Extra geld voor bodemsanering Twee avonturiers in de handel Vierde ronde Leidse Start Heilig bloempje Leiden Regio Nieuwe gezichten op kandidatenlijst VVD Op slot doorgaand afgesloten volg route 2 m Wiskunde in Leiden dreigt aansluiting met top te verliezen Wie alleen op dierendag geen vlees eet houdt zichzelf voor de gek P I erase 3s&rt Bosman-feest? DNDERDAG 2 OKTOBER 1997 hans jacobs. 0 v-chef* rudolf k 'uim tien miljoen voor Leidse regio ~g£ provincie Zuid-Holland trekt komend jaar 25 miljoen inilden meer uit voor bodemsanering dan in 1997. Bijna rnzesde van de in totaal beschikbare 68 miljoen gulden vJat naar de Leidse regio. In Leiden en in de Broek- en hiontjespolder in Oegstgeest wordt voor in totaal 10,2 3 Jljoen gulden gesaneerd om woningbouw mogelijk te maken. e&)en/den haag monica wesseling ndl Leiden worden de Lammer- %rkt 63, de Noorderstraat sajek Langegracht, de Burggra- de Kijfgracht/Potten- en de Maresingel e%choond. Deze locaties ston- n al langer op de nominatie m%aneerd te worden maar dat )eih nu dan eerder gebeuren, de Leidse locaties als Broek- en Simontjespolder volgend jaar worden enfcaneerd: de provincie is ver het geld, dat afkomstig is van het rijk, in 1998 uit te ge ven. Voor het schoonmaken van de vervuilde grond in de toe komstige nieuwbouwwijk Leidschenveen was in 1997 al geld beschikbaar gesteld. De saneringen die al op het programma stonden (zoals de Kanaalstraat in Lisse, de asfalt- fabriek in Alphen aan den Rijn en de Morsstraat en Kaasmarkt in Leiden) worden volgens schema vanaf 1998 uitgevoerd en kosten gezamenlijk zo'n 19 miljoen gulden. Voor het onder zoek naar vervuiling van terrei- igi erlfIDEN RUUD sep diet was een pijnloze operatie, <)m nieuwe mensen op ver- njesbare plaatsen te krijgen, irdjoefde het afdelingsbestuur )than de Leidse WD niemand n <cht voor het hoofd te stoten. drtaar het bestuur had het dan wel erg makkelijk, met de erwachting van een groeiend tal zetels plus het feit dat heivee zittende raadsleden na ddie verkiezingen niet meer wil- iuin terugkomen. Greetje van \fruting en Pieter Moerland Hjouden het na de verkiezingen itubor gezien. evéOp de eerste tien plaatsen Vlafin de advieslijst prijken zo- abfcende vier nieuwe namen, i'oeyaarvan drie op de plaatsen Dfcht, negen en tien. Daaron- ek^er (op nummer negen) de 29- /ottrige Harro van den Brink, die *n <jt voorjaar reageerde op een waarin de Leidse kandidaat-raadsleden ,,Ik heb toen besloten pcht. me in te gaan zetten voor de partij waar ik al langer sympa thie voor had", aldus Van den Brink, die indertijd voor zijn studie bestuurskunde naar Leiden kwam en lid werd van Catena. Hij is inmiddels bijna afgestuurd. Hoogste nieuwe binnenko mer is de voormalige afde lingsvoorzitter Johan Hommes (36) die de zes jaar lang de scepter zwaaide over de afde ling. Hommes staat op de lijst op nummer twee, direct ach ter de nieuwe fractieleider Jan- Willem Kradolfer. Alexander Geertsema, die eerder dit werd onttroond als fractieleider, vindt zichzelf terug op de vier de plek. Na het vertrek van Van Gru ting (zij staat op de nieuwe lijst op nummer dertien) heeft de WD straks nog maar één vrouw in de fractie: de 27-jari- ge Melanie Schultz van Hae- gen-Maas Geesteranus. nen waar voorheen gasfabrie ken hebben gestaan, trekt Zuid- Holland ruim twee miljoen gul den uit. Overigens is er veel te weinig geld om alle vervuilde terreinen te kunnen saneren. Vorig jaar becijferde de provincie dat er de komende vijftien jaar 900 mil joen gulden extra nodig is om de vervuiling op te ruimen. Voordat er ergens mag worden gebouwd, moet er worden ge schoond. Vanwege dat voortdurende geldgebrek hebben provinciale staten eerder al besloten niet al le grond altijd en overal hele maal schoon te maken. Afhan kelijk van het gebruik van de vervuilde grond (woningbouw, tuin, bedrijfsterrein) wordt het terrein meer of minder ge schoond. Hettelingh nieuwe hoogleraar milieu Met welke methoden kunnen we de milieubelasting van eco nomische processen voor onze samenleving het beste meten? En met welk internationaal be leid kunnen we het beste de luchtvervuiling en verzuring te gengaan? Met die vragen gaat de nieuwe Leidse hoogleraar 'milieumetrie', J.P. Hettelingh, zich bezighouden bij het Cen- trum voor Milieukunde aan de Leidse universiteit. Hettelingh werkt bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu en gaat een dag per week in Leiden aan de slag. Met zijn reken-mo dellen op het gebied van lucht vervuiling heeft hij een belang rijke bijdrage geleverd aan de wetenschappelijke basis voor Europese verdragen om verzu ring tegen te gaan. Hettelingh heeft ook een aantal internatio nale wetenschappelijke netwer ken opgericht die methoden ontwikkelen en adviseren over de effecten van internationaal milieubeleid. leiden Drie Oktober zit Leiden in het bloed. Zo zeer zelfs, dat de Sleutelstad rond 3 Oktober voor een deel op slot zit - net als tijdens de Spaanse be legering. Na de Spanjaarden zijn dit jaar vooral Oegstgeestenaren de klos. De Rijnsburgerweg komt uit op de kermis op het Stationsplein, en wie Oegstgeest via de Wassenaarseweg probeert te verlaten, belandt al bij de gemeentegrens in een bouwput. FOTO HIELCO KUIPERS leiden. ruud sep Bureau Openbaar Onderwijs gaat moeilijke periode tegemoet gemeentebestuur ook nog taken voor het hele onderwijs. Onderwijswethouder H. Baaijens, die gisteren het bu reau officieel opende, wees erop dat het basisonderwijs door de klassenverkleining en het terug lopende aantal pabo-leerlingen moeilijke tijden tegemoet gaat. De eerste fase van de klassen verkleining die dit schooljaar is ingegaan, leverde in Leiden al leen al twaalf banen op. De verwachting is dat er in het hele land de komende paar jaar tien- tot twaalfduizend nieuwe leerkrachten nodig zijn. Slechts eenderde daarvan kan worden gedekt uit de uitstroom van de pabo's. Kleinere klassen en een slin kend aanbod van nieuwe leer- "krachten. De medewerkers van het gisteren officieel geopende Bureau Openbaar Onderwijs gaan allesbehalve een makkelij ke periode tegemoet. Het bu reau, dat de gemeentelijke ta ken als schoolbestuur van het openbaar onderwijs op zich neemt, krijgt op korte termijn te maken met een tekort aan leer krachten en lokalen. Het bureau is opgezet om een duidelijk onderscheid te maken tussen de verschillende onder wijstaken van de gemeente. Naast schoolbestuur van het openbaar onderwijs heeft het leiden caroline v Het wiskunde-onderzoek aan de Leidse universiteit is zeer goed. Zowel op het gebied van kwaliteit als de aantallen publi caties scoort de Leidse wiskun de zeer hoog. Dat blijkt uit on derzoek van een internationale commissie van wetenschappers die de Nederlandse faculteiten wiskunde en informatica onder de loep heeft genomen. Wel baren de teruglopende studentenaantallen, de daar mee gepaard gaande bezuini gingen en de vergrijzing onder het wetenschappelijk personeel zorgen. Ook wordt het steeds moeilijker om getalenteerde jonge onderzoekers voor een promotieplaats te vinden. De commissie heeft wiskunde en informatica beoordeeld op verzoek van de Vereniging van Samenwerkende Universiteiten, VSNU. Ook het informatica-on- derzoek in Leiden is van goede kwaliteit, zo blijkt uit het onder zoek. Wat wiskunde betreft, is het zorgelijk dat er steeds minder studenten voor dit vak kiezen. Vorig jaar telde de Leidse uni versiteit slechts 20 eerstejaars inschrijvingen voor wiskunde. Ook bij de andere universiteiten is dit een probleem. Over het al gemeen is de belangstelling voor bèta-vakken klein. In Leiden heeft dat gevolgen. Zo is het aantal leerstoelen voor wiskunde-hoogleraren gedaald van negen naar zeven. Een aan tal hoogleraren is de pensioen gerechtigde leeftijd dicht gena derd. Het instituut is toe aan vernieuwing en verjonging. De commissie stelt dat de on derzoeksgroepen vaak erg klein zijn. Het aantal promoties per jaar bedraagt gemiddeld minder dan één per hoogleraar. Dat is te weinig om tot de top te blij ven behoren. Volgens de com missie kan het tij met 'beschei den investeringen' worden ge keerd. Poliklinieken Diaconessenhuis op vrijdag 3 oktober gesloten. In verband met de viering van het Leidens ontzet zijn de poliklinieken, inclusief de ongevallenpolikliniek, op vrijdag 3 oktober aanstaande gesloten. 7t)RI oz— 1hout. eric de jager |^5 |t beginnen van een eigen be- ,jf is voor de meesten een iur )ot avontuur. Op de starters !56:h 'Ginko Trading' is de bena- ng 'avonturiers' helemaal van [43 ^passing. A. Schoneveld en J. gers exporteren liquidatie ederen naar verre landen, ^igekochte boedel van failliete 358ürijven proberen te slijten in rika, het Midden-Oosten en is wel iets anders dan een n f Vikeltje op de hoek. ,Het is^een origineel starters- i5ijn", zegt A. Schoneveld. „De beginnen inderdaad 0 winkeltje of iets dergelijks. het is ook handel waarbij biadgoed moet opletten. Want we atie uen geen gebruikte produc- en alleen goede kwaliteit, larom hebben we contacten ;t enkele betrouwbare, grote kopers." Gebruikte waren n dikwijls niet alleen minder a kwaliteit, ze leveren ook Dblemen op bij de invoer, 'us moet je nieuwe producten öleren. Die zijn eenvoudiger te maar wél erg duur. (zijn we op het idee gekomen liquidatiegoederen te ver- ndelen." benadrukt dat hij l 11 serieus bedrijf leidt en'zeker Bn sjacheraar is, zoals je die vaak in de liquidatiehandel jenkomt. Maar avonturiers n hij en Rogers wel. „Het star- 1 van een bedrijf is avontuur- alles is nieuw. En dat past !g d in onze stijl. We hebben el- riegar ontmoet in Sydney, terwijl Slagers zetten vraagtekens bij actie vervolg van voorpagina De Leidse slager B. Owel aan de Leidse Haarlemmerweg reageert als de vleesge worden nonchalance op de campagne om op 4 oktober geen vlees te eten. „Goh. ik had dit eerder moeten weten, dan had ik m'n zaak zaterdag dichtgehouden. Serieus, ik speelde toch al met die gedachte. Ik ver wacht de dag na de 3 oktoberfeesten na melijk weinig klandizie. Door Vanessa en die andere bekende Nederlanders wordt het nu op dierendag voor slagers helemaal een flop. Ik zal het je nog sterker vertellen, ik ondersteun de actie. Ik wil ook dat de beesten meer ruimte en een dierwaardiger bestaan krijgen. Qua rundvlees lukt dat al maar qua varkensvlees helemaal niet. Owels collega E. Filippo van de gelijkna mige scharrelslagerij aan de Janvossen- steeg heeft dezelfde twijfels als Breukho ven: „Wat lost zo'n ludieke actie nou hele maal op? Er wordt misschien een paar kilo minder verkocht maar op de lange duin- haalt dit niets uit. Ik vind het ook weer zo typisch dat ze daar een bekende Nederlan der voor nodig hebben. Als er dan toch be kende mensen worden opgetrommeld, kunnen ze hen beter goede voorlichting la ten geven over het verschil tussen vlees uit de bio-industrie en dat van scharreldieren. Het vlees dat ik verkoop, komt van beesten die 'n goed leven hebben gehad en die op een fatsoenlijke manier zijn geslacht. Toch koopt maar één procent van de consu menten bij de scharrelslager. Kijk, die mensen die alleen op dierendag de karbo nade overslaan, houden zichzelf voor de gek: op 5 oktober wordt er weer gewoon gebuffeld. Die mensen moeten eens goed bij zichzelf te rade gaan." Volgens Slager Wijtman in Alphen aan den Rijn zijn acties als deze een nagel aan de kist van het slagersvak. „Ik zelf heb nog steeds een belegde boterham maar lande lijk gezien is die negatieve publiciteit fu nest voor de beroepsgroep. Per week gaan er maar liefst zeven slagers failliet doordat de mensen steeds minder vlees eten. Dat is toch triest." Geld Vrije School voor zwerfkinderen A. Schoneveld en J. Rogers (links): „Het is handel waarbij je goed moet oplet ten. Want we willen geen gebruikte producten en alleen goede kwaliteit. Daar om hebben we contacten met enkele betrouwbare, grote opkopers." FOTO HENK BOUWMAN we op reis waren. „We hebben allebei veel ge reisd. Daardoor hebben we veel internationale ervaring opge daan en interesse voor andere culturen. Vandaar onze keuze voor de export naar verre lan den." Kinderen in de leeftijd van 14- 18 jaar van de Vrije School in Leiden hebben 6000 gulden op gehaald voor zwerfkinderen in Bangkok. Het geld gaat naar een opvanghuis in de Thaise hoofd stad. De 280 scholieren hebben het geld opgehaald door 'heitjes voor karweitjes' te doen en zelf gemaakte dingen te verkopen. 0 ejlDEN )e ondernemerswedstrijd De Leidse Start aat de vierde ronde in. Drie beginnende indernemers presenteren dinsdag 7 okto- •er in Holiday Inn in Leiden hun bedrij en, waarna de jury bepaalt wie zich 'Star- sr van de maand' mag noemen. De ko- oende dagen worden zij in de krant voor- fcsteld. Vandaag: A. Schoneveld en J. Ro ers van Ginko Trading vof. ■oor de deelnemers aan de Leidse Start staat er veel op het spel. Iedere voorronde worden er cheques voor 3.000 gulden aan juridische- en accountantsdienstverlening vergeven. De directie van de Van Caem Klerks Group biedt de winnaar persoonlij ke coaching aan. Bovendien mag hij of zij op 15 december meedoen aan de verkie zing van de 'Starter van het jaar'. De hoofdprijs bedraagt dan 10.000 gulden. Voor het zover is, is er nog één voorronde, op 18 november. De inschrijving daarvoor sluit op 4 november. 1 ABN De Leidse Start is een initiatief AMRO, Arenthals Chaudron De Clercq, Van Win en Wols advocaten, de Kamer van Koophandel Leiden, de Van Caem Klerks Group, Leidsch Dagblad en de gemeente Leiden. Voor inlichtingen over reglement en in schrijving kan worden gebeld met Aafke Vis (ABN AMRO). 071-5660537. Wie de wedstrijd wil bijwonen kan zich melden bij het Leidsch Dagblad (Wilma Steverink), 071-5356206. Naar aanleiding van publicaties in uw krant de afgelopen dagen over het meevieren van het 3 oktober-feest in Leiden van de familie Bosman uit Wijk bij Duurstede wil ik het volgende kwijt. Het is jammer dat de familie Bosman zich onvoldoende heeft gerealiseerd dat ze met hun ver trek uit Leiden ook hun privile ge kwijt zijn, dat hun kinderen vrij hebben op 3 oktober. Dat is jammer, maar het zij zo. Maar het wordt wat al te dol als de burgemeester van Leiden zijn verbazing uitspreekt over het feit dat deze familie van de plaatselijke overheid geen toe stemming krijgt de kinderen die dag van school te houden. De burgemeester zou toch beter moeten weten. Ook bij de ge meente Leiden zijn er ambtena ren aangesteld om de Leer plichtwet te controleren en die mensen geven vermoedelijk ook geen toestemming aan ouders om met de kinderen Alkmaars of Gronings Ontzet te gaan vie ren of met Prinsjesdag naar Den Haag te gaan. Nog gekker wordt het als de 3 October-vereeniging de familie Bosman uitnodigt voor het feest en de toezegging doet de moge lijke bekeuring voor hun reke ning te nemen. Dit is in mijn ogen uitlokking, mensen aan zetten de wet te overtreden en dat is, voor zover ik weet. een strafbaar feit. Als dat juist is, zou ik het een goede zaak vinden dat de officier van justitie hier dan ingrijpt. Overigens, als ik lid zou zijn van deze vereniging zou ik mijn lidmaatschap met onmiddellij ke ingang hebben opgezegd. Tot slot nog een suggestie aan de 3 Octqber-vereeniging: In 1998 valt 3 oktober op zaterdag en hebben alle kinderen vrij van school. Maak er dan eens een echt kinderfeest van opdat alle kinderen van Nederland naar Leiden kunnen komen om van dit cultuurgoed kennis te ne men. De Santolina of Heiligenbloem ruikt heerlijk en heeft een prachtige, grijsachtige tint. Deze kruidachtige vaste plant zoekt graag de zonnige kant van de tuin.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19