Wetenschap Techniek De ongekende mogelijkheden van hout na transplantatie Meer zink en foliumzuur helpt mannen vader worden DONDERDAG 2 OKTOBER 1997 REDACTIE SASKIA STOELINCA 023-515<| 6 3 2 7 7 5 1 1 9 4 5 3 8 1 6 10 1 9 10 3 6 1 9 9 7 6 6 1 5 1 8 4 9 5 3 10 4 1 1 1 8 6 8 4 1 6 3 10 10 1 4 1 2 3 4 5 6 7 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een getal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld moeten worden in de vakjes met een getal kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vor men de letters in de eerste en derde kolom ook een woord.' Hoe luidt het sleutelwoord? Horizontaal 1Vuur bij padvin ders; 2. optisch hulpmiddel; 3. leuk verhaaltje; 4. over enige tijd; 5. kwakkelen met de gezondheid; 6. afzondering; 7. gelijke; 8. on wel na een feest. CRYPTOGRAM smal bekaf-a-e a-r-i-a-g 1-aanslag job-ae aa-sar pedalen o-ie nasibal HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer De zielkundige rees overeind en ge leidde zijn bezoeker met zachte drang naar de deur. „En nu genoeg gebeuzeld", sprak hij. „Ik begrijp dat de heer Bommel hier een zorgelijk geval is; nochtans ontbreekt mij de tijd om hem een behandeling te ge ven. Ik heb een monstervorming on der handen die ernstiger is dan de zijne." „Wacht even", zei Tom Poes. „Wanneer u de grauwe razer wilt hel pen moet u de kraai..." „Krijg de teter met je kraai!" schreeuwde de opvoeder overspan nen. Hij herstelde zich en hernam op aangename toon: „Verlaat thans mijn kliniek. In de reine, witte sfeer van dit gebouw is geen plaats voor proefnemingen met babbelend gevo gelte! Eruit! „Ik weet, wanneer ik te veel ben", zei heer Ollie waardig. „Wij, Bommels, hebben een zuiver gevoel voor die dingen. Kom Tom Poes." Hij wendde zich om en verliet de ge neeskundige inrichting. De avond was reeds gevallen en de laatste stra len van de zon zetten het bouwwerk in een vreugdeloos schijnsel. „Wat nu?" zo vroeg heer Ollie met gekne pen stem. „Onze pogingen om te helpen zijn op niets uitgelopen. Wat gaat er nu met Razertje gebeuren?" Ja, dat was de vraag. In gezelschap van een kundige verpleger begon doctor Zielknijper het gebouw van onder tot boven te doorzoeken. „Neem een goede lantaarn mee, broeder Hogel", zei hij. „Er bestaat een kans, dat het monster naar de zolder gevlucht is." W DOOR JAN VISSER De temperatuur van het zeewater is nog steeds erg hoog. Voor onze kust bedraagt deze 17-18 graden. In de meeste herfsten zou deze hoge watertemperatuur koren op de mo len zijn voor de vorming van zware buien maar daar komt dit jaar weinig van terecht. Ook nu weer wordt de koude luchtlaag niet dik genoeg voor buien van formaat. Boven dien wordt het in het weekeinde alweer zachter doordat de wind uit het westen en begin volgende week uit het zuiden tot zuidwesten gaat waaien. Op de wat langere termijn, midden volgende week, zou het wel kouder en buiiger kun nen gaan worden. Een met koude lucht gevulde depressie zakt dan namelijk boven het Noordzeegebied naar het zui den uit. Morgen trekt het frontensysteem van een depressie tussen IJsland en Noorwegen over de Noordzee naar het oosten tot zuidoosten. Hoewel het front onze omgeving slechts schampt zal het overheersend bewolkt zijn en mogelijk valt er enige lichte regen of motregen. De temperaturen lopen op tot zo'n 17 graden en de naar west gekrompen wind is matig. Langs de kust is de wind nu en dan krachtig. Ver volgens kan er ook op zaterdag wat regen vallen. Daarna, zondag tot woensdag, ligt de frontale zone ten noordwes ten van Nederland. De kans op regen is op die dagen klein, de zon laat zich geregeld zien en het kwik komt uit op circa 20 graden. De frontale zone is het overgangsgebied tussen koude, uit de poolstreken afkomstige luchtmassa's en war me subtropenlucht. De afgelopen zomer was gemiddeld over het land een wei nig aan de natte kant. Er viel 225 millimeter en dat waren er 14 meer dan normaal. Vooral de laatste decade van juni was nat. Een van de drie droogste plaatsen was Leiden waar 163 mm viel en dat waren er 50 te weinig. De natste plaats in Nederland was het Overijsselse Hengelo met maar liefst 313 mm. Ter relativering: in het Spaanse Ali cante viel afgelopen dinsdag in 5 uur tijd 267 mm. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Wolkenvelden en af en toe regen, in het noorden later Landinwaarts met name morgen ook wat zon. Mid- dagtemperatuur uiteenlo pend van een graad of 4 in het noorden tot ongeveer 12 graden in het zuiden. Zweden: Vandaag meest bewolkt en af en toe regen. Morgen opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur van een graad of 6 in het noor den tot iets boven 10 gra den in het zuiden. Denemarken: Vandaag windering, be wolkt, nat én kil met maxi ma rond 11 graden. Mor gen iets minder onbesten dig en iets hogere maxi- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het zuidwesten van Ierland en Enge land meest droog en nu en dan zon. Naar het noorden en oosten toe meer wolken, meer regen en veel wind. Mid dagtemperatuur van 17 graden in het zuidwesten tot 13 in het noorden van Schotland. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en kans op enke le buien, vooral in de Ardennen. Van daag fris met maxima rond 16 graden; daarna weer iets hogere temperaturen. Noord- en Midden-Frankrijk: In het noorden en oosten wolkenvelden en vooral in de hogere streken kans op regen. Elders droog en kans op zon, vooral in de Vendee. Middagtempera tuur omstreeks 18 graden. Portugal: Zonnige perioden en kans op een enkele regen- of onweersbui. Middagtempera- tuu r meest tussen 25 en 29 graden. Madeira: Wolkenvelden en af en toe regen. Mid dagtemperatuur ongeveer 22 graden. Spanje: Perioden met zon; daarnaast mogelijk een regen- of onweersbui. Maxima op veel plaatsen tussen 25 en 30 graden maar langs de Golf van Biskaje wat fris ser en in Andalusië lokaal wat warmer. Langs de zuidkust een tamelijk stevige oostelijke wind. Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, misschien met onweer. Op de zuidstran- den ook geregeld zon. Middagtempera tuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden maar ook kans op een stevige regen- of onweers bui. Middagtemperatuur tussen 22 en 27 graden. Tunesië: Wisselend bewolkt en kans op enkele buien, ook met onweer. Middagtempera tuur aan zee tussen 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden en bijna overal droog. Vandaag nog maxima tussen 22 en 30 graden; morgen overal iets lagere mid dagtemperatuur. Ook minder rustig; in het zuidoosten steekt de Mistral op. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Italië: Flinke zonnige perioden; vooral in het noorden en langs de Adriatische Zee ook kans op regen- of onweersbui. Middag temperatuur meest tussen de 22 en 28 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en misschien een enkele bui; waarschijnlijk veel wind, Middagtemperatuur omstreeks 25 gra- Malta: Naast zon ook kans op een regen- of on weersbui, Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Griekenland en Kreta: Eerst flink wat zon maar van het noor den uit meer bewolking en vooral in het binnenland een toenemende kans op een (onweers-)bui. Middagtemperatuur rond 25 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig maar in het noorden en oos ten ook wolken en misschien een enkele bui Maxima van een graad of 22 rond de Dardanellen tot 26 op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden en vooral in het noorden en oosten af en toe (buiige) regen. In het zuidwesten overwegend droog en meer zon. In het noorden tamelijk veel wind. In het noordoosten fris met maxima rond 13 graden; in het zuiden en zuid westen nog rond 18 graden. Zwitserland: Wolkenvelden en in het noorden af en toe regen; in het zuiden ook zon. In de bergen veel wind. Temperatuur aan de noordflank van de Alpen dalend tot on geveer 17 graden, aan de zuidflank nog altijd rond 24 graden. Oostenrijk: Aan de noordflank van de Alpen r bewolkt en nu en dan regen. In het den waarschijnlijk droog en kans op K In de bergen veel wind. MiddagtempK_ tuu r uiteenlopend van een graad of op morgen in de omgeving van Wap tot ruim 20 op vandaag in Karinthië. Polen: Onbestendig; veel bewolking, pericÉÏ met regen en vooral vandaag veel w Bovendien nogal fris met maxima d eenlopend van een graad of 10 in noordoosten tot 14 in het zuidwesteifn( Tsjechië en Slowakije: Winderig, bewolkt en perioden mefst gen. Middagtemperatuur rond 14 lal den maar vandaag in het zuiden hie_ 1 daar nog iets hoger. Hongarije: Wolkenvelden en af en toe buiige ref - vooral in het noorden. In de omgef11 van het Balatonmeer misschien ookne zon. Vandaag nog maxima rond 20{el den, daarna iets frisser. jgj DONDERDAG 2 OKTOBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.43 Zon onder 1 Maan op 08.15 Maan onder 1' Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.01 17.21 04.34 Laag 00.55 13.10 00.36 Weerrapporten 02 oktober 08 uur: Jls Amsterdam zwaar t De Bilt half be Deelen zwaar t Eelde zwaar t Eindhoven licht be Den Helder regenb Rotterdam zwaar t Twente half be' Vlissingen' licht b€ Maastricht zwaar t Aberdeen half be Athene onbew. Barcelona onbew. Berlijn licht be Boedapest regen Bordeaux onbew. Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Rome onbew. Split halfbew. Stockholm regen Warschau halfbew. Wenen regen Zürich licht bew Bangkok half bew. Buenos Aires onbew Casablanca half bew. Johannesburg Los Angeles New Orleans onbew. New York onbew. TelAviv licht bew. Tokyo half bew. Toronto half bew temp ifec max min 18 14 Kn 19 14 18 13 PP 18 11 v 20 12 18 13 Vs. 19 14 i C 18 12 ps 0 21 14 16 9 i 27 18 f7 26 19.er 16 'Mn 19 10 25 13 ,0É 23 12 0 25 19 I. C 19 8 r. 21 17 ir 24 10 IL 8 5L. 18 12 18 13 gre 17 12 41 26 13*1 23 14 hu 27 14 (2" 26 19 Of 18 16 P l 22 1715) 11 3 bre 22 14 by 17 12 L 25 14 r 24 14 f 8 6 L 1 10 7 0\ 18 14 ir 24 12 F 36 25 k f 21 14 f; 24 18 j 32 17 M 23 21 far 26 22 fctl 16 8 |w; hall be Vancouver regenbui Eerste hoogleraar houtkunde positief over toepassingen BctCTC ITICCli Celtic Mannen die graag vader willen worden, moeten moge lijk net als hun vrouw in de bevruchtingsperiode zorgen voor extra inname van foliumzuur en zink. Dat zou hun vruchtbaarheid kunnen verhogen en de kans op het krijgen van een kind met een ernstige aangeboren af wijking aanzienlijk verkleinen. Dat stelt arts-epidemioloog dr. R. Steegers-Theunissen van het Academisch Ziekenhuis Nijmegen St. Radboud (AZNj. Zij begint binnenkort met een onderzoek naar het effect van foliumzuur en zink onder honderd vruchtbare en honderd onverklaarbaar onvruchtbare mannen. Uit Brits onderzoek is gebleken dat mannen steeds minder vruchtbaar worden. Dierexperimenten hebben uitgewezen dat ratten met een zinktekort minder zaad produceren. Steegers wil daarom een deel van de on derzoeksgroep zinktabletten geven. Na een halfjaar moet blijken of het sperma van mannen die extra zink namen, meer en beweeglijker is geworden. Zink is bovendien onmisbaar voor de opname van foli umzuur in het bloed. Het is al enige tijd bekend dat vrouwen die een tekort aan foliumzuur en zink hebben, vijftig procent meer kans lopen op een kind met een open ruggetje, een hazenlip of hart- en vaatafwijkingen. Veel vrouwen die zwanger willen worden, slikken daar om tegenwoordig foliumzuurtabletten. Steegers stelt dat mannen vijftig procent van het erfelijk materiaal voor een foetus leveren. Zij verbaast zich er over dat de relatie tussen foliumzuur bij mannen en de gezondheid van de baby nooit eerder is onderzocht. Een tekort aan foliumzuur en zink ontstaat door onge zonde voeding. Steegers verwacht dan ook dat het on derzoek uiteindelijk zal leiden tot voedingsadviezen voor mannen. Vooral het eten van meer groente en fruit is belangrijk. De onderzoekster denkt dat aan staande vaders graag voedingsadviezen willen opvol gen: „Ze kunnen als het ware mee zwanger zijn". Als de trans plantatie is ge lukt, ligt het afstotings- en infectiegevaar op de loer. Daar komt nu verbetering in. foto anp nadat een nieuw orgaan is inge zet. Dit gebeurt door in het la boratorium de 'kracht' van de Tlymfocyten (witte bloedcellen) te meten. Deze zorgen ervoor dat het lichaam zich verweert tegen binnengedrongen virus sen die allerlei infecties kunnen veroorzaken. Door ervoor te zorgen dat het lichaam vol doende van deze lymfocyten overhoudt kan worden voorko men dat een getransplanteerde patiënt infectie na infectie op loopt. Deze kunnen slechts wor den bestreden met antibiotica. Uiteindelijk kan een patiënt sterven aan de bijverschijnselen ervan. Hij of zij loopt zelfs een verhoogde kans om kanker te krijgen. Het toedienen van afweer-on- derdrukkende medicijnen is noodzakelijk om te voorkomen dat het lichaam een nieuw or gaan afstoot. De manier die tot nu toe werd gebruikt om te be palen hoeveel van deze midde len moesten worden toegediend was om te kijken naar de bloed spiegels. „Maar die was erg on nauwkeurig. Van mensen met dezelfde bloedspiegel reageerde de een wel goed, terwijl bij een ander afstotingsverschijnselen werden waargenomen. Door nu ook te kijken naar de restweerstand verwachten pro fessor The en zijn medewerkers dat zij patiënten 'medicijnen op maat' kunnen geven. „Wij den ken nu dat we beter in staat zijn een veilige zone voor elke indi viduele patiënt te kunnen bepa len. Er zullen daardoor hopelijk minder mensen dood gaan als gevolg van infecties doordat zij te veel medicijnen krijgen toe gediend." Het Academisch Ziekenhuis Groningen is erin geslaagd een nieuwe methode te ontwikkelen om te bepalen hoeveel afweer- onderdrulckende medicijnen een getransplanteerde patiënt nodig heeft. De medicijnen zijn nodig om te voorkomen dat het lichaam het nieuwe orgaan af stoot. De bijwerkingen van deze medicijnen zijn echter minder leuk: de patiënt loopt een ver hoogd risico om door infecties te worden getroffen. Hoe min der medicijnen dus, hoe beter het met de patiënt zal gaan. Volgens de hoogleraar klini sche immunologie, professor dr. T. H. The, gaat het om een we zenlijke verbetering. Er zullen naar verwachting minder trans plantatiepatiënten sterven door infectieziekten. In de nieuwe werkwijze, die is ontwikkeld door dr. A.P. van den Berg, wordt het effect van de gebruikte medicijnen op de afweer van de patiënt gemeten, 'Houd moed! Hout moet!' Deze woorden, die prof. dr. Holger Militz toevallig op een stickertje zag, toen hij vanuit Duitsland met een koffertje vol ideeën naar Nederland vertrok, is hij nooit meer vergeten. Sinds 18 september is hij Nederlands eerste bijzonder hoogleraar in de houtkunde, verbonden aan de Landbouwuniversiteit Wage- ningen (LuW). „In Nederland kon iemand die in het 'hout' wilde tot nu toe niet verder ko men dan de mts. Daarna stokte het. Daar is dus nu verandering in gekomen. Er kan hier nu ook een universitaire opleiding wor den gevolgd." Tien jaar geleden haalde de in Duitsland geboren en getogen Militz zijn graad in de houtkun de aan de universiteit van Ham burg. Vervolgens pakte de toen 25-jarige afgestudeerde inge nieur zijn koffers en vertrok naar Nederland omdat hij een goede baan kreeg aangeboden bij het onderzoeksbureau TNO. ,,Als je eenmaal met deze leven de grondstof in aanraking bent gekomen, dan heeft het je hele maal te pakken. Ik ben dan ook al jaren bezig om wie het ook maar horen wil te wijzen op de voordelen van het gebruik van hout." Ook in Nederland beseft men opnieuw dat met hout heel veel mogelijk is en dat het ook uit milieu-oogpunt een heel 'zuive re' grondstof is. De Nederlandse houtbranche heeft inmiddels de handen ineen geslagen om het gezamenlijke product zo breed mogelijk onder de aandacht te brengen. Daarbij hoort ook de nieuwe leerstoel houtkunde, het resul taat van de samenwerking van verschillende commerciële in stituten in de houtsector en de belangstelling hiervoor van de faculteit bosbouw van de Wage- ningse universiteit. Militz ziet de (nieuwe) toekomst van hout in Nederland roos kleurig in: „Nederland is dan misschien geen bosland (slechts ongeveer tien procent van ons landoppervlak bestaat uit bos) het is wel een houüand aan het worden." Cijfers illustreren dat er jaarlijks zo'n veertien miljoen kubieke meter hout wordt ver bruikt. Verder importeert Ne derland ongeveer zeventien miljoen kubieke meter hout, terwijl er zo'n vierenhalf mil joen wordt geëxporteerd. „Nederlanders kennen dan mis schien niet het bosgevoel, het houtbewustzijn wordt er steeds groter", filosofeert Militz, die behalve zijn kersverse hoogle raarschap ook de functie van di- Hout zal in de toekomst veel meer dan nu uit productiebossen moeten komen, die wereldwijd worden aangeplant. foto united photos de boer recteur van de Stichting Hout Research bekleedt. „Zo schrijft de steeds milieubewuster wor dende overheid al voor dat min stens twintig procent van de ge bruikte materialen in de bouw hout moet zijn. Maar toch is het voorschrijven van regeltjes niet de goede manier. We leven im mers in een democratisch land. Maar we zijn op de goede weg als bijvoorbeeld architecten in eerste instantie aan hout den ken en pas aan kunststof als hout echt niet toepasbaar is." Hier ligt een belangrijke taak voor de hoogleraar houtkunde, en zijn studenten. „In feite maakt het niet uit of je het kwa litatief hoogwaardige tropische hardhout gebruikt, of het kwali tatief mindere vuren- of popu lierenhout. Door het hout te be werken, kunnen we deze laatste houtsoorten dezelfde hoog waardige eigenschappen geven als het veel duurdere hardhout en wordt de toepasbaarheid van deze soorten aanzienlijk ver groot." Door het stimuleren van deze ontwikkelingen kan de leerstoel houtkunde ook het milieu-on vriendelijke imago van hout verbeteren. „Waar nu nog op grote schaal in de vraag naar hout wordt voorzien door het kappen van tropische oerwou den (de longen van de aarde) zal in de toekomst het hout veel meer uit productiebossen moe ten komen, die wereldwijd wor den aangeplant. Deze bossen, die continu in opbouw zijn, hebben de eigenschap veel meer C02 aan de atmosfeer te onttrekken en zuurstof te pro duceren dan oerbossen dat doen." Militz is positief over de toe komst van het gebruik van hout in Nederland en dus positief over de nieuwe studie. Hij weet dan ook te melden dat de ani mo van studenten om de colle ges houtkunde te gaan volgen toeneemt. Volgens Militz zal er de komende tijd steeds meer vraag komen naar houtinge nieurs. „De mogelijkheden met hout zijn groot. Er zitten fysiolo gische, biologische, en chemi sche aspecten aan, en ook de arbeidsmogelijkheden zijn le gio. Het is echt een prachtige grondstof: het groeit, bloeit, krimpt in en zet uit. Kortom: het leeft." Prof. dr. Holger Militz: „In feite maakt het niet uit of je het kwalitatief hoogwaardige tropische hardhout gebruikt, of het kwalitatief mindere vuren- of populierenhout." foto gpd

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8