JC Roda JC nog productiever dan Ajax Germinal Ekeren verrast Rode Ster Sport KNWU geeft'positieveBrunen voordeel van de twijfel Club steunt geschorste trainer Kasparov geeft Sjirov schaakles Judobond houdt tijdens kort geding vast aan selectiebeleid t/RIJDAG 3 OKTOBER 1997 5356» Asprilla loopt duel tegen PSV mis Newcastle Hen ldap voor Newcastle, een meevaller voor PSV, - De Colombiaanse sterspeler Faustino Asprilla is een maand uit- geschakeld met een liesblessure. Hij liep de kwetsuur woensdag op in de uilwedstrijd tegen Dinamo Kiev (2-2) voor de Cham pions League. Halverwege de eerste helft van dat duel moest hij per brancard van het veld. Asprilla was in de beginfase van het seizoen de gevaarlijkste man bij de Engelse club. Zo scoorde hij in de eerste groepswedstrijd van de Champions League tegen Barcelona (3-2) drie keer. PSV krijgt Newcastle 22 oktober op be zoek. Toniek Iwan niet tegen Heerenveen Barcelona» PSV speelt morgenavond tegen Heerenveen zonder Tomek Iwan. De Pool vloog gisterochtend in alle vroegte van 'Barcelona naar Warschau. Hij is opgeroepen voor de kwalifica tie-wedstrijd van volgende week tegen Georgië. In PSV's Cham- pions League-wedstrijd tegen Barcelona (2-2) was Iwan woens dag basisspeler. Polen heeft geen kans meer zich te plaatsen ivoor de wereldtitelstrijd, volgend jaar in Frankrijk. Cameraploegen liepen tot gisteravond laat de deur plat bij Yvonne Brunen. Het hoge woord is eruit. De wielrenster uit Swifterbant blijkt ander halve maand geleden plotseling uit de Tour Fé- minin te zijn gestapt omdat ze verdacht wordt van het gebruik van doping. Tijdens de Giro voor vrouwen, begin juli, werd Brunen tijdens een controle positief bevonden. De verboden stoffen norandrosteron en nore- tiocholanolon werden ook bij de contra expertise aangetroffen in haar urine. Brunen, die in eerste instantie hooglijk verbaasd reageerde op de be schuldiging van doping, weet inmiddels van ge raadpleegde deskundigen hoe de stoffen in haar urine konden worden aangetroffen. Het zijn na tuurlijke door het lichaam aangemaakte stoffen. Tot die conclusie kwamen woensdagavond ook de experts tijdens een hoorzitting van de KNWU. De medische commissie van de bond neigt naar vrijspraak van Brunen en heeft de zaak aange houden. Geregelde controles moeten de komen de drie maanden haar gelijk moeten aantonen. In die tijd mag ze aan alle wedstrijden deelnemen, dus ook het wereldkampioenschap, volgende week zaterdag in San Sebastian. ,,Ik moet nu zelfs langer doorgaan vanwege de controles. Normaal zit na het WK het seizoen er op en stop je met fietsen. Ik moet nu de komende drie maanden in spanningen blijven leveren om aan te tonen dat mijn lichaam die stoffen aanmaakt." Wat de genoemde stoffen voor positieve in vloed kunnen hebben weet Brunen ook niet. „Je hoort wel van sporters die betrapt worden op het gebruik van stanozolol. Dat is een bekend mid del. Maar van deze stoffen had ik nog nooit ge hoord. Ik weet nu alleen dat het hormonen zijn". Nu de hoorzitting erop zit en de affaire bekend is, is er een last van haar schouders gevallen. „Ik ben opgelucht dat ik niet steeds de boot meer hoef af te houden met 'geen commentaar'. Dat hadden we met de bond zo afgesproken. Maar dat hield ook een keer op. Ik kan er slecht tegen om er steeds omheen te draaien. Ik had zo iets van: breng het maar eens naar buiten. Want mij treft geen blaam. Ik ben positief bevonden van iets waarvan ik totaal geen weet heb." Na het bekend worden van het positieve plasje wist ze even niet waar ze het zoeken moest. „Je gaat aan allerlei ruige dingen denken. Het ge beurde tenslotte in Italië. Wie weet had ik een verkeerde bidon van iemand aangepakt. Je twij felt aan alles omdat je niet weet waar het van daan komt". Die twijfels waren er bij de mensen in haar di recte omgeving nooit. Die zijn haar altijd blijven steunen. Daarvoor is Brunen ze dankbaar voor. „Ze hebben me opgepept en aangespoord om door te gaan. Ik heb altijd voor ogen gehouden om het WK te rijden. Dat gaat gelukkig lukken. Conditioneel sta ik er niet beroerd voor. Ondanks alles heb ik mijn trainingen kunnen afwerken. Bc zie het WK nu niet speciaal om me te bewijzen. Ik wil voor mezelf een goede wedstrijd rijden. Knë- temann heeft het parcours gezien en die was op timistisch. Ik zie het wel. Ik ben positief gestemd, al klinkt dat juist nu misschien wat vreemd." Grasshoppers zet inhaalrace te laat in tegen BV Leiderdorp basketbal De basketbalsters van Grasshoppers hebben weer achter het net gevist. Gister avond ging de derby tegen BV Leiderdorp in sporthal Cleijn Duin net verloren voor de ploeg uit Katwijk (66-69), die onlangs tegen Hoofddorp ook al dicht bij de overwinning kwam. Grasshoppers staat in de final four-poule nog puntloos onder aan, Leiderdorp boekte in zijn derde duel voor het eerst een overwinning. Leiderdorp had de eerste sei zoenszege vooral te danken aan een sterke eerste helft. Na een gelijkopgaand begin liep de ploeg van trainer Luc Vergoos- sen uit naar 29-46. Na een korte opleving van de thuisclub stond de ruststand van 33-46 op het scorebord. In de tweede helft vielen de gasten bijna zeven minuten vol ledig stil (51-52). Grasshoppers slaagde er zelfs in een voor sprong te nemen, maar de vreugde over de geslaagde in haalrace was van korte duur. Leiderdorp moest het in de slot fase weliswaar stellen zonder de lange speelsters Marloes Nieuwveen en Mariska van Zeg veld, maar de ploeg van trainer Martin Hoekstra had op haar beurt Lenie de Ruyter met vijf fouten aan de kant. In de slotseconde slaagde Ni ke Hartlief er niet in met een driepunter de stand van 66-69 nog te veranderen. „Kennelijk had de inhaalrace ons toch te veel kracht gekost", aldus Hoek stra, die de final four als ideale opwarmer beschouwt voor de competitie. Scores Grasshoppers: Nieuwenhuvs 22, Hartlief 11. De Best 10, De Ruyter'9. Van Rooyen 4, V Kooperen 4, Versteeg 3, Skrede 3 Scores Leiderdorp: Nieuwveen 21, Renske van der Voort 14, Wagemaker 12. Van der Burg 7, Van Zegveld 4, Birthe van der Voort 4, Stijger 3, Van Bakkum 2, Gossschalk 2 Een tafeltennistrainer uit Zutphen, eerder bege leider van topspeelster Mirjam Hooman-Klop- penburg, is door de tuchtcommissie van de Ne derlandse tafeltennisbond zes maanden ge schorst en mag twee jaar lang geen training ge ven aan jeugdleden van de NTTB. De coach zou vier kinderen seksueel hebben misbruikt tijdens trainingen van het district Twente. Hij mag zich de komende twee jaar op geen enkele wijze met jeugdleden van de bond bezighouden, niet alleen als trainer, maar ook niet als coach of begeleider. Opmerkelijk is dat het Openbaar Ministerie in Almelo (voorlopig) heeft afgezien van vervolging. Daarbij werd wel de voorwaarde gesteld dat de tafeltennisbond de zaak tot op de bodem zou uit zoeken en maatregelen zou treffen. Het gaat om vier pupillen van twaalf tot veer tien jaar van tafeltennisvereniging De Trefhoek uit Almelo. De trainer zou, volgens de gedetail leerde beschrijvingen in de tien kantjes tellende uitspraak van de tuchtcommissie, de kinderen tij dens trainingen op intieme plaatsen hebben be- In de uitspraak wordt de man met naam en toenaam genoemd. De tuchtcommissie, die on der leiding stond van mr. Dr. H. Sackers. rechter in Den Bosch, doet dit om clubs en afdelingen duidelijk te maken om wie het gaat, zodat de schorsing daadwerkelijk kan worden uitgevoerd. In het belang van de slachtoffers en hun ouders gaat voorzitter Richard Nijkamp van De Trefhoek niet uitvoerig in op de kwestie. „We willen de kin deren afschermen voor de publiciteit", zegt Nij kamp, die twee jaar geleden door een spelertje op de hoogte werd gebracht. Daarna volgden de an dere drie en kaartte Nijkamp de zaak aan bij de politie. Het bestuur van de Lochemse tafeltennisvere niging De Toekomst, waar de Zutphenaar als trai ner werkt, werkt niet mee aan de straf die de tuchtcommissie heeft opgelegd. De trainer was gisteravond niet in de hal van De Toekomst ac tief, omdat hij met zijn advocaat nadere stappen besprak. De Zutphenaar gaat tegen de straf in be roep. Het bestuur van De Toekomst wil eerst de uitslag daarvan afwachten en verwacht dat de trainer dan gerehabiliteerd wordt. Gerrit Hofland, bestuurslid technische zaken van De Toekomst, heeft stellig de indruk dat de trainer het slachtoffer is geworden van een hetze of complot. ,,Als we hier bij club seksueel mis bruik zouden signaleren, is het meteen afgelopen voor zo iemand. Wij zouden hem nooit meer op kinderen loslaten. Dan krijgt hij geen twee jaar. maar wordt hij levenslang uit onze tafeltennishal verbannen. Maar wij zijn ervan overtuigd dat de trainer zich hieraan niet schuldig heeft gemaakt. Wij blijven hem steunen." De tuchtcommissie van de NTTB erkent dat er tegenstrijdigheden in de verklaringen zijn en plaatst vraagtekens achter de mate van geloof waardigheid van de beschuldigingen. De tucht commissie acht echter voldoende bewezen dat de trainer vier jeugdleden tijdens trainingen op intieme plaatsen heeft betast in de periode van september 1994 tot december 1996. De deelnemers aan het Fontys- schaaktoernooi in Tilburg gin gen weer eens naar school. Meester Gary Kasparov had gis teren de Spanjaard Sjirov uitge kozen als leerling. Die kreeg les hoe je met zwart het Siciliaans behandelt. Vlak voor de veertig ste zet was het college teneinde. Kasparov leidt na vijf van de elf ronden in toernooi met 4 1/2 punt. Alleen Vladimir Kramnik kan in zijn spoor blijven. In de tiende ronde staat hun langver wachte onderlinge ontmoeting op het programma. .Wis Kram nik dit niveau nog een half jaar volhoudt, zouden sponsors wel eens geïnteresseerd kunnen ra ken in een match tussen ons beiden", zei de wereldkam pioen, die er nog aan toevoegde dat Karpov inmiddels tot het verleden behoort. De Nederlanders Piket en Van Wely kwamen in hun partijen niet verder dan remise. Leider dorper Piket mocht daar blij mee zijn, want zijn tegen standster Judit Polgar liet zich in gewonnen stelling beetne- Van Wely was als eerste klaar. Tegen Michael Adams werd in een ongebruikelijke Siciliaanse stelling via een zetherhaling na 21 zetten tot remise besloten. Dat was gisteren het belangrijkste ar gument bij het kantongrecht in Utrecht in het betoog van mr. Segaar, de raads man van de JBN, tijdens het kort geding dat Dennis van der Geest tegen de bond heeft aangespannen. De Bloemendaalse judoka wil via de rechter twee startbewijzen (alle catego rieën en 95 kilo) afdwingen voor de WK van 9 t/m 12 oktober in Parijs. De JBN schreef hem alleen in voor alle ca tegorieën en selecteerde Denny Ebbers voor plus 95 kilo. In de laatste categorie is Van der Geest vice-Europees kampioen. De zoon van voormalig vrouwenbonds- coach Cor van der Geest meent op grond van het zilver en de vijfde plaats Nigeriaanse tieners naar RKC RKC heeft zich versterkt met twee Afrikaanse tieners. |Het gaat om Agustus Dumbar uit Liberia en om Charles Chie- mezie uit Nigeria. Beiden zijn achttien jaar. RKC heeft deze week Ial een tewerkstellingsvergunning voor de twee spitsen gekregen. Dumbar is voor twee jaar vastgelegd, Chiemezie voor drie jaar. Smeets benut Heracles als springplank Ialmelo» Jorg Smeets sprak aan het begin van dit seizoen ook zonder enige schroom dat hij vurig hoopte dat hij zijn contract |bij Heracles niet zou uitdienen. Maar dat hij zes weken later al verbintenis zou tekenen bij een Engelse tweede divisisie- 'club. had hij ook niet venvacht. Wigan Athletic meldde zich twee weken geleden voor het eerst. Gisteren tekende hij er een con tract voor drie jaar, tot grote teleurstelling van trainer Gerard Marsman. 14J Twee debutanten in Duitse selectie 'erankfurtmain De Duitse bondscoach Berti Vogts heeft twee k debutanten opgenomen in de voorlopige selectie voor de WK- kvvalificatiewedstrijd tegen Albanië, op 11 oktober in Hannover. Het zijn Dietmar Hamann (Bayern München) en Carsten Ra- 'melow (Leverkusen). Olaf Marschall maakt na driejaar afwezig heid zijn rentree. De aanvaller van FC Kaiserslautem is met acht zesdoelpunten topscorer in de Bundesliga. Hij speelde op 12 okto- Spber 1994 zijn laatste interland, in Boedapest. Thomas Linke 3r«(Schalke 04) en Jens Jeremies (1860 München) werden al een- e s.maal geselecteerd, maar kwamen niet in actie. De Duitsers mis- e esen in Hannover de geblesseerden Klinsmann, Basler, Nowotny an|en Kmetsch. Johan Bruyneel breekt bekken madrid» Johan Bruyneel heeft tijdens.de Ronde van Puglia zijn 'bekken gebroken bij een valpartij. De Belg is gisteren opgeno- ndrumen in het ziekenhuis van Tircase in Zuid-Italië. De renner van ilkir de Rabobank wordt zo sn^l mogelijk naar België vervoerd. Eer- op de dag werd bekend dat Bruyneel terugkeert naar de iSpaanse wielerformatie ONCE. Bij de ploeg van Saiz stond hij al van 1992 tot en met 1995 onder contract. Daarna verkaste ijjhij naar Rabobank. Bruyneel is de tweede renner uit het team van Jan Raas die in de Ronde van Puglia met een jplessure moest afhaken. Dinsdag brak Erik Dekker een handwortelbeentje. Dat kost de Drent deelneming aan Parijs-Tours, de WK tijdrijden en ide WK op de weg. Olano ook niet naar WK tijdrijden .c(csi]madrid Abraham Olano neemt niet deel aan het wereldkam- jpioenschap wielrennen, dat volgende week in San Sebastian ^Phvorden gehouden. De Bask, die last heeft van een mysterieuze meldde zich gisteren af voor de individuele tijdrit. 76(Vorige week had hij al weten te ontbreken in de wegwedstrijd. iGoede start Muntz bij Duitse Masters c lie motzen Golfer Rolf Muntz bezet na de eerste ronde van de jjJDuitse Masters de gedeelde vijftiende plaats. De Nederlander dsüstaat vier slagen achter het leidende drietal Bernhard Langer .(Dui), David Howell (Eng) en Martin Gates (Eng). Muntz speelde "v'de baan van de Motzener See Golf Countryclub bij Berlijn in v ilevel par, 72 slagen. Hij was na zes holes vier onder par, maar ÏSC|moest met tegenwind die voorsprong weer inleveren. Een resultaat dat staat. Niemand neemt Roda JC de mon sterscore van 10-0 tegen Hapoel Beer Sheva in de eerste ronde van de Europa Cup nog af. De Nederlandse beker houder mag er tot in de eeuwigheid mee pronken, al mag niemand vergeten hoe onthutsend zwak deze Israëlische vertegenwoordiger in de Europa Cup was. Met een totaalscore van 14-1 gaat Roda JC over naar de twee de ronde, in afwachting van een echte tegenstander. Grote clubs als Stuttgart, Chelsea en Betis behoren door de plaatsing pas in de kwartfinale tot de moge lijkheden. Hapoel stelde bakte er net als bij de thuiswedstrijd weinig van. Roda's coach Jol en zijn se lectie hadden woensdag dijen- kletsend staan kijken naar de training van de Israëliërs. „Die twee backs", lachte Jol nog na, „konden niet eens lopen." Roda JC, dit seizoen nog niet in topvorm, draaide Hapoel dol. Trainer Ben Tabak, geplaagd door een reeks zware nederla gen, wilde na afloop de hard oordelende Israëlische media niet onder ogen komen. Tabak stuurde uiteindelijk zijn assis tent Ofer Fabian om hem te la ten zeggen: „Wij waren heel slecht." Jol vond dat Hapoel niet aan de verwachtingen van een Eu ropese tegenstander had vol daan. Zijn ploeg kon het combi natievermogen uitbouwen, de stootkracht oefenen en het zelf vertrouwen opkrikken. Bij rust stond het 3-0 door twee treffers van de 20-jarige Belgische jeugdinternational Van Houdt en één van de Nigeriaan Lawal. „Maak er nog een stuk of drie, vier", vroeg Jol zijn spelers in de Zijn spelers roken echter bloed. Zij wilden er meer, liefst nog zeven, want daarmee zou het resultaat van Ajax dinsdag in de UEFA-beker tegen Mari- bor uit Slovenië (9-1) zijn over troffen. „Als ik er ook maar een tje mag inkoppen", eiste verde diger Regilio Vrede. Zonder sco re zou hij vandaag tijdens de lo tingsbijeenkomst iedereen op vlaai moeten tracteren. Vrede maakte in de 54ste r Zijn ploeg had daarna nog al le tijd om de tien te bereiken. Het door de 6000 toeschouwers en de spelers gewenste resultaat kwam er toch pas in de blessu retijd. De tiende bal kwam van het hoofd van Torma, de Hon gaarse international die ook de achtste maakte. De nummers vier en negen waren van Ooijer, zes en zeven van Lawal en Van Houdt. De laatste gaat als top-, scorer (vijf treffers) naar de tweede ronde. Van Houdt en zijn ploeg koesterden na afloop van de achttiende Europese bekerwed strijd de grootste Europese sco re uit de clubhistorie. Een resul taat dat kwam op een rustige aanzet van coach Jol. Hij eiste van zijn sterkste elftal het be houd van de organisatie in het veld. „Als het 1-0 of 2-0 wordt, vind ik het best", sprak hij Roda JC: Danijanac; i Hart (73. Grün- holz), Senden, Vrede, Obdam; Van der Luer, Ooijer, Doomernik, Lawal; Van Houdt, Torma Hapoel Beer Sheva: Smadga; Oren, Simcfion, Riv, Biton; Rafael, Benajoen, Peter van Houdt van Roda JC (links) ontdoet zich van Jossi Benajoen. De Judo Bond Nederland blijft bij het I' standpunt dat bij internationale wed strijden een deelnemer uitkomt in slechts één gewichtsklasse. Dat is het vaste selectiebeleid om een zo breed mogelijke ploeg af te vaardigen. Zeker i als sprake is van gelijkwaardigheid. (alle categorieën) tijdens de EK in Oos tende recht te hebben op deelname aan beide onderdelen. De judobond koos echter Denny Ebbers als deelnemer in +95 kilo. De Nijmegenaar kreeg die plaats toegewezen na zijn derde plaats tijdens een mager bezet internationaal toernooi in Bonn, waar Van der Geest als eerste eindigde. ati?e we8 naar Sydney bestaat it)or volleybalsters uit hobbels evfi kuilen. De ploeg van bonds- 'scpach Bert Goedkoop beleeft bij .et EK in Tsjechië het voorlopi- dieptepunt op deze lange Met de enige overwinning ïgen Wit-Rusland (3-0) sloot "5e titelverdediger het toernooi stjsteren af. In een niet opval- - ind sterke groep meenden de 2.ïouwen te kunnen meedoen taim een plaats bij de laatste vier. 11 !e formatie van Goedkoop wam na nederlagen tegen Bul- Rusland, Polen en Let- niet verder dan de klasse- z.pgen negen tot en met twaalf. bod op Van der Heijden :|terkrade anp i-Sparta Praag heeft gisteren bij jRoda JC een bod uitgebracht op lStephan van der Heijden. De ctpelgische international denkt er lè»og over na. De 27-jarige speler ai<is één van de zeven Belgische ^spelers van Roda JC. De linker- -ifjniddenvelder komt dit seizoen onder coach Martin Jol niet of nauwelijks aan spelen toe. Germinal Ekeren is misschien wel de verrassendste ploeg in de tweede ronde van de EC voor bekerwinnaars. De Belgische club plaatste zich gisteren dankzij een 1-1 in Belgrado, te gen Rode Ster. Het eerste duel was in 3-2 geëindigd. Germinal - zonder Edwin van Ankeren - bleef gemakkelijk overeind tegen de voormalige grootheid uit Belgrado. De 60.000 toeschouwers begroetten in de 18de minuut een doelpunt van Drulic. Feest werd het ech ter nooit, omdat de dreiging van een Belgische tegentreffer steeds in de lucht hing. Vanaf de 51de minuut moest Rode Ster verder zonder speer punt Drulic, die met directe te genstander Verstraeten na het zoveelste te harde duel met rood naar de kant moest. Rode Ster was daardoor zwaar getrof fen. Radzinski maakte er in de 67ste minuut 1-1 van. Boavista was het tweede grote slachtoffer van de eerste ronde. Spits Jerrel 'Jimmy' Hasselbaink leidde de Portugese club vorig ar de beker, maar vertrok vervolgens naar Leeds. Boavista trok Romeo Wouden (Heerenveen) aan, maar haalde nog niet hetzelfde niveau. Twee weken geleden verloor de ploeg in eigen huis met 3-2 van Do netsk. Dat kon in de Oekraïne (1-1) niet meer worden rechtge zet. Het Chelsea van Ruud Gullit won ook de tweede wedstrijd tegen Bratislava met 2-0. De En gelse productie in Slowakije was volledig Italiaans. Vialli maakte er in de 28ste minuut 0-1 van. Di Matteo nam de tweede voor zijn rekening. Frank Verlaat staat met Stuttgart ook in de tweede ron de. De Duitse vertegenwoordi ger stelde de 10.000 aanhangers teleur door slechts met 2-1 van de IJslandse amateurs van Vest- mannaeyjar te winnen. De Ni geriaan Akpoborie, die Radu- cioiu na de rust verving, maakte in de 73ste en 76ste minuut de twee Duitse doelpunten. Larus- son - ook al een invaller - redde de IJslandse eer. Het eerste tref fen was in 1 -3 geëindigd. Ook de Franse tweede divisie heeft nog een vertegenwoordi ger in het bekertoernooi. Nice speelde 1-1 bij Kilmarnock. Akpoborie en Bobic van VFB Stuttgart v

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19