Omroep gulden duurder 'Ik ga voor Edah!' Heembouw: meer huizen op terrein Dobbe Rijn Veenstreek Rijnwoude wil kerk en molen restaureren Monumentencommissie veegt verbouwing boerderij van tafel Alpha Nuova lokt het publiek met kunst naar bouwput Mogelijk varkenspest in Alphen aan den Rijn DINSDAG 30 SEPTEMBER 1997 Twee auto's gestolen alphen aan den rijn» In de nacht van zondag op maandag zijn in Alphen aan den Rijn twee1 auto's gestolen. Aan de Watermolen verdween een rode Suzuki 'Vitara' en op de Kalkhovenweg ver dween een zwarte Fiat. Het laatste voertuig f tond geparkeerd voor de woning van de eigenaar. Brand in Alphens bedrijf alphen aan den rijn Vermoedelijk door kortsluiting is gisteren brand ontstaan in een technische ruimte van een bedrijf in Al phen aan den Rijn. De brandweer was ter plaatse met twee blus- wagens en had de brand aan de Rijnhavenkade snel onder i trole. Een 27-jarige productiemedewerker van het bedrijf kreeg rook binnen en stelde zich onder behandeling van het ambulan ce personeel. De schade van de brand wordt geschat op 10.000 gulden. Fietsers krijgen klappen nieuwkoop» TweeNieuwkoopse jongens hebben gisteravond op Extra geld naar Heatwave De omroepbijdrage in Alkemade gaat met een gulden per aansluiting omhoog. Het geld komt ten goede aan de lo kale omroep Heatwave. Een ruime meerderheid van de commissie welzijn ging gisteravond akkoord met het voornemen van het gemeentebestuur. Alkemade is de eerste gemeente in de regio, die de opslag int. :n Hi ALKEMADE» de Maarten Freeke Wije klappen gekregen. De jongens fietsen rond een uur of acht over de weg toen drie gasten hen dwongen te stoppen. Een van hen haalde zonder enige aanleiding uit naar een van de twee 15-jarige fietsers. Het slachtoffer hield hier een opgezet gezicht en een losse tand aan over. De vechtersbazen grepen ook zijn vriend. Hij kreeg twee vuistslagen in zijn maag. De politie heeft een vrij goed signalement van de daders. r geest Fractievoorzitter F. Hoogen- boom haalde een oud PvdA- Jstokpaardje van stal. Van hem hoeft die gulden niet. in eerste ntie. Beter zou het zijn als de gemeente de lokale omroep steunt met een directe, structu rele subsidie. Alleen op die ma nier kan Heatwave buiten het bereik blijven van instellingen met commerciële bedoelingen. ,,Dan maar de onroerend- zaakbelasting, met een gul dentje omhoog", zei Hoogen- boom. Helemaal tegen het plan het gemenetebestuur is de PvdA'er niet. Als zijn idee geen bijval krijgt, dan is het college- 'oorstel altijd nog 'second best'. GroenLinks, vorig jaar nog te- Tgen subsidiëring, wil de 'Heat- waveknaak' nu wel innen. Re den i de het behoorlijke draagvlak onder de bevolking', aldus woordvoer der T. Hagenaars. Alleen T. van Velzen was tegen. Volgens de WD'er was in het verleden af gesproken een eenmalige subsi die te verlenen. „De raad heeft toen nee daartegen gezegd. Die lijn wil ik doortrekken", aldus Van Velzen. Overigens twijfelde hij aan de noodzaak van de subsidie. Na een bestuurswisseling be gin dit jaar bij Heatwave zou het vooral in financieel opzicht veel beter gaan. Dat maakt ge meentelijke ondersteuning overbodig, redeneerde Van Vel zen. Wethouder L. Beelen con stateerde dat de verdeeldheid onder de commissieleden een Treffende overeenkomst ver toont met die van burgemeester en wethouders. Maar hij wilde de commissie niet vermoeien met 'al het gesteggel' binnen het college. Eind oktober neemt de raad een definitieve beslissing. runwoude» Voorde hervormde kerk in Koudekerk aan den Rijn en de molen in de wijk Groenen dijk in Hazerswoude heeft de gemeente Rijnwoude subsidie bij de rijksdienst voor monu mentenzorg aangevraagd. De restauratie van de Groenendijkse molen gaat een kleine drie ton kosten. Naar verwachting begint de stichting die de molen onder houdt volgend jaar met de op knapbeurt. Hoeveel de restaura tie van de hervormde kerk gaat kosten en wanneer de kerkvoog dij met de uitvoering start is nog niet duidelijk. Hiervoor wordt momenteel een plan gemaakt. Al eerder kreeg de Rijnlandse Molenstichting subsidie toege zegd voor de restauratie van de 370 jaar oude Groenendijkse molen. Dit bedrag, ruim een ton, is niet toereikend. Daarom heeft de gemeente nogmaals subsidie aangevraagd bij het rijk. De mo len die aan de noordzijde van het spoor staat, verkeert in slechte staat. De bouwkundige staat van de kerk is redelijk. Al leen de gevels van het gebouw zijn matig. Die worden met de restauratie opnieuw gevoegd. Ook worden de dakgoten ver nieuwd en de houten balken in de toren vervangen. De oudste delen van de kerk dateren uit 1300. De kerkvoogdij wil volgend jaar, als de financiering rond is, met de opknapbeurt beginnen. Het grootste gedeelte van de werkzaamheden moet in dat jaar uitgevoerd worden. De rest van het onderhoud van de hervorm de kerk volgt in de tien jaar daarop. FOTO'S DICK HOCEWONING U kunt door de week van 08.00 tot 20.00 uur terecht bij alle Edah supermarkten Met een kleine verbouwing van een monumentale boerderij aan de Voorofsepolderkade in Hoogmade heeft de monumen tencommissie van de gemeente Jacobswoude grote moeite. De eigenaar wilde meer daglicht in zijn tot woonruimte omge bouwde stal en vroeg een archi tect om een plan te maken. Maar de commissie veegde dat gisteravond van tafel. Hij geldt als misschien wel de mooiste boerderij van Zuid- Holland, de hoeve aan de Voorofsepolderkade 4. Architect M. Barendregt van het Hoog- madese bureau Van der Sterre Peetoom bekende dat hij zelf ook moeite had met het ver bouwingsplan voor het rijksmo nument uit 1613. Hij koos voor grotere ramen en extra (tuin)deuren in de zuidgevel van de voormalige stal. Aan het markante dak (met knik) durfde hij niet te komen en om die reden viel de keus voor dakramen af. „De eigenaar wilde dat aanvankelijk. Ik was het er niet mee eens. De daklijn is te bijzonder om te doorbre ken", verdedigde Barendregt zijn voorstel gisteravond. „Deze oplossing is minder in grijpend. Hij doet wel inbreuk aan het karakter van de boerde rij, maar onomkeerbaar is het niet." Barendregt wilde de ver bouwing zo netjes uitvoeren dat de hoeve ooit weer relatief sim pel in oude staat kon worden hersteld. De vier leden van de monu mentencommissie waren alles behalve gelukkig met het bouw plan. Hoogmadenaar H. Verbij was het meest fel in zijn reactie: „Dit is heel erg. Deze boerderij we hebben. robbert minkhorst Straattheater, optredens, een modderschuit met een orkest erop heen en weer varend in de Rijn, balletvoorstellingen van Expressie'70. Als het aan de stichting Alpha Nuova en cultuurwethouder F. Dales (D66) ligt wordt de stad in het Groene Hart de komende vijf jaar een vrijplaats voor cultu rele uitspattingen. Het stadshart van Alphen is vanaf 1998 tot in de volgende eeuw een grote bouwput. Winkeliers, bewoners, ge meente en nu ook kunstenaars maken zich grote zorgen over de bereikbaarheid tijdens de uitvoering van het Masterplan Stadshart, een miljoenenpro ject dat het centrum nieuw le ven moet inblazen. Want hoe voorkom je dat de Alphenaar mokkend op zater dagmorgen z'n boodschappen doet? Of erger, hoe houd je te gen dat hij voortaan naar Lei den, Amstelveen of Leidschen- dam gaat? Nou, heel simpel, dacht de Stichting Alpha Nuo va. Met kunst. Want het was de Alpheuse cultuurinstelling die met het idee bij Dales aanklopte. Die reageerde 'blij verrast', zoals hij gisteren tijdens een pers conferentie zei. „Ik vind het een ontzettend leuk initiatief. We gaan een lange periode van ongemak tegemoet. We zien het allemaal op ons alko men, proberen de problemen tot een minimum te beperken, maar er zal overlast zijn. Dat kun je zien als een gevaar of een bedreiging, óf als een kans, een uitdaging. En dat doet Alpha Nuova." Voorzitter Cees Verboom schreef een nota met als werk titel 'De culturele bouwput'. Die krijgt, als ook de politiek het er mee eens is, een vervolg in een plan van aanpak. Alpha Nuova denkt er ruim een half jaar voor nodig te hebben. Bij het uitvoeringsplan betrekt de stichting ook Winkelstad Al phen, de commissie Beelden de Kunst en andere culturele instellingen. De wethouder wil er 41.500 gulden voor uittrek ken. Op verzoek van Dales wordt wel de titel gewijzigd in 'Al phen aan den Rijn in de bouwsteigers'. Want bouwput, nee, dat klinkt niet. „In de put zitten is nou niet de houding die wij willen uitstralen. Dan liev teigen Dales laat Alphen Nuov; veel mogelijk vrij in het be denken van de culturele uit spattingen. Zolang alles maar creatief, onverwacht, prikke lend, verrassend en van (ver antwoord) artistiek niveau is. Verboom geeft alvast een hint: „De uitdaging is juist om niet de schuttingen te laten be schilderen. Ook niet door ie mand als Herman Brood." Het project is, zo willen Da- les en Verboom wel toegeven, bovendien de ideale reclame campagne voor de titel cultu rele hoofdstad van Zuid-Hol land. Alphen wil namelijk op nieuw een gooi naar die titel doen. „We staan bij de provin cie nog altijd op het sudder- plaatje", zegt Dales. Voor de plannen is flink wat geld nodig. Adviseur Frans Struben van de stichting denkt voor de financiering behalve aan subsidies ook aan sponso ring van gemeente, projec t ontwikkelaars en winkeliers. „Ook zij hebben er belang bij dat de Alphenaar niet met zijn rug het aflarieta kroft Dit plan is het beste we voor kunt verzinnen, maar het kan echt niet. Het tast het ka rakter te veel aan. En dit krijg je er bij de rijksdienst voor de mo numentenzorg ook niet door. Als we dit toestaan, is het hek van de dam. Dan mag alles." J. Haasbroek had nog een an der bezwaar. „Als je licht in een ruimte wilt, moet het van boven komen. Behalve dat ik het niet mooi vind, is het dus geen op lossing van het probleem." Hij en anderen opperden om toch dakramen te plaatsen, maar dan aan de noordgevel. Die staat uit het zicht. Maar zelfs dat zou niet zo maar kunnen, voegden de leden nog toe. Wethouder C. de Lan ge: „Wellicht dat het aan de an dere zijde kan en toch in het dtikvlak, maar ook dan onder heel stringente voorwaarden. Kortom: het is problematisch." Op de veehouderij van W. van Buren aan de j.C. Hoogen- doornlaan in Alphen aan den Rijn heerst mogelijk klassieke varkenspest. Diverse onderzoe ken moeten binnen enkele we ken uitsluitsel geven. Tot dan mag de eigenaar geen beesten van zijn bedrijf op- of afvoeren. Voertuigen dre van zijn bedrijf de weg opgaan, moeten eerst worden ontsmet. Een bordje met de tekst 'verdacht van var kenspest' is bij het bedrijf ge plaatst. Dat maakte een woord voerder van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij bekend. Eigenaar Van Buren blijft e/ laconiek onder: „Elke veertien dagen worden de varkensbe» drijven gecontroleerd. Als er dan toevallig een varken hoest, ben je verdacht en zit je in de molen. Ik geloof nooit dat hier werkelijk varkenspest heerst. Dat ook hier voor een onderzoek kwam." Van Buren zegt niet ge dupeerd te zijn door het ver- voersverbod dat nu alleen nog op zijn bedrijf geldt. „Over veer tien dagen gaat de boel weer open. Daar ben ik van over- tuigd." Hij moet er niet aan denken dat er werkelijk varkenspest op zijn bedrijf heerst. „Dat bete kent nogal wat voor de omge ving. Dan mag er niks meer worden vervoerd en zal de vee markt in Leiden ook wel dicht - gaan." In april van dit jaar werden zo'n 300 varkens in Oud Ade preventief geruimd. Volgens de zegsman van het ministerie hoeft dat bij het alpheuse be drijf niet. „Bij verdachte bedrij- ven doen we dat over het alge meen niet. We hebben er dui zenden. Meestal is er niets aan de hand. Dat de varkens in Oud Ade toen wel werden afge maakt, kwam omdat er een di recte link bestond met een be- Volkstuinders Alkemade vragen in brandbrief om duidelijkheid alkemade gerard van der geest De Vereniging van Volkstuinders Alkcmade heeft de gemeenteraad in een brandbrief gevraagd nu eindelijk eens te bepalen waar zij met haar complex terechtkomt. De volkstuinders huren nu grond op het Veenderveld langs rijksweg 4A Zij moeten wijken voor in dustrie, die daar komt. Dat is al sinds 1990 bekend. De vereniging ging begin 1997 zelf op zoek naar een nieuwe, geschikte locatie. De pogingen strandden op een te hoge grondprijs. Enige haast lijkt geboden. „Als een zwaEird van Damocles dat boven ons hoofd hangt", zo ervaart het bestuur de onzekere toekomst. In het 21-jarig bestaan van de vereniging zou de toe te wijzen stek de vierde locatie betekenen. „En hopelijk de laatste. Zodat wij ons niet langer de zigeuners van Alkemade hoeven te voelen", schrijft het bestuur. In oktober buigt de raad zich over de brief. roelofarendsveen marieta kroft Projectontwikkelaar Heembouw in Roelofarendsveen wil minimaal 43 ap partementen bouwen op het terrein van het potgrondbedrijf Dobbe aan het Noordeinde. De twintig die de gemeente Alkemade er nu heeft gepland zijn te weinig om het winkel- en woningbouw project financieel rond te krijgen, zo heeft Heembouw de gemeente laten we ten. Alkemade is echter nog niet van plan om extra contingent voor de locatie 'Dobbe' beschikbaar te stellen. „Eerst willen we meer duidelijkheid over wat er allemaal met het terrein gaat gebeuren. Ook moeten we de voor- en nadelen van meer woningbouw op deze plek afwe gen tegen de locaties waar anders de woningen zouden komen", licht direc teur openbare werken A. Peters toe. Hij verwacht voor het eind van het jaar te kunnen zeggen of de 43 woningen in derdaad op het terrein Dobbe moeten komen. In verband met de eventuele toeken ning van een extra contingent aan het terrein Dobbe, stellen B en W voor om nog geen woningen toe te kennen aan andere inbreilocaties. Alkemade heeft tussen 2000 en 2004 ruimte voor 42 wo ningen aan het Westeinde (Bakker), het Noordeinde (Huigsloot, Van der Zwet en Koek-Van der Meer), het Noord- en Zuideinde (Van der Kamp), de Voor- en Achterweg (Goedhart) en het Zuideinde (Vink). Het is de bedoeling dat het potgrond- bedrijf Dobbe naar het nog aan te leggen bedrijventerrein Veenderveld verhuist. Volgens directeur Peters zijn de ontwik kelingen voor dit bedrijventerrein in vol le gang. „Bij wijze van spreken zou hij er volgend jaar al naar toe kunnen." Een jaar geleden sloot Heembouw een principe-akkoord met het potgrondbe drijf over de aEmkoop van 7000 vierkante meter. Sindsdien zijn de onderhandelin gen tussen deze twee en de gemeente over de financiering van de verhuizing en de inrichting van het terrein in volle gang. Heembouw wil er minimaal 43 appar- 2000 vierkante meter win- keloppervlcikte realiseren. Volgens direc teur P. Lammertink van Heembouw is er veel belangstelling voor het winkelge bied. „Een serieuze belangstellende is Albert Heyn. Verder heeft Edah aangege ven uit te willen breiden en is er interes se onder de huidige winkeliers in Roelo farendsveen." I^ammertink wil nog niet zeggen of hij zich terugtrekt uit het project indien Alkemade niet tegemoet komt aan zijn wensen. „In dat geval beraden we ons opnieuw." Het woningbouwprograi morgenavond ter sprake in sie ruimtelijke ordening. komt

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19