Frank de Boer even 'back' in het centrum Vitesse denkt even liever niet aan voetbal 'Henke Larsson is de nieuwe ster van Celtic' Sport Pech achtervolgt Bosman DINSDAG 30 SEPTEMBER 1997 rob onderwater c Ajax neemt een beetje gas terug amsterdam cpd Morten Olsen is gisteren ge confronteerd met een twee de blessuregeval in de defen sie. Tijdens de ochtendtrai ning haakte rom Siei al mat een spierblessure. Omdat ook Danny Blind geblesseerd is. is de kans groot dat de Poolse routinier Rudy van avond tegen NK Maribor centraal in de verdediging speelt. Frank de Boer schuift dan weer door naar de links back-positie. Over het mee spelen van Michael taudrup wordt vandaag beslist, hij heeft last van zijn achilles pees. Dani is hersteld van een lichte griep. De return tegen Maribor. de eerste wedstrijd eindigde in 1-1, is de vierde wedstrijd in tien dagen. Daarom schrapte Olsen de strandtrai ning. Olsen: „Dat moet een keer kunnen. We weten alle maal wat ons te doen staat. Maribor speelt anti-voetbal. Daar moeten wij zo snel mo gelijk doorheen breken." Familietragedie Trustfitll omlijst EC-retitm met rouwrand porto renze lolkema gpd-verslaggever Michel Kreek schraapte de keel en vroeg om begrip. „Ik kan hier moeilijk over voetbal praten. Uit respect voor de familie van Orlando vind ik dat niet gepast. Voetbal staat nu in geen vergelijking tot wat er is gebeurd." Vitesses aanvoerder durfde nauwelijks op te kijken toen hem werd gevraagd hoe hij en zijn ploegmakkers geconcentreerd zouden blijven voor het duel van van avond, de return uit de eerste ronde. Vitesse verdedigt vanavond tegen Sporting Braga een 2-1 voorsprong. Kreek verwoordde zijn gevoelens met het hoofd in de schouders, kijkend naar het monotoon gekleurde tapijt van het vijfsterrenhotel in de binnenstad van Porto, waar de Arnhemmers zijn neergestreken, op ruim drie kwartier van noordelijker gelegen Braga. Vitesse werd zondagmiddag vlak na aankomst in Por to op de parkeerplaats van het vliegveld geconfronteerd met het vreselijke nieuws dat Orlando Trustfulls enige broer die ochtend onverwacht was gestorven. De tafe relen die zich vervolgens rondom de spelersbus af speelden, waren hartverscheurend. Trustfull kreeg het nieuws van trainer Henk ten Cate en voorzitter Karei Aalbers te horen en liet daarna zijn emoties de vrije loop. De Amsterdammer werd direct opgevangen door Kreek en de clubleiding. Amper twee uur later stapte hij met algemeen directeur Rein Papenburg weer terug het vliegtuig in dat hem via Zürich naar Schiphol bracht. Op de nationale luchthaven had Vitesse een rouwka mer gereserveerd om Orlando Trustfull en zijn familie op te vangen. „Hij zal deze klap nu verwerken in famili aire omgeving", deelde Aalbers gisteren mee. „En als club zullen we hem de komende weken maximaal pro beren te ondersteunen." „Orlando is een gabbertje van me, al sinds onze jeugd", zei Kreek. „Wat er nu is gebeurd, heeft de groep gigantisch aangegrepen. Je had iedereen moeten zien in de bus. Zondag hebben we ook geen moment aan voetballen gedacht. Ten Cate trachtte gisteren de droeve gebeurtenis po sitief te vertalen. „Zo'n geval kan de groep nog dichter naar elkaar toe brengen. Het groepsproces verloopt vaak sneller door vervelende omstandigheden. Maar het zou te goedkoop zijn om de wedstrijd tegen Braga in het teken van Orlando te stellen. Wel hoop ik dat door deze affaire de groep nog meer een team wordt. De groep heeft goed gereageerd op de trieste bood schap. Wc zullen Orlando zoveel mogelijk steunen." „Het klinkt heel bot, maar morgen moeten we die wedstrijd spelen", vervolgde Kreek. „Of deze hele gey beurtenis positief werkt, ik weet het niet. Het sloeg in elk geval in als een bom. Het effect zal moeilijk meet baar zijn. Gisteren bij het eten, het was verschrikkelijk. Niemand die wat zei. Pas op de training kwam iedereen weer wat los. Dan is voetbal toch ook een uitlaatklep." Vitesse zal waarschijnlijk vanavond geen rouwband dragen hoewel het duel omlijst is met een rouwrand. Aalbers: „Met een band leg je er nog meer de nadruk op. Wat Ten Cate al zei, we moeten dit niet goedkoop gaan gebruiken. Want die jongen was geen lid van de club en geen speler van de club. Dit verhaal heeft alleen zoveel impact omdat iedereen samen is, in voorberei ding op een Europacup-wedstrijd. En omdat het op een parkeerplaats verteld wordt, waar iedereen staat te wachten. We moetën het niet uit zijn verband trekken." 7/?i FC Utrecht laat Lisse in de kou staan ussEFC Utrecht komt vanavond niet naar FC Lisse toe voor een oefenwedstrijd. De eredivisionist kon slechts over zeven spelers beschikken en belde gisteravond af. De Fusieclub speelt nu als alternatief op Ter Specke tegen DCO uit Haarlem. Lugdunum oefent tegen Quick Boys leiden Ludunum speelt vanavond een oefenwedstrijd tegen Quick Boys. Het gaat om een wedstrijd in de traditionele neder- lagenserie om de Crab-bokaal. De aanvang van het treffen in de Kikkerpolder is half acht. Celtic doet Kanu aanbod milaan» Celtic heeft zijn zinnen gezet op Nwankwo Kanu. De Schotse club, waar Wim Jansen trainer is en Regi Blinker speelt, heeft Inter het afgelopen weekeinde een aanbod gedaan om de Nigeriaan over te nemen. De ex-ajacied komt bij de Italiaanse koploper niet aan spelen toe. Rusedski breekt met coach Teacher londen Greg Rusedski heeft gebroken met zijn coach Brian Teacher. Onder regie van de Amerikaanse oud-prof steeg de En gelsman op de wereldranglijst van de 84ste naar zijn huidige 10de plaats. Bovendien stond hij in de finale van de US Open. Rusedski heeft Tony Pickard, de voormalige coach van Stefan Edberg en Petr Korda, aangetrokken. Pickard denkt zijn nieuwe pupil naar de top vijf te kunnen brengen. Bokser Montantes overleden las vegas De Amerikaanse profbokser Johnny Montantes is twee dagen na zijn op k.o. verloren gevecht tegen landgenoot Ja mes Crayton in een ziekenhuis in Las Vegas aan hersenletsel overleden. De 28"-jarige halfweltergewicht werd vrijdag direct na het gevecht naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij in coma raak te. Bij een spoedoperatie verwijderden doktoren een bloedprop uit de hersenen, maar de hulp bleek vergeefs. McManaman en Fowler terug londen Steve McManaman en Robbie Fowler van Liverpool hebben hun plaats in de selectie van Engeland heroverd. Het duo ontbrak op 10 september tegen Moldavië. Maar voor de be langrijke WK-kwalifïcatiewedstrijd op 11 oktober in Rome tegen Italië heeft bondscoach Glenn Hoddle de aanvallers weer opge roepen. In de selectie maken tevens Paul Ince, Andy Hinchcliffe en Tony Adams hun rentree. Engeland heeft in Rome voldoende aan een gelijkspel om zich t Selectie. Doel: Seaman (Arsenal). Adams (Arsenal). Pallister, Philip jell (Tottenham). Le Saux (Chelsea0 (Everton). Middenveld: Beckham, Butt. Scholes (Manchester United), Gascoigne (Glasgow Rangers). Ince (Liverpool). Batty en Lee (Newcastle Uni ted). Aanval: McManaman, Fowler (Liverpool), Ferdinand (Tottenham), Sher- ingham (Manchester United). Wright (Arsenal), Collymore (Aston Villa). Villeneuve verlengt contract londen Jacques Villeneuve en Heinz-Harald Frentzen hebben hun contract bij de Formule I-renstal van Williams met een jaar verlengd. Eerder had de Canadees, leider in de stand om het we reldkampioenschap, aangegeven dat een terugkeer naar de Indy Car 500 een mogelijkheid zou zijn, maar hij besloot alsnog min stens een jaar in de Formule I te blijven. Raymakers uitgeschakeld Piet Raymakers kan de komende drie weken niet ii actie komen. De springruiter viel acht dagen geleden tijdens het inspringen voor de wereldbekerwedstrijd in Praag van zijn paard Jewel's Emerald. Daarbij braken drie stukken van een rugwervel af. De inwoner van het Belgische Arendonk moet een maand rust houden. Ballesteros draagt Langer voor valderrama rtr14 1/2 - 13 1/2, geen captain zijn. „Ik ga me weer volle- Severiano Ballesteros zal Bern- dig op mijn eigen spel hard Langer voordragen als treren", zei Ballesteros. captain van het Europese twaal- Langer maakt vanaf 1981 deel ftal voor de strijd tegen Verenig- uit van het Europese Ryder de Staten om de Ryder Cup in Cup-team. Hij is een vaste 1999. De Spanjaard vindt de waarde. In het weekeinde haal- Duitser de allerbeste kandidaat, de hij met de overwinning op maar hij is niet degene die de Brad Faxon het beslissende beslissing neemt. Dat doet het punt binnen. De vraag is of Ryder Cup-comité. Langer de baan accepteert. Hij Zelf wil Ballesteros na één is nog steeds een van de beste succesvolle onderneming, be- golfers ter wereld. Dit houd van de Cup met winst in won hij drie toernooien. A ja.x faalt tegen Maribor, Feye ii noord en PSV verliezen in de Champions league dik van res pectievelijk Juventus en Dinamo Kiev en Twente wordt vanavond uitgeschakeld door de Noorse dreumes UUestrOm. Nee, het gaat niet goed met het Neder landse clubvoetbal. En als het ergens niet goed gaat, worden er zondebokken gezoch t. Zo is het toch? Nou. we hebben ze weer gevon den hoor. Want wat zei Jolian Cruijff nadat Feyenoord met de billen bloot was gegaan tegen Juventus? Er strum te veel bui tenlanders in het elftal. Van Bronckhorst, die was goed. En Van Gastel. Op dat soort jongens kan Feyenoord bouwen. Als Cruijff, commentator bij de NOS ('Achteraf is het altijd makkelij ker analyseren dan vooraf, wist hij ons te melden), het bij Feye noord voor het zeggen had, dan wist hij het wel. Ook Louis van Gaal deed nog een duit in het zakje in een in terview met deze krant gisteren. Hij blijft erbij dat in de Neder landse competitie de voetballers tactisch hel best onderlegd zijn. De 150 buitenlanders (Ajax, Feyenoord en PSV alleen al be schikken er over zesendertig) in de Nederlandse competitie ba ren hem zorgenliet effect zal pas over tien jaar merkbaar zijn, voegde hij eraan toe. 't Is maar dat we het even weten. Twee mensen, wier invloed zo groot is op de Nederlandse voel balliefhebber, mogen dit soort taal gewoon maar uitslaan. Nie mand blijkbaar die er iets van zegt. Dat het Nederlandse voet bal achteruitgaat ligt aan het abnormaal grote aantal niet- Nederlanders in de eredivisie. Ik weet het niet zeker, maar bei de heren bevinden zich histo risch gezien in een zeer dubieus gezelschap. Centrum-'demo- craat' Hans fanmtuü mag keer op keer op televisie zijn 'laruige noten' toespreken, dat Neder land toch echt vol is en wij niet op nieuwe asielzoekers zitten te wachten. Sinds het Bosman-arrest zijn de salarissen van de voetballers fors jmjfm. Btn ttgm noemde WCS-voorzitter en nationale hroodvoetballersbelangenbehar tiger Theo van Seggelen dit feit. Nu konden de Nederlandse voet bal Iers het onderste uit de kan halen. Dat blijkt ook wel. Want hoe jong de speler tegenwoordig ook is, hij vraagt nee eist enorme bedragen. De heren ver geten alleen één ding. Ze zijn werknemers in een bedrijf en geen leden van een club. Bedrij ven willen geld verdienen en sa larissen drukken op de begro ting. Met goedkopere arbeid stijgt de winst en daar is het ie dere onderneming om te doen. De WCS roept dat de gemiddel de buitenlandse voetballer niet beter is dan de Nederlandse. Maar ze willen wel meer verdie tien. Het lijkt me niet echt door dacht, dom zelfs, om zoiets te verlangen. In de jaren zestig ging het met de economie zo goed, dat we gast arbeiders uit Turkije konden ha len om het vuile werk op te knappen. Nu het slecht geuit moeten ze eruit. Net als de voet bailers. Ajax heeft tot nu toe 36 doelpun - ten gemaakt. Drie waren er van Nederlandse makelij. Maar die waren dan tactisch gezien ook wel de mooiste. Of misschien toch niet? GERTJAN VAN GEEN Frank de Boer is een gelukkig man. Maar ook tevreden mensen hebben recht op wensen. Het ultieme genot? ,,Dat is volgend seizoen weer gewoon op woensdag spe len. In de Champions League. En dan in het centrum van de verdediging, op de plaats van Blind. Sparta Praag trekt aan Laros BRAGA GPD De kans is groot dat Vitesse op korte termijn Louis Laros ver koopt. Inmiddels hebben er twee buitenlandse clubs belangstel ling getoond voor de linkermiddenvelder van de Arnhemse ere divisionist. Laros vertrekt komende maandag voor vijf dagen naar Tsjechië waar hij getest wordt door Sparta Praag. De 24-jarige Dordtenaar kan ook naar Oxford United. Spelers makelaar Piet Buter heeft zich namens de -club uit de Engelse eerste divisie in Arnhem gemeld. Oxford United zou bereid zijn de transfersom van 1,5 miljoen gulden te betalen. Laros staat nog voor ruim anderhalf seizoen bij Vitesse onder contract. Hij verloor dit seizoen zijn basisplaats aan de van Sparta overgeko men Carlos Fortes. John Bosman wordt door pech achtervolgd. De spits van FC Twente ging er na een intensie ve oplap-periode vanuit dins dagavond in de basis te staan tijdens het belangrijke treffen tegen Lilleström. Tijdens de af sluitende avondtraining in het Ullevaal Stadion van Oslo ging het echter opnieuw mis met de al weken geteisterde hiel. Bosmap maakte tijdens de oefensessie een kort wegdraai ende beweging en voelde de hiel direct weer opspelen. De aanvaller, die de afgelopen week al de competitieduels met Heerenveen en NAC miste, ging er gisteravond vanuit dat de kans op meedoen zeer klein is. „Zoals de blessure nu aanvoelt, is het niet mogelijk te spelen. Maar we hebben nog een dag", was zijn teleurgestelde reactie. FC Twente heeft de spits hard nodig om verder te komen dan de eerste ronde van de strijd om de UEFA Cup. De Noren verde digen een in Enschede verover de voorsprong van 1-0. Mogelij ke vervangers zijn Antti Sumiala en Jan Vennegoor of Hesselink, die tegen NAC zijn eerste volle dige wedstrijd in het eerste speelde. Bosman deed zondag in Del- den voorzichtig een halve trai ning mee. In het door mist om geven Oslo oefende Twente gis teravond vervolgens licht. Bos man en trainer Hans Meyer wa ren op weg naar naar Noorwe gen positief over een optreden van de spits. De Duitser Rico Steinmann was een groter twij felgeval. De van Köln afkomsti ge middenvelder liep tegen NAC een enkelblessure op. „Die ziet er minder gunstig uit dan de blessure van Bos man", zei Meyer bij aankomst. Enkele uren later moest hij daar op terugkomen. Bosman hield nog een kleine opening open. „Ik kwakkel nu al vier weken. De hiel is overbelast. Spelen met een injectie heeft geen zin. Ik heb er al drie gehad. De kans bestaat dat ik alles kapot loop. Ik wacht de reactie af." Dennis Hulshoff ontbreekt in elk geval in Noorwegen. De ver dediger kampt met een zware knieblessure en bleef thuis. Zaterdag tegen Heerenveen be gon de 27-jarige Frank de Boer voor het eerst dit seizoen op zijn voorkeurspositie. Niet dat hij het werk als linksachter af keurt, maar toch. Vandaag in de return tegen Maribor vervangt hij Blind (liesblessure) opnieuw in het centrum. „Daar kom ik beter tot mijn recht. Hij relativeert zijn 'proble men'. In de wereld gebeuren er gere dingen. Bovendien zitten in Amsterdam ook internatio nals op de bank. Zelfs een we reldkampioen op de tribune. Het kan dus altijd erger. Zijn rugnummer 4 is nog wel goed. Althans, dat garandeerde onder Van Gaal een plaats in de as. Onder Olsen begon de alles- is-anders-show. „Dat was no dig", weet De Boer. Al die ver anderingen waren goed, behal ve zijn 'degradatie' naar de zij lijn. „Langer dan één seizoen moet dit niet duren." Misschien was hij in de eerste weken van de competitie wel de minst goede ajacied. „Maar je moet niet vergeten dat het een hele omschakeling was. Ik ben veel minder aan de bal, er wor den dingen van me gevraagd die ik helemaal niet gewend ben. Ik moet de achterlijn ha len, net als Tobiasen. Zijn acties leveren aJ aardig wat rendement op. Ik kies heel zorgvuldig mijn momenten uit, durf misschien te weinig. Maar het gaat de goe de kant op. Vorige week tegen NEC had ik toch twee assists. „Ik moet nu een man uitscha kelen." Het komt er wat sip uit. Waarschijnlijk omdat hij het als minderwaardig werk ziet. Ter wijl hij in het Ajax van Van Gaal juist de meerwaarde was. „Maar we moeten het niet meer over vroeger hebben. We hebben nu met Olsen te maken." Ajax straalt meer plezier uit, speelt frivoler, heeft meer klas se. Eigenlijk lijkt alles beter na het vertrek van de trainer die Ajax terug naar de top bracht. „Natuurlijk is er nu meer ple zier. Gewoon omdat vorig sei zoen de resultaten slecht waren. We hebben toen maar één goe de wedstrijd gespeeld, thuis te gen Feyenoord. Door al die el lende waren we met heel ande re zaken bezig dan met voetbal. Dat is nu vergeten. Er zijn veel andere spelers bijgekomen, de trainingen zijn anders en ieder een kijkt er weer fris tegen aan." Echt alles is anders, dit sei zoen bij Ajax. Europees voetbal op een dinsdagavondje. Ergens in Slovenië werd het, in een klein stadionnetje bij wat kaars licht. Een dag later zat hij thuis op de bank. Te zappen, PSV, Feyenoord, PSV... „Ik heb bijna geen doelpunt gezien. Stom. Maar het was toch al een rot- avond. Wij hadden daar moeten staan. Dankzij onze prestaties heeft Nederland twee plaatsen en dan is het toch wat cru om Feyenoord en PSV tegen al die prachtige tegenstanders aan het werk te moeten zien." Maar ook in de UEFA-beker zijn er, verderop in het toernooi, leuke ploegen te loten. Eerst de revanche op Maribor, in de Are- nA. „De verwachtingen zijn te hoog gespannen. Iedereen heeft het over dubbele cijfers. Maar een nulletje of vijf, zes is reëel. Ze zullen echt wel weer met tien man gaan verdedigen. We kun nen op een beter veld de bal sneller rond laten gaan. „Tom Sier wordt opgeleid als mijn opvolger. Nee, niet omdat ik weg ga, want de interesse van Barcelona is echt niet meer dan een gerucht. Ik voel me erdoor vereerd. Maar voorlopig ga ik ervan uit dat ik volgend seizoen gewoon met Ajax in de Cham pions League speel. Op de Frank de Boer (hier in duel met Heerenveen-speler van Nistelrooy): „Voorlopig ga ik ervan uit dat ik volgend plaats van Danny Blind." seizoen gewoon met Ajax in de Champions League speel. Op de plaats van Danny Blind." foto anp Zware schouderblessure houdt Blinker aan de kant bij EC-kraker met Liverpool De Champions League staat in Europa te boek als het toernooi van de gevestigde namen en grote reputaties. Alle aandacht van de commercie en de televisie is tegen woordig op het paradepaard van de Eu ropese voetbalunie gevestigd. Maar in het UEFA Cup-toernooi gebeuren ook nog steeds mooie dingen. Liverpool-Celtic is misschien wel de meest aansprekende confrontatie in de eerste ronde. Vanavond op Anfïeld Road de return van het bloed stollende duel, dat twee weken geleden in 2-2 eindigde. Een Europa Cup-confronta tie met een sterke inbreng van drie ex- Feyenoorders. Wim Jansen, Henrik Lars son en Regi Blinker. De laatste kijkt vanavond vanaf de tri bune toe, omdat hij in de eerste ontmoe ting zwaar geblesseerd van het veld werd gedragen. Zijn schouder uit de kom, vier weken aan de kant en dus niet het ge hoopte optreden in de stad van de Beatles. Wat doet meer pijn, je schouder of het missen van Liverpool-Celtic? Blinker: „De ergste pijn in mijn schou der is verdwenen. Maar ik huiver nog steeds als ik denk aan die dinsdagavond waarop het gebeurde. Ik heb nog nooit van m'n leven zo'n pijn gehad. Daarom neem ik nu m'n rust. Dat ik de return te gen Liverpool zou missen, had ik na het ongeluk op het veld al gauw begrepen. Jammer, maar ik hoop met Celtic nog veel mooie wedstrijden te gaan spelen." Van Feyenoord naar Sheffield en dank zij Wim Jansen naar Schotland. Goede keuze Blinker: „Absoluut. Het begin bij Shef field was heel goed. Later klikte het niet meer met de manager. Celtic is in mijn ogen een geweldige club. De supporters zijn hondstrouw, bezorgen je kippenvel in het stadion en zorgen voor een geweldige sfeer. Daarbij is het heerlijk om weer on der Wim Jansen te trainen. Als je elkaar ja ren niet meer op het veld hebt meege maakt, vergeet je een hoop dingen. Maar nu we weer elke dag samenwerken, is er bij mij een heel goed gevoel bovengeko- De meeste Nederlandse voetballers von den Schotland maar saai. Blinker: „Ik begrijp echt niet hoe ze erbij komen. Je hebt alles in de buurt, de ber gen en de zee. Glasgow is een prachtige stad. Vol cultuur, veel musea, parken, mooie restaurants en een heerlijk uit gaansleven. Er zijn alleen weinig negers, ha, ha. Echt waar, als ik in de stad loop val ik op en word ik door iedereen herkend. Net als Henrik, die ook een rasta-kop heeft. Komt ook omdat Glasgow mis schien wel de meest voetbalgekke stad van Groot-Brittannië is. Echt iedereen, van kinderen tot opa's en oma's, is hier bezeten van Celtic of Rangers." Wie wint het in populariteit bij Celtic? Blinker: „Ik ben nu geblesseerd, maar ik zeg eerlijk dat Henrik op dit moment de sterspeler van Celtic is. Hij is waanzinnig goed bezig. Hij scoort, hij versiert penal ty's, hij levert assists en werkt heel hard. Jansen heeft hem achter de spits gezet en daar komt hij tot zijn recht. Ik vind het leuk voor hem, want dat verdient hij na zijn laatste periode bij Feyenoord wel." En hoe kijken de spelers en het publiek tegen Wim Jansen aan? Blinker: „De mensen zien herelftal met de week groeien. Het was natuurlijk niet niks om zo laat in de voorbereiding nog een ploeg te moeten, neerzetten die meteen moet presteren. We hebben zeven nieuwe spelers, maar de laatste zeven wedstrijden hebben we allemaal gewon nen. In de kleedkamer hoor ik dat de Schotse spelers hem een toffe trainer vin den. Dat is wel het beste bewijs, dat hij het goed doet. Want voetballers zeggen het meestal gauw als ze iemand een eikel vin den."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21