Kamer fluit Jorritsma terug over taxitarief PvdA wil Schipholgrens van 44 miljoen loslaten Binnenland Dag tegen het geweld Fraude met gevelisolatie wordt keihard aangepakt 'Eén keer per twee jaar naar de tandarts' -Ijsdag 30 SEPTEMBER 1997 (ierenasiel: Neem eerst Tamagotchi haag» Het dierenasiel in Rotterdam geeft ouders die moeilijk terstand kunnen bieden aan het gezeur om een hondje of »sje een goede tip. De kinderen moeten eerst maar eens een >sje een 'tamagotchi' in leven zien te houden, vindt directeur t Beugeling van het dierenopvangcentrum. De 'zorg' voor de lormige computerdiertjes van Japanse makelij is momenteel i rage. De beestjes moeten geknuffeld, gevoerd en ver- ioond, anders gaan ze 'dood'. Alleen kinderen die lange tijd let succes de zorg voor een tamagotchi aankunnen, zijn toe In een echt huisdier, meent de asieldirecteur. Schoolzwemmen moet terugkeren' in» De Nationale Raad Zwemdiploma's vindt dat zwemles op e scholen moet terugkeren. Van de kinderen in achterstands- lurten krijgt ongeveer de helft nog zwemles. Tijdens een stu- edag in Assen is gisteren meer aandacht voor het schoolzwem- en bepleit. Volgens de Nationale Raad moeten alle basisscho- •ren in een waterrijk land als Nederland leren zwemmen. Uit iderzoek is gebleken dat in welvarende wijken gemiddeld acht n de tien leerlingen de basisschool verlaat met zwemdiploma Op 'zwarte' scholen beëindigt niet meer dan veertien procent in de leerlingen de school met een zwemdiploma. Z-supporters nemen advocaat jtMAARZeven supporters van AZ willen een advocaat laten oordelen of ze afgelopen weekeinde terecht een nacht hebben lorgebracht in het huis van bewaring in Heerhugowaard. De ven werden zaterdagavond opgepakt toen ze in Alkmaar te- igkeerden van de voetbalwedstrijd Dordrecht'90-AZ, omdat in Dordtenaar had verklaard dat hij door de Noord-Hollandse ipporters was 'ontvoerd en mishandeld'. Een dag later erkende i echter in beschonken toestand te zijn geweest en herriep vol- ins de supporters toen een groot deel van zijn verhaal. traatfotografie mag worden verboden haag» Een gemeentebestuur heeft het recht om straattoto- afie, het fotograferen van voorbijgangers tijdens evenementen, beperken of te verbieden. Dat heeft de Raad van State in Den aag gisteren bekendgemaakt. Een beroepsfotograaf had de incipe-uitspraak uitgelokt. Eerder had de gemeente Hoorn het itreden van een straatfotograaf tijdens de jaarlijkse kermis ver- iden. omdat dit tot opstoppingen en andere problemen zou iden. De fotograaf ziet zijn werk als vrije meningsuiting, gere- >ld in de Grondwet. Maar volgens de Raad van State gaat het er niet om een meningsuiting maar om commercie. Oorthermometer deugt niet' (RiNCHEMHet Beatrix-ziekenhuis in Gorinchem maakt geen bruik meer van de oorthermometer. Het instrument is onvol- lende betrouwbaar, oordeelden artsen in het ziekenhuis. Ze ramen tot die conclusie na bij 164 patiënten in totaal ruim feeduizend keer de temperatuur gelijktijdig met de oorthermo- u eter en met de rectale digitale thermometer te meten. Dat st hrijven de artsen in een ingezonden brief in het Nederlands jdschrift voor Geneeskunde (NTG). De verschillen bleken te Iriëren van min 1,5 graden Celsius tot plus 3,6 graden. Jeetman voorzitter Telêac recht Burgemeester Deetman van Den Haag wordt de nieu- e voorzitter van Teleac/NOT. Hij treedt per 1 januari toe tot !t bestuur van de educatieve omroep en neemt in de loop van 'daarop volgende maanden steeds meer taken over van dr. G- 'eringa, die het na vijfentwintig jaar voorzitterschap welletjes ndt. Deetman was net als zijn voorganger minister van onder- ijs. pa Tonk steunt vrouwen Srebrenica 18 n haag De vluchtelingen uit Srebrenica kunnen rekenen op ijvende steun van Nederland. Minister Pronk ntwikkelingssamenwerking) heeft dat gisteren toegezegd aan n delegatie van vrouwen uit Srebrenica. Pronk zei dat Neder- 1 nd een bijzondere verantwoordelijkheid voelt voor de voorma- ;e bewoners van de moslim-eclave. Na hun verovering van ebrenica in 1995 namen de Serviërs de mannen apart; naar ei hatting 8.000 mannen gelden sindsdien als vermist. Het me- n ndeel is waarschijnlijk vermoord. J EMU keert geen schadeclaims uit recht Klanten van het Utrechtse energiebedrijf REMU krij- n n geen vergoeding voor de schade die zij hebben geleden door grote stroomstoring van 23 juni dit jaar. Het bedrijf beroept ch op overmacht. De REMU kan daarom geen enkel verwijt j, orden gemaakt. Omdat dit argument ook voor andere bedrij- w n geldt, stuurt het energiebedrijf de claims niet door. Het be- 5t ijf kreeg naar aanleiding van de stroomstoring 2.350 schade- n aims binnen. Daarvan kwamen er 1.500 van bedrijven en 850 ,e in particulieren. tl geweldsmisdrijven in Nederland is sinds 1990 met dertig procent gestegen tot 66.688 in '96. Eén op de vijf inwoners heeft ervaringen met geweld in het gezin. In mensen gisteren stil bij het geweld in de samenleving naar aanleiding van de moord op Joes Kloppenburg en Meindert Tjoelker tijdens de Dag tegen het geweld. FOTO ANP RAYMOND RUTTING Melkert wil meer mannen in deeltijd oen haag anp Minister Melkert van socia le zaken vindt dat meer mannen in deeltijd moeten gaan werken, zodat ze een deel van hun tijd aan zorg taken in het gezin kunnen besteden. Op dit moment werkt slechts tien procent van de mannen in deeltijd, tegen zestig procent van de vrouwen. Om te stimuleren dat werknemers meer in deeltijd gaan werken, wil Melkert rechten op bijvoor beeld WW en WAO slechts geleidelijk afbouwen naar het niveau van de deeltijd baan. Wie zijn werktijd hal veert, houdt zo nog enige tijd recht op een uitkering op het niveau van het veel hogere vroegere salaris. De minister schrijft dat in een nota over het combineren van arbeid en zorgtaken. De PvdA-bewindsman schrijft daarin verder dat de kinderopvang uitgebreid moet worden, maar doet daartoe geen concrete voorstellen. Verder stelt Melkert een onderzoek in het vooruitzicht naar be taald ouderschapsverlof voor alle werknemers. Vol gend jaar komt meer geld beschikbaar voor de na- schoolseopvang van 4- tot 12-jarigen. Het kabinet zal uitzoeken of het mogelijk is die opvang verder uit te breiden. Daarbij komt ook de groep 12- tot 16-jarigen aan bod. Besluit over vrijlaten van de prijs wordt pas in 2001 genomen den haag anp den haag gpd WD-minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) loopt te hard van stapel door nu al wettelijk vast te willen leggen dat in 2002 de taxitarieven geheel moeten worden vrijge laten. PvdA, WD, CDA en D66 stelden gisteren dat hier over pas in 2001 een besluit moet worden genomen. Het ziet ernaar uit dat Jorritsma hiermee akkoord gaat. kunnen concurreren. Op aandringen van de Twee de Kamer wordt deze stap ver vroegd naar 1999. Daarnaast wordt Nederland één vervoers gebied, waardoor taxi's ook op de terugreis uit gebieden buiten hun regio klanten kunnen mee nemen. Verder moeten de taxi's duidelijk zichtbaar op de auto de tarieven tonen en komt er een klachtencommissie. Ook hoeven alle taxibedrijven niet meer 24 uur per dag in touw te zijn, zoals nu het geval is. Vol- De fracties willen eerst weten wat de effecten zijn van het nieuwe prijsbeleid en of het taxivervoer daardoor ook inder daad een stuk aantrekkelijker wordt. Jorritsma wil het taxivervoer klantvriendelijker maken door onder meer de tarieven stap voor stap vrij te laten. Als eerste stap zou in 2000 alleen nog een maximumtarief moeten gelden, waaronder bedrijven met elkaar gens de minister betaalt de klant overdag mee voor het leegstaan van de taxi's 's avonds en heeft deze 24-uurs verplich ting dus een negatief effect op de prijs. De taxibranche bestrijdt dit en ook de Tweede Kamer zet hierbij vraagtekens. Volgens PvdA-woordvoerder Van Gijzel leidt het afschaffen van de ver plichting 24 uur te rijden ertoe dat de tarieven op vooral het platteland 's avonds juist een stuk hoger worden, omdat er slechts een paar taxi's 's avonds gaan rijden. „De concurrentie neemt dan eerder af dan toe en dat heeft consequenties voor de prijs." In 2001 laat de minister me ten wat de effecten van haar be leid zijn. Dan wordt ook beslo ten wanneer de tarieven van de taxi's geheel worden losgelaten en of de 24-uurs verplichting definitief wordt afgeschaft. Jorritsma gaat niet in op de wens van een Kamermeerder heid om taxibedrijven te com penseren voor de verhoging van de dieselaccijns. Volgens de mi nister gaat het om een te klein bedrag om hiervoor een aparte regeling te maken. Anders dan het beroepsgoe- derenvervoer betalen taxi's geen motorrijtuigenbelasting. De compensatieregeling voor het beroepsgoederenvervoer kan dus niet op de taxi worden toe gepast, aldus Jorritsma. Zij be cijferde de kosten van de ac cijnsverhoging op tweehonderd gulden per taxi per jaar. veel betaalde subsidie bij de ge meenten gaat terugvorderen. Om herhaling te voorkomen zijn inmiddels vergaande con trolemaatregelen genomen. Het ministerie spreekt van di verse bedrijven die ten onrechte kosten hebben gedeclareerd voor het aanbrengen van isole rende voorzieningen aan wo ningen. Maar ook de gemeen ten zelf treft blaam. Zij hebben zich volgens VROM 'in verre gaande mate' afhankelijk ge maakt van adviesbureaus. Bovendien was van enige stu ring of controle door gemeen ten op de uitvoering van de ge- velisolatie in veel gevallen nau welijks sprake. Ook verklaringen over de besteding van de subsi diegelden deugden vaak niet. Justitie gaat samen met het mi nisterie van VROM fraude bij gemeenten met subsidies voor gevelisolatie aanpakken. Het openbaar ministerie in Zutphen heeft een strafrechtelijk onder zoek ingesteld naar bij gemeen ten betrokken adviesbureaus. Onderzoek dooi VR( >M heeft uitgewezen dat bij vijftien pro jecten 3,5 miljoen gulden is ver strekt en dat daarbij voor bijna zes ton is gefraudeerd. Per wo ning komt het bedrag waarmee is gesjoemeld op pakweg twee duizend gulden, aldus een woordvoerder van het departe ment. Minister De Boer laat in een brief aan de Tweede Kamer we ten dat het departement de te- Snelweggras geschikt veevoer voor dieren Veel veehouders geloven het nog niet. maar bermgras van snelwegen is prima geschikt als voer voor jongvee, schapen en paarden. Het wegengras. tot voor kort nog beschouwd en verwerkt als chemisch afval, voldoet aan alle normen voor veevoeder. Het doet alleen in voedingswaarde iets onder voor weilandgras. Dit blijkt uit onderzoek dat in opdracht van Rijkswaterstaat in Noord-Brabant is verricht. De wegbeheerder is sinds begin dit jaar bezig met een proef om het gemaaide gras gratis bij West- Brabantse veehouders af te zet ten. Boeren zijn wantrouwend maar dat is volgens woordvoer der C. Deijkers van Rijkswater staat in Breda niet terecht. „Vroeger zat er in bermgras vooral te veel lood uit uitlaat gassen, maar sinds de komst van loodvrije benzine en kata lysators is het gras schoon ge worden." Uit de metingen blijkt dat in het gras langs de West-Brabant se snelwegen gemiddeld 6,7 milligram lood per kilo zit, ter wijl de norm voor veevoeder 40 milligram is. Ook andere stoffen als arseen, koper en chroom blijven ver beneden de veevoe dernormen. Door het bermgras gratis aan veehouders aan te bieden, laat Rijkswaterstaat het mes langs twee kanten snijden. In het ver leden moest de wegbeheerder al het gras als chemisch afval op een vuilnisbelt storten. Later werd het vooral gecomposteerd. Per ton konden de kosten hier van oplopen tot zeventig gul den. Als we het hooi weggeven, verdienen we dus een aardige duit. Bovendien is het de beste oplossing voor het milieu al dus Deijkers. Maar er mag niet meer kooldioxide in de lucht komen amsterdam gpd Schiphol mag van de opstellers van het PvdA-verkiezingspro- gramma meer passagiers 'ver werken' dan de 44 miljoen die de regering nu als maximum aanhoudt. Daaraan verbindt de PvdA wel als voorwaarde dat er niet meer kooldioxide in de lucht mag komen, dan volgens de becijferingen nu bij 44 mil joen passagiers zou worden uit gestoten. Dit staat in het ont- werp-verkiezingsprogramma van de PvdA, dat gisteren werd besproken door het partijbe stuur. In het programma staat de vermindering van de werkloos heid centraal. De programma makers van de PvdA willen dat de werkgeverslasten worden ge schrapt wanneer werkgevers langdurig werklozen tegen het minimumloon in dienst nemen. Bovendien bepleit het program ma een extra aftrekpost van de inkomstenbelasting die het werklozen aantrekkelijker maakt zo'n baan te aanvaarden. De gezondheidszorg moet volgens de opstellers van het PvdA-programma worden uit gebreid met 30.000 geschoolde werknemers om zo de wacht lijsten weg te werken. De uit breiding moet bekostigd wor den uit de economische groei. Ook moet het ziekenfonds toe gankelijker worden voor grotere groepen mensen, zoals kleine zelfstandigen en moeilijk verze kerbare mensen. De PvdA wil leraren op scho len met veel allochtonen extra betalen en de tegemoetkoming in de studiekosten voor kinde ren van 16 en 17 jaar verhogen. Verder moeten er werkloze aca demici voor de klas kunnen worden gezet. Een verlaging van de maximumsnelheid naar 100 km. per uur op autowegen is één van de maatregelen tegen milieuvervuiling. In de stadswij ken moet de maximumsnelheid naar 30 km. per uur. Zes dieren vogelvrij Nieuwe Flora- en faunawet verdeelt Kamer den haag anp De Tweede Kamer houdt vraag tekens bij de nieuwe Flora en faunawet. Met name de veelbe sproken lijst met de zes vrij be- jaagbare diersoorten: fazant, houtduif, wilde eend, konijn, haas en patrijs kwam gisteren uitgebreid aan de orde. Dat leidde niet tot een eenduidig heid in de Kamer. Groen Links wil de jacht helemaal verbieden, terwijl de andere partijen nog over diersoorten steggelen waarop wel mag worden ge- jaagd. Minister Van Aartsen (natuur beheer) gaat in zijn nieuwe wet uit van het 'nee, tenzij-principe' voor de andere dieren. Dat be tekent dat de jacht is verboden, tenzij daar redenen voor zijn in verband met de bestrijding van schade of om de soort te be heersen. Voor zes dieren maakt hij een uitzondering. Op deze dieren mag zonder al te veel voorwaarden worden gejaagd. De Kamer praat donderdag ver der over de wet. Winnaar van 2,5 miljoen meldt zich niet den haag anp De Lotto heeft afgelopen weekeinde weer een miljo nair gemaakt, maar zit sindsdien met en prangen de vraag; Waar is hij of zij? Gistermiddag had de onbe kende Amsterdammer die zaterdagavond beslaglegde op de jackpot van zegge en schrijve 2.5 miljoen, zich nog niet gemeld bij de or ganisatie in Den Haag. De fortuinlijke gokker had zijn formuliertje slechts enkele uren voor de trek king ingeleverd in een win kel aan de Amsterdamse Dapperstraat. De Lotto heeft dit jaar al twaalf prij zen boven een miljoen gul den uitgekeerd. Professor Schaub ziet grote rol voor de mondhygiënist weggelegd groningen willem goudriaan Goed nieuws voor alle mensen die als de dood zijn voor de tandarts. De Groningse professor R. Schaub vindt dat deze specia list zijn snerpende boor onnodig vaak in angstig opengesperde monden steekt. De halfjaarlijkse controle kan in de ogen van de professor 'dan ook beter verdwijnen. „Eén controle per jaar, of één per twee jaar is ruim voldoendestelt de professor laconiek vast. In Groningen, aan de rijks universiteit, aanvaardt hij vandaag het ambt van professor in de tandheelkundige zorgverlening. In zijn oratie gooit hij de knuppel in het hoenderhok en pleit voor een 'moderne tandheelkunde'. Minder controle is daar een onderdeel van. Volgens Schaub zijn tandartsen zo gefixeerd op het ontdekken van kleine on benullige gaatjes, dat ze de neiging heb ben alles te gaan behandelen. „Overbehandelennoemt Schaub dat. „Wie een gaaf gebit op die manier te lijf gaat, loopt zelfs kans het te beschadigen. Ervan afblijven is beter." Woorden die ongetwijfeld als muziek klinken in de oren van mensen die de stoel van de tandarts nog altijd zien als een middeleeuwse martelbank. waarin ze kippenvel krijgen bij het zien van een en kel tangetje, naar adem snakken, luidkeels om verdoving roepen, spontaan in kat zwijm vallen en uiteindelijk verbaasd zijn dat ze niet ter plaatse zijn overleden. Ang sten waar overigens door een goede tand arts best iets aan te doen valt. Trouwens, professor Schaub pleit niet voor het volledig afschaffen van de tand heelkunde. Hij pleit voor 'boren met be leid'. In de moderne tandartsenij ziet Schaub een grote rol weggelegd voor de mondhygiënist. Die kan volgens hem di verse taken overnemen van de tandarts. Zoals periodieke controle, het schoonma ken van tandvlees, en het aanbrengen van een laklaagje op tanden en kiezen. De mondhygiënist kan ook preventieve ad viezen geven. Alleen als er écht een be handeling nodig is, komt de tandarts in beeld. Prikacties bij Hema, Praxis en Bijenkorf woerden anp Bij de Hema, Praxis en Bijenkorf zijn morgen beperkte acties uit protest tegen de invoering van een flexibeler systeem van ar beidsduur. Dat is gisteravond in Utrecht besloten op een bijeen komst van de FNV-diensten- t>ond. Het gaat om ludieke ac ties en werkonderbrekingen. Voor 1 oktober is gekozen om dat op die dag het nieuwe roos ter op de drie KBB-onderdelen moet ingaan. Van harde acties is voorlopig geen sprake. Daar over is eerst nog overleg nodig, aldus de dienstenbond. De kritiek is dat KBB perso neel zonder overleg nieuwe, flexibele roosters voorlegt waar in weinig rekening wordt ge houden met de personeelswen- sen. De FNV-bond wil nu dat de roosters worden herzien.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3