Roy Lichtenstein verhief pop-art tot kunstvorm Statige Bybliotheca Thysiana gaat binnenkort in de steigers Topstukken Rijksmuseum bij elkaar op cd-rom Cultuur Kunst Nieuwe studentenclub ;4vijdt zich aan Zappa Elk moment van de week kan ik bij mil spaargeld. Handschrift-uitgave Kaflka's Der Prozess Vier procent rente met één telefoontje. Dinsdag 30 september 1997 |Linders op zondag in bibliotheek iEiPENAbusievelijk is gisteren op een pagina cultuur kunst in [deze krant gemeld dat Joke Linders morgen een lezing geeft in e centrale Leidse bibliotheek. De recensente/docente jeugdlite- ituur is echter niet woensdag, maar zondag 5 oktober te gast in ^de bibliotheek, waar ze om 14.00 uur een lezing geeft. "ÜGouden Kalf: De tranen van Castro trecht Tijdens het Nederlands Filmfestival in Utrecht is het jouden Kalf voor de beste korte documentaire gisteren toege kend aan Merlijn Passier voor De tranen van Castro. Passier krijgt er 15.000 gulden bij om te besteden aan een nieuwe pro Christa Moesker won met Sientje het Gouden Kalf voor Beste Korte Film en ook zij krijgt 15.000 gulden. De NPS Prijs ior de Nederlandse Korte Film ging naar Marcel Visbeen voor Elvis Lives. Het gaat hier om een bedrag van 10.000 Gulden. m Geen subsidie voor biografie Den Uyl kj amsterdam Het Amsterdamse college van B en W wil geen sub- vai sidie verstrekken voor de biografie over Joop den Uyl, waarmee V2i Gerard Mulder in opdracht van uitgeverij Sun bezig is. Het pro- li,. ject kost in totaal ruim 3,5 ton. Sun had Amsterdam om een bij- drage van 25.000 gulden gevraagd. Omdat er wel meer politici in uj Amsterdam belangrijk zijn geweest, ziet het college geen reden nu speciaal het verzoek van Sun in te willigen. 'e '°Geraldine Chaplin als Moeder Teresa al cannes» In een binnenkort te verschijnen tv-film over het leven van Moeder Teresa speelt Geraldine Chaplin de hoofdrol. De film 'Moeder Teresa: In naam van Gods armen' werd geregis- seerd door Kevin Connor. De film volgt het leven en het werk bif van de non tot het moment dat haar in 1979 de Nobelprijs voor de Vrede werd uitgereikt. Op 5 oktober is de première op de ?ki Amerikaanse zender Family Channel. e Virtueel de Nachtwacht bekijken en sprinten naar de andere kant groenen is er niet bij. „Geen geen verplichtingen," n der oprichters van de Zappa Appreciation As- iation, Remy Wigmans. Zijn en dat van mede-oprich- Marc Brak is van Zappa zelf jajkomstig: „So long as some- a idy gets a laugh out of it, what jefuck?" De enige voorwaarde die de in het fenomeen opgehangen jajudentenvereniging stelt, heet a|teresse. Dat is bij Zappa niet i'n probleem, weet Wigmans. Je bent of leip van hem of je laakt dat je wegkomt." jVanaf 21 december, Zappa's aarfsde sterfdag, moet de 'Associ- een feit zijn. Op het pro- na staan wekelijkse bor- lavonden, grote avonden met muziek, het uitgeven van kwartaalblad, een eigen In- dmetsite en filmavonden. De twee studenten hebben in plan voor een Zappa-stu- intenvereniging langs ver- hillende wegen de wereld in- 'tstuurd. Bij cd-winkel Plato, ia Zappa het ruimst gesor- lerd, hangt boven de vakken aarin 's mans gigantische oeu- ondergebracht, een kat- nbelletje. Verder is een publi- 1 universitair weekblad are op komst en is het nieuws Internet verbreid. Tegen Wigmans verwachtin- stromen de reacties 1 eds binnen. ,,De vereniging is 1 ficieel nog niet eens opge- ïaar ik heb al gesproken ;nsen die zich nu al als 1 willen opgeven. Een regiona- zender heeft ons gratis zend- d aangeboden. De belangstel- paren is een hele makkelijke manier van sparen: per tele- iarrekening naar uw Rabo Betaalrekening overboekt, r in een mum van tijd op. Zo heeft u uw spaargeld altijd tijdstip beschikbaar. Maar misschien is het belangrijkste e rente: liefst 4%*. Bovendien kunt u TeleSparen t,24 u of din ;en TeleSpaarrekening openen, belt u dan 0800-0502 vilt, mag u ook even binnenlopen bij uw Rabobank. amsterdam Wie geen zin heeft om urenlang in de zalen van het Rijksmuseum in Amster dam rond te dwalen kan nu ook van de collectie van dit museum genieten zonder een stap te verzetten: door middel van de cd-rom Topstukken van het Rijksmuseum, die gisteren werd gepresenteerd. Computer aan, schijfje er in en door middel van de muis is het mogelijk vrijwel elke uithoek van het museum virtueel bekijken. Zelfs afde lingen die momenteel gesloten zijn kunnen worden bezocht. Overal in het museum zijn panora mafoto's gemaakt om dit effect te be reiken. Het programma QuickTime VR, inbegrepen op de cd-rom, geeft de bezoeker de mogelijkheid vanaf de museumwinkel op de bovenverdie ping een sprint te trekken naar de an dere kant van het museum, waar de Nachtwacht van Rembrandt hangt. Maak vervolgens een draai naar links om een enorm schuttersstuk van Bartholomeus van der Helst te bekij ken. Verder ronddraaien, door middel van een muisklik een zijkamertje in stappen en daar kan dan een schitte rende antieke kussenkast worden be wonderd. Dit gaat allemaal zeer vloei end en het is overal mogelijk om met de muis in te zoomen op de omgeving. Dit is meestal niet zo zinvol, omdat daarmee het effect van een te sterk vergrote foto wordt bereikt: onscherp en korrelig. Dat ligt anders als het gaat om een topstuk, zoals de Nachtwacht. Het meesterwerk van Rembrandt is in detail op cd-rom gezet en het uitver groten van bepaalde onderdelen van Boek De cd-rom Topstukken van het Rijks museum is gebaseerd op een gelijkna mig boek dat enkele jaren geleden is uitgebracht. In totaal gaat het om 250 kunstvoorwerpen. Niet alleen schilde rijen van meesters uit de zeventiende eeuw, maar ook beeldhouwwerken van bijvoorbeeld Hendrik de Keyser, oude prenten en tekeningen en hoog tepunten van Aziatische kunst. De be geleidende tekst kan worden gelezen of beluisterd: de tekst is ingesproken door acteur Tom van Beek. Op de ach tergrond is stemmige klassieke muziek te horen. De cd-rom biedt de moge lijkheid om op diverse manieren door de collectie van het Rijksmuseum heen te springen: bekijk de werken van een bepaalde kunstenaar, of kijk rond aan de hand van een bepaald tijdvak. „Zelf informatie uitkiezen, dat is een flexibi liteit die het boek niet direct kan bie den", aldus Annemarie Veis Heijn, di recteur presentatie van het Rijksmuse um. De directie van het museum vreest niet dat de cd-rom een negatief effect zal hebben op de bezoekersaan tallen. Eerder wordt een postitief effect verwacht, omdat de nieuwsgierigheid vyordt geprikkeld. Er is in het museum immers nog veel meer te zien dan de 250 topstukken. „Ik ben alleen bang dat de mensen straks verwachten dat ze bij het echte schilderij ook op een knop kunnen drukken en dat ze dan een gesproken toelichting kriigen. Maar zo werkt het natuurlijk niet", al dus Veis Heijn. De zeer gebruikersvriendelijke cd- rom biedt verder nog een agenda van het Rijksmuseum, met daarin toekom stige evenementen. Die kunnen woi den geactualiseerd via Internet. En tenslotte zijn ook diverse Nachtwacht- screensavers beschlkbaai De uitgever van Topstukken, 1DG Communications uit Haarlem, wil nog meer cd-roms over het Rijksmuseum gaan uitbrengen. De eerstvolgende zal de expositie 'Langs Velden en Wegen' behandelen. Topstukken van het Rijksmuseum draait onder Windows (bij voorkeur Windows '95) op PC's en op Apple Macintosh. De cd-roin kost 59,95 gul den en is verkrijgbaar in het Neder lands en Engels. Informatie: tel. 023- 5461 lil. ling in Leiden voor Zappa, zo blijkt nu al, is groot." Niet alleen de hoeveelheid re acties wekt verbazing, ook het feit dat zo veel leeftijdgenoten van Wigmans en Brak, beiden 19 jaar, geïnteresseerd zijn in Zappa, is een aangename ver rassing. „Zappa is in de jaren zestig en zeventig groot gewor den. De fans die hem van meet af aan hebben gevolgd zijn in middels de vijftig gepaseerd. Toch is hij kennelijk ook voor nieuwe generaties een bron van inspiratie. Dat hij in 1993 is overleden, doet daar niets aan af." Voorzover bekend hebben Wigmans, die psychologie stu deert, en zijn compagnon Brak (rechten) een primeur: niet eer der zijn studentenverenigingen opgericht met een grootheid uit de (pop)muziek als aanleiding. Van de term 'fanclub' moet Wigmans niets hebben. Zappa zou me in mijn gezicht hebben uitgelachen." Hij voegt er haastig aan toe dat die uitspraak niet moet wor den uitgelegd als kritiek aan het adres van de bestaande fanclub 'The Black Page'. „Uit mijn mond zul je nooit wat naars qver die mensen horen. Ik waardeer de collega's van The Black Page in hoge mate. We zullen hen nog hard nodig heb ben." Onuitputtelijk Zappa is 21 december aan staande precies zes jaar geleden overleden. Er komen nog altijd cd's van hem uit, maar heel veel echt nieuw werk zit daar niet bij. Toch is volgens Wigmans het thema Zappa 'onuitputte lijk' en actueel genoeg om er anno 1997 een studentenvere niging mee aan de gang te krij gen en te houden. „Zappa bestaat niet alleen uit muziek. Hij was ook politiek ac tief, had serieuze plannen deel te nemen aan de Amerikaanse presidentsverkiezingen, hij ge droeg zich dikwijls als filosoof en strooide met levenslessen die tot ver in de volgende eeuw het analyseren waard zijn. Bo vendien raak je, als je je in hem verdiept, als vanzelf in een om vangrijke scene terecht en stuit je op andere grootheden als Steve Vai, George Duke en Cap tain Beefheart. Om nog maar te zwijgen over zijn zonen Dweezil en Ahmet." Vervolg van voorpagina De Amerikaanse schilder en beeldhouwer Roy Lich tenstein was een van de beroemdste vertegenwoor digers van de pop-art, de belangrijkste kunststro ming van de jaren zestig. Net als Andy Warhol ont wikkelde hij in deze rich ting een zeer persoonlijke stijl. Lichtenstein werd en kele weken geleden in een Newyorks ziekenhuis op genomen en stierf gisteren aan een longontsteking. Warhol was de drammerigste van de zogeheten New York Fi ve, waartoe met Lichtenstein ook Claes Oldenburg, Jim Dine en Tom Wesselman behoorden. Maar meer nog dan Warhol was Lichtenstein de persoon die de pop-art tot een kunstrichting De uitgeverij Strömfeld (Basel- /FranWurt) heeft gisteren een handschrift-editie van Der Prozess van Franz Kafka gepu bliceerd. De 'bibliofiele kunst schat' volgt in zinsbouw, spel ling en interpunctie strikt de overgeleverde manuscripten, verklaarde Roland Reuss van de uitgeverij. In de nieuwe uitgave docu menteert Strömfeld al het door Kafka gebruikte materiaal voor het werk. Reuss voorspelt dat de facsimile-uitgave op basis van de manuscripten van Kaf ka ook gevolgen kan heeft voor het wetenschappelijke literaire onderzoek. „De interpretaties zullen aanzienlijk complexer worden." Zo zijn in Kalka's handschriften dubbelzinnige passages bewaard gebleven die tot dusver in druk waren verdwenen. Kafka's vriend Max Brod, die ook zijn nalatenschap beheer de, gaf Der Prozess in weerwil van de wens van de auteur in 1925 postuum uit 1 iet boek beschrijft de geschiedenis van Jozef K.. die door een imagi naire rechtbank wordt aange klaagd en ter dood veroor deeld zonder te horen waar aan hij schuldig is. De uitgeverij Strömfeld brengt de komende jaren een facsimile-uitgave uit van alle werken van Kafka (1883-1924). Vele maatschappelijke uitin gen die tot dan in de kunstwe reld waren afgedaan als banaal, zoals tv, strips en reclame, ont wikkelden zich dankzij de pop art tot kunst. Zelfs de gebruikte technieken werden naadloos overgenomen. Voor Warhol en Lichtenstein werd het cliché on-' derwerp van kunst. Hoewel het publiek er wel waardering voor kon opbren gen, was het enthousiasme in kringen van kunstkenners en critici aanvankelijk nogal lauw. Kunst en massacultuur hadden elkaar te ma ken, zo luidde de meest gehoor de opvatting. In het begin van zijn loop- deerd met banale teksten baan liet Roy Lichtenstein zich luidseffecten zijn schilderijen Beelden van gevechtsvliegtui- daarop zijn Studies for Modern gen en huilende meisjes gelar- Paintings, waarin de New Yor ker richtingen als art deco, ku- rechtstreeks bisme en expressionisme als cli- het chés van zichzelf ten tonele afkomstig uit de wereld spireren door de reclamewereld stripverhaal. Ballonwoorden als voerde. Vanaf 1967 maakte en vooral de stripverhalen, de Braaaat en Kapooow kwamen Lichtenstein ook abstracte comics. Deze voorbeelden blies veelvuldig in zijn werken voor. Een ander aspect van Lich- hij op tot grote schilderijen i hem kenmerkende tensteins werk rastertechniek, gekopieerd zijn 'brush-strokes', grotesk opge- de drukwereld. In 1961 schilder- blazen gestileerde afbeeldingen de hij zijn 1 1 pop-artwerk: sculpturen, waartoe de kunst vormen uit de jaren dertig als inspiratiebron dienden. De eerste expositie verscheen 1 1962 bij galerie Leo Castelli, „Look Mickey, I've hooked a big tekende en vervolgens als pro- penseelstreken, die hij eerst die hem in de jaren daarop r bleef. Al zijn schilderijen Later volgden werken met jectie naschilderde. Daarmee waren al verkocht voor aanvang verhief hij de totale stijlloosheid t stijl. Later ging hij e expositie. De meeste toonaangevende opgeblazen stippen en werden hele kunststijlen als onderwerp onder het Stedelijk Museum i versterkt door felle kleuren en een opvallende lijnvoering. en RaboTeleSpa it u eigenlijk ons >lijk zonder over irrekenlng krijgt u chrljvingsformuli weer terug boeke et uw telefoon: ennaaruwRabc lum van tijd sta< Bovendien kun per dag. Wilt un 1, belt u dan 080 inlopen bi) uw I Volgens Boudewijn Büch is de Bibliotheca Thysiana de 'belangrijkste bibliotheek van de wereld'. Misschien een tik keltje overdreven, want in Zuid- Europa zijn vergelijkbare collec ties zeventiende eeuwse boeken geen uitzondering. Maar bij zonder is de Leidse leeszaal wel. Volgende maand begint de re novatie van het statige pand aan het Rapenburg nummer 25. De restauratie van de boeken is al eerder op gang gebracht. Over drie a vier jaar moet de er fenis van de Leidse rechten- en letterenstudent Johan Thijs (Thysius) in ere zijn hersteld. Op de hoek van de Groenha- zengracht en het Rapenburg staat de bibliotheek, die in 1654 werd gebouwd. Op verzoek van de rijke koopmanszoon en boe kenliefhebber Johan Thijs, die reeds op 32-jarige leeftijd stierf. Twee weken voor zijn dood be paalde hij dat er met zijn geld een openbare bibliotheek moest verrijzen. Een gebouw waar al zijn prenten, boeken en pamfletten een plaats konden krijgen. Thijs studeerde in Leiden en maakte daarna enkele 'academische reizen' naar En geland en Frankrijk. Tijdens die reizen kocht Thijs grote hoe veelheden boeken. „Ik heb de indruk dat hij alles kocht wat los en vast zat," zegt prof. dr. P.F.J. Obbema, secretaris van de Stichting tot Behoud van de Bi- biotheca Thysiana. .Alles waar van hij dacht dat het nuttig was kocht hij in. Mits de boeken niet te duur waren. Hij had wel een soort Hollandse zuinigheid. De bouw van de bibliotheek verliep voorspoedig. Thijs had zijn neef Marcus du Tour 20.000 gulden nagelaten voor een ge bouw op een 'bequame plaets'. Stadsbouwmeester Arent van 's Gravesande kreeg de opdracht de plannen uit te werken. De naleving van de rest van het testament verliep minder goed. Het idee om jaarlijks 300 gulden te besteden aan nieuwe boeken ging volledig de mist in door protesten van verre fami lieden van Thijs. Zij eisten de rest van de erfenis op. De reeks van rechtszaken die daar het gevolg van waren slokte al het geld op. De Bibliotheca Thysia na werd een armlastige instel ling. Achteraf beschouwd was dat de beste bescherming voor de collectie zeventiende eeuwse boeken. Door het geharrewar over de erfenis gebeurde er lan- Boekenlast Anno 1997 is de in Hollands classisistische stijl gebouwde bi bliotheek dringend aan een res tauratie toe. Op zolder liggen ruim 4.000 boeken opgeslagen, waardoor het pand is verzakt. De enorme boekenlast heeft het gebouw aan één kant omlaag gedrukt. Veertig procent van de boe ken verkeert in een slechte con ditie. Het daglicht heeft zijn schadelijke uitwerking niet ge mist. De boekbanden zijn ver kruimeld, gescheurd of zitten helemaal los. Het papier van sommige boeken is bovendien aangetast door chloorresten. „Een chemische tijdbom," zegt Obbema. „Het papier werd in die tijd gemaakt uit lompen, die met chloor werden gebleekt. De eerste boeken zijn inmid dels door een ploeg van acht restaurateurs onder handen ge nomen. Enkele tientallen gere pareerde boeken zijn al weer te ruggekeerd. De banden zijn hersteld en het door chloor aan getaste papier is geneutrali seerd. Een paar honderd andere boeken zijn nog in behandeling. De verbouwing van het pand begint volgende maand met het leeghalen van de zolder. De to tale collectie van de bibliotheek wordt opnieuw onder de loep genomen. Alles wat in de loop der tijden aan de zeventiende eeuwse collectie is toegevoegd, verdwijnt uit het zicht. Deze boeken verhuizen naar de uni versiteitsbibliotheek. Obbema: „Deze ruimte moet precies het juiste contact geven met de ze ventiende eeuw." Dat houdt ook in dat een aantal moderne lampen en in het oog springen de cv-buizen weggewerkt wor den. De ramen worden voor zien van een filterlaag die scha de van ultra-violette straling voorkomt. Voor de totale operatie is een bedrag van anderhalf miljoen gulden nodig. Lange tijd leek het onmogelijk dit geld bijeen te brengen. De Bibliotheca Thysia na hing zelfs jarenlang een fail lissement boven het hoofd Door de oprichting van de Stichting tot Behoud van de Bi bliotheca Thysiana, begin dit jaar, begon het er langzamer hand rooskleuriger uit te zien. De stichting heeft met diverse fondsenwervingsacties bijna al het geld binnen dat nodig is voor de restauratie van de boe ken. Het gebouw zelf is overge dragen aan de Amsterdamse stichting Hendrick de Keyzer, voor de symbolische prijs van één gulden. Obbema: „/.e ma ken geen winst op het gebouw, want de restauratiekosten zijn voor hun rekening. Daarmee zijn ze eigenlijk ook een subsi diegever voor ons." Na de eeuwwisseling gaat de gerestaureerde bibliotheek weer open voor het publiek. Dan hoopt de Stichting tot Behoud van de Bibliotheca Thysiana jaarlijks honderd groepen rond te kunnen leiden door de ze ventiende eeuwse leeszaal. het Rapenburg is verzakt, door een enorme FOTO HICLCO KUIPER', Het bibliotheekgebouw boekenlast op zolder.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9