Erepenning voor K&G ien bedrijf met warmte Erepenningen Onbekende groene stof in Leidse tuin Geen vuiltje aan de lucht voor Ontzet in Parijs Last van bazenstress? Maken dat je wegkomt I6! ClSe star* Leiden Regio iIJDAG 3 OKTOBER 1997 15 chef hans jacobs. 071-5356414. plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 927 933 >(]933 936 939 rel» eliö41 w©50 952 in p54 I t064 iog lAS65 C$71 ag|72 ro<073 heii 974 an ?v$75 ?n®75 >976 "977 "d978 i< 'e J}78 )gl979 Ibai 982 Jl be<084 p 984 R990 J(991 Ir. G.L. Driessen (directeur Gemeentewerken) F.G. Rosier (referendaris ter Secretarie) Mw. A. Coert-de Jong (heropening Stedelijk muse um De Lakenhal) 3 October Vereeniging (50-jarig bestaan) Leidse Studenten Vereniging Minerva (100-jarig be staan) Dr. W. Stuurman (directeur Slachthuis) W. van der Laan (voorzitter 3 October Vereeniging) Vereniging Oud Leiden (50-jarig bestaan) Mej. J.L. van Hoorn (directrice Meisjes H.B.S.) Jhr. mr. F.H. van Kinschot (burgemeester van Lei den) Mw. Dr. C. Hovens Greve (arts te Leiden) H. de Wilde (voorzitter 3 October Vereeniging) Stichting Leidsche Spaarbank (150-jarig bestaan) Dr. E.H. Reerink (president-curator Universiteit) Mw. dr. A.M.M. Smit (adviseur openbaar voortgezet onderwijs) Kolonel Th.H. Wessels (commandant Kokschool) S. Menken (25 jaar wethouder) Mr. G.C. van der Willigen (burgemeester van Lei den) Mr. J.C. van Eek (notaris) Dr. M.A. van Dongen (chirurg te Leiden) J. van der Zwart (secretaris Bond van Amateurtuin ders) Mr. Ph.J. de Ruijter de Wildt (voorzitter 3 October Ver.) Rijksuniversiteit van Leiden (400-jarig bestaan) Pater M.G. de Ponti (rk priester te Leiden) I. Coster (voorzitter NW Leiden) Mw. J.M. van der Blom-Vijlbrief (oud-raadslid) Mr. C.J. Woudstra (oud voorz. Cie. Beroepsschrif ten) M.J.J. Riethoven (sportoreanisator) H. Weibrink (fotograaf, filmer, auteur) Dr. A.J. Vis (burgemeester van Leiden) A. Verboom (wethouder) P.F.S. Biegstraaten (voorzitter Sportstichting) P. Herfst (voorz. ver. belangstellenden De Lakenhal) Mr. D.E. Krantz (voorz. Sticht. Diogenes; reclasse ring) NV Boekh. en Drukkerij vh E.J. Brill (300-jarig be staan) Mr. C.J.D. Waal (wethouder) Mw. M.J.E. Kerckhoffs (jongeren- en bejaardenzorg) Mw. A.B.J. van der Vliet-de Vries (huisarts) Mr. J.M.A. Biesheuvel (auteur) Rijksmuseum voor Volkenkunde (150-jarig bestaan) Mw. M. Servaes-Beij ('Zangeres zonder Naam') J. van Zijp (oud-Leidato voorzitter, gemeenteraad, KNOV) R. Rementaria Troncosco (actief bij Chili-front) Het Amerikaanse volk (t.g.v. bezoek president Bush) Mw. prof. dr. C.W. Fock (kunsthistorica) Mw. M.J.E. Schouten-van Veldhuizen (oud-dir. St. Huisvesting Werkende Jongi R.D. Paauw (adjunct-hoofa wj blad) (adjunct-hoofdredacteur Leidsch Dag- K193 994 995 -E1?96 197 C. Jongejan (voorz. College van kerkvoogden NH ge meente) Ds. Anton Dronkers (predikant) H.A.M.M. Meijer (huisarts) Stad Oxford (t.g.v. 50 jaar stedenband Oxford-Lei- den) Mw. P. Hartevelt en mw. A.JAM. Lasschuijt-van Tongeren (Leids Anjercomité) Chr. Muziekvereniging Kunst en Genoegen (show en Marchingband) Neerslag mogelijk afkomstig van atlas-ceder leiden pablo cabenda Waar het vandaan is gekomen, is mevrouw Knaap een raadsel. Ze weet alleen dat het nu haar terras heeft bedekt en het niet meer weg wil waaien. Toen ze gisterochtend op stond was het roodbruin van de bakstenen in haar achtertuin aan de Witte Singel volle dig vervangen door een laag gifgroen stof. Kennissen opperden de mogelijkheid van woestijnstof, en pollen. Maar het fijne kle verige poeder is veel te groen voor woestijn- stof en het is niet het seizoen voor verwaaid stuifmeel. Het spul is zelfs onder de kieren van de tuindeuren voorzichtig het huis bin nengedrongen. De milieu-ambtenaar van de gemeente voelt wat aan de planten in de tuin maar tast vooralsnog in het duister. Zelfs de plan ten en de bomen zijn bedekt onder een fijn laagje stof. Hij plukt een blaadje, stopt het in een plastic zakje en hult zich in stilzwij gen. Zoutigs ,,Ik proef de hele dag een beetje iets zoutigs in de lucht, maar dat kan ook mijn verbeel ding zijn", probeert mevrouw Knaap een beetje te helpen. De milieu-ambtenaar weet het echter nog steeds niet. ,,lk kan ook nog niet zeggen wat er met de monsters zal ge beuren. Het is niet zo dat er zich in de om geving industrie bevindt waarvan dit af komstig is, en er direct gevaar zou opleve ren. En vooralsnog is het mij helemaal on duidelijk in welke richting we zouden moe ten zoeken. Als we het onderzoeken dan zullen we in eerste instantie een grove ana lyse er op los laten. Ik zal het u zo snel mo gelijk laten weten." Hij legt een plakbandje over de tuintafel om zo wat meer groens te verzamelen, en verlaat net zo onwetend de tuin als toen hij binnenkwam. In de loop van de avond lijkt het raadsel te zijn opgelost als Monique Somers van het KNMI op de televisie ook melding maakt van groenige neerslag. Die is afkom stig van de atlas-ceder, een sparrensoort. Een woordvoerster van het KNMI laat des gevraagd weten dat de kans groot is dat het in Leiden ook om dat stof gaat. „Maar zeker weet je dat natuurlijk pas als je het stof ook hebt gezien." „Twee eerste prijzen en twee wereldkampioenstitels, wie kan hen dat nadoen?" Voor burgemeester Goekoop was het zo klaar als een klontje: K G verdiende de erepenning ten volle. foto loek zuyderduin Muziekvereniging Kunst Genoegen is gisteren onder scheiden met de gouden erepenning van de gemeente Leiden. K&G krijgt de onderscheiding 'op grond van de geweldige verdiensten voor de stad', aldus burgemeester C. Goekoop in zijn toespraak tot de gevierde show- and marchingband. „K&G krijgt de eremedaille van Leiden en dat is hartstikke terecht." leiden» marcel smeets Het muziekgezelschap werd eerder dit jaar tweemaal we reldkampioen en won nog eens twee eerste prijzen tijdens het Wereld Muziekconcours (WMC) in Kerkrade. Na de taptoe voer den de muzikanten van de ver eniging op de Garenmarkt het Kerkrader repertoire en de daarbij behorende show met veel enthousiasme en -vanwege het drukke programma- nog eens dunnetjes op. Na een gewaardeerd optre den van een Italiaans legeror- kest, dat a tempo volksriedeltjes en bekende Italiaanse melodie- en over de Garenmarkt liet schallen, nam de burgemeester de microfoon en maakte hij be kend dat K&G op het stadhuis werd verwacht voor de officiële huldiging. Het publiek reageer de prettig geschokt en sommige ouders van de nog jonge musici graaiden naar een zakdoek. Op het stadhuis kregen de laureaten een fust bier aange boden. Tambour-maïtre Tjeerd Haasbroek en K&G-voorzitter Tom de Boer ontvingen uit han den van Goekoop de versierse len die horen bij de erepenning. „Twee eerste prijzen en twee wereldkampioenstitels, wie kan hen dat nadoen?" Vroeg Goe koop aan zijn gehoor, dat het antwoord wel wist: „Niemand." 3-5 ondernemerswedstrijd De 3 ^se Start gaat de vierde ron- j In. Drie beginnende onder- ners presenteren dinsdag 7 i7:ober in Holiday Inn in Lei- '-4 hun bedrijven, waarna de bepaalt wie zich 'Starter cl de maand' mag noemen, afgelopen dagen zijn zij in krant voorgesteld. Vandaag laatste: het bedrijf van A. toijman-Spadon uit Leiden. fscEN eric de jager i bedrijf met warmte. Dat ft A. Kooijman-Spadon met Body Comfort'. Vanuit ectèchië importeert zij infra- j^jd warmtecabines'. Een soort aaJia, maar toch ook weer niet. orï)e cabines worden in de telctijk vaak huissauna's ge- !md. Maar officieel mogen ,n geen sauna's heten", zegt Leidse starter. „Het principe hetzelfde, alleen is in de mtecabines niet de stoom, ar het infrarode licht verant- Drdelijk voor de warmte. Ver- j|is het net een sauna. Je gaat zitten en lekker zweten. Als E bijvoorbeeld een stijve nek it, kun je er een warme doek eggen, maar een rode lamp sftfteen beter effect." cabine bezet slechts een lervlakte van een meter bij i meter en tien centimeter, j is goed in huis te plaatsen, it hij neemt bijna geen nte in, terwijl je er toch met personen in kunt zitten." .rh infrarood warmtecabines >vd in Nederland nog niet zo £nd. „De meeste mensen ii iben er nog nooit van ge- >rd. Ik hoop dat ik daar dins- verandering in kan bren- 1. Ik neem er eentje mee naar ^tarterswedstrijd." hoijman-Spadon ontdekte warmtecabines via het werk haar echtgenoot. Zij vond zweethokjes alleen een itje te prijzig om te importe- Daarom ging zij met een gïchische fabrikant rond de ril zitten en ontwikkelde een n effectieve, maar goedko- e versie. „De oorsponkelijke zijn gemaakt van duur ladees cederhout. Samen t de fabrikant heb ik een Eu- ese houtsoort gevonden die :elfde eigenschappen heeft, Hollands Midden heeft recordaantal politieagenten op school leiden wervingscampagne begonnen. Bij de politie school in Leusden zijn sinds die tijd acht klassen gevormd met uitsluitend kandidaten uit Hollands Midden. Nooit eerder in zijn bestaan had het politiekorps van de regio Hollands Midden zo veel agenten in opleiding als op dit moment. Niet minder dan 192 'aspiranten in opleiding' lopen zich op de po litieschool warm om in de regio de straat op te gaan. De opleidingsgolf is nodig om het korps in het jaar 2000 op sterkte te krijgen. Hollands Midden kreeg vorig jaar toestemming de formatie fors uit te breiden met 321 mensen tot meer dan 1700. Om die mensen ook daadwerkelijk binnen te ha len is in de regio in februari van dit jaar een grote Bij de selectie van de nieuwe instromers heeft de politie veel aandacht besteed aan het aanne men van vrouwen en allochtonen. Niet minder dan veertig procent van de aspiranten in oplei ding komt uit deze traditioneel ondervertegen woordigde groepen. Bijzonder is dat 54 leerlingen in de avonduren de opleiding volgen. Bij bijzon dere evenementen zijn zij nu al direct oproep baar. Bevrijdingsfeest in Franse hoofdstad parus annet van aarsen Heel even dreigde het feest in de soep te lopen. De smog in Parijs legde woens dag het verkeer noglam. Maar gisteravond was er geen vuiltje aan de lucht. Gelukkig maar, vonden zo'n 250 Nederlanders, die in de Tour Montparnasse - de wolkenkrabber in de gelijk namige wijk - de bevrijding van Leiden vierden. Ze ko men heel graag naar het feest rond Leidens Ontzet in Parijs. Al was het alleen maar om eindelijk weer eens een harinkje naar bin nen te laten glijden. „De kans had er in gezeten dat donderdag maar de helft van de auto's, namelijk die met de even kentekens, de weg op hadden gemo gen", zegt Henk Grethe, se cretaris van de 'Union Ne'erlandaise en France'. „En dan was het hier niet zo druk geweest. Veel van onze leden wonen niet in Parijs, maar in de voorsteden of zelfs daarbuiten." Hij staat in een keukenschort haring uit te delen. Voor de lief hebbers is er verder natuur? lijk Corenwyn en witte brood voor bij het zoute vis je, Hollandse kaas, Hollands bier en bakken vol chips. Een medewerker van de ambassade heeft zelfs nog geprobeerd een lading kro ketten naar de 56e etage van de Tour Montparnasse te charteren. Maar die mis sie mislukte. Naast sinterklaas is Leidens Ontzet het grootste traditio nele feest, dat door de Ne derlandse Vereniging in Pa rijs wordt gevierd. De 'kaas koppen' brengen graag een bezoek. Maar of dat komt doordat ze die Parijzenaren - vaak versleten voor hautain en onvriendelijk - zat zijn en naar Nederland verlangen? Volgens ambas sadeur Wijnands, be schermheer van de vereni ging, is dat niet het geval. „Ik denk dat de Nederlan ders in Parijs alle reden hebben om zich goed te voelen", meldt hij. „Ze wo nen immers nog steeds dicht bij Nederland. Ze kun nen zo profiteren van twee culturen. De Parijse cultuur en de Nederlandse, als ze een paar uur reizen. Toch denkt consul Jaques W. Neuteboom, vooral met heimwee terug aan het feest in Leiden. „Ik ben geboren in Leiden, op het Gerecht", zegt hij. „Mijn vader was de molenaarsknecht van Mo len de Valk. Ik mis de tap toe, ik mis de optocht. Ik kan me niet meer herinne ren wanneer ik op 3 oktober in Leiden was. Dat is lang geleden." De consul viert nu dus 3 oktober in Parijs. Ook heel gezellig, vindt hij. Maar misschien had hij toch liever een kijkje in de Sleutelstad genomen. „Ik heb vanavond hutspot gegeten", meldt een wat ou dere dame. „Maar die ha ring, daar houd ik niet zo van." Nee, ze komt niet uit Leiden. Maar ze heeft in Voorschoten en Wassenaar gewoond. En onlangs koch ten zij en haar man een tweede huisje in Haarlem. Die hustpot, dat was ge woon omdat het zo hoort. Voorzitter Jacoba de Jongh van de Union Ne'erlandaise mijmert intussen voor zich uit, voor het raam op de 56e etage met Parijs letterlijk aan haar voeten. Panorama view over de lichtstad. „Die zee van mensen hier", zegt ze. „De meesten moeten el ke dag kilometers ver reizen om bij hun werk te komen. De werkdagen zijn lang, de Parijzenaren zijn gejaagd. Ik vind ze niet onvriendelijk. Het zijn de omstandighe den. De ambassadeur heeft gelijk. Als je het even niet meer zo ziet zitten, ben je vanaf hier zo in Nederland. Even met je voeten op de Hollandse bodem." Bert van Unen, Leidenaar, werkte tot tien jaar geleden voor IBM in Parijs. Inmid dels is hij met pensioen maar zijn vrouw werd drie maanden geleden uitgezon den naar Parijs. „Ik ga nu eindelijk eens een Franse cursus doen", meldt hij. „Ik kan me nog steeds niet goed uitdrukken in het Frans. Bij IBM sprak ik vóornamelijkEngels. „Frustrerend is dat, he", zegt de wouw van een vroe- gere collega. „Ik zit nu in een internationale ge spreksgroep, ook om bij te spijkeren. Toen ik net be gon, kaartte de docente de drugsperikelen tussen Frankrijk en Nederland aan. Daar kon ik zo lekker over meepraten, immers. Nou, wat ik ook probeerde te zeg gen, in mijn Frans ontbrak iedere nuance. Dat is zo las tig..." Benieuwd wat burgemees ter Goekoop er van zou bak ken. De Nederlanders in Pa rijs proberen hem volgend jaar over te laten komen, als onderdeel van zijn af- scheidstournee. Gelukkig voor hem, in de Tour Mont parnasse wordt met het Lei dens ontzet uitsluitend Ne derlands gesproken. Leidse psychiater Rigo van Meer schrijft boek over onbekend verschijnsel maar een stuk minder kost. Daardoor zijn de infrarood warmtecabines betaalbaar ge worden." De laatste voorronde van de Leidse Start is op 18 novem ber. De inschrijving daarvoor sluit op 4 november. De finale is op 15 december. Voor infor matie en inschrijving kan wor den gebeld met Aafke Vis (ABN AMRO): 071-5660537. Wie de wedstrijd dinsdag in Holiday Inn wil bijwonen kan zich mel den bij het Leidsch Dagblad (Wilma Steverink), 071- 5356206. leiden annet van aarsen Maken dat je wegkomt. De boodschap van de Leidse psy chiater Rigo van Meer, naast di recteur van een psychiatrisch ziekenhuis in Delft ook oprich ter van het Instituut voor Stress Preventie, is simpel. Als je last hebt van bazenstress, als je baas je tot het randje van overspan nenheid drijft of zelfs daar over heen, kun je misschien nog het beste op zoek gaan naar een an dere baan. Van Meer schreef kort gele den het boekje 'Overspannen door je baas, ziekmakende stress en wat er aan te doen is'. „Ik kreeg wel eens mensen in mijn praktijk, die letterlijk over spannen waren geraakt door hun baas en leden aan een posttraumatische stressstoor nis", zegt Vaij Meer. „Maar toen ik op zoek "ging naar boeken over dit fenomeen, bleek dat er niets over was geschreven. Het weemde is dat psychiaters en psychologen vaak beweren dat overspannenheid door het ge drag van de baas niet veel voor komt, maar dat - als je het 'ge wone' mensen waagt - die meestal wel iemand met ba zenstress weten te noemen, of zelf ervaring hebben." Hoewel 'Overspannen door je baas' nuttige tips bevat voor artsen en therapeuten, valt het boekje beslist niet te omschrij ven als vakliteratuur. Bazen kunnen met het boekje nagaan hoe ze hun medewerkers psy- Psychiater Rigo van Meer „De slechtst denkbare baas is gewoon een slecht mens, een mens met sadistische trekjes." foto dick hogewoning chisch gezond houden. En voor werknemers met bazenstress is het een baken bij zelfhulp. Zelf een diagnose stellen is ook mo gelijk. Met de bazenstress-me- ter in het boekje - met stellin gen als 'privé praat ik vaak over de problemen die ik met mijn baas heb' en 'ik fantaseer soms hoe ik mijn baas terug kan pak ken' - is direct uit te rekenen of er sprake is van ziekmakende verhoudingen. „De slechtst denkbare baas is gewoon een slecht mens, een mens met sadistische trekjes", zegt Van Meer. „Als je onder zo'n baas werkt, moet je ge woon weg. Dat doen de meeste mensen ook. Die willen gewoon lol in hun leven houden. Wat mij betreft is dat een heel ge zonde houding. Je moet een beetje zelfzuchtig zijn, op je ei gen zieltje letten. Het probleem is dat heel veel mensen niet in een positie verkeren dat ze nmakkelijk weg kunnen, dat ze zo kunnen overstappen naar een andere baan." De baas met het in-en-in slechte karakter schijnt overi gens niet zo vaak voor te ko men. Vaker spelen andere fac toren een rol. Zo kan een lei dinggevende zich niet zo be wust zijn van zijn ziekmakende gedrag. Of juist met één speci fieke ondergeschikte niet door de bocht te kunnen. „Bedrijven roepen nog wel eens de hulp in van ons Instituut voor Stress Preventie. We proberen dan via de stressgame, een rollenspel, duidelijk te krijgen waar het mis gaat", aldus Van Meer. „Ba zenstress is heel negative, ziek makende stress. Stress door ho ge werkdruk is veel minder schadelijk. Daar raak je niet zo snel overspannen van. De psychiater is zelf nog nooit overspannen geraakt door ba zenstress. Wel was er ooit spra ke van een ernstig verstoorde relatie met een collega. „Dat was iemand die mij ontzettend voor schut zette. Ik was zo ont zettend kwaad. Ik bedacht zelfs manieren om hem te grazen te nemen. Krankzinnig, zulke wraakfantasieën eigenlijk", zegt Van Meer. „Maar gelukkig blijft het meestal bij fantasieën." Soms kan het echter voor de baas ook heel bedreigend wor den. „Neem nou de politiecom- mandant, die niet meer bij schietoefeningen durfde te ko men." Inmiddels heeft Van Meer zelf ervaring met 'de baas zijn'. „Dat is een moeilijke positie. Mensen zijn van je afhankelijk. En vaak heb je zelf niet door dat zij dat zo sterk voelen", zegt de psychi ater. „Als je in een bazenpositie zit, wegen je woorden veel zwaarder. Daar moet je je van bewustzijn."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15