eidsch Dagblad züürkool hotspot Bolkestein tegen hulp aan Russen 1>7 19 Rustige start 3 oktober Geen vrijdan maar de kinderen van school Spanjolen 'bezetten' op 3 oktober Oudt Leyden Lint van licht door Leiden Simonis: doodslag op straat gevolg abortuswet VI iet wijk karl&Qp regen- 'Chinese beschaving zeker 10.000 jaar oud' TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. l VRIJDAG 3 OKTOBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Sport Voor 150 piekje hart luchten in nieuw maandblad Shame Rumoer rond 'verloving' Belgische kroonprins met burgervrouw Violiste Sarah Chang op podium Concertgebouw Roda JC nog productiever dan Ajax Mtni'iiHi naar het AZL. Een 18-jarige jon gen uit Zoeterwoude is als ver dachte aangehouden. Op het kermisterrein ontstond een vechtpartij waarbij een van de ruziemakers een mes trok. Ge stoken werd er echter niet. Agenten wisten de vechtersba zen uit elkaar te halen. Bij een andere ruzie op het kermisterrein werd een 23-jari- ge Leiderdorper geslagen en ge schopt, ook toen hij al op straat lag. Meer dan een blauw oog liep hij echter niet op. |Hier en daar een opstootje en vechtpartijtje. Meer niet. I Volgens de politie is de viering van Leidens Ontzet gisteravond I-en vanochtend vroeg 'over het algemeen ordentelijk verlopen', ook al moest enkele malen wor den ingegrepen. Tijdens een ruzie op de Nieu- ve Beestenmarkt werd een 24- jarige Leidenaar met een mes gestoken. Daarbij werden geen vitale delen geraakt en het slachtoffer kon op eigen kracht WD-leider kraakt Marshallplan af WD-leider Bolkestein is absoluut tegen eens.Marshall plan voor Rusland. Het land kan een grote kapitaalinjec tie niet goed hanteren, een .vruchtbare basis" ontbreekt. Bovendien heeft Rusland absoluut geen gebrek aan kapi taal, zoals Europa na de Tweede Wereldoorlog wel had. lOndanks de grote armoede |wordt in Rusland 22,7 procent het inkomen gespaard. ,,De |oude sok is dus goed gevuld", stateert de WD-leider van daag op een symposium over Marshallhulp voor Rusland. Bo vendien investeren Russen aan zienlijke bedragen in het bui tenland. Het ontbreekt Rusland vooral aan politieke, economische en jurdidische garanties dat het ka pitaal goed terechtkomt. De "clans en 'dievenbaronnen' die Ibij de privatisering van staats bedrijven een fortuin hebben vergaard houden economische vormingen tegen, aldus Bol- tein Aan de ene kant omdat Klaas Bosman, de Wijk bij Duurstede die als oud- Leidenaar koste wat het kost 3 oktober in zijn geboortestad wil vieren, kan vandaag zonder kopzorgen het feestprogramma afwerken. Hij heeft een list be dacht om zijn kinderen van school te houden en vervolging door justitie te ontlopen. Bosman schreef zijn kroost deze week uit bij basisschool De Regenboog in Wijk bij Duurste de. Een openbare school in Lei den was zo vriendelijk de Bos mannetjes voor één dag in te schrijven. Maar ja, die school is gesloten vanwege het Leidens Ontzet, dus hebben de kinderen onverwachts een dagje vrij. En zo kan Bosman met zijn hele familie van Leidens Ontzet genieten. Onbekommerd, want hij hoeft niet de gevangenis in omdat hij de leerplichtwet wil lens en wetens overtreedt. Maandag schrijft de oud-Lei- denaar zijn kinderen weer in als leerling van De Regenboog. Di recteur H. Groeneveld van deze school geeft ruiterlijk toe de ac- en'tie van Bosman zeer ludiek te irgtvinden. Hij heeft zelfs moeten lachen om zoveel inventiviteit. ïta3„Maar ik heb nog geen kans ge- iz'en om te reageren op zijn zij verdergaande liberalisering blokkeren om hun eigen belan gen veilig te stellen. Maar ook doordat hun extravagante rijk dom burgers niet veel moed geeft voor verdere hervormin gen. De macht van de clans moet dan ook gebroken wor den. Daartoe moet Moskou meer privatiseren en liberaliseren, om bedrijven de mogelijkheid te ge ven te concurreren. „Ruslands economie kan nu het best wor den omschreven als kapitalisme zonder concurrentie." De staatsmonopolies en private monopolies - die zijn ontstaan doordat staatsbedrijven in hun geheel geprivatiseerd werden - n verdwijnen. Oud-Leidenaar Bosman ontloopt justitie brief. Dat doe ik ook liever niet via de krant." Maar dan de te rugkomst op maandagochtend. Levert dat problemen op? Ook daar wil de directeur liever per soonlijk met Bosman over pra ten, maar hij laat al doorsche meren dat er geen onoverkome lijke problemen zijn die een eventuele terugkomst blokke- Bosman zelf is blij met de ge vonden oplossing. „Maar ik moet erbij zeggen dat we hoe dan ook waren gegaan. Oplos sing of niet. Dan maar een pro- ces-verbaal. Ik pas ervoor om mijn kinderen ziek te melden, terwijl ze het niet zijn." Als geboren Leidenaar slaat Bosman geen enkel jaar over om op 3 oktober in zijn geboor tepraats te zijn. De viering van Leidens Ontzet verdienf volgens hem absoluut een vaste plek in het geschiedenisonderwijs. En zeker op de basisscholen. Bos man pleit er zelfs voor om alle basisscholen vrij te geven op die dag. Kan hij niet alleen met een gerust hart met de hele familie naar Leiden, maar kan heel Ne derland meegenieten van een feest dat zo belangrijk is voor Nederland. Bosman is vandaag met zijn gezin een persoonlijke gast van de Leidse burgemeester Goe- koop. 'Voor ons Spanjaarden isAlva een held' leiden. afkev Hartje Leiden, 3 oktober. Twintig Span jolen zitten rond een grote pan hutspot en brengen om de haverklap luidruchti ge toosten uit. Op Spanje, op die goeie ouwe Philips de Tweede, en op zichzelf. Nee, dit speelt niet vier eeuwen gele den, en het is ook geen wilde fantasie. Het is de werkelijkheid van 1997. Dat gaat al jaren zo. Middenin fees tend Leiden, en nog wel in het restau rant dat fier de naam Oudt Leyden draagt, viert een groep in Nederland wonende Spanjolen zijn eigen 3 okto ber. Ze klinken hun glazen met rioja te gen elkaar en roepen: Estamos hasta el coco de comer patatasf' Vrij vertaald: „Wij Spanjaarden zijn helemaal niet door de Geuzen verjaagd, we gingen omdat we dat zelf wilden! We werden helemaal gek van dat Hollandse kli maat, en van dat Hollandse eten. Het was niet meer dan verstandig van ons om terug te gaan naar ons goede war me Spanje!" Maar die vermaledijde Spanjolen zit ten hier op onze hoogsteigen bevrij dingsdag geen hutspot te eten om ons te provoceren, welnee, het gaat ze lou ter om de hutspot zelf. Een van oor sprong Castilliaans gerecht dat in hun eigen taaltje olla podrida heet. Ofte wel: een pan eten met een luchtje eraan. Luister maar naar de uitleg van Sofia Arévalo, de vrouw achter dit verbazing wekkende festijn. „Ik ontmoette een jaar of zeven geleden hier op 3 oktober een groep Spaanse muzikanten. Zij wa ren op weg naar restaurant Oudt Ley den, waar ze moesten optreden voor de leden van de 3 October-vereeniging. Die gingen daar hutspot eten. Toen dacht ik bij mezelf, ze moeten daar in Oudt Leyden wel een heel goed recept hebben. Want de 3 October-vereeniging zal wel weten waar ze een lekker maal tje hutspot moet halen." Waarom moeten de meedinerende Hollandse partners dan hun mond hou den, terwijl de rest uitgelaten toost op Spanjes roemrijke verleden? Tja... „Voor jullie Hollanders is Al va een vreselijke man, maar voor ons Spanjaarden is hij een héroe, een held. En omgekeerd is voor jullie Piet Hein een held, maar wij zien hem als een terrorista, een piraxa. Hij stal immers al het zilver en goud dat wij uit Latijns Amerika - ons eigen grondgebied toen - importeerden." Ze blijven eigenwijs, die Spanjolen. Gelukkig heeft de overwinnaar altijd ge lijk. Dus was Alva een wreedaard, die godzijdank op 1 april zijn bril verloor. En wat Piet Hein aangaat, diens daden waren groot. Hij won immers de Zilver vloot. leiden» De Taptoe '97 die gisteravond door de Leidse binnenstad trok was opnieuw een vrolijke kruising tussen eei van het evenement was dit jaar 'Een lint van licht'. Duizenden Leidenaars keken naar de voorbij marcherende clubs oktoberfeesten is. De Joppenszprijs, de onderscheiding voor de leukste/mooiste/netste/origineelste deelnemer aar i verlengd speelkwartier en een Olympische stoet. Het thema n verenigingen op wat traditiegetrouw de 'stapavond' van de 3 de taptoe, ging dit keer naar voetbalvereniging Leidsche Boys. FOTO LOEK ZUYpERDUIN den haag gpd Het zinloze straatgeweld met dodelijke afloop is volgens kar dinaal Simonis van de rooms- katholieke kerk een gevolg van het toestaan van abortus en eu thanasie. De jongere generatie denkt dankzij de 'liberale wet- ging op deze terreinen te ge makkelijk over de waarde van het leven. Het geweld op straat, dat het leven kostte aan jongeren als Joes Kloppenburg en Meindert Tjoelker, ziet de kardinaal in een bijzonder perspectief. In een gesprek met deze krant zegt de aartsbisschop daarover: „Wij zijn in een samenleving terecht gekomen, waarin het meest fundamentele recht, dat op le ven, wordt geschonden. Jonge ren leren dat abortus en eutha nasie gewoon moeten kunnen. Met zo'n visie op het menselijk leven worden ze opgevoed. Als doden in die gevallen mag, waarom zou je anderen dan niet doodtrappen als ze in de weg staan?" De kardinaal toont zich daar naast ontevreden over het paar se kabinetsbeleid. De troonrede vond hij zo slecht, dat hij zich „een ongeluk schrok". „Er zat geen enkele toekomstvisie ach ter, geen bezielde samenhang. De samenleving is puur geënt tentoonstelling Het Groene Goud zaterdag 4/10, toegang gratis! Het zoete Goud.... uit het plantenlaboratorium n bijen 1 H4u?16 u Museum Boerhaave, Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 071-5214 224 op materieel welzijn. Zorg dat je je slag slaat." Het opofferen van de zondagsrust ten behoeve van het winkelend publiek vindt de kardinaal het verkwanselen van „een culturele waarde van eeu wen her. Ontzettend kortzichtig! Alles is gericht op de directe be hoeftebevrediging". Daarom heeft Nederland volgens de kar dinaal een ziel nodig. „Ja, we hebben er wel een, maar die zit onder onze arm." Pagina 2: 'Nederland mist een Supersnel autowassen Kia dealer HET WOORD IS AAN Bernard de Voto Pessimisme is de naam die mensen met zwakke zenu wen geven aan realiteitszin. WEERSVERWACHTING VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad RTV/programrr Sport Strips Weg en wiel De Frans meesterpianist Mi chel Béroff opent serie in de Leidse Stadsgehoorzaal, waarvoor een kortingsbon. Smog leidt tot scheepsongeluk in Indonesië Ten minste zeven scholieren zijn om het leven gekomen toen een motorsloep met 48 studen ten aan boord in aanvaring kwam met een vrachtschip op de rivier Musi in het zuiden van Sumatra. Vier mensen worden nog ver mist na het ongeluk, meldde het Indonesische persbureau Anta- ra vandaag. De scholieren ge bruikten de boot regelmatig om de rivier over te steken. Het zicht op de rivier, in het gebied dat het zwaarst door de dichte rook wordt getroffen, was tien meter, verklaarde, een politie woordvoerster. Vorige week kwamen twee vrachtschepen, met elkaar in botsing in de Straat van Malak- ka, ook als gevolg van de dichte smog. Dat ongeval kostte aan 29 opvarenden het leven. Herfst op z'n Hollands correspondent De Chinese beschaving is veel ouder dan algemeen wordt aan genomen. Zij dateert niet van vijfduizend jaar, maar zeker van tienduizend jaar geleden. Dit beweert de Chinese geschied kundige Shi Shi. Hij stelt dat door opgravingen vast is komen te staan dat de oorsprong van de beschaving in China ten minste negenduizend jaar terug gaat. Dit is lang voordat de stamvader van de Chinezen, de mythische Gele Keizer Huang Di geleefd zou hebben. Van hem wordt gezegd dat hij tot het jaar 2600 voor Christus de Chinezen geregeerd heeft. China gaat er prat op de oud ste beschaving in de wereld te hebben die nog steeds bestaat. Een beroemde Chinese histori cus die een eeuw voor het begin van de christelijke jaartelling leefde, heeft toen beschreven dat de Chinese beschaving met de Gele Keizer is begonnen. „Deze man miste echter de ar cheologische bewijzen die be schikbaar zijn voor moderne geschiedkundigen. Zijn kennis over de oudheid stemt niet he lemaal overeen met de histori sche werkelijkheid", aldus de 75-jarige Shi Shi op een studie dag over dit onderwerp. Oudheidkundige studies heb ben inmiddels niet alleen bewe zen dat al minstens negendui zend jaar geleden gemeen schappen van mensen delen van het huidige China bevolk ten, maar ook dat de oorsprong van de Chinese beschaving Herfst op z'n Hollands veelvormig is. „China was niet een enkelvoudige samenleving van boeren, want bijvoorbeeld in het zuiden woonden volken die leefden van de visvangst. De Gele Rivier was bovendien niet de enige bakermat van de Chi nese beschaving; de Yangtze Ri vier was een andere", verklaar de Shi. Over het algemeen wordt Mesopotamië - in het huidige Turkije en Irak - dat in het dal van de Tigris en de Eufraat lag als bakermat van de beschaving gezien. De Soemeriërs kenden daar in 3000 voor Christus on der meer al irrigatiewerken voor het bevloeien van landbouw gronden en bouwden al palei zen. De Soemerische bescha ving is echter verdwenen, net als bijvoorbeeld die van de In ca's in Zuid-Amerika. De Chine se beschaving duurt nog altijd Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautömatisch (f. 92,05) l automatisch (f. 31,95) Qacceptgiro Cf. 93.05) I Nr. bank/giro:Handtekening: i Bij automatische betaling krijgt ti een 1/5 staatslot met jackpot cadet Leidsch Ss Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. .elop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Aboni OF BEL 071-51 28 030 8 '712141 "4001 1 4"

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1