r w 'Liever Turks dan paaps' Waar of niet waar? ARCHIEVEN DRIE OKTOBER NDAC 29 SEPTEMBER 1997 7 Geuzentocht (I) Er zijn diverse schilderijen, waarop je de geuzen goed kan zien. Stoere mannen, met verzorgde baarden en glimmende hamas sen. De schouders recht, de blik strak en onverschrokken. De geuzen die admiraal Louis de Boisot in de herfst van 1574 meenam naar Rotter dam om Leiden te ontzetten, zagen er toch wat minder fris uit. Lees maar eens wat de schrijver P.C. Hooft van de geuzen vond: Het waren rapse gasten, kroes van opzicht, en ijslijk in 't oog. Deze was d'ene arm afge knot; die den voet oft been kwijt, en kloste op stomp oft stelt; d 'andere had de huid t'zamengenaaid met littekens der uitgesta ne strijden. Volgens mensen die erbij waren, waren de bevrijders van Leiden 'niet reukeloos', 'schor van spraak' en 'gekerfd'. Hun sche pen hadden hoeren aan boord; kapiteins of gezagdragers waren er nauwelijks. In veel Hollandse steden was het wettelijk verbo den om met geuzen om te gaan. En wie verstandig was, haalde in elk geval zijn dochters in huis als de geuzen in aantocht Het geuzenleger (het woord gueux is Frans voor schooier) was dan ook geen echt le ger, maar een piratenvloot. Het was een sa menraapsel van 'allerhande volck', dat be stond uit werklozen, landlopers, misdadi gers, deserteurs en avonturiers en wraak zuchtige edellieden, die hun bezittingen door de oorlog waren kwijtgeraakt. De geu zen vormden het Vreemdelingenlegioen van de Middeleeuwen. Eigenlijk hadden ze maar één ding met elkaar gemeen: ze had den een ontstellende hekel aan alles wat Spaans of rooms-katholiek was. Vandaar ook, dat de geuzen de in heel Eu ropa gehate Turkse halvemaan tot hun wa pen hadden gemaakt. Schokkend was dat wel: vertaald naar deze tijd was het alsof de geuzen zich tooiden met hakenkruizen. Maar een geus was 'liever Turks dan paaps', zo stond op de halvemaan te lezen. Het platbranden van katholieke kerken en het vermoorden van katholieke geestelij ken was dan ook hun meest geliefde vorm van tijdverdrijf. Toch had Willem van Oranje de wildeman nen zo goed en zo kwaad als dat ging tot zijn bondgenoten gemaakt. Ook Willem kon de katholieke Spanjaarden niet uit staan. En of hij het nu leuk vond of niet; hij had de geuzenbende nodig. Leiden werd belegerd. En als de strategisch gelegen stad zou vallen, waren de gevolgen niet te over- Willem zette alles op alles. Hij verzamelde een leger dat behalve uit geuzen bestond uit Franse, Waalse en Hollandse troepen. Vervolgens liet hij gaten graven in de dij ken langs de Ilssel en de Maas. Een wan hoopsdaad: iedereen vroeg zich af of het land ooit wel weer droog zou worden. Maar Willem, die zijn vloot over het onder gelopen land naar Leiden wilde laten va ren, haalde de schouders op. „Beter bedor ven dan verloren land", zei hij. De vloot die op 10 september via de Rotte naar het noorden trok, bestond in totaal uit zo'n 2500 man. verspreid over tientallen schepen en scheepjes. De geuzen waren in de minderheid, maar drukten een groot stempel op de vloot - al was het maar om dat ze er zo opvallend uitzagen. Het leger hoefde maar een kleine vijftig ki lometer af te leggen. Toch zou het meer dan drie weken duren voordat de eerste geus voet op Leidse bodem zette. MAARTEN KEULEMANS l De feestvierder de één is de optocht het hoogtepunt 3 oktober, voor de ander de reveille, ar zowel jong als oud verheugt zich op leest der feesten. Vandaag vertelt Al- Anes (11) hoe hij de dag gaat vullen. Taptoe. Dat vind ik een van de leukste - en rond 3 oktober. Mijn club, honkbal- i niging de Key Town Hitters, doet dit 1 voor de tweede keer mee. Ik loop mee i ijn rood met witte wedstrijdtenue, m'n I op. Het is gaaf om mee te lopen. Je 1 t andere jongens tegen die ook zijn 'geweest op honkbalkamp. Tijdens de oe hebben we nooit ergens last van, i niet van mensen die druiven gooien. durven ze waarschijnlijk niet. ar het allerleukst van 3 oktober is de lis. Daar zal ik met mijn ouders en zus- leker een paar uur doorbrengen. Ik hoef jet voor te sparen, mijn ouders betalen De achtbaan vind ik het spannendst, wil ik wel twee of drie keer in. Mijn va- ;aat ook wel mee, die vindt dat soort en leuker dan mijn moeder. Zij heeft ran haar nek. Zij gaat zeker de acht- "iniet in." nu toe waren er altijd wel attracties ik niet in mocht van mijn ouders. Ap- ten die over de kop gingen bijvoor- d. Dat vond ik oneerlijk. Nu heeft m'n r er geen problemen meer mee als ik al in wil. Gevaarlijke attracties zijn te- voordig goed beveiligd, zegt-ie. Sommi ngen vind ik zelf niet leuk meer. De auto's bijvoorbeeld, die gaan me niet genoeg." t ik verder heel leuk vind op de kermis schiettent. Ik wil later bij de politie en nu alvast oefenen met schieten. Door j Ijes te raken, heb ik al een keer een -ttje gewonnen op de kermis. Ik weet dat de loop van het geweer in een ïttent soms een beetje scheef is. Maar kan je rekening mee houden als je rgemeester Van der Werf bood zijn arm ïten aan aan het hongerende volk. Niet Het verhaal van de gulle daad van de gemeester tijdens het Leids beleg zou )ben gesteld stamt van ver na Leidens tzet. Waarschijnlijk gaat het dan ook om sterk verhaal dat Leidenaars achteraf )ben verzonnen. In stedelijk museum Lakenhal hangt overigens een schilderij arop is te zien hoe de burgemeester zijn laam aan het volk aanbiedt als voedsel. Extra drukte bij Centrum voor Verslavingszorg Nog één keer flink drinken en dan naar de dub van de Blauwe Knoop. Op een aantal Leidenaars heeft 3 oktober dezelfde uitwer king als de jaarwisseling. Er wor den goede voornemens gemaakt en, soms, uitgevoerd. Het Cen trum voor Verslavingszorg in Lei den heeft het kort na 3 oktober eventjes extra druk; mensen die zich melden om hulp te krijgen bij het 'van-de-drank-af-komen'. „Een aantal mensen grijpt het 3 oktober-feest aan om de drank nu aan de leant i<- zetten. Vaak zit hun familie of baas daar al langer achterheen. En 3 oktober wordt dan gezien als nieuwe start. Kort daarop melden ze zich bij ons", vertelt preventiemedewerker van het Centrum B. Paardekooper. Het gaat, zo zegt hij uitdrukkelijk, niet om tientallen extra aanmel dingen. „Nee hoor, maar we mer ken wel duidelijk dat het drukker Overigens maakt Paardekooper zich geen zorgen over het 3-okto- ber-drankgelag. „De gewoonte om een paar dagen per jaar de boel op zijn kop te zetten en Hink uit zijn dak te gaan, dateert al uit de Middeleeuwen. I let kan geen kwaad om eens de spanningen van alledag van je af te zetten, zo lang dat maar op gepaste wijze gebeurt." 'Gepaste wijze' is voor hem niet zó veel alcohol dat agressie de feestvreugde bederft. „Maarzo lang het gewoon een gezellig feestje is, is er natuurlijk niets aan de hand." Een incidentele uitspatting kan geen kwaad, maar Paardekooper maakt zich uitdrukkelijk wel zor gen over het 'substantieel drank gebruik'. „Er zijn steeds meer mensen voor wie alcohol bij het dagelijks leven hoort. Bovendien beginnen jongeren steeds jonger met drinken. Dat baart echt zor gen." Leidsch Dagblad Uit het Leidsch Dagblad van maandag 4 oktober 1937: 'Rauwgestooten teenen' Leiden en Leidenaars op 3 October zijn zich zelve niet. En gelukkig maar. Stel u voor, dat U iederen dag een halfuur noodig zou hebben om U ten voet van de Blauwpoortsbrug te begeven naar het station, zooals Zaterdag in de middaguren het ge val was. Of dat U, als Leidenaar zijnde, het geheele jaar door vergast werd op de penetrante geuren van uien, zure haring en gerookte pa ling, het geheel afgewisseld met den weeigen walm uit den oliebol- lenkramen. Of dat Uw trommelvlie zen 365 dagen van het jaar op dus danige wijze gemarteld worden door een niet te definieeren gelui- denchaos. Of dat ge, vol belangstel ling kijkend naar de vele vermake lijkheden op het Schuttersveld, op de meest onverwachte oogenblik- ken en op de meest hard-„handi ge" Uw teenen stootet aan imitatie- hunnebedden, die daar in verband met eventueelen regenval bij wijze van vluchtheuvels schijnen neerge legd. In trouwe, de gemiddelde leeftijd van de Leidsche bevolking zou op een heel wat lager peil komen en de invaliditeits-statistieken zouden een onrustbarende stijging ver- toonen. Maar aangezien de kalender slechts éénmaal in een jaar 3 October aan Fabels, tips en feiten over de kater na het stappen 'n Kater. Niet zo'n mooie ge vlekte met van die sluipende voetjes, een zacht neusje en een tevreden gespin, maar zo'n agressieve. Zo één die je hebt als je, alle voornemens ten spijt, toch weer te veel hebt gezopen. Zo één die het wakker worden tot een hel maakt; die je de drank nu écht voorgoed doet af zweren. Zo'n allesoverheersend afgrijselijk malaisegevoel. Zo'n idee van 'dit komt nooit meer goed', van 'laat maar' en 'rot op'. Zo'n kater dus. Wat de allerbes te remedie ertegen is, is even duidelijk en eenvoudig als 'n.v.t.': niet meer drinken dus. Een krankzinnige oplossing voor velen ten tijde van 3 okto ber. De kater te Lijf dus. Zoals iedereen weet hoe het land eigenlijk zou moeten wor den bestuurd, zo weet ook ie dereen wat te doen om de kater kwijt te raken. Fabels te over, maar dan wel fabels waar flink wat drinkeboeren en meer ge matigde drinkers in geloven. Hier een rijtje fabels, feiten en tips, gehoord van wat Leide- Niets doen. Gewoon wachten tot het over is. Zo'n kater is te recht; het is een soort straf. Dan moet je maar niet te veel zui pen." „Tomatensap drinken. Nee, dat is geen fabeltje. Eén glas toma tensap 's morgens vroeg en je bent er vanaf." „Twee saridonnetjes nemen, veel water drinken, op de bank liggen en jammeren." En nog een keer (het meest ge hoord op ops rondje): „Water drinken" ,,'n Alka Seltzer. Dat neem ik vóór ik ga stappen." „Ontkennen." „Gewoon een sigaretje roken. Mijn vader heeft zijn eigen re ceptje. Hij bakt 's morgens een fikse hoeveelheid spek uit. Het n avondje drank: hoofdpijn. Volgens tal van Leidenaars is daar echter wel wat tegen te doen, zoals het drinken v vet daarvan vangt-ie op, mengt het met een eetlepel mosterd en een rauw en ei en smullen „Bananen eten." (moet helpen: apen hebben immers nooit een kater). „Tussen het zuipen door melk drinken. En sommige n zweren bij een geklutst e „Niet te veel drinken, m; is nogal flauw." „Gewoon in je nest blijven lig gen. En zodra je 's nachts wak ker wordt, een liter melk drin ken" Wat zegt de slijter? „Ik heb zelf nog nooit een kater gehad. Maar ik heb van horen zeggen dat het goed is om de dag te beginnen met waarmee je geëindigd bent. Maar dat lijkt me zelf niet zo'n lekker idee." En wat zegt de specialist interne aangelegenheden, de internist dus? „Veel wetenschappelijk onder zoek is er niet gedaan naar ka ters. Het heeft vermoedelijk iets te maken met uitdroging. Er gaan meer liters uit dan in. Veel water drinken vlak voordat je naar bed gaat, kan een oplos sing zijn. Maar ja, dan loop je wel de kans je bed onder te plassen. Nogal wat mensen zweren bij vet eten voor het drinken. Daar kan ik me dus niets bij voorstellen. Het is wel zo dat een borrel voor het eten harder aankomt dan eentje er na; alcohol omhuld door eten wordt minder snel opgenomen dan 'kale' alcohol." Tekst en muziek: A. Mol, G. Hessing, E. van Prehn, E. VeerhofT, C. Bergman Gezongen door: Rubberen Robbie Bijzonderheden: moet beslist worden gezongen met de Leidse V! En een goeie bui Het is maar eens per jaar Dus neem er nog een paar En als je niet meer eten kan Drink dan maar! Vanmorgen half zeven Liep ik al in de stad Ik kocht een pondje paling En een zak patat En na m'n vierde haring En m'n tweede broodje Toen nam ik gauw een bier tje Want ik stierf van de dorst! Drie oktober, drie oktober Dan zijn we als een bal Drie oktober, drie oktober I )an gaan we aan de lal Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat De kroegen in en uit Een maag vol peen en ui En een goeie bui I Iet is maar eens per jaar Dus neem er nog een paar En als je niet meer eten kan Drink dan maar! Drie oktober, drie oktober Dan zijn we als een bal Drie oktober, drie oktober Dan gaan we aan de lal Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat De kroegen in en uit Een maag vol peen en ui En een goeie bui Het is maar eens per jaar Dus neem er nog een paar En als je niet meer eten kan Drink dan maar! En wil je lekker stappen Dan weet ik wel een plek Daar heb je lol voor drie En voel je je te gek Alleen, één ding is jammer Het is niet iedere dag Hébben we gelachen op die dag voor Dierendag! Drie oktober, drie oktober... Dan ziin we als een bal Drie oktober, drie oktober Dan gaan we aan de lal Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat De kroegen in en uit Een maag vol peen en ui wijst, vinden we dit alles mooi. We aanvaarden het als vanzelfsprekend dat we, als gevolg van de drukte op straat, een half uur te laat arrivee- ren bij de kennissen, die ons vrien delijk hadden uitgenoodigd om van uit hun bovenvoorkamer-aanstraat den optocht te zien voorbijtrekken, hetgeen bij aankomst juist geschied is; we voelen het bijna als een ge mis, wanneer ons reukorgaan op de een of andere onverklaarbare wijze in een zone terecht is gekomen, waar de bovengenoemde geuren niet ronddwarrelen; we betalen met een blijmoedig gezicht eenige cen ten, een stuiver en soms zelfs een dubbeltje voor muzikale uitingen, die ons op iederen anderen dag dan 3 October de haren ten berge zou den doen rijzen en we prijzen het wijs beleid van de bestuursleden van de 3 October-vereeniging, die ons, zij het ook ten koste van eeni ge rauwgestooten teenen, gevrij waard hebben voor een paar natte voeten, wanneer het in de dagen, voorafgaande aan de herdenking van Leiden's ontzet oms zou heb ben geregend.... Is het ooit an ders geweest? Drukte tijdens de 3 oktober feesten, hier bij de Waag. FOTO JUBILEUMBOEK 3 OCTOBER- VEREENIGING Zelfs de heetst gebakerde Leide naar, die anders o zoo gauw op zijn teentjes getrapt is, incasseert op 3 October met een vriendelijk gelaat, de ontelbare stompen en duwen, welke hem in het gedrang op straat en op het Schuttersveld worden uit gedeeld en niets is in staat om zijn goed humeur te verstoren, ook al liggen zijn teenen vrijwel murw in zijn schoenen. Dat alles is het wonder van de 3 Oc- tober-sfeer. Niet-Leidenaars kun nen dit niet begrijpen....

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7