OPEL THUISPAGINA Klinkende namen bemannen Peres' vredescentrum Buitenland HET MOTORHUIS Vondellaan 80, Leiden, (071) 5351800. Man van ex-premie (giller genoemd in Turkse moordzaak Congo: Fransen wille de aandacht afleiden DINSDAG 30 SEPTEMBER 1997 TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Ex-premier en Nobelprijswinnaar Shimon Peres kan de teloorgang van het vredesproces niet langer werke loos aanzien. Hij wil ingrijpen voor het Midden-Oosten de zesde oorlog sinds de stichting van de staat Israël beleeft. Met dat doel voor ogen - en omdat hij volgens menselijke bereke ningen nooit meer premier zal wor den - lanceerde hij onlangs in Tel Aviv zijn 'Peres Centrum voor Vrede'. Het centrum zal er voor moeten zorgen dat er zelfs in de huidige toe stand nog iets terecht komt van de idealen die hij heeft omschreven in zijn boek 'Het Nieuwe Midden-Oos ten'. Vrede, meent Peres, is in de eer ste plaats een zaak van economie. Het vredesproces zal pas echt aan slaan als de gewone burgers in het Midden-Oosten er economisch op vooruit gaan. Als het Peres Centrum voor Vrede mislukt is dat in ieder geval niet te wijten aan een gebrek aan gewicht van de leden van het internationale bestuur. De afgelopen maanden heeft Peres een groot deel van zijn tijd besteed aan het recruteren van oude vrienden en relaties. De hoog ste bazen van onder meer Volkswa gen, Renault en Siemens zorgen voor een zware economische basis. In de lange lijst politici en ex-politici vin den we niet alleen de naam van oud premier Ruud Lubbers, maar ook die van onder anderen: Boutros Boutros- Ghali, Henri Kissinger, Jimmy Carter, Warren Christopher, Abu-Ala'a, F. W. de Klerk, Giscard d'Estaing, Hans Dietrich Genscher, Felipe Gon zales, Michail Gorbatsjov, Mustafa Khalil, Abba Eban, John Major, Javier Solana, Mario Soares en een aantal Noorse politici die indertijd behulp zaam waren bij de onderhandelingen in Oslo. Ook de schrijver Umberto Eco en aartsbisschop emeritus Des- mond Tutu zijn tot het bestuur toe getreden. De dagelijke leiding van het centrum krijgt Uri Savir, oud-on derhandelaar en voormalig direc teur-generaal van het Israëlische mi nisterie van buitenlandse zaken. Een opvallend afwezige in de lijst met prominenten is Lea Rabin, de weduwe van de premier die het Oslo proces begon. Had Peres zijn cen trum niet mede aan Jitschak Rabin kunnen opdragen? ,,Naar Rabin is al een defensiecentrum vernoemd", antwoordt zijn woordvoerder desge vraagd. „Nee, we hebben Lea niet benaderd om in het bestuur zitting te nemen. Maar ze komt wel naar de of ficiële opening op 20 oktober." De bestuursleden moeten via hun invloed en relaties gaan zorgen voor de realisering van een aantal econo mische en culturele projecten. Het centrum gaat nauw samenwerken met het World Economie Forum in Genève, dat sinds 1994 de jaarlijkse economische conferentie voor het Midden-Oosten en Noord-Afrika (MENA) organiseert. De volgende MENA-conferentie moet half novem ber worden gehouden in de Golfstaat Qatar, maar de Arabische landen hebben gewaarschuwd dat ze de bij eenkomst zullen boycotten als er voor die tijd geen vooruitgang wordt geboekt in het vredesproces. Speciaal spoor Een van de bedoelingen van Peres is, zo lijkt het, een speciaal spoor te cre- eren voor het 'economische vredes proces'. Op die manier wil hij voor uitgang boeken ondanks de politieke malaise. „We moeten voorkomen dat de terroristen van Harnas en Islami tische Jihad gaan bepalen of er vrede in het Midden-Oosten komt of niet", zei hij als duidelijke kritiek op de re gering van premier Netanyahu. Peres omschrijft zijn centrum als 'totaal apolitiek', maar het zal moeten ope reren binnen het politieke klimaat dat Netanyahu en de Palestijnse pre sident Arafat scheppen. Sommige projecten die Peres wil gaan uitvoeren, waren destijds al on derdeel van zijn regeringspolitiek. Het meest ambitieuze is de aanleg van een groot industrieterrein in Kar- ni, in het grensgebied tussen Israël en de Gazastrook. Niet ver daar van daan zal onder leiding van Neder landse bedrijven de Palestijnse zee haven worden aangelegd, als de re- gering-Netanyahu daarvoor eindelijk haar fiat geeft. Het is de bedoeling dat het Karni-industrieterrein op den duur werk biedt aan zo'n 20.000 Pa- lestijnen. Het project moet komend voorjaar van start gaan. Het Peres Centrum is bezig een consortium te vormen van internationale bedrijven die geïnteresseerd zijn in deelname. Granen De Italiaanse pasta-fabrikant Guido Barilla, een van de leden van het in ternationale bestuur, heeft belang stelling voor de verbouw van granen in de woestijngebieden van het Mid den-Oosten. Volgens onderzoek van onder meer het Vulcani-land- bouwinstituut in Israël is dat onder bepaalde omstandigheden mogelijk. De Franse president Chirac en kanselier Kohl van Duitsland hebben hun medewerking toegezegd aan een 'trilateraal stedenproject'. Daarbij zullen Tel Aviv (burgemeester Ronni Milo is bestuurslid), de Palestijnse stad Nablus en een aantal Europese gemeenten worden betrokken. Er zijn verder plannen voor regionale en internationale discussiegroepen, met medewerking van prins Hassan van Jordanië, de Amerikaanse oud-mi- nister van buitenlandse zaken Henry Kissinger en anderen. Peres en zijn internationale partners willen probe ren de sinds het aantreden van Neta nyahu snel verdwenen geestdrift voor het vredesproces op te rakelen. Ondanks hun apolitieke voornemens zou hen dat in aanvaring kunnen brengen met de Israëlische regering. „U heeft Netanyahu en zijn ministers uitgenodigd voor de officiële ope ning, maar wat vinden ze van het ini tiatief?", werd Peres onlangs ge vraagd. „De regering weet ervan en staat er welwillend tegenover", ant woordde de ex-premier afgemeten. VERKOOP I FINANCIERING J LEASING AANBIEDING De Opel dealer in uw buurt Opel introduceert de eerste direct ingespoten hightech Turbodiesel met 16-kleppentechniek China geeft ge| aan Suriname PEKING YVONNE V CORRESPONDENT Suriname kan opnieuw 1 kerd zijn van 'economise! technologische' steun va na. De Chinezen zullen eel taal bedrag van ongeveel miljoen gulden aan Pararr overmaken. De Chinese a sadeur in de Surinaamse hl stad, Li Jianying, en mil van buitenlandse zaken r Snijders van Suriname hel voor deze ontwikkelingslij Paramaribo een overeen' getekend. De ondertekl gaat vooraf aan een bezoe I de Surinaamse president Wijdenbosch aan China vo M de maand. De Nederlandse heeft begin dit jaar tegeij^ Peking haar ongenoegen n toen de voormalige Surina j legerleider Desi Boutersf g speciaal gezant van Wi bosch, in Peking officieel ontvangen door president Zemin om het aanstaand J zoek voor te bereiden. Ui ISTANBUL JESSICA LUTZ CORRESPONDENT De echtgenoot van de voormali ge Turkse premier Tansu Qiller heeft vorig jaar zomer opdracht gegeven tot de moord op casi no-baas Lutfu Topal. Met deze beschuldiging is een Turks par lementslid afgelopen week naar de rechter gestapt. Ook twee verdachten in de moordzaak hebben zich in die richting uit gelaten. Topal wordt op zijn beurt verdacht van het witwas sen van heroïnegelden. De sociaal-democraat Saglar, die de aanklacht indiende, was lid van de enquêtecommissie die de banden tussen politici, politie en maffia onderzocht naar aanleiding van het beruch te verkeersongeluk bij Susurluk in november vorig jaar. Daarbij kwamen een internationaal ge zochte misdadiger en een poli tiechef om. Een parlementslid van Qillers Juiste Pad Partij die in dezelfde wagen zat, raakte gewond. In het autowrak wer den wapens gevonden. Koffers met geld en wit poeder zouden uit de bagageruimte zijn verwij derd voojr de politie ter plaatse was. Vandaag hebben de burgers een protestactie hervat die ook eerder dit jaar werd gevoerd, om te voorkomen dat de zaak Susurluk en alles waar die sym bool voor staat in de doofpot wordt gestopt. Iedere avond om negen uur worden de lichten in de huiskamers gedoofd en gaan mensen het balkon of de straat op om herrie te maken. 'Een minuut duisternis in ruil voor licht.' De verongelukte misdadiger, Abdullah Catli, ontving geld van de verirfoorde casino-uitbater Topal, verklaarde diens advo caat deze week in een vraagge sprek met het blad Aktuel. De advocaat acht het mogelijk dat van verschillende casino's werd geëist bij te dragen aan een ge heim fonds. Topal zou zeven tien miljoen dollar hebben afge dragen. Vanuit dat fonds en door middel van grootschalige heroïnehandel zouden de ex treem-rechtse Catli en kornui ten hun oorlog tegen 'links' hebben gefinancierd. Want uit het parlementaire onderzoek bleek dat deze groep al sin jaren tachtig door de geh dienst MIT, maar ook dot inlichtingendienst van de tie werd ingezet om vuile jes op te knappen. Herh malen is beweerd, maai" bewezen, dat het echtpaar goede relaties had met Catl Tansu Qiller wordt in eei port dat het Parijse Geopol Observatorium voor (OGD) afgelopen dondt publiceerde, genoemd al< schermvrouwe van Agar, de voormalige baas v politie en minister van bii landse zaken. Agar, die oi dellijk na het ongeluk bij S luk aftrad zeer onge voor Turkije waar mi meestal aan hun stoel plakt zitten zou een leiden waartoe ook Catl hoorde. De bende zou zie zighouden met heroines kei, ontvoering en afpersin mensen in Nederland, B Duitsland en Azerbeidzja Turkije zou hij samenw met de extreem-rechtse Wolven. Die smokkelen de he naar Europa die door milil in het Koerdische zuido van het land van de afi dingsbeweging PKK wordt nomen. Militairen bieden zend dollar per kilo voor eim die tot een vangst leidt. ,,Glv die prijs is het evident d^1 'handelswaar' zelden word nietigd", staat in het raj De opbrengst is bovendie zestigvoudige. Per maant tussen de 800 en 1.200 kilo den verduisterd. Turkije is niet meer alleen- belangrijkste doorvoel maar tevens producti b< nummer één. De PKK het boratoria in Iran, Libanc Syrië en werkt samen Iraanse diplomaten voor ordinatie van het transpoi laboratoria van de rechtse fia staan in de buurt van d den Gaziantep, Adana, derün en de grensstreek Griekenland en Bulgarije het rapport blijkt dat alle en, de PKK, het leger, de d wachten, de geheime dier Koerdische grootgrondbe: wel varen bij de oorlog c heroïnehandel mogelijk m; Kinshasa: Parijs manipuleert VN-missie KINSHASA AFP-Rtr De regering van de Democrati sche Republiek Congo heeft Frankrijk ervan beschuldigd de VN-onderzoekscommissie die de vermeende moordpartijen op Rwandese vluchtelingen in het land moet onderzoeken, te manipuleren. Ook België kreeg ervan langs. Brussel en Parijs beschermen de verantwoordelijken voor de volkerenmoord in Rwanda, al dus minister Etienne-Richard Mbaya van Nationale Wederop bouw gisteren in Kinshasa. Vol gens de bewindsman is de VN- missie onderdeel van een plan van Frankrijk om de aandacht af te leiden van zijn betrokken heid bij de training extremisti sche Hutu's. Deze Interahamwe en ex- FAR-soldaten vochten aan de zijde van wijlen dictator Mo butu tijdens de opmars van de troepen van Laurent-Desiré Ka bila in de richting van de Zaïre- lo se hoofdstad, aldus de mii^! Parijs, dat de extremis Hutu-milities heeft gevi~ opgeleid en bewapend, w het onderzoek naar de i moorden de aandacht van haar betrokkenheid 1 conflict, dat öe codenaan ratie Turquoise kreeg. In Kinshasa zijn gisten- ventien mensen om het gekomen door granatei o( werden afgevuurd vanuit vo zaville, de hoofdstad vaJu andere Congo, aan de ovt bc van de rivier. Soldaten ii hasa beantwoordden de ten met artillerievuur. De dodelijke granaten afgevuurd tijdens geve tussen aanhangers van dent Pascal Lissouba ei voorganger, Nguesso. Of de granatei opzet waren gericht op hasa of daar bij vergissii rechtkwamen, is nog nie delijk.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6