Vraagtekens bij bijbels begrip rentmeesterschap Wereldwijd gebedsnetwerk brengt de noden bij God Uitdag afgescheept met een fooi Sleutels krijgt brevet van onvermogen Kerk Samenleving DINSDAG 30 SEPTEMBER 1997 Tien jaar koffie-ochtenden in Katwijk katwijk» Het fenomeen 'koffie-ochtend' - een bijbelbespreking in kleine kring - bestaat in Katwijk tien jaar. Het lustrum wordt morgen (1 oktober) gevierd met een bijeenkomst in het Mara- nathacentrum aan de Poolster 2 in Katwijk. Als spreekster is uit genodigd Dieneke Bogaard, die destijds de initiatiefneemster van de koffie-ochtenden was. Zij staat morgen stil bij het leven van Anna Maria van Schurman, die leefde van 1607-1678. Zij was een 'bijzonder begaafde vrouw die belangstelling had voor talen, literatuur en cultuur, maar vooral voor theologie'. Vanaf 9.15 uur is er koffie en het programma begint om 9.45 uur. Er is kinderoppas. Afspraken over onderhoud toren den haag Staatssecretaris Van de Vondervoort van Binnenland se Zaken vindt het niet nodig om de financiering van het onder houd van kerktorens landelijk te regelen. Onderling overleg tus sen gemeentebestuur en kerkgenootschap moet uitkomst bie den als niet duidelijk is wie de eigenaar van de kerktoren is. Dat schrijft Van de Vondervoort in antwoord op schriftelijke Kamer vragen van D66 en GPV. Momenteel is een deel van de kerkto rens in Nederland eigendom van de gemeenten, terwijl een an der deel aan kerkgenootschappen toebehoort. Die situatie is ver oorzaakt door de Staatsregelingen van 1798 en 1801. Kerkge nootschappen die sindsdien kerken hebben gebouwd, zijn ook eigenaar van de bijbehorende torens. Celstraf voor oplichter kerken new york» Een Amerikaan die kerkelijke en andere organisaties voor 200 miljoen gulden heeft opgelicht, is tot twaalf jaar gevan genisstraf veroordeeld. De man beloofde een hoog profijt op korte-termijnleningen. In de grootste fraudezaak op kerkelijk erf kon hij van 1989 tot 1995 zijn gang gaan. Veel kerkelijke en cha ritatieve instellingen staken er geld in. Vooral in de evangelische wereld rook men het grote geld. Campus Crusade for Christ, World Vision, Prison Fellowship van Charles Colson, Fuller Se minary en Wheaton College van de Billy Grahamorganisatie tuinden erin. Zij bevonden zich in goed gezelschap: de Harvard- en Princeton-universiteiten, het Philadelphia Orchestra en het Amerikaanse Rode Kruis. Overigens krijgen de slachtoffers naar schatting 85 procent van hun investeringen terug. leiden cpd Milieudeskundige drs. Jan J. Boersema (50) uit Leiden, die binnenkort aan de Rijksuniversiteit Groningen afstudeert in de godgeleerdheid op een proefschrift over 'mens en natuur', plaatst vraagtekens bij het tegenwoordig zo populaire begrip 'rentmeesterschap'. Volgens hem komt deze term als zodanig in het oude testament niet voor. Wel in het nieuwe testament, maar daar is het vaak de huisbewaarder die over het geld gaat en eigenlijk nooit iemand die de natuur moet be heren, zegt Boersema. De Leidenaar is van huis- uit bioloog-zoöloog, die later in de milieukunde verzeild is geraakt. Hij is lid van de Nederlandse gereformeerde kerk. Volgens hem komt rentmeesterschap als ideaal slechts voor in het scheppingsverhaal. Daaruit blijkt dat God de zorg over de aarde aan de mens heeft toevertrouwd. „In de hof van Eden, het pa radijs, kreeg de mens de opdracht de tuin te be werken en te bewaren. Maar nadat Adam en Eva eenmaal waren verdreven uit het paradijs, is die opdracht niet meer herhaald. De relatie met de natuur is door de gebeurtenissen in de tuin van karakter veranderd", meent Boersema. Niet de mens is het hoogste doel van de schep ping, maar de sabbat, meent hij verder. Dat de mens boven de schepping zou zijn geplaatst, is volgens hem een voortvloeisel van Grieks den ken, dat later door het christendom is overgeno men. Volgens Boersema is het beter de natuur met rust te laten, dan te denken dat wij deze pla neet moeten managen of als een tuin beheren. „Al mag je uiteraard het ideaal koesteren dat de paradijselijke toestand nog eens hersteld zal wor den. Maasbach Wereldzending werkt met 'geselecteerde voorbidders' den haag» anp De Stichting Johan Maasbach Wereld Zending in Den Haag gaat vanaf zaterdag via een we reldwijd gebedsnetwerk bemid delen tussen mensen in nood en God. Mensen die gebed no dig hebben, kunnen hun pro bleem via Internet, de telefoon, de fax of per brief aan de bewe ging kenbaar maken. De stich ting stuurt de gebedsnoden dan door naar geselecteerde 'voor bidders'. Directeur David Maasbach van JMWZ presenteert zijn GPN-project (Global Prayer Network) zaterdag tijdens de jaarlijkse Revivaldag in Utrecht, zo heeft hij maandag bekendge maakt. Hij zal de bezoekers van de gebedsdag en de 'duizenden contacten over de hele wereld' oproepen zich aan te sluiten bij het wereldwijde netwerk. Cen traal verzamelpunt van de ge bedsnoden wordt het hoofd kwartier van de stichting in de residentie. Mensen die de noden van an deren in gebed bij God willen brengen, moeten zich officieel inschrijven. Daarbij moeten ze beloven dagelijks een bepaalde tijd te bidden. Voorwaarde is verder dat de 'voorbidders' een 'relatie mét God hebben', aldus Maasbach. „Jezus Christus is degene die de nood kan oplos sen. Wij bemiddelen slechts." Alle verzoeken om gebed ko men in een 'gebedsboek' te staan. Vertrouwelijkheid staat daarbij voorop, verzekert Maas bach. De deelnemers aan het GPN-project krijgen slechts op pervlakkige informatie. „In de trant van: meneer Koekoek vraagt om genezing, mevrouw Van Dijk wil bevrijding van drank", aldus Maasbach. Zes keer per jaar krijgen de bidders een nieuwsbrief waarin de ge bedsnoden en de gebedsverho ringen staan vermeld. Voor het laatste nieuws kunnen de deel nemers binnenkort een JMWZ- website op Internet aanklikken. Maasbach benadrukt dat het gebedsnetwerk niet in de plaats mag komen van het gebed in plaatselijke kerken. „Het net werk is een hulpstuk voor ieder een die zijn nood kwijt wil. Er is veel nood, maar veel mensen weten niet hoe ze tot God moe ten bidden. Wij kunnen daarbij helpen." Met zijn project wil David Maasbach, de zoon van de on langs overleden evangelist Jo han Maasbach, 'zoveel mogelijk christenen verenigen in het ge bed'. Hij hoopt daarom dat ook de traditionele kerken aan het netwerk willen meedoen. „Het maakt niet uit of je evangelisch, hervormd of rooms-katholiek bent, we bidden allen tot dezelf de God." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV. KERK Beroepen: te Nieuweroord-Noordscheschut: A.D. Poort man te Nieuw-Stadskanaal; te Stellendam: J. de Jong te Nijkerk; te Den Haag (Bethlehemkerkgemeente): K. van Meijeren te Zwolle. Aangenomen: naar Wapenveld (2de predikantsplaats): J. Muller te Wierden; naar Gouda (wijk 5): B.J. van der Graaf te Nunspeet; naar Velp: K.C.L. Eldering te Velp (part-time); naar Streefkerk: H. Penning te Hedel. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Almelo (Emmauswijk) (toez.): drs. B. Ko- iijn, kandidaat te Almelo. Aangenomen: naar Heerenveen: drs. S. Sijtsema te Wij- he. Het werk van oude en nieuwe bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Van daag in De Spits: de toren van de Gereformeerde Kerk in Aarlanderveen. REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071- Simonis: Niet de kerkï is streng mcl\ Jezus zelf hoeven GPD „Niet de kerk is streng, m; 1 zus zelf. Hij zegt dat het I lijk onverbreekbaar is. To communie gaan (bijvooi van hertrouwde gescheid' is innerlijk tegenstrijdig.' zei kardinaal Simonis o'! vragenuurtje van de naja; r eenkomst van het Lat f Pastoraal Overleg (LPO) in ven. De kardinaal steunde I mee de Haarlemse bisschi mers die antwoord moest op de vraag wat de bisschi f kunnen doen voor mense binnen de kerk zijn vas2 pen, zoals hertrouwde ge denen, ex-priesters en huwd samenwonenden. Volgens Bomers is de een liefdesgemeenschap ren die mensen bij de ke mogen ook aan de liturgie 1 nemen. De kerk moet oo gen voor een passende pa le zorg. „Daarin zijn we w il tekortgeschoten. Maar ter munie gaan is Jezus als b man aanvaarden. Wie leeft op het evangelie, eerst zijn leven ordenen e na het sacrament van de kerk verzoenen." Sommige deelnemers a; LPO, een adviesorgaan v bisschoppen, typeerden d; haal als 'liefdeloos'. Simon Bomers bij. Volgens hem een grote kloof tussen d< ciële leer van de kerk en w grote groep kerkleden gr „Ik ben bang dat gelovige; weten wie Jezus is en dat j heilswetten niet kennen Op de vraag of de men niet beter gelijk op kt a gaan en de bisschoppen m i verdeeld, zei Simonis: geen verdeeldheid onder o het om het geloof en de lei t de kerk gaat. Wel kun je i i dat er verschil van karakti t een andere inschatting er t lyse." De kardinaal ziet zie r als 'superbisschop' die E touwtjes in handen heeft b bisschoppen mogen een s zelfstandig beleid voeren." Het LPO vergadert nog keer en komt volgend ja: jaar met een reeks aanbe gen hoe de kwaliteit van tholieke geloofsgemeen kan worden versterkt. u tdeLeidsch Dagblad ANN01897 Donderdag 30 September LEIDEN Den lsten keurmeester van vee en vleesch alhier, G. Polder, mocht het gelukken Zaterdag j.l. een partij vleesch, afkomstig uit de gemeente Oudshoorn, aan de Zijlpoort alhier aan te houden. Het vleesch, circa 50 K.G., bleek van een lij dend dier te zijn en is voor menschelijk gebruik afgekeurd. Volgens verklaring was het vleesch bestemd voor een slager in de Clarasteeg, te Leiden, Het merkwaardigste was, dat op de kisteen adres was geplaatst, luidende: Gasgloeilicht-Maat- schappij "De Venus", Botermarkt 21, Leiden. KONINGIN Omtrent Koningin Wilhelmina schrijft men uit den Haag: Van tien Hagenaars weten u zes te vertellen, dat de Koningin zeer spoedig verloofd zal zijn, drie voegen er bij met wien en een haalt zijn schouders op, maar dat viertal durft de spoedige verloving niet tegen te spreken. Een schaffer in een ververschingshuiste Scheveningen sprak bij het neerzetten van het bestelde: ,,'t Is een anchaasement, meneer!" ,,Zoo, je bent goed op de hoogte." ,,0, meneer, 't is zeker waar." En toen vertelde hij mij van zijn bron: zijn zuster heeft een vrien din, wier tante kapster is van een dame, die uitstekende be trekkingen heeft met een vriendin van een hofdame, zodoen de was er geen twijfel mogelijk: de Koningin gaat trouwen met den prins Von Wied, het wachten is slechts op de officiëele bekendmaking. ANN01972 zaterdag 30 september LEIDEN Op 3 oktober 1574 kwam er een eind aan Lei den's lijden: de stad werd ontzet. Dat leerden we al op de la gere school. Willem van Oranje schonk haar in 1575 een uni versiteit als beloning voor haar standvastige houding tijdens het beleg. Dat leerden we ook al op de lagere school. Maar dat door de standvastige houding van Frederik Kaiser die universi teit in 1861 met de Sterrewacht verrijkt werd, dat leerden we daar niet. Maar wéér is het wel. Kaisers borstbeeld prijkt in de hal van het hoofdgebouw als waardering voor zijn verrichtin gen in en voor de Sterrenkunde. In juli van dit jaar herdachten wij de honderdste sterfdag van deze uitzonderlijke astronoom. LEIDEN De tot zulk een zinvolle traditie uitgegroeide uit deling van haring en wittebrood behoort niet zuiver tot een Leidse aangelegenheid. In de loop der eeuwen zijn er in vele steden en dorpen van ons land brood- (en in een enkel geval ook haring-) uitdelingen geweest, die elk naar hun aard van andere oorsprong waren. In tegenstelling met vele gemeenten heeft Leiden zijn brood- en haringtraditie voortgezet. De eer ste uitdeling in-1574 heeft sinds 1886 een jaarlijks karakter DEN HAAG Het Kurhaus en het Grand Hotel in Schevenih- gen gaan definitief dicht. Gisteren is aan het Gewestelijk Ar beidsbureau gevraagd om de arbeidscontracten van ongeveer 130 in vaste dienst zijnde personeelsleden te beëindigen. De gemeente heeft de Leidse Uitdag met het ongelofelijke subsidiebedrag van 2400 gulden gehonoreerd, terwijl de aanvul lende subsidie om het kleine verlies te dekken is afgewezen. Ja, we lezen het goed: in het jaar Leiden Cultuurstad wordt de Uitdag afgescheept met een fooi. Je kan er inderdaad geen behoorlijk tuinfeest mee organi seren. De verantwoordelijke persoon die deze beslissing heeft genomen zou zich diep moeten schamen. De Leidse Uitdag moet het visi tekaartje zijn van het nieuwe theaterseizoen. In andere ste den steunen gemeenten de uit dagen wel. Ondanks sponsoring is er een tekort bij de organisa tie van de Uitdag. Meer subsidie werd afgewezen omdat de ge meente alleen vernieuwende dingen wil subsidiëren. Het zou aardig zijn wanneer een cul tuurambtenaar in deze krant eens uitlegt wat onder vernieu wend wordt verstaan. Karei Willems, projectleider van Leiden Cultuurstad, maakt het helemaal te bont door in het eerste contact met de Uitdag te melden dat hij een geweldige hekel heeft aan uitdagen. Dit is de zoveelste uitglijder van deze projectleider. In zijn functie De Leidse Uitdag moet het visitekaartje zijn van het nieuwe theaterseizoen. dient hij deze mening voor zich te houden. De Leidse bevolking denkt daar geheel anders over, gezien de belangstelling voor de Uitdag. En de Leidse Uitdag moet gewoon doorgaan, maar dan wel op die manier zoals Re- né Valentgoed het in het artikel heeft verwoord, namelijk dat de gemeente er gewoon geld in In het Leidsch Dagblad van 17 september jl. geeft de heer Lepelaar van de Woning bouwvereniging 'De Sleutels' zichzelf wel een brevet van onvermogen. Inderdaad hebben de bewoners inspraak gehad. Re sultaat: niets! Er werden tekeningen op tafel gelegd: wellicht heeft dat duizenden, zo niet tienduizenden guldens gekost. Heer Lepe laar, had u niet eerst beter op het stadhuis informeel kunnen informeren of het kon? Nu geeft u de zwarte piet aan de gemeente. Een lift? Graag. Voor mij persoonlijk hoeft het (nog) niet, maar maak eens een rekensommetje voor de bewoners. U zegt zelf als we het niet vlug doen, dan vervallen de subsidies. Doe het dan vlug en laat ons niet nog eens drie jaar wachten. De bewo ners die het kunnen betalen zult u niet ho ren. De bewoners die het niet kunnen beta len krijgen toch huursubsidie? Containers. Twee drie jaar gèleden hebben de bewoners gevraagd deze te plaatsen tegen de blinde muren rechts van de flat. Waarom hebt u daar niets aan ge daan? Parkeren is inderdaad een crime. Hebt u wel eens gedacht aan insteekhavens? Hebt u dit al eens met de gemeente besproken? Gevaarlijk? Laat dan bij een herbestrating tevens drempels aanleggen, dan is het ra cen ook verleden tijd. Totale aanblik? Geef de entree elk jaar een verfje (twee deuren en de overkapping). Eén schilder is daar denk ik maar een week mee bezig, dus het hoeft echt niet zoveel te kosten. Tuinonderhoud. Hebt u al eens gezien hoe snel die mensen werken? 's Morgens waren ze in de Beethovenlaan en 's mid dags al in de Verdistraat. Zelf geconstateerd. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat82 Postadres; Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 Is er dan sprake van onderhoud? Nee, het wordt afgeroffeld. Schoonmaken. De flats hebben al tijden geen sop meer gezien. Naar mijn mening wordt op vier hoog begonnen met water gooien, dat vanzelf naar beneden gaat. Even aantrekken en klaar is Kees. Kassa voor het schoonmaakbedrijf. U hebt toch opzichters in dienst? Laat hen dan controle ren of alles goed gebeurt. Heer Lepelaar, ik denk dat u in veel geval len de hand beter in eigen boezem kunt ste ken. Ik zou zeggen: Doe er iets aan. En aan het bestuur van De Sleutels zeg ik: Doe iets aan de heer Lepelaar. Mevr. J. Klunder-Kok, al 35 jaar wonend in de Beethovenlaan, Leiden. DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, f. van Brussel (ad/und) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred, regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: 0 Hoofdredactie: 0 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tc 071-5 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afsc van het abonnementsgeld, ontvangi korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES Voor mensen die moeilijk lezen, sled ogen hebben of blind zijn (of een ani leeshandicap hebben), is een samenvatt het regionale nieuws uit het Leidsch Dag geluidscassette beschikbaar. Voor infom 0486-485486 (Centum voor Gesprokei Leduur, Grave). FOTO TACO VAN DER EB moet steken. Leiden Promotie Pechthold zal binnenkort kleur moet in samenwerking met de moeten bekennen of hij ook theaterdirecteuren een evene- zo'n geweldige hekel hteeft aan ment neerzetten, waarbij de uitdagen en geen extra geld wil amateurkunst een onderdeel uitgeven aan de Leidse Uitdag. vormt van zo'n Uitdag. Anders zou dit wel eens de Overigens niets dan lof voor laatste Uitdag kunnen zijn. de vrijwilligers van de Leidse Uitdag die zich elk jaar inzetten M. Knoop, voor dit evenement. Wethouder Leiden. K N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feesti Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensda| 13 00 t/m vrijdag 13.00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 u. en 19.00-19.45 u. Verloskunde en Gynaecologie: naast de gewone bezoektijden, voor par bovendien van 10.30-11.15 en van 19.45-21.00 u. Special Care Unit: 10.30-11.00 u„ 15.00-15.30 en 19.00-19.30 u. en n; Kinderafdeling: 10.30-12 .00 en 14.00-19.00 u. (ouders de gehele dag), naovi RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 u. en 18.30-19.30 u., klasse I daarnaast ook 11.15-12.00 u. yerloskunde en Gynaecologie: 14.30-15.30 u. en 18.30-19.30 u. (voorpartne 21.00 u.). Kinderafdeling: 14.30-19.00 u (voor ouders de gehele dag). Afdeling Hartbewaking (CCU) en intensive care (IC): 14.00-14.30 en 18.30-1! RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussen 12. 14.00 u. Geopend van maandag 7.00 tot vrijdag 19.00 u. ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenmerg transplantatie en Neonatologie op aanvraag c.q. in overleg met de verpleging, overige afdelingen 14.15-15.00 en 18.30-19.30 u., met uitzondering van: Endocrinologie en Stofwisselingsziekten: 14.00-17.00 en 19.00-21.00 u. Infectieziekten en Interne Geneeskunde: 15.00-19.30 u. Kinderneurologie/Neurochirurgie: 15.30-16.30 en 18.30-19.30 u. ('s avonds n voor kinderen onder 12 jaar) Klinische Oncologie: 10.30-12.30 en 14.15-20.00 u. Maag-, darm- en leverziekten: 14.15-16.00 en 18.30-19.30 u. Neurologie: 14.30-15.15 en 19 00-20 00 u Nierziekten/Niertransplantatie: 14.00-17.OOen 19.00-21.OOu. Verloskunde: 14.15-15.00 en 18.15-19.00 u. (voorpartners en eigen kinderen overleg)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14