Warmond in actie tegen korting rijk Een felle strijd over een handvol felle lantaarnpalen Leiden Regio 4i;" t i geen Veel van onze klanten hebben aan een half woord voldoende Wij ook. 'Strengere normen voor jachtwerf Leiderdorp' eiVan Geest (D66) na ^verkiezingen weg guit Alphense raad 'Fruitspreekuur' tijdens 'Open Boerenerfdagen' Halfjaar geëist tegen Alphense overvaller Ambtswoning 'onder de hamer' VRIJDAG 3 OKTOBER 1997 CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071 -5356436 geiieisi, tneente ugt, is inde 'ld 1 Eén v VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK Het Voorschotense Oude Veen- pad is al een jaar het strijdto neel van twee vastberaden Leidschendammers. Met als ge volg dat het fietspad tussen Den JJaag en Leiden alleen op Voor- schotens grondgebied "s avonds nog in het donker moet worden gefietst. Nu het jongste ge- ieentelijke compromis op tafel weer een nieuwe bedrijf klucht' aangebroken. Eén van de twee kemphanen, G. van der Laan, fietst dagelijks haar Oegstgeest en wil koste ivat het kost verlichting boven het driehonderd meter lange Voorschotense gedeelte van het pad. Zijn veiligheid, en die van fcndere fietsers, is in het geding, vindt hij. Zijn opponent, auto dealer en garagehouder F. van Vliet, woont aan het pad en peeft de Voorschotense ge meenteraad ervan overtuigd dat de lantaarnpalen - niet meer dan een handvol - een 'aantas ting van het landschap' beteke nen. I De twee Leidschendammers hebben het afgelopen jaar geen middel geschuwd om hun gelijk Jte halen. Fietser Van der Laan r heeft Leidschendam vorig jaar gevraagd het stukje fietspad in die gemeente van lantaarnpalen te voorzien. Leidschendam vol deed aan dit verzoek en meldde ook dat Voorschoten van plan Was binnenkort het resterende deel van het pad te verlichten. Elke volgende maand fietste Van der Laan daarop naar de Voorschotense raadsvergade- otringen en deed daar zijn zegje. i«pe 'belofte' van Leidschendam efag hij echter tot nu toe niet be- Ivaarheid worden. Het bezoek van een (opgezette) vos leidt tot enige consternatie op het Oude Veenpad in Voorschoten. Dierenbeschermers vrezen dat verlichting van het fietspad de dieren Daar stak opponent Van Vliet achter, want die had ondertus sen niet stil gezeten. „Van der Laan kreeg het in Leidschen dam wel voor elkaar, maar ik wilde er alles aan doen om dat in Voorschoten te voorkomen", verklaart Van Vliet zijn tegenac tie. De enige omwonende van natuurgebied De Horsten zal verjagen. het pad mobiliseerde Staatsbos beheer, Stichting Duivenvoorde en andere milieuvrienden om tegen de lampen te strijden. „Ik heb hier een heel dos sier", meldt Van Vliet. „Daarin staat dat verlichting van dit pad een aantasting van het land schap is." Volgens de garage houder verklaren boswachters in dat dossier dat het dierenle ven wordt ontwricht door de felle verlichting. Van Vliet heeft zelf echter een ander motief om tegen de lampen te zijn. „Het is een afschuwelijk gezicht, die verlichting in Leidschendam. Zo'n 200 meter van mijn huis er is de flora en fauna zware schade wordt toegebracht door de ver lichting, kan je mij niet wijsma ken." Voor het door Van de Poel voorgestelde compromis voelt Van Vliet echter niets. „Ik heb alle respect voor Van der Laan, maar die lichten komen er echt niet", zegt hij fel. „Eén man heeft de verlichting aangekaart. Die kan toch ook over de Veur- sestraatweg fietsen als hij per se licht wil hebben?" Fietser Van der Laan op zijn beurt, heeft ondertussen het ge voel dat de zaak met opzet wordt gerekt. „Het gaat nu wel erg vreemd. De raad heeft de fietspadverlichting in het hele dorp wel goedgekeurd. Had ik er niet om gevraagd, dan had den deze lampen er nu gewoon gestaan. Maar als het zo door gaat, wordt het wéér winter en zijn we geen stap verder", rea geert hij. Wethouder Van de Poel be vestigt dat bange vermoeden. „Voor de winter komen die pa len er zeker niet." De Voorscho tense raadsleden buigen zich waarschijnlijk op 23 oktober over het nieuwe voorstel van B en W. PERSBUREAU CERBERUS Jachtwerf De Koning-Keijzer aan de Doeswerf in Leiderdorp moet aan scherpere geluids normen voldoen. Dat stelt de adviseur van de Raad van Sta te, zo bleek gisteren tijdens een hoorzitting waarin het be roep van het omwonende echtpaar van Hecke-Hoger- vorst werd behandeld. De ad viseur heeft de situatie ter plekke onderzocht. Hij wil dat de milieuvergunning wordt aangescherpt. Er zou zelfs een verbod moeten komen op het spuiten van scheepshuiden. Tuinder A. van Hecke klaagt onder meer over stank, zwerf vuil en intimidatie en terreur door de vergunninghouders. Van Hecke toonde de rechters van de Raad van State een se rie foto's waarop te zien zou zijn hoe hij door enkele leden van de familie Keijzer wordt afgetuigd en in de bosjes wordt gesmeten. Alhoewel de rechters de fo to's geïnteresseerd bekeken, werd Van Hecke snel duidelijk gemaakt dat hij met dit soort verhalen bij andere instanties moet aankloppen. Pogingen van Van Hecke om een tape te laten horen met de hameren de geluiden zoals die dagelijks vanuit de werf zouden opklin ken, werden niet door de rech ters aangehoord. B en W van Leiderdorp ver klaarden akkoord te kunnen gaan met een verlaging van de geluidsniveaus op de werf en een verbod op het spuiten van schepen. Overigens vindt het Leiderdorpse gemeentebe stuur dat het beroep niet-ont- vankelijk verklaard zou moe ten worden. Door de hele pro cedure heen zijn het afwisse lend Van Hecke of zijn echtge note Hogervorst die bezwaar maken. B en W van Leider dorp vinden het principieel onjuist dat de procedure niet consequent door e'e'n per soon of door het echtpaar ge zamenlijk wordt gevoerd. De Raad van State doet over enkele weken uitspraak. FOTO LOEK ZUYDERDUIN houdt het op: een spierwit, fel licht, als op een groot sport complex. En dat terwijl er geen hond rijdt." Ondanks de hoog opgelopen spanning tussen de twee be langhebbenden. heeft de 'klucht' in het Voorschotense gemeentehuis tot nu toe een la ge politieke prioriteit. Wethou der J. van de Poel wil de palen wel plaatsen, maar weet een meerderheid van de raad tegen over zich. Het besluit werd daarom steeds vooruitgescho ven. „De tussenoplossing van het college is nu dat de palen wel worden geplaatst, maar dat de lichten alleen in 'de randen van de nacht' branden. Net als Leidschendam schakelen we de lampen dan na de spits uit", al dus Van de Poel, die niet onder de indruk is van het argument van de natuurbeschemers. „Dat DE RANGE ROVER BRENGT GEVOEL EN REDE BIJ ELKAAR ver O :t \yu Doï anl bjkdriaan van Geest (D66) neemt mtrolgend jaar na de verkiezingen bfefscheid van de Alphense ge meenteraad. Van Geest (43) 3b$telt zich na twintig jaar raads lidmaatschap niet meer her- luesbaar. Al die jaren was hij ook fractievoorzitter. Van Geest trad in 1978 als 23- Jarige voor het eerst aan in de klphense raad. Gedurende twee ^perioden was hij het enige raadslid voor zijn partij, de daaropvolgende acht jaar telde de fractie twee leden. Nu zijn dat er vijf en heeft de partij met hartank Dales ook een vertegen- dijvoordiger in het college van uitpurgemeester en wethouders. red/an Geest is altijd buiten het )raflagelijks bestuur van de ge meente gebleven. „Aanvankelijk zat ik alleen in de raad, dan ligt deelname aan het college niet voor de hand. Pas de afgelopen periode was de fractie zo groot dat dat anders lag. Toen was ik juist bezig mijn studie informa tiewetenschappen aan de Uni versiteit van Amsterdam af te ronden. Dat viel moeilijk te combineren." Na twintig jaar raadslidmaat schap vindt Van Geest het tijd om plaats te maken voor ande ren. „Ik heb mijn bijdrage wel geleverd. Mijn baan is druk en wordt steeds intensiever. Daar door moet ik prioriteiten stel len, dat speelt ook mee. Het was een mooie periode waarin we mooie dingen hebben bereikt en nu wordt het tijd om het stokje door te geven. DORITH LIGTVOET letyVASSENAAR ed hafen appelboom in de tuin die n fieerlijke vruchten levert, maar rngeen idee om welk ras het gaat? ,tr£aterdag en zondag is het mo- I igelijk om te ontdekken of het •bgaat om het ouderwetse sterap- ■npeltje of de onvolprezen goud renet. Beide dagen is er name- 'eldijk 'fruitspreekuur' op het erf =fan de familie Rodenburg aan de Raaphorstlaan 3 in Wasse- Het spreekuur maakt onder deel uit van de 'Open Boerener- Kendagen' die komend week- inde worden gehouden. Land- chapsbeheer Zuid-Holland JLZH) is de initiatiefnemer. ^.Boerenerven hebben een grote fvaarde voor planten en dieren en ook de historische waarde is vaak groot. Omdat de fraaiste «rven dreigen te verdwijnen, or ganiseren wij de campagne", Mnaakt voorlichtster C. Verma nen duidelijk. m In Wassenaar zijn zaterdag tussen twaalf en vier uur 's mid- dags Zuid-Hollandse boerenge zinnen welkom bij de familie —Rodenburg voor rondleidingen, demonstraties over het planten van fruitbomen en informatie over het opknappen van het ei gen erf. Zondag is bestemd voor een breder publiek. Van tien tot vier uur 's middags kan ieder een op de Wassenaarse boerde rij terecht. Er worden ook bomen, strui ken en vruchtensap verkocht. Verder is er een markt waar bij voorbeeld informatie wordt ge geven over planten, vlinders en bijen die rond de boerderij voorkomen. Ook de klompen maker en de mandenvlechter ontbreken niet. Kinderen kun nen proberen èen kunstkoe te melken en meedoen aan een speurtocht op het erf. Ook treedt een verhalenverteller op. Voor zondag zijn er fietsrou tes uitgezet. Ze voeren langs vier andere erven die te bezich tigen zijn in Voorschoten, Was senaar en Leidschendam. De routes gaan ook door landgoe deren. die gewoonlijk niet toe gankelijk zijn. Verder kunnen de fietsers een kijkje nemen in het stoomgemaal De Antagonist in Stompwijk en vaart er eenmalig een fietspontje over De Vliet. Op de buitenplaats Zuydwijk zijn rondleidingen. Boze brief naar Binnenlandse Zaken Warmond heeft de aanval geopend op de 'oneerlijke' ver deling van het geld uit het gemeentefonds. 'Den Haag' verbiedt het dorp uit te breiden, en dat betekent dat War mond volgend jaar twee ton minder van het rijk krijgt. Reden voor het gemeentebestuur om een boze brief te schrijven naar het ministerie van binnenlandse zaken. Ook de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) krijgt een brief. Warmond vindt dat het rijk met twee maten meet. „Andere ge meentes krijgen bijvoorbeeld extra geld uit het gemeente fonds vanwege de centrum functie die ze is toebedeeld", zegt wethouder J. Wassenaar van financiën. „Warmond heeft een recreatiefunctie. Het rijk wil dat we onze polders en wateren beschermen. We mogen daar dus niet bouwen, en worden daar vervolgens nog voor ge straft ook. Terwijl wij vanwege onze recreatiefunctie net zo goed gecompenseerd zouden moeten worden." De tegenvaller van twee ton drukt zwaar op de begroting van 1998. Daarom moet War mond de onroerend-zaakbelas- ting (OZB) met tien procent ver hogen, PTT- en EWR-leidingen belasten en dertigduizend gul den bezuinigen op het wegen- onderhoud. Warmond wil van de VNG weten hoeveel gemeen tes met hetzelfde probleem kampen. „Wij willen een bewe- ging op gang krijgen van ge- meentes die ook slachtoffer zijn van dit beleid", vertelt wethou der Wassenaar. De Warmondse bestuurder rekent erop dat niet ver weg lot genoten te \inden zijn. Juist in het Groene Hart mogen veel ge meentes van het rijk niet verder uitbreiden, vanwege de recrea tiefunctie van het gebied. Themapark Archeon ondanks laag bezoekersaantal tevreden het vorig jaar. Toen passeerden 200.000 mensen de poorten. „We hebben een kort seizoen gehad omdat we een maand la ter dan normaal zijn openge gaan. Bovendien konden we ons vanwege de perikelen van vorig jaar slecht voorbereiden zo verklaart Archeonwoordvoer- der G. IJzereef de behaalde re sultaten. Toch is de nieuwe directie van Archeon niet teleurgesteld over de gebleken belangstelling. „We hadden geen optimistische verwachtingen van de bezoe kersaantallen. We zijn eigenlijk zeer tevreden over dit resul taat", aldus IJzereef. Voor het eerst in vier jaar is er geen ver lies gedraaid. ALPHEN AAN DEN RUN MARCEL SMEETS Themapark Archeon in Alphen aan den Rijn heeft het afgelo pen seizoen opnieuw minder bezoekers getrokken dan de scenario's van de initiatiefne mers voorspelden. Ondanks de dalende belangstelling is de di rectie tevreden. Voor het eerst in vier jaar draait 'iet themapark zonder verlies. Naar verwachting hebben op 26 oktober, het einde van het lopende seizoen, 80.000 bezoe kers een kaartje gekocht. Voor spellingen in de begintijd van het park gingen uit van een tienvoud van dat aantal. De re cente bezoekersstroom blijft zelfs ver achter ten opzichte vari DEN HAAG/ALPHEN PERSBUREAU CERBERUS Tegen een 23-jarige Alphenaar is gisteren bij de Haagse recht bank een voorwaardelijke cel straf van een half jaar geëist wegens diefstal met geweld en afpersing. Er was weinig dis cussie over de gebeurtenissen, want de verdachte zelf was niet op de zitting aanwezig. Op 9 maart '95 had de Alphe naar samen met een paar van zijn 'vrienden' een 'ripdeal' uit gevoerd, zoals de officier van justitie het noemde. De ver dachte had over de gebeurte nissen van die dag eerder bij de politie een volledige bekentenis afgelegd. De 'ripdeal' was een overval op twee andere Alphenaren. De verdachte en zijn gezelschap wisten dat er bij het duo geld en drugs te halen waren, dus trakteerden ze hen op een ge wapende en bedreigende visite. Maar er ging iets mis, waardoor het dreigen veranderde in ge weld. Een van de slachtoffers sloeg doodsbang op de vlucht. De verdachte en een van zijn compagnons haalden hem in en werkten hem tegen de grond. De man wist uiteindelijk toch te ontkomen. De buit die de Alphenaar met zijn maten die avond maakten bestond uit een trainingspak, een halsket ting, geld (250 gulden) en drugs. De rechtszaak van giste ren was de laatste met betrek king tot deze overval. De me deplichtigen van de Alphenaar werden al eerder bestraft. Dat zou ook met hem hebben moe ten gebeuren, maar hij was lan ge tijd onvindbaar. Omdat het misdrijf alweer tweeënhalf jaar geleden plaatsvond en omdat de Alphenaar nog een blanco strafblad had, eiste de officier alleen een voorwaardelijke cel straf. Uitspraak op 16 oktober. runwoude» Een kleine 9.5 ton. Dat vond de hoogste bieder, projectontwikkelaar Bavelaar, de ambtswoning van Rijnwoude en het stuk grond ervoor wel waard. Of Bavelaar het voormalige huis van burgemeester M. Boelen aan de Ridder van Montfoortlaan in Hazerswoude ook daad werkelijk in bezit krijgt, is nog onzeker. De gemeente kan ook nog besluiten om de grond en het huis los van elkaar te verkopen. Met de ver koop van de burgemeesterswoning volgt Rijnwoude het voorbeeld van vele andere gemeenten in de regio. Boelen is hierdoor niet dakloos ge worden. Een maand geleden betrok hij een 'penthouse' in het flatgebouw op de plek van de voormalige mavo in Hazerswoude-Rijndijk. Met de opbrengst van de villa wordt een deel van het krediet afgelost dat de gemeente heeft afgesloten voor de uitbreiding van het gemeentehuis. FOTO HIELCO KUIPERS NIMARC B.V., LIJNBAANSTRAAT 4, 2222 AR KATWIJK, TELEFOON 071 - 4090922. U rijdt al in een Range Rover vanaf 128.300,- incl. BTW en BPM. U least al een Range Rover vanaf 2.745,- p.m. excl. BTW en vervangend verboer (Bron: Rover Group Financial Services; operational lease 48 maanden 20.000 km/jr). Prijs- en specificatiewijzigingen voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17