Deklaag Coupépolder deugt niet Rijn Veenstreek 'Oudgedienden' keren graag terug in raad Jacobswoude Aannemer Gesman voorlopig gered VARA Van der Kooi hoopt op plek in Tweede Kamer zoeterwoude marcel smeets De voorzitter van de Zoeter- woudse WD-fractie Henk van der Kooi verlaat de raadsarena indien hij een verkiesbare plek kan bemachtigen voor de Twee de Kamer. Zijn naam prijkt op de voorlopig nog alfabetisch ge rangschikte kandidatenlijst van de liberale parlementsfractie. „Als ik wat anders wil, dan is het nu hèt moment. Een tweede politieke carrière en het kamer lidmaatschap lijken mij aan trekkelijk", verklaart de 51-jari ge Van der Kooi. Of hij hoge ogen gooit voor de definitieve lijst, kan Van der Kooi niet zeg gen: „Het is en blijft een tombo la." Mocht Van der Kooi worden gekozen voor het Haagse ambt, dan neemt zijn Zoeterwoudse fractiegenote Ingrid Sanders, docente aan de rechtenfaculteit van de Leidse universiteit, de voorzittershamer van hem over. Zwaargewicht Rob de Ridder, in de wandelgangen getipt als eer ste man van de lokÜle WD-frac tie, verlaat na deze raadstermijn de lokale politiek. Hij ziet geen mogelijkheden het raadslid maatschap te combineren met zijn werk. Van der Kooi, die werkt als coördinator bij het ministerie van sociale zaken en welzijn, kwam in 1986 in de Zoeter woudse gemeenteraad. Vier jaar later werd hij fractievoorzitter. Naast zijn kandidatuur voor de Tweede kamer heeft de liberaal zich voor de zekerheid ook voor de komende raadsperiode aan gemeld als fractievoorzitter. „Een plaats in de kamer blijft een gok. Zo val ik tenminste niet buiten de boot", aldus Van der Kooi. Of Van der Kooi de Tweede Kamer haalt, hangt, behalve van de verkiezingen voor de Tweede Kamer in mei volgend jaar, af van de plaats die hij krijgt van de verschillende partij-instan- ties. Van de ruim 170 kandida ten selecteert een partijcom missie ruim 65 politici in spe. die door het hoofdbestuur op een ontwerplijst worden gezet. WD-leden hebben via hun af delingen tot 5 december de mo gelijkheid daarop te reageren en veranderingen aan te brengen in de volgorde. Op 31 januari stelt de algemene ledenverga dering de definitieve lijst vast. Insluiper gaat er met 260 gulden vandoor alphen aan den run» Een insluiper heeft gister avond rond half tien uit een flatwoning aan de Prins Hen drikstraat in Alphen een por temonnee met 260 gulden gestolen. De bewoners hoor den gekraak in de slaapka mer. Toen de man des huizes poolshoogte nam. zag hij de insluiper het balkon afsprin gen. De dief kon niet meer worden achterhaald. Uit een garagebedrijf in dezelfde straat is afgelopen nacht een lasapparaat gesto len. De deur was opengebro ken. Bij een onderzoek in de omgeving trof de politie in de Maasstraat het onderstel van het appara'at aan. bONDERDAG 2 OKTOBER 1997 Alphenaar mishandeld en bedreigd (alphen aan den rijn Twee mannen probeerden gistermiddag frond v ier uur bij het winkelcentrum De Ridderhof met geweld een 28-jarige Alphenaar een bromscooter afhandig te maken. Het slachtoffer betrapte de twee die bezig waren met het ont grendelen van zijn stuurslot. Toen hij ze sommeerde te vertrek ken. kreeg hij een vuistslag in zijn gezicht. Ook dreigde een van jde verdachten hem neer te steken. Omdat er op dat moment weel omstanders waren, dropen de twee verdachten af. Een 18- parige Alphenaar is gisteren eveneens slachtoffer geworden van [geweld. Vier mannen liepen op het Thorbeckeplein in Alphen preigend op de man af en pakten zijn bromfiets met een waarde Ivan 3500 gulden af. Bijna vier ton schade juni-storm [alphen aan den rijn» De korte maar hevige storm in juni van dit Haar heeft Alphen meer dan 375.000 gulden gekost. Dat meldt de (afdeling groenvoorzieningen in een notitie aan burgemeester en wethouders. In Jacobswoude bedroeg de schade ongeveer pO.000 gulden. In Alphen waren binnen een half uur 156 bomen [ontworteld. Nog meer bomen (ongeveer 170) verloren zoveel takken dat ze onherstelbaar beschadigd raakten. Van het reste rende groen liep nog eens veertig procent zodanige schade op, Idat de bomen 'herstelwerkzaamheden' nodig hadden. In het buitengebied raakte een boerderij zwaar beschadigd. Doordat bomen (deels) omwaaiden werden ook troittoirs en fietspaden beschadigd. Verder sneuvelden vier lantaarnpalen. Dikte en kwaliteit laten te wensen over De afdeklaag van de voormalige gifbelt in de Alphense Coupëpolder deugt op een aantal plaatsen niet. Zowel de dikte als de kwaliteit van de laag laat op verschillende plekken te wensen over. Dat blijkt uit niet-openbare on derzoeksresultaten van de provincie Zuid-Holland. der uit het onderzoeksrapport. Ook leden van de projectgroep Coupépolder, die de provincie adviseert over de nazorg van het vervuilde terrein, verbinden nog geen harde conclusies aan de resultaten. „We zijn zeer nieuwsgierig naar wat de pro vincie nu wil", aldus voorzitter W. Rozenboom. Uit het bodemonderzoek blijkt dat de opgebrachte grond (die moet tegengaan dat giftige robbert minkhorst In opdracht van de provincie werden begin dit jaar bodem- proeven genomen. Zuid-Hol land besloot tot dat onderzoek juist omdat het vermoeden be stond dat de deklaag niet overal in orde was. De resultaten be vestigen nu die indruk. De pro vincie stelt voorlopig geen extra maatregelen voor, zo blijkt ver stoffen van illegaal gestort afval aan de oppervlakte komen) niet overal de vereiste dikte van een meter heeft. Op enkele plaatsen is de laag amper een halve me ter diep. Bovendien blijken er in de deklaag zelf zware metalen te zitten. Onduidelijk is of die uit de gifbelt komen, of al in de grond zaten toen deze bovenop de vuistort werd aangebracht. Verder concluderen de bo demonderzoekers dat er gassen als methaan en tolueen vrijko men. Niet zeker is of die ook hun weg naar boven zoeken. Aannemelijk is dat wel, zegt J. Bosma van de projectgroep Coupépolder. „Naar boven is de weg van de minste weerstand." Dat er methaan vrijkomt, is niet zorgelijk, wel dat de onderzoe kers ook de koolwaterstof to lueen hebben gevonden. „To lueen mag je niet in zo'n hoge concentratie aantreffen. Dat be tekent dat er maatregelen moe ten komen." Los van de jongste ontdekkin gen in de polder begint de pro vincie volgend jaar met een groot luchtonderzoek, om er zo achter te komen welke gassen in welke hoeveelheid deze uit de belt ontsnappen. Over de voorgenomen methode zijn de provincie en de projectgroep het alleen niet eens. Zuid-Holland wil ongeveer anderhalve meter boven de grond luchtmonsters nemen. Rozenboom, zelf chemicus, vindt dat een slechte methode en wil dat er vlak boven de grond wordt gemeten. Alleen dat levert betrouwbare gege vens op, stelt hij. „Wanneer je anderhalve meter boven de grond meet en je vindt bepaal de gassen, kan van alles en nog wat de oorzaak zijn. Het kan bijvoorbeeld een voorbijrijden de truck op de ernaast gelegen Oostkanaalweg zijn. Meet je vlak boven de grond, dan weet je zeker dat wat je vindt ook uit de belt zelf komt." Jok Korte Goog n beeld voor jrandweergarage ikemade gerard van der geest foor de PvdA is het nog geen utgemaakte zaak, dat de nieu- te locatie voor de brandweer n de door B en W voorgestel- Wilgenstraat komt, zo bleek jsteravond in de commissie fi- lanciën. Voor F. Schoonder- roerd is de gemeentewerk- Uaats Korte Goog ook nog in eeld omdat hij denkt dat hier- nee minder geld gemoeid zal fijn dan met nieuwbouw aan de iilgenstraat. WD-partijgenoot f. van Duijkeren drong aan op Jen spoedige afwikkeling van de iepende kwestie, vanwege de frrij riante' financiële positie pil de gemeente. Schoonder- froerd gaf zich niet meteen ge ronnen. Hij wilde ook wel een jebouw neerzetten aan de Las- b-Zuid. Als zowel de Veense als Ie Ripse brandweer daarin ge- uisv est worden, zou dat de to- jile kosten aanmerkelijk kun- en drukken. Beelen bestem pelde Schoonderwoerds opzetje Js 'een utopie' vanwege de [oodzakelijke spreiding van ka- jernes rond Leiden. Daarmee aaide indirect ook het CDA an- lermaal bakzeil. CDA'er G. van fr?euwen vermeed zorgvuldig e locatie Lasso-Zuid te noe- nen. In de commissie ruimtelij- (e ordening de avond tevoren lias daarover een ernstig ver- chil van mening tussen de (DA-fractie en haar wethouder prezen. Verhoging van imroepbijdrage Mkemade onzeker ilkemade» ierard van der geest be verhoging van de omroep- ijdrage in Alkemade met een frilden per aansluiting is op los- e schroeven komen te staan. Voordvoerders van de PvdA, de r\T) en het CDA gingen gister- Kond in de commissie financi- pi niet akkoord met dit plan fan B en W om daarmee de lo- jale omroep 'Heatwave een ieuntje in de rug te geven. De pmmissie financiën laat een inder geluid horen dan de com missie welzijn, twee dagen eer- Ier. Die bracht toen in meer- lerheid een positief advies uit. tanavond buigt ook de com- flissie bestuurszaken zich over let raadsvoorstel. Kalveropfokwedstrijd van de agraiische school in Alphen aan den Rijn Om zes uur 's ochtends waren ze op de boerderij van Splinter al in de weer met de kalveren. Schrobben, wassen, borstelen en klauwen poetsen. De stal van boer Splinter in Zevenhoven moet op een soort beautysalon voor vee geleken hebben. \Vant gisteren was dé dag voor zoon Hans en twee andere leerlingen van het Groen College in Al phen aan den Rijn. Hun kalve ren moesten de catiualk op van de kalveropfokwedstrijd van de agrarische school. Een jaarlijks terugkerend eve nement waar de middelbare scholieren vol spanning naar uitkijken. Want wie van de 21 deelnemers uit klas twee, drie en vier heeft het beste kalf grootgebracht. „De mijne is één van de jongste," zegt Koos van Wieringen uit Roelofarendsveen over Willie 20. „Ze is op 29 maart geboren. Vanaf die dag ben ik aan de slag gegaan. Voe den, scheren en veel lopen. Ei genlijk moet je elke dag met haar lopen want dat moet ze goed leren voor de wedstrijd." Willie 20 heeft veel in de wei gestaan en dat is aan haar af te zien. vindt Koos. „In de stal lig gen ze vaak in de pies en daar worden ze geel van. Als dat er een beetje intrekt, krijg je de vacht nooit meer mooi wit." Willie is wel stralend wit en heeft rpooie glanzende zwarte vlekken. Koos' geheim van de hoogglans is brandspiritus. Dat maakt het zwart glimmend, ver klapt hij. „Maar," licht zijn va der toe „voor het wit gaat dat niet op. Dat krijg je glanzend door een deken over haar heen te gooien. Want dan gaat het lekker broeien." Hoe belangrijk het uiterlijk ook is voor de wedstrijd en hoe veel energie Koos daar ook in gestopt mag hebben, Willie 20 zelf heeft er maling aan. K?er op keer gaat ze, tot grote ergernis van pa en zoon, liggen in het 'vieze' stro. Alleen als ze wat hooi te eten krijgt blijft ze op haar poten staan. De andere leerlingen die meedoen aan de ópfokwedstrijd hebben ook zo hun probleempjes met hun kalf. Eén jongen staat vlak voordat hij met zijn beest voor de jury moet opdraven nog driftig de klauwen op te poetsen met schoenpoets. En twee meisjes naast hem zijn druk in de weer om het geel in de witte vacht van hun kalf wat te verdoezelen met talkpoeder. „Ideetje van mijn moeder", grinnikt één van de twee. Iets na tienen is het dan ein delijk zover. De groep leerlingen waarin Koos en Hans zijn inge deeld moeten hun opfokresul- taat showen aan de jury. Ner veus betreden ze een voor een de ring. Ze moeten twee rondjes met het kalf lopen en het beest dan netjes laten staan. „Denk eraan hé", drukt vader Van Wie- ringen Koos nog even op het hart, „tijdens het lopen de kop omhoog houden en voor het stilstaan een helling opzoeken zodat ze niet met haar kont om hoog staat." Koos en zijn kalf doen het re delijk. Hij hoeft nauwelijks aan Willie 20 te trekken en ze ziet er stralend uit. Hans heeft tijdens het lopen meer problemen met Aukje 796. Ze weigert een paar keer bij het putje op het parkeerterrein van de school. Hans, een klein ke reltje. gooit zijn volle gewicht in de strijd. Bijna valt hij om als het kalf dat ruim boven hem uitsteekt, weer een paar passen doet. De jury rekent het Hans echter niet te zwaar aan. Hij mag door naar de finale. Koos en Willie 20 vallen af. In de finale dreigt het nog even mis te gaan voor Hans. Aukje 796. die het tot dan toe heel goed doet, vindt piesen toch belangrijker dan netjes po seren. Hans gezicht betrekt, de kans is verkeken. Dat denkt ook het publiek. Er wordt druk ge mompeld. „Het kalf wordt niet afgekeurd vanwege het piesen op zich hoor," legt een toe schouwer uit. „Daar kan je im mers niets aan doen. Maar de jury kijkt maar even naar haar pose en als ze op dat moment dan met een kromme rug staat, d'r kop naar beneden en staart omhoog, dan houdt het op." Gelukkig voor Hans brengt Auk je 796 haar directe tegenstander Aukje 768, op een idee. Het beest kromt de rug en ontlast zich ook van een liter vocht. De stand is gelijk en valt uiteinde lijk in het voordeel uit van Hans. Het mannetje balt zijn vuist en steekt hem in de lucht. „Yes!" zegt hij triomferend. Hij is de kalveropfokker van het jaar. jacobswoude robbert minkhorst Twee 'oudgedienden' in de Ja- cobswoudse politiek keren na de verkiezingen in volgend jaar maart graag terug in de ge meenteraad. WD'er Jan van Dam en CDA'er Theo van Wie- ringen 'hebben er nog zin in'. Ze hebben hun kandidatuur voor een volgende raadsperiode aan de partijbesturen kenbaar gemaakt. Van Wieringen (70) heeft er al bijna 28 jaar in de gemeentepo litiek op zitten. De Hoogmade- naar is daarmee 'recordhouder' in de huidige raad. Liberaal Van Dam doet nauwelijks voor Van Wieringen onder: hij maakte al bijna vijf raadsperiodes mee. „Ik heb nog iets te betekenen voor de gemeenschap", moti veert Van Wieringen zijn kandi datuur. In Jacobswoude wonen meer dan duizend mensen van boven de 65. Dat is een belang rijke groep." Hij ziet voor zich zelf een rol weggelegd als belan genbehartiger van de ouderen in de gemeente. „Maar ik wil me niet als zodanig opwerpen. De beslissing is aan het partij bestuur en de leden." In no vember wordt de kandidaten lijst op de algemene ledenver gadering bekend gemaakt. Dan weet de Hoogmadenaar ook of hij op een verkiesbare plaats is beland. WD-fractievoorzitter Van Dam weet een maand later waar hij aan toe is. Hij keert graag terug omdat hij nog steeds plezier in het werk heeft. „Als lid van de commissie ruim telijke ordening doe ik veel veldwerk. Dat is juist de com missie waar je niets van papier af kunt lezen. M'n collega raadslid Ton Kroes en ik trekken er vaak op uit, zitten veel tussen de mensen. Daar houden wij van." Overigens hebben ook de drie andere WD'ers - Kroes, Mieke Dambrink en Marijke Keune - aangegeven te willen blijven. Het is niet zeker of Van Dam als hij terugkeert automatisch weer fractievoorzitter wordt. Dat ma ken de dan gekozen leden on derling uit. Partijvoorzitter Henk Olieslager laat weten dat er. behalve de huidige vier poli tici, nog meer kandidaten zijn. De WD mikt trouwens op een verkiezingswinst van een of twee zetels. Bij D66 is fractievoorzitter (en enig raadslid) Peter van Hoesel opnieuw in de race. Verder is burgerlid Wim Buskermolen verkiesbaar. Bij het CDA ver trekken in elk geval de huidige fractievoorzitter Henk van der Nagel, Pieter Bouma en Cees van der Geest. Van der Nagel: „Eigenlijk wil de ik in '91 al stoppen, maar ik vond dat in de nieuwe gemeen te Jacobswoude geen volledig nieuwe groep aan de slag moest gaan." Hij stelde zich in 1994 opnieuw verkiesbaar, omdat hij de bouw van het nieuwe ge meentehuis in Rijnsaterwoude van dichtbij wilde meemaken. Nu vindt de YVoubruggenaar het genoeg. „Er moet ook eens een ander aan bod komen." Chris Vink en wethouder Cees de Lange willen aanblijven. De laatste keert ook graag terug als bestuurder, mocht het CDA op nieuw in het college komen. Partijvoorzitter Leen van der Sar: „Zijn wethouderschap be valt hem goed. Ons trouwens ook." alphen aan den run marcel smeets Het onlangs in nood geraakte aannemersbedrijf Gesman uit Alphen aan den Rijn is voorlo pig gered van de financiële strop. De directie van de onder neming heeft gisteren een ak koord kunnen bereiken met huisbankier ABN-AMRO en de Nederlandse Credietverzeke- rings Maatschappij (NCM). Tot de maatregelen die een faillissement moeten voorko men, behoren een verhoging van het bankkrediet, een verrui ming van de verzekeringsruimte bij de NCM - die leveranciers verzekert tegen wanbetalende afnemers - en een groter per soonlijk risico voor de eigena ren van de holding waarvan de bv L. Gesman onderdeel uit maakt. Met het aangaan van dit financieringsarrangement ge ven de geldschieters aan dat ze het volste vetrouwen hebben in de toekomst van Gesman, meent financieel directeur J. van Middelkoop. Ook het personeel heeft, naar zeggen van Van Middelkoop, nooit het vertrouwen in de goe de afloop verloren. „Frappant genoeg is er nooit onzekerheid geweest onder de werknemers. Gesman kwam onlangs in de problemen toen bleek dat er te weinig geld in kas zat om op korte termijn aan financiële ver plichtingen te voldoen. Als oor zaken van de benarde situatie wijst de bedrijfsleiding naar on verwacht uitgestelde overheids opdrachten en de stille periode vlak na de bouwvak. Met de wankele positie van Gesman kwam ook de de bouw van zwembad De Hoorn in gevaar. Het nieuwe binnen- en buiten bad aan de Van Foreestlaan in Alphen wordt dankzij het nieu we financieringsplan in decem ber opgeleverd. ZIE DRIE ELKE DINSDAG EN DONDERDAG Uitgesproken

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23