eidsch Dagblad Sparen in buitenland aangepakt 11 1.99 Kippenbouten en bloemkool Weer of geen weer, het feest op 3 oktober gaat altijd door Voortgang in overleg Koenigs' collectie Albanezen de straat op Geblondeerde agent mag de straat niet op Voorhoeve: NAVO ook na '98 in Bosnië Kun je je collega's niet missen? Heidemij heet vanaf vandaag 'Arcadis' vrijwel droog TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. DONDERDAG 2 OKTOBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Feiten en Meningen Ank Bijleveld, het 2 'sociale gezicht' van het CDA Buitenland Scheldwoord 'foetus' gaat Britten te ver Cultuur en Kunst Zwarte farao's Sport uit schaduw van Egypte Rampspoed volleybalsters y jy duurt voort 'De optocht kunnen we natuurlijk nooit afblazen Al regent het pijpenstelen, de 3 oktoberfeesten gaan gewoon door. „Tuurlijk", zegt Rens Heruer van de 3 October-Vereeniging. „Alleen in het ge val van een nationale ramp (als bijvoorbeeld de koningin overlijdt) overwegen we de feesten te schrappen. Maar normaal gesproken? Het gaat zoals het gaat. Noodweer of niet. We hebben geen noodscenario's." Wat nou niet wil zeggen dat de twijfel nooit heeft geknaagd. De leden van de 3 October-Ver eeniging hebben zich in het verleden echt wel eens achter de oren gekrabd, als ze weer eens naar een loodgrijze lucht keken. Heruer ook. „Een paar jaar geleden was het vreselijk. Het stormde en het regende hevig. Toen hebben we 's ochtends heel vroeg overwogen de optocht af te blazen. Heel even maar hoor, nog geen halve minuut. Want natuurlijk kan dat niet, de optocht afblazen. Dat kunnen we niet maken voor al dat publiek dat er staat. En de optocht hoort bij 3 oktober. Het is toen een van de mooiste optoch ten ooit geworden. Met een heel aparte sfeer vanwege het weer." In geval van noodweer mogen de feesten dan wel geen gevaar lopen, dat wil niet zeggen dat per se alle programmaonderdelen doorgaan. „Er wordt vanwege het weer wel eens een onderdeel geschrapt. We hebben een keer een draad-act boven de stad geschrapt omdat er te veel wind stond." Als we de weersverwachting mogen geloven, valt het morgen allemaal wel mee. Regen? Een paar buitjes, dat is alles. Heruer: „En een beetje regen kan iedereen wel hebben". Fiscale voorstellen EU-commissaris Monti De Europese Commissie wil het onmogelijk maken dat burgers aan een belasting op renteopbrengsten ontsnap pen door te verhuizen naar België of Luxemburg of door hun geld te parkeren op een rekening aldaar. Daartoe moet er een zogeheten uniforme bronbelasting komen. Stemmen lidstaten hier niet mee in, dan moeten zij worden verplicht alle fiscale gegevens I van de welgestelde door te ge ven aan diens land van her komst zodat ze daar tot actie kunnen overgaan. Dat is de kern van een pakket fiscale voorstellen dat Europees com missaris Monti (interne markt) gisteren in Brussel heeft gepre senteerd. Niet alle EU-lidstaten heffen momenteel belasting op spaar- rente. Nogal wat Nederlanders, die in eigen land wel belasting moeten betalen boven duizend gulden aan renteopbrengsten, zetten hun geld daarom in an dere landen op de bank. Om deze belastingontduiking te voorkomen, stelt Monti een uniforme fiscale bronheffing voor. Monti's voorstel om een voorheffing in te voeren is een onderdeel uit een pakket, waar mee hij het name Luxemburg zo ver wil krijgen het verzet te gen bronbelasting op te geven. Er komt ook een gedragscode, die oneerlijke fiscale concurren tie tussen lidstaten moet voor komen. Vooral Luxemburg maakte zich eerder druk om de belastingvoordelen die bijvoor beeld Ierland geeft aan buiten landse investeerders. Naast bronbelasting en ge dragscode streeft Monti ook naar een uniforme regeling voor belasting op auteursrechten en rentebetalingen tussen bedrij ven. Ook ziet hij mogelijkheden om via BTW-tarieven werkgele genheid te stimuleren. De Italiaanse Eurocommissa ris denkt daarbij aan proeven net een BTW-verlaging op ar beidsintensieve diensten (bij voorbeeld schoenmakers), die door het hoge tarief nu niet worden verricht. pristina Zwaarbewapende leden van de Servische oproerpolitie staan in Pristina, de hoofdstad van Kosovo, pal tegenover tienduizenden stu denten van Albanese komaf. Even later zou de menigte met wapenstokken en traangas uiteen worden gedreven. De studenten protesteren al jaren tegen de Servische repressie. Kosovo is een autonome Servische provincie waar etnische Albanezen de meerderheid vormen maar niets te vertellen hebben. Pagina 7: Albanees protest zet Kosovo op scherp. foto »ap» srdjan ilic Politiebond verbijsterd over maatregel schiedam cpd Een jonge politieman is vorige week in Schiedam naar huis ge stuurd omdat hij zijn korte kroeshaar had geblondeerd. De man, een creool, kreeg naar ei gen zeggen te horen dat hij zou worden ontslagen als hij niet binnen een week zou terugko men met zijn natuurlijke haar kleur. Als reactie hierop heeft de agent zich kaal laten scheren. Volgens de Schiedamse poli tie is van ontslagdreiging geen sprake geweest en mocht de man wel binnendienst doen. „Maar we konden zijn haarkleur niet accepteren. Blond haar staat nu eenmaal heel anders bij een donkere huid dan bij een blanke. Er zijn grenzen." Voorzitter Van Duvn van de Nederlandse Politiebond vindt de actie 'ongepast en onge hoord'. „Degene die deze agent naar huis stuurde, moet door de korpsleiding ter verantwoording worden geroepen", zegt hij. De vorig jaar opgerichte werkgroep van allochtone poli tiemensen is verbaasd. „Er lo pen wel blanke collega's rond maastricht paul koopman correspondent De NAVO kan voorlopig niet weg uit Bosnië. Na juni 1998, als het huidige mandaat afloopt, moet de NAVO de leiding ne men over een nieuw op te rich ten vredesmacht, waaraan ook Amerikanen deelnemen. Dit standpunt verdedigde minister Voorhoeve van defensie giste ren tijdens een vergadering met zijn NAVO-collega's in Maas tricht. In Maastricht voerden de zes tien ministers van defensie voor het eerst verkennende bespre kingen over de toekomst vafi SFOR, de 36.000 man tellende vredesmacht die sinds begin '96 de vrede in Bosnië bewaart. De Amerikaanse regering wil nog niet speculeren over de vraag wat er moet gebeuren als de si tuatie in Bosnië zich niet bin nen negen maanden stabili- Voorhoeve, gastheer van de informele vergadering, was zeer duidelijk: „Er is geen grond voor de veronderstelling dat iedereen volgend jaar rustig naar huis kan.gaan. Daarom moet er een stevige vredesmacht komen, door de NAVO geleid, en waar bij alle landen die nu troepen leveren binnenboord blijven." In december moeten de rege ringsleiders van de zestien NAVO-lidstaten een besluit ne men over de troepensterkte in Bosnië tot juli volgend jaar. Se cretaris-generaal Solana zei de komende maanden geen ver mindering van de troepensterk te te voorzien. Pagina 2: Europa hoopt dat Amerikanen in Bosnië blijven Pagina 7: SFOR draagt tv Srpska over aan president Plavsic Na een bezoek aan de EB weetje alles over mobiele communicatie. ma. 29 september t/m vr. 3 oktober Efficiency http://www.rai.nl ^BeursQZ amsterdam gpd Arcadis is vanaf vandaag de nieuwe naam van Heidemij. Het internationaal opererende ingenieurs- en adviesbureau wil met de nieuwe naam benadruk ken dat de vele werkmaatschap pijen samen één bedrijf vor men. Bestuursvoorzitter F. Lutt- mer heeft de nieuwe naam be kendgemaakt. Het personeel was al eerder ingelicht. Het be drijf krijgt ook een nieuw beeld merk. De nieuwe naam is afgeleid van Arcadië, in de Griekse oud heid gezien als de mooiste plek LAND* -ROVER nimarc b.v. Lijnbaanstraat 4 2222 AR Katwijk Telefoon 071 - -1090922 Er zit schot in de onderhandelingen tus sen Rusland en Nederland over de terug gave van de Koenigs' collectie. „Er komt beweging in het proces en die beweging gaat de goede kant op", verklaarde pre mier Kok gisteren na overleg met, en in aanwezigheid van zijn Russische ambt genoot Tsjernomyrdin. „Ik vertrouw er op dat resultaten de komende tijd moge lijk zijn." De verhoudingen tussen Nederland en Rusland zijn goed, zo beklemtoonden beide premiers op een persconferentie in Den Haag. Om die betrekkingen te bezegelen heeft Moskou koningin Beatrix en prins Claus uitgepodigd voor een staatsbezoek volgend jaar, zo kon digde Kok aan. In alle gesprekken tussen beide pre miers komt de Koenigs' collectie aan de orde. De regering wil de collectie, die ei gendom was van de Haarlemse bankier Franz Koenigs terug, omdat ze tijdens de Tweede Wereldoorlog illegaal is doorver kocht aan de nazi's en later als oorlogs buit opdook in Rusland. Het Russische parlement voelt daar echter niets voor. Volgens Kok zijn de onderhandelingen nu echter 'goed op stoom'. Het is de eer ste maal in vijf jaar tijd dat de Neder landse regering zich zo positief inzake de affaire uitlaat. Tsjernomyrdin benadrukte dat Rus land niet alleen de politieke en economi sche, maar ook de culturele betrekkin gen wil aanhalen. Wat hem betreft kan een cultureel verdrag met Nederland er niet snel genoeg komen, zei hij terwijl hij naar de Russische minister van cultuur in zijn gevolg wees. NR. 41507 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 TEZEESSMVICE 1 'Ruimtevaart terug op aarde' Zie aanbieding elders in de krant met paardenstaarten, met zwart of blond geverfd haar en zelfs met een permanent van kleine krulletjes", aldus een woord voerder. Volgens hem is het momenteel mode onder jonge creolen om kort kroeshaar blond te verven. „Je ziet het in disco's, bij modeshows. Dat gaan jongeren nadoen en dat moet kunnen." Steun Vanessa voor actiedag tegen vlees leiden/wassenaar wim koevoet/suzanne barbier Ze heeft nooit willen uitdragen dat ze geen vlees eet. „Wel of geen vlees eten, is een persoon lijke keuze. Bovendien werken sommige vrienden en kennis sen in het vlees en ik heb geen zin om ruzie met hen te krijgen over dit onderwerp. Ik ga ook niet gillen als er thuis voor de andere leden van m'n gezin een balletje gehakt op tafel komt." Toch verleent Conny Vanes sa' Breukhoven met nog acht tien andere bekende Nederlan ders medewerking aan de actie van de Nederlandse Vegetariërs Bond en Animal Peace. De be kende Nederlanders maken deel uit van hun tegen de bio- industrie gerichte campagne 'dierendag zonder vlees'. Andere deelnemende 'vips' zijn onder anderen de War- mondse literator/bioloog Maar ten 't Hart, Dieuwertje Blok, Henny Huisman, Heideroosjes en DJ Miss Djax. In radiocom mercials wordt de consument sinds gisteren opgeroepen 'in elk geval' op 4 oktober geen vlees te eten. Conny Breukhoven: „Ik wil van mijn aversie van vlees geen geheim maken en er helemaal niet over liegen. Maar het is dat je me rechtstreeks vraagt of ik vegetariër ben, anders had nu nog niemand het geweten. Want alleen uit het feit dat ik de oproep steun, is niet direct af te leiden dat ik geen vlees eet. Ik draag trouwens wél leren schoenen en kleding. Ik weet niet of ik me dan nog wel vege tariër mag noemen. Houd het er maar op dat ik geen vlees eet, punt." Ze erkent ruiterlijk dat de actie 'een druppel op een gloeiende plaat is'. „Heel zwak eraan is dat als mensen op 5 oktober zich weer helemaal vol eten met vlees ze toch het gevoel houden dat ze een goede daad hebben ver richt. Ik besef ook wel dat het vlees dat op 4 oktober niet wordt gegeten vandaag al wél aan de vleeshaak hangt. Maar dat is nog geen reden om hele maal niets te doen. Pagina 19 'Wie alleen op Die rendag geen vlees eet, houdt zichzelf voor de gek' HET WOORD IS AAN Kipling De gissingen van een vrouw zijn vaak betrouwbaarder dan de zekerheden van een weersverwachting 127-17° 13718° 11718 40% 20% 10% £25#? 20% 20% 50% VANDAAG 32 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur11,12,13,15 Economie6 Kerk en Samenleving18 Randstad24 Regio17,19,21,23 RTV/programma's9 Sport27,29,31 Strips8 Historisch avontuur voor het hele gezin in Themapark Ar- cheon in Alphen aan den Rijn. VOETBAL OP TV 20.30 uur, SBS 6, Roda JC- Hapoel Beer Sheva (Europa Cup II), rechtstreeks. op aarde. Daarmee wil Heide mij illustreren dat het bedrijf zich met de kwaliteit van de leefomgeving bezighoudt. De Heidemij heeft een lange historie. Op 5 januari 1888 werd de vereniging Heidemaatschap pij opgericht met als doel 'het ontginnen van heidevelden, duinen en andere woeste gron den van Nederland'. De Heide maatschappij werd vooral be kend als uitvoerder van de werkverschaffing in de jaren dertig en de ruilverkaveling, die het Nederlandse platteland een resoluut ander c CU Kippenbouten, 10 stuks, Q QQ ca. 2.7 kilo Nli Bloemkool, per stuk 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. cn dingen gelden van donderdag t/m zaterdag 4 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Met Tsjernomyrdin zijn behalve mi nisters en onderministers ook veel managers van grote Russische bedrijven naar Nederland meegereisd. Vandaag spreekt de Russische delegatie met mi nister Wijers (Economische Zaken) en vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven. Nederland is op dit mo ment de vierde investeerder in Rusland, maar Tsjernomyrdin vindt dat dat nog wel beter kan. In de marge van het be zoek tekende minister Jorritsma (Ver keer) met haar Russische collega een nieuw luchtvaartverdrag. i Per maand i automatisch (f. 31,95) weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Qautomatisch (f. 92.05) i Oacceptgiro (f. 93,05)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1