LAAGSTE PR9SPEIL 'Gedragscode' voor milieuwijk Poelgeest Burgemeester Oegstgeest botst met raadsleden Consumentengids Tegenwoordig nemen ze alles maar - Leiden Regio ,eiderdorp raadpleegt urger via keuze-enquête |Vassenaar stelt besluit ver 'design-center' uit Reclamezuil moet weg Zuchtje wind kan heel UDO verlichten Hand van Voorschotenaar flink gehavend na botsing Prijzenonderzoek Wij blijven vechten voor het van Nederland ISDAG 30 SEPTEMBER 1997 plaats van referendum voners van Leiderdorp kun- l de toekomst 'keuze-en- étes' verwachten over be- igrijke kwesties die in het rp spelen. De voltallige ge- jenteraad vindt het houden i keuze-enquétes een prima ddel om de burgers meer te trekken bij besluitvorming, bleek gisteravond tijdens de r' meenteraadsvergadering. 'Volgens wethouder C. Ker- r (bestuurlijke vernieuwing) 'Jhet echter niet zo dat derge- ;e enquêtes 'morgen' al ge ilden kunnen worden. Eerst verordening worden maakt, waarin komt te staan aan keuze-enquêtes moe- voldoen. Kerner kon niet krr k en investeerders geven een maand respijt senaar dimitri b I tuiei poifi verordening komt. Een nipte meerderheid van CDA, WD en het college van B en W - inclusief BBL-wethou- der A. van Dijk - wilde keuze enquêtes houden in plaats van referendums. De fracties van BBL, GroenLinks, D66 en PvdA hadden het nakijken, want zij wilden ook de mogelijkheid van een referendum overeind houden. Beide 'instrumenten' kunnen volgens deze fracties naast elkaar bestaan. Ondanks deze uitslag kon digde D66-fractievoorzitter E. Grootaarts aan met een nieuw voorstel te komen om referen dums in Leiderdorp mogelijk te maken. D66 had zijn oor spronkelijke voorstel gisteren ingetrokken uit onvrede over de behandeling door het colle- oegstgeest maarten keulemans Burgemeester S. Scheenstra van Oegstgeest is gis teravond voor de tweede keer in twee weken tijd in frontale aanvaring gekomen met de gemeente raad. De burgemeester wil dat iedere Oegstgees- tenaar vanaf 1999 3,67 gulden gaat betalen voor de versterking van de regionale brandweer. De raad is er echter niet van overtuigd dat dat nodig De burgemeester kreeg twee weken geleden een raadsbrede motie voor de kiezen, waarin stond dat Oegstgeest vooralsnog niet meedoet aan de aanschaf van extra ladderwagens, een nieuwe meldkamer, duikers en een extra brand weercommandant voor het brandweerdistrict Rijnland. De brandweer van Oegstgeest is im mers op orde. en het geld van de Oegstgeestena- ren zou vooral de brandweer van andere ge meenten ten goede komen. Het voorstel om nieuwe spullen te kopen voor de brandweer werd vervolgens echter wél goed gekeurd door een bestuursmeerderheid van de Regionale Brandweer Rijnland. Daarmee is een patstelling ontstaan tussen Scheenstra, die vindt dat Oegstgeestenaren alsnog over de brug moe ten komen, en de gemeenteraad, die daar nog lang niet van is overtuigd. „Je zou bijvoorbeeld kunnen onderzoeken of Katwijk en Noordwijk de zaak samen kunnen op lossen", opperde M. Noort (Progressief Oegst geest) gisteren in de raadscommissie voor open bare orde. „Of je zou je kunnen afvragen of de ladderwagens die de kustgemeenten nodig heb ben niet uit de toeristenbelasting moeten worden betaald." De Oegstgeestse gemeenteraad ergert zich er aan dat Scheenstra de zaak pas enkele weken ge leden heeft aangekaart. „U bent al twee jaar bezig met dit project", wierp E. van Oortmerssen (D66) de burgemeester voor de voeten. „Er is toch een moment geweest waarop duidelijk werd dat het de Oegstgeestenaren geld zou gaan kosten? Een mededeling aan de gemeenteraad was op zijn plaats geweest." WD'er R. Haafkens uitte felle kritiek op het be stuur van de Regionale Brandweer Rijnland: „Ik krijg de indruk dat we hier te maken hebben met een beetje een regentesk clubje. .Vis we om infor matie vragen, krijgen we heel beleefd antwoord. Maar intussen schijnen ze te denken: wij bepalen wat er gebeurt. Dat is buitengewoon betreurens waardig. Als ze een beetje gevoel voor democrati sche verhoudingen hadden gehad, hadden ze de tijd genomen om de vragen die er zijn te beant woorden." Burgemeester Scheenstra zegde toe de zaak alsnog op de politieke agenda te zetten. Al liet hij er geen misverstand over bestaan dat hij geen zin heeft om water bij de wijn te doen. „Iedereen is erop gericht onr de brandweer tegen zo laag mo gelijke kosten te versterken. En onderzoek naar de mogelijkheden, dat is er al geweest." seslissing over de komst van hoogwaardig winkelcen- - een zogenoemd 'design- r' - bij de wijk Kerkehout fassenaar is een maand uit leid. Ook een besluit over de parallelwegen naast ijksstraatweg is voor zo lang lagehouden, omdat de twee ïen onlosmakelijk met el- zijn verbonden. Het ver- om uitstel van besluitvor- ingediend door PvdA en werd gisteravond door alle es ingewilligd. Alleen de ge wethouders stemden tegen. pr t( ïai V; le 'i leg P lij zou dan reglementair een maand later opnieuw in stem ming komen. Zodoende zou de WD-fractie de eigen wethou ders niet volledig tegen zich in het harnas jagen. Maar zover kwam het niet. Vlak voor de raadsvergadering ontvingen de raadsleden een brief van projectontwikkelaar R. Langelaan, die mede namens de investeerders in het 'design- liet dat afgelopen week steeg de leuning in de Wassenaarse omdat een minieme raads- irderheid - de fracties van de twee liberale t houders én PvdA - vóór uit- bleek. De twee partijen eis- opschorting van besluitvor- ig omdat de plannen in hun te snel op de agenda wa- gezet. Er zitten volgens de fracties nog te veel haken itogen aan. Zo vrezen zij dat komst van het winkelcen- veel concurrentie voor vinkeliers in Wassenaar op- :t. Maar het college, inclu de twee WD-wethouders, ^ïet CDA waren pertinent te- uitstel. a confrontatie tussen de •wethouders en de rest van actie dreigde zodanig dat tievoorzitter J. Vos zich voor :ekerheid zelfs afmeldde. Bij eventuele stemming zou er gelijke 'stand' op het d verschijnen en het voorstel maand uitstel van pas kwam. „Het wordt ons duidelijk dat het politiek geharrewar het moge lijk gaat winnen van een inhou delijke, verantwoorde discussie. Rust is het middel dat wellicht wenselijk is", schreef Langelaan- aan de raadsleden. Burgemeester P.H. Schoute vertelde vervolgens dat H. Prins van Rijkswaterstaat had meege deeld dat de budgetten tot eind oktober rfiet in gevaar komen. Rijkswaterstaat betaalt zo'n der tig miljoen gulden aan het pro ject en dreigde eerder dat deze bijdrage bij vertraging wel eens in gevaar kon komen. Omdat dreigende schade claims van Rijkswaterstaat en Langelaan wegvielen, schaar den alle fracties zich achter het verzoek tot uitstel. Alleen de drie wethouders bleven tegen, omdat ze 'aan betrokkenen hadden beloofd dat gisteravond een beslissing zou vallen'. De komende weken buigen de raadsleden zich over eventu ele 'compromissen' en op 27 oktober worden de plannen op nieuw in de gemeenteraad aan de orde gesteld. oegstgeest Het Bastion-hotel aan de Rijnzichtweg moet de lichtreclame die langs de weg staat nu toch echt weghalen. Dat schrijft de gemeente Oegstgeest in een brief aan de hotelketen. De re clamezuil, waarop staat wat een overnachting kost, geeft zoveel licht dat omwonenden er last van heb ben en langsrijdende automobilisten erdoor wor den afgeleid. Bovendien is de paal groter dan vol gens de bouwvergunning is toegestaan. Oegstgeest kondigde al in maart aan dat de recla- mepaal weg moest. Echter: de brief die Oegstgeest aan de hotelketen schreef bleef maandenlang on opgemerkt bij de gemeente op het bureau liggen. „We hebben destijds niets van de gemeente ge hoord", beaamt directielid M. Jager van Bastion Hotels. „En dus was er voor ons geen aanleiding om in de paal te klimmen en dat ding eraf te schroeven." Jager is best bereid de paal alsnog te demonteren. Tenminste - als de gemeente er dit keer wél in slaagt de brief te posten. „Het is niet echt goede reclame als je problemen krijgt met de gemeente of de buurt. We wachten de brief van de gemeente in spanning af." FOTO DICK HOCEWONINC 'Wie daar wil wonen, moet er wel wat voor over hebben Er komt een 'gedragscode' voor de toekomstige bewo ners van de Oegstgeestse nieuwbouwwijk Poelgeest. De hond mag alleen worden uitgelaten op de daarvoor be stemde plek, de auto alleen worden gewassen op de 'au towasplaats', en de bewoners moeten 'ecoteams' oprich ten om hun huishouden milieuvriendelijk te maken. Dat zei wethouder G. van Eisen gisteren tijdens een presenta tie van de plannen voor de nieuwbouwwijk. oegstgeest maarten keulemans de aspirant-kopers, die nog van Poelgeest wordt een milieu vriendelijke wijk. en wie er gaat wonen moet zich daarnaar ge dragen. is de redenering. „De opzet staat of valt met de mede werking van de bewoners", schrijft de gemeente in de eer ste editie van de informatie krant over Poelgeest. „Wie in Poelgeest wil wonen, moet er wel wat voor over hebben." Zo worden toekomstige bewoners geacht hun auto niet voor de deur te parkeren, geen tropisch hardhout in de tuin te gebrui ken en zuinig te zijn met ener gie. „Afdwingen kunnen we het niet", geeft Van Eisen toe. „Maar we willen de mensen er in ieder geval vanaf het begin bewust van maken waar ze te recht komen." De gemeente wil eten, de komende tijd op de hoogte stellen van de ge dragscode. Experimenten met gedrags codes in milieuvriendelijke wij ken elders in het land liepen vaak op niets uit. Van Eisen ver wacht dat het in poelgeest an ders zal gaan. „We hebben ge leerd van de ervaringen elders. Waar het vaak fout gaat. is bij de communicatie. Wij willen de hun t laten iet op straat moeten wassen: het vervuilde water komt dan in de sloot, en daar spelen de kinderen." Om de milieuvriendelijke mens in de Poelgeeslenaren wakker te maken, is Van Eisen van plan met clubjes bewoners te overleggen. „Ik wil dat dat re sulteert in een buurtvereniging. Dan heb je een aanspreekpunt gevestigd, of een 'permanente informatiestructuur', zoals dat zo mooi heet." Daarnaast wil de gemeente helpen bij de oprich ting van ecoteams in de wijk: groepjes bewoners, die met el kaar onderzoeken hoe het huis houden milieuvriendelijker kan. Oegstgeest heeft zich mede tot de gedragscode laten inspi reren door een gesprek met een handvol kandidaat-kopers. „We hadden eigenlijk verwacht dat de mensen het betuttelend zou den vinden", zegt Van Eisen. „Maar nee, het grootste deel bleek juist heel enthousiast." Ondanks de zware nadruk op milieu houdt de wethouder vast aan een uitspraak die hij vorig jaar deed in de gemeenteraad: Poelgeest wordt niet alleen een wijk voor .'milieufreaks', zoals de WD hem voor de voeten terp. ook 'VVD freaks'. Van Eisen: „Kijk maar naar de steekproef die we heb ben genomen onder de bewo ners. Daar zullen ongetwijfeld ook WD'ers bij hebben geze ten. De fictie van de Oegstgeest se WD dat een WD'er niet voor een beter milieu is, is daarmee weerlegd." Voetbal-, tennis- en golfvereniging UDO kan de lichtmasten langs haar sportvelden eigenlijk net zo goed door middel van een windmolen of zonnepanelen van stroom voorzien. Tot die opmerkelijke conclusie kwam A. Ollongren (Leefbaar Oegstgeest) gisteravond tijdens een commissievergade ring. UDO heeft de gemeente om ruim 16.000 gulden gevraagd om de stroomvoorziening op sterkte te brengen, zodat alle velden goed kunnen worden verlicht. Aanleiding voor de hoogleraar informatica in ruste, om eens aan het rekenen te gaan. Zijn conclu sie: een windturbine met bladen van 22 meter lang levert voldoende stroom op om heel UDO te laten baden in het licht. Een veldje met zonnepanelen, bij elkaar nog geen half strafschopgebied groot, zou het zelfde resultaat opleveren. Maar voor een windmolen heb je wind nodig, wist sportwethouder M. Poelmans in te brengen. Ook daar had Ollongren echter aan gedacht. „De windsnelheid hoeft maar een paar meter per seconde te bedragen." Niet meer dan een zuchtje dus. Hoe serieus Ollongren het voorhad met zijn berekeningen? „Ach, ik neem direct aan dat zulke dingen als zonnecellen en wind molens veel te duur zijn. Maar het is wel goed om eens tevzien dat het kan." voorschoten Een 74-jarige Voorschotenaar is gistermiddag gewond geraakt toen hij op de Van Beethovenlaan in zijn woonplaats werd aan gereden door een vrachtwagen. De man werd geraakt toen hij uit zijn geparkeerde wagen stapte. De Voorschotenaar is met di verse snijwonden en breuken in zijn linkerhand naar het Acadc misch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Warmondse broers Jan en Kees van Rijn verbaasd over diefstal koe oktober 1997 toont opnieuw aan: EN OOK BU DIRK VAN DEN BROEK, BAS VAN DER HEUDEN, JAN BRUUNS, en DIRKSDN Alle sloten en plassen hebben ze de afgelopen week uitge kamd. Geen spoor hebben de broers Jan en Kees van Rijn uit Warmond kunnen vinden van hun Groninger blaarkop. De eenjarige, drachtige koe is ge stolen, is hun enige conclusie. Zondag stapten ze daarom naar de politie om aangifte te doen. „Als het beest verdronken was, had ze al lang boven moeten drijven", verzucht Jan (47). „En als ze bij een ander koppel liep, hadden we wel een seintje ge had. De hele omgeving weet dat we een koe kwijt zijn." De Van Rijns erkennen wel dat koeien hele afstanden kun nen zwemmen als het moet. Het vermiste beest zou aan de andere kant van de Kagerplas- sen terecht kunnen zijn geko men. „Maar dat is theorie", zegt Kees (59). „Als koeien in het wa ter kieperen, willen ze er zo snel mogelijk weer uit om bij het ei gen koppel te kunnen komen." De twee broers Van Rijn heb ben samen een boerderij aan de Dorpsstraat in het hartje van Warmond. Hun land ligt aan de overkant van de Warm onder Leede, op het eiland de Zwan- burgerpolder. Dagelijks varen ze tweemaal over om hun koeien te melken. Nog nooit eerder maakten ze mee dat een van hun koeien werd gestolen. Ook de politie spreekt van een 'zeld zame gebeurtenis'. Jan van Rijn: „Je hoort wel eens dat langs we gen beesten worden meegeno men. Schapen bijvoorbeeld, of paarden. Het vreemde hier is dat ons vee op een eiland loopt. De koe kan alleen maar via een boot zijn meegenomen." Zijn broer vult hem hoofdschud dend aan: „Tegenwoordig ne men ze alles maar mee. Onbe- grijpelijk." Om te laten zien waar dieven hun slag moeten hebben gesla gen, varen de twee broers Van Rijn van de Dorpsstraat naar de Zwanburgerpolder. Bij de dijk aan 't Joppe aangekomen, ko men de 23 overgebleven pinken meteen op hun bazen af. „Ze zijn zo mak", zegt Jan terwijl hij een blaarkop liefkozend over haar vacht aait. „Ze zijn mensen gewend." Kees van Rijn heeft wel een idee hoe zich op deze plek, ruim een week geleden, 's nachts een drama moet hebben voltrokken. „Ze hebben het beest waarschijnlijk doodge schoten, het bloed eruit laten stromen, in vieren gehakt en in de boot-meegenomen. Eigenlijk heel simpel. Ze zullen wel met een man of drie zijn geweest." In de hoop dat het dier nog zou leven, heeft Jan afgölopen zaterdag nog eens goed rondge keken tijdens de koeienkeuring op de Vebo in de Leidse Groen- oordhallen. „Ach, je zit van alles te prakkiseren", merkt hij op. „Maar ook daar was ze niet. Ik weet precies hoe mijn beesten eruitzien." De waarde van de koe, die overigens geen naam heeft, schatten de twee veehouders op 2500 gulden. Verzekerd tegen diefstal zijn ze niet. „Nee hoor, je betaalt je scheel aan die pre mies", zegt Kees. Leuk vinden ze de vermissing van de koe allerminst. „Maar ik slaap er echt niet minder om, hoor", zeggen beiden met een Hollandse nuchterheid. „Wat schiet je daar mee op." Bang voor herhaling zijn ze evenmin. ..Als je bang bent, kun je maar beter op het dak gaan zitten", zegt Jan. „Of je zou de koeien allemaal aan een zware ketting moeten leggen", vult zijn broer aan. „Dat gaat toch ook niet?"

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17