Gedrukte media blijven altijd bestaan' Oud AJC-kamp Paasheuvel koestert rode gloed Voor elf ruggen een amfibie voor de deur Solliciteren via 'world wide web' neemt steeds hogere vlucht 'NDERDAG 2 OKTOBER 1997 25 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Bij de'disco aankomen met een snelle cabriolet of een stoere jeep levert vandaag de dag niet echt veel aandacht meer op. Ie moet al uit een ander vaatje tappen, wil je nog wat extrava gant doen. Je verplaatsen met een legervoertuig uit de Tweede Wereldoorlog bijvoorbeeld. Voor elfduizend gulden rij je zo weg met een radiowagen uit die tijd. En mag het nog wat gekker, dan levert De Groot Equipment Supplies in Breda je zelfs een amfibievoertuig. Het 2,5 ha grote terrein aan de Konijnenberg in Breda lijkt op het eerste gezicht het decor voor een historische film. Ie waant je bijna in de voorberei ding van de slag om Norman - dië: twintig, dertig amfibievoer tuigen, metalen brugdelen goed voor kilometers noodbrug, kraanwagens, bootjes en diver se soorten trucks staan over de bedrijfsruimte verspreid. Maar laat hierbij vooral geen beeld van een sloperij ontstaan: alles ligt of staat keurig opgetast, soort bij saort. Het kan zo wor den verscheept. geen rommel Directeur A. van der Linden van De Groot Equipment Supplies opent de twee enorme hallen op het terrein en zwaait als een echte veldheer met een breed gebaar over een zestigtal leger groene militaire voertuigen, netjes in het gelid.Opgeruimd, geen rommel", zegt hij ten overvloede. Het zijn allemaal voertuigen van het merk Ward la France. „Oersterk materiaal. Als je ze opknapt, kunnen ze nog prima dienst doen". Dat opknappen mag ook geen pro bleem zijn: het bedrijf heeft een magazijn met 40.000 onderde len. Alles bij elkaar staan daar aan de Konijnenberg tweehonderd voertuigen. Dat is het resultaat van een wat uit de hand gelo pen hobby van laap de Groot, oprichter van het bedrijf en voormalig president van con structiebedrijf Grootint. Na zijn pensionering is hij vijf, zes jaar geleden begonnen met het ver zamelen van oude legervoertui gen, die hij vervolgens liet op knappen. Marshall De mooiste exemplaren liet hij naar Zwijndrecht brengen, waar hij in mei 1997 het General Ge orge C. Marshall Museum heeft geopend. Tegen een achter grond van historische decors uit de Tweede Wereldoorlog kan men er kennismaken met een honderdtal uiteenlopende voer tuigen die door de Amerikanen zijn gebruikt in die periode. De Groot wil het geen oorlogsmu seum noemen, maar een logis tiek museum. koop. „Elfduizend gulden voor die radiowagen uit de jaren veertig en twaalfduizend voor de wagen ernaast", zegt Van der Linden. En, als ik even glimlach: „Neen, er staan prijskaartjes op, er valt niet te marchanderen. Dat zijn ze waard". Maar wat is de waarde van zoiets? Kunst is ook waard wat de gek ervoor geeft. „Een ken ner weet-wat die dingen waard zijn. Het is als met liefhebbers van antieke auto's. Die weten ook wat een collector's item mag kosten". In een van de hallen zie ik een grote Bedford-truck voor vier duizend gulden. „Past niet in de verzameling", wuift Van der Linden, en wijst me vervolgens op een GMC uit de jaren veer tig. „Nooit gebruikt, staat nog in het vet". Tussen het materieel zie ik ook nog een wagen met een lanceerbasis voor raketten. „Ia, we doen ook tijdelijke op slag van materieel van Neder landse defensiemusea. Commercieel De Groot Equipment Supplies mag overigens geen antiekzaak worden genoemd. Het bedrijf handelt ook in nieuw materieel voor bouwaannemers, zoals stroomaggregaten, bulldozers, bruggen en vrachtwagens. Maar ook veel van het oude materieel heeft, naast zijn historische waarde, nog een functionele en commerciële waarde. Van het Franse leger zijn bij voorbeeld ongeveer dertig amfi bievoertuigen gekocht, die mul- ti-inzetbaar zijn. „Nieuw kosten die een miljoen gulden per stuk". Je kunt er onder meer een tijdelijke noodbrug mee aanleggen. Maar onlangs heeft Van der Linden zo'n voertuig verkocht aan een Franse hore caondernemer aan zee, die er met zijn klanten strand op- en af mee rijdt, bij wijze van spe ciale attractie. Maar hoofdzakelijk bestaat de clientèle uit aannemersbedrij ven. „Hoewel, recentelijk heb ben we nog een metalen nood brug verkocht aan een doe-het- zelf zaak, die anders tijdelijk van zijn klanten zou zijn afgeslo ten". Verzamelaar De Groot koopt zijn materieel altijd in grote aantallen, zodat op het bedrijfs terrein in Breda momenteel een kapitaal ligt opgetast dat niet di rect rendeert. „Dat zegt u goed", grinnikt Van der Linden, „niet direct". In dat soort handel krijg je natuurlijk niet elke dag klanten over de vloer. „We zijn maar een paar keren per jaar in on derhandeling", knikt Van der Linden. „Meestal gaat het om een verkoop. Maar in de Bene lux gebeurt het ook wel eens dat we een demonteerbare brug tij delijk verhuren Zowel het vinden van klanten Aïe nieuwe trend onder werkzoekenden is niet jneer de gang naar het arbeidsbureau maar het Afstropen van de vacaturebanken op Internet. 'Iteeds meer werknemers reageren op vacatures rÜie bedrijven op het 'world wide web' zetten. Alet komt ook steeds vaker voor dat baanzoe- zelf oproepjes of CV's het net opsturen in Ale hoop dat werkgevers daarop reageren. „Het raakt meer en meer ingeburgerd om op Aeze manier een baan te zoekenzegt Eric directeur van de grootste Nederlandse Vacaturebank Jobnews. Tegen betaling plaatsen de banken vacatures van bedrijven op Internet. Mensen die een baan zoeken, kunnen daar gra tis in kijken, als ze tenminste een Internet aan sluitinghebben. „Een jaar geleden waren we nog blij als er een paar mensen per dag onze pagina's bezochten. Inmiddels kijken er 50.000 mensen per maand in onze vacaturebank zegt Bremer. „Ook komt het steeds vaker voor dat werkzoekenden een oproep of hun CV op één van onze pagina's plaatsen in de hoop dat een bedrijf daarop rea geert. Jobnews heeft ongeveer 2.100 van deze open sollicitaties. Hoeveel mensen er in totaal gebruik maken van deze diensten is niet bekend. Dat komt om dat er inmiddels meer dan honderd Nederland se vacaturebanken zijn opgericht. En ze houden niet allemaal bij hoeveel werkzoekenden er per maand inloggen. Bovendien zijn er nog eens duizenden buitenlandse vacaturebanken, waar ook Nederlanders op reageren. „Maar de trend is heel erg duidelijk", zegt Bremer. Solliciteren via Internet is onder technici al lang ingeburgerd. Maar ook werknemers in an dere branches ontdekken het medium. Slechts 17 procent van de mensen die inloggen bij Job news zoeken een baan in de automatisering. De overigen kijken naar vacatures in bijvoorbeeld de dienstverleningssector (13 procent), de indu strie (10 procent), de gezondheidssector (7) en de sector transport (8). Grote verschillen zijn er tussen de regio's. Het merendeel van de bezoekers van vacatureban ken woont in de Randstad (21 procent) en Mid den- Nederland (ook 21 procent). 13 procent woont in het Zuidwesten, 12 procent in het Noordwesten, 11 in het Zuidoosten. Het Oosten en het Noordoosten sluiten de rij met 10 en 9 procent. De rest (3) komt uit het buitenland. Uitgevers wilden vacaturebank op Internet de nek ontdraaien RN SYLVIA MARMELSTEIN eds meer werknemers gaan via de aturebanken op Internet op zoek ir een nieuwe baan. Niet iedereen is met die ontwikkeling. Achter de ermen wordt stevig geknokt tussen ïlektronische uitgevers en de uitge- van gedrukte media. Beide partij - zijn immers voor eèn groot deel af- ikelijk van de inkomsten van perso- ïsadvertenties. geef je 50.000 gulden als ik jouw de nek om mag draaien", zei grote uitgever begin dit jaar tegen Bremer, directeur van Jobnews. Er Aden meer van dit soort aanbiedin- Bijna alle grote uitgevers in Ne tland probeerden het nieuwe bedrijf, ^vacatures aanbiedt via Internet, om te helpen. Velen waren als de Ad dat Jobnews de ondergang van ^papieren media zou inluiden. Want Azijn voor een groot deel afhankelijk de inkomsten van personeelsad- Aenties. ?vemer voelde er niets voor om af- ad te doen van 'zijn kindje' nog •rdat het volwassen was geworden, er geen uitgever was die met een leus idee op de proppen kwam om -rt iets van Jobnews te maken, zou het zelf proberen. „Ik ga bedrijven tven via advertenties in landelijke dagbladen, dacht ik." Maar ook dat ging mis. Want nagenoeg alle kranten weigerden de advertentie te plaatsen. „Je komt aan ons brood, gaven de ad vertentieafdelingen steevast als reden." Jobnews, één van de grootste Neder landse vacaturebanken op Internet is toch volwassen geworden, ondanks de tegenwerking. Begin deze maand heeft Bremer zelfs een uitgever gevonden die met hem wil samenwerken. Wolters Kluwer heeft een meerderheidsbelang verkregen in het bedrijf. Daardoor kun nen alle personeelsadvertenties die in de meer dan honderd vakbladen van deze uitgever verschijnen, ook op de Internetpagina van Jobnews (http: www.jobnews.nl) komen te staan. Mensen die een baan zoeken kun nen gratis in de vacaturebank van Job news rondneuzen, mits zij eèn mo dem, computer en Internet-aansluiting hebben. Alleen bedrijven die een werk nemer willen werven betalen daarvoor. Ze kopen als het ware tijdelijk een plekje op het world wide web'. Is het niet logisch dat de kranten en tijdschriften vrezen voor hun onder gang? „Nee, zegt Bremer stellig. „We zijn natuurlijk een concurrent van an dere. dus ook gedrukte media. We ver dienen immers ook geld met perso neelsadvertenties. Maar kranten en tijdschriften zullen niet door ons ver dwijnen. Mensen houden altijd be hoefte aan informatie op papier. Nie mand wil nieuwsverhalen en lange re portages lezen op een computer scherm. Die lees je lekker op de bank of in de trein." Solliciteren via Internet is enorm aangeslagen. De Internetsite van Job news wordt dagelijks bezocht door duizend tot vijftienhonderd mensen. Een enorme toename ten opzichte van vorig jaar. Bremer: „Toen waren we al blij met een paar mensen per dag. De belangstelling wordt alleen maar gro ter. Een paar maanden geleden had den we via de radio geadverteerd. Meteen daarna werd de server opge blazen omdat er 3000 mensen tegelij kertijd probeerden in te loggen." Vooral hoger opgeleiden maken ge bruik van de dienst. De helft van alle bezoekers van Jobnews heeft een HBO-diploma. Ongeveer 36 procent is afgestudeerd aan de universiteit. Slechts veertien procent heeft een MBO-opleiding gevolgd en e'e'n pro cent LBO. Het merendeel van de men sen die gebruik maakt van vacature banken is tussen de 25 en 34 jaar. Het voordeel van solliciteren via In ternet is dat er op trefwoord kan wor den gezocht. Een baanzoeker kan bij voorbeeld op het scherm 'directeur', 'transport' en 'deeltijd' intikken. Ver volgens krijgt hij alle vacatures te zien waarin die woorden voorkomen. Dat is volgens Bremer de kracht van solliciteren \ia Internet. „De meeste mensen willen niet alle advertenties doorlezen om te zien of er voor hen iets tussen zit. Dat blijkt ook uit de overweldigende belangstelling voor de zogenoemde email-service. Baanzoe- kers kunnen dan aangeven wat voor werk ze zoeken. Vervolgens krijgen ze via e-mail alle vacatures toegestuurd die aan hun selectiecriteria voldoen. Bij Jobnews maken daar ruim 15.000 werkzoekenden gebruik van. Bij de va caturebank van weekblad Intermediair Online hebben zich 2500 abonnees aangemeld. Bedrijven die geen advertentieruim te kopen op het web. kunnen via Job news gratis op zoek gaan naar een nieuwe werknemer. Ze kunnen daar voor bladeren door de ruim 2100 CV's die op de site zijn te vinden. Omdat er een spanning dreigt te ontstaan tussen deze gratis methode en de vacatures waarvoor bedrijven moeten betalen, zal deze service in de toekomst waar schijnlijk geld gaan kosten. Bremer: „Bedrijven die heel vaak in de open sollicitaties bladeren, moeten bijvoor beeld een abonnement nemen. Werknemers zullen vaker van baan veranderen als de elektronische vaca turebanken aanslaan bij een breed pu bliek. Uit onderzoek van Intermediair blijkt namelijk dat een groot deel van de mensen die van de vacuturebanken gebruik maakt niet actief op zoek is naar een nieuwe baan. 34 procent is tevreden met de huidige werkplek, maar is bereid van baan te veranderen als ze in de vacaturebank iets vinden wat leuker is. Bremer: „De traditionele gedrukte media bereiken deze groep niet goed. „Deze mensen hebben er geen zin in om alle kranten en tijd schriften door te bladeren om te zien of er iets tussen zit." „En hoewel de opkomst van elektro nisch solliciteren niet zal leiden tot het verdwijnen van de gedrukte media, zullen de verhoudingen in uitgevers- land er wel door veranderen", voor spelt Bremer. Dagbladen en tijdschrif ten zullen samenwerkingsverbanden moeten aangaan met vacaturebanken. Immers, werkgevers zullen er het meest voor voelen om zowel op het web als in de gedrukte media te adver teren. „Het heeft voor uitgevers dus geen zin om ons tegen te werken. Ze kunnen de stormvloed niet keren door hun vinger in een gat in de dijk te ste ken." „Een enorme bewondering voor de Amerikanen en voor wat die hebben gepresteerd tij dens de Tweede Wereldoorlog", zegt directeur Van der Linden, als wordt gevraagd naar de drijfveer van Jaap de Groot. „En ook voor generaal Marshall, die niet alleen militair was, maar ook aan de wederopbouw van Europa heeft gewerkt. De Groot heeft met zijn constructiebedrijf Grootint, bekend van onder meer booreilanden en bruggen, veel met Amerikanen gewerkt en ze leren waarderen. Hij is ook altijd gefascineerd geweest door bedrijven die al dat logis tieke materieel hebben gepro duceerd. Dat laat hem niet los. Nog elke ochtend is hij al om tien voor zes in zijn nieuwe be drijf Army Cars Holland in Zwijndrecht, waar enkele vak mensen de historische voertui gen helemaal opknappen." Collector's item Op het bedrijfsterrein in Breda is het opvallend stil. Daar komt geen monteur binnen. Alleen directeur Van der Linden en zijn secretaresse nemen de hon neurs waar. In Breda wordt vooral opslagruimte gecreëerd en handel gedreven. Want dat legermaterieel is gewoon te als van materieel is een kwestie van het creëren van een net werk. „Na verloop van tijd we ten mensen waar je in geïnte resseerd bent en wat je als be drijf kunt leveren. Meneer De Groot zit ook.vaak in Amerika. In Texas heeft hij bij twee broers op zolder nog enorm veel documentatie ontdekt over Amerikaanse legervoertuigen. Hij heeft inmiddels al een hele bibliotheek over defensiemate rieel. Die gebruikt hij onder meer om de voertuigen weer helemaal authentiek te laten maken". Opmerkelijk: het bulkt er van de legervoertuigen, maar er zijn geen wapens te zien. „Neèn, al les wat agressie kan oproepen, doen we bewust niet", zegt di recteur Van der Linden. „Rendabel? Het museum na tuurlijk niet. maar dat is ook niet de bedoeling. Maar de rest is wel commercieel bedoeld. Het is gewoon handelswaar". Ongewone handelswaar, welis- Het General George C. Marshall Museum ligt aan de Noordweg 15a in Zwijndrecht en is van woensdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur open. „Elfduizend gulden voor een radiowagen uit de jaren veertig en daar over valt niet te marchanderen", zegt directeur A. van der Linden, foto cpd thom van amsterdam Arie Groenevelt wil alternatief bieden voor 'leve-de-lol'-vakanties i Bij de Arbeiders Jeugd Centrale hoorde, net als bij andere jongerenorga nisaties van destijds, enig vlagvertoon. Hier een meisje met de afde- lingsvlag van Schiedam, tijdens het pinksterfeest in Vierhouten in 1939. foto anp De bloem van de arbeidersjeugd, verzameld op de tribune van de Paasheuvel te Vierhouten in 1924. De Arbeidsers Jeugd Centrale (AJC) kocht de Paasheuvel 75 jaar geleden. De huidige eigenaar, Zon en Vrijheid, houdt in het beheer en het gebruik de oude idealen hoog door een vakantieverblijf te bieden met een maatschappelijke meerwaarde. foto anp ERHOUTEN ANP N SMIT e arbeidersjeugd in een fraaie ngeving klaarstomen voor :n betere wereld. Met dit ide- il in het achterhoofd kocht de lormalige Arbeiders Jeugd (AJC) 75 jaar geleden ar geleden de Paasheuvel, iar eerste vakantiecentrum in »t Veluwse Vierhouten. Dui mden bleekneuzerige AJC'ers aakten in de bosrijke omge- ng voor het eerst kennis met natuur, cultuur en het socia- itische gedachtegoecDe jon- irenbeweging stierf eind jaren jftig een zachte dood. Maar rode gloed is in het christe- ke Vierhouten nog steeds niet Alemaal gedoofd. /•Zon en Vrijheid, de huidige genaar, houdt vast aan va- inties met een zekere maat- happelijke meerwaarde. De renge discipline - roken, ank en bioscoopbezoek wa- j n uit den boze - mag dan zijn vrdwenen. disco's, klaverjas- bingo-avonden zijn op de nog steeds boe. „Onze doelstelling is niet de isten van 's ochtends vroeg SDAP verrees op het terrein een jaar na aankoop het eerste kamphuis: de Paasheuvel. Het vakantieoord bood in de beginjaren vooral plaats aan de arbeidersjëugd. In de kille cri sisjaren na 1929 maakten zij plaats voor jonge werklozen. Met een mengeling van ont spanning en „constructieve ar beid" haalden de AJC hen op de Paasheuvel uit de grauwe sleur van alle dag. Na de oorlog verslapte de band met de socialistische be weging. Door de toenemende welvaart legde de AJC eind ja ren vijftig het loodje. Zon en Vrijheid verloor haar formele achterban. Steeds meer buiten staanders, van wie velen in het bezit van een caravan, ontdek ten het fraai gelegen kampeer en groepsverblijf. Begin jaren tachtig kwam de stichting in de problemen. Eel- co Brinkman, toenmalig minis ter van CRM, snoeide drastisch in de subsidies voor het buurt en clubwerk. Voor de Paasheu vel betekende dat een grote strop. Immers, daarmee verviel in één klap een groot deel van de klandizie. Met behulp van een inzame lingsactie hield Zon en Vrijheid het hoofd toch boven water. Inmiddels is de bezettings graad dankzij de toenemende interesse van scholen en ver enigingen weer op peil. Niet dat de stichting beschikt over grote reserves. Eventuele winst gaat naar doelen met een duidelijke maatschappelijke meerwaarde. Zoals Weekje weg. een project waarbij hon derden armlastige éénouderge zinnen in de zomermaanden een weekje in Vierhouten mo gen bivakkeren. Als het aan Groenevelt ligt, zal die doelstelling niet snel veranderen. Hij is ervan over tuigd dat er ook in de huidige consumptiemaatschappij be hoefte bestaat aan serieuze al ternatieven voor leve-de-lol-va- kanties. „Mensen komen hier nu eenmaal graag. Om te ge nieten van de rust, de omge ving en de plezierige sfeer. Wij denken dat die belangstelling in de toekomst eerder zal toe- dan afnemen." tot 's avonds Iaat vermaken. Dat laten wij graag over aan concurrenten zoals Center Par es en Gran Dorado", benadrukt Arie Groenevelt, bestuursvoor zitter van Zon en Vrijheid. „Na tuurlijk: ook wij bieden onze gasten recreatie. Maar dan wel met een cultureel of educatief tintje." Winst maken is voor de stichting geen doel. In plaats van de huidige tweehonderd zou het terrein volgens Groe nevelt gezien zijn omvang - 36 hectare groot - in het hoogsei zoen gemakkelijk 1500 tenten en caravans kunnen herbergen. „Wij kiezen echter voor ruimte, rust en eenheid met de natuur. Dèt is wat ons onderscheidt." Groenevelt, voormalig voor zitter van de Industriebond FNV, bewaart uitstekende her inneringen aan zijn eerste ken nismaking met de Paasheuvel. Met de honger net uit zijn lijf en diep weggedoken in een windjack van een Canadees militair reisde hij Kerst 1946 als 19-jarige metaalbewerker naar Vierhouten. „Het leek wel een paradijs, zeker na al die som bere oorlogsjaren." De voormalige vakbonds- Oud-vakbondsman Arie Groenvelt heeft na zijn vertrek als voorzitter van de industriebond FNV een passende tijdsbesteding gevonden als voorzitter van Zon en Vrijheid. De Paasheuvel biedt nog steeds va kanties met een educatief karakter. foto archief voorzitter, zelf een fervent kampeerder, is niet de enige die de Paasheuvel een warm hart toedraagt. Dansend rond de Meiboom beleefden duizen den jongeren op de Veluwe een tijd waaraan zij graag terug denken. De grote opkomst bij reü nies, die eens in de twee jaar plaatsvinden, leveren daartoe hét bewijs. De voormalig AJC-, SDAP- en PvdA-voorzitter Koos Vorrink (overleden in 1955) was de drij vende kracht achter de aan koop van de grond in 1922. Met steun van het NW en de

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25