VS boos op Fransen na oliecontract Italianen worstelen met het beheer van hun kunstschatten Zandkorrel 'Rode Ken' doet Labour-machine knarsen Buitenland Schapenprotest tegen wolven Europa machteloos tijdens arrestatie van topvrouw 'Natuur juicht om Kim DINSDAG 30 SEPTEMBER 1997 Oude brug Mostar wordt herbouwd iqstarIn de Bosnische stad Mostar is gisteren plechtig een begin gemaakt met de herbouw van de historische brug die tij dens de Bosnische oorlog bij gevechten tussen moslims en Kroaten kapot werd geschoten. Een bergingsteam van de inter nationale vredesmacht lichtte de eerste vijf ton brokstukken van de brug uit het water. De herbouw van de 427 jaar oüde brug gaat waarschijnlijk nog jaren duren, foto reuters danilo krsta- novic Eenderde huwelijken in EU strandt brussel Gemiddeld eenderde van de huwelijken in de Europese Unie strandt. Het meeste risico op een breuk lopen koppels in 3elgië en Zweden, waar meer dan de helft van de huwelijken op :en echtscheiding uiüoopt. Nederland behoort met een schei dingspercentage van 37 tot de middenmoot. Dit concludeert het statistisch bureau van de Europese Unie. In 1970 liep nog maar gemiddeld 11 procent van de huwelijken op de klippen. De trouw lijkt het grootst in de zuidelijke lidstaten, waar gemiddeld slechts één op de vijf huwelijken wordt ontbonden. BSE-eiwit gelijk aan menselijke versie londen Het prioneiwit dat waarschijnlijk de gekke-koeienziekte BSE veroorzaakt, is identiek aan het prioneiwit dat de hersen ziekte Creutzfeldt-Jakob (CJD) bij mensen veroorzaakt. Dat blijkt studies waarvan de uitkomsten in het Britse blad Nature zijn gepubliceerd. Al langer wordt vermoed dat CJD wordt veroor zaakt door het eten van met BSE besmet vlees. Het bewijs hier voor is tot dusver echter niet geleverd. 'Fout toren oorzaak vliegtuigramp' tokio Verkeerde aanwijzingen van de verkeerstoren zijn moge lijk de oorzaak van de ramp met de Airbus van Garuda Airlines, die vrijdag neerstortte op Sumatra. Dat blijkt volgens een Japans tv-station uit het radiocontact tussen de piloot en de toren, kort voor het ongeluk. De piloot kreeg vier minuten voor de ramp de instructie naar rechts te draaien. De toren constateerde echter dat de Airbus naar links leek te draaien. 'Draai verder door naar links', zei de verkeersleider daarop. Toen de piloot meldde al naar rechts te draaien, zei de toren weer: 'verder naar rechts draaien'. Tien seconden later riep de piloot 'Oh, mijn God', het laatste wat de zwarte doos registreerde. Turkije doodt 242 Koerden in Irak ankara Het Turkse leger heeft bij operaties in het noorden van Irak sinds vorige week 242 Koerdische rebellen omgebracht. Dat 'heeft een legerwoorder gisteren gemeld. De Turkse luchtmacht 'voerde gisterén in het kader van 'Operatie Ochtendschemering' 'opnieuw bombardementen uit op kampen en stellingen van de Koerdische Arbeiderspartij PKK. Vorige week donderdag werden ook al bombardementen uitgevoerd op PKK-doelen. Doden bij kettingbotsingen Frankrijk bourg-achard» Vier kettingbotsingen in dichte mist hebben gis teren in het westen van Frankrijk aan zeker tien mensen het Te ven gekost.'Volgens een politiewoordvoerder zijn er ongeveer tachtig gewonden gevallen, van wie er 63 in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. De botsingen vonden plaats ten westen van Rouen. Er waren zeker honderd auto's bij betrokken. Enkele vrachtwagens vlogen in brand. De weg moest over een lengte van veertig kilometer worden gesloten om reddingswer- :ers in staat te stellen de ravage op te ruimen. Rechtszaak tegen Nichols van start denver In de Amerikaanse staat Colorado is gisteren de rechts- zaak geopend tegen de tweede verdachte van de bomaanslag op 'een overheidsgebouw in Oklahoma City in april 1995. Justitie i beschuldigt Terry Nichols ervan de aanslag samen met de in- middels veroordeelde Timothy McVeigh te hebben gepland en uitgevoerd. De bom doodde 168 mensen. De rechtszaak begon met de selectie van de jury. Als die Nichols schuldig acht, kan hij net als McVeigh de doodstraf krijgen. i Netwerk in kinderporno opgerold new york De Amerikaanse autoriteiten hebben tijdens een a derhalfjaar durend onderzoek 125personen opgespoord die er van worden verdacht kinderporno te verspreiden op het Inter- net. Wereldwijd zijn inmiddels 31 mensen gearresteerd, zo maakte de openbare aanklager in New York gisteren bekend. De verdachten opereerden vanuit de VS, Groot-Brittannië, Duits- land en Zwitserland. Een echtpaar uit Basel wordt ervan ver dacht het brein achter de bende te zijn. Australië levert massaal wapens in Sydney» Op de laatste dag van de grootste vuurwapen-opkoop actie ooit hebben zich voor de politiebureaus in Australië lange rijen mensen gevormd die op het laatste moment alsnog van hun wapens af willen. Tot nu toe hebben de Australiërs al meer dan 600.000 vuurwapens ingeleverd. De regering heeft al ruim 400 miljoen gulden uitgegeven om de mensen schadeloos te stellen. Wie na middernacht nog betrapt wordt met een wapen loopt kans op een forse straf. Australië besloot vorig jaar het be- jZit van wapens te verbieden, nadat een gestoorde man in fasmanië 35 mensen doodschoot. CURSUS AOV/hov CURSUS CAFÉBEDRIJF/SOCIALE HYGIENE Binnenkort starten er cursussen in meer dan 80 steden. Het examen is 29 januari. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Men kan zich nog aanmelden. loeliek, sporlzaak, kopperszaak, taxibedrijf, horecabedrijf etc. Inclusief gralis videofilm. CURSUS HYGIENECODE/HACCP Een cursus of workshop die u leert omgaan CURSUS RESTAURANTBEDRIJF Oeze vervolgcursus op Cafébedrijf is mei name voor degene ggg&ft die zich willen CURSUS CAFÉBEDRIJF De meest populaire opleiding voor de horeca. Met hel diploma is men vakbekwaam èn voldoét men aan de nieuwe verplichte eis voor ondernemers en leidingge venden; Sociole Hygiene. Inclusief gralis videofilm. CURSUS SOCIALE HYGIENE Een cursus volgens de nieuwe verpljchle eis, wooraon voorloon olie leidinggevenden en ondernemers moe- zowel mondeling als schriftelijk Voor gralis brochure of aanmelden, S*076 571 00 78 (24 uur per dag) Termijnbetaling en subsidie tot 100% mogelijk. Stichting Horeca Onderwijs rome frances d'emilio ap-verslaggever De Sint Franciscus-basiliek in Assisi kreeg afgelo pen vrijdag van de natuur een dubbel pak slaag. Een eerste aardbeving leidde tot een verzwakking van het dak van de benedenkerk. Een tweede be ving werd het met fresco's beschilderde gewelf te veel: een groot deel stortte in en vier mensen die de schade van de eerste aarbeving aan het opne men waren bezweken onder het puin. Maar ook zonder dergelijk natuurgeweld kost het Italië grote moeite zijn overvloed aan kunstschat ten afdoende te beschermen. De dreiging komt uit verschillende hoeken: van dieven, brandstich ters en bommenleggers, maar ook van uitlaatgas sen van auto's en de adem van toeristen. Een week geleden waarschuwde de Italiaanse mi nister van cultuur Walter Veltroni nog dat Pom peii, de Romeinse stad die in het jaar 79 bij een uitbarsting van de Vesuvius onder een dikke laag as werd bedolven, 'een tweede dood' zou kunnen sterven als de toeristen er niet meer ruimte krij gen. Een te grote toeloop van toeristen is een pro bleem dat bijna alle Italiaanse kunstschatten teis tert. Gianna Marini, hoofdredacteur van het kunsttijdschrift II Giornale deU'Arte, zegt dat Italië in feite één,groot, overvol museum is. „Zelfs het kleinste stadje heeft belangrijke schatten. In an dere landen zou deze rijkdom worden gekoes terd. Hier is het culturele erfgoed zó omvangrijk dat het onmogelijk is het goed te beschermen." In Italië gaat het niet alleen om musea, kerken en fora uit de Romeinse tijd, maar om hele steden die als architectonische wonderen zouden moe ten worden beschermd. Eén van die wonderen is Urbino, het ommuurde Renaissance-stadje waar Raphael werd geboren en waarvan het centrum hard werd getroffen door de aardbevingen van vrijdag. Eerder deze maand kwam de organisatie Worlcl Monument Watch met een lijst van de honderd meest bedreigde culturele monumenten ter we reld. Italië was met elf plaatsen het sterkst verte genwoordigd op de lijst. World Monument Watch maakt zich onder andere zorgen over de Etruski- sche muurschilderingen in de tomben van Tar- quinia. De toegang tot de tomben is tot een mini mum beperkt, en toeristen mogen maar enkele minuten binnen blijven om de schade aan de fresco's door licht en de menselijke adem te be perken. Italië's rijkdom aan cultuurschatten bestaat ruw weg uit 100.000 kerken, 3.500 musea, 2.100 ar cheologische vindplaatsen, 40.000 kastelen en 30.000 archieven. Eerder dit jaar trok de regering 210 miljoen gulden uit voor brandalarmen, veilig heidssystemen en de training van bewakingsper soneel. Een maand eerder was de kathedraal van Turijn zwaar beschadigd door een brand. De be roemde lijkwade van Turijn kon op het nippertje uit de kerk worden gered. De diefstal uit kerken is een plaag. Veel geestelij ken zien zich hierdoor gedwongen de godshuizen stevig op slot te houden op tijden dat er geen diensten plaatsvinden. In 1993 was het verder de maffia die huishield onder de Italiaanse kunst schatten. Bij een reeks bomaanslagen uit protest tegen de harde aanpak van de georganiseerde misdaad door justitie, raakten het Uffizi-museum in Florence en twee kunstrijke kerken in Rome zwaar beschadigd. Aan de andere kant zijn er ook ontwikkelingen ten goede te bespeuren. Zo hebben enkele monu menten in Rome, waaronder de Trcvi-fontein en het Colosseum, sponsors gevonden in banken en verzekeringsmaatschappijen, die de kosten van restauraties op zich nemen. De criticus Sergio Ri- naldo Turi noemde de sponsoring onlangs in de Romeinse krant II Messaggero een teken dat de cultuurschatten steeds meer als bron van rijk dom, 'als onze olie', worden gezien. De basiliek van Assisi was overigens één van de weinige his torische bouwwerken die wèl regelmatig werden onderhouden. Cultuurminister Veltroni wil nu dat de staatsmo- numenten en de archeologische parken hun in komsten uit het toerisme mogen houden, in plaats van dat ze die moeten afdragen aan de schatkist. Hierdoor zou Pompeii bijvoorbeeld geld krijgen om meer bewakers aan te stellen en een groter deel van het complex voor het publiek te openen. Ofschoon Veltroni een man van ge wicht is binnen de Italiaanse politiek, is zijn wets voorstel na meer dan een jaar nog steeds niet uit de parlementaire molen gekomen. Reconstructie van ongeluk prinses Diana parus ap-afp-dpa Een maand na het ongeluk waarbij prinses Diana om het leven kwam, is het wrak van de gecrashte Mercedes terugge bracht naar de tunnel bij de Pont de l'Alma voor een recon structie van het ongeval. De po litie sloot de tunnel gisteravond om acht uur af, en dwong tien tallen journalisten die bij de in gangen stonden te vertrekken. Ook het publiek werd op een af stand gehouden. Om half twee 's nachts werd de tunnel weer opengesteld. Re constructies worden vaak ge bruikt om inconsistenties in de verhalen van getuigen te ont dekken en verschillende theo rieën te toetsen. Het onderzoek spitst zich toe op de rol van ne gen fotografen en een motorrij der van de pers die op de nacht van het ongeluk achter de Mer cedes aanjoegen. Ook wordt be keken in hoeverre de dronken schap van chauffeur Henri Paul een rol heeft gespeeld. Diana zelf was overigens de bron van schrijver Andrew Morton voor diens boek Diana, Her True Story, waarin duidelijk werd dat het huwelijk van de prins en de prinses van Wales alleen nog maar op papier be stond. Morton zei dat gisteren in de Britse krant The Times. Toen het boek zes jaar gele den verscheen, zei Morton dat hij het had geschreven op basis van gesprekken met 'de naaste omgeving' van Diana. Maar nu onthult Morton dat zij hem in zes lange interviews vertelde over de stand van zaken en dat ze zelf veranderingen aanbracht in de tekst. Morton is bezig met een nieuwe druk, waarin de uit spraken van de prinses uit haar eigen mond zijn opgetekend. Van Candle in the Wind, het lied dat Elton lohn zong bij de begrafenisplechtigheid van Dia na, zijn inmiddels 21 miljoen exemplaren verkocht. De plaat staat momenteel in veertien landen nummer één en weet in de lijst van bestverkochte platen aller tijden alleen nog White Cristmas van Bing Crosby (30 miljoen exemplaren) en Rock arouncl the Clock van Bill Haley (25 miljoen) vóór zich. Washington wil geen handel met Iran Het contract van twee miljard dollar dat het Franse olie concern Total in Iran in de wacht heeft gesleept, dreigt de handelsbetrekkingen tussen Europa en de Verenigde Staten verder te vergiftigen. Total maakte de overeen komst met het Iraanse nationale olieconcern NlOC giste ren bekend. Total leidt een consortium met het Russi sche Gazprom en het Maleisische Petronas, dat een gas- veld voor de Iraanse kust gaat ontginnen. PARUS-WASHINGTON AFP-Rtr De Franse regering, gesteund door de Europese Commissie, waarschuwde Washington meteen tegen het opleggen van sancties. Zulke maatregelen zouden 'illegaal en onaanvaard baar' zijn, aldus een woordvoer der in Brussel. Volgens woordvoerder Rum- melhardt van het minjsterie van buitenlandse zaken in Parijs strookt het contract met het Franse beleid om de dialoog met Iran te handhaven en is het in overeenstemming met inter nationale wetgeving, omdat er geen regels bestaan die de han del met Teheran aan banden leggen. Al tijdens de onderhandelin gen tussen Total en Iran waar schuwden de VS het oliecon cern. Het gaat om de een jaar oude wet-d'Amato, die voorziet in sancties voor bedrijven die jaarlijks meer dan veertig mil joen dollar in olie- en gaspro jecten in Iran of ook Libië inves teren. Rummelhardt zei te ho pen dat de VS de gevolgen van het toepassen van de wet zullen wegen en de manoeuvreerruim te in de wet zullen gebruiken. De VS'lieten via een woord voerder van buitenlandse zaken weten dat zij 'de wet volledig zullen toepassen'. h«n wordt volgens de Amerikanen door zulke investeringen in staat ge steld het terrorisme te onder steunen en raketten en kernwa pens te maken. Europa en Amerika hebben al eerder de degens gekruist naar aanleiding van de Amerikaanse handelspolitiek jegens Cuba. In het algemeen vindt de Europese Unie dat Washington andere landen de wet niet kan voor schrijven. De wet-d'Amato is 'een Amerikaanse wet die van toepassing is in de VS en geldt voor Amerikaanse burgers en voor Amerikaanse bedrijven', zei Rummelhardt. Er lopen nog onderhandelin gen tussen de EUtopese Com missie en de VS over de omstre den Amerikaanse sanctiewetge ving. De woordvoerder in Brus sel drong gisteren bij de VS aan op spoed 'zodat dit soort han delsproblemen lot het verleden gaan behoren'. Na half oktober zal Europa anders alsnog de Wereldhandelsorganisatie (WTO) inschakelen, die toeziet op vrije wereldhandel. nice» Tweeduizend schapen paradeerden gisteren over de Promenade des Anglais, de hoofdweg langs de Middellandse Zee-kust in de Zuid-Franse stad Ni ce. Hun herders demonstreerden met deze optocht tegen de aanwezigheid van wolven in hun werkge bied, het nabijgelegen nationaal park van Mercan- tour. De wolf is in het park een beschermde dier soort, maar de herders die daar hun werk doen wij zen erop dat de afgelopen vijfjaar tweeduizend schapen door wolven zijn gepakt. foto reuters eric gaillard brussel paul koopman correspondent De Europese Commissieheeft gisteren de arrestatie en vrijla ting van Europees Commissaris Emma Bonino (humanitaire hulp) in Afghanistan noodge dwongen via de televisiezender CNN moeten volgen. Het lukte het dagelijks bestuur van de Eu ropese Unie niet contact te leg gen met de getergde EU-top- vrouw, laat staan op haar ver vroegde vrijlating aan te drin gen. De arrestatie van Bonino en een deel van haar delegatie heeft de Europese Commissie gisteren op een pijnlijke manier duidelijk gemaakt dat de EU be trekkelijk machteloos staat als één van haar topmqnsen in het verre buitenland in de boeien wordt geslagen. De groep-Boni- no was in Afghanistan voor het beoordelen van Europese hulp projecten. De Europese reactie op het incident was gematigd, hoewel Bonino vanuit Kabul verklaarde dat gewapende eenheden van de Taliban leden van haar dele gatie met geweerkolven in de rug porden en de groep uitein delijk met de loop van hun mi trailleurs naar het politiekan toor dreef voor nadere onder vraging. De groep werd opge pakt na het fotograferen van mensen, dat volgens de reli gieuze Taliban-regels niet is toegestaan. De humanitaire EU-hulp aan Taliban-gebied in Afghanistan blijft overigens gehandhaafd, omdat 'deze hulp immers niet naar de overheid, maar recht streeks naar de burgers gaat die het nodig hebben'. tokyo »Rtr zien door arbeiders in Py ongyang. Tot hun verbazing was een oude perenboom plotseling bedekt met witte bloemen, ondanks het koele najaarsweer. Elders in de stad kwam een abrikozenboom spontaan tot bloei. Voor KCNA is er maar één verklaring: „De Koreanen zeg gen dat kameraad Kim Jong-il de grootste is die de hemel ooit heeft voortgebracht, en dat de bloemen bloeien om de grote gebeurtenis te vieren." De 55-jarige Kim geldt sinds de dood van zijn vader Kim II- sung in juli 1994 als de feitelij ke leider van het land. Moeder Natuur stemt in met de aanstaande promotie van Kim Jong-il tot staats- en par tijleider van het stalinistische Noord-Korea. Die conclusie trekt het staatspersbureau KC NA na een reeks opmerkelijke natuurverschijnselen. Zo haalden vissers vorige week een witte zeekomkom mer uit het water bij Chongjin. „De vissers zeiden dat de zeld zame zeekomkommer is geko men om de verkiezing van ka meraad Kim Jong-il te begroe ten." Een ander teken werd ge- BRIGHTON HANS GELEUNSE correspondent Het zonnetje scheen, honderden ge delegeerden flaneerden zorgeloos over de boulevard van Brighton, in het conferentiecentrum bracht minister van financiën Gordon Brown aan de getrouwen de optimistische bood schap dat de economie volgend jaar vast op het spoor van de vooruitgang is gezet en dat werkloosheid straks niet meer nodig is. Maar plotseling kwam het geoliede ra derwerk van Labours jaarlijkse partij conferentie knarsend tot stilstand door één fikse zandkorrel. Aan het eind van de dag bleek dat niet Peter Mandelson, de vertrouweling van pre mier Tony Blair, in het partijbestuur was gekozen, maar zijn absolute te genhanger, 'rode' Ken Livingstone, de voormalige burgemeester van Lon den. Een klap in het gezicht van Tony Blair, riepen de politieke commenta toren eensgezind. En gelijk hadden ze. Deze eerste dag van Labours partijconferentie nieuwe stijl had de triomfdag van Gordon Brown moeten worden. Eindelijk zou na negentien jaar oppositie een La bour-minister kunnen aangeven hoe het wél moet met de economie. Brown deed wat de partijmachine van hem verwachtte. Een grapje hier en een grolletje daar verpakten de bood schap dat iedere Brit in de toekomst een baan kan hebben. Bij 'ouderwets Labour' heette dat vol ledige werkgelegenheid. Brown, als exponent van het nieuwe, moderne Labour, noemde het 'mogelijkheden tot werk voor iedereen'. De naar schatting 1,5 miljoen werklozen van het moment zullen straks allemaal aan het werk kunnen, mits ze zich la ten omscholen, bereid zijn aan te pak ken en er niet automatisch van uit gaan dat een baan nu een baan voor het leven is. Veel van wat hij zei was een herhaling van het Labour-verkiezingsprogram- ma. Maar omdat Brown Blair niet is, bracht deze herhaalde aankondiging van moois de zaal niet tot uitbarstin gen van enthousiasme. Er was slechts een plichtmatig applaus. Volgens sommige gedelegeerden had Brown, om open doekjes in ontvangst te kun nen nemen, tenminste duidelijk moe ten zeggen wanneer de belastingver lichting voor de lagere inkomensgroe pen wordt ingevoerd en wat de hoogte van het toekomstige miniumloon zal zijn. Voor de vele onderwijzers, verpleeg sters, ambtenaren en andere van overheidssalarissen afhankelijken was er bovendien de teleurstelling dat Brown niet de sluizen van loonsverho gingen openzette, maar vooralsnog de hand stevig op de rijksknip hield. Het lauwe applaus moet voor het leider schap de aankondiging van nader on heil hebben betekend. Achter de schermen werden toen al de stemmen uit de afdelingen geteld voor de va cante plaatsen in het partijbestuur. Het kwam hard aan dat juist Mandels on, de man die als het genie achter Blair wordt beschouwd, het niet haal de. Met veel ontspannen geglimlach kwa men vervolgens de door de pr-machi- ne verstrekte logische verklaringen voor dit 'bedrijfsongeval' uit de mon den van de partijbonzen. De meest gehoorde, onder meer van minister Mo Mowlam voor Noord-Ierland, was dat het in de partijgeschiedenis maar hoogst zelden voorkomt dat een kan didaat er al bij de eerste poging in slaagt een zetel in het partijbestuur te bemachtigen. Tony Blair, alweer hij, was een van de weinigen die dit was gelukt, aldus Mowlam. 'Rode Ken' liet zich niet uit het veld slaan. Omgeven door een schare vol gelingen leverde hij zijn commenta ren voor batterijen microfoons en ca mera's. Vergeet niet dat dc premier de kandidatuur van Mandelson krachtig heeft gesteund, zei hij, het gewicht van zijn eigen overwinning benadruk kend. Zijn verkiezing, en die van an dere 'rode beesten' als Dennis Skinner en Diana Abbott, had nog eens aange toond dat de 'gewone partijleden' de top geen blanco cheque willen geven, dat de partij niet van plan is elke door de leiding uitgedachte modernisering automatisch goed te keuren. Vandaag zal 'onze Tony' dit regiefout je ongetwijfeld corrigeren. Zijn toe spraak zal ook wat meer duidelijkheid scheppen in een affaire die de afgelo pen dagen al tot een fikse waardeda ling van het pond heeft geleid: zal hel Verenigd Koninkrijk toch gaan aanha ken bij de Europese munt? Brown rep te er gisteren met geen yvoord over en beperkte zich tot ontkenningen tegen over de pers dat er al 'in principe ja' was gezegd binnen het kabinet.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7