoor zorgen dat het aantal dieren in het bos in balans is met het voedsel dat van nature voorhanden is zodat ziek tes, ondervoeding en overbevolking voorkomen worden. De nadruk is ko men te liggen op de emotie van het do den van dieren en hierdoor zijn de functies van de jacht, zoals noodzake lijk wildbeheer en het gebruik van ge schoten wild onderbelicht geraakt'. In een brandbrief die Klosse aan de Vaste Commissie voor Landbouw, Natuurbe heer en Visserij schreef brengt hij onder andere het volgende aan de leden on der ogen: Wat is de toekomst van de natuur? De wildstand wordt terugge bracht en de jacht wordt aan banden gelegd. De natuur moet zijn gang gaan. De dieren moeten - heel natuurlijk - kunnen creperen in het veld. Zwakke dieren vallen ten prooi aan roofdieren. Veel van de rassen zullen verdwijnen. Zoals dat al gebeurd is in streken van het land waar de alom aanwezig vos heerst. En waarom?' Het voert te ver om de hele brief te citeren maar de laatste regel wil ik u niet onthouden. 'Ik', aldus Klosse, 'ben een gewone bur ger die van de natuur noudt en graag geniet van de mooiste en lekkerste vruchten van die natuur. Een gewone burger ook, die ziet hoe er weer iets goeds in Nederland teloor gaat. Maar als het zoveel ste dier in de maag van een roofdier is verdwenen, kan deze ge wone burger later tenmin ste zeggen dat hij geprobeerd heeft er wat aan te doen'. JOHN BEEREN, eige naar van de Bokke doorns, een met twee Michelin-sterren ge decoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal. MARTHA DE JAGER* 'Het bittertje (in de witlof) mag nooit verloren gaan'. Deze kreet komt van Euro-Toques, een vereniging van top koks binnen Europa. Zij hechten grote waarde aan het in stand houden van pure smaken. Maar wil de consument dat ook? Gewasveredelingsbedrijven en producenten houden de verkoop cijfers in de gaten. Zij zien met het wegtelen van de bittere smaak in groentes hun omzet stijgen. Mild smakende witlof en spruitjes verko pen goed. Een grote groep consumen ten geeft blijkbaar de voorkeur aan groente die niet te uitgesproken van smaak is en er vooral mooi uitziet. De knisperende ijsbergsla met de smaak van water is een succes. Een test heeft uitgewezen dat een klant lie ver mooie radijsjes koopt met weinig smaak die snel voos worden dan sma kelijke lelijkerds die langer te bewaren zijn. Op veredelmgsbedrijven is men lange tijd bezig geweest met het ver beteren van het witlofras waarbij de smaak geen prioriteit had. Houdbaar heid, een goed gevulde en gesloten krop met een korte gave pit waren be langrijk. Smaak is iets van de laatste jaren. In ons land consumeren we jaarlijks gemiddeld drie kg witlof per persoon. In België en Frankrijk is dat bijna twee keer zoveel. Vooral in Noord-Frankrijk wordt veel witlof verbouwd en gege ten. Door het louter als salade te be reiden komt men in Duitsland niet boven een gemiddelde consumptie van 0,25 kg per persoon. Nog minder eten de Engelsen en Zuid-Afrikanen, Witlof is er in verschillende soorten. zij hebben slechts één widoftrekkerij in hun land. Witlof, ook wel Brussels lof genoemd, naar de soort die halverwege de vorige eeuw op de Brusselse markt werd aangevoerd, is al sinds de jaartelling als groente en salade bij de Romeinen en Grieken bekend. De oorsprong van een grootschalige teelt ligt bij de Bel gische kapucijner monniken. Zij maakten niet alleen surrogaatkoffie van de cichoreiwortel, maar kweekten er in toenemende mate de wiüofkrop- jes op. FOTO STUDIO WICK NATZIJL Hun traditionele bruine habijt met ca puchon vormde een inspiratiebron om nog naamloze producten te be noemen. Een bruine erwt werd een kapucijner en een Italiaans kopje kof fie een cappuccino. Vooral tijdens de Eerste Wereldoorlog is de witlofteelt in ons land toegeno men en verspreid door Belgische vluchtelingen. Vanaf 1970 kwam vanuit Frankrijk de hydrocultuur in opkomst en raakte het telen onder de grond op de achtergrond. Tegenwoor dig wordt 95 procent van de witlof in kistjes opgekweekt. Zuurstofrijk water vloeit door een stapel kisten met ci choreiwortels in de forceerruimte en na drie weken kan er geoogst worden. Door klimaatbeheersing zijn de cicho reiwortels of 'pennen' het gehele jaar beschikbaar voor de teelt. Er worden verschillende soorten witlof verbouwd waaronder roodloof, een decoratieve witlofsoort die alleen rauw wordt gegeten omdat de aparte kleur bij het koken verdwijnt. Leden van Euro-Toques hebben deze zomer een tiental soorten wiüof getest bij het Limburgse veredelingsbedrijf Nun- hems-zaden. De smaak liep uiteen van bitter naar zoet. Elk jaar organi seert Euro-Toques een dag van de smaak op scholen waarin de bewust wording van smaken wordt gestimu leerd. Leren proeven en onderscheid maken om steeds meer van een diver siteit aan smaken te kunnen genieten. Of het bittertje in de witlof zal blijven is de vraag. Een pondje witlof light, medium of extra bitter behoort nog niet tot de mogelijkheden. 'I love mi ni's' was de slogan op de onlangs ge houden internationale beurs voor aardappelen, groente en fruit. Mini- paprika's, -courgettes en -patissons. Leuke bordversierders voor de kok en de trendvolger die graag wat extra be taalt voor een noviteit, maar aan de smaak voegen ze niets toe. Wie extra bitter wenst kan eens de op kleine schaal aangeboden buitenlandse groenten proberen: sopropo (bitter melon) en antroewa. Ze zien eruit als een bobbeÜge komkommer en een groene tomaat. PIETER DE LANGE Kookboeken zijn er in over vloed. Onder de toppers in het genre mogen echter zeker de werken van Antonio Car luccio geschaard worden. On langs is onder de eenvoudige titel'Eten in Italië' wellicht zijn culinaire meesterwerk verschenen. „Met het boek wil ik de liefde voor en de kennis van het de Italiaanse eetcultuur uitdragen. En ook vooral duidelijkheid schep pen over de originele gerech ten van de twintig provincies in Italië," zegt de blonde Itali aan in Restaurant Mario, ge legen in het landelijke Neck bij Purmerend. Aan de dis geeft hij tekst en uitleg over zijn grote passie. 'Eten in Italië' vertoont ency clopedische trekken, zo rijk is het kookboek qua tekst, foto's en illustraties. Beter is het dan ook om te spreken van een kookbijbel. In het ruim 300 pagina's tellende boekwerk ontbreekt de traditionele in deling in voor-, hoofd- en nagerechten, maar zijn de producten het uitgangspunt. Elk van de elf hoofdstukken is gewijd aan een specifieke productgroep: vis, vlees, 'Eten in Italië' is een opmerkelijk kookboek, rijk aan tekst, foto's en illustraties. groenten, pasta, rijst en gra nen etcetera. Aan het eind van elk hoofdstuk staan re cepten en gebruiken beschre ven van de verschillende re gio's." Antonio Carluccio is bepaald streng in de leer als het op de Italiaanse keuken aankomt. Dat steekt hij ook niet onder stoelen of banken. „Spaghetti Bolognese bestaat echt alleen in het buitenland," zegt hij smalend. „In Italië hoefje het heus niet te bestellen, want ze zullen je niet begrijpen." Car luccio gruwt ervan dat de principes van de originele Ita liaanse keuken over de grens zo vaak verkwanseld worden. „Er is bijvoorbeeld maar één goede pizza. En dat is een pizza Margaretha. Niet-Italia- nen verpesten pizza's. Een pizza met ananas of met ba naan heeft totaal niets met Italië te maken." De gastronoom verafschuwt ook de neiging van Italiaanse restaurateurs om de Franse nouvelle cuisine te benade ren. „Die koks zijn onzeker en tonen dat door gerechten te kopiëren met allerlei tierelan tijnen. Het echte Italiaanse eten is niet om te zien, heeft geen opsmuk, maar is om te proeven. Als je een goede ver se pasta kunt bereiden, is dat al winst" Als een Italiaan uit eten gaat is niet de keuze van het res taurant belangrijk maar wat hij wil gaan eten. Anders dan veelal bij ons laat hij zich niet leiden door zaken als am biance en gezelligheid. Des noods neemt hij plaats in een lokaal hel verlicht met tl-bui- zen zolang hij maar zijn favo riete gerecht kan eten. Tradi tie is ook heel belangrijk in de Italiaanse keuken. De gerech ten in een restaurant en thuis zijn dezelfde. Daarbij is een Italiaan heel kritisch in zijn oordeel over voedsel. „Eten is voor een Italiaan niet alleen het stillen van zijn trek maar ook een sociale aangelegen heid. Met vrienden ga je aan tafel," aldus Carluccio. Samen met zijn vrouw Priscil- la heeft Carluccio voor 'Eten in Italië' bijzonder veel werk verzet. „Ik heb er geen com puterboek van gemaakt," zegt de rijzige levensgenieter op besliste toon. „De seizoenen heb ik gevangen en de foto's van alle gerechten zijn op lo catie gemaakt. Ook heb ik alle gerechten zelf klaargemaakt. Het manuscript telde drie keer zoveel tekst. Ik heb dus flink moeten schrappen. Het boek heeft me drie jaar van mijn leven gekost. Maar ik heb er zelf veel van geleerd. De oud-journalist van La Stampa en voormalige wijn handelaar geldt niet alleen als een autoriteit op culinair ge bied maar ook als een succes vol auteur. Eerder publiceer de hij onder meer bestsellers over paddestoelen en pasta's. Voor de BBC maakte hij een spraakmakende serie over de Italiaanse keuken, waarvoor hij in Australië onderscheiden werd. Carluccio wil zich daar niet op voor laten staan. „Het is me niet te doen om onder scheidingen in de wacht te slepen. Maar mijn gedreven heid komt voort uit een heel groot enthousiasme voor het Italiaanse eten. Als klein kind zocht ik al truffels. En later werd eten een passie voor mij." Antonio en Priscilla Carluccio: 'Eten in Italië', 320 pag., geïllu streerd, prijs 85 gulden, uitgeverij Schuyt Co/Lannoo, Haarlem. P U WÊBÊKËÊKÊÈÈSm Z E L 123456789 OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Bitterheid, op stootje; 2. braakbal; 4. land bouwwerktuig, totaal, lidwoord; 5. schijf vis, vruchtbaar oord; 6. uitroep van afkeer, zuster; 7. Ier land, eenmaal; 8. achter, eetta fel, voorzetsel; 10. trainen; 11. zeewier, voor (Latijn). Verticaal: 1Serieus; 2. uitroep van pijn, Japans bordspel, rond hout, oosterlengte; 3. mondrand, Japanse gordelband, tuinhaag; 4. rang; 5. wreedaard, denkbeeld; 6. bijbelse naam; 7. mannelijk dier, vlaktemaat, klap; 8. oude lengtemaat, dominee, Nieuwe Testament, nummer; 9. gebie der. OPLOSSING SLEUTELWOORD De woorden op de eerste en der de verticale kolom zijn: KLASSIEK en MEERKOET Het sleutelwoord luidt: EMAIL KUNST. R HEINZ Heer Bommel en de grauwe razer „Ze zoeken meestal donkere plaat sen, wanneer ze zich willen verber gen. Duisternis en kwalijke geuren trekken deze beklagenswaardigen aan!" „Jawel, dokter", mompelde de verpleger. „Goed", hernam de ziel kundige. „Bestijg thans de trap en doorzoek de vliering grondig met uw lantaren, Hogel. Doch bedenk, dat het geval over grote kracht beschikt!" „Jawel, dokter", zei de ander. „Ik zal het liefdevol in de ondergreep ne men." Hij besteeg de opgang die naar de zolder voerde en opende het luik met de zaklamp in de aanslag. De heer Zielknijper keek de gespier de gedaante vol vertrouwen na. „Die redt het wel", prevelde hij nog, maar op hetzelfde moment klonk er uit de opening een rauwe gil en de broeder stortte dreunend van de treden om met een slag op het beton te belan den. Een ogenblik deinsde de geleerde achteruit, doch toen vermande hij zich. „U hebt uw lantaren niet tijdig ontstoken, broeder", sprak hij scherp. „Daór ligt de fout!" Zo spre kende knipte hij de gevallen lamp aan en besteeg op zijn beurt de trap, want laf was hij niet. Zijn vermoeden was juist. Tussen de balken zat het monster, dat jammerend in elkaar dook toen de felle stralenbundel op hem viel. W DOOR JAN VISSER In september scheen de zon uitbundig en bleef het enkele weken achtereen droog. Daardoor is de maand bij velen goed in de smaak gevallen. Qua temperatuur was de negende maand evenwel geen hoogvlieger. Door het ontbreken van dagen met meer dan 25 grad^t (al jaren achtereen) en de vanaf de 20ste frequent koude nachten de gemiddelde temperatuur slechts een fractie boven normaal uitfcf komen. Valkenburg en Schiphol rapporteerden een maandgemidd de van respectievelijk 14,5 en 14,6 graden tegen normaal 14,3.1 w Haarlem lag de gemiddelde temperatuur hoger. Op het meetpunt Haarlem-west werd het maandgemiddelde vastgesteld op 15,4 gr&jj den. Dat het in steden warmer blijft dan op het platteland is overig üj een heel normaal verschijnsel. Met name in de nacht is het warmt verlies veel kleiner dan op het land. Uit de gemiddelde minimumtf tr peratuur over de afgelopen maand komt dat heel duidelijk naar vor(a Op Schiphol en Valkenburg bedroeg het gemiddeld minimum 9,9 Kv 10,0 graden; in Haarlem werd het 's nachts gemiddeld niet koude(A dan 11,5 graden. Tijdens het weekeinde blijft oktober ons gunstig^, zind. Morgen is het weliswaar vaker bewolkt dan zonnig maar het blijft vi wel overal droog. De temperaturen lopen op tot 18-19 graden en e-r waait een matige wind uit het westen. Aan de kust is de wind af en I toe vrij krachtig, windkracht 5. Op zondag en maandag is het droot weer met wat meer zon en nog iets hogere temperaturen. In een nj?e zuid tot zuidwest draaiende stroming komt het kwik 's middags uitr1 circa 20 graden. Daarna nemen de regenkansen weer toe en wordt y1 het geleidelijk minder zacht. De buiigheid had gisteren niets om hf' lijf. Bovendien kwam tussen de wolkenstraten door de zon nog eve^a tevoorschijn waardoor de temperatuur nog opliep tot ongeveer 16 den. De wind blies echter een flink partijtje mee. IJmuiden meldde1 geregeld windkracht 7 uit het noordwesten. niddagtempe- KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Vandaag eerst opklarin gen; in het zuidoosten zon. Verder bewolkt en van tijd tot tijd regen. Morgen aan de kust veel wind. Middagtemperatuur om streeks 12 graden, maar in het noorden wat lager. Zweden: Vandaag hier en.daar zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen bewolkt, re genachtig en veel wind, vooral in het zuiden en midden. Middagtempera tuur van een graad of 6 in het noorden tot meer dan 10 graden in het zuiden. Denemarken: Vandaag eerst hier en daar zon, maar later van het noordwesten uit meer be wolking en vooral morgen nu en dan regen. Veel wind, vooral morgen, ratuurrond 14 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overwegend bewolkt en vooral in het noorden en westen af en toe regen en veel wind. In het zuiden ook zonnige pe rioden, vooral morgen. Middagtempera tuur uiteenlopend van een graad of 14 in Schotland tot 19 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Vandaag zonnige perioden en droog Morgen meer bewolking en op de mees te plaatsen droog. Middagtemperatuur omstreeks 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden, maar in het noorden en oosten ook wolkenvelden; bijna overal droog. Middagtemperatuur om streeks 18 graden. Portugal: Zonnige perioden en met name in het zuiden nog een kleine kans op een re- gen- of onweersbui. Middagtemperatuur meest tussen 25 en 29 graden. Madeira: Wolkenvelden en af en toe regen. Mid dagtemperatuur ongeveer 22 graden. Spanje: Flinke zonnige perioden en zo goed als overal droog. In de omgeving van Gibral tar soms veel wind. Maxima op veel plaatsen tussen 25 en 30 graden, maar langs de Golf van Biskaje wat frisser en in Andalusië lokaal wat warmer Canarische Eilanden: Wisselend bewolkt en kans op enkele, buien; onweer is niet uitgesloten. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden afgewisseld door enkele buien, misschien met on weer. Middagtemperatuur tussen 22 en 27 graden. Tunesië: Wisselend bewolkt en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur aan zee tus sen 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden, maar met na me aan de noordkant van de Franse Al pen ook wolkenvelden; zo goed als overal droog. De Mistral gaat weer lig gen. Middagtemperatuur tussen 21 en 28 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden en droog. Middagtem peratuur ongeveer 27 graden Italië: Flinke zonnige perioden en een kleine kans op een lokale bui. Middagtempera tuur meest tussen de 22 en 28 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en mogelijk een enkele bui; tijdelijk veel wind. Middag temperatuur omstreeks 25 graden. Malta: Naast zon ook kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Griekenland en Kreta: Afwisselend zon en wolken en een paar buien, ook met onweer. Morgen van het noorden uit opklaringen en weer droog Middagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 25 in het zuidwesten. Turkije en Cyprus: Half tot zwaar bewolkt en kans op een paar stevige regen- of onweersbuien Ook zonnige perioden; vandaag nog in het zuiden en morgen juist weer in het noorden. Middagtemperatuur van 19 graden rond de Dardanellen tot 25 op Cyprus. Duitsland: In het noorden en oosten wolkenvelden en af en toe regen. Elders meer zon en overwegend droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 13 in het noordoosten tot tegen de 20 op morgen in het zuidwesten. Zwitserland: Zonnige perioden, maar vandaag in het noorden eerst nog meer bewolking; vrij wel overal droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van 17 graden in het noor- Zonnige perioden, maar vandaag irf noorden en oosten eerst nog wolke'e den en wat regen. In de bergen PS veel wind. Maxima omstreeks 18jn Polen: ih Overwegend bewolkt en van tijd tot regen. Tamelijk veel wind. Vooral Pj daag erg fris met maxima rond lOfli den; morgen weer iets warmer. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en vooral in het noa af en toe regen. Morgen in het zuj misschien wat zon. Middagtempera morgen rond 16 graden; vandaag! frisser. ks Hongarije: j f Zonnige perioden en met name ir^ noorden kans op een enkele bui dagtempertuurrond 17 graden. ZATERDAG 4 OKTOBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.47 Zon onder Maan op 10.22 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.05 18.22 05.38 Laag 01.34 14.06 01.15 Weerrapporten 02 oktober 20 uur: regenbui licht bew. half bew. half bew. zwaar bew. half bew. half bew. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen reger Las Palmas Lissabon Londen licht bew. Luxemburg licht bew. Madrid onbew. Split Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aires licht bew. Casablanca licht bew Johannesburg licht New Orleans onbew New York half bew. licht bew. 7 16 14 16 14 w4 16 13 7 15 lij i.O 16 12 8 15 13 5 17 14 w5 18 141 6 17 w4 16 14 13 9 27 18 6 28 19 w 10 14 10 w3 18 10^_ 28 13h w5 17 12)— I 26 19. 16 8 w8 18 15 J 32 24 lOi 10 5fl\ i 24 12 L i.0 19 13f 25 12?° i 12 spe 25 -:>e licht bew. half bew. bew. 20 13fer 18 14g< 30 14L 28 19[ 27 18p° 28frl 8 2f)l 15 l\/ 25 18i— 29 231 22 21'1): Toronto half be

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8