Extra omleiding bij afsluiting A4 NA Er zijn bijna geen loyalere werknemers' Leiden Regio Uit de hand gelopen Elf VVD'ers uit regio op groslijst verkiezingen bpdrachten stromen log niet binnen bij eidse fietskoerier Universiteitsraad nieuwe stijl moet nog wennen GERECHT Burgemeester Dorestad wil geen heidens Ontzet vieren INSDAG 30 SEPTEMBER 1997 (Vapen gevonden in woning fiden Een 45-jarige man uit Leiden is gisteren in zijn woning in e Stevenshof door de politie aangehouden omdat hij een vuur- vapen met munitie in zijn bezit had. De politie had aanwijzin- (Jen dat de Leidenaar het wapen had en doorzocht de woning. Tasjesroof op Stationsweg eidenDe buit: honderd gulden, paspoort en een sleutelbos, an de daders ontbreekt elk spoor. Een 57-jarige vrouw uit Den laag werd gisternacht op de Stationsweg door twee mannen eroofd van haar handtas. Reisje met voet tussen spaken jdenDe brandweer moest er gistermiddag aan te pas komen 0 m een 3-jarig Leids meisje te bevrijden. Zij zat achterop de ia norfiets van haar moeder toen ze met haar voet tussen de spa- en kwam. Het slachtoffer is afgevoerd naar het AZL. ie longen beroofd van bromfiets :hc EiDENEen 16-jarige Leidenaar is gistermiddag op de Oegst- eesterweg door twee mannen beroofd van zijn bromfiets en jjn horloge. Toen hij langs kwam rijden, spraken de twee hem raj an, waarna één van hen de jongen bedreigde met een schroe- ge endraaier. Het slachtoffer kon niet anders dan de zaken afge- -i en. )ienstverlening voor Leidenaar Een 35-jarige Leidenaar is gisteren door de laagse rechtbank wegens mishandeling veroordeeld tot 180 uur lienstverlening. Daarnaast kreeg de man een voorwaardelijke pa elstraf van acht maanden opgelegd en moet hij aan drie slacht- w iffers in totaal 4400 gulden schadevergoeding betalen. De Leide- ter laar had een deur van een woning ingetrapt om vervolgens de js rie personen die binnen aanwezig waren te mishandelen. De nan ging door het lint nadat de zoon des huizes zijn dochtertje elkaar had geschopt. oei ureau Passage helpt ex-psychiatrische patiënten aan de slag den «ruud sep [8® ie breng je iemand die een tijd psychi- isch behandeld is zo ver dat hij weer een betaalde baan aan de slag kan? En bis e maak je dat een werkgever zo ie- i ki ind binnen wil halen? De afdeling ar- ii idsintegratie van het GAK begint mor- n als eerste in Zuid-Holland met een ïroeciaal bureau voor ex-psychiatrische lei tiënten: bureau Passage. Hoofd ar- z idsintegratie J. de Brabander verwacht t het bureau de komende jaren hon en rden mensen met een psychiatrisch zie rieden aan de slag kan helpen, Binnen de bestaande praktijk van de :efi leidsbemiddeling vallen ex-psychia- sche patiënten op dit moment buiten boot. „Deze groep heeft een intensie chef hans iacobs. 071 535641-1. piv -chef rudolf kleun. 071-5356436 Rijkswaterstaat komt ziekenhuizen en hotels tegemoet leiden» judy nihof Het verkeer naar Hoogmade, Leiderdorp en Leiden wordt tijdens de nachtelijke afsluiting van rijksweg A4 - die duurt van 6 oktober tot 15 december - omgeleid via de provinciale weg N207. Rijkswaterstaat wil zo tegemoet komen aan bezwaren van de ziekenhuizen in Leiden en Leiderdorp en de Leiderdorpse hotels en wegrestaurants. Zij maakten zich onlangs grote zorgen over de bereik baarheid tijdens de afsluiting. bruik melken van de A4 en alle toe- en afritten. Aanvankelijk dacht rijkswa terstaat aan drie omleidingsrou tes: de A44, de N44 en de A12. Op aandringen van ziekenhui zen en bedrijfsleven komt daar nu ook de N207 bij. Rijkswater staat wil het verkeer voor de af slag Hoogmade/Leiderdorp bij het knooppunt Burgerveen de provinciale weg langs Leimui- den opsturen. Daar komen bor- Rijkswaterstaat maakte enkele weken geleden bekend dat de A4 tussen Burgerveen en Leiden vanaf maandag 6 oktober tot 15 december in zuidelijke richting (Den Haag, Rotterdam) 's nachts is afgesloten. De afslui ting is nodig vanwege ingrijpen de werkzaamheden aan de weg. Overdag kan het verkeer in zui delijke richting wel gewoon ge- den te staan met verwijzingen naar de ziekenhuizen en het 'horecaplein' in Leiderdorp, waar onder meer het Ibis-hotel en het AC hotel/restaurant zit ten. De nachtelijke afsluiting bete kent niet alleen een afsluiting van de toe- en afritten langs de rijbanen in zuidelijke richting. De afslag Hoogmade/Leider- dorp is vanaf 6 oktober tot 26 oktober bovendien 's nachts af gefloten voor het verkeer in bei de richtingen. Rijkswaterstaat heeft een te lefoonnummer voor informa tie over de nachtelijke afslui ting van de A4. Hierop drong de politie onlangs aan, omdat deze vreesde anders 'gek ge beld' te worden. Het nummer 010 - 41 66 789 is 24 uur per dag bereikbaar. leiden» De begroeiing van deze lantaarnpaal aan de Schelpenkade is flink uit de hand gelopen. „De klimop moet door een particulier zijn geplant, wij weten van niks. Maar het energiebedrijf zal dit zeker niet op prijs stellen. Als we een klacht krijgen zullen we de klimop snoei en of verwijderen", zegt J. Scharloo van wijkbeheer stadsdeel zuid. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden/den haag jan kuys De WD-ministers uit deze re gio, H. Dijkstal uit Wassenaar en Voorhoeve uit Noordwijk, stellen zich kandidaat voor een nieuwe termijn in de Tweede Kamer. Op de voorlopige kandi datenlijst van de WD staan de namen van nog negen andere liberalen uit deze regio. De lijst met 171 namen is on langs vrijgegeven door het hoofdbestuur. Daarop voorko mende kandidaten kunnen meedingen naar een zetel in de Tweede Kamer. Een speciale commissie brengt nu advies uit over de voorgedragen namen, waarna het hoofdbestuur eind oktober de lijstvolgorde bepaalt. De algemene ledenvergadering stelt op 31 januari van het ko mend jaar de definitieve volgor de van de kandidatenlijst vast. Naast Dijkstal en Voorhoeve staan ook K. van Beelen-Balak uit Leiderdorp, lid van het managementteam van het Leid- se opvangcentrum voor asiel zoekers, P. Brood uit Leiden, I. Dop uit Leiden, E. Klerks uit Leiderdorp, H. van der Kooi uit Zoeterwoude, W. Passtoors uit Leidschendam, I. Riedel-Claus uit Ter Aar, 11. Verhaar uit I lille- gom en P. Vogels uit Sassen- heim op de liberale lijst. ve begeleiding nodig", vertelt De Bra bander. „Je bent minimaal een jaar met iemand bezig voordat die echt aan de slag kan. In de tussentijd ben je bezig met uitzoeken waar iemands interesses en capaciteiten liggen en met het op doen van wat werkervaring. Voor zo'n langdurige begeleiding had het GAK tot nu toe gewoon niet de men sen en het geld. Maar na een geslaagd experiment in Den Bosch worden er nu vanuit de sociale verzekeringen geld vrij gemaakt voor de arbeidsintegratie van deze groep. Het Leidse bureau Passage wordt binnen Nederland het zevende in zijn soort. Het werk van bureau Passage lijkt niet op de activiteiten van een sociale werk plaats. De Brabander: „Een sociale werk plaats biedt gesubsidieerd werk in een beschermde omgeving. Wij leiden men sen naar een gewone betaalde baan. Als we niet de indruk hebben dat dat tot de mogelijkheden behoort, dan verwijzen we zo iemand door naar andere instan ties." Bureau Passage begint met een bezet ting van vier personen. De verwachting is dat het bureau jaarlijks 200 klanten te verwerken krijgt. Op landelijk niveau is de ervaring dat dertig procent van de klanten aan een baan kan worden gehol pen. „De formule blijkt een succes, en wij willen dat succes naar Leiden halen." Om een ex-psychiatrische patiënt zo ver te brengen dat hij weer kan en wil werken is een hele klus. Maar het groot ste knelpunt zal volgens De Brabander toch bij de werkgevers zitten. „Werkge vers zijn erg voorzichtig, en niet hele maal onterecht. De overheid legt im mers steeds meer risico's bij de werkge ver. Maar als een werkgever begrijpt dat wij de risico's op alle mogelijke manie ren proberen te beperken en we ons werk erg serieus doen, dan denk ik dat het wel lukt om ze over de streep te trek ken. Onze ervaring is dat we gemakkelijk mensen kunnen plaatsen bij bedrijven waar we eerder iemand heen hebben ge leid. Er zijn bijna geen loyalere en meer gemotiveerde medewerkers dan de mensen die wij afleveren. Ze zijn blij dat ze aan het werk zijn, en gaan minder nonchalant om met hun werk. Dat ho ren we ook regelmatig van de werkge vers." Conflict FNV en vervoersbond niet uit de wereld leiden» ruud sep Officieel -stond het niet op de agenda, maar het bestuur van de FNV-afdeling Leiden had wel gehoopt dat het conflict met de Leidse vervoersbond gisteren tijdens de jaarvergadering kon worden opgelost. De vervoers bond wordt al geruime tijd niet meer in het federatiebestuur vertegenwoordigd omdat voor zitter Jaap Koome hier niet meer welkom is. Een oplossing van het conflict is met de jaarvergadering echter geen stap dichterbij gekomen. Koome kwam gisteren niet op dagen bij de vergadering zonder dat hij zich formeel heeft terug getrokken. Een bemiddelaar drong daar vorig jaar wel op aan. De vervoersbond-voorzitter had gisteravond wel wat beters te doen dan het bijwonen van de jaarvergadering, zo laat hij weten. „Ik zat gisteren bij een vergadering van de vervoers bond. Als je ziet wat er de laatste tijd allemaal omgaat in de vervoerswereld - zo'n verga dering is veel belangrijker. Dat de bond zijn stem niet meer laat horen in de federatie, kan de voorzitter nauwelijks boeien. „Natuurlijk is het alleen maar goed om ook in de federa tie werk te verzetten. Maar in de tijd die we vroeger in de federa tie staken, hebben we nu een eigen organisatie opgezet waar iedereen tevreden over is. Wij zijn er alleen maar op vooruit gegaan." iden mila van de wall iet kan een heel gevaarlijk be- Dep zijn, fietskoerier. Volgens Mante, sinds drie .weken 71-ifetskoerier in Leiden, worden in New York wel drie of vier foeriers per maand van hun ets gereden. „Tijdens de laandelijkse herdenkingsop- Dcht voor verkeersslachtoffers New York loopt er iedere eer weer een heel peloton ouwende fietskoeriers mee. laar het zijn ook wel kamika- e-piloten die daar in dat druk- lfsc e verkeer gaan fietsen. Ik heb liet zo'n doodswens, mijn be- rijf moet nog langer voortbe- taan. En Leiden is natuurlijk een New York." s ec^ Bestaat er in andere Europe- steden een moordende con- Dai urrentie tussen fietskoeriers- iensten, in Leiden is Mare lante de enige koerier op de iveewieler. „In een advertentie dent is ik dat een paar jongens in Itrecht een fietskoeriersdienst ingen opzetten. Toen bedacht me dat daar in Leiden met een autoluwe binnenstad ook wel behoefte aan moest zijn." Maar de opdrachten stromen nog niet binnen bij de 27-jarige koerier. „In de drie weken die ik bezig ben heb ik pas een stuk of tien ritjes gereden. Ik heb overal bij potentiële klanten folders verspreid en uitgelegd wat ik deed. Maar veel bedrij ven kennen het verschijnsel 'fietskoerier' gewoon niet." Toch is Mare er zeker van dat z'n eenmansbedrijfje binnen kort gaat lopen. „Een fietskoe rier is goedkoper, sneller in de binnenstad, en milieuvriende lijker dan een auto. Mijn leve ringen vinden altijd plaats bin nen een uur en in het geval van spoed binnen een half uur. En als het druk wordt kan ik mijn 'freelance-fietskoeriers' inscha kelen. Ik heb een paar vrienden die in willen springen af en toe." Naast fietskoerier is Mare ook nog student. In de avondu ren is hij bezig met z'n deeltijd studie Engels aan de Hoge school van Utrecht. „Ik zou 'Gaat dit voortaan altijd zo?' volgend jaar als ik heb leraar Engels Mare Mante, de eerste fiets koerier in Lei den. „Leiden is natuurlijk geen I New York." FOTO» LOEK ^SËSSSS^SBBÊÊÊÊÊIÊÊIÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊIÊÊÊÊKÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊttltKÊÊÊÊÊKKÊ^aBBM ZUYDERDUIN m'n studie af den. Maar misschien vind ik dit het ook combineren, twee da- week leerkracht. Zo kan je je le- kunnen wor- werk wel leuker. Hoewel, ik kan gen fietsen en de rest van de ven nog interessant inrichten." leiden caroline van overbeeke Ze zaten er wat onwennig: de zestien leden van de Leidse uni versiteitsraad (UR) nieuwe stijl. In een opgeknapte zaal in het Academiegebouw klonken hun stemmen hol. De tafels waren bij elkaar gezet om elkaar zon der microfoon te kunnen ver staan. Hoewel de agenda braaf werd afgewerkt, had de discus sie veel weg van een pingpong- spelletje waarbij het balletje voortdurend zoek was. „Gaat dit voorlaan altijd zo?", wilde student M. van Beek na afloop weten. De universiteitsraad die nog op zoek is naar een nieuwe naam, is van toezichthoudend bestuurslichaam een medezeg genschapsorgaan geworden. Meebesturen is afgelopen, mee praten mag nog wei. De UR kwam gisteren voor het eerst bijeen om, zonder het college van bestuur van de universiteit, te praten over de agendapun ten. Een 'voorbereidingsverga dering' werd het genoemd en het ging vooral over de nieuwe taken van de UR zoals die wor den vastgelegd in een 'Regle ment voorde universiteitsraad'. „Ik moet er ook nog zeer aan wennen", zei de nieuwe voor zitter, L. van der Molen. „Dit is een beetje een geïmproviseerde vergadering." UR-lid L. van der Splinter wilde 'de werkwijze van deze raad' als extra agendapunt aan de orde stellen. Over het voorstel van het college voor het nieuwe UR-reglement zei ze: „Ik krijg er pijn in mijn maag van. Het lijkt net een huwelijks contract: als het goecf gaat, gaat het goed, maar ik hou mijn hart vast als het slecht gaat... De af spraken moeten wel wat stevi ger!" Omdat de UR volgende week samen met het college verga dert en een aantal beleidsvoor nemens nu niet werden toege licht, bleef de discussie nogal eens in de lucht hangen. Wel haddeiï verschillende leden be hoefte aan 'een duidelijk en ge zamenlijk standpunt' over de verschillende agendapunten. „Daarmee kunnen we eensge zind het college tegemoet tre den." Maar daar kwam het deze eerste vergadering nog niet van. lesmanlaan aar de meeste overtreders h uitputten in excuses, of ?esti :h anderszins trachten te ver- isda rgen achter een haag van uit- ïchten en smoesjes, daar ind de in Katwijk wonende* Igische kinderarts er gisteren de zitting van de Leidse kan- irechter geen doekjes om. „Ik b bewust 90 kilometer per iverl r gereden op de Plesmanlaan ivi Leiden", sprak hij met een chte g, het baardje daarbij fier ar voren stekend. „Maar ik d daar mijns inziens ook alle :ht en reden toe. Er stond na- ilijk een kinderleven op het el." was die zaterdagavond op roepen vanuit het AZL, om te ■isteren bij een hartoperatie i complicaties van levensbe- ïigende aard met zich mee- icht. „Ik heb uw brief daar- er gelezen", sprak de officier n justitie, „maar ik wilde des- danks nog even een monde- ge toelichting. Ondanks hun roep, dat vaak spoedeisend dienen ook artsen zich aan verkeersregels te houden. Ik grijp evenwel uit uwwoor- n, dat de noodzaak om snel 're' handelen aanwezig was en u daarnaast meent ook nog alle veiligheid in acht te hebben genomen." Inderdaad, knikte de kinderarts bevestigend. „Het was laat, er was nauwelijks verkeer op de weg, ik vond dat het kon. Laten we het zo zeggen: ik heb de wet overtreden, maar ik voel me er niet slecht bij." Mooi gespro ken, meenden de officier en rechter Sprey in commissie. Schuld zonder straf. Plesmanlaan (2) „Dus u voert de onduidelijke si tuatie ter plekke en uw belab berde financiële toestand van dit moment aan als verzachten de omstandigheden", vatte de kantonrechter het verweer van de Leidse student, die eveneens met 90 kilometer over diezelfde Plesmanlaan had gereden, kort samen. De jongen knikte. Min der fier dan de Belgische kin derarts die hem voor was ge gaan, maar hij had dan ook geen baardje. Laat staan een kindvriendelijke reden, zoals de dokter. De officier had daar dus geen boodschap aan. Louter en al leen omdat de student zijn ge zicht had laten zien op de zit ting, kwam er op de eerder aan geboden schikking van 340 gul- den wat hem betreft niet nog een extra boete. Mr. Sprey daar entegen vond dat zichtbaar sneu voor de krap bij kas zitten de student. Omdat mr. Sprey de kantonrechter is en hij dus be paalt wat er gebeurt in zijn rechtszaal, bleef het voor de ar me student bij een boete van twee bankjes. Zijnde de somma van 200 giilden. Plesmanlaan (3) Ai, dat schiep meteen een pre cedent, want daar meldde zich in het beklaagdenbankje alweer de volgende automobilist die de flitsapparatuur op de intussen beruchte Plesmanlaan over het hoofd had gezien. Maar deze jongeheer, uit Wassenaar, had foto's. Waarop hij kon aantonen dat de borden met 50 ontbra ken waardoor hij, naar zijn zeg gen, in de veronderstelling ver keerde dat 80 kilometer per uur daar op die vierbaans-invalsweg gewoon mocht. „Nu staan ze er wel", liet hij achteloos nog een paar actuele prenten op het bordje van de rechter dwarre len. „Maar toen ik werd gepakt, dus nog niet." Niks mee te maken, meende de officier. „OnveHet blijft dat u binnen de bebouwde kom reed en daar geldt nu eenmaal een maximumsnelheid van 50 kilo meter per uur, borden of geen borden. Maar goed: gelijke monniken, gelijke kappen en daarom ook voor u een boete van 200 gulden. Net als bij die vorige meneer." Plesmanlaan (4) Het heertje uit Wassenaar had zijn hielen nog niet gelicht, of daar stond 'slachtoffer' nummer vier van de inmiddels overbe- ruchte Plesmanlaan. Ook deze Leidenaar had een verhaal van gelijke strekking, maar dat had hij net zo goed voor zich kun nen houden, want de uitslag was van tevoren bekend: een boete van 200 piek. Goed, zij het met frisse tegenzin, kon hij daar nog wel mee leven. Maar één ding, meneer de officier. Of het in vredesnaam niet in een dossier terecht kwam. Hij was een eerzaam burger, die nooit te hard reed en wilde derhalve absoluut niet als coureur te boek staan. „Zo erg is het nou ook weer niet, hoor", troostte kantonrechter Sprey. „U heeft geen moord gepleegd, of zo. Als u het niet meer doet, blijft het bij die ene aantekening, dat is alles." Plesmanlaan (5) Een boete van 200 gulden. „Vol gende zaak. graag." ad van kaam 'Ik heb helemaal niets met dat feest' leiden dorith ugtvoet Ex-Leidenaars die toevallig in Wijk bij Duurste de wonen, moeten vrijdag vooral 3 oktober vie ren. Als ze hun kinderen maar niet van school houden. Dat vindt A. Houtsma, de burgemees ter van deze gemeente. Wijk bij Duurstede is de plaats waar Maas Bosman woont. Deze ex-Lei- denaar riskeert een boete en celstraf, omdat hij van plan is zijn kinderen een dagje vrij te geven om Ixiidens Ontzet te vieren. Houtsma vindt dat je altijd wel een reden kan verzinnen om je kinderen van school te houden. „Je kan natuurlijk zeggen dat je de kinderen naar Leiden meeneemt uit historisch oogpunt. Maar als ik toevallig een voetballiefhebber ben, houd ik mijn kinderen toch ook niet thuis voor een belangrijke wedstrijd." Als Bosman zijn kin deren 3 oktober laat vieren, is dat op eigen risi co, vindt de burgemeester. Zijn Leidse collega C. Goekoop is het daar na tuurlijk helemaal niet mee eens. Iedere Leide naar 'in den vreemde' moet het beroemde feest kunnen herdenken. 'De bevrijding van de stad was immers voor de Nederlanden vSn historisch belang', zo schrijft de Leidse burgervader in een fax aan zijn collega. Om duidelijk te maken dat hij wel oog heeft voor het historisch belang van Wijk bij Duurstede, noemt hij de gemeente con sequent Dorestad. Dat is de historische naam van deze plaats. Goekoop is gaarne bereid om Houtsma hel speciale 3 oktobergevoel bij te brengen. Hij mag zelfs als speciale gast het feest meemaken. Hij moet dan wel bereid zijn om klokslag zeven uur 's ochtends present te zijn voor de Reveille op het stadhuisplein. Maar helaas, burgemeester I loutsma weet de uitnodiging niet op waarde te schatten. Hij heeft een overvolle agenda en hij heeft helemaal 'niets' met het feest. „Ik ben best vereerd, maar burgemeesters zijn meestal heel chauvinistisch als het om hun eigen gemeente gaat. Als ik op dergelijke uitnodigingen zou ingaan, kan ik elke weekeinde een feestje hebben."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15