CDA zakt verder weg als partij zo doorgaat' Voorzitter commissie-Dutroux wil 'grote opkuis' Feiten &Meningen 'Dump zwerver bij burgemeeste PieAUE A Hoofdagent blijft in cel DINSDAG 30 SEPTEMBER 1997 IV& 0WPLEX6 V\SCÜ$S\t TOSSQs) SMOT/ome.1t &0 ÊATioMeie, AfJÉJwMUOïTtN- fluVÖOÊ ons PL5HÖ2, hö" vm poPutAtie 0J Of pfelL TE HöUPQO' ataMf EN (?akj ooa NO^ ■P! o? 1 Wfy V L07EM -. Wim Mateman voelt er niets voor op te krassen ik politiek actief in worden. De koers van het CDA meebepalen. Als dat niet kan? Ja, dan moeten we misschien de achterban mo biliseren." Mateman behoort tot de dino sauriërs van de CDA-fractie. Achttien jaar vertegenwoordig de hij de christen-democraten in het parlement. Hij maakte naam als rechtsbuiten, als poli ticus gevormd in de tijd van Koude Oorlog. Stond voor een sterke NAVO met een belangrijk Nederlands aandeel in de alli antie, maar was bovenal politi cus in een periode dat het CDA alle macht in de Nederlandse politiek naar zich toetrok. Moest wennen aan de opposi tie, waarbij het CDA nauwelijks voeten aan de grond kreeg. Ma teman zelf, die ter bevestiging van zijn imago altijd een pijp opstak als er een camera in zijn buurt kwam, speelde in die op positie nauwelijks een rol. Hij profileerde zich in de media graag als Achterhoeker, maar liet zich in de strëek steeds min der zien. Na de dramatische dood van een zoon, bij een ver keersongeval in Winterswijk ze ven jaar geleden, liep Mateman een mentale dreun op. Hij scheidde van zijn vrouw en dacht er kortstondig over om als politicus te stoppen. Nu het CDA in de oppositie weinig kiezers terugwint, m volgens Mateman de partij )g mensen met ervaring nieto boord gooien. Bovendien k de CDA-fractie met deze ka g| datenlijst een hoog 'Randst gehalte'. En dat is precies v u het CDA de paarse coalitie! wijt. AALTEN «JAN BENGEVOORD [Rl Knarsetandend hoort voorzit ter Marc Verwilghen van de Commissie-Dutroux de nieuw ste reeks 'incidenten' bij de Belgische justitie aan: een mo gelijk spoor naar de seriemoor denaar van Bergen dat vijf maanden blijft liggen; syste matische tegenwerking van het Dutroux-onderzoekzelf; en een disfunctionerende politie topman die weer vrolijk naar zijn werk kan. Verwilghen: ,,Dit toont precies aan hoe ziek Bel gië is: doodziek." Het zijn uitputtende tijden voor de liberale politicus Ver wilghen. Niet omdat hij èn ad vocaat èn Kamerlid èn com missievoorzitter is, maar om dat hij lijdzaam moet toezien hoe de golf van protest en de roep om veranderingen effec tief wordt gefrustreerd. Dat Verwilghen deze week wordt uitgeroepen tot de populairste politicus van België - zowel in Vlaanderen, Wallonië als'in Brussel; bijna een unicum - montert hem niet op. De uit verkiezing is wel tekenend: Verwilghen is in ogen van vele Belgen de enige die nog de be zem door het politieke, justitië le en politionele apparaat wil halen. Vreemd is die indruk bij de Belgen niet. Afgelopen zondag kregen zij immers te horen dat het vervolgonderzoek van de commissie-Dutroux van hoger hand wordt tegengewerkt. Po litici en toplieden bij justitie en politie zouden informatie on der tafel proberen te moffelen uit vrees voor hun eigen posi tie. Precies het soort 'bescher mingsconstructies' dus die de commissie-Dutrouxmomen- teel onderzoekt. Van deze schok nog maar nau welijks bekomen, werd de bur ger de volgende ochtend voor geschoteld dat de politie in Bergen mogelijk vitale infor matie over een aldaar vrij rondlopende seriemoordenaar heeft veronachtzaamd. En last but not leasf. de enige politie man die vanwege geblunder in de Dutroux-zaak was overge plaatst, keerde gistermiddag weer terug op zijn oude post: die van commissaris-generaal van de gerechtelijke politie. De seriemoordenaar van Bergen verspreidde lichaamsdelen van zijn slachtoffers verpakt in vuilniszakken door de stad. De politie zocht tot in de riolen toe naar sporen van de dader, maar heeft mogelijk vitale informatie veronachtzaamd. föto epa Alle woede en tranen over de verdwenen en vermoorde meisjes hebben nog tot niets geleid, beaamt Verwilghen. De eerste adviezen van zijn com missie aan het Belgische parle ment kregen weliswaar en warm onthaal, maar daarna 'werd het stil. „Het is met onze aanbevelingen een beetje ge gaan zoals met Beaujolais Pri meur: men koopt de fles vol enthousiasme, ontkurkt haar, drinkt en geniet, maar gaat daarna plassen en vergeet het." „We hebben geen lering uit de affaire-Dutroux getrokken", stelt de liberaal. En hij betwij felt of dat er ooit van komt. „Collega's van mij, waar ik maanden mee ten strijde ben getrokken, haken nu af. Omdat ze tot de coalitiepartijen horen. 'De commissie geneert', heet het nu, 'de commissie loopt voor de voeten.' In Nederland zou bij zo'n voorval het huis te klein zijn om het uit te schreeuwen. Maar hier wordt het parlement vakkundig doodgemaakt door de rege ring. Ik begin mij zeer ernstig af te vragen of dit niet typisch Belgisch is." Verwilghen ziet nog maar één uitweg: een grote schoonmaak. „Die grote opkuis moet er ko men, zowel bij de politie als justitie als de politiek. Maar ik denk niet dat het vóór de ver kiezingen in 1999 gebeurt. Sommige magistraten en poli tici hopen gewoon stiekem dat de storm vanzelf weer gaat lig gen. Het is ongelooflijk, maar waar." Verwilghen denkt de laatste tijd regelmatig terug aan de ge sprekken die hij had met het Nederlandse PvdA-Kamerlid Van Traa, destijds voorzitter van de enquêtecommissie. „Van Traa waarschuwde me voor het fenomeen van de ver nietigende vertraging: de be wuste pogingen om alle dyna miek uit je onderzoek te halen. Volgens mij zijn er drie fases in de reacties op het optreden van mijn commissie: de eerste is het kanaliseren, daarna recu pereren en vervolgens ridiculi seren. Ik vrees dat we nu in die laatste fase zijn beland." BRUSSEL MARC PEEPERKORN 'Pa, het is meneer Helgers', roept zoon Mark en geeft de draagbare telefoon over aan zijn vader, die al de hele avond hevig transpirerend op de bank zit. Het gezicht van Wim Ma teman lijkt versteend. ,,Dag Hans, zeg het eens." De boodschap van de CDA-voorzitter is van het gezicht van de 52-jarige Aaltense parlementariër af te lezen. De aanvankelijk star re blik maakt plaats voor verbijstering, verdriet en woede. Hij weet zich te beheersen. Ui terlijk althans. Van binnen kookt Mateman van woede. JS HtftoObMlEr IE IflAT OM "pjeH IYVWP VOÓpiEK) Fto(2A-eNMü*r 1 Het opvangen van zwervers is geen taak van de politie, vindt het Nederlands Politie Instituut. Toch kloppen steeds meer zwaar verslaafden en psychisch gestoorden bij nacht en ontij aan bij het bureau. En wat dan? Cellen zijn bedoeld voor boe ven. En de opvanghuizen wei geren moeilijke gevallen of zijn overbezet. „Zet zwervers maar in de tuin van de burgemeester. Dan ge beurt er wel wat." H. van Duijn, voorzitter van de Nederlandse Politiebond, wil met deze bou de uitspraak bestuurders wak ker schudden. De opvang van zwervers moet worden verbe terd. Dan hoeft de politie hen niet op straat te zetten of achter te laten op het station of in een recreatiegebied. Want los van wat er vorige week op de stoep van het politiebureau aan de Amsterdamse Warmoesstraat is gebeurd, staat het voor Van Duijn buiten kijf dat het tekort aan opvang de oorzaak is van het maatschappelijk probleem rond daklozen. De dood van zwerver Adrie van Driel, nadat hij hardhandig uit het politiebureau zou zijn gezet, is niet het eerste incident. De politie in Dordrecht wist zich in juli ook geen raad met een ver warde zwerver. Hij werd achter gelaten in het recreatiegebied Merwelanden, waar hij in het water liep, in coma raakte en overleed. Ondanks de dramatische afloop vindt Van Duijn dat in Dordrecht wel degelijk iets is goed gegaan „Toen agenten tot de conclusie kwamen dat ze de man niet konden helpen, maar ook niet konden vasthouden, hebben ze de chef van dienst ingelicht. Die heeft nagegaan of er geen fouten werden gemaakt. Daarmee kun je niet voorko men dat mensen op straat moe ten worden gezet, maar je voor komt wel dat de jongste agen ten voor de zwaarste beslissin gen opdraaien." Die Dordtse aanpak van zwer vers, het delen van verantwoor delijkheid, wordt binnenkort besproken in de Raad van Hoofdcommissarissen. Het is eigenlijk vreemd dat zo'n proto col voor het 'heenzenden' van lastige zwervers in alle richtlij nen ontbreekt", bekent Jan Kooistra. Hij is coördinator pri maire opleidingen bij het Politie Opleidingscentrum De Bos kamp in Leusden. Daar worden agenten voor de regio's Utrecht, Haaglanden, Hollands Midden en Zuid-Holland-Zuid opgeleid. „Het probleem van zwervers en daklozen komt een aantal keren in de opleiding aan de orde. Wat doe je als iemand onder in vloed is, wanneer sluit je hem in?,Daarvoor zijn wel regels. Maar het blijft een dilemma als iemand niets strafbaars heeft gedaan. Wat je moet doen als je zo iemand niet insluit, staat nergens, tenminste niet in de algemene richtlijnen. Volgens NPB-voorzitter Van Duijn krijgen agenten in spe Een van de twee agenten die worden verdacht van doodslag of zware mishandeling van zwer ver Adrie van Driel voor het Amsterdamse poli tiebureau Warmoesstraat, wordt nog tien dagen in voorlopige hechtenis gehouden. De Amster damse rechter-commissaris heeft dit gistermid dag besloten nadat de 38-jarige hoofdagent aan hem was voorgeleid. Er wordt een gerechtelijk vooronderzoek naar de gebeurtenissen van vorige week maandag ingesteld. Daarbij worden ook ongeveer tien ge tuigen gehoord. Justitie moet nog beslissen over voorgeleiding aan de rechter-commissaris van een 29-jarige agent. De overleden zwerver is gisteren in Almelo begraven. De Raad van Hoofdcommissarissen buigt binnenkort over de aanpak van (verslaafde) zwervers en daklozen. De oorspronkelijke leiding daartoe waren incidenten in (juli 1997) en Gouda (februari 1996), zwervers overleden nadat ze ten in recreatiegebieden waren Het vraagstuk is nu opnieuw actueel door de recente dood van de zwerver sterdam. AMSTERDAM GPD Na achttien jaar trouwe dienst wordt hij door zijn partij aan de dijk gezet. Opkrassen moet hij. „Hans, het type CDA dat jij voorstaat is niet het mijne. Ik ga hier niet mee akkoord", rea geert Mateman op de onheils boodschap. Hans Helgers is niet zijn grootste vriend. En zal dat ook nooit worden. Mateman is echter machteloos. Alleen zijn achterban, die hem tot nog toe wel trouw bleef, kan nog red ding bieden. Aan het begin van de avond leek het nog een familiefeestje aan de Hogestraat in Aalten. Zijn ex-vrouw smeert toastjes met Franse kaas en schenkt kof fie. En met welluidende stem verkondigt Wim Mateman poli tieke parolen die in alle uithoe ken van de huiskamer optimaal hoorbaar zijn. Mateman wacht op de uitkomst van het beraad van het CDA-bestuur in Doorn. Hij gelooft zonder er echt nog in te geloven. In tegenstelling tot voorgaande keren, is het nu wel menens. De CDA-top wil van hem af. Zoon Mark neemt het ene na het andere telefoontje aan. Journalisten willen weten wat Mateman gaat doen als hij niet wordt uitverkozen op de CDA- lijst. „Ik blijf in de landelijke po litiek. Er zijn binnen het CDA werkgroepen", klinkt het ietwat cryptisch. Het is duidelijk dat Mateman zijn achterban en po desondanks tijdens hun op l, ding genoeg handvatten aa 1 reikt om 'lastige klanten' aa N pakken. „Maar het blijft eei jï kwestie van de praktijk. Mis n schien krijg je wel elke dag! r maken met mensen die ini portiek vervreemden van di menleving. Daar leer je van g| maar je kunt ook afstompei kan me voorstellen dat je n; n verloop van tijd iemand sns het bureau uitzet. Toch vindt Van Duijn dat di J zen die nergens meer terect kunnen, zo min mogelijk a: hun lot moeten worden ovein laten. „Dat wil niet zeggen je iedereen moet of kunt reic' den, maar alle opvangmogi01 heden moeten maximaal vi den benut." Volgens Kooisl "J van het opleidingscentrum 31 krijgt de politie echter in he vangcircuit vaak nul op het kest. „En dan ben je wel ge- - dwongen iemand op straat zetten." De opvangcapaciteit moeti worden uitgebreid, conclud Van Duijn. „Maar dat is een maatschappelijke en politie discussie, die in de Tweede mer moet worden gevoerd als je daar iets wilt bereiken moet je zwervers niet in e gelegen gebied achterlate maar in een villawijk, den bestuurders er mee geconfronteerd Omringd door media, reageert Mateman verbijs terd om het tele foontje van CDA- voorzitter Helgers dat zijn naam niet meer voorkomt op de kandidatenlijst. foto willem hissink litieke vrienden mobiliseert te gen 'Helgers en zijn klein groep'. Na het telefoontje van Helgers even na tienen lucht Mateman zijn hart. Van de CDA-voorzitter moet hij duidelijk niks hebben. „Het CDA staat heel slecht in de samenleving. Door de heer Hel gers en zijn kleine groep gaat het nog slechter. Het CDA zakt verder weg als dit wordt voorge zet." De adrenaline in zijn bloed doet de CDA-bloedgroe- penstrijd bij Mateman weer op laaien. „Dit is oude KVP-politiek in een nieuwe verpakking. Het gaat weer over personen en niet over de politieke koers. Met zijn achterban gaat Mate man in de komende dagen uit pluizen of er nog wel plaats is voor de politieke koers die hij voorstaat. „We hebben indertijd als CHU gekozen voor het CDA. Wij staan voor een bepaalde po litieke lijn. Als die niet tot zijn recht komt, dan moeten wij ons afvragen of we wel onderdeel van het CDA kunnen blijven vormen." Een breuk met het CDA? „Het is voorbarig om te stellen dat ik nu al breek met het CDA. Ik ben geen breker. En wil dat ook niet zijn. Maar ik sta wel voor een bepaald lands- en volksdeel. Hoe dan? „Het CDA kent een heleboel werkgroepen. Daar wil

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2