Leidens Ontzet )800-0430 Het vergeten slagveld Hutspot als modeverschijnsel Mijn voorraad ostzegels is op. Hoe krijg ik snel_weer postzegels op de zaak? 'Het Belech en Ontzettent van Leiden' NSDAG 30 SEPTEMBER 1997 Geuzentocht (II) Waterloo. Bastogne. Gettysburg. En: Rom- melburg, een speelplaatsje aan de Voor weg in Zoeterineer. De dames van Rommelburg vallen haast van hun klapstoeltjes als ze horen wat er vier eeuwen geleden op het vredige speel- terreintje is voorgevallen. „Wat zegt u, een slagveld? Hier?" Precies: een slagveld, hier. Waar nu kinde ren spelen, klonk in 1574 geschreeuw van soldaten en gebulder van kanonnen. Zelfs het water waar drie beroemde officieren in verdronken is er nog: het blijkt een sloot langs de speelplek, tegenover een afzichte lijke, pastelgroene flat die 'Hoevenbos' heet. De 84-jarige tuinman J. van Haastert is de enige die nog over de veldslag weet te ver tellen. Al generaties woont zijn familie naast het slagveld. Hij kent het verhaal de strijd die er ooit woedde uit overleve ring. „Daar kwamen ze vandaan", zegt hij. „Uit de richting van de Nutriciafabriek." En hij gebaart naar de pastelgroene flat aan de overkant. Het was september 1574. De geuzen waren opgetrokken naar de landafscheiding, een kilometerslange dijk die Delfland van Rijn land scheidde. De geuzen moesten een gat in de afscheiding maken om verder te kun nen. Het land achter de dijk stond nog droog. In de nacht van 10 op 11 september zetten de geuzen de schop in de dijk - het was ter hoogte van kilometerpaal 15 op de A12, de rijksweg die tegenwoordig bovenop de landafscheiding ligt. Maar het zat tegen. Het water kwam niet voorbij een andere verhoging in het landschap, de Groene weg, die een eind verderop lag. De geuzen peddelden naar de Groeneweg en gingen opnieuw aan het werk. Maar weer hadden ze pech. Achter de Groene weg lag nóg een verhoogde weg die het water tegenhield: de Voorweg. En daar stond intussen een ontvangstcomité van niet minder dan 3000 Spanjaarden de geu zen op te wachten. Het leger van Oranje liet versterking aan rukken. En opende in de vroege ochtend van 17 september de aanval op de plek waar nu de Rommelburg is. Maar hoewel de kanonnen 'zoo hevig losbarstten als in Holland nog maar zelden gehoord was', ging het helemaal fout. De schuiten van de geuzen lagen in zulk ondiep water, dat de kanonniers nauwelijks konden richten. De scheepswanden trilden kapot van het ge bulder. Tegen de middag bliezen de geu zen de aftocht. Een stuk of dertig Fransen bleven achter op de Voorweg en sneuvel den. De laatste soldaten probeerden nog te ontkomen in een sloep, maar het vaartuig kapseisde en de inzittenden, waaronder drie populaire Franse officieren, kwamen om het leven. De Spanjaarden waren zo blij met de over winning, dat ze tegen wie het maar wilde horen verkondigden dat ze honderden geuzen hadden gedood. En de geuzen? Die zagen er - letterlijk - geen gat meer in. De veldtocht leek 'eenigzins hopeloos'. En als er niet een zekere meneer Wolfert Adri- aansz was langsgekomen, waren de geu zen misschien wel gewoon naar huis ge gaan. Morgen: De onverschrokken boer Wolfert De feestvierder or de één is de optocht het hoogtepunt van 3 oktober, voor ander de reveille. Maar zowel jong als oud verheugt zich het feest der feesten. Vandaag vertelt Yvonne Chaudron 4) hoe ze de dag gaat vullen. dijn man en ik zijn geboren Leidenaars, maar sinds een paar wonen we in een boerderij in Drente. Toch komen we met oktober elk jaar terug naar Leiden. Dat blijft voor ons een heel peciale dag. Mijn ouders wonen in de binnenstad, op de Apo- hekersdijk. Dat is een goed uitgangspunt om overal naar toe te in. We maken er altijd meteen een familieuitje van. Het is niet zo dat we uitgebreid sparen voor 3 oktober. Waar- n zouden we? Onze dochters zijn pas anderhalf en drie jaar ld. Met kinderen van die leeftijd is het feest nog niet zo duur. maken op de kermis misschien een ritje in de draaimolen, naar daar blijft het bij." Sommige programma-onderdelen zijn niet veranderd sinds kinderen hebben. Nog steeds kijken we naar de Taptoe, ha- n we haring en wittebrood en gaan we stad in. Maar ik kan iet ontkennen dat er dingen anders worden als je kinderen lebt. We kijken van tevoren het feestprogramma in om na te an wat voor kinderen leuk is. Poppenkast bijvoorbeeld of het >treden van straattheatergroepen. En overdag gaan we niet nger de hele dag op pad, want dat houden de Idnderen niet ol. 's Avonds naar de kermis gaan, iets wat we vroeger nog wel ens deden, is er ook niet meer bij." "och zijn er nog een hoop activiteiten die we nog wel kunnen indememen. We hebben een grote bolderkar aangeschaft waar 'lebei de meiden in kunnen. Zo worden ze minder snel moe. re gaan voor het eerst sinds jaren ook de optocht weer eens ikijken. Dat ind ik zelf altijd m i'n leuk onder- f iel. Maar ik zag niet zitten f in die drukte H 1 f fj .et de kinder- jf 'U h ragen rond te lo- Jffil I f MÈ 9t i en. Nu onze ^*71 I J I 11 ochtersallebei Lfif ■J unnen lopen en V en beetje kun- 1 len rondscharre- W J W 2ïn- gaan we het f? -'eer proberen. f VB \'e zoeken een 3 ;oed plekje waar /'fjp g e kinderen ,_.r taan. Ik ben be- m lieuwd hoe RITH LIGTVOET TIMOTEUS WAARSENBURG Wie eet er deze week niet ten minste één keer hutspot en/of haring en wittebrood? Donder dag kan iedere Leidenaar al weer voor de vijfde maal aan schuiven aan de Grote Huts potmaaltijd. En anders wordt het thuis wel gegeten, want het hoort erbij. Het verhaal wil nu eenmaal dat een weesjongen in de vroege ochtend van 3 okto ber 1574 een pot hutspot in het verlaten Spaanse legerkamp ontdekte en daar de stad mee voedde. En daarom eet tout Leiden jaarlijks op 3 oktober hutspot met klapstuk. Inmiddels is hutspot niet meer weg te denken uit het Leidse feest. Maar hoe zag de hutspot er in de loop der tijd uit? Want in de (huts)pot die de uitge hongerde Leidenaars vonden zat in elk geval geen aardappel. Uit de archieven van de 3 Oc- tober-Vereeniging blijkt dat in 1874 naast de gebruikelijke consumptie van haring en wit tebrood, in dat jaar porties hutspot aan de armen en be- hoeftigen werden uitgedeeld. Dat was tevens het eerste jaar dat de Vereeniging actief was in de organisatie van het Leidse feest. Het was de tijd waarin hutspot als typisch armenvoer werd aangemerkt. Maar zelfs vóór de armen was de hutspot en haringuitdeling niet gelijk. De religieuze ge meenschap waartoe men be hoorde, alsmede de mate van armoede waarin men leefde, waren bepalend voor de hoeveelheid haring en hutspot die men kreeg. Hutspot was dus een feesthap voor de paupers. Dat is nu wel even anders. Tegenwoordig eet iedereen hutspot. Maar dat is niet het enige verschil tussen vroeger en nu. De hutspot die men in die tijd kreeg is niet dezelfde als de peen en uienhap die wij tegenwoordig eten. De porties hutspot van honderd jaar geleden beston den gemiddeld uit 800 gram aardappelen, 300 gram wortelen, 200 gram uien en 250 gram vlees. Aan de hutspot werd gelatine toegevoegd, omdat men toen van mening was dat dit het voedingsprobleem van de armen kon oplossen. Het vlees werd in water gekookt, waarna de aardappels, uien en peen in het vleesnat gingen. Als die prut gaar was, werd het inmiddels ge sneden vlees er weer aan toegevoegd. Het teveel aan vocht werd afgegoten en het mengsel gestampt. Hoe wel deze manier van hutspotbereiding reeds in de ja ren twintig uit de kookboeken verdween, is dit tot in de jaren zeventig voor velen de traditionele bereiding ge bleven. De tegenwoordige hutspot lijkt niet meer op de relatief smaakloze happen van weleer. De hoeveelheden aard appels, uien en vlees die in de hedendaagse hutspot verdwijnen zijn gehalveerd. Kruiden en specerijen wor den volop toegevoegd en ook het koken van vlees is niet langer populair. De moderne hutspot, hoewel op veel verschillende manieren te bereiden, heeft een paar wezenlijke veranderingen ondergaan. Zo wordt bij voorbeeld het vlees nu gebraden. Kortom, onze huidige hutspot is smaakvoller en luxer geworden. Want ook de het klapstuk heeft het veld moeten ruimen voor delicatere stukken koe. De Franse keuken die de laatste jaren aan populariteit heeft ge wonnen in het Nederlandse koken, heeft kennelijk ook sporen achter gelaten in onze Leidse hutspot. Zelfs hutspot is aan mode onderhevig. Maar onze verfijnde smaak verlangt dat nu eenmaal. In elk geval gaat de traditie door en daar gaat het uiteindelijk allemaal om. Eet smakelijk* (De gegevens zijn ontleend aan het onlangs uitgeko men Leids Jaarboekje) De Spanjaarden hadden een hoop militaire soldate en die gonge allemaal in tente om de muure van de stad zoodat er geen kip uit kon en ook geen mens derin kon enne toen kon- ne de lijenaars geen ete meer krijge en ze krege allemaal zoon honger datte ze honde en katte en muize ginge opeete ajasses hoe vies en sommige ginge de zoole van hun schoene kooke en maakte er zoep van met een beetje peeper om warm te blij- ve en ze aate de paarde en ezels op en al de vliege en mugge en spinnekoppe bah wat 'n vieze- rekers enne toen waare der geen beeste meer enne toen wiste ze geen raad meer en de burregemeester gong toen op de mart staan en zei tege de mense: asze jullie zoon honger heb snijt mijn dan maar in stukkies hier is me sabel enne toen zeie de mense ben je hce- lemaal betoeterd wij luste jou niet denkie soms dattewe fcani- baale benne en toen zeit de burregemeester wat benne de Spanjaarden stil vandaag late we is gaan kijke en toen ginge ze kijke over de muure en der was geen eene Spanjaard te zien en die laffe knulle waare al lemaal an de haal gegaan het was me nogal niet enetjes kout daar in die tente enne toen gin ge de lijenaars is in het kamp kijke en ze waare allemaal ge piept hoor en de burregemees ter vont alleen maar een vuurtje met een pot huspot der boven peen en aarpels en uie en nou eete ze ieder jaar huspot enne toen kwamme der gauw schulte vol met haringe en brood enne toen zonge ze van haring en witte brood lije is uit de nood zoo noem ik mij vriendeleik u toegeneege Pietje Bell dit heef ik zelf gemaak Uit: De nieuwe avonturen van Pietje Bell door Chr. van Ab- koude, uitgeverij Kluitman te Alkmaar^ Dan maakt u toch gebruik van de 'Postzegels-per-post- ervice'. Wilt u meer weten over 'Postzegels per post' of over en van de andere producten en diensten van PTT Post? Bel dan gratis Klantenservice Zakelijke Markt: i Leidsch Dagblad Wij zorgen ervoor. Uit het Leidsch Dagblad van maandag 4 oktober 1937: Onaangename reuk, aangena me smaak Het uitdeelen van haring en wittebrood zouden we het mooiste, waardevolste pro gramma-onderdeel van het 3 Octoberfeest kunnen noemen, in zoo verre het tenminste past in deze toch in den grond van de zaak droevige geschiedenis te rekenen tot een deel van het feestprogramma. We weten het, het is niet altijd een uitdeeling geweest aan de armste stadge- nooten, doch het is het in de loop der jaren geworden. En he laas wordt het aantal gegadig den nog steeds grooter. Maar ook al kunnen we hier over niet in opgewekten zin schrijven, toch hopen we dat deze historische gebeurtenis om financieele redenen nooit op den 3 Octoberdag zal behoe ven te ontbreken. Lange tafels hoog opgestapelde brooden en kuipen tot berstens toe gevuld met zeebanket, ver dwenen in tallooze teiltjes, In 'bedsloopen' ging de haring en wittebrood mee naar huis. Beeld uit 1937. FOTO JUBILEUMBOEK 3 OCTOBER- VEREENIGING (met dank aan het gemeentearchief) kranten of bedsloopen, die men voor het vervoer van de traditio nele feestgave had meege bracht. Ruim 4200 porties wer den uitgereikt, oudergewoonte voegde de firma Van Nelle daar aan thee en tabak toe. Haring heeft een eigenaardige eigenschap: de reuk is onaange naam, de smaak is aangenaam. Ook aan het Leidsch Studenten corps is dit bekend. Om nu de kwelling der reukorganen van de damesharingh andelaren voor twee uur per jaar wat te verzachten hebben de studen ten de gewoonte om elk dier da mes een flacon eau de cologne aan te bieden. Met dit goede ge bruik werd ook dit jaar niet ge broken. WIJ ZIJN DE LEIDENAARS Tekst: Haanstra School Gezongen door: scholieren van de Haanstra School Bijzonderheden: Elk jaar weer kruipen de kinderen van de Haanstra School in de huid van de hongerende Leidenaars. In lompen gehuld en klaaglijk zingend begeven ze zich naar de Burcht. De rest van schoolgaand Leiden kijkt, aldus de getui genis van een ex-scholier, 'gillend van het lachen' toe. Oh! Oh! Oh! Man je moest eens weten Wat of het is Geen droog brood om te eten... Wij zijn de Leidenaars. de Leidenaars, de Leidenaars En het beleg van onze stad duurt al een jaar Weg met de Spanjaarden, de Spanjaarden, de Spanjaarden En als ze niet gaan, open dan de poorten maar! Want wij houden het niet uit De kinderen willen eten We waren dapper al die tijd We hebben het geweten! Wij zijn de Leidenaars, de Leidenaars, de Leidenaars En het beleg van onze stad duurt al een jaar Weg met de Spanjaarden, de Spanjaarden, de Spanjaarden En als ze niet gaan, open dan de poorten maar! Wij staan in de kou Waar blijven die Geuzen nou? We houden het nu echt niet langer vol Wij zijn de Leidenaars, de Leidenaars, de Leidenaars En het beleg van onze stad duurt al een jaar Weg met de Spanjaarden, de Spanjaarden, de Spanjaarden En als ze niet gaan, open dan de poorten maar!

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13