Leidens Ontzet 'Het is gewoon een gevoel' Zeeslag op polderland De feestvierder -Uitsmijters in rokkostuum PIETER VAN DER WERF miJDAG 3 OKTOBER 1997 Geuzentocht (V) Nog altijd wordt de tocht die de geuzen naar Leiden maakten door diverse clubjes hobbyisten nagedaan. Vanuit Zoetermeer vertrekken groepjes kanoërs die de geu zentocht napeddelen. De Vereniging voor Waterstaat en Landinrichting reist de tocht vanuit Rotterdam na per bus. En in Zoeter- woude vaart B. Oostdam groepen geïnte resseerden door de polders. Hoe goedbedoeld de tochtjes van de va rende en busriidende namaakgeuzen ook zijn; wat de échte geuzen flikten, doet nie mand ze meer na. Tenminste: niet zo lang de Westbroekpolder en de Grote Polder droogstaan. Het gebeurde in de laatste dagen van sep tember en de geuzen wisten zeker dat God zelf er de hand in had. De hemel werd zwart van de wolken en er stak een heftige storm op die nog dagen zou aanhouden. Het noodweer viel samen met een spring vloed, die het water van de Noordzee door de lekgeprikte dijken de akkers opstuwde. Het water steeg van twintig tot zeventig centimeter en in de nacht van 1 op 2 okto ber was het grote moment eindelijk daar. De geuzen lichtten de ankers en trokken vanaf de Noord Aa de polders in, op weg naar Leiden. Het leger van Oranje leverde slag om de Kerklaan - en vermoedelijk om het boeren- pad dat van Zuidbuurt naar Weipoort loopt - en gingen verder de polder in, terwijl ze soms het water in moesten om hun schui ten vlot te trekken. Vanuit de Grote Polder richtten ze het geschut op Zoeterwoude, waar de vijand was gelegerd. Er ontstond brand in het dorp. die oversloeg naar de huizen en schuren waar de Spanjaarden zich hadden verschanst. De belegeraars van Leiden sloegen massaal op de vlucht, 'met de beenen in het nat en de voeten op den drassigen glibberigen grond', terwijl de geuzen een bloedbad aanrichtten onder de vluchtenden. Waarom de geuzen vervolgens in één moeite door de dorpskerk van Zoeterwou de met de grond gelijk maakten, is niet ge heel duidelijk. Volgens sommigen ging het per ongeluk. Anderen houden vol dat de geuzen de kerk in brand staken om de Lei- denaars te tonen hoe dichtbij het leger al was. Weer anderen beweren dat de kerk vol zat met zwaarbewapende Spanjaarden. Over één ding kan iedereen het eens zijn: erg netjes was het niet om de eeuwenoude kerk te mollen. De meest logische verklaring is dat de geu zen er lucht van hadden gekregen dat de kerk van Zoeterwoude een roomse kerk De polders bij Zoeterwoude zien er tegenwoordig uit zoals zoveel polders: omzoomd door snelwegen, en doorsneden met smalle slootjes. In 1574 trokken de geuzen met boten en al over het land waar nu de koeien grazen. foto hiflco kuipers was. En als een geus een katholieke kerk zag, kon hij zich nu eenmaal niet meer in houden. Katholieke kerken werkten op de geuzen als een bushokje op een bende voetbalhooligans. Bij de inmiddels herbouwde kerk staat te genwoordig dan ook een enorm bord met het opschrift: 'Nederlands Hervormde Kerk'. Het is duidelijk dat het kerkbestuur geen enkel risico meer wil nemen. De geuzen, vermoeid van een dag hard werken, trokken via de Meerburger Wete ring het Papenmeer in en gingen voor an ker. Leiden lag binnen handbereik. Het enige obstakel dat nog resteerde, was een Spaanse vesting of 'schans' op de vaarrou te naar Leiden. De schans Lammen, heette dat obstakel. Morgen: De zaligste verlossing rdl'' Voor de één is de optocht het hoogtepunt van 3 oktober, voor de ander de Reveille. Maar zowel jong als oud verheugt zich op het feest der feesten. Vandaag vertelt Edward Heitmeijer (46) hoe hij de dag vult. ,Ik vier het eigenlijk twee keer. Gisteren heb ik al met de leerlin gen van mijn school hutspot gegeten. Niet iedereen vindt het even lekker, maar daar gaat het niet om. Het hoort bij het feest. nhreJ Vanaf twaalf uur was iedereen vrij. Daarna heb ik met mijn col lega's een harinkje gehapt. Misschien ook wel twee. Maar in elk geval hebben we de vis vervolgens lekker laten zwemmen, 's in Middags ben ik met mijn twee kinderen naar de kermis gegaan. Dan is het tenminste nog niet zo druk. FjB„De taptoe is ook een vast onderdeel van mijn 3 oktoberviering. Mijn kinderen liepen dit jaar niet mee, maar ik ben wel gaan kij ken. Ieder jaar staan we op de hoek bij de Breestraat en het Noordeinde. Dan gaan we er heen met de buren, maar treffen daar meer bekenden. Hoewel wij pas een jaar of zeven in Leiden wonen, is dat toch al een vast programmapunt geworden. Een soort traditie eigenlijk. En elk jaar gaan mijn vrouw of ik nog even de stad in voor een klein drankje. We kunnen niet samen le L want er is een oppas thuis nodig." ,De Reveille laten we steeds aan ons voorbij gaan. Dat is net iets te vroeg. We ontbijten op 3 oktober ook niet met hutspot of ha- ana ring. Met de kinderen ga ik elk jaar 's ochtends wel naar de Bree straat toe. Daar zijn altijd veel festiviteiten. Voor de optocht, die ook elk jaar bezocht wordt, gaan we richting Zoeterwoudsesin- Alles is daar goed te zien en bovendienkunnen de kinderen daar kastan- Vertedering troef bij Leidse Taptoe FOTO MARK LAMERS iaVie denkt dat zinloos geweld, gjandalisme en openbare dron kenschap op 3 oktober ver van de laatste tijd lijn, vergist zich deerlijk. Hon- lerd jaar geleden was daar ook d sprake van. De burgemeester 'an Leiden zocht in die tijd flensen aan om op en rond de een oogje in het zeil te opdat er geen ongere- (eldhcden plaatsvonden op het eest der feesten, len soort voorlopers van de luidige uitsmijters hielden de in de gaten. Wie waren leze durfals? Minervanen. Nee, lit is geen grap. Zo'n honderd aar geleden hielden mannelijke Jorpslcden in rokkostuum de iermis in de gaten. Zij werden speciaal gevraagd door C*e burgemeester. Hun taak be- rrftond uit het naar huis sturen e(tan Leidenaars die te diep in diet glaasje hadden gekeken. Ui- praard hebben we het hier over ten tijd waarin de studenten aanzien genoten dan te- jenwt (>rdig. Maar toch... Wie zou vandaag vrijwillig in driede lig pak op de Beestenmarkt dronken lieden manen naar huis te gaan. Feit blijft evenwel dat de Leidse studenten een be langrijke rol hebben vervuld. In 1823 besloot het college van B en W dat Leidens Ontzet voortaan op de eerste zondag na 3 oktober herdacht moest worden in plaats van op de dag zelf. Dit besluit had een storm van verontwaardiging tot ge volg, wat leidde tot een grootse viering van 3 oktober door Leid se studenten. Hiermee zetten zij een niet meer te stuiten trend in. Het is ook om deze reden dat de 3 October-Vereeniging vanaf haar oprichting in 1873 de studenten een warm hart heeft toegedragen. Zo heeft tot op de dag van vandaag de prae- ses colegii van Minerva zitting in het bestuur van de vereniging en lopen de studenten direct achter het 3 Octoberbestuur in de Taptoe. TIMOTEUS WAARSENBURG Opgetogen judopakjes met daaronder trendy gympen, ma jorettes in vleeskleurige schoen tjes en batons die bijna even groot zijn als het lijfje, en kleine mannetjes hand in hand met grote jongens. De traditionele Taptoe op 2 ok tober is grotendeels een aange legenheid geworden voor jonge sporters. Korfbalclub Crescendo draagt een bord met daarop het motto 'Korfbal wordt je met de paplepel ingegoten', en ze du wen een buggy met inhoud voorop als levend bewijs. Een \Tolijk wanordelijke kruising tussen een verlengd speelkwar tier en een Olympische stoet. De Leidse taptoe '97 heeft als thema 'Een lint van licht' en dat werd door de twirlers van de Kopergirls verbeeld door licht gevende twirlstokken en fluo rescerende kermisrietjes rond haarknotjes. Voetbalvereniging de Leidsche Boys heeft er be hoorlijk werk van gemaakt. Op een fel verlichte oplegger is een miniatuur voetbalveld uitgete kend waar voetballertjes zich uitleven met gekleurde ballen. Hier en daar loopt er iemand met een zaklantaarn rond, maar verder wordt het thema blijk baar niet echt als bindend erva ren. Van een lint is ook niet echt sprake omdat de diverse fanfa res op gezette tijden opzettelijk halt houden. De optocht zou anders te snel voorbij zijn. Het geeft de jonge turnsters in elk geval de ruimte voor radslagen over de Breestraat die veel be wondering oogsten van ouders, ooms en tantes. Als een kereltje van een gym nastiekvereniging onvermoed zijn welkomstdelegatie tege moet loopt, versterkt met buren en kennissen, wordt hij ont haald op een daverend applaus. Het ventje, blond en blauwe ogen, draait zich verbaasd om en kijkt zoals alleen kleine kin dertjes dat ongestraft kunnen doen. Moeder snelt op hem toe, drukt hem een kus op zijn wan gen en een pakje appelsap in Muziekvereniging K&G, prominent aanwezig bij de Taptoe, ontving van de gemeente Leiden de erepenning. zijn hand. De warmte maakt zich meester van iedereen en aangemoedigd door de ruim ge deelde moederliefde maakt de kleine een triomfantelijke rad slag. En de hele Breestraat neemt alvast een voorschot op zijn succes op de Olympische Spelen van 2008. Een golf van voorspelbare vertedering over spoelt vijftien meter winkel straat. De vedette neemt af scheid met kleuterhandjes, be denkt dat hij tijdens zijn stunt zijn pakje sap op de grond heeft laten liggen en rent terug waar bij hij meteen onthaald wordt op een kleine encore van zijn publiek. ..Gezellig hè?" De buurman van het jochie komt elk jaar kijken. Hij vindt het geweldig ,,Je kan het niet uitleggen, het is een ge voel. Een echte Leidenaar die weet dat." En niemand wil iets missen. Keukentrapjes, krukjes en ladders, alles wordt aange sleept om maar een beter uit zicht te hebben. Maar niet alleen de kleine kin deren worden aangemoedigd. Rugbyv ereniging DIOK bijvoor beeld is sterk vertegenwoordigd met een delegatie oud en jong. Alleen dragen de oudere jon gens bier bij zich. Beschaafd, dat wel. In de ene hand het blik je en in de andere een plastic beker. En ook sportverenigin gen die zich speciaal inzetten voor gehandicapten kleuren de optocht. Er komt een gemotori seerde rolstoel voorbijzoeven compleet met grote Nike sticker 'Just do it'. De jongetjes van voetbalclub UVS lopen hand in hand met oudere heren in pak wat een groepje brallers aan de kant quasi-leuke kreten ondokt. K G is prominent aanwezig, net als muziekvereniging VIOS. De jury betreurt het alleen dat zo weinig bands iets aan het thema 'Een lint van licht' heb ben gedaan. De Joppenszprijs gaat dan ook naar de Leidsche Boys met 'het verlichte voetbal- FOTO LOEK ZUYDERDUIN veld'. Hockeyclub Roomburg krijgt de tweede prijs voor de molen met oranje wieken en de kleurbogen en lichtjes van Scouting St. Jozef zijn goed voor een derde prijs. De diversiteit aan spon en mu ziekverenigingen staat een beetje in contrast met de op komst. Er zitten niet alleen ga ten in de taptoe, maar ook in de rijen toeschouwers. Als het in derdaad waar is dat bij de tap toe de ene helft van Leiden de andere bekijkt, dan is het inwo nertal behoorlijk geslonken. LEIDEN PABLO CABENDA Geen 3 oktober voor universiteit Geen haringen, geen witte brood. geen hutspot. Hoewel de Leidse universiteit onlosmake lijk verbonden is met Leidens Ontzet - 's lands oudste acade mische instelling was een ca deautje van Willem van Oranje aan de Leidse bevolking - laat de Mering van 3 oktober te wen sen over. Iedereen heeft vrij, dat wel, maar op de universiteit zelf is niets te merken. En de be stuurders van de universiteit, wat doen zij op de typisch Leid se feestdag? Het drietal heeft zo op het oog weinig binding met Leiden. Voorzitter van het colle ge van bestuur, Loek Vrede voogd, woont in Den Haag, rec tor Willem Albert Wagenaar in Zeist en het nieuwe collegelid Joris van Bergen naar verluidt in Delft. De rector magnificus, het 'gezicht' van de universiteit, doet in elk geval zijn best nog iets van de binding met het ver leden vast te houden. Gisteren verscheen hij bij de Taptoe en was hij aanwezig bij de uitrei king van de erepenning. Van ochtend vroeg maakte hij bo vendien zijn opwachting bij de Reveille op het Stadhuisplein. En vervolgens ging Wagenaar ontbijten met Leidse burgerva der Cees Goekoop. Daar bleef het bij. Naar verwachting zullen vooral de Leidse studenten de innige - historische - band tus sen stad en universiteit levend houden. Hossend en joelend in Leidse cafés zullen zij zich ver broederen met geboren en ge togen Leidenaars. CAROLINE VAN OVERBEEKE KUNST-, ANTIEK- en INBOEDELVEILING KIJKDAGEN Veilinghuis Oude Gracht Oudegrach! 26 -1811 CL Alkmaar Tel. 072-5154206, to 072-5116011 Tel. 06-53429360. privé 023-5270519 ^Regisle^eilinghoude^^^Schit^^i Leidsch Dagblad Voor Leiden mag 3 oktober dan wel zo'n speciale dag zijn. Maar hoe zit dat voor de rest van de wereld? Wat gebeurde er vroeger nog meer op 3 okto ber dat het vermelden waard is? Een beknopt overzichtje: 3/10/0079: Uitbarsting van de Vesuvius, verwoesting van Pompeii 3/10/1904: Frankrijk en Spanje tekenen een verdrag dat ogen schijnlijk de onafhankelijkheid van Marokko waarborgt, maar dat in geheime paragrafen de opdeling van dit land tussen beide staten beoogt. 3/10/1907: In de Indiase hoofd stad Calcutta zijn opstanden te gen het Britse koloniale gezag. 3/10/1912: De regeringen van Servië, Bulgarije, Montenegro en Griekenland stellen de Turk se regering een ultimatum om binnen drie dagen aan Macedo nië. Oud-Servië en Albanië vol ledige autonomie te verlenen. 3/10/1932: Irak wordt opgeno men als lid van de Volkenbond. Hiermee vervalt formeel het Brits mandaat. 3/10/1937: In drie bewegingen trekken-Japanse invasietroepen China binnen. Nanking wordt bedreigd. 3/10/1940: Hitier ontmoet Mus solini op de Brennerpas. Beslo ten wordt Gibraltar aan te pak ken. 3/10/1941: De Duitse bezetter laat zes Parijse synagogen de lucht in vliegen. 3/10/1942: Amerikaanse vlie gende forten bombarderen staalfabrieken bij Luik en voe ren aanvallen uit op Le Havre en St.-Omar 3/10/1944: Walcheren komt on der water te staan nadat de RAF de Westkapelse Zeedijk had ge bombardeerd. 3/10/1947: Koningin Wilhelmi- na legt tijdelijk het koninklijk gezag neer. Prinses Juliana wordt regentes. 3/10/1950: Indonesische leger eenheden beginnen de aange kondigde aanval op het eiland Ambon. Dr. Drees roept op tot een vreedzame regeling. 3/10/1974: De Braziliaanse voetballer Pele beëindigt zijn carrière in Sao Paulo. 3/10/1975: De Nederlandse di recteur van de AKZO-vestiging in Ierland, T. Herrema, wordt ontvoerd. 3/10/1980: Bij een aanslag op een synagoge in Parijs komen vier mensen om. 3/10/1986: In de Algemene Ver gadering van de VN beschuldigt de.Surinaamse legerleider Bou- terse Nederland ervan bandie ten in zijn land te steunen. 3/10/1986: De Italiaanse wiel renner Francesco Moser brengt in Milaan het wereldrecord op 49.801 km. 3/10/1989: In Panama mislukt een coup tegen sterke man Ma nuel Antonio Noriega. De gene raal beschuldigt de VS van be trokkenheid bij de machts greep. 3/10/1990: hereniging van Oost- en West-Duitsland. Het zijn me de dagen wel, die 3 oktoberdagen TIMOTEUS WAARSENBURG Tekst: E. Filemon Muziek: Balou the Bear-lied uit het Jungle Book van Walt Disney Bijzonderheden: liedje uit het Minikoraal Want ik ben Pieter van der Werf Pieter Pieter van der Werf Burgemeester van een mooie stad Ik sta hier helemaal alleen In mijn eentje zo alleen Wie weet een ander plekkie in de stad De mensen die lopen hier zo maar omheen Soms zijn ze aan 't zonnen, soms zijn ze gemeen Ze gooien afval op mijn been Een klodder verf eroverheen Dan staar ik naar de Lange- brug Die schooiers konten altijd te rug Staan hier doet soms pijn Maar Pieter van der Werf die krijgen ze niet klein Nee. niet klein Want ik ben Pieter van der Werf Pieter Pieter van der Werf Burgemeester van een mooie stad Ik sta hier helemaal alleen In mijn eentje zo alleen Wie weet een ander plekkie in de stad Ben onder vriènden een klasse apart Ik hou van het stilstaan da's goed voor mijn hart En als ik soms een beetje gaap Lijkt het op een winterslaap Dan denk ik terug aan het Leids Ontzet de Spanjaard en het fel verzet Staan hier doet soms pijn Maar Pieter van der Werf die krijgen ze niet klein Nee, niet klein Want ik ben Pieter van der Werf Pieter Pieter van der Werf Burgemeester van een mooie stad Ik sta hier helemaal alleen In mijn eentje zo alleen Wie w-eet een ander plekkie in de stad

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13