Keukens UW DROOM WORDT WERKELIJKHEID! Aanval op providers via Het Net van PTT Telecom Randstad Erasmusbrug dicht voor filmopnamen Amsterdamse politie verhuist te paard Opvanghuis voor Turkse homo's in nood Duel op Haagse Hofvijver DONDERDAG 2 OKTOBER 1997 Chaos ia weekeinde verwacht ROTTERDAM GPD De Rotterdamse politie ver wacht dat de afsluiting van de Erasmusbrug komend week einde voor grote verkeerspro blemen en opstoppingen zal zorgen. In verband met fil mopnamen op en rond de brug. wordt het verkeer omge leid over de Willemsbrug, maar daar is in verband met werkzaamheden voor iedere richting slechts één rijstrook beschikbaar. Ook op de Leuvebrug. een vitale schakel in de verkeers verbinding tussen de beide bruggen op de noordelijke Maasoever, wordt dit weekein de gewerkt en is slechts één rijstrook in gebruik. Zondag wordt bovendien de Boompjes tussen de Geldersekade en de Rederijstraat afgesloten voor alle verkeer De opstoppingen die door al deze halveen hele afsluitingen ontstaan, zullen nog worden vergroot door het grote aantal toeschouwers dat naar ver wachting de filmopnamen van de gooi- en smijtthriller Who am I van en met Jackie Chan zal willen bijwonen. In Rotter dam worden enkele spectacu laire scènes gefilmd waarbij honderd Nederlandse mari niers aanvallen op de Eras musbrug uitvoeren vanaf het water en vanuit de lucht. In het scenario staat verder een aanvalsactie met mariniers die abseilen langs de gevel van het Nedlloyd-gebouw aan de Boompjes. ..Het wordt razend druk, dus het zal allemaal niet zo soepei tjes lopen met het verkeer. We verwachten dat de stad aardig vast komt te zitten, en dan zeg ik het voorzichtig." laat een woordvoerder van de ver keerspolitie weten. „We advi seren dan ook dat iedereen voor wie dat enigszins moge lijk is. gebruik maakt van het openbaar vervoer. De RET heeft de dienstrege ling van tramlijn 20 over de Erasmusbrug noodgedwongen aangepast. De tram rijdt vrij dag tot negen uur 's morgens en na vier uur 's middags nor maal. en tussen die tijd alleen op Rotterdam-Zuid. Zaterdag is de dienstregeling van lijn 20 tot 's morgens acht uur en na 's avonds tien uur normaal. Voor reizigers met bestem ming Laan op Zuid worden bussen ingezet. De metro tus sen beide Maasoevers blijft ge woon in bedrijf. Het college van burgemees ter en wethouders besloot gis teren dat de Erasmusbrug twee dagen ter beschikking staat van de Chans filmploeg. Chan, bijgenaamd de Aziati sche James Bond. is razend populair in .Azië en sinds enke le jaren ook in de V erenigde Staten. Volgens B en W is de film goed voor het imago van Rotterdam in het buitenland en moet Rotterdam daarom een paar dagen overlast maar voor lief nemen. Gronings bedrijf biedt onbeperkte toegang aan voor een tientje 'Supersnel en onbeperkt internetten voor maar tien gulden per maand'. Cd- roms met die wenende tekst op het doosje werden afgelopen dinsdag als folders uitgedeeld op de beurs 'Inter net in Business' in de .Amsterdamse RAI. De cd's zijn afkomstig van Ottens en Partner bv. een in Winschoten ge vestigd bedrijf dat zich profileert als high tech senice provider' en zich sinds een kleine drie jaar vooral op houdt op de zakelijke markt. Met de introductie van Het Net door PTT Telecom heeft Ottens en Partner letterlijk de deuren opengegooid naar de particuliere markt. Want daar ligt het geheim van die superlage prijs. 'Gateway to Internet', zoals het bedrijf het initiatief noemt, maakt namelijk gebruikt van Het Net en bespaart op die meinier enorm veel kosten. Er zijn geen inbelpunten in het hele land no dig om abonnees de gelegenheid te bieden tegen lokale telefoontarieven het Internet op te kunnen. De actie van het Groningse bedrijf, die overigens al is gevolgd door een soortgelijk offensief van provider TIP. zou een forse dreun kunnen zijn voor tal van internetproviders. Omdat zij te maken hebben met hoge (PTT)kosten kunnen zij niet concurreren met be drijven. die slechts een tientje (plus 5 gulden voor de e-mail via Het Net) re kenen. De Vereniging van Nederlandse In ternet Providers (NLIP) is niet onder de indruk van de acties of doet in elk geval alsof er geen enkel gevaar dreigt. Niet in de laatste plaats omdat men niet gelooft in succes van Het Net. Voorzitter Fred Eisner van de NLIP: „Er zijn niet voldoende potentiële ge bruikers om van Het Net een succes te maken en om een concurrent te wor den van de internetproviders. De PTT weet gewoon niet waar ze aan is be gonnen. Internet is een vak. En dat be heersen wij al een aantal jaren. PTT Telecom doet in telefonie en doet dat goed. Je moet kijken naar het aantal mensen dat een computer heeft die geschikt is voor Internet. En daarbij kunt je wel allerlei bespiegelingen ma ken over de toekomst; op dit moment zijn het er gewoon te weinig voor een massale actie als die van PTT Telecom. Als de 'kritieke massa' niet wordt ge haald. komt de PTT met Het Net in fi nanciële moeilijkheden, ook al omdat kruisfinanciering binnen het bedrijf niet mag." Het is natuurlijk begrijpelijk dat de providers verdedigende stellingen be trekken en zichzelf moed inpraten door de tegenstander te kleineren. Ui teraard moet worden afgewacht of Het Net een succes wordt. Daar kan nie mand op dit moment een zinnig woord over zeggen. Pas over enige tijd (een jaar, twee jaar?) kan aan de hand van respons bij de deelnemende bedrijven worden bekeken of Het Net in een behoefte voorziet. Aan de kritiek van de NLIP heeft men bij Ottens en Partner uiteraard geen boodschap. Manager informatie technologie Ben Juurlink: „Ik ga na tuurlijk niet precies vertellen hoe we het doen. Dat is het geheim van de smid. Wat ik wel kan zeggen is dat wij bandbreedte inkopen bij Unisource in Den Haag (een dochteronderneming van Koninklijke PTT Nederland, red.), dat wij geen inbelpunten hebben, maar via een contract met PTT Inter net Diensten gebruik maken van be staande infrastructuur en dat wij voor al hebben geïnvesteerd in apparatuur. Iedere provider had dit kunnen doen. Het is een vrije markt. Alleen moet je op het idee komen. Het is voor het eerst dat wij ons op de particuliere markt begeven en we gooien hiermee gewoon de knuppel in het hoender hok." Een hoenderhok dus waar de 'eie ren' tegen dumpprijzen in het schap liggen, maar waarbij de gewone provi ders zich afvragen of hier geen lege doppen worden verkocht. „Internet voor een tientje kan ge woon niet, tenzij het zwaar wordt ge subsidieerd. Of je hebt een performan ce van niets. Het loopt dan zó traag dat iedereen snel en teleurgesteld af haakt". zegt Danny ter Haar, directe van Cistron. een middelgrote provid Hij wordt in die mening gesteund dc Fred Eisner, de voorzitter van de NLI Op het cd-doosje van Ottens Partner staat echter 'supersnel' en d belooft toch iets. „Dat is ook zo", z< Juurlink. „Wij beschikken over e bandbreedte van 4 megabit en binn veertien dagen zelfs over 8. Getallen die zeer indrukwekke, xs4all, een van de grotere providers,i bijvoorbeeld Cistron wordt gebruj respectievelijk 4 en 1,5. Danny ter Haar van Cistron: ,,\J megabit, om maar te zwijgen van 8 inderdaad razendsnel, maar ze hebfa dan wel een enorme hoeveelheid kla ten nodig. Twee megabit bandbreej bij Unisource kost namelijk 31.000 g den per maand. Nu kost acht niet \j keer zo veel, maar toch... als Ottensi Partner de kosten kan dekken is j bedrijf in één klap de grootste provii van ons land." DRUGS - De politie heeft acht verdachten aangehouden op ver denking van handel in XTC. Onder de verdachten is een militair van de Koninklijke Landmacht. Bij huiszoekingen in onder meer Zuid-Holland en Brabant zijn zeven vaten met grondstoffen voor het vervaardigen van XTC. 20.000 XTC-tabletten. 100.000 gulden aan contant geld. vijf auto's -en twee vuurwapens inbeslaggeno- men. "Transplantaties alleen in academische ziekenhuizen' UTRECHT ANP Orgaantransplantaties moeten uit oog punt van kwaliteitszorg en doelmatigheid geconcentreerd blijven in de acht acade mische ziekenhuizen. Een taakverdeling tussen deze ziekenhuizen voor transplan tatie van hart. nier. long of lever ligt wel in de rede. Dat is het advies van het College voor Ziekenhuisvoorzieningen (CvZ) aan minister Borst van Volksgezondheid over een nieuwe planningsregeling voor or gaantransplantatie. Het voorstel van Borst om projecten voor de ontwikkeling van nieuwe vormen van orgaantransplantatie in twee van de acht academische zieken huizen te concentreren, raadt het college op grond van ondoelmatigheid dan ook af. Volgens het adviesorgaan zou elk aca demisch zieknhuis die mogelijkheid op basis van aanwezige deskundigheid en belangstelling moeten krijgen. Hoekkeuken met kunststof front. Vierzijdig PVC- omkanting. In 17 kleuren leverbaar. 5 JAAR GARANTIE Inclusief PELGRIM inbouwapparatuur o.a. R.V.S. afzuig- schouw, R.V.S. gas- kookplaat, R.V.S. combi-magnetron, koelkast met vries vak, éénhandel kraan, halogeen verlichting. OPGESTELD IN ONZE SHOWROOM Profijt keukens heeft een eigen montage- en serviceteam. Do«r onze vakkundige en jarenlange ervaring zetten wij uw dromen om in keukens. Kom en profiteer van onze concurrerende prijzen. Prachtige keuken met kunststof front in kleur gespoten. In 6 kleuren leverbaar. 5 JAAR GARANTIE! Inclusief CANDY inbouwapparatuur o.a. R.V.S. afzuig- schouw, R.V.S. gas- kookplaat met wok brander, koelkast met vriesvak en service montage dienst Sandtlaan 56 Katwijk aan de Rijn Tel. 071-4077244 Openingstijden: Ma. gesloten. Di. t/m Vr. 09.00-17.30 uur. Do. koopavond 19.00-21.00 uur. Zo. 09.30-16.00 uur. AMSTERDAM GPD Op een geheim adres in de Amster damse Bijlmer opent over twee weken het eerste opvanghuis in Nederland voor jonge, bedreigde homo's. Het is een initiatief van de Turkse homo-or ganisatie Ipoth. „We maken geregel- matig mee dat jongeren thuis worden opgeslotenaldus coördinator van het project Cem Ariklar. Dogan. nu 23, was 19 jaar toen hij door zijn ouders werd uitgehuwelijkt aan een 18-jarige Turkse bruid. „Diverse keren gaf ik te kennen, dat ik het huwelijk niet zag zitten. Maar ik had geen keuze. Dat huwelijk was een ramp. Het klikte totaal niet. Met in stemming van m'n ouders werd het na een halfjaar weer ontbonden. Dogan komt uit een intellectueel milieu. Zijn vader heeft gestudeerd, zijn moeder is kunstenares en reist veel. Toch heeft hij nooit over zijn ho moseksualiteit kunnen praten, ook niet met zijn ex-vrouw. „Ze weten het niet, maar vermoeden het wel. Ze we ten slechts oppervlakkig dat homo seksualiteit bestaat. Als ik het thuis zou vertellen zou dat een ramp zijn. Ze zouden denken dat het in m'n hoofd zit en medische hulp zoeken. Het dringt niet tot ze door." Op zijn zoektocht naar hulp stuitte Dogan op menige barrière. „In de Ne derlandse homowereld werd ik niet begrepen. Bij het COC krijg je het ad vies gewoon met je ouders te praten. Maar zo ligt dat niet bij ons. Tot ik met Cem in contact kwam. Voor ik A zei, noemde hij al het hele alfabet op." Taboe Het opvanghuis is een initiatief van de Ipoth-werkgroep het Roze Dak. Dogan is een van de negen mensen die er voor korte of langere tijd onder dak krijgen. Een Turkse maatschap pelijk werkster woont er intern. In middels heeft het huis al een wacht lijst van 65 jongeren. Allemaal onder vinden zij in hun omgeving proble men vanwege hun seksuele geaard heid. De meesten hebben een Turkse achtergrond, maar er is plaats voor al le nationaliteiten. Het Roze Dak wil nog meer opvanghuizen realiseren. Turken en Marokkanen staan wei nig tolerant tegenover homoseksuali teit. Volgens veel traditionele moslims verbiedt de islam een dergelijke seksuele geaardheid. Onder moslims zou het zelfs in het geheel niet voor komen. Dat bleek begin dit jaar uit een onderzoek van de gemeente Am sterdam. Volgens Ariklar zijn er nog veel mis verstanden. „De koran veroordeelt nergens homoseksualiteit, wel poly gamie. In Turkije wordt al lang open lijk gesproken over het homohuwelijk en zelfs adoptie door homo's. In de grote steden vind je meer homobars dan in Nederland." Toch is het taboe rond homoseksu aliteit nog groot. „Praten over indivi duele privacy is bij ons niet aan de or de. Buren, familie, vrienden en ken nissen hebben hier grote invloed. De sociale controle in de Turkse gemeen schap is groot." Dat ondervond ook Hasan (19). „Al jong had ik homoseksuele gevoelens, alleen kon ik ze toen nog niet benoe men. Ook toen ik in de gay scene te recht kwam zag ik nergens Turken. Ik dacht dat ik de enige was die me zo voelde." Zijn homoseksualiteit bracht Hasan flink in de problemen. Op school werd hij zo gepest, dat hij voortdurend spijbelde en van school werd gestuurd. „Thuis kon ik niet uit leggen waar de problemen vandaan kwamen." Diverse keren liep Hasan van huis weg. Tot zijn ouders hem opsloten. Nooit vergeet hij meer i tv-uitzending waarin Ariklar over P Ipoth vertelde. „Er ging een weiW voor me open: een Turkse homo!" - Met hulp van het Roze Dak w Hasan zijn ouderlijk huis te ont\iujA ten. Sinds vier maanden woont hijr begeleid op kamers bij een sympaK serend Turks gezin. Hij gaat yml naar school, heeft een vriend en kijj straks een kamer in het opvanghui^ Ook is er weer geregeld contact ijq zijn ouders. „Ik kan nu tenminst^ kennen geven dat ik begrip heb vt{ homoseksuele gevoelens. Meer nb( Ik wil niet te close meer met ze vvT den. Het gevaar bestaat dat ik daib( de oude relatie terecht kom. Dan gk, opnieuw je eigen wereldje creëren^ val je weer buiten de maatschappij! Het opvanghuis moet bestaan v donateurs. Zo schonk de aidsstichti Fight for Life tienduizend gulé Eenzelfde bedrag werd bijeeiu, bracht door particulieren, onder u veel Turkse sympathisanten. Ook e Amsterdamse moskee schonk vijl gulden. Toen dat bekend werd mdj de moskee dit bekopen met bedil gingen van brandstichting. De namen van Dogan en Hasan z) omwille van hun privacy, gefingeerl Haagse taxibus gouden greep DEN HAAG ANP De invoering van de taxibus in Den Haag voor gehan dicapten en ouderen blijkt een schot in de roos. Zestig procent van de houders van een taxibus-pas is tevre den over de voorziening. Dertig procent geeft een vol doende als beoordeling. Gemiddeld tien procent is om uiteenlopende redenen ontevreden. Grootste klacht is het (niet) op tijd komen. Dat leert een gisteren gepresenteerde enquête in op dracht van de stichting Collectief Aanvullend Open baar Vervoer CAOV. De taxibus is een onderdeel van de zorgplicht in het kader van de Wet voorzieningen gehandicapten WVG van de gemeente Den Haag. De taxibus bestaat sinds januari 1997 en is bedoeld voor ouderen en gehandicapten die geen gebruik kunnen maken van het openbaar vervoer. Ruim 5000 oudere en gehandicapte Hagenaars heb ben inmiddels een pasje. Circa 70 procent van hen is ouder dan 60. In totaal zijn er inmiddels 19 busjes. Per maand maakt de bus 20.000 ritten. Onlangs vervoerde de CAOV de 200.000-ste passagier. De steekproef wijst verder uit dat 80 procent van de pashouders daadwer kelijk gebruik maakt van de taxibus. Ruim 60 procent gaat er één tot tweemaal per week mee op pad. Politici en topsporters in drakenschepen DEN HAAG ANP De Haagse Hofvijver is op 23 oktober het strijdtoneel voor een gevecht tussen topsporters en politici. Tijdens het Dragon- boats-festival gaan zij op het water de strijd tegen elkaar aan. De Games worden een van de grootste internationale sportevenementen die ooit in Den Haag zijn gehouden. Dat gebeurt in de originele Chinese drakenboten: lange, slanke roeiboten met een dra kenkop op de boeg en plaats voor 25 roeiers. De organisatie wil nog niet zeggen welke be kende Nederlanders aan de strijd deelnemen. Met het festival willen de or ganisatoren de aandacht vesti gen op de World Corporate Games, die van 29 augustus tot en met 5 september volgend jaar worden gehouden in de dan 750-jarige residentie. Dui zenden personeelsleden van binnen - en buitenlandse be drijven doen in 21 sporten mee aan dit evenement, dat ook wel de Olympiade voor bedrijven wordt genoemd. De organise tie vindt de spelen een ops%, ker voor Den Haag. „Den Ha* j krijgt door de Games in econi misch opzicht een grote uL( straling. Duizenden mense uit het (inter)nationale bja drijfsleven bezoeken de stadv zegt woordvoerster Jolanftj Thomas. Tijdens de Spel&] worden traditiegetrouw fonL sen geworven voor een gofc doel. Ditmaal heeft de orgai] satie gekozen voor Unicef, life kinderfonds van de Verenigd, Naties.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 24