'Nederland mist een ziel' Spaans koninklijk huwelijk in drie talen Feiten &Meningen Armoede VRIJDAG 3 OKTOBER 1997 Mr.Henk van Amstel(63): 'SGP moet volwaardig worden met vrouwen' „De tijd is rijp dat er een vrouw naar de rechter stapt om bij de SGP een volwaardig lidmaatschap af te dwingen. Mijn scriptie is daartoe een uitnodiging. Maar het is ook een op roep aan de SGP om iets te doen. een oproep tot bezin ning." Oud-raadslid en nog steeds, al sinds 1963, gedreven SGP-lid Henk van Amstel uit Huizen heeft deze week, op 63-jarige leeftijd, zijn bul ontvangen als student van de juri dische faculteit van de Vrije Universiteit van Amsterdam. Voor zijn scriptie koos de kersverse meester in de rechten voor een omstreden onderwerp: de positie van de vrouw binnen de SGP, de Staatskundig Gereformeerde Partij. De SGP hanteert het standpunt dat het regeerambt niet voor vrouwen is weggelegd en vindt de basis voor dit beleid in diverse bijbelteksten. Sinds 1993 kent de SGP voor vrou wen alleen het buitengewoon lidmaatschap, dat hen uitsluit van stembevoegdheid, bestuursfuncties en de mogelijkheid kandidaat te zijn op verkiezingslijsten. Van Amstel zegt des tijds 'geschokt en ontzet' te zijn geweest over dat partijbe- sluit en heeft het beleid nu juridisch getoetst. Hij komt tot een conclusie die past bij zijn persoonlijke opvatting: op grond van algemene rechtsbeginselen en diverse verdragen en wetsbepalingen behoort de SGP vrouwen als volwaardig lid op te nemen, zonder enige reserve of achterstelling ten opzichte van mannen. Van Amstel erkent dat zijn juridische onderzoek niet alleen een afstudeerscriptie is geworden, maar ook een uitnodi ging aan vrouwen om naar de rechter te stappen en een vol waardig lidmaatschap bij de SGP te eisen. Hij hoopt echter dat het niet zover hoeft te komen dat een rechter zijn partij moet dwingen haar statuten aan te passen. Hij heeft zijn afstudeerwerk inmiddels ook naar het SGP- partijbureau verstuurd. Hij vermoedt dat zijn relaas het be stuur nogal rauw op het dak zal vallen en dat de partij niet had verwacht dat een dergelijk stuk juist door een partijge noot zou worden geschreven. ,Ik heb weinig mensen over mijn onderwerp geïnformeerd'', aldus Van Amstel, die denkt vanuit eigen kring de meeste kritiek te krijgen. „Het zal veel pennen in beweging zetten", hoopt hij. Zowel in het partijblad De Banier als in het Reformatorisch Dagblad, dat door veel SGP'ers wordt gelezen. Opvallend in zijn juridische verhandeling is de veelheid aan bijbelteksten. Niet alleen de teksten die de SGP hanteert als onderbouwing van haar beleid, maar ook door Van Amstel gekozen teksten. Deze laatste benadrukken de gelijkheid van man en vrouw, waarvan de bijbel ook getuigt. Van Am stel verwijt de SGP dan ook selectief gebruik van de bijbel. ,Ik heb die teksten, met toestemming van mijn scriptiebege leider, gebruikt om juist mijn achterban ervan te overtuigen dat mijn beweringen kloppen." Of dat zal lukken blijft de vraag. Eén van de bijbelteksten die hem erg na aan het hart ligt, gaat over de verhouding tussen meesters en dienaren. De SGP meent dat de vrouw alleen een dienende taak hoort te hebben, die vervolgens niet met leiding geven te combine ren is. Van Amstel wordt emotioneel als hij Lucas 22 voor leest waar Christus tegen zijn discipelen zegt dat hij als meester juist degene is die dient. Dat de SGP deze passage uit de bijbel niet aanhaalt, doet Van Amstel in zijn scriptie af met de woorden „Niets menselijks is ook de SGP'er vreemd. Het voorbeeld dat Christus gegeven heeft, is kennelijk aan velen voorbij gegaan. Zou een rechter het bijzonder lidmaatschap van de SGP voor vrouwen veroordelen, dan moet dit niet worden gezien als een aantasting van de vrijheid van godsdienst of de vrij heid van vereniging, aldus Van Amstel. Een politieke partij is in de eerste plaats geen kerk, maar een vereniging zoals an dere verenigingen en moet zich houden aan algemene rechtsbeginselen. Daarnaast heeft de SGP geen doel dat zich specifiek op mannen richt en kan de partij dus vrouwen niet uitsluiten van diverse functies en rechten op grond van puur hun vrouw-zijn. Juist een politieke partij, vindt Van Amstel, moet zich in Ne derland aan de algemene rechtsbeginselen houden die we met z'n allen hebben afgesproken en dus ook aan de grond wet. „Een politieke partij is toch het voorportaal van de overheid, die zich ook aan de regels moet houden. Het is prima dat de SGP er eigen opvattingen op nahoudt, maar je kunt de bijbel niet als politiek handboek gebruiken en je met je eigen regels buiten de maatschappij plaatsen." Sterker nog dan in de Nederlandse grondwet, die discrimi natie op onder meer geslacht verbiedt, vindt Van Amstel ar gumenten tegen het beleid van de SGP in het VN Vrouwen verdrag uit 1979 dat ook door Nederland is ondertekend. Daarin wordt elke vorm van vrouwendiscriminatie veroor deeld. Mocht een rechter het bijzonder lidmaatschap veroordelen, dan verwacht Van Amstel overigens niet dat vrouwen direct vergaderingen van de SGP zullen gaan bijwonen of zullen opteren voor een bestuursfunctie of zetel. „Dat past niet binnen onze cultuur. Het zal nog even duren voor de gees ten daar rijp voor zijn." HUIZEN BERNITA ESKES Kerken voeren oppositie tegen 'Paars Niet een motie van oppositiepartij CDA, maar een tentenkamp van de Raad van kerken brengt staatssecretaris Schmitz (justitie) tot razernij. De ker ken lijken, ook op andere terreinen, de enig serieuze oppositie van Paars. Aartsbisschop Simonis en dominee Plaisier van de Hervormde kerk over de grauwheid van de politiek, de kortzich tigheid van het kabinet en de onmacht van het CDA. Waarom de kerken opeens ge hoord worden? Kardinaal Simo nis windt er geen doekjes om: „Omdat het socialisme min of meer dood is. Kerk en socialis me waren niet altijd vrienden, maar ze streden wel samen voor het welzijn van de mensen. Joop den Uyl had het altijd over de onderkant van de samenle ving. Zulke socialisten bestaan niet meer. Er wordt wel gezegd dat bisschop Muskens nu de enige socialist van Nederland is. De kerk is hetzelfde gebleven, maar na de dood van het socia lisme is de kerk in de ogen van het publiek naar links opge schoven". Het zit de kardinaal hoog. In zijn ambtswoning aan de Malie baan in Utrecht praat de aarts bisschop van Nederland open hartig over het paarse rege ringsbeleid en de plotselinge dadendrang van de Nederland se kerken. In tal van godshuizen bivakkeren momenteel Iraniërs die niet naar hun land terug durven. In de Drentse bossen staat sinds twee weken een ten tenkamp van de Raad van ker ken voor uitgeprocedeerde asielzoekers. Dominee Visser zorgt dat in Rotterdam zwaar- verslaafden heroïne voor een prikkie kunnen bemachtigen. De acties van de kerken halen de laatste weken moeiteloos het NOS-Joumaaal en de voorpagi na's van de kranten. En dat in een tijd dat mensen steeds min der de kerkbanken opzoeken. Sommigen spreken al van een 'revival' van het instituut dat in Nederland definitief op zijn re tour leek. Vanwaar deze weder - opstandig? Is er zo'n honger naar het woord - en de daad - van Gods dienaren? Kardinaal Simonis kijkt pein zend naar het velours tafel kleedje voor hem. In de ont vangstkamer van het bisschop pelijk paleis hangt nog de sfeer van het rijke roomse leven. Aan de muur een groot schilderstuk van de gekruisigde Christus. Fo toboeken over paus Johannes Paulus II op een tafeltje. Meubi lair van ver voor het Tweede Va ticaans Concilie, dat halverwege de jaren zestig de rooms-katho- lieke kerk poogde te vernieu wen. „Is het wel waar dat de kerken opeens hun stem verheffen?", vraagt de aartsbisschop reto risch. Al jaren schrijven hij en zijn collega-bisschoppen im- Kardinaal Simonis. FOTO GPD ROB KEERIS mers doorwrochte brieven aan politici over uiteenlopende kwesties als armoede, gezond heidszorg en onderwijs. De monseigneur laat ze zien. Met de grote politieke partijen wordt ten minste een keer per jaar overleg gevoerd. Zelfs de kabi netsinformateurs van de laatste kabinetten kregen een „brief die niet mis was". Er wordt niet ge luisterd. Het 'bizarre voorbeeld van het broodje van Muskeiïs', zoals Si monis het spottend noemt, was een keerpunt. De bisschop van Breda herhaalde vorig jaar in ei gen bewoordingen wat de Raad van Kerken al tien jaar kenbaar probeerde te maken: armoede is godgeklaagd. Alleen doken deze keer de media erop. „Pre mier Kok riep eerst nog dat de woorden van Muskens een be lediging voor de armen waren. Later maakte hij een merkwaar dige omslag. De kerk was op eens bondgenoot. De politiek besefte dat de bisschop een zere plek had geraakt". De kwestie van verarming en verrijking kwam mede door Muskens op de politieke agenda terecht. Iets dergelijks gebeurt momen teel met het vreemdelingenbe leid. De media maken mooie plaatjes van Iraniërs die in een kerkzaaltje zitten te puzzelen op Rembrandts Nachtwacht. Ook de kleumende Chinezen in het herfstbos doen het goed op tv. Het lijkt erop dat de kerken be sloten hebben zich opeens op de asiel zoekende medemens te Bas Plaisier, secre taris-generaal van de Nederlands Hervormde kerk. FOTO GPD ROLAND DE BRUIN storten. Maar ook dat is schijn, zegt Jur- jen Beumer. De predikant leidt 'Stem in de Stad' in Haarlem. Een oecumenisch diaconaal centrum dat, zoals ook elders in grotere steden, al jaren daklo zen, drugsverslaafden, illegalen en asielzoekers helpt. De ironie wil dat staatssecretaris Schmitz van vreemdelingenzaken, tegen wier beleid de kerken zo fel pro testeren, als oud-burgemeester in het comité van aanbeveling zit. Beumer: „De kerken doen dit werk al jaren in stilte, we zijn nooit weg geweest. Het komt nu alleen bovengronds De hoogste man in dienst van de Nederlands Hervormde Kerk, secretaris-generaal Bas Plaisier, constateert dat ook nu weer de politiek 'als door een horzel gestoken' reageert. „Wat de kerken doen, hoort niet. Als of we de wet overtreden. Liever hebben ze dat we in stilte barm hartigheid verrichten". De pre dikant begrijpt het wel: de ker ken doorbreken de consensus die onder paars heerst. „Er heest een windstilte in Den Haag. Geen enkele partij durft zich te profileren, iedereen zoekt een plaatsje in het grauwe midden van de politiek. En ja, als de kerk dein iets doet, valt dat meteen op. Dat ligt dus niet aan de kerk, maar aan de sa menleving. Die is veranderd". Plaisier stelt vast, dat verschil lende oude ideologië hebben plaats gemaakt voor één 'nieu we', de economisering van de maatschappij. Alles is daaraan ondergeschikt. Ondertussen zit- een miljoen huishoudens rond of onder het sociaal minimum. Dat zijn de slachtoffers van het beleid. Net als de asielzoekers. In economisch perspectief ge zien zijn zij een schadepost. Verschrikkelijk als je zo over mensen praat". DOODTRAPPEN De politiek in ons land mist een morele kracht, meent Simonis. De kardinaal citeert de oud voorzitter van de Europese commissie, de katholiek Delors, die ooit klaagde dat Europa een ziel mist. „Dat geldt ook voor ons land. Er ontbreekt een be zield verband. Nederland heeft een ziel nodig. Ja, we hebben er wel een, maar die zit onder on ze arm". De samenleving is harder ge worden, vervolgt de kardinaal. „Maar wat ik nog erger vindt dan hardheid en kilheid, is on verschilligheid. Men wordt im muun voor bepaalde zaken. Bij obstructie is er tenminste leven in de brouwerij. Beter dan de stilte van het kerkhof, dat is de dood in de pot". Het geweld op straat, dat de le vens van jongeren als Joes Klop penburg en Meindert Tjoelker kostte, ziet Simonis in een bij zonder perspectief. „Wij zijn in een samenleving terecht geko men, waarin het meest funda mentele recht, dat op leven, wordt geschonden. Jongeren le ren dat abortus en euthanasie gewoon moet kunnen. Met zo'n visie op het menselijk leven worden ze opgevoed. Als doden in die gevallen mag, waarom zou je anderen dan niet dood trappen als ze in de weg staan? Zo fundamenteel is het kwaad doorgewoekerd. Maar ja, als ik dat zeg zal het wel ouderwets zijn. Terwijl ik de strijd tegen abortus en euthanasie hoogst progressiefvind". Voor de kerken is de opoffering van de zondagsrust voor de economische vooruitgang bij uitstek het symbool van 'het kwaad van Paars'. Simonis: „Werk, werk, werk, roept Kok. Dat is inderdaad heel belang rijk, maar de hele samenleving is zo eenzijdig op de economie en het poldermodel gericht, dat de menselijke waardigheid op het geestelijk vlak vergeten wordt. Een culturele waarde van eeuwen her, wat de zondagsrust toch is, wordt zomaar door deze regering afgeschaft. Ontzettend kortzichtig! Alles is gericht op de directe behoeftebevrediging' Dominee Plaisier: „Met de in troductie van de 24-uurs econo mie geven we een groot goed op: rust en een vrije zondag. We denken dat we hiermee vrijer worden, maar ik vind het een nieuwe vorm van slavernij. We worden de slaaf van de econo mie. En we vinden het allemaal heel normaal". De kwestie zit de Raad van kerken zo hoog, dat er voor eind van dit jaar nieuwe acties zijn te verwacl ten. „Nee, daarover kan ik nrp niets zeggen". Beide kerkleiders spreken tepsw dat de publiciteit een motiefj di voor hun kritiek. „We dedenkn echt niet om te scoren", zegbor Plaisier. „Wat we doen is te&nc gas geven tegen de ellendigeinc uitwassen van het regerings^nf leid. Het lijkt erop dat de keithil de enige is met een lange ij. adem". Al met al suggereren de geesk t lijke herders dat hun kerkenlN 1 genlijk de enige oppositie zii tegen Paars. De dienaren Gcr^ springen in het gat dat de mr dechristenen van het CDA kF1 i vallen. Simonis knikt. „Het (r zou beter uit de verf moeten[gq men. Ze vormen geen eenhe Op het gebied van de asielzcfer kers heeft het CDA bijvoorbf niet meer te bieden dan de rest". j De kardinaal glimlacht als hi nadenkt over de vraag of hePl ironisch is dat de kerken juis onder Paars volop van zich doen spreken. „Is het niet irt nisch dat juist minister RitzeO het belang van normen en waarden in het onderwijs be drukt? En is het niet ironisch juist meneer Bolkestein het I r lang van christelijke normen waarden benadrukt?". Grijnj zend: „Dat is pas ironisch!" ln K (ns' DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN rlS De inzegening morgen van het huwelijk van de jongste doch ter van de Spaanse koning, Cristina de Borbón, met de Baskische profhandballer Ina- ki Urdangarin in de kathedraal van Barcelona, voltrekt zich in drie talen. In het Spaans om dat het een Spaanse prinses is die trouwt, in het Baskisch omdat ze een Baskische man huwt en in het Catalaans om dat de plechtigheid zich af speelt in de Catalaanse hoofd stad Barcelona. Op deze ma nier hoopt men niemand op de ziel te trappen. De prinses en haar handballer lijken zich nauwelijks bewust van de rivaliteit tussen de ver schillende Spaanse landsde len. Wat hen betreft lag de keuze van Barcelona als plaats voor hun huwelijk immers ge heel voor de hand. De 32-jari- ge Cristina studeerde, woont en werkt al meer dan vijf jaar in wat ze als 'haar stad' be schouwt en de 29-jarige Inaki heeft van handballen bij FC Barcelona zijn beroep ge maakt. De Catalanen lieten zich aan vankelijk gereserveerd uit over het 'gemengd' Spaans-Baski- sche huwelijk in hun hoofd stad. Maar nu de grote dag na dert, wordt niets aan het toe val over gelaten om het paar een passend en waardig feest te bezorgen. De euforie onder de bevolking zal niet zo groot zijn als twee jaar geleden in Sevilla bij het huwelijk van prinses Elena met Jaime de Marichalar. De Catalanen, die eigenlijk vinden dat Barcelona de hoofdstad van Spanje zou moeten zijn, staan nu eenmaal niet zo als koningsgezind te boek. Er wapperen morgen dan ook zeker onafhankelijkheidsvlag- gen, hebben de Independistas onder leiding van Pilar Rahola aangekondigd. Tijdens de hu welijksplechtigheid laten deze enigszins folkloristische onaf hankelijkheidsstrijders duide lijk van zich horen „Wij willen morgen de stem zijn van al diegenen die de monarchie niet accepteren", aldus Raho la. Maar geen zorgen: de actie verloopt democratisch, vreed zaam en elegant, verzekeren de onafhankelijken. Hoewel de aandacht in de me dia voor het 'huwelijk van het jaar' even werd verdrongen door het drama rond Diana, volgt de pers deze laatste we ken de voorbereidingen op de voet. Sinds de prinses en haar verloofde in mei hun huwelijk publiek maakten, ondergaat Barcelona een grondige fa celift. Vooral de gothische ka thedraal, waar kardinaal Car les zaterdag het paar in de echt verbindt, is van binnen en buiten grondig schoonge maakt. Net als de basiliek van de Maagd van Merced, de pa Cristina en Inaki. troonheilige van Barcelona. Na de huwelijksplechtigheid legt Cristina een boeket bloemen aan de voeten van de heilige maagd. Cristina en Inaki zijn geliefd FOTO AP PAUL WHITE om hun eenvoud. Geheel in stijl van het Spaanse konings huis bewegen ze zich normaal in de stad. Ze worden regel matig aangetroffen in restau rants en bars in de buurt van de flat van Cristina. Daar heb ben ze ook een nieuwe flat ge huurd, waar ze de eerste tijd gaan wonen. De prinses heeft een baan bij een stichting in Barcelona die zich bezighoudt met het organiseren van expo sities. Daar verdient ze volgens sommige publicaties het be scheiden salaris van 2.800 gul den per maand. Na haar broer, kroonprins Felipe, en haar ou dere zus Elena is Cristina de derde rechthebbende op de Spaanse kroon. Urdangarin volgt naast zijn handbalcarrière een studie be drijfskunde. Hij groeide op in een dorpje in Baskenland in een gezin van zeven kinderen. Tevens is hij actief lid van de nationale Baskische partij PNV, de groepering die, pikant detail, de autonomie van Bas kenland hoog in haar vaandel heeft staan. De huwelijksplechtigheid wordt bijgewoond door tien tallen koninklijke gasten. Het Nederlandse koningshuis wordt vertegenwoordigd door de prinsen Maurits en Floris, zonen van prinses Margriet. Het is een wat bescheiden blijk van belangstelling, zoals een Spaanse krant opmerkte. BARCELONA HENK VAN DEN BOOM CORRESPONDENT Net de krant uit Nederland ontvangen. Gemeld wordt een groot onderzoek naar armoe de in ons goede vaderland. Ik wil geen enkele lezer die het krap heeft tegen de schenen schoppen. Maar als ik lees dat meer dan de helft van Nederlands armen een video heeft, meer dan de helft een cd-speler, diepvriezer en elektrische naaimachine en maar liefst negentig procent een wasmachine, terwijl vrijwel iedereen een telefoon en televi sie bezit, dan bekruipt me het gevoel: hoezo arm? leder jaar weer stap ik tijdens mijn bezoek aan Nederland minstens eenmaal binnen bij die Nederlandse supermarkt die op de klein tjes let. Ik voel me dan als het spreekwoorde lijke zwartje uit Afrika dat met open mond staat te kijken naar alles wat die knappe blan ken nu weer hebben bedacht. Ik zou vermoedelijk een hele studie moeten maken om het huidige assortiment te bevat ten. Ik begrijp dat er jaarlijks honderden pro ducten bijkomen die de consument hard no dig denkt te hebben: slagroom met vanille- of aardbeiensmaak, Aardappel Anders-sausjes, fruit uit alle werelddelen, afwasmiddel met een nog handiger doseerdop en voorgesneden groenten in verschillende samenstellingen. Ik weet het, voor Nederlands armen zijn die fantastische producten veelal onbereikbaar. Dat is voor een groot deel ook waarom ze zich arm voelen. Armoede wordt bepaald door de rijkdom van je omgeving en als je geen gelijke voet kunt houden met de buurvrouw, ben je in haar en je eigen ogen arm. Ik vermoed dat heel wat zwarte Zuid-Afri kaanse dorpelingen, die niet beter weten of een mens eet maïspap met een beetje saus als maaltijd, zich ook pas arm gaan voelen op het moment dat ze voor het eerst in de stad een (naar Nederlandse begrippen schaars gevul de) supermarkt binnenstappen en het aanbod aan chips met rundvlees- of tomatensaus- smaak en vlu^yaar-maaltijden zien die blan ken in grote hoeveelheden in hun winkelka^, retje laden. Ik herinner me de verbijstering» j van een zwarte Zuid-Afrikaan die op vakanige ging naar het buurland Zimbabwe. Een var^ de eerste dingen die hij net over de grens zl^j waren hele gezinnen die in het open veld bj vakkeerden. Dat mensen zo konden leven!) Zuid-Afrika kan iedereen zich tenminste eejV hut van golfplaat en bordkarton veroorlovei Niet dat iedereen die in zo'n golfplaten hut woont, automatisch arm is. De loco-burge-, meester van Kaapstad woont in een sloppeM wijk, al verdient hij echt voldoende voor ietP-' beters. Ons kindermeisje sprak laatst met e< goed verdienende taxichauffeur die ip een (stei krottenwijk bleef wonen. Waarom? Ach, meende de man, als ik in een echt huis treb n moet ik huur betalen. Nu woon ik gratis. Whr had er nog wat over de wereldberoemde krhi^ terigheid van de Nederlander? or Maar toch, de meeste mensen in die sloppfoe: wijken kunnen zich echt geen televisie ver-ger oorloven, laat staan een wasmachine, een Vfor deorecorder of een cd-speler. Hun kinderen c mogen 's morgens vaak blij zijn als er een chse bijt is. Voor veel van die kinderen zijn de sofca en de boterhammen met pindakaas die vaihgr staatswege op school worden verstrekt de ft)at ge fatsoenlijke maaltij d op een dag. za, Ik moet, als het om armoede gaat, altijd dei Ai ken aan mijn schoonmoeder, die vroeger afieti tijd tegen mijn man zei: „Honger? Jij hebt jsti geen honger. De kindertjes in Afrika hebbefo g, honger. Jij hebt gewoon trek." £er Natuurlijk had hij wel honger. Je hoeft nietfati per se een wandelend skelet te zijn om eenjnr rammelende maag te hebben. En natuurlijlkef zijn sommige mensen in Nederland wel anjjer Je hoeft niet per se in een bordkartonnen hbre te wonen om arm te zijn. Maar alles is relatjaa En op de een of andere manier kan ik de N(ête derlandse armoede toch niet zo serieus ne-spi men als de Zuid-Afrikaanse. jrnf ek RUNA HELLINGA CORRESPONDENTpik

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2