Soeverein, ook in Barcelona Sport /VNDAG 29 SEPTEMBER 1997 'Men kan niet verwachten dat ik meteen kampioen word „Mijn visie is in zes zinnen samen te vatten, niet in 327 voorwaarden. Ook dat is weer uit de duim van een journalist gezogen." Bij Futbol Club Barcelona wordt Louis van Gaal op zijn weg niet gehinderd door allerlei lieden die zonodig ook mee moeten beslissen. DOOR GIJSBERT SPIERENBURG Plaats en moment waarop Louis van Gaal dacht: en zó kan het niet langer, staan de kers verse technisch-directeur van FC Barcelona nog helder voor de geest. Het was op zonnig Mallorca, amper een week voor de seizoen start. „In de oefencampagne had ik het met het elftal geprobeerd op de Robson-toer. We won nen, onder meer van AZ en FC Twente, maar niet overtuigend. Het vertoonde spel in de oe fenwedstrijd tegen Mallorca was de bekende druppel. We stonden met 1-0 achter en we speelden nog steeds meer achteruit dan voor uit. In de rust heb ik alles omgegooid en meteen besloten verder te gaan met het sys teem van Ajax." De perfectionist ordende de chaos, op stel en sprong, hier en nu. „Het ging niet zoals ik wilde dat het moest gaan na drie, vier weken voorbereiding. Bij balverlies holden ze con stant achteruit. En één van de redenen waar om Barcelona mij had gehaald, was juist om het attractieve spel dat Ajax onder mijn leiding had gespeeld. Ja, met zo n ingreep steek je na tuurlijk je nek uit en weet je dat je gevaar loopt. Maar ik ben daaraan gewend. Mijn hele leven doe ik eigenlijk niets anders. Nadal, Sergi, Guardiola, Figo, Stoitsjkov; in ternationaal vermaarde topvoetballers hoor den plotseling op van de kunst van het voor uit-verdedigen. „Niet achteruit hollen, maar vooruit-verdedigen, het is een moeilijke disci pline. Niet omdat spelers daartoe technisch niet in staat zouden zijn, maar omdat het een grote mentale omslag betekent. Spelers, die anders gewend zijn, moeten die andere ma nier van denken over voetbal niet alleen be grijpen, ze moeten het in zeer korte tijd ook nog eens kunnen uitvoeren, individueel én in teamverband. Bovendien: niet iedereen kan dat zomaar. In de selectie heb ik spelers die niet voor dat systeem zijn opgeleid. Die zijn een of twee jaar geleden gekocht, voor het ou de systeem nog en die moeten dus extra om schakelen. In een enkel geval blijkt dat gewoon onmogelijk." Onvrede De onvrede van Hristo Stoitsjkov kon deze week al in de krant worden vernomen. Van Gaal hoeft hem op zijn leeftijd, vindt de Bul gaar, niet meer te leren hoe hij tegen een bal moet trappen. Het gezicht van de trainer trekt zich in een grimas: de media leren het nóóit. „Het is weer het bekende verhaal van jour nalisten die door een teleurgestelde voetballer worden misbruikt. Zo'n voetballer is er alleen op uit om zijn positie te verbeteren of een ver trek te forceren en journalisten behoren dat zo langzamerhand toch te weten, vind ik. Voor mij komt zo'n verhaal niet als een verrassing. Bij Ajax deed Santos hetzelfde. Roy deed het en Vink ook. Ik lig er niet wakker van. Ik heb allang met Stoitsjkov gesproken. Ik heb hem mijn beweegredenen verteld - hij kan het er mee eens zijn of niet, maar hij is nu eenmaal niet verantwoordelijk voor het technisch be leid van Barcelona. Dat ben ik toevallig." Oók in Barcelona, soeverein aan elke omge ving. Aan zijn benoeming bij Futbol Club Bar celona zou Louis van Gaal een lijst van 327 voorwaarden hebben gekoppeld. „Ik heb mijn visie neergelegd en zorgvuldig uiteengezet hoe ik wil functioneren. Vervol gens heb ik gevraagd of men daarmee akkoord kon gaan. In zes zinnen is dat samen te vatten, niet in 327 punten, zoals is geschreven. Ook dat is weer uit de duim van een journalist ge zogen, zoals gewoonlijk. Barcelona heeft Louis van Gaal aangetrokken als coach om zijn visie en om die reden heb ik. uit al die clubs die mij benaderden, voor Barcelona gekozen." Na Ajax wenkte voor de succescoach FC Barcelona, alléén FC Barcelona? „Ja. Omdat ik bij Barcelona kan doen wat ik als trainer- coach beoog. Ik heb de keuze laten vallen op de club die bij mij past. Althans, dat is de basis van mijn beslissing geweest. Misschien dat achteraf anders blijkt, maar voorlopig heb ik een heel goede en positieve indruk. Barcelona staat open voor mijn ideeën. Het biedt mij de mogelijkheden om mijn visie in praktijk te brengen. Ik kan werken zoals ik wil en wel zo danig dat ik op mijn weg niet word geconfron teerd met allerlei mensen die zonodig ook mee moeten beslissen." In de clinch Johan Cruijff heeft in de loop der jaren met president Josep Lluis Nunez bijna voortdurend in de clinch gelegen. De inzet was aldoor de zelfde: de aantasting van zijn technische auto nomie. „Zonder de steun van het bestuur of de pre sident is de opgave voor een trainer in een land als Spanje natuurlijk heel zwaar. Dat is nu al gebleken, na drie competitiewedstrijden. Twee trainers, van Real Valladolid en Valencia, zijn in Spanje al ontslagen en nummer drie, die van Sporting Gijon, zit op de wip." „Ik heb het vaker gezegd: te gemakkelijk wordt een trainer aangetrokken die niet bij de filosofie van de club past. Soms wordt er een trainer benoemd, enkel en alleen omdat hij het zo goed doet in de media of omdat hij net één seizoen goed heeft gepresteerd. Trainers moet je kiezen op basis van een bepaalde filo sofie of persoonlijkheid. Daar wordt, heb ik de indruk, nogal eens te gemakkelijk aan voorbij gegaan." „Ik heb heel wat gesprekken gevoerd, alléén aan tafel met de president. Wat heel uniek schijnt te zijn hier, heb ik begrepen. Meestal worden dergelijke besprekingen overgelaten aan tussenpersonen of managers. In mijn ge val niet. Ik sprak met de president. Hij heeft met mij, natuurlijk, geen trainer aangesteld voor één jaar maar, via twee keer een optie van twee jaar, eigenlijk in totaal voor zeven jaar." „Het is voor Nunez een gigantische operatie en uitdaging om zijn club volledig naar mijn inzichten en denkbeelden te herstructeren. Hij staat open voor alles wat ik onderneem en dat is nogal wat, ongekend veel eigenlijk voor een club als Barcelona. Ik ga mijn gang in elk op zicht, in alle geledingen binnen de club. Er is binnen twee maanden een complete omme zwaai gemaakt, zowel bij het betaalde voetbal als bij de jeugdafdeling. In technisch opzicht, in tactisch opzicht. Qua manier van voetbal len, qua accommodatie, qua denken. Overhoop De nieuwe technisch-directeur haalde nogal wat overhoop. Op trainingskamp in Zweden en Nederland had in het stadion op zijn ver zoek intussen een ingrijpende verbouwing plaats. „Het ongelooflijke gebeurde: binnen twee weken was alles gerealiseerd. Ik moet, om goed te kunnen werken, ruimte hebben om met mijn medewerkers en "spelers optimaal te kunnen communiceren. En ik communiceer nogal veel zoals u weet, dus moeten de om standigheden op kantoor daaraan ook zijn aangepast. Op een keukenstoel gaat dat niet altijd. Het moet op een beetje comfortabele manier, vind ik, het liefst met een kopje koffie erbij. Er moet een koffiezetapparaat zijn, een kopieerapparaat, een fax, een computer voor mijn gegevens. Het staat er nu allemaal. Maar dat alles was er niet. Van het gebruik van een computer, door een trainer/coach, hadden ze bij de club nog nooit gehoord. „De situatie die ik bij Barcelona aantrof, was in wezen vergelijkbaar met die bij Ajax toen ik daar in 1988 begon. Het 3-4-3 is hier nu ook overal ingevoerd, vanaf het jongste jeugdelftal. compleet met een vaste nummering voor elke positie. Niet omdat spelers voor mij nummers zijn. maar omdat het de opleiding vergemak kelijkt. Bij elk nummer behoort een bepaalde functie. Ik betreur het daarom dat door de in vloed van de commercie de spelers tegen woordig zonodig een shirt met een vast rug nummer moeten hebben. Veel van de identifi catie voor de opleiding gaat daardoor verlo ren." Hoe maakt Van Gaal het zijn vedetten wijs? De Brazilianen Rivaldo en Anderson Da Silva bij voorbeeld, twee individualisten pur sang? „Binnen het teambelang, dat voorop staat, moet het individu de ruimte krijgen om crea tief te zijn. Voetballers moet je in hun geest niet doodmaken. Daar trainen we ook op. We trainen heel veel. Op het systeem, steeds maar weer. Die Brazilianen zijn heel open. Ik had daar al een vermoeden van. Daarom heb ik ze ook gekocht. Ik heb dat niet alleen gedaan op grond van hun technische en tactische vermo gen. ook op basis van hun persoonlijkheid." Passie De passie is in de Primera Division een opzwe pende factor die soms verbazing wekt. zeker voor een nuchtere Hollander. „De Spaanse voetballer is een begeesterde voetballer. Er is veel emotie, daar waar ik mijn spelers juist meer hun verstand wil laten gebruiken. Ik ben met Barcelona nu zes, zeven weken bezig met trainen, meer dan normaal is het 'trainen in de geest'. Wat ik nu constateer is dat door deze aanpak het verstand de emotie overheerst en dat is nu ook weer niet de bedoeling. Met pie ken en dalen zal rekening moeten worden ge houden. Het zal nog wel een jaar duren voor dat alles in evenwicht is en iedereen door heeft wat het betekent om met een combinatie van verstand en begeestering te voetballen. „Passie handhaven en ratio erin brengen. Elk land heeft z'n eigen specialiteit en cultuur. Guus Hiddink zal met het Nederlands elftal aan de passie moeten werken, ik zal met Bar celona veel meer aandacht aan de tactiek moeten besteden. Op zoek naar een mixture waarin iedereen zich happy moet voelen - dat is het proces dat je als trainer moet sturen." Zijn elftal, koploper in de Spaanse competi tie. heeft tot dusverre buiten verwachting ge presteerd, oordeelt Van Gaal. .Alleen New castle United uit, in de Champions League, was een domper. We hadden de wedstrijd on der controle. Alles verliep vrij redelijk, alleen was er onvoldoende dieptespel. Ik ben er nog te veel mee bezig mijn spelers erop te hame ren dat ze niet te veel balverlies mogen lijden. Dat was namelijk het probleem van de eerste drie weken geweest - dat er constant balverlies was. Het zozeer geconcentreerd zijn op balbe zit leidde tegen Newcastle weer tot te veel breedtespel en geen dieptespel. Het heeft te maken met de overgangsfase waarin we nog verkeren. Tegen Newcastle hadden we geloof ik zo'n zestig, zeventig procent balbezit. Voor Barcelona-begrippen was dat ongehoord veel. Zo veel - dat hadden ze nooit de laatste jaren Bij Ajax haalden we altijd ten minste zestig procent." Geschrokken Van dat ene citaat van Ajax-penningmeester Van Os, vorige week in een interview met Vrij Nederland, is hij toch wel een tikje geschrok ken: 'Van Gaal scoutte een speler vier, vijf, soms wel zes, zeven keer. Hij bleef maar zoe ken naar slechte eigenschappen van zo'n jon gen. Doodscouten noem ik dat. Wat Van Gaal wilde was niet haalbaar en wat wel haalbaar was, vond onze trainer niet goed genoeg'. Louis van Gaal: „Trainers moet je kiezen op basis van een bepaalde filosofie of persoonlijkheid. Daar wordt, heb ik de indruk, nogal eens te gemakkelijk aan voorbijgegaan." foto hans van weel Er moet even verdedigd worden. Van Gaal: „Wat door meneer Van Os wordt gesteld, is bezijden de waarheid. Nóóit heb ik meer dan één sollicitatiegesprek met een speler gevoerd. De spelers die ik voor Ajax wilde kopen, waren Kuka van Kaiserslautern en Anderson Da Silva van Monaco. Met die twee erbij waren we vo rig seizoen met Ajax gewoon weer kampioen geworden. Nu heeft Ajax dus wel dat geld uit getrokken." „In tegenstelling tot wat Van üs zegt, heb ik de scouting bij Ajax vaak overgelaten aan an deren. Lang niet alle aankopen van Ajax zag ik zelf aan het werk. Als directeur betaald voetbal van zo'n club kun je niet op zes plaatsen tege lijk zijn. Ik kocht spelers op advies van Pronk, Van der Lem en Kohn. Dugarry en Rivaldo. hier bij Barcelona, heb ik ook gehaald op aan raden van anderen. Wat dat betreft ben ik veel te goed van vertrouwen." De Nederlandse competitie behoort volgens Van Gaal nog altijd tot de technisch en tac tisch sterkere van Europa. De matige presta ties van PSV, Feyenoord. Ajax en FC Twente in de eerste ronde van de Europese competities doen daar niets aan af. „Het zijn pessimistische conclusies die voor barig zijn en niet op feiten gebaseerd. Mijn mening is na twee maanden Barcelona echt niet veranderd. Bij PSV is geen speler wegge gaan en bij Ajax zijn alleen de mindere goden vertrokken. Ajax heeft z'n beste spelers behou Louis van Gaal temidden van zijn selectie op het trainingsveld: „Barcelona staat open voor mijn ideeën. Het biedt mij de mogelijkheden om mijn visie in praktijk te nig dat ik op mijn weg niet word geconfronteerd met allerlei mensen die zonodig ook mee moeten beslissen." brengen. Ik kan werken zoals ik wil en wel zoda- den, mede op advies van mij. Ajax speelt nog steeds met dezelfde basis als ik had, met uit zondering van üliseh en voor de positie van nummer 9, die ik niet mocht kopen, hebben ze er nu vier: Sibon, McCarthy, Ledezma en Arveladze." „Al die buitenlanders - honderdvijftig - in de Nederlandse competitie is natuurlijk een slechte zaak voor het Nederlandse voetbal. Maar pas op den duur, over een jaar of tien, zal die invloed duidelijk zijn. Nu nog niet. Bar celona zal pas over zes of zeven jaar werkelijk baat hebben bij de nieuwe structuur. Men kan niet verwachten dat Barcelona volgend jaar meteen kampioen wordt. En als dat wel ge beurt, is dat niet de vrucht van het veranderde beleid Advocaat In Eindhoven zag Van Gaal vorige week PSV- Sparta en uitbundig keerde hij niet terug. „Ik verwachtte heel veel van mijn oude ploeg. Sparta speelt altijd goed in Eindhoven, in mijn tijd heb ik er ook wel eens gelijkgespeeld en heb ik zelfs nog gescoord. Maar afgelopen za terdag schrok ik van Sparta. Dat was geen te genstand. Ik heb geen wedstrijd gezien. Eigen lijk heb ik helemaal geen idee hoe ver PSV op het ogenblik is. Je kunt zien dat het gestructu reerd voetbalt, met ratio en dat Auvocaat in het elftal een manier van denken heeft ontwik keld en wel op een dusdanige manier dat iede re speler weet wat hij moet doen. Bovendien telt het elftal spelers met hoge individuele kwaliteiten." „In mijn ogen is PSV gewoon favoriet voor de eerste plaats in groep C van de Champions League omdat het een ingespeeld elftal heeft. En niet Dinamo Kiev, ook al heeft het met 1-3 bij PSV gewonnen. En niet Newcastle United, ook al heeft het met 3-2 van Barcelona gewon nen. PSV heeft tegen Dinamo Kiev pech gehad en bij voetbal heb je, om te winnen, ook nog geluk nodig." PSV mist. door de blessure van Nilis, op het ogenblik een aanvaller die op het hoogste ni veau het verschil kan maken tussen winst en verlies. De Eindhovenaren hebben, anders dan Barcelona, niet het geld om veertig miljoen gulden voor een spits als Sonny Anderson Da Silva uit te trekken. „Er is één speler ter wereld die elke wed strijd een goal maakt en dat is Ronaldo. Eén speler. Nooit heb ik een spits gezien met zo'n gemiddelde. Dat hij door Barcelona is getrans fereerd naar Inter heb ik betreurd. Als je als trainer over een spits beschikt die goed is voor zesenveertig doelpunten per seizoen, ben je spekkoper. Dan hoef je de boel achter hem al leen maar een beetje te organiseren en ie wordt kampioen. Hij is dus weg. Cruijff koent bij Barcelona de beste spits ter wereld en dat was Romario. Robson kocht de beste spits ter wereld en dat was Ronaldo. En ik moet de bes te spits ter wereld laten gaan." „Hoewel Ronaldo beweerde dat hii graag bij Barcelona was gebleven, is hij vertrokken. Met andere woorden: de speler zelf beslist niet meer. Want wat hij nu in Milaan verdient, had hij ook bij Barcelona kunnen verdienen. Ook bij Inter is hij over twee jaar weer weg. Dat durf ik nu al te voorspellen. Daar zorgen zijn zaakwaarnemers wel voor." Ajax, FC Barcelona en straks, aan het eind van de regenboog, misschien nog Oranje. „Ik heb met de grootste club van Nederland alles gewonnen wat er te winnen was. Ik werk nu bij één van de grootste clubs ter wereld en daarna heb ik inderdaad nog maar één doel, en dat is bondscoach worden. Van zo'n carrière kan el ke trainer alleen maar dromen. Als dat lukt, ben ik gelukkig en heb ik het wel gezien, op het veld."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 31