Sparen in buitenland aangepakt overaag or half gel Parijse automobilisten laten 'te laat' voertuig staan Albanees protest zet Kosovo op scherp Buitenland Smeulend oerwoud Conservatieve leider een foetus noemen mag niet EU: 12 miljoen nieuwe banen Rel rond satirische strip over dood Barschel Libertel Life )ONDERDAG 2 OKTOBER 1997 155 jj Oppositie Servië gelast betogingen af belgrado» De Servische oppositie heeft voor zaterdag geplande pi^brtogingL-n afgelast. Heden voor het besluit is liet uiterst hard- handige optreden van gisteren door de politie. De oproerpolitie jn Belgrado joeg gisteravond een demonstratie van 12.000 men- n sen met harde hand uiteen. De betogers waren voor de tweede achtereenvolgende dag de straat opgegaan om de demonstreren tegen het ontslag van de burgemeester van Belgrado, oppositie- leider Djindjic. uran rS'uHli erkent crisis over eurobegroting ge^toMEDe Italiaanse premier Prodi erkent dat zijn regering e' ^kampt met een crisis, maar ziet nog geen reden om af te treden. :sedigercjer toonde de premier zich er nog niet bezorgd over dat de 'ollaWerstichte Communisten (RC), op wier gedoogsteun de regering sotii i jft. zijn begroting voor 1998 gisteren afwezen. De communis ten verwierpen vooral het deel dat Italië vast moeten verankeren ma% de Economische en Monetaire Unie. Dat vergt miljardenbe- werfeuinigingen in de pensioensector. RC-voorman Bertinotti zei dat 'alleen God de regering nog kan redden' de erwdConsunient houdt telefoonnummer ft ec 'houPRUSSEL Europese Commissie wil dat de consument in het ~000 ^an overstappen van de ene telefoonmaatschappij ^dere met behoud van het eigen nummer. Op 1 januari et wtvordt de telefoniemarkt geliberaliseerd, waardoor de traditione- ïling)e aanbieders hun monopolie verliezen. De EU-ministers van te- tot ^communicatie moeten nog instemmen met het voorstel van de Commissie. Vanaf 1 januari 1999 is het in Nederland al mo- biijf^elijk over te stappen met behoud van het eigen nummer, ,WoNazi-terreur trof ook zwarte Duitsers ïten iaar jonden Tienduizenden zwarten zijn door de nazi's misbruikt om i oor propagandadoeleinden, gesteriliseerd en in concentratie- bezweken. Dit blijkt uit tot nu toe onbekend historisch materiaal, dat documentairemakers hebben verzameld. Het aaniBritse tv-station Channel Four zendt het vanavond uit. Duits- :omjand telde eind jaren dertig circa 20.000 zwarten. Documentaire- Vanmaker Eddie Ortorey zei gisteren dat hun tragiek onderge- milfcneeuwd is geraakt door de jodenver\'olging. t Elke oDoden bij schietpartij op school VS PEARL Een scholier in de Amerikaanse plaats Pearl heeft gisteren !iet vuur geoPend °P medeleerlingen, waarbij zijn ex-vriendin en een andere leerling gedood werden. Zes leerlingen raakten gewond. De moeder van de jongen werd later doodgestoken aangetroffen in haar huis. De 16-jarige dader werd later gearres teerd. Een politiewoordvoerder zei dat de jongen had verklaard rich 'onredelijk behandeld' te voelen door zijn ex-vriendin. VN trekken missie uit Congo terug fjEw york Secretaris-generaal Annan van de Verenigde Naties jieeft een VN-missie uit Congo-Kinshasa teruggeroepen voor bverleg. Het gaat om drie mensenrechtenonderzoekers en twin- 3 tig medewerkers. Zij moesten de vermeende massamoorden in het oosten van het land onderzoeken. President Kabila van Con go-Kinshasa, het vroegere Zaïre, vroeg Annan maandag de mis sie onmiddellijk terug te halen. Woensdag sprak hij dat echter tegen. Kabilq heeft echter meer dan eens zijn minachting voor o Üe onderzoekers laten blijken. Eugene Terre'Blanche wil amnestie p |<aapstad De leider van de extreem-rechtse Afrikaner Weer stands Beweging (AWB) Eugene Terre'Blanche heeft op de val reep een amnestieaanvraag ingediend bij de Zuid-Afrikaanse Commissie van Waarheid en Verzoening, die de politieke misda- den uit het verleden onderzoekt. De AWB-leider heeft in het ver- eden altijd geweigerd met de commisie mee te werken. Terre'B- anche vroeg amnestie voor drie zaken: het met pek en veren be- 2 beifemeuren van een professor van de Universiteit van Pretoria, 'De ^lag om Ventersdorp', waar in 1991 drie doden vielen bij een vuurgevecht tussen AWB en politie en illegaal wapenbezit. Rus en Amerikaan wandelen in ruimte Houston De Amerikaanse astronaut Scott Parazynski en de Russische kosmonaut Vladimir Titov hebben gisteren vanuit het ruimteveer Atlantis een cuimtewandeling van vijf uur gemaakt. Titov schreef met zijn uitstapje geschiedenis: hij was de eerste (Kus die vanuit een Amerikaans toestel de ruimte instapte. De At lantis en het Russische ruimtestation Mir vliegen sinds zaterdag gekoppeld door de ruimte. De twee wandelaars bereidden repa- raties aan de Mir voor. In het station is ook de nogal storingsge- [f'oelige computer vervangen dooreen nieuw exemplaar. parijs cees van zweeden CORRESPONDENT Parijs, dat dinsdag historie had geschreven door alle luchtvervuilingsrecords te breken, schreef gisteren opnieuw historie. Voor de allereerste keer sinds de uitvinding van de automobiel had de stad een rijverbod ingesteld. Dat rijverbod betrof voertuigen waarvan het derde cijfer op de nummerplaat een even cijfer was. De wet die dat mogelijk maakte, was ingesteld door milieuminister Voynets voorgangster Le page, die het dan ook hartstochtelijk eens was met Voynets besluit tot het rijverbod. Dat kon niet worden gezegd van de commentator van het ochtendblad France Soir. „Waarom niet twee ministers van milieu aanstellen, een voor de even en een voor de oneven dagen. De eerste kan zich dan bezig houden met industriële vooruitgang, de ander met de sluiting van fa brieken.'' Afgezien van zieken-, brandweer- en politie auto's waren ook elektrische auto's en wagens die apotheken en restaurants bevoorraadden, van het tijdelijke verbod uitgesloten. Ook jour nalisten mochten zich gemotoriseerd verplaat sen, hoewel niet elke politieagent daarvan op de hoogte bleek. Politieprefect Massoni had duizend man extra ingezet voor de controles en voor h^et eerst za gen automobilisten zich staande gehouden door leden van de oproerpolitie. Hoewel gekleed in vechttenue lieten dezen zich van hun beste kant zien ze deelden voorlichtingsfolders uit in plaats van boetes en klappen. „Vandaag volstaan we met een waarschu wing", zei een oproeragent, de knuppel en handboeien losjes aan de buikriem. „Maar mor gen zullen we onverbiddelijk boetes uitdelen aan overtreders." Zover kwam het niet. Want reeds rond het middaguur was een lichte bries opgestoken die de stad snel schoonblies. Massoni verklaarde gisteravond dat het aantal voertuigen met 15 tot 20 procent was gedaald. Massoni bedankte 'de Parijse bevolking en voor al de automobilisten voor hun burgerlijke ge hoorzaamheid', maar die daling van slechts 20 procent riep niettemin vragen op. Hoe kon het aantal auto's zo weinig vermin deren als de helft van het totale aantal een rij verbod opgelegd had gekregen? Een radio-com mentator wist het antwoord: „Parijzenaars met een even nummer die gewoonlijk de metro ne men, hebben gisteren, aangelokt door het per spectief van lege straten, massaal de auto ge pakt." De Europese Commissie wil het onmogelijk maken dat burgers aan een belasting op renteopbrengsten ontsnap pen door te verhuizen naar België of Luxemburg of door hun geld te parkeren op een rekening aldaar. Daartoe moet er een zogeheten uniforme bronbelasting komen. brussel» anp-gpd lubuk langjang Een Indonesisch meisje dat zojuist water heeft gehaald, passeert een nog smeulend stuk oerwoud in de buurt van haar dorp Lub- uk Langjang op Sumatra. Op de achtergrond een zwartgeblakerde oliepijpleiding. foto reuters jason reed 't londen hans geleunse correspondent In de Britse politiek mag veel, maar zeggen dat de Conserva tieve partijleider William Hague op een foetus lijkt, dat gaat te ver. Nederig moest staatssecre taris Tony Banks (sport) giste ren zijn excuses aanbieden, een verontschuldiging die des te dringender was gewenst omdat de clou van Banks grap was, dat Conservatieve Lagerhuisleden nu wel zouden betreuren dat ze tegen abortuswetgeving hadden gestemd. Vanmorgen was het een en al Banks op de voorpagina's van de Britse kranten. En dat terwijl Labour zo graag publicitair had willen pronken met de onder wijshervormingen waarvoor mi nister Blunkett gisteren op het partijcongres onverwacht veel applaus kreeg. Zal Banks nu moeten hangen? Volgens de Daily Mirror wel. „Gooi die clown eruit", raadde deze krant vanmorgen premier Blair aan. Terwijl de arme Banks toch, met minister van buitenlandse zaken Cook, had gedaan waar voor hij door de organisatoren van een van de vele bijeenkom sten in de marge van het partij congres was uitgenodigd: grap pen maken en een beetje poli tieke satire. Banks beging echter een grote fout. De grap over Hague had waarschijnlijk nooit de publici- als hij er ook niet een aantal had gemaakt over Peter Mandelson, boezem vriend en naaste adviseur van Tony Blair. De 'prins der duis ternis' luidt zijn bijnaam en Banks wist er raad mee. Volgens Banks maken ze op het partijhoofdkwartier aan de lopende band Mandelson-klo- nen. „Die worden allemaal op geslagen in de Millenniumkoe pel. Als de klok middernacht slaat op 31 december 1999 ko men er miljoenen Mandelsons tevoorschijn en de beschaving zoals wij die kennen is dan ge doemd te verdwijnen." Geen wonder dat de Conser vatieve partijvoorzitter lord Parkinson gisteravond groot moedig zei dat zijn partij ge noegen zal nemen met excuses van Banks. Er wordt niet aan getwijfeld dat de vrijmoedige Banks straks een van de slacht offers zal zijn als Blair zijn kabi net op een aantal punten wij zigt. De sportminister heeft naar verluidt onmiddellijk de benen genomen naar Slowakije, waar zijn favoriete club Chelsea van daag een wedstrijd speelt. De kranten moesten het daarom vanmorgen met oude moppen doen. Zoals die over de schan- daalgevoelige stervoetballer Paul Gascoigne. „God schonk hem zijn voetbaltalent, maar haalde zijn hersens weg." Stemmen lidstaten hier niet mee in, dan moeten zij worden verplicht alle fiscale gegevens van de welgestelde door te ge ven aan diens land van her komst zodat ze daar tot actie kunnen overgaan. Dat is de kem van een pakket fiscale voorstellen dat Europees com missaris Monti (interne markt) gisteren in Brussel heeft gepre senteerd. Niet alle EU-lidstaten heffen momenteel belasting op spaar - rente. Nogal wat Nederlanders, die in eigen land wel belasting moeten betalen boven duizend gulden aan renteopbrengsten, zetten hun geld daarom in an dere landen op de bank. Om deze belastingontduiking te voorkomen, stelt Monti een uniforme fiscale bronheffing voor. Monti's voorstel om een voorheffing in te voeren is een onderdeel uit een pakket, waar mee hij het name Luxemburg zo ver wil krijgen het verzet te gen bronbelasting op te geven. Er komt ook een gedragscode, die oneerlijke fiscale concurren tie tussen lidstaten moet voor komen. Vooral Luxemburg maakte zich eerder druk om de belastingvoordelen die bijvoor beeld Ierland geeft aan buiten landse investeerders. Naast bronbelasting en ge dragscode streeft Monti ook naar een uniforme regeling voor belasting op auteursrechten en rentebetalingen tussen bedrij ven. Ook ziet hij mogelijkheden om via BTW-tarieven werkgele genheid te stimuleren. De Italiaanse Eurocommissa ris denkt daarbij aan proeven met een BTW-verlaging op ar beidsintensieve diensten (bij voorbeeld schoenmakers), die door het hoge tarief nu niet worden verricht. brussel marc peeperkorn correspondent De Europese Commissie uil dat de EU-lidstaten zich vastleggen op het scheppen van twaalf mil joen nieuwe banen in de ko mende vijf jaar. De gemiddelde werkloosheid in Europa zou dan met bijna dertig procent dalen. De plannen die Commissie voorzitter Santer gisteren pre senteerde, komen behoorlijk overeen met het beleid dat Ne derland sinds enige jaren voert. Zo wil de Commissie het onder nemerschap aanmoedigen door de regels voor het starten van een eigen bedrijf te vereenvou digen. Ook moeten banken meer hun nek uitsteken bij het verlenen van kredieten aan de ze 'starters'. Om personeel goedkoper te maken, roept de Commissie de vakbonden op tot loonmatiging. iFOR draagt tv irpska over aan (resident Plavsic LIBERTEL boedapest hans gertsen jRAJI IEVO Rtr-AFP-DPA je Bosnisch-Servische televisie je na een actie van de interna- ^nale vredesmacht in Bosnië FOR was uitgeschakeld, is hds gistermiddag weer in de ojcht. De kijkers ontvangen fitter alleen de uitzendingen It Banja Luka. het bolwerk van Resident Plavsic. De actie tegen de zenders had laats op verzoek van de hoge iternationale vertegenwoordi- ir voor Bosnië, Westendorp. Öj had de hulp van de vredes- jacht ingeroepen nadat de Ser- lërs hadden 'geknoeid' met |n interview van aanklaagster puise Arbour van het Joegosla- ië-Tribunaal in Den Haag. leinste man Ier wereld in India overleden hew delhi afp |n een ziekenhuis in de In- üiase hoofdstad New Delhi Is gisteren de kleinste man (57 centimeter) ter wereld bverleden. Gul Mohammed, pie leed aan astma en bron chitis, werd 36 jaar. Zijn Üroom om met een grote actrice te trouwen, is niet bitgekomen, zo meldden de Indiase kranten vandaag. Mohammed verliet voor tijdig de school omdat hij tverd geplaagd en werd taartverkoper. De kleine lan had het niet zo op met inderen, honden, katten :n kraaien. Kinderen besta len hem wel eens en voor het beestenspul was hij 'ang- Libertel Regiovoordeel: standaard bij uw Personal abonnement. correspondent De Servische oproerpolitie heeft gisteren in de stad Pristina een vreedzame demon stratie van naar schatting 20.000 Albanese studenten hardhandig uiteen geslagen. Nog voor de demonstratie goed en wel op gang was gekomen, dreef de politie de me nigte met wapenstokken en traangas uit een. Tientallen studenten werden volgens ooggetuigen tijdens en na de demonstratie gearresteerd. De Albanese studenten protesteren tegen de al jaren durende, keiharde Senische re pressie in de provincie Kosovo en eisen ver der het recht op ondenvijs in de eigen taal aan de universiteit van Pristina, de hoofd stad van de provincie. Etnische Albanezen maken meer dan negentig procent uit van de bevolking van Kosovo, maar ze worden door de Serviërs behandeld als tweederangs burgers. De situatie in Kosovo is al sinds 1989 bij zonder gespannen. In dat jaar nam de Ser vische president Milosevic Kosovo haar sta tus als autonome provincie binnen Servië af. De Albanese meerderheid boycot sinds dien de Servische staat en haar instellingen en heeft een eigen, internationaal niet er kende schaduvvregering opgezet, evenals ei gen scholen en een eigen universiteit. De situatie in Kosovo doet denken aan die van de apartheid in het Zuid-Afrika van de jaren tachtig. De Servische minderheid maakt in het openbare leven overal de dienst uit, terwijl de Albanese meerderheid geen enkele invloed op net bestuur heeft en het met minimale voorzieningen moet stel len. Voor het gros van de Albanese studenten is de maat na ruim acht jaar lijdzaam verzet en onderwijs via eigen, niet erkende scho len voor voortgezet onderwijs, meer dan vol. Ze eisen dat de universiteit van Pristina, die nu geheel in Servische handen is, weer in Albanese handen over gaat. Het studen tenprotest is mede ingegeven door het be sef dat diploma's van hun eigen, onder grondse universiteit in de praktijk niets waard zijn omdat ze noch in Servië, noch internationaal worden erkend. Zowel de belangrijkste Albanese politieke partijen als buitenlandse diplomaten heb ben de afgelopen weken achter de scher men geprobeerd de studenten te laten af zien van hun plan om massaal de straat op te gaan uit vrees v oor escalatie van het con flict in Kosovo. Gisteren, tijdens de eerste dag van het protest, bleek al meteen dat de Servische autoriteiten het protest desnoods met harde hand de kop in willen drukken. De studenten hebben echter al aangekon digd dat ze doorgaan met hun acties. Dat betekent dat Milosevic er een pro bleem van formaat bij heeft gekregen. Hij probeert al wekën de voor hem bijzonder schadelijke onderlinge machtsstrijd in de Republika Srpska, het Servische deel van Bosnië, tot een goed einde te brengen. Daarnaast krijgt Milosevic ook steeds meer te stellen met Montenegro, het kleine staat je dat samen met Servië het federale Joego slavië vormt. De kans is namelijk groot dat de presi dentsverkiezingen die zondag in Monte negro worden gehouden, worden gewon nen door Milo Djukanovic. De huidige pre mier van Montenegro is een persoonlijke vijand van Milosevic en wil meer autono mie voor Montenegro. Maar van al die problemen is dat van Ko sovo echter het meest explosieve. De Alba nese bevolking van de Servische provincie is de afgelopen jaren, bij gebrek aan enige concessie van Servische zijde, duidelijk ge radicaliseerd. En sinds afgelopen voorjaar, toen het moederland Albanië aan anarchie ten prooi viel, wemelt het naar verluidt in Kosovo van wapens die vanuit Albanië naar het buurland zijn gesmokkeld. ■reen die nu een Libertel Personal abonnement afsluit, krijgt standaard Regiovoordeel, ee belt u - waar u ook bent in Nederland - iedereen in de regio overdag voor slechts f 0,75. de helft van het nationale Piek-tarief, van het basisabonnement Personal of Personal 15. is het aanschaffen van een Personal abonnement op het beste GSM netwerk van Nederland bonn peter van nuusen8urg ii tijdelijk nog voordeliger. Wie voor L-erste 3 maanden f33,33 per maand i Regiovoordeel heeft, krijgt jr op de fa jurlijk per en Libertel P :tuur. Iedereen die al 1 oktober a abor i Pe ent afsluit mal abonn agere tarief. angt Op je leven geschreven. correspondent In Duitsland is een rel uitgebro ken over een stripverhaal waar in de auteurs de draak steken met de tien jaar geleden onder verdachte omstandigheden overleden CDU-politicus Uwe Barschel. De familie van Bar schel wil dat het album 'Wegen naar de badkuip. Barschel: zes stellingen over hoe het werkelijk was' uit de handèl wordt geno men. De nabestaanden nemen vooral aanstoot aan een passage waar in de dood van de politicus wordt uitgebeeld. Barschel jaagt op een mug, glijdt uit. valt in de badkuip en sterft. In werkelijk heid werd hij dood aangetroffen in een badkuip in een hotel in Genève. Barschel lag volledig gekleed in een vol bad. De zes schrijvers van de 'satire' blijken niet onder de indruk van de protesten van de familie Bar schel. „Je kunt om het onder zoek in de zaak Barschel lachen of huilen. Wij hebben besloten om er om te lachen", aldus een van hen. Barschels dood was een van de grootste schandalen uit de na-oorlogse Duitse ge schiedenis. Het schandaal heeft zoveel onbeantwoorde vragen achtergelaten dat het nog steeds Duitslands meest obsederende raadsel is. De loopbaan van Barschel was een aaneenschakeling van suc cessen geweest. Hij was in 1987 minister-president van de deel staat Sleeswijk-Holstein toen de affaire aan het licht kwam die hem niet alleen zijn carrière, maar ook zijn leven zou kosten. Barschel raakte verstrikt in een afluisteroperatie die een van zijn medewerkers tegen zijn so ciaal-demo catische rivaal Eng- holm op touw had gezet, en moest aftreden. Over wat er tussen dat moment en het vinden van zijn lijk is ge beurd, is inmiddels een kleine bibliotheek vol geschreven. Bar schel zou betrokken zijn ge weest bij machinaties van bui tenlandse inlichtingendiensten, wapenhandelaren en andere duistere figuren in het schemer gebied tussen georganiseerde misdaad en geheime dienst. Be wezen werd er niets, gespecu - leerd des te meer.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7