Aandacht voor eigen ideeën Maskers Maken mooie hobbydoos Consument Esdoorn op de vloer DINSDAG 30 SEPTEMBER 1997 160 REDACTIE: SASKIA STOELINGA 023-515 DOOR JAN VISSER Tussen begin augustus en eind september zakt de gemid delde temperatuur 5 graden: van 18 naar 13. Dit jaar was de daling aanmerkelijk groter, namelijk van 23 naar 12 of wel 11 graden. Op zich niet zo vreemd want augustus was ongekend warm en september is rond normaal uitgeko men. Zo'n sterke daling, gemeten via een rechte lijn, is de ze eeuw alleen opgetreden in 1911 en 1995. In 1944 en 1990 bedroeg het thermisch verval 10 graden. Na de sterke daling van 1911 pakte de daarop volgende winter zacht uit en de overige drie winters waren koud of aan de koude Rant. Volgens klimaatanalist Van Mourik is dit gegeven echter niet voldoende om een verwachting voor de komende winter (1998) op te bouwen. Een frontale storing trekt komende nacht over het noorde lijk deel van de Noordzee. Het ziet er echter naar uit dat het regengebied alleen het noorden van het land raakt. Bij ons blijft het waarschijnlijk droog. Wel neemt de zuidwes tenwind flink toe. Aan de kust komt windkracht 6 te staan. Onder invloed van een depressie op weg van IJsland naar zuidelijk Scandinavië is het morgen bewolkt en er valt eni ge regen of een bui. De temperaturen lopen nog op tot 18 graden maar het blijft stevig waaien (aan zee kracht 6-7) uit het westen. Donderdag wordt vervolgens een onstuimige herfstdag met naast veel wind ook buien en geen hogere temperaturen dan 16 graden. Op de lange termijn blijft het wisselvallig ofschoon er zo nu en dan ook wel eens een aardige dag tussen zit. De bewolking had gisteren de overhand en later op de mid dag viel er zowaar wat lichte regen. Toch was er zo nu en dan ook een fletse zon en de temperaturen vielen niet te gen. Op Schiphol werd 18,3 graden gemeten. Later op de avond viel er wat meer regen. Of het nu gaat om bedden, kas ten, keukens of vloeren, lichte houtsoorten zijn in. Vooral het warm-blonde kersen is favoriet. Maar door de grote vraag is ker senhout enigszins schaars (en dus duurder) geworden. Daar om zoekt men naar alternatie ven. Voor vloeren blijkt Pacific Coast Maple, een esdoorn van de Amerikaanse westkust, een pri ma plaatsvervanger. Het licht blond getinte hout heeft, in te genstelling tot andere esdoorn soorten, een warme, rossige gloed. Het is weliswaar iets lich ter dan kersenhout, maar straalt een zelfde warmte uit. Pacific Coast Maple heeft nog iets heel bijzonders. De planken zijn niet allemaal even breed, maar vari eren in maat tussen 7,5 en 21 cm. Voor een vloer worden de verschillende delen zorgvuldig op kleur en tekening uitgezocht, maar de breedte wordt daarbij aan het toeval overgelaten. Dat betekent dat er geen twee vloe ren qua patroon gelijk zijn. Pacific Coast Maple is, evenals kersenhout, matig hard. Als het Amerikaans esdoornhout straalt evenals kersenhout, warmte uit. FOTO GPD hout voor het gebruik op de juiste wijze is afgewerkt, hoeft dat geen problemen te geven. Men kan kiezen tussen een lak- afwerking en een olie- of was- behandeling. Lak vraagt minder onderhoud, maar kan bij een opvallende beschadiging meestal niet plaatselijk worden bijgewerkt. Bij was en olie is dat wel mogelijk. Vloeren van Pacific Coast Maple worden op de Woonbeurs in Amsterdam (7 t/m 12 oktober) in de stand van Parketmeester als noviteit voorgesteld. WÊÊÊÊ/ÊiÊÊÊÊÊÊiÊiÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊiÊÊÊÊÊiÊÊMÊm PUZZEL OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Hoofd van een moskee: 5. gang; 9. landtong; 10. drankgelegenheid; 12. roem; 13. muzieknoot; 14. in overvloed; 16. slee; 17. soort papegaai; 19. on deraardse ruimte; 21.verbond (It.); 23. zelfkant; 24. beteuterd; 26. filmdecor; 27. oude lengte maat; 28. sterk hellend; 30. lid woord; 31. opgeld; 32. dagvlin der; 33. legerrang; 34. smal stil staand water; 36. bevel; 38. voor zetsel; 40. voorzetsel; 41. paard je; 42. houten gebouw; 44. schaamte; 45. Chinees gerecht; 48. uitroep van pijn; 50. afbeel ding; 51. familielid; 52.opper- vlaktemaat; 54. bewonderaar; 55. spoedig; 56. beurs; 57. zang groep. Verticaal: 1. Onderscheidingste ken; 2. maand; 3. spil; 4. ten toonstellingslokaal; 6. muziek noot; 7. tijdperk; 8. zo zeer; 10. koetsiersbank; 11. bedorven; 14. houvast; 15. aardkluit; 17. vaar tuig; 18. vordering; 20. bijzonde re betrekking tot iemand; 22. de gelijk; 24. hevige wind; 25. zuig- buisje; 28. baardje; 29. glans- verf; 33. blindelings; 35. één keer; 37. roofvogel; 39. moment; 41. roofzuchtige papegaai; 43. hoogste punt; 44. zwarte delf stof; 46. getal; 47. Griekse bos god; 49. grafvaas; 51voor; 53. vogelproduct; 55. muzieknoot. OPLOSSING WOORDZOEKER De overgebleven letters vormen tezamen het woord: HALFJAARLIJKS Bij het eerste lustrum van De Woonbeurs, die begin oktober in de RAI in Amsterdam te be zichtigen is, kan worden vastge steld dat deze manifestatie zich een vaste plaats heeft veroverd. Exposanten staan in de rij (er is zelfs een wachtlijst), de consu menten eveneens (meer dan honderdduizend bezoekers vo rig jaar). De beurs is uitgegroeid tot een ontmoetingsplaats voor de interieurliefhebber en staat daarom dit jaar in het teken van de Ontmoeting: van mens tot mens tot interieur. Veel aan dacht daarom voor individueel wonen, voor de persoonlijke woonsfeer met ruimte voor ei gen ideeën. Ideeën die beursbe zoekers aan de hand van platte gronden en foto's door interi eurdeskundigen kunnen laten uitwerken en/of vervolmaken. Men kan overal terecht voor gratis advies. De kracht van de expositie is de voorbeeldfunctie met - behalve prachtige productpresentaties - veel complete inrichtingen waarin men zich herkennen kan. Samen met de woonbladen VT Wonen, Eigen Huis Interi eur, Ariadne en DoehetZelf Woonideeën is de beurs ook dit jaar weer gerealiseerd. Men kan TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer Een luid gerinkel en gebeuk uit doc tor Zielknijpers eens zo stille spreek kamer duidde erop, dat het monster de hand in het spel had.Puin- schroot!" schreeuwde zijn rauwe stem..Krothuis!" „Achting!" jam merde de professor, die de voorste plaats op de rolwagen bekleedde. „Voorzicht! Op der zij!" Doch het was reeds te laat. Voordat de onthutste verplegers zich met hun patiënt terzijde hadden kunnen op stellen, trof de draagbaar hen in het front. Er klonken een paar uitroepen en het neerploffen van zware licha men; en daarop daalde er een stilte, die slechts verbroken werd door het eentonige tieren van de grauwe ra zer. Een opmerkzaam toehoorder had nu echter een naderend geroep kunnen horen, dat van buiten kwam. „Lekke re thee!" kraste iemand. „Zoete razer! Het was Tom Poes, die met de kraai door het stille herfstlandschap naderde. De vogel zat enigszins ver slagen in zijn kooi, maar Tom Poes zag er tevreden uit. „Heel goed, hoor", zei hij. „Nu kunnen we je baas verbeteren. Je zult eens zien hoe vlug hij even aardig is als jij!" „Krijg de thee!" mompelde het dier. „Heer van stand. Theelijder. enige tijd reged en een paar graden fris- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig met van tijd tot tijd buien, ook wat opklaringen en veel wind. Naar het zuiden toe iets rustiger, droger en zonniger. Vandaag maxima van 15 gra den in het noordwesten en meer dan 20 in het zuidenoosten; morgen overal iets frisser. België en Luxemburg: Eerst nog rustig, droog en flinke zonnige perioden. Morgen van het noordwesten uit meer bewolking, gevolgd door een toenemende kans op neerslag. Vooral vandaag nog vrij warm met maxima rond .21 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Aan het begin van de dag hier en daar mist. Verder flink wat zon en hoge tem peraturen; maxima veelal tussen 22 en 27 graden. Morgen in de loop van de dag van het noorden uit meer bewolking en later een toenemende kans op buien. Portugal: Wisselend bewolkt en vooral in het zui den nu en dan buien, ook met onweer en mogelijk veel neerslag. Middagtempera- tuur rond 25 graden. Madeira: Wolkenvelden en kans op wat regen. Middagtemperatuur- ongeveer 22 gra- Spanje: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien, vaak met onweer en hier en daar grote hoeveelheden neerslag. In het noorden overwegend droog en zonnige perioden. Maxima meest tussen 23 en 30 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden en af en toe regen; op de zuidstranden waarschijnlijk droog en zonnige perioden. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Marokko: Westkust: half tot zwaar bewolkt en vooral in het noorden een aantal regen en onweersbuien, misschien met veel neerslag. Middagtemperatuur omstreeks 23 graden, in het zuiden misschien iets Tunesië: Zonnige perioden en een kleine kans op een onweersbui. Middagtemperatuur aan zee rond of iets boven 25 graden. Zuid-Frankrijk: Rustig met flinke zonnige perioden en in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Tot morgenavond waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur omstreeks 27 graden. Mallorca en Ibiza: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen en onweersbuien, misschien wel met veel neerslag. Soms ook zon. Middag temperatuur ongeveer 27 graden maar bij buien lager. Italië: Rustig en warm met maxima rond of bo ven 25 graden. Flinke zonnige perioden. Soms ook stapelwolken maar waar schijnlijk droog. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur omstreeks 27 graden. Malta: Flinke zonnige perioden en een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Griekenland en Kreta: Flink wat zon en droog. Middagtempera tuur uiteenlopend van ongeveer 20 gra den in het noorden tot 25 in het zuid westen. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig. In het noorden, oosten en op Cyprus ook bewolking en kans op een bui. Maxima van iets onder 20 graden op de Dardanellen tot 25 op Cyprus. Duitsland: In het zuiden flinke zonnige perioden en droog-, eerst kans op mist. Elders ook wolkenvelden en vooral morgen in het noorden af en toe regen en een stevig aanwakkerende wind. Bij zon nog maxi ma van 20 graden of meer; elders fri vooral morgen in het noorden. Zwitserland: Flinke zonnige perioden en to' avond overal droog; eerst hie mist. Middagtemperatuur rond 22 den; bij mist lager en in het zuiden i föhn juist hoger. Oostenrijk: Flinke zonnige perioden mc noorden en oosten ook wolkenveli vrijwel overal droog en plaatselijk n Middagtemperatuur rond 20 gradei Karinthië en Stiermarken iets hoger. Wisselvallig met nu en dan opklarir maar ook wolkenvelden en van tijd tijd regen. Vandaag maxima van IT den in het noordoosten tot 18 i westen; morgen wat warmer, voo het zuidwesten. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en vooral in het no Tsjechië en in Slowakije kans op wal gen. Vanmiddag maxima rond 19 den, morgen net iets hoger. Hongarije: Wolkenvelden en óp de meeste plaal droog. Middagtemperatuur rond of boven 20 graden. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berliin Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Split Stockholm Warschau Wenen Zürich Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans New York zich vergapen aan warme woonkamers, knusse slaapka mers, stijlvolle badkamers, plaatjes van keukens, feestelijk gedekte tafels, kunstzinnige vloeren, feeërieke verlichting en waanzinnig veel woonaccessoi res. Want, zoals we de laatste tijd op bijna alle beurzen zien, vooral het aanbod in woonac cessoires neemt explosief toe. Een duidelijke trend is, ook op deze vijfde Woonbeurs, dat designers meer en meer kiezen voor 'terug naar eenvoud en echtheid', maar dat de consu ment die rechüijnigheid weer met allerlei woonversierselen doorbreekt. Designmeubelen kan men be kijken bij Leolux, het Arsenaal, Montis, Piet Hein Eek, het Dutch Design Centre en het Ne derlands Interieur Collectief. Voor speciale presentaties zijn er de paviljoens, zoals het Itali aanse keukenstraatje met exclu sieve designkeukens en een ex positie van de meest opvallende keukenaccessoires van Alessi, het Serviezenpaviljoen en 'Groeten uit Rotterdam', waar tTendsetters uit die stad zich presenteren onder het motto 'Wonen is een kunstje'. De leuk ste interieurs voor hun kroost kunnen ouders ontdekken via de speciale Kinderkamerroute. Het Italiaanse keukenstraatje. Gerard van den Berg, dit jaar een kwart eeuw werkzaam als ontwerper, laat zijn tien favorie te ontwerpen zien, tentoonge steld in de Passage. Wie af en toe even wil uitrusten kan het aangename met het nuttige verenigen: bekende designers en interieurdeskundi gen als Maroeska Metz, Gerard van den Berg, Henk Vos, Jein des Bouvrie, Jan Ruijs en anderen geven in (gratis) lezingen van een half uur allerlei leuke tips en praktische informatie over ontwerpen, wonen en inrichten. Ook de beroemde Italiaanse designer Alberto Alessi is in hoogsteigen persoon aanwezig. Op woensdag 8 oktober zal hij tussen 12 en 12.30 uur een in leiding houden (in het Engels), De Woonbeurs '97, di 7 t/m zo 12 ok tober 1997, Hollandcomplex RAI Am sterdam. Open: di t/m vrij van 10-22 uur, za en zo van 10-18 uur. Toe gangsprijs 17,50 gulden, kinderen 4 t/m 11 jaar 10 gulden. De Enschedese speelgoedfa briek SES Creatief is er opnieuw in geslaagd het Speelgoed van het Jaar te maken. In 1996 was dat al het geval, nu is het weer gelukt. De Stichting Speelgoed Nederland, die de verkiezing voor de 24ste keer hield, kreeg 123 inzendingen voor de zes ca tegorieën. SES Creatief sleepte de eretitel inde categorie Hob by en Creatief in de wacht met de hobbydoos Maskers Maken. Twintig speelgoedfabrikanten deden mee in deze categorie. SES bleef onder meer een mo delboot en een speelgoedoven van andere firma's voor. 'Een vernieuwend idee vol creatief- en speelplezier', oordeelde de jury over de hobbydoos. De hobbydoos Maskers Maken bevat al het materiaal dat nodig is om zelf alle soorten maskers te maken. De basis van het masker is gipsverband. Daarna kan het masker naar eigen fan tasie worden geschilderd en versierd, met veren kralen, glit ters en alle denkbare materia len. Volgens directeur Wouter Scholtz is de titel een verdienste voor het hele bedrijf. „Niemand hoeft zich op de borst te klop pen omdat het zijn idee is. Ie dereen heeft hier aan bijgedra gen." Uitgangspunten voor de jury waren de educatieve waar de, uitvoering, duurzaamheid, vormgeving, gebruiksmogelijk heden en speelwaarde. SES Creatief heeft zich gespe cialiseerd in het maken van kin derspeelgoed waar een beroep wordt gedaan op de creativiteit. Dat geldt tevens voor de hobby doos 'Maskers maken'. Scholtz: „Bij dit speelgoed moeten kin deren leren omgaan met kleu ren en vormen. Ze creëren zelf de vormen van een masker die ze het mooist vinden. Als het masker hen niet bevalt, kunnen ze met hetzelfde materiaal zo een nieuwe maken, voor een Bij het maken van maskers kunnen en hun fantasie de vrije loop laten. gemaskerd kinderfeest bijvoor beeld. Je kunt met deze hobby doos wat maskers betreft alle kanten op. Dat is juist het mooie ervan." De hobbydoos is met ingang van deze week verkrijgbaar in de speelgoedwinkel. Voor het Enschedese bedrijf is de tweede titel op rij een enorme eer. „Hier doen bedrijven uit de hele wereld aan mee. Zo waren bij- kinderen hun creativiteit botvieren FOTO GPD voorbeeld Lego, Playskool en Reveil vertegenwoordigd in de zes verschillende categorieën. „De jury bestond uit tien men sen die in de speelgoedbranche deskundig zijn. Als je hoort dat zij vinden dat wij het meest ori ginele speelgoed in deze cate gorie gemaakt hebben, dan is dat een erkenning voor ons werk. Daar mag het hele bedrijf trots op zijn", aldus Scholtz.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10